Cebu Adası Filipinler Gezi Rehberi

On iki gün olarak planlamış olduğum Filipinler gezilecek yerler turumda ilk olarak üç gün boyunca Filipinler Bohol Adası‘nı keşfettim. Macera dolu geçen ve alışma evresi olarak gördüğüm Bohol Adası’ndan sonra rotamı, Filipinler’in başkenti Manila‘ya çevirdim. Ve sonra Filipinler’in en büyük ikinci şehri olan Cebu Adası ile devam etmeye karar verdim. Cebu City Filipinler dolu dolu bir yer.  7.107 tane birbirinden güzel adası olan Filipinler’e gerçekten doyum olmuyor, her bir adası birbirinden renkli. Aşağıda, o güzel adalardan biri olan Cebu gezi rehberimizi sizler için tek tek anlattım.

Cebu Filipinler’de kaldığım dört gün boyunca maceradan maceraya atlayıp hayatımın en güzel yorgunluğunu yaşadım. Başta Kawasan Şelalesi ve diğer şelaleler olmak üzere kanyon turları, köpek balıklarıyla yüzme gibi serüvenler, mükemmel gün doğumu ve gün batımları ile Cebu gezilecek yerlerin neredeyse tamamını gezmek için büyük bir çaba sarf ettim.

Kawasan-Şelalesi-Cebu-Filipinler

Cebu Adası Filipinler – Kawasan Şelalesi

Şimdi daha fazla söz kalabalığı yapmadan, Cebu City Filipinler hakkında detaylı bilgiler vermek için Cebu gezi notlarıma başlıyorum.

Plan yapmadan önce : Filipinler gezi rehberi yazımızı okuyunuz

1. Cebu Adası’na Başlangıç

Filipinler gezimi planlarken Filipinler gezilecek yerlerin en önemlilerinden biri olan Kawasan şelalesi ve Balina köpekbalıklarıyla yüzme gibi aktiviteler, Cebu Adası’na seyahat etme fikrine karar vermemdeki en önemli etkenlerdi.

Cebu’ya seyahat etmeye karar verirken Cebu Adası’nın büyük ve ulaşımının kolay olması, kalacağım gün sayısını etkiledi haliyle.

Bunun yanında Cebu gezilecek noktalarının çok fazla olmasından dolayı, 4 günümü bu adada geçirmenin en iyi seçim olacağına karar verdim.

Osmena-Peak-Filipinler

Osmena Peak – Cebu Gezi Rehberi

Filipinler’deki ilk rotam olan Bohol Adası’na geçerken az da olsa Cebu Adası’nı görme fırsatı buldum.

Üç günlük Bohol Adası seyahatimden sonra iki saatlik feribot yolculuğu ile Cebu’ya vardım ve kendimi hiç beklemediğim kadar kalabalık bir şehir keşmekeşinin içinde buldum.

2. Cebu Adası Nerede&Hakkında

Cebu city nerede ? Cebu city hangi ülkede ?

Cebu Adası Filipinler’in güneyinde bulunan ve Filipinler başkenti Manila‘dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olarak biliniyor.

Ticaret ve taşımacılık alanında ülkenin en önemli şehri olan Cebu Adası, İspanyolların Filipinleri keşfinden sonra yerleştiği ilk bölge olması açısından da büyük bir öneme sahip.

Cebu-adası-nerede

Cebu Adası nerede? – Filipinler

Filipin adalarından Cebu Adası, özellikle kanyon ve şelaleleriyle çok fazla ünlenmiş bir ada olarak ön plana çıkıyor.

Bunların dışında Balina köpekbalıklarıyla yüzme fırsatı, en önemli balayı adalarından biri olan Sumillon Adası’na rahatlıkla ulaşım imkanı ve Filipinler Cebu gece hayatı da şehre seyahat etmek için diğer önemli nedenlerden birkaçı.

Merak etmeyin, aşağıda Cebu gezilecek yerlerin tamamını en ince detayına kadar anlattım.

Cebu Filipinler şehrine ulaştığımda ilk gördüğüm şey, çok fazla gelir eşitsizliği olmasıydı. Bazı sokaklarda açlık ve keşmekeşlik hakimken bazı sokaklarda da modernizm hakimdi.

Cebu Adası şehir merkezinde birçok alışveriş merkezi gördüm. Şehirde ünlü markaları, zincir cafe ve restoranları da rahatlıkla görmeniz mümkün.

