Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Ülke

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Ülke

Telaş başlamıştır muhtemelen. Hatırlasan suç, hatırlamasan suç. Plan yapmakla, yapmamak arasında gidilip gelinen dönem her yıl olduğu gibi yine geldi çattı. Sevgilinizin sürekli laf arasında sıkıştırdığı kinayelerin üstüne, bir de havayolu firmalarının bangır bangır yaptığı kampanyalar eklendi. Pek muhtemel bir yerlere gitmek gerekecek. “Ben seni her halinle, her şehirde seviyorum !” sözleri iyi güzel de, bu özel günü Paris’de, Prag’da, Roma’da kutlasanız daha güzel olmaz mı ? Yani o günü. 14 şubat

Paris-Fransa

Paris-Fransa

“Deniz. Sevgililer gününde nereye gidelim ? ” sorusunu bir kaç yüz kez işitip,  cevabını ise  öyle anında veremediğimi farkettim. Neden ? Çünkü biraz duygu katmak lazım sürece. Biraz ne aradığını, ne planladığını, neyin seni ve sevgilini mutlu edeceğini keşfetmek lazım. Yağmurlu bir şubat ayında Amsterdam sokakları mı güzel olur veya güneşli bir Venedik mi ? Çıt çıkmasın, kimsecikler olmasın diye gidilen bir Bled gezisi mi, yoksa biraz şehrin karmaşası biraz eyfel manzarası diyerekten Paris mi ? Beklentiler ve hisler işin içerisine girince, hem seçenekler artıyor hem de karmaşıklaşıyor. Ama ben bildiğim kadarıyla romantik olduğunu düşündüğüm 10 yeri şimdi size sıralayacağım. Fırsatı olup gidenler kıymetini bilirken, bir sonraki yıla saklamayı düşünenler şimdiden planları yapsın derim. Hayat paylaştıkça güzel. Elinizdekilerin değerini bileceğiniz up uzun yıllar geçirmeniz dileğimle…

Brüksel-Belçika

Brüksel-Belçika

1-Venedik-İtalya

Dünyanın en romantik şehirlerinin başında gelir Venedik. Daracık sokakları, yüzden fazla adanın üzerinde kurulu olan yaşam alanı ile bir çok medeniyeti kendisine hayran bırakmıştır. Venedik’e gelince ilk olarak tren istasyonunda inilir. 400’den fazla kanalı olan Venedik‘te, öncelikle tanışma faslı önemlidir. İlk bir kaç saat, şehri tanımakla geçer. Sonrasında San Marco meydanına doğru yol alınır. Yok yürümem derseniz, atlanır bir gondola hani şu filmlerde hep gördüklerinizden. Sonrası malum zaten. Film içinde film yaşanır. Sokak sanatçılarının müzikleri eşliğinde, Venedik kanallarında kaybolunur. Güzeldir Venedik. He bir de çok pahalıdır. Öyle günde 50 Euro’nun yeteceği bir yer değildir. Bilin istedim. Uçak biletleri genellikle 500-600 TL’dir ve İtalya bizden Schengen vizesi ister. Venedik otelleri için tıklayınız.

Venedik-İtalya

Venedik-İtalya

2-Brugge-Belçika

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi seçilen Bruj’den bahsetmeden olmaz. Kanalları, daracık sokakları, gotik tarzdaki Kiliseleri ile resmen sokaklarında yağmur sesini dinleyip, şemsiyenin altında yürümek için yaratılmış gibidir. Brüksel’den 1 saat 15 dakika kadar tren yolculuğu sonrasında ulaşılan Bruj’de, bira içmeden (Delirium Cafe’de), çikolota ve patates kızartması yemeden dönülmemelidir. Ayrıca dilerseniz Brüj’de konaklamadan, Brüksel’den günü birlik gidip, geri gelebilirsiniz. Bütçe olarak ; Günde 50 Euro yeterli olacaktır. Uçak bileti gidiş-geliş 400-500 TL civarında ve Belçika bizden vize istiyor. Brüj otelleri için tıklayınız.

