Manila Gezi Rehberi

Filipinler’in Başkenti Manila, bir çok turistin Filipinler‘deki ilk durağı olarak bilinir. Filipinler’in finans, ekonomi ve yönetim merkezidir. Kaotiktir. Kalabalıktır. Bir yanda zengin gökdelenler, öbür yanda fakirliğin diz boyu olduğu yoksul mahallerde, küçücük evlerde 8-10 kişi hayat mücadelesi verir. Böylesine güzel ada ülkesinin, bana göre en zor şehridir. Ama gelmişken, 1-2 gün kalıp, hem Manila Gece Hayatı yaşanabilir hem de Filipinler’in tarih kokan eski şehir bölgeleri gezilebilir. Manila’da gezilecek yerler hakkında tüm önerilerimi aşağıda yer alan Manila Gezi Rehberi önerilerimde bulabilirsiniz.

1. Manila’ya Başlangıç

İstanbul’da karlı bir şubat ayı ortasında kazak giymiş bir şekilde başlayan yolculuğumuz,Dubai aktarması dahil yaklaşık 20 saatlik yorucu ama bi o kadar da heyecanlı uçuşun ardından başkent Manila’da öğleden sonra 5’te bitti. Artık kazakları çıkarıp, t shirleri giymenin vaktiydi.

Öncelikle Youtube videomu izleyip, kanalıma ücretsiz abone olmanızı öneririm

Artık Filipinler’deydik. Evden 10,000 km uzakta, yıllardır hayalini kurduğum, sabah akşam rüyalara daldığım muhteşem sahilleri,insanları,adaları olan ülkede. Hayallerin gerçeğe döndüğünü görün diyede aşağıdaki klibi hazırladık.

Manila_Nerede

Manila Nerede ? Ülkenin Luzon Adası Eyaletinde bulunuyor. Burası da Makati Bölgesi Sokakları

Daha uçak alçalmaya başlerken oldukça düzensiz bir şehir olduğunu gözlemlemek hiçte zor değildi.Zaten nasıl bir fakirlik ve zenginlik dengesizliğin olacağını biliyordum.Vize istenmediği (30 güne kadar) için tek yapmanız gereken havalimanında seyahat belgesini doldurmamız ve ülkeye giriş yaparken memura vermemizdi.

Bavulları aldıktan sonra taksi ile şehir merkezine gitmek için taksilere baktık.Taksi ile şehir merkezi (Malate veya Makati)’ye 40 dakikada ulaşıldığını daha önceden biliyorduk.Her zaman olduğu gibi çıkar çıkmaz taksi kiralamaya çalışan adamlardan uzak durarak en uzak noktada taksilere yöneldik. Kapıda 1200 peso olan taksiler, 100 metre ötede 400 peso idi.

2. Manila’ya Nerede ?

Filipinler’in en büyük şehri olan Manila,  Filipinler’in Luzon Adası eyaletinde bulunuyor ve 12 milyon kişiye ev sahipiliği yapıyor.  333 yıl boyunca sömürge altında kalan Filipinler’in en acı duyulan şehri ve Filipinler’e ilk ayak basan Avrupalı ise Macellan.

Filipinlerin_Başkenti_Manila

Filipinler’in Başkenti Manila Sokakları : Şehrin Her Sokağında Fakirlik Diz Boyu

Ülkenin adı İspanya Kralı 2. Felipe’den geliyor ve Cumhuriyet 1946 yılında kurulmuş. Bunları anlatmamın sebebi, aşağıda anlatacağım Manila’da gezilecek yerler kısmındaki bir çok yer, bu tarihi anları içeren yerlerden ibaret olacak. Özellikle İspanyollar’ın çok ama çok büyük etkileri olmuş.

Manila’ın en önemli 2 bölgesi Malate ve Makati. İngilizce oldukça yaygın.Hatta 2. dil. Çoğu Uzakdoğu’da yer alan ülkelerin aksine, ülkenin çoğunluğu Katolik. Bu yüzden çoğu Asya ülkesine nazaran, burada tapınaklar yerine Katedraller görürsünüz. Ben farklılık açısından tapınakları tercih ederim. Ama olsun her dine saygımız sonsuz.

