Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Ülke

Bu yazıyı yazarken, aklımda sizden gelen yüzlerce soru ve ülke önerileri belirdi. Çünkü inanılmaz kapsamlı bir cevap seçeneği olabilecek bir soru bu ! Bütçe, zamanlama, neyi sevip neyi sevmediğinizin sonsuz değişkenli durumu. Ama ben yine de, kendi deneyimlerime göre, sevgililer gününde nereye gidilir, sevgililer gününde gidilecek yerler olarak nereleri öneririm bu yazımda detaylı bir rehber şeklinde sizinle paylaşacağım. Eğer sizin de öneriniz olursa lütfen yorum kısmına önerilerini yazın ki başka okuyucular da güzel önerilerinizden faydalansınlar.

Sevgililer Gününde Nereye Gidilir

“Deniz. Sevgililer gününde nereye gidelim ? ” sorusunu bir kaç yüz kez işitip,  cevabını ise  öyle anında veremediğimi farkettim. Neden ? Çünkü biraz duygu katmak lazım sürece. Biraz ne aradığını, ne planladığını, neyin seni ve sevgilini mutlu edeceğini keşfetmek lazım.

Yağmurlu bir şubat ayında Amsterdam sokakları mı güzel olur veya güneşli bir Venedik mi ? Çıt çıkmasın, kimsecikler olmasın diye gidilen bir Bled gezisi mi, yoksa biraz şehrin karmaşası biraz eyfel manzarası diyerekten Paris mi ? Beklentiler ve hisler işin içerisine girince, hem seçenekler artıyor hem de karmaşıklaşıyor.

Ama ben bildiğim kadarıyla romantik olduğunu düşündüğüm 10 yeri şimdi size sıralayacağım.

Fırsatı olup gidenler kıymetini bilirken, bir sonraki yıla saklamayı düşünenler şimdiden planları yapsın derim.

Hayat paylaştıkça güzel. Sahip olduklarınızın değerini bileceğiniz up uzun yıllar geçirmeniz dileğimle…

1. Venedik-İtalya

Her ne kadar romantikliği tartışıladursun, onlarca ada üstüne kurulu düzeni sayesinde hala dünyanın en gözde yerlerinden birisi Venedik.

Venedik’e gelince ilk olarak tren istasyonunda inilir. 400’den fazla kanalı olan Venedik‘te, öncelikle tanışma faslı önemlidir.

İlk bir kaç saat, şehri tanımakla geçer. Sonrasında San Marco meydanına doğru yol alınır. Yok yürümem derseniz, atlanır bir gondola. Hani şu filmlerde hep gördüklerinizden. Sonrası malum zaten. Film içinde film yaşanır.

Sokak sanatçılarının müzikleri eşliğinde, Venedik kanallarında kaybolunur. Güzeldir Venedik.

Ama çok pahalıdır. Sanırım her bir gün için, en az 60-70 Euro ayırmak gerekir ve İtalya bizden ne yazık ki Schengen vizesi ister.

Venedik-İtalya

Venedik-İtalya : Sevgililer gününde gidilecek yerler arasında

2. Brugge-Belçika

Konu sevgililer günü olur da, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi seçilen Bruj’den bahsetmeden olur mu hiç ? Kanalları, daracık sokakları, gotik tarzdaki Kiliseleri ile resmen sokaklarında yağmur sesini dinleyip, şemsiyenin altında yürümek için yaratılmış gibidir.

sevgililer gününde gidilecek yerler bruge

Brugge-Belçika

Brüksel’den 1 saat 15 dakika kadar tren yolculuğu sonrasında ulaşılan Bruj’de, bira içmeden (Delirium Cafe’de), çikolota ve patates kızartması yemeden dönülmemelidir.

Ayrıca dilerseniz Brüj’de konaklama yapmadan, Brüksel’den günü birlik gidip, geri gelebilirsiniz.

Bütçe olarak ; Günde 70 Euro yeterli olacaktır. Uçak bileti gidiş-geliş 100-150 Euro civarında ve Belçika bizden schengen vizesi istiyor. Brüj otelleri için tıklayınız.

Brugge linkinden detaylı gezi rehberi yazımızı mutlaka okuyunuz

3. Prag-Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa‘da, romantizmin başkenti olarak bilinir Prag. Hep o filmlerde izlediğin eski ve tarihi bir şehirde, kar taneleri sokaklara düşerken, hayallere dalınan yer ! Dünyanın en görülesi şehirlerinden birisi burası. Özellikle çift olarak…

prag çek cumhuriyeti sevgililer gününde gidilecek yerler

Prag-Çek Cumhuriyeti : Sevgililer gününde yurt dışı önerileri

Prag linkinden, tüm gezi yazılarımıza mutlaka bir göz atın derim

Prag, efsane gece hayatı, meşhur Charles Köprüsü ve Astronomik Saat Kulesi, çılgın müzeleri, bitmek bilmeyen sevimli sokakları ile insanı mutlu eden bir şehir.

