Dam Meydanı: Amsterdam Şehir Meydanı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, 90’dan fazla adadan, 1500’den fazla köprüden ve onlarca meydandan oluşur. Rengarenk kiremit duvarlı evler, filmlere konu olan sevimli çatılar, yemyeşil parklar, bisiklet sürerken çocuklar gibi eğleneceğiniz yollar size eşlik eder. 5 kez gittiğim Amsterdam’da, şehrin buluşma adresi ise Dam Square yani Dam Meydanı’dır. Aslında Amsterdam şehir meydanı olarak da düşünebilirsiniz burayı. Peki Dam Meydanı’nı bu kadar özel kılan nedir ?

dam_meydani_ulasim

Amsterdam Dam Meydanı

1.Dam Meydanı Nerede

Amsterdam’da gezilecek yerlere başlamadan önce, ilk durak bu meydan olur. Kısa adı “Dam” olan bu meydan, şehrin en tarihi noktalarından birisidir. Yaklaşık 2.000 metrekare alana kurulu olan meydan, Damrak ve Rokin caddelerini bağlar.

Amsterdam’daki ekonomik otelleri aramak için şu linke bakabilirsiniz.

Bu caddeleri de size şöyle anlatayım : Mesela Damrak caddesi boyunca (Amsterdam’ın en hareketli caddelerinden birisidir.) kuzeye giderseniz, Amsterdam tren istasyonuna (Amsterdam Centraal) ulaşabilirsiniz.

red_light_nerede

Dam Meydanı Nerede Diyenlere

Muhtemelen Amsterdam’a ilk geldiğiniz durak olacak olan Amsterdam tren garı, şehre “Merhaba” demek için harika bir konumda bulunur. İşte bu caddeden devam ederseniz, doğruca Dam Meydanı’na ulaşırsınız. Meydanın hemen bir köşesi, şehrin en önemli semtlerinden birisi olan Red Light District‘in başlangıcıdır.

2.Dam Meydanı Hakkında

Biraz da Dam Meydanı hakkında bilgiler verelim: Meydan, 200*100 metre alana kuruludur. Tarihi 1655 yılına dayanan neoklasik yapı Royal Palace (Amsterdam Kraliyet Sarayı), 15.y.y’a dayanan Gothik Nieuwe Kerk yani “Yeni Kilise” ve meşhur balmumu heykellerin sergilendiği Madame Tussaud’s müzesi yine bu meydanda bulunur.

dam_meydani

Amsterdam Dam Meydanı

Meydanın tam kalbinde, 2. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybedenler anısına 1956 yılında inşa edilmiş olan National Monument yani Milli Anıt yer alır. Bununla beraber, NH Grand Hotel‘in güzelliği de, meydana tat katmıştır.

3.Dam Meydanı Tarihi

Dam Meydanı tarihi 13.y.y’a dayanıyor. Amstel Nehri’nde, vakti zamanında kurulan baraj ve hemen yanıbaşında bulunan bu meydan, ingilizce “Baraj” anlamına gelen “Dam” kelimesinden türüyor. Hemen bu meydanın olduğu yerde bulunan “Balık pazarı” ise zamanla yok oluyor.

dam_square_amsterdam

Dam Meydanı : Amsterdan

Tabi, sadece balık pazarı değil, zamanla beraber bu meydan ve bölgedeki diğer tüm yerleşim yerleri de, etrafında kurulan binalarla bambaşka bir şekle bürünüyor. Yaklaşık 800 yaşındaki Dam Meydanı hikayesi de günümüze böylece taşınmış oluyor.

4.Dam Meydanı Ulaşım

Dam Meydanı ulaşım önerim olarak, tabi tramvay vede sonrasıda bisiklet gelecek. Zaten meydan, şehrin tam kalbinde olduğu için, özellikle tramvay kullanacak olanlardansanız, meydanın dört bir yanında bulunan ;

1-2-4-5-6-9-13-14-17 tramvay duraklarında inebilirsiniz. “Amsterdam’da heryer, bu meşhur meydana çıkar.” desem yeridir heralde. Ama benim size her zaman olduğu gibi tavsiyem bisiklet kiralayarak Amsterdam’ı gezmeniz yönünde olacak.

dam-square

Dam Meydanı Ulaşım : Amsterdam’da ulaşım genellikle tramvay veya bisikletle sağlanıyor

Ama küçük bir uyarı : Amsterdam’da ulaşımın büyük bir çoğunluğu bisiklet ile sağlandığı için, herkesin bisiklet kültürüne ve bisiklet trafik kurallarına uyduğunu belirtmem lazım ! Çünkü, kültürü benimsemiş halk, işine-gücüne giderken inanın bana çok ama çok hızlı bir şekilde bisiklet sürebiliyorlar ve istenmeyen kazalara neden olabiliyor. O yüzden her daim dikkatli olmanızı öneriyorum.

Amsterdam’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

5.Dam Meydanı’nda Yapılacak Aktiviteler

Şimdi de, size kendimce küçük bir Dam Meydanı Gezi Rehberi yaratayım diyorum. Bu civarda bulunan gezilecek yerlere göre “Olmazsa Olmaz” diye listelediklerimi ve önerilerimi anlatayım :

  • Köşedeki kafelerde harika kahve ve yanında enfes keklerden yemeden
  • De Bijenkor AVM’de alışveriş yapmadan
  • Trafiğe kapalı olan Kalverstraat caddesinde mağazaları gezmeden
  • Red Light District bölgesine uğramadan
  • Daha önce gitmemişseniz Madame Tussaud balmumu müzesini görmeden
  • İmkanınız varsa ; Amsterdam dam meydanı otelleri içerisinde ilk sırada yer alan NH Grand Hotel’de konaklamadan
  • Damstraat caddesinde bulunan Arjantin restoranlarında meşhur Arjantin Steak yemeden (Genelde 10 Euro civarındadır)

dönmemenizi öneririm. Tabi ki, Amsterdam’da gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil. Bunu, sadece bölgeye yakın olan yerleri görmeniz için söyledim. Bu şehirde görülecek daha onlarca yeri, Amsterdam Gezilecek Yerler yazımda daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

dam_meydani_otel

Amsterdam Dam Meydanı Otelleri arasında en güzeli NH Grand Hotel

Son olarak küçük bir not : Amsterdam şehir merkezi olarak bilinen Amsterdam dam meydanı, özellikle Amsterdam’da Free Walking Tour yapacak olanların da buluşma noktasıdır. Free Walking Tour demek ; genelde şehirde okuyan üniversite öğrencilerinin, şehir turu rehberlik hizmetleri vermesidir.

Amsterdam’daki ekonomik otelleri aramak için şu linke bakabilirsiniz.

Size “Şu kadar ücret” talep ediyoruz demezler. Tur sonunda, memnun kalmanızla alakalı olarak bahşiş kabul ederler. Öğrencileri, her nerede olursa olsun destekleyelim. Amsterdam gibi güzeller güzeli şehrin keyfini çıkarmanız dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

  1. ayfer
    • Ahmet

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.