Manila_Gezi_Rehberi

Manila Gezi Rehberi : Makati Sokak Pazarları

Zenginler Makati bölgesinde, fakirler Malate bölgesinde yaşıyor. Heryerde olduğu gibi zengin çok zengin, fakir çok fakir. Bir yanda devasa gökdelenler diğer yanda günlük  3-5 dolar ile geçinmeye çalışan gariban insanlar. Fakirlik diz boyu.

Bir yandan tenekeden evlerde yaşamaya çalışan, 5 metrekare ev içerisinde 7-8 kişinin yaşam mücadelesine şahit olmam, öte yandan avrupa jet sosyetesi ile yarışan, ekonominin % 90 ‘ dan fazlasını yöneten % 3’lük kesim.

Yine her zaman olduğu gibi kapitalist sisteme lanet ediyorum. Ama elden gelen hiçbir şeyin olmadığını farkederek canımı sıkmamaya çalışıyorum. Makati sokaklarında aylak aylak dolaşıyorum.

3. Manila’da Ulaşım

fly insta fly insta

Manila’ya nasıl gidilir ? Manila’da nasıl gezilir ? Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı, ülkenin ve başketin en önemli havalimanı. 5 terminalı var. Oldukça büyük bir havalimanı. Bu yüzden terminalinizden her daim emin olun.

Filipinler_Turu_Yapacak_Olanların_Yerel_Araçları

Ulaşımda Oldukça Yaygın Kullanılan Tricycles Araçları

Hemen hemen bütün turistler önce buraya iner ve daha sonra diğer adalara aktarma yapar. Bu yüzden muhtemelen en az 1 gece başkenti ziyaret etmek zorunda kalabilirsiniz.Adalara ulaşabileceğiniz hava yolu firmaları genelde, Airasia, Filipin Havayolları ve Cebu Pacific Havayollarıdır.

Şehir içerisinde taksi, jeepney, rickshaw veya tricycles araçlarını kullanabilirsiniz. Taksi 40 peso ile açılır ve her km’de 10 peso artar.

Halkla karışmanızı öneririm. Bu yüzden toplu taşıma olarak kullanılan jeepney araçlarını, bildiğiniz bisiklete benzeyen araç olan rickshaw’u ya da motorsikletlerin kullanıldığı tricycles’ı eğlenceli olması için kullanmalısınız. 2-3 dolara bir yerden bir yere çok kolay ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

4. Manila’da Yeme-İçme

Manila’da nerede ne yenir ? Manila’da ne içilir ? Deniz ürünleri hastası olduğumuz için önceliğimiz her zamanki gibi seafood restoranları. Aslında heryerde var.

Manila_Gezi_Rehberi

Manila Gezi Rehberi : Seafood Market Malate

Ama en güzelleri Dampa Seafood ve Malate bölgesinde bulunan Seafood restorantı. 2 kişi yaklaşık 1500 pesoya, karides-kalamar-balık menüsünü  tadabilirsiniz.

Ayrıca heryerde dünya mutlaklarınada rastlayabilirsiniz.MC donalds, KFC, 7/eleven gibi bir çok restoran da şehrin dört bir yanında mevcut. Kişi başı ortalama 300-500 pesoya bir öğünü aradan çıkarabilirsiniz. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, biz ve tanıştığımız çoğu turist arkadaşlarımız dahil Filipin yemeklerini beğenmedik.

5. Manila’da Konaklama

fly insta fly insta

Manila’da nerede konaklanır ? Manila otelleri pahalı mıdır ? Pahalı… Bize göre değil, ülkenin şartlarına göre. Kişi başı gelirin 3-5 dolar olduğu ülkede, normal seviyede oteller 40-50 dolar. 10 dolara da kalabilirsiniz ama ya çok uzak ya da rezalet. Oldukça kaliteli oteller için ise 100 dolar ödeyebilirsiniz.