Brugge-Belçika

Brugge-Belçika

3-Prag-Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa‘da, romantizmin başkenti olarak bilinir Prag. Hep o filmlerde izlediğin eski ve tarihi bir şehirde, kar taneleri sokaklara düşerken, sen köşedeki bir kafede oturup camın kenarında kurulu masanda sokağın ruhunu izlersin ya ! İşte Prag sana bunu vaad eder. Yüz kuleli şehir olarak bilinen Prag’da, Vlata Nehri üzerine kurulu olan Charles köprüsü ve meşhur astronomik kulesi en önemli 2 noktadır. Önce buradan başlarsın keşfe. Sonra, insan Ortaçağ döneminde yaşıyormuş hissine kapılarak sokak sokak kaybolur. Şehrin biralarını, et restoranlarını ve sıcak şarapları tadıp huzura erer. En önemli ve farklı etkinliklerden bir tanesi de, Black Light Theather olarak bilinen gölge tiyatrosu mutlaka görülmesi gereken etkinliklerdendir. Etkinlikleri görmek için tıklayınız. Normal şartlar günde 40-50 Euro sırtçantası ile gezenler için yeterde artar bile. Prag’a kadar gelmişken, vakti olanlara  Karlovy Vary ve Cesky Krumlov şehirlerine de uğramalarını öneririm. Uçak bileti 400 TL civarında. Çek Cumhuriyeti bizden vize istiyor. Prag otelleri için tıklayınız.

Prag-Çek Cumhuriyeti

Prag-Çek Cumhuriyeti

4-Roma-İtalya

Sıra geldi, Avrupa’daki en favori şehrime yani Roma‘ya. Tarihinden yemeklerine, sokaklarından şehrin meydanlarına kadar öylesine güzel bir şehir ki, nedense beni her defasında hayallere daldırıyor. Vatikan, Fontana di Trevi (Aşıklar çeşmesi), Pantheon ve Colosseum başlıca görmeniz gereken yerler. Görmek kadar tatmak ta önemli Roma’da. Gezilecek yerler neyse de, İtalya’nın nam salan pizza ve makarnalarını tatmadan, bence dünyanın en güzel dondurmalarından birisi olan Roma dondurmasına yemeden sakın ola dönmeyin. Akşamları da, şehrin en önemli meydanlarından ve bölgelerinden olan Spanish Steps (İspanyol merdivenleri) olmazsa olmazlardan. Meydanda toplanan yerli ve yabancı gençlerle sohbet edebilir, bir kaç kadeh şarap içebilirsiniz. Sonrasında ise, yüzlerce alternatif arasından birisini seçerek, bar veya gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz.

Güzeldir Roma güzel. Ayrıca Roma’ya kadar gelmişken, Pisa ve Floransa şehirlerine de ulaşabilirsiniz. Bilesiniz. Hatta Roma gezi rehberi yazıma da bir göz atabilirsiniz. Bütçe olarak ; günde 50-70 Euro gibi bir rakam yeterli olacaktır. Roma pahalıdır. Özellikle bir çok müze ve tarihi yapı ücretlidir. Uçak biletleri 350-500 TL arasında değişmektedi. Roma otelleri için tıklayınız.

Roma-İtalya

Roma-İtalya

5-Paris-Fransa

Paris. Hayaller şehri. Romantizmin başkenti. Gerçi kime göre neye göre ! Tartışılır. Ama yine de, Paris’e gelirseniz, gün içerisinde Louvre müzesi ve Versay müzesi gibi olmazsa olmaz yerler görüldükten sonra, akşamüzeri rengarenk ışıklarla süslenen Chams Elyses (Şanzelize) caddeleri  boyunca yürüyüp, Eyfel Kulesine doğru keyifli bir yolculuk hoş olacaktır. Özellikle sokak sanatçılarının canlandırdığı meydanlar, insanda sanki hiç uyanmak istemediği bir rüyanın içerisindeymiş hissi yaratır. Paris, bununla yetinmez. Sacre Coeur Bazilikası, Notre Dame Katedrali, Orsay Müzesi, Notre Dame Katedrali de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Özellikle Siena Nehri boyunca yürüyüp, Paris sokaklarının köşe başlarında kurulan küçücük kafelerde sıcak bir kahve içerek, gelen geçen insanları izlemek gibisi de yoktur. Gelmişken en az 3 gün kalınmalıdır. Fransa bizden vize ister ve pahalı bir ülkedir. Normal şartlarda, 50-70 Euro yetebilir. Uçak biletleri de genellikle 400-600 TL arasında değişir. Paris otelleri için tıklayınız.