Bu arada ben Prag’a 3-4 kez gittim. Bu yüzden Prag’ı gözüm kapalı önerebiliyorum. Günde, sanırım 40-50 Euro, Prag için yeterli olabilir. Uçak biletleri de, gidiş dönüş 150 dolar civarında. Çek Cumhuriyeti ne yazık ki bizden schengen vizesi istiyor.

 • Prag Otel tavsiyeleri : Bunu zaten Prag’da konaklama yazımızda yazdık.
 • Prag İçin : 2-3 gün yeterli olacaktır.

4. Roma-İtalya

Sıra geldi, Avrupa’daki en favori şehrime yani Roma‘ya. Tarihinden yemeklerine, sokaklarından şehrin meydanlarına kadar öylesine güzel bir şehir ki, nedense beni her defasında hayallere daldırıyor.

Roma’da; Vatikan, Fontana di Trevi (Aşıklar çeşmesi), Pantheon ve Colosseum başlıca görmeniz gereken yerler.

Görmek kadar tatmak da önemli Roma’da. Gezilecek yerler neyse de, İtalya’nın nam salan pizza ve makarnalarını tatmadan, dünyanın en güzel dondurmalarından birisi olan Roma dondurmasına yemeden sakın ola dönmeyin.

Roma İtalya sevgililer gününde gidilecek yerler

Roma-İtalya : Sevgililer gününde nereye gidilir

Akşamları da, şehrin en önemli meydanlarından ve bölgelerinden olan Spanish Steps (İspanyol merdivenleri) olmazsa olmazlardan.

Meydanda toplanan yerli ve yabancı gençlerle sohbet edebilir, bir kaç kadeh şarap içebilirsiniz. Sonrasında ise, yüzlerce alternatif arasından birisini seçerek, bar veya gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz.

Güzeldir Roma güzel. Ayrıca Roma’ya kadar gelmişken, Pisa ve Floransa şehirlerine de ulaşabilirsiniz. Bilesiniz. Hatta Roma gezi rehberi yazıma da bir göz atabilirsiniz.

Bütçe olarak ; günde 50-70 Euro gibi bir rakam yeterli olacaktır. Roma pahalıdır. Özellikle bir çok müze ve tarihi yapı ücretlidir. Uçak biletleri 80-150 Euro arasında değişmektedi.

 • Roma Otel önerilerim : Bunu zaten Roma’da konaklama yazımızda yazdık.
 • Roma İçin Kaç Gün Yeter : 2-3 gün yeterli olacaktır.

5. Paris-Fransa

Paris. Hayaller şehri. Romantizmin başkenti. Gerçi kime göre neye göre ! Tartışılır. Ve biliyorum. Çoğumuz sevgililer gününde gidilecek yerler arasında Paris’i kıyısından da olsa bir düşünürüz. Peki ya gidersek ? Gerçekten de sevgili ile yurtdışında gidilecek yerlerden birisi midir Paris ? Bence “Eh işte !”

Paris’e gelirseniz, gün içerisinde Louvre müzesi ve Versay müzesi gibi olmazsa olmaz yerler görüldükten sonra, akşamüzeri rengarenk ışıklarla süslenen Chams Elyses (Şanzelize) caddeleri  boyunca yürüyüp, Eyfel Kulesine doğru keyifli bir yolculuk hoş olacaktır.

sevgililer gününde gidilecek yerler

Paris-Fransa : Sevgililer gününde gezilecek ülkeler

Özellikle sokak sanatçılarının canlandırdığı meydanlar, insanda sanki hiç uyanmak istemediği bir rüyanın içerisindeymiş hissi yaratır.

Paris, bununla yetinmez. Sacre Coeur Bazilikası, Notre Dame Katedrali, Orsay Müzesi, Notre Dame Katedrali de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Paris Nerede Nasıl Gidilir Nüfusu yazıma mutlaka göz atınız

Ayrıca Siena Nehri boyunca yürüyüp, Paris sokaklarının köşe başlarında kurulan küçücük kafelerde sıcak bir kahve içerek, gelen geçen insanları izlemek gibisi de yoktur.