Manila_Otelleri

Manila Otelleri Bölgesi : Makati Bölgesi Sokakları

Ama genel anlamda 30-50 dolar arası ödeyerek, konaklamayı aradan çıkarabilirsiniz. Konaklama için, gezilecek yerlerin başında gelen Intramuros olarak bilinen Old Town (Eski Şehir )’e yakın olan Ermita bölgesi, yerel halkın çoğunlukta olduğu Malate bölgesinde veya genellikle zenginlerin yaşadığı Makati bölgesinde konaklayabilirsiniz.  3 bölgedeki ekonomik oteller listesi şu şekilde :

Old Town Bölgesindeki ekonomik otellere göz atmak için tıklayınız.
Malate Bölgesindeki Ekonomik oteller için tıklayınız.
Makati bölgesindeki ekonomik oteller için tıklayınız.

Ben, Manila’da hem çok iyi otelde, hem de orta halli otel ve hostellerde kaldım. Konakladığım tüm yerlerden de son derece memnun ayrıldım. Bu oteller ise :

Hostel : Manila’da çok güzel bir hostelde kaldım. Adı Lub D. Aslında hostel değil, bildiğiniz otel kalitesinde efsane bir işletme burası. Gecelik fiyatı ise kişi başı 9 dolar. İncelemek için tıklayın

Otel : Makati’nin tam kalbinde gayet güzel bir otel olan Red Planet, özellikle giriş katındaki restoran ve barı ile çok sevdiğim bir mekan oldu. Gecelik 2 kişi 20-30 dolara bu güzel otelde konaklayabilirsiniz. İncelemek için tıklayın

Çok İyi otel : Filipinler’in en iyi otellerinde birisi olan The Manila otel, özellikle kaliteli bir otel arayanların çok seveceği güzel otellerden birisi. 8.6 puanı olan bu güzel oteli incelemek için tıklayın

Manila’daki bütün otelleri en ucuzundan en pahalısına sıraladım. Görmek için ŞURAYA Tıklayın.

6. Manila’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Manila gezi notları önerilerine devam edelim. Şehirde en eğlenceli şey, insanlarla beraber şehri yaşamak. Manila Alışveriş için onlarca devasa alışveriş mağazalarına gidebilirsiniz. Manilada gece hayatı çok etkileyici değil. Zaten herşey para üzerinde kurulu. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi. Manila da ne yapılır diyenler için : Ayrıntıları aşağıda detaylıca okuyabilirsiniz.

Manila_Gezi_Notları

Manila Gezi Notları : Jeepney Araçlar

Manila’da Eğlence

Manila’da nerede eğlenilir ? Manila da gece hayatı nasıldır ? Asya’yı bu kadar çok sevmemin en büyük nedenlerinden bir tanesi insanlarıdır. Oldukça sıcak kanlı, yardımsever güleryüzlü insanlar. Fakirler ama bizden daha mutlular. Hiç ummadığınız anda “Hello Sir” diyerek sizinle tanışmaya çalışan cocuklar,gençler,yaşlılar,dilenciler… Halkla kaynaşmak için onlar gibi yaşamayı deneyin bu şehirde. Atlayın bir tricycles’a ya da jeepney’e, herhangi bir yere gidin. Kaybolun. Ama dikkatli olmakta fayda var. Şehir merkezinden çok uzaklaşmamanızı hatta varoşlar olarak bilinen tenekeden yapılan evlerin olduğu bölgelere girmemenizi tavsiye ederim.

Eğer kumara düşkünseniz, şehirde bir sürü kumarhaneye de gidebilirsiniz. Biz hiç gitmedik. Ama Malate bölgesinde bir sürü kumarhane gördük. Zaten taksicilere söylerseniz size istediğiniz kumarhaneye götürebilirler.

Ayrıca masaj yaptırmak için binlerce seçenek var. Biz hergün masaj yaptırdık. Fiyatlar inanılmaz ucuz. 2 saat masaj 25 TL civarında. Hergün yaptırmanızı tavsiye ederim.

Manila Alışveriş

Manila’da nerede alışveriş yapılır ? Manila’da ne alınır ? Şehrin dört bir yanında alışveriş merkezlerini göreceksiniz. Aslında ne zaman nefes almak istesek kendimizi bu AVM’lere attık. Şehir oldukça pis olduğu için doya doya nefes almak bile oldukça güç. Bu yüzden farklı bölgelerde bulunan AVM’leri ziyaret edebilirsiniz. Bu AVM’ler de ne ararsanız bulabilirsiniz.Ama bizim gözlemlediğimiz kadarıyla fiyatlar çokta ucuz değildi. Alıp almamak size kalmış.

