Puerto Princesa Gezi Rehberi

Palawan Adası, dünyanın en iyi adası seçilmiş Filipin Adaları‘ndan birisi. Güzel demek az bile desem yeridir. İnanın bana, fırsatım olsa 1 ay motor kiralar, bu güzel Palawan Adası’nı karış karış gezerdim. Düşünmezdim bile. O derece güzel. Bu yüzden, olur da sizin fırsatınız, imkanınız olabilir diye, bu ülkenin en önemli şehri Puerto Princesa hakkında bildiğim ne varsa başlıyorum anlatmaya. Ama önce, Filipinler neden bu kadar güzel, dediğim kadar varmıymış bir izleyelim.

1. Puerto Princesa’ya Başlangıç

Hayatım boyunca her zaman başkentlerden,kalabalıktan,gürültüden nefret etmişimdir. El Nido ve Coron’da geçen muhteşem 6 gün sonrasında, şehir hayatına dönmek ve  Puerto Princesa’da zaman geçirmek hiçte kolay olmadı.

Sanırım hayal dünyasından, gerçeğe dönerken ki o kültür şoku beni biraz da olsa etkilemişti. Ne mi görmüştük bu kadar hayallere daldıran ?

El Nido’dan yaklaşık 6 saat süren araç yolculuğumuz sonrasında, adanın merkezi olan Puerto Princesa şehrindeyiz. Buraya gelmemiz oldukça zahmetli idi. Çünkü yol boyunca çokta güzel olmayan yollardan geldik ve ister istemez biraz yorgunlukta başlamıştı.

Ama şehir merkezine ulaşır ulaşmaz ne yorgunluk kaldı ne bitkinlik. Çünkü şehirde yapacak bir sürü şeyin olduğunu düşününce,hala keşfedecek bir şeylerin hayalini kurdukça, insan ister istemez kendine geliyor.

2. Puerto Princesa Hakkında

Puerto Princesa nasıl bir ada ? Ülkedeki 80 eyaletten bir tanesi olan Palawan adasının başkenti.Nüfusu 200,000 civarında.Şehirde çok dikkat çeken kayda değer birşey yok. Ama dünyanın yeni 7 harikasından bir tanesi olan Subterranean River National Park bu şehire 45-50 dakika uzaklıkta ve geri dönerken kullanmak zorunda olduğunuz havalimanı da adanın başkentinde.

Subterranean_River

Subterranean River

Gecenin bir yarısı şehir merkezine ulaşıyoruz. Hiç yapmadığımı birşeyi yapıyorum. Otel rezervasyonum olmadan bu şehre geliyoruz. Normalde kolay kolay bu hatayı yapmam ama bu sefer bilerek yaptım. Sebebi ise; biraz oluruna bırakmak istedim. Biraz plansız anı yaşamak,heyecanlanmak,yorulmak,sürünmek istedim. Arasıra kendimi uyandırmak için böyle saçma sapan hareketler yapıp, kendime işkence etmeyi seviyorum.

Gecenin bir yarısıda olsa, her zaman yardımcı olan abilerimiz taksicilere soruyorum.Bize oldukça hoş bir otel buluyorlar ve kişi başı 10 dolar ödeyerek otel problemini ortadan kaldırıyoruz. Şimdi sırada sonraki gün yapılacak aktivitelerin listesini çıkarmak var.

3. Puerto Princesa’ya Ulaşım

Puerto Princesa’ya nasıl gidilir ? Puerto Princes’da nasıl gezilir ? Şehirde havalimanı olduğu için oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hatta havalimanı şehre yaklaşık 5 dakika uzaklıkta.

Yani neredeyse şehrin içerisinde.Havalimanını kullanarak başkent Manila’ya gidebilir, ordan diğer adalara aktarma yapabilirsiniz. Yada direk Cebu adasına da gidebilirsiniz.Hatta bu şehre Singapur’dan direk uçuşlar da yapılıyor. Bu rotayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.Tam olarak çıkaracağınız rotaya göre, bu şehirden bir çok noktaya plan yapabilirsiniz.

