El Nido Gezi Rehberi

El Nido … Hayatınızda hiç, bir kez duyduğunuz bir yere gitmeye kendinizi adadınız mı ? Nasıl gidileceğini dahi bilmediğiniz ama sabahtan akşama kadar ofiste bilgisayarınızın başında saçma sapan raporlarla uğraşırken, fotoğraflara bakıp bakıp sımsıcak bir yaz gününde elinizde buz gibi biranızla, bembeyaz kumlara basarak, palmiye ağaçlarının gölgesinde dinlenerek, evinizden 10,000 km uzakta kendinizi hayal ettiğiniz oldu mu ? Benim oldu da…

El_nido_gün_batımı

El Nido’da Günbatımı

1. El Nido’ya Başlangıç

Beni en çok düşündüren şey Palawan adasının en meşhur şehirlerinden bir tanesi olan El Nido kasabasına ulaşımı planlama kısmıydı. Neyseki, Coron adasından sabahtan kalkan tekneye bilet bulabilmiştik de, muhteşem bir şubat ayı sıcağında El Nido şehrine huzurdolu bir yolculuk yaptık.

Yolboyunca kimsesiz adaların olduğu ıssız,nefes kesici, büyüleyici manzaralara tanık olduk. Normalde havanın hiç bu kadar güzel olacağı aklımıza dahi gelmezken, çarşaf gibi denizin üzerinde kayarak giden teknemizde herşey çok güzeldi.

2. El Nido Hakkında

El Nido nasıl bir yer ? Karstik kireç kayalarıyla,üzerinize yapışan bembeyaz un gibi kumlarıyla,sizi kendisine çeken rengarenk resifleriyle, gözalıcı lagünlerı ile, aniden karşınıza çıkan enteresan sahilleriyle Palawan Adası’nın kuzeyinde yer alan muhteşem bir şehir.

Bu şehir ana ada olan Palawan Adasında yer alır ve aslında Palawan Adası yaklaşık 450 km uzunluğunda ve neredeyse 50 km genişliğinde bir adadır.

El_Nidonun_Meşhur_Kireç_Taşları_Muhteşem_Sahiller

El Nido’nun Meşhur Kireç Taşları ve Muhteşem Sahiller

Dünyanın sayılı seyahat dergileri tarafından bir çok kez en güzel ada olarak seçilmiştir. İşte bu ana adanın en güzel bölgelerinden bir tanesi ise El Nido kasabasıdır. Bu bölgede adalar o kadar güzeldi ki, Tayland ve Endonezya’da yer alan adaları gördükten sonra artık yeni favorim Filipinler’in gözbebeği olan El Nido olmuştu.

El_Nido_Sokakları_ve_Adada_Ulaşımın_Sağlandığı_Motorlar

El Nido Sokakları ve Adada Ulaşımın Sağlandığı Motorlar

Coron’dan kalkan teknemizle yaklaşık 6 saat süren yolculuk sonrasında El Nido kasabasına ulaşıyoruz. Akşamüzeri muhteşem bir yaz havası var. Yaz havası derken malum biz şubat ayında bu şehri ziyaret ettik.

O yüzden kendim bile hala inanamıyorum. Bir türlü alışamıyorum bu duruma. Hemen atıyoruz kendimizi sahile ve otelimizi arıyoruz.

Zaten kasaba oldukça küçük. Sahil kısmında ana bir cadde ve bir de o caddeyi kesen diğer bir cadde var. Hepsi bu. Trafik,büyük araçlar, gürültü hiçbiri yok. Herkes parmak arası terlikleri ve şortları ile halinden memnun. Etrafta çoğunlukla Fransız ve Alman turistler çoktan hayatın anlamını bulmuşlar.

3. El Nido’ya Ulaşım

El Nido’ya nasıl gidilir ? El Nido’da nasıl gezilir ? Bu muhteşem adalara ulaşmak aslında öyle kolay değil. Zaten belkide bu yüzden buralar henüz çok fazla turist akınına uğramamış. O yüzden biran önce buralara gelmenin tam vakti.Buraya gelmenizin aslında 3 yolu var.