Başlıca AVM’leri, 1000’den fazla mağazası olan ve Pasay bölgesinde bulunan SM Asia Mall, Malate bölgesinde bulunan Robinsons Place Manila ve Makati bölgesinde bulunan Power Plant Mall,  Manila alışveriş duraklarından en önemlisi ve idealidir .

Manila Gece Hayatı 

Filipinler_Gece_Hayatı_Palladium_Club_Manila

Manila Gece Hayatı : Palladium Club

Manila gece hayatı nasıldır ? Manila da gece hayatı için nereye gidilir ? Anlatayım… Yurtdışında eğlenmeyi çok severim. Nedense içimi bir özgürlük kaplar. Daralan ruhum rahatlar. Unuturum herşeyi.

Çoğu Türk abilerimizin aksine, dışarıya gerçekten eğlenmek için çıkarım. Varsa yoksa arkadaşlarımla eğlenmektir. Benim için tatilin en güzel yanlarından birisidir.Bu şehirde de eğlenmek için bolca seçenek var.

Eğlence genellikle Makati ve Malate bölgesinde.Makati bölgesinde,biz önce Havana Club’a gittik. Çok eğlendiğimiz ve  farklı tarzlarda müzikler çalan oldukça hoş bir bardı. Daha sonra hemen karşısında bulunan Palladium club’a gittik. Bu 2 yerde gayet düzgün bir şekilde eğlenebileceğiniz oldukça düzgün insanların eğlendiği yerler.

Gece 12’ye kadar Havana Club’da eğlenmenizi ve daha sonra Palladium Club’a geçmenizi tavsiye ederim. Bu 2 mekanda da, sürekli birileri tarafından rahatsız edileceksiniz.

Ama buralarda ki, insanlar sokaktakiler gibi olmayacak. Büyük bir çoğunluğu Filipinler’in üst kesim ailelerin çocukları veya üniversite okuyan genç nesil.Yok saçmalamak için nerelere gidelim diyorsanız, P. Burgos Street’e gidin. Zaten gidince görürsünüz. Ama her kapıyı açanların peşinden gitmeyin…

Manila_Gece_Hayatı

Manila da Gece Hayatı : Havana Club

Malate bölgesinde ise, ZY Disco, oldukça güzel bir gece kulubü. Bu bölgede önerebileceğim en düzgün yer burası.Bir akşamınızı da bu gece kulubünde geçirebilirsiniz.

Peki sokaklar ? Manila’da çoğu fakir Asya ülkesi gibi, hayat kadınları ile doludur. Yolda yürürken,kız olun erkek olun farketmeksizin, sizi sürekli rahatsız edeceklerdir. Şehrin hemen hemen heryerinde bu manzara ne yazıkki olacak. Özellikle Ladyboy’lara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Ama kimse sizi zorla rahatsız etmez. Özellikle Türkiye gibi bir ülkede yaşadıktan sonra. Görmeniz için, Manila gece hayatı video çekimini ekliyorum.

Yol üzerinden bir sürü Go-Go bar göreceksiniz. Go-Go barlar demek, içeride onlarca kızın dans ettiği ve siz turistleri kazıklamak için yaratılmış olan barlardır. İçeriye girersiniz, 100’lerce dans eden kızdan bir tanesini seçersiniz. Çıkışta hem mekan sahibine hem de kıza gecenin sonu için para verirsiniz.

Gidince ne kadar iğrenç ve ezik bir ortamın olduğunu göreceksiniz. Yaşlı başlı amcaların ellerinden tuttukları küçücük 18-20 yaşında kızlarla ruhsuz, duygusuz hayatlarını görüp ya lanet edersiniz, acırsınız ya da sizde onlardan birisi olursunuz. Seçim sizin dostlarım…

Manila_Gece_Hayatı

Manila Gece Hayatı : P. Burgos Street Girişi-Makati

O yüzden bir barın kapısının önünden geçerken sizi davet ederlerse, bunlar ile karşılaşacağınızın farkında olun. Genellikle bizim insanımız böyle şeylere aç olduğu için, biraz olsun bilgilendirmek istedim.