Puerto_Princesa_Hava_Limanı_ulaşım

Puerto Princesa Hava Limanı

Şehir içi ulaşımda ise yine her zaman olduğu gibi triycles araçlarını kullanıp, 20-40 peso arasına değişen fiyatlarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ama gün içerisinde gezerken, motor kiralayıp şehrin civarındaki hapishaneyi,kelebek ve timsah hayvanat bahçelerini ve diğer köyleri gezmenizi tavsiye ederim. Günlük  motor kirası yaklaşık 500 peso civarında olacaktır. Hatta kesinlikle motor kiralayıp, köylerde kaybolmadan dönmemelisiniz.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

4. Puerto Princesa’da Yeme-İçme

Puerto Princesa’da nerede ne yenilir ? Puerto Princesa’da ne içilir ? Adada tek Mc Donalds ve diğer fast-food restoranlarını bu şehirde gördük. Ayrıca yerel restoranlarda deniz mahsulleri ve yerel yemekleride tadabilirsiniz.

Filipinlerde_Görülmesi_Gereken_Yerler

Filipinler’deki Balık Çeşitleri

Yemek fiyatları genellikle 300-500 peso arasında değişmektedir. Bir akşam Badjao Seafront restorant’da deniz ürünleri yemenizi tavsiye ederim. Yemek önerileri ve adresi için Tripadvisor‘dan bakabilirsiniz. Şehir merkezinde ana caddesi olan Rizal Avenue boyunca onlarca restorandan dilediğinizi de seçebilirsiniz.

5. Puerto Princesa’da Konaklama

Puerto Princesa’da nerede konaklamalı ? Şehrin merkezi Rizal Avenue olarak biliniyor. Bu yüzden konaklamanızı bu cadde üzerinde yapmanızı tavsiye ederim.Turistlerin uğrak noktası olduğu için birçok konaklama seçeneği mevcut. Ama size ortalama olarak kişi başı 500 pesoya mal olacaktır.

puerto_princesa_palawan

Filipinler’de böyle adalar var işte

İyi otellerde kalmak isterseniz 1000-1500 pesoyu gözden çıkarmalısınız. Puerto Princesa’daki ekonomik otelleri incelemek için tıklayınız. Buradaki otel listeleri size yeter de artar bile. Artık bütçeniz göre kararınızı verirsiniz. Orada liste olarak tek tek görebilirsiniz.

6. Puerto Princesa’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Puerto Princesa’da ne yapılır ? Cuma günü olmasına rağmen bizim dikkatimizi çeken birşey olmadı.Zaten bu şehirde gece hayatı konusunda çokta birşey beklemiyorduk.Bir kaç bar var hepsi o. Zaten çokta umrumuzda değildi.Çünkü sabah erkenden uyanıp motor ile şehrin etrafındaki bölgeleri gezmeyi planlıyorduk.

Crocodile_Farm

Crocodile Farm

Bu arada şehirde her köşede size hayat kadınlarını vaad eden kişiler olacaktır. Şimdiden söylemek istedim. Puerto Princesa’da alışveriş yapmak için ise bir tek hediyelik eşya dükkanlarını gördük. Birde gideceğiniz Crocodile Farm veya Butterfly Ecogarden gibi hayvanat bahçelerinde hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

7. Puerto Princesa’da gezilecek yerler nereler ?

Puerto Princesa’da nereler gezilir ? 1 günlük bir gezinin yeteceğini düşündüğümüz için şehrin civarında bulunan köyleri,hapishaneyi,hayvanat bahçelerini ve sahillerini motor ile gezmeyi planladık. Subterranean River (Yeraltı Nehri)’ne gidemedik. Çünkü zamanımız yetmedi. Belki çok büyük bir hataydı gitmemek.

Şehirde_İzlediğimiz_Rota

Şehirde İzlediğimiz Rota

Ama benim için artık gezmek demek mutlaka bir yerleri görmek değil.Yerel insanların yaşadığı yerlere gidip onlarla tanışıp muhabbet etmeye çalışmak bana artık daha önemli gibi geliyor.