Minivan_Yolcuğu_Bu_Araçlarla_Yapılıyor

Minivan Yolcuğu Bu Araçlarla Yapılıyor

İlki, Coron adasından buraya sabahları kalkan tekneler ile geçebilir ve 6-8 saat süren deniz yolculuğu yapabilirsiniz. Bu size yaklaşık 1200-1800 pesoya mal olacaktır.

İkinci yolu, çok sık olmamakla beraber, başkent Manila’dan kalkan ve şehrin hemen yanıbaşında olan küçük havalimanına inen uçakları kullanarak gelebilirsiniz. Fiyatlar normalden %50 pahalı olacaktır.Yani yaklaşık 5000 peso civarında.

En son ve en çok kullanılan yol olan Palawan Adasının ana havalimanı Puerto Princesa havalimanı olacaktır. Bu havalimanına heryerden uçak bulabilirsiniz. Ancak, Puerto Princesa’ya geldikten sonra 6-7 saatlik bir araç yolculuğu çekmeniz lazım.Buda size yaklaşık 500-600 pesoya mal olacaktır.

El_Nidoya_Giderken_Gördüğümüz_Muhteşem_Adalar

El Nido’ya Giderken Gördüğümüz Muhteşem Adalar

Minivan araçlar ile yapılan bu yolculuk, yolların bozuk olmasından dolayı pek keyifli geçmeyebilir. Ama yolboyunca göreceğiniz muhteşem manzaralar size yolun derdini unutturabilir. ( Aşağıdaki videoyu mutlaka ama mutlaka izleyiniz…)

Ama benim şahsi fikrim, Manila dan Coron adasına gelin ve burdan kalkan teknelerle El Nido’ya ulaşıp daha sonra Puerto Princesa’ya gidin. Böylece 2 kez Puerto Princesa’ya gitgel yapmamış olursunuz.

Hem de Coron’dan gelirken muhteşem adalara,sahillere,koylara şahitlik edersiniz. Ayrıca da daha ucuz. Bu konu oldukça önemli çünkü adalarda ulaşım büyük bir sorun.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi uçak bileti arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca İsviçreli bir çiftin sahip olduğu Artcafe her türlü ulaşım,tur,yemek gibi konularda size inanılmaz yardımcı olacaktır. Özellikle çift olarak geliyorsanız, gelmeden önce bu firmadan organizasyonlar konusunda yardım almanızı şiddetle tavsiye ederim.Çift olarak gelmek için çok kolay bir yer olmadığı için belirtmek istedim.

4. El Nido’da Yeme-İçme

El Nido’da nerede ne yenilir ? El Nido’da ne içilir ? Hiç aç kalmayacaksınız. Garanti ederim. Sabahları köşe başlarında muhteşem waffle yapan kafeler,dünya mutfaklarını tadabileceğiniz restoranlar ve deniz ürünlerini seviyorsanız muhteşem deniz mahsulleri.

Deniz_Ürünleri_Restoranı_La_Salangane

Deniz Ürünleri Restoranı La Salangane

Hele beni en çok etkileyen günü birlik turlarda verilen yemekler var ki, ben hiç bir turda bu kadar güzel bu kadar lezzetli yemekler daha önce tatmadım.(Öğle yemeğinde karides,balık,tavuk,et,mango ve adını hatırlayamadığım yemeklerin olduğu bir tur)

Kasabanın sahil kısmında yer alan restoranlar için ise özellikle Sirena sokakta yer alan ve genelde dünya mutfaklarını tadabileceğiniz  Art Cafe, İtalyan mutfağının yoğunlukta olduğu Mezzanine Cafe ve biraz daha ileride yer alan ve tezgahından seçebileceğiniz muhteşem balıklar pişiren La Salangane restoran önerebileceğim restoranlar arasındadır.Öğünleriniz maksimum 500-600 pesoya mal olacaktır.