Paris-Fransa

Paris-Fransa

6-Budapeşte-Macaristan

Gecesi, gündüzünden daha renkli olan şehir. Tuna nehrinin şehri Buda ve Peşte olarak 2’ye ayırdığı Budapeşte, Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olarak biliniyor. Özellikle genç nüfusun diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla olduğu Budapeşte, genç nüfüsu ve üniversiteleri ile tam bir eğlence şehri vaat ediyor. Eğer sevgilinizle huzurdan çok, kurtlarımızı dökelim modunda iseniz, Budapeşte çok güzel bir tercih olacaktır. Gelmişken, Gallert Tepesinden şehri izlemeyi, Balıkçılar Kulesini görmeyi, Kahramanlar Meydanında dolaşıp hemen ardında yer alan Varosliget yani şehir parkını gezmeyi unutmayın. Parkın içerisinde yer alan sıcak su kaplıcalarını da mutlaka görün derim. Birde bu şehre gelmişken kesinlike “Gulaş Çorbası” içmelisiniz. Bütçe olarak ; Günde 40 Euro yeterli olabilir. Uçak bileti gidiş geliş 300-400 TL. Yine ne yazık ki Schengen vizesi istiyorlar. Budapeşte otelleri için tıklayınız.

Budapeşte-Macaristan

Budapeşte-Macaristan

7-Amsterdam-Hollanda

İşte bu şehri seviyorum. Bayılıyorum. Hastasıyım. Gidipte, huzur dolduğum nadir yerlerden kendisi. Bir bisiklet kiralayıp, kiremitten yapılan evlerin önünden özgürce geçerek kanallar boyunca sokak sokak gezip, kimsenin kimseye karışmadığı, herkesin sadece hayatını yaşayan diğer insanlarla aynı yerde nefes aldığı bir yer. Vondelpark’ta ayaklarını göle karşı uzatıp, Dam Meydanında bir kafeye oturup gelen geçeni izleyerek kahve yudumlamanın keyfini iliklerime kadar hissettiğim, hiç müze sevmeyen adama bile Museumplein, Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum gibi müzeleri gezerken sevdiren bir yer Amsterdam. Bütçe olarak ; günde 50-60 Euro gibi bir rakam yeterli olacaktır. Ama bu rakam hostelda kalacaklar için geçerli. Eğer sevgilinizle romantik bir tatil geçirmek isterseniz, sanırım kişi başı 70-80 Euro daha uygun olacaktır. Amsterdam’a uçak biletleri 350-500 TL arasında değişmektedir. Hatta bu sene Onur Air gibi firmalar 250 TL’ye kadar bilet satıyordu. Son olarak Hollanda bizden vize istiyor. Amsterdam otelleri için tıklayınız.

Amsterdam-Hollanda

Amsterdam-Hollanda

8-Bled-Slovenya

Şahsen varlığından bile henüz geçen yıl haberdar olduğum ve bayıldığım bir yerden bahsedeceğim şimdi. Hayatımın en güzel yürüyüşlerinden bir tanesini yaptığım, Slovenya’nın hatta Avrupa’nın en güzel 10 gölünden bir tanesi olan Bled, mutlaka görülmesi gereken ve sizi de pek muhtemel etkileyecek olan huzur dolu şehirlerden birisi. Eğer Bled’e giderseniz, göl kenarında yürüyebilirsiniz. Hatta gölü, tepe noktasından görmek için Bled kalesine tırmanabilirsiniz. Çıt çıkmayan bir bölge burası. Özellikle kış mevsiminde, karlar altında kalan Bled gölü muhakak görülmesi gereken en güzel yerlerden. Buraya özgü en önemli ve belki de en güzel şey ise, gölün ortasında bulunan St Martin Kilisesi’ne, sahilden kalkan botlarla ulaşabiliyor olmanız. He bu arada, buralara kadar gelmişken başkent Ljubljana’ya da uğramayı ihmal etmeyin. Bütçe olarak ; Günde 40 Euro yeterli olabilir. Uçak bileti gidiş geliş 300-350 TL. Yine ne yazık ki vize istiyorlar. Bled otelleri için tıklayınız.