Ama ben size yinede Subterranean River’a nasıl gidileceğini ve neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.Aynı zamanda şehirde izlediğimiz rotayı kabaca tarif etmeye çalıştım. Umarım şehre gitmeden önce az da olsa şehir hakkında fikir sahibi olmanız açısından yardımcı olacaktır.

 • Subterranean River : Dünyanın yeni 7 harikasından bir tanesi olarak bilinen ve kireçtaşlarının oluşturduğu yaklaşık 8 kmden fazla uzunluğa sahip olan yer altı nehridir. Buraya gitmek için bir tur acentası ile anlaşmanızı tavsiye ederim. Çünkü koruma altında olan bir bölge olduğu için her zaman gitmek kolay olmuyor. Belirli olan turist sayısı limiti dahilinde gidebiliyorsunuz.

Eğer yer olursa sizin kaydınızı yapıyorlar ve öyle tura katılabiliyorsunuz.Sonuçta burası dünyanın en uzun ikinci yer altı nehri. Bir diğer yol ise, tur şirketi ile anlaşmadan, Sabang kasabasına gidip, ordan tur işlemlerinizi turizm ofisine giderek kendiniz ayarlamak olacaktır.

Bu şekilde giderseniz size daha ucuza mal olabilir. Özellikle zaman kısıtınız yok ise, kendi başınıza yapmanızı tavsiye ederim.

Subterranean_River_Puert_Princesa

Subterranean River – Puerto Princesa

 • Crocodile Farm : Sabah ilk iş olarak bir motor kiralayıp, önce timsah çiftliğine gidiyoruz. Çoğu gezilecek yerler şehir merkezinin dışında olduğu için gitmek biraz zaman alıyor. Köylerin içerisinden geçerek timsah çiftliğine ulaşıyoruz ve  giriş ücreti olarak 40 peso ödüyoruz.

Tayland’da gördüğüm şovlardan ve timsahların çeşitliliğinden sonra beni çok etkilemedi doğrusu. Ama gelmişken görülebilir. Timsahları gördükten sonra parkın arka kısmında olan kuş çiftliğini de görebilirsiniz. Unutmadan, burası oldukça bakımsız bir yer. Çok bir şey beklemeyin.

Crocodile_Farm

Crocodile Farm

 • Iwahig Prison and Penal Farm :Yaklaşık bir saat kadar timsah çiftliğinde takıldıktan sonra, çok enteresan bir deneyim olacağını umduğum bir yere gidiyoruz. Adı Iwagih Prison and Penal Farm olarak bilinen ama bildiğiniz açık cezaevi olan ayrı bir bölge olarak kurulmuş ama tamamen köy hayatında yaşar gibi yaşayan mahkumların bulunduğu bölge.

1902 yılında ABD tarafından kurulmuş bir cezaevi.Buradan biraz detaylı bahsetmek istiyorum. Nedense beni böyle yerler hayatım boyunca hep etkilemiştir.

O yüzden biraz anılarımı anlatmak içimden geliyor. Bölgenin etrafı tamamen tellerle çevrili. Kapıdan girerken sizin pasaportuna bakan bir güvenlik görevlisi var. Başkada hiçbir şey yok.

Girişte_Sizi_Karşılayacak_Olan_Güvenlik_Görevlisi

Girişte Sizi Karşılayacak Olan Güvenlik Görevlisi

Elinizi kolunuzu sallayarak giriyorsunuz ve biraz ilerledikten sonra önce sağda büyük hapishaneyi (Minimum Security Compound) görüyorsunuz.  Burası ağır suçları olanların bulunduğu yer.

Dilerseniz mahkumların sattıkları hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz. Ya da dilerseniz onlara yiyecek alıp dağıtabilirsiniz. Bu dediklerimi mutlaka ama mutlaka yapın. Gördüklerinizden sonra ne demek istediğimi halinize şükrederken anlayacaksınız.