5. El Nido’da Konaklama

El Nido’da nerede konaklanır ? Ülkenin ve adanın ekonomik şartlarını düşününce oldukça pahalı. Çünkü, çoğu işletmeler yabancılar tarafından şimdiden işletilmeye başlanmış durumda. Bu yüzden fiyatları ister istemez şişirmişler.

Konakladığımı_ A_Place_To_Remember__Otelinin_Manzarası

Konakladığımız A Place To Remember Oteli’nin Manzarası

Ama genel anlamda 20-30 dolara oldukça güzel yerlerde kalabilirsiniz.Bizim tercihimiz “A place to Remember” oteli olmuştu ve oldukçada memnun kalmıştık. Otele şu linkten bakabilirsiniz.

Hem lokasyon olarak hemde temizlik olarak uygun bir oteldi.Ama biraz çılgınlık yapayım, backpacker gibi yaşayayım ve birazda ucuz olsun derseniz, adanın arka kısmında kalan Corong Sahilinde yer alan küçük pansiyon veya kırevi tarzında evlerde kalabilirsiniz.

Bütün otelleri en ucuzdan en pahalıya görmek için ŞURAYA Tıklayın. Orada liste olarak hazırladım.

Ben bir daha gitsem şahsen buralarda kalmayı tercih ederim. El Nido’daki ekonomik otellerin listesine göz gezdirmek için tıklayınız. Zaten oradan tüm otellerin listelerini görebileceksiniz.

6. El Nido’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

El Nido’da ne yapılır ? Eğlence,şehir merkezinde güneş battıktan sonra sahillerde sesini duyacağınız pub tarzı ve genelde canlı müzik yapan işletmelerde. Oldukça güzel atmosferin olduğu, ayaklarınızı bembeyaz kumun üzerinde gezdirip,ay ışığı altında muhteşem bir şubat ayının yaz sıcağında hayallere dalacağınız ve hiç uyanmak istemeyeceğiniz bu şehirde, Puka Bar oldukça güzel bir mekan.

vizesiz_filipinler

El Nido-Filipinler : Filipinler de Vizesiz

Ayrıca da gayet ucuz. 150-200 pesoya kokteyl içebilir ya da 50-100 pesoya bira içebilirsiniz. Genellikle reggae tarzı müziklerin çalındığı Puka Bar hemen hemen bütün turistlerin ve özellikle backpackerların(sırt çantalı gezginlerin) eğlendiği çok hoş bir mekan. El Nido’da gece hayatı için önereceğim en güzel yer.

El Nido’da alışveriş yapmak için ise şehrin Sirena sokağında bulunan dükkanlarda yerel takılar,denizden çıkarılan kurutulmuş hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Fiyatlar oldukça uygun.

7. El Nido’da gezilecek yerler nereler ?

El Nido’da nereler gezilmeli ? El Nido’da hangi adalara gidilir ? İşte asıl sadede geliyorum. Çok ama çok güzel yerler var burada. Hem El Nido’nun bulunduğu anakara da, hem de civarında bulunan şehirlerde ve adalarda muhteşem manzaralara tanık olacaksınız. Ben kabaca rotaları tektek anlatmaya çalışacağım.Zaten sabit 4 farklı ada turu var. Biz A ve C paketlerini tanesini 1000 pesoya aldık.

Dilerseniz, kendiniz özel tekne tutup (6000 peso) farklı paketlerden farklı adaları seçip ona göre rota belirleyebilirsiniz.Dilerseniz, rotaların dışına çıkıp bambaşka adalarada yolculuk yapabilirsiniz. Son olarak, gezilecek yerleri tek tek anlatmadan önce, dilerseniz göreceklerinizin özeti olan klibi izleyebilirsiniz.

 • El Nido Şehir Merkezi : Akşamüzeri kasabaya ulaşıyoruz ve kasabanın merkezinde yer alan Sirena sokağında dolaşıyoruz. Ertesi gün katılmayı planladığımız turlar için hemen  biletlerimizi alacağımız bir acente arıyoruz.Otelimizin hemen çaprazında yer alan acente oldukça yardımseverdi.