Bled-Sloenya

Bled-Sloenya

9-Svalbar-Norveç

Kış ayının yaşanacağı en güzel ülkelerden birisinden bahsetmeden olmaz. Benim de içimde hala bir uhte olarak kalan bir etkinlikten bahsedeceğim. Bir türlü göremediğim ama artık ezbere bildiğim bir güzellikten. Ben bu döneme şahit olamadım. Ama sizin yaşamanızı temenni ediyorum. Bu güzelliğin adı “Aurora Işıkları”. Genellikle Norveç-İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde yaşanıyor. Auroralar ; “Kuzey ve Güney Işıkları” olarak bilinen, Güneş rüzgarını oluşturan iyonize parçacıkların kutuplardan girerek, atmosferin üst katmanları ile etkileşmesi sonucunda oluşan ışınımlardır. Her bir renk aslında rüzgarın içeriği hakkında bilgi verir. Tromso ve bir çok İskandinavya’nın kuzeyindeki bölgelerde sıkça görünür. Geceler gündüz gibi aydınlanır. Hayal dünyasının içerisindeymişsin gibi yaşatır. Norveç’te görülecek en güzel yerler ; Oslo’dan başlayarak , Tromso ve Svalbar’dır. Lakin çok pahalı bir tur olabilir. Günde 50-60 Euro asla yetmez. Masrafları düşürmek çin Interrail bileti alıp gezmek gerekir. Interrail yazım için tıklayınız. Norveç bizden ne yazık ki shengen vizesi ister. Uçak fiyatları gidiş-geliş 500 TL civarındadır. Norveç otelleri için tıklayınız.

Aura-Kuzey Işıkları

Aura-Kuzey Işıkları

10-Kadadokya-Türkiye

Gelelim en son önerimize. Bu ülkeden bahsetmeden olmaz. Kapadokya‘nın gözbebeği olan peribacaları, zaten normalde de güzelken, sanırım karın yağması ile daha da büyüleyici oluyor. Şahsen 4 kez Kapadokya’ya gitmeme rağmen, her gidişimde hala heyecanlanıyorum. Her gidişimde de, Ürgüp-Göreme-Avanos bölgelerini geziyorum. He bu arada, buraya gelirseniz, mutlaka trekking turu yaparak, her bir bölgeyi karış karış, kaybola kaybola gezin derim. Ayrıca, gelmişken mutlaka ya gün doğumu ya da gün batımı anına denk getirecek şekilde balon turu da yapın. 1 saatlik ücretleri 250-300 TL civarında ama değer doğrusu. Son olarak, şarap mahsenlerini gezin, akşamları Türk gecelerine katılın, Anadolu’nun zengin yemekleri olan Testi kebabı ve çömlek fasulyesini mutlaka tadın. Eğer böyle özel bir dönemde gelecekseniz, peri bacalarından yapılan şöyle şömineli ve otantik otellerin birisinde konaklayabilirsiniz. Görmek için tıklayınız.

Kapadokya

Kapadokya

Aslında daha sıralayacak yüzlerce şehir var. Kimi Akdeniz‘de, kimi Atlantik okyanusunda, kimi ise Güneydoğu Asya bölgesinde. Ama bana sorarsanız, gideceğiniz yerin çokta bir önemi yok. Bence en önemlisi, sahip olduğunuz güzellikleri, en sevdiklerinizle paylaşmak. Bazen, hiç hoşunuza gitmeyen bir yer, sırf yanınızdaki en sevdiğiniz beğendiği için size de çok güzel görünebilir. Bazen, gördüğünüz yerden ya da yediğiniz yemekten çok, kimle yediğiniz, kiminle beraber gördüğünüz daha önemlidir. Birlikte dünyanın en güzel yerlerini göreceğiniz, huzura ereceğiniz, en güzel yerlerde uyuyup, en güzel yerlerde uyanacağız günler geçirmeniz dileğimle.

Goa Palolem

Goa Palolem

Facebook: www.facebook.com/birhayalinpesinde

Instagram: www.instagram.com/birhayalinpesinde

Snapchat: denizpehlivann

Deniz Pehlivan…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap