Coron (Busuanga) Adası

Coron Adası, diğer adı ile Busuanga adası, bana göre, özellikle Filipinler’de dalış yapmak isteyenlerin mutlaka listesinde olması gereken bir ada. Kayangan Gölü çevresinde bulunan efsane batıklar mutlaka sizin de listenizde olsun derim. Eğer, dalış yapmıyorsanız, Coron bölgesinde bulunan olağanüstü adalarda keyif yapabileceğiniz tüm noktalara hayran olmak için hazır olun. Coron gezi rehberi başlıyor.

Yolculuğumuz_Boyunca_Gördüğüm_Muhteşem_Manzaralar

Yolculuğumuz Boyunca Gördüğüm Muhteşem Manzaralar

1. Coron Adasına Başlangıç

Manila‘dan kalkan Filipin Havayollarına ait uçağımız ile yaklaşık 1 saat süren yolculuğumuz sonunda, Coron Adası‘nda bulunan Busuanga Havalimanına iniyoruz.

Pırpırlı uçağımızla cam kenarı kavgası ederek geçen 1 saatlik yolculuk boyunca, müthiş adaların keyfini sürüyoruz. Hayatım boyunca hiç bitmesin istediğim nadir yolculuklardan birisini yaşıyorum.

Busuanga_Havalimanı_Coron_adası

Busuanga Havalimanı : Coron Adası Filipinler

Pırpırlı uçağımız yavaş yavaş inişe geçerken elim ayağım titriyor. Anlatamam bu duyguyu. Çocuklar gibi seviniyorum. O kadar çok hayal ettiğim bir şeyi sonunda yaşayacak olmak…

Uçak iner inmez hemen bavulumuzu almak üzere ilerliyoruz. Daha iner inmez durumu farkediyorsunuz. Bagajlar tek tek elle getiriliyor. Yani bagaj bandı falan hak getire. O kadar çok hoşuma gidiyor ki bu durum. “Sonunda teknolojiden kurtuldum” diyorum kendi kendime.

Manila videosu aşağıda. Sonuna kadar izleyip kanala ücretsiz abone olmanızı öneririm

Muhtemelen 5 sene içerisinde yıkılmadan ve modernizasyon adı altında burayı da sömürülmeden önce görme fırsatı bulduğum için seviniyorum.

2. Coron Adası Hakkında

Coron Adası nasıl bir yer ? Calamian Group Adalar’ından birisi. Nüfusu yaklaşık 20,000 kişi. Aslında, uçağınızın indiği adanın adı Busuanga adası.

Adanın_Sahil_Kısmı

Adanın Sahil Kısmı

Meşhur Kayangan Gölü, Busuanga adasının karşısında yer alıyor ve Coron Adası’nda bulunuyor. Aynı zamanda bu adada yer alan 10 dan fazla Japon gemisi, Amerikan uçakları tarafından batırılmış ve bu bölgede turistlerin dalış için seçtiği favori aktivitelerden bir tanesi olmuş.

Coron Adası planları yapmadan önce aşağıdaki videomu sonuna kadar izleyin. Kanala da ücretsiz abone olabilirsiniz

Hatta dünyada dalış konusunda nam yapmış. Unutmadan, Coron adası şehir merkezi Coron Town olarak biliniyor ve burada herhangi bir plaj bulunmuyor. İner inmez gözlerimiz hemen sahil arayıp, ayakkabılarımızı çıkarıp sahilde çocuklar gibi koşma hayaliyle dolu olduğu için biraz hayal kırıklığı yaşamadık değil. O yüzden hazırlıklı olmalısınız.

Coron_adası_Havalimanından_Şehir_Merkezine_Giderken

Havalimanından Şehir Merkezine Giderken

Şehir merkezinde yer alan otelimize yerleşiyoruz. Manzaramız muhteşem. Herşey oldukça ucuz. Hemen kendimizi sokağa atıyoruz. Yaz akşamının o muhteşem havasını içimize çeke çeke, yanımızdan geçen Filipin halkını selamlayarak şehir merkezine yürüyoruz.