Aslında herkes yardımsever ama yinede konuşup pazarlık yapmadan bilet almamanızı tavsiye ederim.
Tur fiyatları 1000 peso civarında değişiyor.2 günlük tur biletlerimizi ve adadaki en son durağımız olacak olan Puerto Princesa şehrine gideceğimiz araç biletinide alıyoruz.

Daha sonra hemen şehrin sahil kısmına oturup muhteşem tepelerin üzerinden yansımalarını izlediğimiz kıpkırmızı bir günbatımına şahit oluyoruz.

Akşamüzeri_Muhteşem_Günbatımı

Akşamüzeri Muhteşem Günbatımı

Tour C:  İlk gün önce C turunu yapmak üzere Sabah 8 de kalkıyoruz. Gece 2’ye kadar çocuklar gibi sahilde eğlendiğimiz için, biraz yorgunluk var. Ama gün içerisinde yapacağımız turun heyecanı şimdiden bizi sarıyor.

Sabah 9 da teknemize biniyoruz ve yaklaşık 10 kişi ile birlikte El Nido civarında olan muhteşem adalara yolculuğumuz başlıyor. Muhteşemden kastım ne mi ? Videoyu aşağıya ekledim…

Ayrıca aşağıda gezecek olduğunuz adaların kapsamını kabaca göstermeye çalıştım.Zaten bir süre sonra isimlere çok fazla takılmıyorsunuz. Anın tadını çıkarmak en güzeli.O yüzden siz sadece turu satın alıyorsunuz ve kalanı saolsun Filipinlerli kardeşlerimiz oldukça yardımsever ve güleryüzlü bir şekilde hallediyorlar.

Tour C rotası şu şekilde; Helikopter Island.Hidden Beach,Star Beach,Secret Beach ve Matinloc Shrine

Tour_A_ve_C_Rotalarında_Göreceğiniz_Bölgeler

Tour A ve C Rotalarında Göreceğiniz Bölgeler

Yaklaşık 30 dakika sonra ilk durağımız olan Hidden Beach’e varıyoruz. Yol boyunca nereye bakacağıma şaşırıyorum. Kaptan ulaştığımızı ve içeri yürümemiz gerektiğini söylüyor.

Dışarıdan sahili göremiyorsunuz. Ama içeriye yürüdükten sonra sizi bembeyaz kumların olduğu harika bir sahil karşılıyor.Bu bölgede heryerde hükümsüren kireçtaşı kayalıklar, muhteşem manzaralar görmemize neden oluyor.

Hidden_Beach

Hidden Beach

Yaklaşık 1 saat burada yüzüp zaman geçirdikten sonra bir sonraki durağımız olan Star Beach’e gidiyoruz. Star Beach’de biraz uzun duruyoruz.Çünkü önce hangi renk olarak tabir edemeyeceğim denizde 1 saat boyunca resiflere dalıyoruz ve sonrasında hayatımda bir turda yediğim en güzel öğle yemeğini yemek üzere, sahile geçiyoruz.

Bir kokonat ağacının altında kurulu olan masada karidesler,etler,tavuklar,mangolar ve adını bilmediğin diğer yiyecekler eşliğinde hem manzaranın tadını çıkarıyoruz hemde muhteşem yemeklerin keyfini.

Star_Beach

Star Beach

Harika bir öğle yemeği ve muhteşem resif dalışları sonrasında bir sonraki durağımız Secret Beach.Hani o en başından beri bahsettiğim karstik kireç taşlarından oluşan dağlar varya, işte onların içerisinden geçip gizli,nefes kesici,büyüleyici,muhteşem lagünlere geçebiliyorsunuz.

Dışarıdan_Secret_Beach_Böyle_Görünüyor

Dışarıdan Secret Beach Böyle Görünüyor

Bunlardan biriside secret beach.Nedeni, dışarıdan sıradan bir dağ gibi görünen ama dağın küçük bir yerinden girip içeride muhteşem bir manzaraya tanık olduğunuz yer.İlk başta hiçbirşey yok gibi yüzüyoruz.