Bu gözler neler gördü, neler duydu. O giden abilerin, hayatında hiç birşey görmeyen genç Türk kardeşlerimin neler yaptığını gördüm ben. O yüzden bunları da lütfen bilin. İster yapın ister yapmayın.Bu ülkelerde, kimse sizin kara kaşınıza kara gözünüze aşık olup peşinizden koşmaz. Bilin istedim…

Bu yüzden, Asya ülkelerinin, büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi, Filipinler’de de sex turizmi almış başını gitmiş. İnsanlar fakirlikten dolayı ne yapacağını şaşırmış. Günlük 3-5 dolara geçinmek mümkün olmadığı için, gencecik Filipin kızları, daha kolay para kazanma yolu olan, günde yaklaşık olarak 30-50 dolar kazandıkları sex işçiliğini tercih etmişler.

Yazarken anılarım tek tek canlanıyor. O kızlarla bir konuşsanız, ne kadar acınacak durumda olduklarını bir görseniz, ne demek istediğimi anlarsınız. Kimse keyfinden hayat kadını olmuyor. Ama inanın, Asya’da yer alan çoğu fakir ülkede durum, bizdekilerden ya da Avrupa’dan çok ama çok farklı…

Gidin, görün, şahit olun…

7. Manila’da Gezilecek Yerler Nereler ?

Manila’da nereler gezilir ? Filipinler Manila gezimizin özeti : Gezilecek yer yok denecek kadar az.  Ama çok büyük olasılıkla, burada en az 1 gece geçirmek zorunda kalacaksınız. Aktarmalar hep buradan olduğu için, haliyle az da olsa şehri görme fırsatınız olacaktır. “Olsun yine de kendimiz görelim. Belki biz beğeniriz.” dediğinizi tahmin ettiğim için, sizin için ben yinede rota çıkarttım.

Filipinler_Manila

Filipinler Manila : Manila Nerede diyenler için Manila Şehir Haritası

Gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi, şehrin Ermita bölgesinde ve Intramuros olarak bilinen eski şehir bölgesinde.Yardımcı olsun diye şehirde gezilecek yerlerin haritasını aşağıda ekledim.Sarı olan yer old town(Eski Şehir) bölgesi.Çoğu görülecek yer o bölgede.

 • Rizal Park : Gezmeye, Ermita bölgesinde yer alan Rizal park dan başlıyoruz. Burası Manila’nın kalbi. İspanyol kolonilerine karşı başlatılan en güçlü ayaklanmaların olduğu ve  Dr. Jose Rizal’ın başlattığı özgürlük mücadelesinin merkezidir. Buraya kadar gelmişken, içerideki Çin ve Japon bahçelerini ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Manila’da ne yapılır sorusunun cevabı : Rizal Park’da dolaşılır. Mutlaka listede olmalıdır.
Rizal_Park_manila

Manila’da ne yapılır : Rizal Park civarında dolaşılır

 • Intramuros Bölgesi : Rizal Park’tan çıkıyoruz ve hemen karşısında bulunan Intramuros Bölgesine yani eski şehire yürüyoruz.”Duvarıların içinde” anlamına gelen Intramuros bölgesi, beşgen şeklinde kurulu olan ve yaklaşık 4.5 km uzunluğunda surlar ile çevirili bir bölge.

Manila’nın ilk kurulduğu yer ve şehrin en önemli turistik bölgesi. İspanyol Mimarisinin etkilerini bölgeyi gezerken hissediyor olacaksınız. Giriş ücreti yok.Ayrıca çoğu gezilecek yer olan kiliseler, müzeler, hastahaneler bu bölge içerisinde.

Intramuros_Manila

Intramuros Girişi

 • San Agustin Kilisesi : Surların içerisinden eski şehre yürüyoruz. Heryerde sizi gezdirmek isteyen insanlar sizi rahatsız edeceklerdir. Dilerseniz oldukça uygun fiyata onların rehberlik etmelerine izin verebilirsiniz. Hatta fayton kiralayıp, bölgeyi faytonla gezebilirsiniz.

Surlardan girdikten sonra hemen solda bu kiliseyi göreceksiniz.Aslında hem kilise hem de müze.1586 yılında temelleri atılan kilise, 2. Dünya Savaşı’nda Intramuros içerisinde bombalanmayan tek yapı imiş. Ayrıca Filipinler’in en eski kilisesi.

Bu arada karşısında bulunan ve önemli müzelerden birisi olan olan Casa Manila’ya gidebilirsiniz. Çıkışta alt katlarda bulunan kafelerde kahve içerek biraz da olsa dinlenebilirsiniz.

Manilada_Gezilecek_Yerler

Manila’da Gezilecek Yerler : San Augustin Kilisesi

 • Manila Katedrali : Manilada gezilecek yerler rotamıza devam ediyoruz. Kilise’den çıktıktan sonra hemen köşebaşında bulunan bu katedrali’de ziyaret edebilirsiniz. Hatta şanslıysanız, düğün merasimine de şahit olabilirsiniz.
manila - filipinler - düğün

Manila Katedrali’nde Denk Geldiğimiz Düğün

 • Santiago Kalesi (Fort Santiago) : Eski şehrin en son durağı olan ve kuzey kesiminde yer alan Santiago kalesine ilerliyoruz. Burası 1571 yılında İspanyolların ganimetlerini topladıkları yer olarak kullanılmış. Ayrıca hapishane,işkence ve ölüm merkezi olarak yıllarca Filipinler tarihine tanıklık etmiş.
Forth_Santiago

Forth Santiago : Santiago Kalesi

 • Binondo China Town (Çin Mahallesi) : Artık Intramuros bölgesinden çıkıyoruz. Yaklaşık 3-4 saatlik bir eski şehir gezisi sonrasında, şehrin kuzeyinde bulunan Binonda Çin mahallesine gidiyoruz.Burası Manila’nın Çin mahallesi.

Çin kültürünün etkilerini görebilir ve Çin yemeklerini tadabilirsiniz. Bu bölge oldukça pis bir bölge. Çin mahallesine gelmişken nefes almak için Lucky China Town AVM’ye gidebilirsiniz. Çünkü hem havadaki pis koku hem de nem insanın nefes almasını oldukça zorlaştırıyor.

Manila_Gezilecek_Yerler

Binondo Çin Mahallesi

 • Quiapo Kilisesi: Zenci İsa Heykelini gördüğüm kilise. Başka da bir esprisi yok. Kilisenin etrafında kurulu olan pazarda yerel halkın yaşamını gözlemleyebilirsiniz. Ama olmazsa olmaz bir yerde değil açıkçası. Oldukça pis. Heryerde satıcılar,dilenciler… Ülkenin gerçek yüzüne ve fakirliğe bir kez daha şahit olabilirsiniz.
 • San Sebastian Kilisesi : Hala kilise görmekten ve şehirdeki pislikten bıkmadıysanız, son kilise olan bu kiliseyi de görebilirsiniz.
 • Manila Bay : Artık akşamüstü günbatımını izleme zamanı. Atlıyoruz bir taksiye, “Bizi denizle buluştur.Bize bu kadar yeter Sir” diyoruz taksiciye.

Her zamanki gibi kalabalığı yara yara geçip gidiyoruz. Günün yorgunluğunu atmak için kendimizi deniz kenarına atıyoruz. Ruhumuzu dinlendirip,derin düşüncelere dalıyoruz. İnsan hayatını sorgulamadan edemiyor. Biraz kendimizle yüzleşiyoruz…

8. Kaç gün kalmalı ?

Manilada gezilecek yerler için kaç gün yeter ? Maksimum 2 gün kalmanızı tavsiye ederim. Oldukça bunaltıcı bir şehir ve çokta kayda değer görülmesi gereken yapılar yok.

Manilada_Gezilecek_Yerler

Manila’da Gezilecek Yerler : Manila Sokakları

Bu kadar güzel adalara,denize,sahile,dalış noktalarına sahip bir ülkenin, bu kadar kötü bir başkenti olması inanılır gibi değil. O yüzden, beklentileri düşürmenizi tavsiye ederim.

9. Manila’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

Filipinler_Gezi_Notları

Jeepney

 • Yukarıda belirtiğim bütün gezilecek noktaları rota halinde gezmeden
 • Yerel halkın kullandığı toplu taşıma araçlarını kullanmadan
 • Manilada gece hayati yaşamadan
 • Masaj yaptırmadan

dönme…

10. Manila’ya ne zaman gitmeli ? 

Manila’ya gitmek için en uygun dönem ne zaman ? Daha önceden belirtiğim gibi, Ocak-Mayıs döneminde Manila’ya gitmek de yarar var.