Ayrıca, varoş sokaklarda gezdiysem de şehirde güvenlik anlamında hiçbir sıkıntı çekmedim.

Cebu-City-Filipinler

Cebu Filipinler Ara Sokakları : Cebuda gezilecek yerler

Son olarak Filipinler hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. İlk olarak Filipinler’de insanların çoğu İngilizce biliyor.

Hem halkın İngilizce biliyor olması hem de çok sıcak kanlı olmaları, yerel insanlarla rahatça iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Filipinler başkenti Manila ve Cebu Adası gibi büyük şehirlerde insanlar günde ortalama 400 peso kazanıyor. 1 doların yaklaşık 50 peso olduğunu düşününce, durum hiçte iyi değil aslında.

Filipinler’de insanlar genelde saat 8-5 arasında çalışıyor ve çocuklar 5 yaşından itibaren lise bitimine kadar zorunlu eğitim alıyorlar.

3. Cebu Adası Seyahat Rehberi

Öncelikle Bohol Adası’na ya da Filipinler’e seyahat ederken kafaları en çok kurcalayan, Filipinler’de internet kullanımı nasıl ? sorusuna gelelim.

Filipinler’e ulaştığınız zaman, aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi havalimanlarında bulunan bu standlardan seyahatiniz süresince kullanacağınız sim card’ı temin etmeniz mümkün…

Filipinler’de internet kullanımı için popüler olan iki tane operatör var. Birisi Globe, diğeri Smart. Ben Filipinler seyahatimde Smart’ı tercih etmiştim. Smart standından sim kartı ve 8 gb internete toplamda 1000 Filipin Pesosu vermiştim.

Ayrıca bu konuda kafanız rahat olsun, çünkü sim kart ile ilgili işlemlerin tamamını stanttaki personel sizin yerinize çözüyor.

Filipinler-internet-kullanımı

Filipinler’de İnternet Kullanımı – Havalimanı Stantları

Filipinler de para birimi olarak Filipin Pesosu kullanılıyor. Genellikle Cebu gezi rehberinde ücretleri Filipinler Pesosu şeklinde aktaracağım için, 1 TL’nin 14 Filipin Pesosu olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

Cebu Filipinler’de çoğu yerde kredi kartı ile işlem yapma imkanı var ama siz yine de ne olur ne olmaz yanınızda yeterli miktarda Filipin Pesosu bulundurmaya dikkat edin.

Ayrıca Filipinler’e gelirken yanınızda dolar bulundurun, Cebu’da rahatlıkla alışveriş merkezlerindeki döviz bürolarında elinizdeki dolar’ı Filipin pesosuna çevirebilirsiniz.

Cebu-Filipinler

Cebu Adası Filipinler’de Gün Doğumu

Filipinler vizeye tabi mi ? Hemen bunun da cevabını verelim. Filipinler’de pasaport türüne bakılmaksızın 30 günü geçmeyecek şekilde Türk vatandaşları vizeden muaf sayılıyor.

Filipinler’e ulaştığınız zaman pasaport sırasına girmeden önce orada bulunan bir kağıda bazı bilgilerinizin doldurulması isteniyor.

Kağıdı doldurup (isim, soyisim, uçuş numarası, ülke, meslek vb. bilgiler) pasaport sırasına giriyorsunuz. Bu arada ülkeye girişte pasaport polisi tarafından herhangi bir sorgu sualle karşılaşmadım. Ama bazen ülkeden ayrılacağınızı kanıtlayan dönüş biletini sorabiliyorlarmış. Bilginize.

Cebu-Filipinler

Cebu Adası Badian Kanyon Turu – Filipinler Gezilecek Yerler

Filipin adalarından Cebu Adası’nda hava durumuna bakacak olursak, Kasım-Nisan arasında 25-35 derece arasında olan sıcaklıklar, Mayıs-Ekim arasında 40 derecelere kadar çıkabiliyor.

Filipinler tropikal bir iklime sahip olduğu için, Mayıs-Ekim aylarında hava hem bunaltıcı hem de çok fazla yağmurlu geçiyor. Bu dönem Filipinler’e gitmenizi tavsiye etmem doğrusu.

Kasım-Nisan ayları ise genelde bunaltmayan ve az yağmurlu bir dönem olduğundan, daha çok tercih ediliyor.