Ama küçücük delikten geçip bu manzarayı gördükten sonra inanın keşke ilk anki şaşkınlığımızı birisi fotoğraf çekerek ölümsüzleştirseydi de, nasıl bir yer olduğunu yüzümüzdeki şaşkınlıktan anlasanız.

Secret_Beach

Secret Beach

Secret Beach’de 1 saat oyalanıp, kireçtaşlarının yarattığı enteresan dokuda kaybolduktan sonra, bir sonraki durağımız olan Matinloc Shrine’e geçiyoruz.

Ben ömrümde burası kadar güzel biryer daha önce ne gördüm ne de varlığından haberdardım. Matinloc Adası’ndaki Matinloc Tapınağı,muhteşem kireçtaşlarının ardında sizi karşılıyor olacak.

Burası terkedilmiş bir tapınak. Tapınağı gezip, daha sonra kayaların en üst noktasına çıkabilirsiniz.Tepeye çıktıktan sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Gezilecek_Ülkeler_filipinler

Gezilecek Ülkeler İçinde En Güzellerinden Birisi : Matinloc Shrine

Son durağımız olan ve adadaki kireçtaşlarının oluşturduğu uçurumların  tepeden bakıldığında helikoptere benzemesinden dolayı adının Helikopter Adası olarak konduğu ve harika bir sahile sahip olan Helikopter adasına gidiyoruz.

Burada yaklaşık 1 saat boyunca hem şnorkelle yüzüyoruz hemde sahil boyunca yürüyüp adanın keyfini çıkarıyoruz.

Helicopter_Island

Helicopter Island

Yol boyunca gördüğümüz eşsiz,sakin,ıssız adaların manzaraları eşliğinde akşam üzeri saat 4’te El Nido’ya dönüyoruz. El Nido’ya gelir gelmez hemen bir motor kiralıyoruz.Motorlar oldukça ucuz.

Pasaportunuzu verip 300 pesoya yaklaşık 5 saat boyunca motorla gezerek adanın keyfini çıkarabilirsiniz.Hatta günboyu kiralarsanız çok daha ucuza bile mal edebilirsiniz.

Ehliyet falanda soran eden yok.Çünkü zaten adada polis oldukça az.Önce adanın güney tarafına doğru ilerliyoruz. Harika köylerden geçerek yoldan gelip geçenlere selam veriyoruz.

Kendi kendime söylenip duruyorum.Ne güzel nefes almak varken, kendimizi saçma sapan ofislerde kitleyerek,camların arkasına hapsederek,gençliğimizi tüketerek,içine zorla konduğumuz sosyal statü adı altında verilen kariyer saçmalığında boğulmaya gerçekten gerek var mı ? Dünyanın bu kadar güzel olduğunu bile bile.

el - nido - filipinler

El Nido Yol Manzaraları-Nadir Yollardan

Önce Marimegmeg plajında biraz yürüdükten sonra, tekrar motorlarımıza binip günbatımını en iyi açıdan fotoğraflamak için Coron Beach’e gidiyoruz. Sahilde bir restorana oturup çok uzun zamandır hayalini kurduğum bu anın tadını çıkarıyoruz.Kış aylarından nefret eden benim için çok kısada olsa rahatlayıp gülümseme zamanıydı.

En_Güzel_Ülkeler_Listesinin_Olmazsa_Olmazı_Filipinler_Corong_Beach

Corong Beach

 • Tour A: Ertesi gün yine aynı tur firmasından almış olduğumuz Tur A programı için yine sabah 9’da El Nido’dan ayrılıyoruz. Bu sefer rotamız Seven Commandos Island,Miniloc Island,Secret Lagoon,Big Lagoon ve son olarak Small Lagoon.Yine, size gitmeden tahminide olsa yardımcı olması açısında aşağıda turların rotalarını kapsayan haritaları ekledim.
tur-rotaları-el-nido-map

El Nido Tur Rotaları – Filipinler

İlk durağımız Seven Commandos Island.İner inmez hemen sahilde satılan kokonata 100 peso ödeyerek güne zinde başlıyoruz. Daha bir sürü farklı meyvede vardı ama çoğunun adını hatırlamıyorum. Sahilde yüzdükten sonra bir sonraki durağımız olan Miniloc Adası’na hareket ediyoruz.