Oldukça küçük bir merkezi var. Heryerde küçük küçük kafeler, restoranlar dikkatimizi çekiyor.

Coron_Adasının_Şehir_Merkezi

Coron Adası’nın Şehir Merkezi

Fakirlik burada da aynı. Ama inanın hiç umurlarında değil insanların. Havasından mıdır, suyundan mıdır bilmiyorum ama herkes oldukça pozitif davranıyor. Yoldan geçen insanlarla muhabbet ediyoruz.

Gülmekten ne konuşacağımızı unuttuğumuz o kadar çok zaman oluyor ki. Hemen deniz kıyısına atıyoruz kendimizi. Ertesi gün için tur ve El Nido şehrine gitmemiz için gereken teknenin biletini satın alıyoruz.

3. Coron Adası Ulaşım

Coron adasına nasıl gidilir ? Coron adasında nasıl gezilir? Busuanga  Havalimanı, adanın tek havalimanı. Oldukça küçük bir havalimanı. Manila’dan 1 saatlik uçuş sonrasında ulaşabiliyorsunuz.

Hem başkent Manila’dan hem de Filipinler’in başka şehirlerinden hatta diğer ülkelerden bile,yoğun sezonda uçuşlar düzenleniyor. Ama ne yapın ne edin oldukça önceden uçak rezervasyonunuzu yaptırın. Fiyatlar aniden pahalanabiliyor.

Filipinler_Turu_Yapacak_Olanların_Yerel_Araçları

Ulaşımda Oldukça Yaygın Kullanılan Tricycles Araçları

Biz tek yöne Manila-Busuanga uçuşuna yaklaşık 350 TL ödedik.Havalimanından, şehir merkezine kişi başı 150 peso ödeyerek taksiler veya minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Şehir içinde heryerde tricycles araçları oldukça ucuza kullanabilirsiniz. 20 peso ödeyerek en uzak noktalarına gidilebilir.

Ancak, Maquinit Hot Spring’ gitmek isterseniz, yaklaşık 400-500 peso ödemeniz gerekebilir. Çünkü motorun sürücüsü sizi oraya bırakıp, yaklaşık bir saat bekliyor ve sonrasında şehir merkezinde geri getiriyor. En pahalı ulaşım masrafınız bu olacaktır.

Coron_Adası_El_Nido_Arasında_Kullandığımız_Tekne

Coron Adası – El Nido Arasında Kullandığımız Tekne

Eğer denizden buraya gelmek isterseniz, El nido’dan karşılıklı olarak hergün seferler düzenleniyor. Ben, bu adaya planları yaparken en çok Coron-El nido arasında kullanmamız gereken tekne yolculuğundan korkuyordum.

Çünkü yaklaşık 6-8 saat sürdüğünü (Hava durumuna göre değişiyor) ve fırtınalı günlerde seferlerin iptal olabildiğini öğrenmiştim. Birde, tekneye bilet bulamama ihtimali beni ürkütüyordu.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ama neyseki hiç bir sorun yaşamadan, kişi başı 1200-1800 peso arası değişebilen tek yön ücretini ödeyerek ulaşımımızı sağlamıştık. Fiyatlar tamamen sezona ve pazarlık payına göre değişiyor. Ada turlarını aldığınız yerden, biletinizi alırsanız indirim yapabiliyorlar. Aklınızda bulunsun.

Eğer zamanım çok diyorsanız, Manila’dan kalkan ve daha ucuz olan vapurlardan varmış. Ama bu konuda çok bir araştırma yapmadım. O yüzden sadece sizi bilgilendireyim istedim.

4. Coron Adası Yeme-İçme

Coron’da nerede ne yenilir ? Coron adasında ne içilir ? Normalde kolay kolay restoran isimleri vermem. Ama bu adada bir restoran varki, adını söylemeden geçemeyeceğim. Adı Sinugba sa Balay. Enfes bir yer ve oldukçada ucuz.

