Schengen Vizesine Bireysel Nasıl Başvurulur ?

Schengen vizesine bireysel nasıl başvurulur diyenlere : Dayanamadım. En çok soru gelen konuyu anlatayım istedim. Özellikle, hiç yurtdışına çıkmamış arkadaşların, Schengen vizesi alma hatta Schengen vizesine başvurmayı hayal etme kısmında bile tedirgin olduklarını gördüm. Hiç tedirgin olmayın! Gözünüzde de büyütmeyin. Acentalara da boşuna paralar vermeyin. Kendiniz tüm evraklarınızı toplayın. Yani kendi işinizi kendiniz halledin istedim. Gerçekten de Schengen vizesine bireysel başvuru yapıp, vize alınır mı ? Anlatayım…

fly insta malta banner
fly insta malta banner
pisa_italya-gezi

Schengen vizesine bireysel nasıl başvurulur

Schengen vizesini almak, sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Belirtilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayan herkes schengen vizesi alabilir. Hatta schengen vizesine bireysel başvurabilirsiniz.

1.Schengen Vizesi Nedir ?

Önce ilk aşamadan başlayalım. Schengen vizesi nedir ? Zaten bunun cevabını ilgili yazımda vermiştim.O yazımda, detaylı olarak Schengen vizesi alırken gereken evrakları, Schengen vizesi alırken nelere dikkat etmek gerektiğini anlattım.

Ama şimdi size, Schengen vizesi alırken doldurmanız gereken evrakları nasıl dolduracağınızı anlatıcam.

Kırmızı Sokak Amsterdam

Schengen vizesine bireysel nasıl başvurulur

Zaten, Schengen vizesi nedir yazımı okuduktan sonra şunu farkedeceksiniz: Hiç ingilizce bile bilmiyor olsanız, bu vizeyi anlattığım açıklamalar sayesinde alabilirsiniz.

Ayrıca, birazdan anlatacağım dökümanlar dışındaki tüm evraklar Türkçe. Vizeyi almaya gittiğinizde, ilgili birimlerde çalışanlar da Türkçe konuşuyor. O yüzden rahat olun.

2.Schengen Vizesine Bireysel Başvuru Evrakları Neler ?

Önce şuradan başlayalım: Schengen Vizesi Başvuru formu, dolduracağınız form olacak. 37 maddeden oluşacak. Hem Türkçesini hem de İngilizcesini aşağıya ekliyorum (Bunlar örnek formatlar.Her bir aracı kurumun başvuru evrakları da, aynen bu dökümanlara benzeyecek.)

Maddesi maddesine hepsi aynı. Türkçesini örnek alıp, ingilizce forma sırasıyla Schengen vize başvurusu için gerekli bilgilerinizi doldurursunuz.

Yukarıdaki Schengen vizesi başvuru formunun ingilizce halini doldurduğunuzu varsayıyorum. Sonrasında ise, Schengen vizesi için gerekli evraklar yazıma geçiyoruz.

Bu yazımda da, Schengen vizesi alırken; eğer çalışan iseniz hangi evrakları toplamanız gerektiğini, eğer ev hanımı veya öğrenci iseniz, hangi evrakları toplamanız gerektiğini anlattım.

amsterdam_hollanda

Schengen vizesine bireysel nasıl başvurulur

Özellikle, beyaz yakalı çalışan iseniz, zaten bir çok firmanın insan kaynakları birimleri, vize başvurusunda bulunacağınızı söylediğiniz andan itibaren, hangi evrakları vermeleri gerektiğini biliyorlar. Schengen vizesi için gerekli evraklar yazımı görmek için tıklayınız efendim.

3.Schengen Vizesine Bireysel Başvuru Yapacağınız Aracı Firmalar Hangileri ?

Şimdi ne kaldı? Sıra, online vize randevusu almaya geldi. Schengen vize başvurusu, genellikle yetkilendirilmiş aracı firmalardan yapılıyor. Bu arada bu firmalar turizm acentaları değil, ilgili ülkelerin konsolosluklarının yükünü hafifletmek amacıyla kurulmuş firmalardır. Bu firmalara örnekler vermek amacıyla :

Flam-Norveç

İdata: İtalya ve Almanya’dan schengen vize başvurusu yapacağınız aracı firma
VFS: Fransa, Polonya, İspanya schengen vizesi başvurusu yapacağınız firma
Kosmosvize: Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapacağınız firma

Bu firmalar, sizin tüm vize süreçlerinizi yöneten firmalar olacak. Yani tek tek konsolosluk aramanıza gerek yok. Ofislerine gitmeden önce randevu alacak, randevu günü ise tamamladığınız evraklarınız ile birlikte, ilgili firmanın ofisine gideceksiniz.

 En iyi uçak ve tren bileti siteleri önerilerimi okumadan uçak bileti almayın

Schengen vizesi almak aslında bu kadar kolaydır. Biz, sanırım gözümüzde biraz büyütüyoruz. Doğru evrakları tamamladıktan ve niyetimizi açıkça belli ettikten sonra, Schengen vizesi almanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Siz yeter ki hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

9 Yorum

 1. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 2. Göktuğ
  • Deniz Pehlivan
 3. Melisa
 4. Oktay
  • Deniz Pehlivan
   • davut
    • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.