Seven_Commandos_Island

Seven Commandos Island

Miniloc Adası’nda hem öğle yemeği yiyoruz hemde muhteşem kireçtaşlarının şekil verdiği yamaçların eteklerinde şnorkellerimiz ile masmavi sulara dalıyoruz. O kadar güzel, o kadar büyüleyici ki, bazen dalıp insanın hiç çıkası gelmiyor. Sizi çektikçe, hayatın anlamını,huzuru, sessizliği,kendinizi keşfediyorsunuz.

Small_Lagoon_El_Nido

Small Lagoon – Miniloc Adası

Öğle yemeğimiz her zamanki gibi muhteşem.Yemekler yendikten sonra bir sonraki durağımız olan Secret Lagoon’a geçiyoruz. Burada önce kireçtaşlarının oluşturduğu küçük bir delikten geçip, nefes kesici lagün kısmına geçiyoruz. Daha sonra adanın sahil tarafına geçip, bir saat kadar dinleniyoruz.

Secret_Lagoon_Simizu_Island

Secret Lagoon – Simizu Island

“The Beach” adlı kitabın yazarı Alex Granland’ın kitabını (Hani şu Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı filmin asıl kitabı) bu bölgeden esinlerek, özellikle bir sonraki durağımız olan Big Lagoon’dan esinlenerek yazdığını rehberimiz anlatıyor. Big Lagoon olarak bilinen ve ülkenin tanıtımında da oldukça kullanılan devasa lagünün ortasında teknemiz ile usul usul ilerliyoruz.

Burası oldukça etkileyici bir yer.Fotoğraflardakinden bile daha güzel.Berrak suyun altnda muhteşem resifleri,balıkları çok net bir şekilde görebiliyorsunuz.Ancak burada tekneler durmuyor. Sadece fotoğraf çekiyorsunuz.

Filipinler_Vize

Filipinler Vize Almadan Gidilen Bir Ülke : Big Lagoon

Artık en son durağımız olan Small Lagoon’a gidiyoruz. Öyle adından duyduğunuz gibi Small falan sanmayın. Oldukça büyük bir lagün. Dilerseniz kano kiralayıp lagünün içerisini gezebilirsiniz. Kişi başı kano ücreti 100 peso.Lagünün içerisini gezmeden önce,kano ile küçük bir delikten geçerek muazzam lagüne giriş yapıyor olacaksınız.Lagünün en sonuna kadar gidip gizli saklı köşelerini keşfedebilirsiniz.

Small_Lagoon_Girişi

Small Lagoon Girişi

Yine akşamüzeri saat 4’te El Nido’ya dönmek üzere yola devam ediyoruz.Dönerken beni bir düşünce alıyor.O kadar beğendim ki bu adaları, seneye bir daha gelmek için kendime söz veriyorum.Yol boyunca gördüğümüz o nefes kesici manzaraları hayatım boyunca unutmayacağım.

el_nido_sahilleri

El Nido Sahilleri

İner inmez otelden çantalarımızı alıyoruz ve El Nido macerası muhteşem anılar ve manzaralar ile aklımıza kazınıyor.Şehir merkezinde bulunan otogara bizi götürmesi için bir tricycle ayarlıyoruz ve 10 dakika sonra otogara ulaşıyoruz.Bir sonraki durağımız olan ve adanın başkenti olarak bilinen Puerto Princesa’ya hareket ediyoruz. Hareket etmeden önce de şehir merkezinde son kez vidyo çekiyoruz. Vidyoyu da aşağıya ekledim…

8. El Nido’da kaç gün kalmalı ? 

El Nido’da kaç gün kalsak yeter ? En az 1 hafta kalmalı. Biz 3 gün kalabildik. Eğer 1 hafta kalırsanız, en kötü 4 gün 4 farklı tur görebilirsiniz ve hepsi birbirinden güzel turlar. Bununla birlikte diğer günlerde civarda bulunan köyleri ziyaret edebilirsiniz. Bir motor kiralayıp civar civar gezebilirsiniz.

Bembeyaz_Kumlar

Bembeyaz Kumlar

Yol üzerinizde göreceğiniz manzaraları ve alacağınız nefesin sizde bırakacağı etkiyi yaşamadan bilemezsiniz. Bu yüzden, beni oldukça derinden etkileyen bu kasabada olabildiğince çok kalmanızı tavsiye ederim.

9. El Nido’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler ?

 • Kesinlikle 4 turu (Tur A-B-C-D) yapmadan
 • El Nido şehir merkezinde, sahile oturup muazzam gün batımını izlemeden (Aşağıya vidyosunu ekledim)
 • Deniz mahsullerinin (Özellikle red snapper balığı) tadına bakmadan
 • Puka Bar’a gidip, ayaklarını bembeyaz kumlara gömüp harika reggae müzikleri dinlemeden
 • Motor kiralayıp civar köyleri ve kasabaları gezmeden
Rengarenk_Harika_Resifler

Rengarenk Harika Resifler : El Nido

 • Marimegmeg Sahilinde günbatımını izlemeden
 • Muhteşem resiflere şnorkel ile dalmadan
 • Corong Beach’de bir akşamüzeri yürüyüp sahilde bira içmeden

dönme…

10. El Nido’ya ne zaman gitmeli ? 

El Nido’ya ne zaman gitsek iyidir ? Ocak-Mayıs en ideal dönem. Aslında hemen hemen bütün Filipinler’de en ideal dönem.

Busuanga_Havalimanı_Coron_adası

Filipinler

O yüzden fırsatınız olursa bu dönemde gitmeye çalışın. Özellikle yaz mevsiminde Filipinler’e sakın gitmeyin derim. Çünkü tayfun mevsimi ve inanın bana çok şanssız anlara şahit olabilirsiniz.

11. El Nido’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Sadece 2 tura (A ve C)’ye katılabildiğim için diğer turların dahil olduğu adaları göremedim. Bu yüzden fırsatınız olursa 4 tura da katılmaya çalışın.
 • Civar köyleri mutlaka gezin. Kasabanın hem kuzey hem de güney kısmına gitmeye çalışın.
 • Motor kiralayıp, kasabasının kuzeyinde yer alan Nacpan,Duli,Mariposa ve Verde Safari sahillerini gezin . (1 gün yeterli olacaktır.)
 • Kasabanın güneyinde kalan Taytay kasabasına motor ile ulaşın. Yol üzerindeki manzaraların çok güzel olduğunu duymuştum. Kasabada İspanyol kolonisi dönemlerden kalan yaklaşık 300 yıllık kilise ve kaleyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Eğer bu adada uzun zaman geçirmek niyetindeyseniz ve dönüşünüz Puerto Princesa’dan olacaksa, mutlaka Port Barton’ a da uğrayın. Özellikle çiftlerin kafa dinlemek için seçtiği sakin ve huzur dolu bir bölge. El Nido ile Puerto Princesa’nın orta kısmında kalıyor.
Türkiyeye_Vize_İstemeyen_Ülke_Filipinlerin_Port_Barton_Kasabası

Filipinler’in Port Barton Kasabası : El Nido

Filipinler hakkında aslında Türkçe kaynak bulmak zor. O yüzden yabancı ve yerli sitelerden de araştırmalar yapmanızı tavsiye ederim. Ama inanın, size vermiş olduğum bu bilgileri ve rotaları dikkatli bir şekilde takip edip, eksik kalan kısımınlarında araştırmalar yaparsanız, muhteşem bir tatile şahit olacağınızın garantisini verebilirim.