Mart ayında yapmış olduğum Filipinler gezimde çok nadir olarak yağmura yakalandım. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Filipinler’de hava durumunu tahmin etmek oldukça zor.

Bazen bir anda bulut kütlesi gelip kısa süreli yağmur bırakabiliyor.

4. Cebu Adası Ulaşım

Cebu Filipinler’e nasıl gidilir ? Filipinler’e ulaşım nasıl sağlanıyor ?

Cebu Adası turumun ikinci rotası olduğu için, Bohol Adası’ndan Cebu’ya feribot ile iki saatte geçtim. Ulaşım kısmında Filipinler’e ulaşım hakkında bilgiler verdikten sonra Cebu Adası’na nasıl geldiğimi ve Cebu Adası’nda ulaşım işini nasıl hallettiğimi aşağıda tek tek belirteceğim.

Cebu-Adası-Filipinler

Balina Köpekbalıklarıyla Yüzme – Cebu Filipinler

Filipinler’e Ulaşım

Filipinler’e aktarmasız olarak uçmak istiyorsanız, tek alternatifiniz var: Filipinler’in başkenti Manila’ya sadece Türk Hava Yolları ile aktarmasız uçuş yapmanız mümkün.

Filipinler’e her gün karşılıklı seferi olan THY ile, 12 saat süren yolculuğun ardından başkent Manila’ya ulaşıyorsunuz.

Filipinler’e THY ile normal dönemlerde 800 Dolar olan gidiş-dönüş fiyatları, kampanyalı dönemlerde 600 Dolar civarına kadar inebiliyor.

Filipinler’e aktarmalı olarak daha ucuza uçmak istiyorsanız, birçok alternatifiniz mevcut. Bu alternatifler ise Katar Havayolları, Emirates Havayolları, Saudia Havayolları, Kuveyt Havayolları ve Etihad Havayolları…

Aktarmalı uçuşlarda yolculuk 13 saat civarında sürerken, aktarma yapacağınız havayolunda geçireceğiniz süreye bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebiliyor.

Ayrıca Filipinler gezisi için aktarmalı uçuşlarda normal dönem gidiş-dönüş fiyatları 600 Dolar civarındayken, kampanyalı dönemlerde fiyatlar 400 Dolar’a kadar düşebiliyor.

Aktarmalı uçuşların nasıl yapıldığını merak edenler, Aktarmalı Uçuş Nasıl Yapılıryazımdan detaylı bilgilere ulaşabilirler. 

Manila-Havalimanı

Filpinler’e Ulaşım – Manila Havalimanı

Filipinler’e gidiş-dönüş uçak biletimi Katar Havayolları’nın kampanyalı fiyatı ile 6 ay önceden 400 dolara aldım. Toplamda 22 saat süren (13 saat uçuş, 4 saat aktarma, 5 saat saat farkı) uçuş ile Filipinler’e vardım.

Filipinler gezim için Doha’da yapmış olduğum aktarmada herhangi bir sıkıntı çekmedim. Hem modern bir havalimanı hem de çok organize bir şekilde çalışıyorlar.

Manila Ninoy Aquino Havalimanı’na indiğimde bir gün süren yolculuğun yorgunluğu fazlaydı ama saat farkından kaynaklı bir sorun (jetlag) yaşamadım.

Uzun uçuşlar ve saat farkından kaynaklı jetlag sorunu yaşamamanız için sizlere tavsiyem, ilk gün çıkış yaptığınız ülkenin saatine göre yaşamak…

Ayrıca Katar Havayolları ile hem gidişte hem de dönüşte gayet konforlu bir seyahat geçirdim. Katar Havayolları’nda sunulan yemekler de çok lezzetliydi.

Filipinler-ulaşım

Filipinler’e Ulaşım – Manila Uluslararası Havalimanı Çıkışındaki Taksiler

Filipinler’de Manila Havalimanı’na indikten sonra pasaport kontrolünden önce ülkeye giriş için bir kağıt doldurmanız gerekiyor. Bu kağıtta isim, soy isim, uçuş numarası, ülke ve iş gibi doldurulacak alanlar bulunuyor.

Pasaport kontrolünde ise herhangi bir sorgu sual olmadan ülkeye giriş yapıyorsunuz. Ve size en fazla bir ay boyunca sürecek vizesiz Filipinler seyahatinin keyfini çıkarmak kalıyor.