Minimum_Security_Compound

Minimum Security Compound

Buradan çıktıktan sonra biraz duygusal olarak etkilenmiştim. Dinlenmek için Balsahan Pool olarak bilinen ırmak gibi bir yere gittik. Ayaklarımıza suya soktuk.Biraz düşüncelere daldık. He birde bira…

Balsahan_Pool

Balsahan Pool

Daha sonra asıl merkez bölgesine ilerledik. Hapishaneden çıkıp asıl açık cezaevi şeklinde olan ve mahkumların suçlarının ağırlığına göre farklı kıyafetler giydikleri bir bölge.Ama bana bir köy merkezinden farklı gibi gelmedi.

Hayatımda yabancı insanlarla konuşup onlarla muhabbet etmekten,onları anlamaya çalışmaktan,duygularını gözlerini içine bakarak gözlerinin yaşarmasından ama gülen yüzlerine bakarak hallerinden yine de memnun  olmalarını izlemekten keyif aldığım sayılı zamanlardan birini burada yaşadım. Herkes mi güler ?

Evet herkes gülüyor burda. Meydandaki önce kiliseyi sonra da hediyelik eşyaların satıldığı binayı ziyaret ettik. Kilise de mahkumlarla hem Filipince hem de Türkçe şarkılar söyledik. İnanılmaz enteresan bir deneyimdi. O kadar güzeldi ki…

Filipinler_Puerto_Princesa_Açık_Cezaevi

Puerto Princesa Açık Cezaevi

 • Butterfly Ecogarden : Hapishane bölgesinden ayrıldıktan sonra, dönüşte yol üzerinde bulunan kelebek çiftliğine gittik. Burada binlerce rengarenk kelebekleri görüp, doğum anından ölüm anına kadar olan süreci gözlemledik.

En enteresan kısım ise, çiftliğin arka kısmında gördüğümüz Filipin köylerinde yaşayan köylülerin getirmiş oldukları piton ile yaptıkları şov idi.

Hem Filipin köylülerin yaşamlarından kesitler anlatıldı hem de piton ile fotoğraflar çekildi. Yılanın derisine dokunmak tarifsiz bir duyguydu. Hayatımda ilk defa bir pitona bu kadar yakındım. Hislerim tarifsizdi.

Butterfly_Ecogarden

Butterfly Ecogarden

 • Honda Bay Sahil Bölgesi : Aslında doğru tabir mi bilmiyorum ama şehrin kıyı bölgesinde bulunan sahil kasabalarını ve sahillerini gezebilirsiniz.Bu gölgeyi gezmek için en ideal yöntem motor kiralamak olacaktır.

  Fruit_Market

  Fruit Market

 • Fruit Market : Şehir merkezinde bulunan pazarda bölgeye özgü onlarca farkı meyveyi deneyebilirsiniz. Şehir merkezine gelip günün yorgunluğunu atıp enerji almak için oldukça yararlı olacaktır.

8. Puerto Princesa’da kaç gün kalmalı ? 

Puerto Princesa’da kaç gün kalsak yeter ? (Lütfen, yukarıdaki tüm videoları izleyiniz.) En az 2 gün kalmalısınız. Bir gün yukarıda belirttiğim yerleri ,bir gün de yeraltı nehrini görmelisiniz. Aradığınız deniz,kum,güneş,sahil ise bu şehirde bunları göremeyeceksiniz.

Çünkü adada yer alan El Nido’dan sonra, bu bölgedeki sahilleri sizi çok etkileyemeyecektir.

9. Puerto Princesa’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler

Butterfly_Ecogarden

Butterfly Ecogarden

 • Subterranean River’a gitmeden
 • Motor kiralayıp şehri ve köylerini yaşamadan
 • Hapishane bölgesini gezmeden
 • Kiraladığın motor ile Honda Bay sahil bölgesini gezmeden

dönme…

10. Puerto Princesa’ya ne zaman gitmeli ? 

Puerto Princesa’ya gitmek için en ideal dönem veya mevsim, yine her zaman bahsettiğim gibi Ocak-Mayıs. Yazın asla gitmeyin derim.

Butterfly Ecogarden Puerto Princesa

Butterfly Ecogarden – Puerto Princesa

11. Puerto Princesa’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Subterranean River’a zamanın kalırsa mutlaka gitmeye çalışın.
 • Eğer zaman kısıtın yoksa, Honda Bay civarında bulunan adalarıda ziyaret etmeye çalış.
 • Honda Bay’e düzenlenen günü birlik ada turlarına katılabilirsiniz. Bize El  Nido yettiği için, katılma gereği duymamıştık.
Türkiyeye_Vize_İstemeyen_Ülke_Filipinlerin_Port_Barton_Kasabası

Filipinler

Ada çok büyük olduğu için bazı konularda fedakarlık yapmak lazım. Sonuçta herşeyi bu kadar kısıtlı zamanda görmek çok kolay olmuyor. Bu yüzden sizde önceliklerinize göre plan yapmalısınız. Yukarıda belirttiğim yerler oldukça işinize yarayacaktır. Umarım rota çıkarma konusunda zorlanmadan kolay bir şekilde gezebilirsiniz.

12. Puerto Princesa Hakkında Uyarılarım

Honda_bayde_Bulunan_Adalar_Puerto_Princesa

Honda Bay’de Bulunan Adalar

 • Adaya gelmeden ya da ayrılmadan önce uçak biletlerini çok önceden almaya çalışın. Daha öncede belirttiğim gibi, fiyatlar inanılmaz derece de artabiliyor.
 • Katılacak olduğunuz Subterranean River turu için kararınızı önceden verin. Kendiniz mi gideceksiniz yoksa tur ile mi ? Eğer parası önemli değil hiç uğraşmayayım diyorsanız tur ile katılın. Size yaklaşık 1500 pesoya mal olacaktır.
 • Motor kiralarsanız, dikkatli olmakta fayda var.Çünkü çok iyi değil ve özellikle şehir merkezinde her daim trafik var.
 • Adadan dönerken her zaman uçaklar gecikme yaşıyormuş. Bizde bundan nasibimizi aldık ve yaklaşık 2 saat gecikme oldu. Bu yüzden eğer Manila’da yakalamanız gereken bir uçuşunuz olursa, bunu göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim.
 • Gece sokakta gezerken veya birşeyler içmek için bir yere oturursanız, bir çok kez hayat kadınları veya pazarlamaya çalışan adamlar yanınıza yaklaşacaktır. Sanırım artık bütün Asya ülkelerinde sıradan bir durum olmuş.
Puerto_Princesa_Rizal_Avenue

Puerto Princesa Rizal Avenue

Adanın en büyük şehri olduğu için, huzur dolacağınız, sessiz,sakin bir şehir beklentisi içerisinde olmamanız gerektiğini unutmamalısınız.Burayı geliş-gidiş noktası olarak kullanıyor olacaksınız. Çok büyük beklentiler içerisinde olmamanızı tavsiye ederim.

Bizim adadaki son durağımız olan bu şehirde, özellikle hapishanede geçirdiğimiz o muhteşem anılar ile başkent Manila’ya dönme zamanı gelmişti. Geride hayatıma kazınan, her aklıma geldiğinde yüzümün tebessüm etmesine neden olan harika manzaralar,anılar,muhabbetler  alarak dönme vakti idi.

Adadaki bütün otelleri tek tek görmek için TIKLAYIN

Her dönüşümde hem yüzüm düşer hem de güler. Düşmesinin nedeni, hiç sevmediğim İstanbul’a dönecek olmamdandır. Gülmesinin nedeni ise, daha uçağa biner binmez bir sonraki hayalimi gerçekleştirmek için planları şimdiden kurmaya başladığım yeni rotalardandır.Sıradaki durak : Manila Gezi Rehberi

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. Yüksel ÖZKAN

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.