Ada çok büyük olduğu için her bir köşesinden insanı inanılmaz derecede hayran bırakan ve nefesini kesip hayatını sorgulatan manzaralara tanıklık etmemek hiçte zor değil.

12. El Nido Hakkında Uyarılarım

 • Bu adaya gelmeden önce çok iyi plan yapıp ulaşım konusunu ve rotanızı planlamalısınız.
 • Özellikle uçak biletinizi önceden almalısınız. 1 saatlik uçuşun 500 TL olabileceğini bizzat gördüm.
 • Gelir gelmez katılacağınız turlara biletinizi almalısınız. Bazen dolu olabiliyormuş.
 • Eğer Puerto Princesa’ya gidecekseniz araç, eğer Coron Adasına gidecek iseniz tekne biletinizi ayırtmalısınız.
Resiflere_Mutlaka_Dalın

Resiflere Mutlaka Dalın : EL Nido

 • Turlara katılmadan önce şnorkel ve dalış ayakkabılarınızı kiralamalısınız.
 • Her daim pazarlık yapın. Aslında çok iyi insanlar. Ama bazı turist avcıları da denk gelebiliyor.
 • El Nido kasabasının merkezinde denize girmeyin. Pis olduğu söyleniyor.
 • Mutlaka güneş kreminizi yanınızda bulundurun.
 • Sualtı çekimleri için yanınıza mutlaka su geçirmez kılıf alın.
 • Bu kasabaya ve civarına ayırabildiğiniz kadar çok zaman ayırın.

Tayland ve Endonezya’da, muhteşem sahilleri ve adaları görmüş birisi olarak özetle şunu söyleyebilirim; Filipinler, henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş bir ülke. Özellikle bu adalar ve koylar hala tam anlamıyla tanınmıyor. Dünyada bir çok yer 10 yıl sonra bile aynı kalacaktır.

Filipinler’e nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Ama böyle henüz keşfedilmemiş bakir yerler, bi süre sonra turist istilasına uğrayacak ve kalabalıktan kaçarken kendinizi yine kalabalıkta bulacaksınız. O yüzden planlarınızı çok ertelemeyin. Özellikle kış ortasında yazı yaşamak için bu muhteşem adaya gelin.

Filipinler hakkında kapsamlı gezi notlarım için, lütfen öncelikle Filipinler Gezi Rehberi yazımı okuyunuz.

Çift olarak gelecekseniz, çok güzel resortler var. Booking.com’dan bakarak kararınızı verebilirsiniz. El nido ile Coron arasındaki en büyük fark, Coron daha çok sualtı güzellikleri ile ön planda iken, El Nido sahileri ve kireçtaşı kayalıkları ile dikkat çekmekte.

Bu yüzden planlarınızı yaparken ne istediğinizi ve bu adaların size ne vereceğini bilerek hareket etmekte fayda var.

Corong_Sahili

Corong Sahili : El Nido

Bu nefes kesici adadan ne yazıkki, sıcak bir akşamüzeri günbatımı anında şehrin otogarından saat 7 de ayrılıyoruz. Minivan aracımıza doluşan yaklaşık 10 gezgin ile yolculuğumuz güneye ve adadaki son durağımız olan Puerto Princesa şehrinde devam ediyor.

Konaklama konusunda : Adadaki bütün otellere ŞURADAN bakabilirsiniz. Harika tesisler var.

Yol boyunca kendimi film izliyor gibi hissettiğim, güneşin kıpkırmızı yansımalarının Filipin köylerini adeta karpostal gibi boyamasına şahit olarak yaklaşık 6 saat süren yolculuğumuzla devam ettik.Hiç bitmesin istediğim yolculuklardan bir tanesi… Bir sonraki durak. Palawan Adası‘nın merkezi Puerto Princesa

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

12 Yorum

 1. Salih
 2. Gozde
  • Deniz Pehlivan
 3. Esra
  • Deniz Pehlivan
 4. MURAT BOYRAZ
  • Deniz Pehlivan
 5. Yetkin
  • Deniz Pehlivan
 6. sultan
 7. HILAL
 8. Deniz

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.