Sinugba_Sa_Balay_Restoranı_Coron_Adası

Sinugba Sa Balay Restoranı – Coron Adası

Özellikle deniz ürünlerini ve makarnalarını tatmanızı tavsiye ederim. Bize de adada bulun diğer gezginler bu restoranı tavsiye etmişti. Başlangıçta çok önemsemedik ancak bir kez yemeklerini tattıktan sonra müptelası olduk. Ayrıca bu restoran tripadvisor’da 1 numarada. Yemek önerileri için Tripadvisor‘dan bakabilirsiniz.

5. Coron Adası Konaklama

Coron adası otelleri hangileri ? Coron adasında konaklama önerileri neler ? Oldukça ucuz. Hiç tereddüt etmeyin. Kişi başı yaklaşık 10 dolara bir hostelda, 20-30 dolara bir otelde kalabilirsiniz.

Ada küçük olduğu için çoğu otel zaten Coron Town yani şehir merkezine oldukça yakın konumda. Ben bütün otelleri, en ucuzundan en pahalıya gelecek şekilde sıraladım. İncelemek için BURAYA tıklayın. Harika yerler var harika.

Coron_Adası_Gezilecek_Yerler

Otelimizden Coron Town Manzarası

Pek tabiki, adada resortler de bulunuyor. Kişi başı yaklaşık 50-60 dolar civarında. Ancak şehir merkezinden biraz uzakta yer alıyor.

Eğer çift olarak gelecekseniz bu Resortler’ de kalmanızı tavsiye ederim. Gerçekten de, filmlerdeki gibi oteller yapmışlar. Hatta Coron Adası ekonomik, pahalı veya orta halli bütün otellerin listesini görmek için tıklayınız.

6. Coron’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Coron’da ne yapılır ? Adada eğlenecek ya da gece hayatı namına dikkat çeken birşey göremedik. Sadece merkezde birkaç tane bar vardı. Onlarda eğlenmek için değil genellikle kafa dinlemek isteyene turistlerle doluydu.Adada zaten eğlence olmayacağını da biliyorduk.

filipinler_vizesiz_coron_adası

Coron-Filipinler

Alışveriş için sadece yerel küçük dükkanları önerebilirim. Onlar da zaten Central Market  olarak geçen şehir merkezinde. En azından bir kaç tane magnet veya el yapımı süs eşyaları alabilirsiniz.

7. Coron Adası Gezilecek Yerler Nereler ?

Coron’da nereler gezilir ? Coron’da hangi adalara gidilir ? Ben yaklaşık 2 gün süren ziyaretimizde bu adada neler yaptığımızı ve diğer adalara yaptığımız turları rota halinde kısaca özetleyeyim. Ayrıca ada hakkında genel bir bilginiz olması açısından, tekne ile yaptığımız rotayı da ekledim.

Coronda_Katıldığım_Tekne_Turu_Rotası

Coron’da Katıldığım Tekne Turu Rotası

 • Central Market : Otele herşeyimizi bırakıp şehir merkezine geliyoruz.Önce Central Market’in içerisinden geçerek kıyı kesiminde yürüyoruz. Burası adanın pazarı. Ne ararsanız var. Özellikle hediyelik eşya almak için güzel biryer.
Şehir_Merkezinde_Yer_Alan_Central_Market

Şehir Merkezinde Yer Alan Central Market

 • MT Tapyas: Gün batımını kaçırmak gibi bir niyetim yok. Gün batımını izlemek için ise bu tepe en iyi nokta olarak notlarımın içerisinde yer aldığı için, bir tricyles kiralıyoruz ve bizi bu tepeye götürmesini rica ediyoruz.

Aslında ilk başta bizi direk tepeye çıkarıp şehri tepeden izlememiz için en son noktaya çıkaracağını sanıyoruz. Ama indiğimizde yanıldığımızı anlıyoruz. Meğer sizi merdivenlerin başladığı yere bırakıyormuş.

Burdan sonra yaklaşık 700 basamak çıkıp, akşam üzeri muhteşem gün batımı eşliğinde şehri izliyoruz. Nefes almayı özlemişim.

MT_Tapyasdan_Coron_Town_Manzarası

MT Tapyas’dan Coron Town Manzarası

 • Ada Turları:  Resiflerin,adaların ve de Kayangan Gölü’nün olduğu turu yapmaya karar veriyoruz.Çünkü çok farklı tur paketleri var. Bizim niyetimiz direk Kayangan Gölü olduğu için direk o turun olduğu paketi satın alıyoruz.Unutmadan 1 gün önceden tüm rezervasyonlarınızı yaptırın.

Sabaha bırakmayın. Aksi takdirde yer bulamayabilirsiniz. Birde, şnorkel kiralayın. Teknede olmayabiliyor. Oraya kadar gidip resiflere dalamazsanız, inanın dünyanız başınıza yıkılabilir. Aşağıda bizzat çektiğim ve eklediğim vidyoyu izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

Daha önceden belirttiğim gibi, bu adadan kalkan teknelerle, turlara katılmak için bu adaya geldik. 2 tane çok önemli tur var. Bir tanesi A paketi bir diğeri B paketi.Ama firmadan firmaya değişiyordu bu paketler.

O yüzden ben yinede gidilmesi gereken başlıca adaların isimlerini söyleyeceğim. Siz, satın alacağınız turda bu adaların isimlerinin olduğuna dikkat ederek turları almalısınız.

Codon_Adası_Tekne_Turu

Codon Adası : Tekne Turu

En güzel noktalar şunlar ; Kayangan Gölü, Baraccuda Gölü, Twin Lake,Banol Beach. Bunların olduğu paketleri aldığınız zaman size  hayatınız boyunca unutamayacağınız 2 gün yaşayacağınızı temin ederim.

Unutulmazdan ne demek mi istiyorum ? Aşağıya bizzat çektiğim vidyoyu ekledim. İzleyince ne demek istediğimi anlarsınız.

Sabah 9’da bileti aldığımız ofiste buluşuyoruz. Tekneler genellikle 8-10 kişi oluyor. Turlara yemek dahil. Fiyatı 650 peso.Teknemiz oldukça farklı milletlerden güleryüzlü insanlarla dolu. “Salamanat” yani “Merhaba” diyerekten herkese selamımızı veriyoruz.

Teknenin en önüne kurulup, hemen telefon elimde tetikte bekliyorum. Teknenin motorunun çalışmasıyla beraber kalbim daha da hızlı atıyor.

İstikamet_Coron_Meşhur_Adaları_Gölleri

İstikamet Coron’un Meşhur Adaları ve Gölleri

Yaklaşık yarım saat sonra llk durağımız CYC adasına varıyoruz. Denizin ortasında küçücük bir ada. Bildiğiniz un gibi kumları olan ve etrafı muzzam resiflerle çevrili bi yer. Kelimeler kifayetsiz…

filipinler_gezi

CYC Adası

Bu adaya ilk biz varıyoruz. 30 dakika geçmeden onlarca tekne geliyor. Bütün tekneler yanlardan ağaçlar ile dengesini sağlayan ve alt tarafı hemen hemen düz tarzda.

Bu sayede adaları ve resifleri gezerken suyun üzerinden kayarak gidiyorlar ve yanlarda bulunan ağaçlar sayesinde dengede kalabiliyorlar.

Adalarda_Kullanılan_Tekneler

Adalarda Kullanılan Tekneler

Yaklaşık 1 saat bu adada kalıyoruz. Muhteşem resiflere dalış yaparken kendimizi kaybediyoruz. Bu arada resiflere dalarken mutlaka dalış ayakkabısı giymelisiniz.

Aksi takdirde yorulduğunuzda dinlenirken taşlara ayaklarınızı basıp kesilmesine neden olabilirsiniz. Birde resiflere basmamak için lütfen elinizden geleni yapın. Resifler oldukça hassas canlılar oldukları için dokunur dokunmaz zarar görebiliyorlar.

Resifler_Deniz_Kestaneleri

Resifler ve Deniz Kestaneleri

Öğleye doğru adadan ayrılıyoruz ve bir sonraki durak olan ve adını hatırlayamadığım bir yere gidiyoruz. Burası öğle yemeğinden önceki durağımız ve muhteşem resiflerin olduğu bir yer. Yaklaşık 1 saat burada dalıyoruz.