Manila_Gezisi

Manila Gezisi : Manila Sokakları

Biz şubat ayında Manila Gezisi yaptığımız için herşey oldukça güzel gitmişti. Gerek hava sıcaklığı gerekse yaptığımız planlara hava şartlarının izin vermesi sayesinde çok güzel bir tatil olmuştu.

11. Manila’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ?

 • Eğer müze düşkünü iseniz, Ayala Müzesini ziyaret edebilirsiniz.Özellikle Filipinler tarihinin önemli dönemlerini üç boyutlu olarak görebilirsiniz.
 • Daha önce bir çok kez hayvanat bahçesi gördüğüm için ben tercih etmemiştim. Ama siz isterseniz burada bulunan Manila Ocean Park ve Manila Zoological and Botanical Garden’ı ziyaret edebilirsiniz.
 • Asya’nın  ilk üniversitesi olan Santo Tomas Üniversitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 • Çin dışında yer alan tek Çin Mezarlığını ziyaret edebilirsiniz.
Manila_Gezi_Rehberi

Manila Gezi Rehberi : Seafood Market Malate

Ben artık müze,üniversite,mezarlık gibi yerleri seyahat etmekten sıkılıp, deniz-kum-güneş üçlüsünden başka birşeyden mutlu olmadığımı keşfettiğim için, bu yerleri ziyaret etmedim.

Ayrıca, zamanda kalmadı doğrusu. Eğer yukarıda belirttiğim yerleri de gezmek isterseniz,  2 gün kalmakta yarar var.

12. Manila Hakkında Uyarılarım

 • İnsanlar genellikle oldukça nazik. Ama yinede, ara sokaklara girmemeye özen gösterin.
 • Turist olduğunuz için herşeyi olduğundan çok daha fazla paraya satmaya çalışacak olan satıcılar göreceksiniz. Her daim pazarlık yapın.
 • Açık yerlerde yemek yememeye ve birşeyler içmemeye özen gösterin.
 • Nereye giderseniz gidin, bu şehirde çoğu zaman trafik var. Her zaman trafiğin olabileceğini düşünerek planlarınızı yapın.
 • Manila hava durumu açısından çok değişken olabilir. Bazen aşırı sıcak, bazen aniden yağmura teslim olabilirsiniz.
 • Manila Gece hayatında yukarıda belirttiğim yerlere gitmeye özen gösterin. Saçma sapan ortamlara götürmek için yalanlar uyduran dolandırıcı taksicilere sakın inanmayın.
Manilada_Gezilecek_Yerler

Manila’da Gezilecek Yerler : Akşamları Kurulan Pazarlar

Benim, Manila Gezi Notları ve Manila’da gezilecek yerler konusunda önerilerim bitti. Manila genel hatlarıyla gereksiz bir başkent. Sizi çok etkileyeceğini düşünmüyorum.Ama yinede görmek de fayda var diyerek, yukarıda belirttiğim rotaları izlerseniz 1-2 gün geçirebilirsiniz

Bir sonraki durak Coron Adası. Sonuna kadar videomu izleyip kanala ücretsiz abone olmanızı öneririm

Biz bu şehirde 1 gün 2 gece kaldık. Manila Gezisi için 1 gün oldukça yeterli oldu. Buradan Coron adasına uçtuk. Yaklaşık 1 saat süren uçuşta muhteşem manzaralara şahit olduk. O resifleri, sahilleri, adaları, masmavi denizi gördükten sonra, inanın Manila’nın pisliğine dair aklınızda hiç birşey kalmıyor.

Filipinler linkine tıklayarak Filipinler gezi rehberi yazımdan plan ve rota önerisi alabilirsiniz

Umarım Manila’da da oldukça güzel vakit geçirirsiniz ve bu muhteşem ülkenin harika adalarının keyfini doyasıya yaşarsınız. Bir sonraki durak. Dünyanın en önemli göllerinden birisi olan Kayangan Gölü’ne ev sahipliği yapan Coron Adası…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

  • Cihan
  • Ulas
 1. Ali

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.