Schengen Vizesine Bireysel Nasıl Başvurulur ?

Schengen vizesine bireysel nasıl başvurulur diyenlere : Dayanamadım. En çok soru gelen konuyu anlatayım istedim. Özellikle, hiç yurtdışına çıkmamış arkadaşların, Schengen vizesi alma hatta Schengen vizesine başvurmayı hayal etme kısmında bile tedirgin olduklarını gördüm. Hiç tedirgin olmayın! Gözünüzde de büyütmeyin. Acentelere de boşuna paralar vermeyin. Kendiniz tüm evraklarınızı toplayın. Yani kendi işinizi kendiniz halledin istedim. Gerçekten de Schengen vizesine bireysel başvuru yapıp, vize alınır mı ? Anlatayım…

Schengen vizesini almak, sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Belirtilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayan herkes schengen vizesi alabilir. Hatta schengen vizesine bireysel başvurabilirsiniz.

1.Schengen Vizesi Nedir ?

Önce ilk aşamadan başlayalım. Schengen vizesi nedir ? Zaten bunun cevabını ilgili yazımda vermiştim.O yazımda, detaylı olarak Schengen vizesi alırken gereken evrakları, Schengen vizesi alırken nelere dikkat etmek gerektiğini ve Schengen vizesini neden almanız gerektiğini anlattım.

Ama şimdi size, Schengen vizesi alırken doldurmanız gereken evrakları nasıl dolduracağınızı anlatıcam.

Ayrıca, birazdan anlatacağım bütün dökümanlar artık Türkçe. Vizeyi almaya gittiğinizde, ilgili birimlerde çalışanlar da Türkçe konuşuyor. O yüzden rahat olun.

2.Schengen Vizesine Bireysel Başvuru Yapacağınız Aracı Firmalar Hangileri ?

Schengen vizesine başvururken, hangi ülkeye gidecekseniz o ülkenin başvuru evrakları farklı olabilir ama genel olarak üç aşağı beş yukarı aynı evraklar istenir. Schengen vizesine başvurusu için gerekli evraklar yazımda bu evrakların neler olduklarını göreceksiniz.

Öncelikle bu evrakları hazırlarken, bir yandan da vize başvurusu yapacağınız ülkenin konsoloslukları yerine; artık bütün bu süreçleri aracı resmi şirketlerin yaptığını bildiğinizi farz ediyorum ve sizlere işte o firmalardan randevu almanız gerektiğini ve nasıl yapacağınızı aktarmak istiyorum.

Bu firmalar turizm acentaları değil, ilgili ülkelerin konsolosluklarının yükünü hafifletmek amacıyla kurulmuş firmalardır.

Bu firmalara örnekler vermek amacıyla :

İdata: İtalya ve Almanya’dan schengen vize başvurusu yapacağınız aracı firmadır.
VFS: Fransa, Polonya, İspanya, Malta, Portekiz, Avusturya, Belçika, Hollanda, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Slovakya, İsveç gibi ülkelerin schengen vizesi başvurusu yapacağınız firmadır.
Kosmosvize: Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapacağınız firmadır.

Bu firmalar, sizin tüm vize süreçlerinizi yöneten firmalar olacak. Yani tek tek konsolosluk aramanıza gerek yok.

Ofislerine gitmeden önce randevu alacak, randevu günü ise tamamladığınız evraklarınız ile birlikte, ilgili firmanın ofisine gideceksiniz.

3.Schengen Vizesine Bireysel Randevu Nasıl Alınır ?

Evraklarınızı hazırlarken, bir an önce de hangi ülkeye gidecekseniz, o ülkenin yukarıda belirttiğim yetkili firmasından randevu almanızı öneririm.

Çünkü çok fazla başvuru olduğu için, haftalar sonrasına müsait gün bulabiliyorsunuz. O yüzden biran önce randevunuzu alın, bir yandan da schengen vizesi evraklarınızı hazır edin.

İşte randevunuzu alırken, yukarıdaki firmaların isimlerinin üzerine tıklayarak, doğrudan websiteleri üzerinden randevu günü alabilirsiniz.

Ben aşağıda sizlere, Almanya için örnek bir ekran görüntüsü bırakıyorum.

schengen vizesine bireysel basvuru.09

Neredeyse bütün ülkelere vize başvurusu yaparken Türkçe olarak seçenekler geliyor. Schengen vizesine bireysel başvuru çok basit.

4.Schengen Vizesine Bireysel Başvuru Evrakları Neler ?

Schengen Vizesi Başvuru formu, dolduracağınız form olacak.

Yukarıdaki Schengen vizesi başvuru formunun Türkçe halini doldurduğunuzu varsayıyorum. Sonrasında ise, Schengen vizesi için gerekli evraklar yazıma geçiyoruz.

Bu yazımda da, Schengen vizesi alırken;

 • eğer çalışan iseniz hangi evrakları toplamanız gerektiğini
 • eğer ev hanımı veya öğrenci iseniz, hangi evrakları toplamanız gerektiğini anlattım.

Özellikle, beyaz yakalı çalışan iseniz, zaten bir çok firmanın insan kaynakları birimleri, vize başvurusunda bulunacağınızı söylediğiniz andan itibaren, hangi evrakları vermeleri gerektiğini biliyorlar.

Yukarıdaki başvuru formunu doldurduktan ve toplamanız gereken schengen evraklarınızı hazırladıktan sonra yapmanız gereken tek şey randevu günü yetkili firmaya gitmek.

 En iyi uçak bileti arama motorları önerilerimi okumadan uçak bileti almayın

Schengen vizesi almak aslında bu kadar kolaydır. Biz, sanırım gözümüzde biraz büyütüyoruz. Doğru evrakları tamamladıktan ve niyetimizi açıkça belli ettikten sonra, Schengen vizesi almanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Siz yeter ki hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

9 Yorum

 1. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 2. Göktuğ
  • Deniz Pehlivan
 3. Melisa
 4. Oktay
  • Deniz Pehlivan
   • davut
    • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.