Gördüğümüz manzaralar karşısında iyiki gelmişiz diyoruz. Her bir noktası daha da güzel. İnsanın sudan hiç çıkası gelmiyor. Envai çeşit renklerden deniz canlılarını, balıkları görüp, peşlerinden yüzüyoruz.

Resifler

Resifler

Bu muhteşem resiflerde daldıktan sonra sıra geldi öğle yemeği için bir sonraki durağımız olan Banol Beach’e gitmeye. Her zaman ki gibi yine şaşkınlıklar içerisinde muhteşem bir sahile ulaşıyoruz.

Her gittiğimiz yer bir öncekinden daha da güzelleşiyor.Derken sahilde kurulu olan masalarda öğle yemeğimizi yemek için teknelerden iniyoruz. Hayal gibi bir yer burası. Küçücük bir sahil.

Köşede tek odalı olduğunu öğrendiğimiz ve kiralık olan bir işletme. Yanıbaşında masalarımızın kurulu olduğu ve üzeri kapalı tam uyku çekmelik bir baraka.

Banol_Adası

Banol Adası

Normalde turlarda verilen yemekleri hiç sevmeme rağmen bu tur ve hatta Filipinler’de katıldığımız hemen hemen bütün turlarda verilen yemeklere bayılıyorum. Ülkenin yemek kültürü hiç iyi değil ama şu adalarda verilen yemekler tarifsiz.

Öğlen yemeğinde et-tavuk-balık seçenekleri ve salata-pilav eşliği sonunda, meyve olarak da mango yiyerek muhteşem bir tatilin keyfini sürüyoruz. Sahilde biraz dolaştıktan sonra dayanamayıp kendimizi yine denize atıyoruz.

Öğle_Yemeğimiz

Öğle Yemeğimiz

Biraz denizde yüzdükten sonra 1 gibi buradan ayrılıyoruz. Kayangan Gölü’nden önceki son durağımıza geliyoruz.Vallahi doğrusunu söylemek gerekirse, Hem Coron’dahemde bir sonraki durağımız olacak olan El Nido şehrinde ziyaret ettiğimiz beli başlı adalar dışında kalan durakların isimlerini hatırlamıyorum. O kadar büyüleyici adalardı ki, anın tadını çıkardım. İsimlerine dikkat bile etmedim.

Kayangan_Gölünden_Önceki_Son_Durağımız

Kayangan Gölü’nden Önceki Son Durağımız

Bu ada da oldukça güzel resifler vardı. Suyun rengini ve havanın güzelliğini tarif etmem imkansız. O yüzden elimden geldiğince fotoğraflar ile durumu açıklamaya çalışayım.

Resifler

Resifler

Yaklaşık 1 saat dalış yaptıktan sonra çok uzun zamandır hayalini kurduğum yere, Kayangan Gölü’ne gitmek üzere ayrılıyoruz. Hem Coron Adası hem de El Nido’da bolca gördüğümüz kireçtaşından oluşan kayalıkları izleyerek Kayangan Gölü’ne ilerliyoruz.

Koya girerken zaten geldiğinizi tekne kalabalığından anlıyorsunuz. Sahilde inip,  yaklaşık 300 basamak çıkarak adanın gözetleme noktasından tarifsiz bir manzaraya şahit oluyoruz.

Onca zaman dergilerde kapak sayfalarına konu olan bu manzaraya bakıp bakıp ah çektikten sonra buraya gelip aynı noktadan baktığım manzaranın karşımda olmasının heyecanını tarif edemem.

Kayangan_Gölü_Coron_Filipinler

Kayangan Gölü – Coron – Filipinler

Tepede fotoğraflarımızı çektikten sonra, tepenin arka kısmında yer alan göl kısmına ilerliyoruz. Aslında asıl Kayangan Gölü burası. Ama gölün girişinde yer alan yukarıdaki fotoğrafın olduğu bölge daha güzel olduğu için, asıl gölün olduğu kısım herkes tarafından daha az biliniyor. Filipinler’in en temiz gölü olarak biliniyor burası.