Gelmişken en az 3 gün kalınmalıdır. Fransa bizden schengen vizesi ister ve pahalı bir ülkedir. Normal şartlarda, 50-70 Euro yetebilir. Uçak biletleri de genellikle 100-150 Euro arasında değişir.

6. Budapeşte-Macaristan

Gecesi, gündüzünden daha renkli olan şehir. Tuna nehrinin şehri Buda ve Peşte olarak 2’ye ayırdığı Macaristan Budapeşte, Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olarak biliniyor.

Özellikle genç nüfusun diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla olduğu Budapeşte, genç nüfüsu ve üniversiteleri ile tam bir eğlence şehri vaat ediyor.

Eğer sevgilinizle huzurdan çok, kurtlarımızı dökelim modunda iseniz, Budapeşte çok güzel bir tercih olacaktır.

Budapeşte - sevgililer - gününde - gidilecek - ülke

Budapeşte-Macaristan : Sevgililer gününde gidilecek yerler

Gelmişken, Gallert Tepesinden şehri izlemeyi, Balıkçılar Kulesini görmeyi, Kahramanlar Meydanında dolaşıp hemen ardında yer alan Varosliget yani şehir parkını gezmeyi unutmayın.

Budapeşte Gezilecek Yerler yazımdan tüm detayları mutlaka okuyun.

Parkın içerisinde yer alan sıcak su kaplıcalarını da mutlaka görün derim. Birde bu şehre gelmişken kesinlike “Gulaş Çorbası” içmelisiniz.

Bütçe olarak ; Günde 40 Euro yeterli olabilir. Uçak bileti gidiş geliş 300-400 TL. Yine ne yazık ki Schengen vizesi istiyorlar.

7. Amsterdam-Hollanda

İşte bu şehri seviyorum. Bayılıyorum. Hastasıyım. Gidipte, huzur dolduğum nadir yerlerden kendisi.

Bir bisiklet kiralayıp, kiremitten yapılan evlerin önünden özgürce geçerek kanallar boyunca sokak sokak gezip, kimsenin kimseye karışmadığı, herkesin sadece hayatını yaşayan diğer insanlarla aynı yerde nefes aldığı bir yer.

Amsterdam-Hollanda

Amsterdam-Hollanda : Sevgililer gününde gezilecek yerler

Vondelpark’ta ayaklarını göle karşı uzatıp, Dam Meydanında bir kafeye oturup gelen geçeni izleyerek kahve yudumlamanın keyfini iliklerime kadar hissettiğim, hiç müze sevmeyen adama bile Museumplein, Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum gibi müzeleri gezerken sevdiren bir yer Amsterdam.

Bütçe olarak ; günde 70-80 Euro gibi bir rakam yeterli olacaktır. Ama bu rakam hostelda kalacaklar için geçerli.

Eğer sevgilinizle romantik bir tatil geçirmek isterseniz, sanırım kişi başı 80-100 Euro daha uygun olacaktır.

Amsterdam’a uçak biletleri 150-200 Euro arasında değişmektedir. Son olarak Hollanda bizden schengen vizesi istiyor. Amsterdam otelleri için tıklayınız.

8. Bled-Slovenya

Şahsen varlığından bile henüz geçen yıl haberdar olduğum ve bayıldığım bir yerden bahsedeceğim şimdi.

Hayatımın en güzel yürüyüşlerinden bir tanesini yaptığım, Slovenya’nın hatta Avrupa’nın en güzel 10 gölünden bir tanesi olan Bled, mutlaka görülmesi gereken ve sizi de pek muhtemel etkileyecek olan huzur dolu şehirlerden birisi.

Eğer Bled’e giderseniz, göl kenarında yürüyebilirsiniz. Hatta gölü, tepe noktasından görmek için Bled kalesine tırmanabilirsiniz. Çıt çıkmayan bir bölge burası.

Bled Sloenya

Bled-Slovenya : Sevgililer gününde gidilecek yerler

Özellikle kış mevsiminde, karlar altında kalan Bled gölü muhakak görülmesi gereken en güzel yerlerden.

Buraya özgü en önemli ve belki de en güzel şey ise, gölün ortasında bulunan St Martin Kilisesi’ne, sahilden kalkan botlarla ulaşabiliyor olmanız.

Bu arada, buralara kadar gelmişken başkent Ljubljana’ya da uğramayı ihmal etmeyin. Bütçe olarak ; Günde 40 Euro yeterli olabilir. Uçak bileti gidiş geliş 300-350 TL. Yine ne yazık ki schengen vizesi istiyorlar. Bled otelleri için tıklayınız.

9. Svalbar-Norveç

Kış ayının yaşanacağı en güzel ülkelerden birisinden bahsetmeden olmaz. Benim de içimde hala bir ukte olarak kalan bir etkinlikten bahsedeceğim.

Bir türlü göremediğim ama artık ezbere bildiğim bir güzellikten. Ben, bu döneme şahit olamadım. Ama sizin yaşamanızı temenni ediyorum. Bu güzelliğin adı “Aurora Işıkları”.

Genellikle Norveç-İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde yaşanıyor. Auroralar ; “Kuzey ve Güney Işıkları” olarak bilinen, Güneş rüzgarını oluşturan iyonize parçacıkların kutuplardan girerek, atmosferin üst katmanları ile etkileşmesi sonucunda oluşan ışınımlardır.

Aura Kuzey Işıkları sevgililer gününde gidilecek yerler

Aura-Kuzey Işıkları

Her bir renk aslında rüzgarın içeriği hakkında bilgi verir. Tromso ve bir çok İskandinavya’nın kuzeyindeki bölgelerde sıkça görünür. Geceler gündüz gibi aydınlanır. Hayal dünyasının içerisindeymişsin gibi yaşatır.

Norveç’te görülecek en güzel yerler ; Oslo’dan başlayarak , Tromso ve Svalbar’dır. Lakin çok pahalı bir tur olabilir. Günde 50-60 Euro asla yetmez.

Masrafları düşürmek çin Interrail bileti alıp gezmek gerekir. Interrail nedir yazımdan detaylara bakabilirsiniz. Norveç bizden ne yazık ki shengen vizesi ister. Uçak fiyatları gidiş-geliş 150-200 Euro civarındadır.

10. Kapadokya-Türkiye

Gelelim en son önerimize. Türkiye’de sevgililer gününde gidilecek en güzel yer neresi ? Pek tabiki bu ülkeden bahsetmeden olmaz.

Kapadokya‘nın gözbebeği olan peribacaları, zaten normalde de güzelken, sanırım karın yağması ile daha da büyüleyici oluyor. Şahsen 4 kez Kapadokya’ya gitmeme rağmen, her gidişimde hala heyecanlanıyorum.

Her gidişimde de, Ürgüp-Göreme-Avanos bölgelerini geziyorum. Bu arada, buraya gelirseniz, mutlaka trekking turu yaparak, her bir bölgeyi karış karış, kaybola kaybola gezin derim.

Kapadokya

Kapadokya : Sevgililer günü Türkiye’de gidilecek en güzel yer

Ayrıca, gelmişken mutlaka ya gün doğumu ya da gün batımı anına denk getirecek şekilde balon turu da yapın. 1 saatlik ücretleri 150 euro civarında ama değer doğrusu.

Son olarak, şarap mahsenlerini gezin, akşamları Türk gecelerine katılın, Anadolu’nun zengin yemekleri olan Testi kebabı ve çömlek fasulyesini mutlaka tadın.

Eğer böyle özel bir dönemde gelecekseniz, peri bacalarından yapılan şöyle şömineli ve otantik otellerin birisinde konaklayabilirsiniz.

Türkiye’de sevgili ile gidilecek diğer güzel yerler ise : Bence kesinlikle Ağva, Abant, Kaş. Bu 3 yer de benim en favori yerlerimdendir.

Aslında daha sıralayacak yüzlerce şehir var. Kimi Akdeniz‘de, kimi Atlantik okyanusunda, kimi ise Güneydoğu Asya bölgesinde. Ama bana sorarsanız, gideceğiniz yerin çokta bir önemi yok.

Konaklama konusunda Booking.com linkine tıklayın.

Bence en önemlisi, sahip olduğunuz güzellikleri, en sevdiklerinizle paylaşmak. Bazen, hiç hoşunuza gitmeyen bir yer, sırf yanınızdaki en sevdiğiniz beğendiği için size de çok güzel görünebilir.

Özellikle en güzel balayı yerleri yazıma da göz atın.

Aşağıdaki yazılarımı da okuyup öyle plan yapın : 

Sevgililer gününde gidilecek yerler diyerekten bu yazıyı yazdım ama bazen, gördüğünüz yerden ya da yediğiniz yemekten çok, kimle yediğiniz, kiminle beraber gördüğünüz daha önemlidir. Birlikte dünyanın en güzel yerlerini göreceğiniz, huzura ereceğiniz, en güzel yerlerde uyuyup, en güzel yerlerde uyanacağız günler geçirmeniz dileğimle. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

8 Yorum

 1. Ayla Şaşmaz
  • Deniz Pehlivan
 2. Berru Kisa
  • Deniz Pehlivan
 3. skrotpriser
 4. skrotbil

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.