Yaklaşık olarak 2 saat Kayangan Gölü’nde yüzüyoruz. Heryerde asyalı turistlerin kahkahalarını ve eğlenceli konuşmalarını dinleyerek nereye geldiğimizi düşünüp, ayaklarımı suya sokuyorum.Derin bir nefes alıp, başlıyorum şükretmeye. Manzara muhteşem…

Kayangan_Gölü

Kayangan Gölü

Bu arada Coron Adasında yaklaşık 8 tane göl bulunuyor.Ama hepsine giriş izni yok. O yüzden belli başlı olanlara gidebiliyorsunuz. Gölde 2 saat kadar takıldıktan sonra artık şehir merkezine dönme vakti. Akşamüzeri 4 gibi şehir merkezine muhteşem anılarla geri dönüyoruz.

Coron_Adasının_Köyleri

Coron Adası’nın Köyleri

10,000 km yol yaptığımıza kesinlikle değdiğini düşündüğüm ve hayatıma kazınan muhteşem bir turun ardından rahatlamak üzere sıcak su kaynağı ile meşhur olan Maquinit Hot Spring’e gidiyoruz.

Maquinit_Hot_Spring

Maquinit Hot Spring

 • Maquinit Hot Spring : Tekne şehir merkezine yanaşır yanaşmaz, hemen bizi karşılayan motorlardan bir tanesine 400 peso ödüyoruz ve dünyada sayılı tuzlu kaplıcalardan bir tanesi olan Maquinit Hot Spring’e götürmesini rica ediyoruz. Yol yaklaşık 30 dakika sürüyor ve Coron adasının muhteşem köylerinin içerisinden geçerek ulaşıyoruz. Günün yorgunluğunu atmak için sıcacık suda kendimizi kaybediyoruz.

8. Coron’da kaç gün kalmalı ? 

Coron adasında kaç gün kalsak yeter ? Biz 2 gece 1 gün kaldık. Ama bana sorarsanız 1 hafta daha kalınabilirdi. O kadar çok aktivite var ki bu adada. Benim şahsen önceliğim Kayangan Gölü’nü görmek olduğu için, 1 gün onu görüp, daha çok sahil ve şnorkel dalışlarının daha güzel olduğunu duyduğum El Nido’ya geçmekti.

Bembeyaz_Kumlar

Bembeyaz Kumlar

Siz, özellikle tüplü dalışa meraklıysanız, burada kalabildiğiniz kadar kalmalısınız. İnanın, buralar keşfedilmeden gelip, bu muhteşem yerleri gördüğünüz için çok mutlu bir şekilde ayrılacaksınız.

9. Coron’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Kayangan Gölü’nün olduğu tura mutlaka katılmadan
 • Resiflere şnorkel ile dalmadan
 • Vaktin kalırsa diğer turlara ve tüplü dalış turlarına katılmadan
 • Akşamları yorulduğunda şehir merkezinde masaj yaptırmadan
 • Maquinit Hot Spring’de bir akşamüzeri dinlenmeden
 • Mt Tapyas’dan muhteşem günbatımını izlemeden

dönme…

10. Coron Adasına ne zaman gitmeli ? 

Coron adasına ne zaman, hangi mevsim gitmek idealdir ? Ocak-Mayıs en ideal dönem. Herşey adalardan ibaret olduğu için, buranın yaz mevsiminde gelmek çok önemli. Zaten diğer dönemlerde gelirseniz, fırtına veya diğer sebeplerden ötürü, uçağınızın iptal olma risk oldukça fazla.

Kireçtaşlarından_Oluşan_Kayalıklar

Kireçtaşlarından Oluşan Kayalıklar

11. Coron adasında benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Tüplü dalış konusunda lisansınız varsa, 2. Dünya savaşından kalan batıklara dalış yapmadan dönmemelisiniz.Dalış yapan insanların yüzündeki şaşkınlığı ve mutlululuğu gördükçe, keşke dalabilsem diye hayıflanmadım değil.
 • Bölgede yüzlerce ada var. Bu yüzden hergün farklı bir tur ile diğer adalarıda görebilirsiniz.
 • Bu ada oldukça büyük bir ada. Bu yüzden, kuzey bölgesinde zürafaların bile olduğu bir safari yapabilirsiniz.Adı African Safari olarak geçiyor ve adanın Calauit bölgesinde. Gerçekten zürafalar falan varmış. Bizde adaya gelince öğrenmiştik.
 • Adanın karşısında bulunan büyük bir ada olan Culion’da bir gün geçirebilirsiniz.Adada, Filipinler’in tarihine ilişkin eski kolonilerin yaşadığı bölgeleri ve adada yer alan Culion Museum and Archives’i ziyaret edebilirsiniz.
Adada_Yer_Alan_Batık_Gemilere_Tüplü_Dalış_Gerçekleştirebilirsiniz

Adada Yer Alan Batık Gemilere Tüplü Dalış Gerçekleştirebilirsiniz

Böyle muhteşem yerlere ilişkin Türkçe kaynak oldukça az olduğu için, benim araştırmam çok uzun zaman almıştı. O yüzden planlamaları yaparken de oldukça fedakarlık yapmamız gereken durumlar olmuştu.

O yüzden sizlere tavsiyem, eğer aceleniz yoksa, bu adada en azından 3-4 gün kalın ve kafanızı dinleyin. Ayrıca oldukça da ucuz. Hem bütçenizi sarsmaz hem de inanın çok memnun kalacağınız muazzam bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

11. Coron Adası Hakkında Uyarılarım 

 • Bu adada döviz bozan biryer göremedik. Bu yüzden paranızı Manila’da bozdurmanızı tavsiye ederim.
 • Tur ve El Nido’ya giden tekne biletinizi, hemen adaya ulaşır ulaşmaz alın.
 • Güneş kreminizi, “Yaa şubat da ne kadar sıcak olabilir ki ?” diyerek getirmemezlik yapmayın.
 • Her daim pazarlık yapın. İnsanları çok iyi niyetli. Ama yinede dikkatli olmakta fayda var.
 • Otel ve uçak rezervasyonlarınızı çok ama çok önceden yapın. Biz başkent Manila’dan bu adaya gelmek için, yaklaşık 350 TL verdik. Biletleri aldıktan sonra bile fiyat hala yükseliyordu.
 • Yukarıda belirttiğim yerleri görmeden sakın ama sakın dönmeyin.
 • Son olarak her daim planlı ve hazırlıklı olun. Güzel bir plan ve rota hazırlayarak bu adada muhteşem günler geçirebilirsiniz.
Filipinlerde_gezilecek_yerler_el_nido_sahilleri

El Nido – Filipinler

Bembeyaz kumların,berrak göllerin,sizi hayal dünyasına çeken resiflerin, birbiriyle mozaik oluşturduğu muhteşem koylarıyla Coron’a gidin arkadaşlar. Keşfedilmeden,dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle dolmadan, doğasını,ruhunu,sakinliğini,güzelliğini,bakirliğini kaybetmeden gidin. Hayatınızda bir kez olsun ne yapın ne edin burayı 1 günlüğüne de olsa görün.

Filipinler hakkında kapsamlı gezi notlarım için, lütfen öncelikle Filipinler Gezi Rehberi yazımı okuyunuz.

El_Nido_Günbatimi

El Nido Günbatimi

Coron Adası‘ndan sabah 9 da kalkan teknemizle, muhteşem bir şubat ayında, sımsıcak bir havada El Nido şehrine, yaklaşık 6 saat sürecek olan yolculuğumuza başlıyoruz. Bir heyecan bitmeden bir diğeri başlıyor. Çocuklar gibi mutuluktan ölüyorum. Şu hayatta en çok heyecanlandığım, huzur dolduğum mutluluk kaynağım seyahat etmenin, hayatımda ne denli önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha anlıyorum.Kendimle birazda olsa yüzleşiyorum. Bir sonraki durak. Palawan Adası‘nın cenneti El Nido Gezi Rehberi.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

11 Yorum

 1. kzm
  • Deniz Pehlivan
 2. Oya
  • Deniz Pehlivan
 3. Göker
  • Ozan
 4. samet
  • Deniz Pehlivan
 5. Ercan İşsever
 6. Armağan
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.