Manila Havalimanı çok fazla modern değil fakat kendine yetiyor. Havalimanından çıktıktan sonra 30 metresi 4 Filipin Pesosu olan taksiler ile istediğiniz noktaya ulaşmak çok kolay.

Çıkışta sizi ikna etmeye çalışan kişiler olabilir. Filipinler’de her şey pazarlık usulü olduğu için taksilerle de rahatlıkla pazarlık yapabilirsiniz. UBER uygulamasını kullanarak da ulaşımınızı halledebilirsiniz.

Cebu Filipinler’e Ulaşım

Cebu Filipinler’e ulaşım için en kolay yol, Filipinler’in başkenti Manila’dan Cebu Havalimanı’na ulaşmak. Erken rezervasyon ile 750 Filipin Pesosu’na dahi Manila’dan Cebu Havalimanı’na bilet bulmak mümkün olabiliyor.

Manila’dan Air Asia, Cebu Pasific, Philippines Airlines ile Cebu Adası’na direkt uçak seferleri mevcut. Özellikle Cebu Pasific firması bazı zamanlar çok ucuza kampanyalar çıkarabiliyor ve Dubai ile Filipinler arasında uçak seferleri gerçekleştiriyor.

Filipinler başkenti Manila’da bir gece konakladıktan sonra  uçak ile Cebu Adası’na geçtim.

Cebu Pasifik Havayolları’ndan 1000 Filipin Pesosu’na almış olduğum uçak bileti ile Manila’nın ülke içi uçuşlarının gerçekleştiği 3. terminalden Cebu Adası’na uçtum.

Uçak bileti almadan önce En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazıma mutlaka göz atmanızı öneririm.

Filipinler-Cebu-Havalimanı

Filipinler Cebu Mactan Havalimanı Taksi Durakları

Öncelikle Filipinler başkenti Manila’daki 3. terminalde çok fazla uçuş ekranı yok. Mevcut uçuş ekranlarına da çok fazla güvenmeyin yoksa siz de benim gibi uçağa son anda yetişebilir ya da uçağı kaçırabilirsiniz.

Havalimanı girişlerindeki uçuş ekranlarında farklı kapılarda farkı uçuş numaraları olabiliyor. Bu yüzden görevlilere aklınıza takılanları sormanızda fayda görüyorum.

Manila’dan yaklaşık 1 saatlik kısa bir uçuş sonrası Cebu Adası’na ulaştım. Cebu Mactan Havalimanı’ndan beyaz taksilere binerek 200 Filipin Pesosu karşılığında Cebu şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Cebu Havalimanı ile şehir merkezi arası 13 km. olmasına rağmen trafik sıkışıklığından dolayı yolculuğum taksi ile 1.5 saat civarında sürmüştü.

Cebu-Havalimanı-Filipinler

Cebu Mactan Havalimanı – Filipinler

Cebu Adası’na feribot ile diğer adalardan ulaşım da mümkün. Özellikle Bohol Adası, Siquijor ve Dumaguete adalarından Cebu Filipinler’e feribot ile ulaşabilirsiniz.

Feribot seferleri konusunda üç farklı firmadan biletinizi almanız mümkün. Bu firmalar: Oceanjet, Supercat ve Weesam Express.

Bu firmaların fiyatları aşağı yukarı birbirine yakın olsa da Oceanjet firmasının daha çok seferi olduğunu söyleyebilirim. Bilet fiyatları da genellikle tek yön 300-400 Filipin Pesosu civarında…

Çok önemli : Eğer, Cebu’nun güneyinden Bohol Adası’na geçecekseniz, boşuna Cebu City’e gitmeyin. Taloot Wharf adında bir liman var. 230 Peso ödeyerek Bohol’e gemi ile 2 saatte geçilebiliyor. Günde 1-2 sefer var. İçeride tavuklu noodle çok güzel. Haberiniz olsun. 

Cebu Adası’nda Ulaşım

Cebu Adası, Filipinler’in en büyük ikinci şehri olduğu için özellikle şehir merkezinde çok fazla trafik sıkışıklığına hazır olmanız gerekiyor.

Şehir merkezinden başlayacak olursak ulaşım, taksiler ve jeepney ile sağlanıyor.

Cebu Adası’nda taksilerin ücretleri km başına 20 Filipin Pesosu tutuyor. Taksilerin tamamında taksimetre mevcut ama siz siz olun, gözünüzü taksimetreden ayırmayın.

Cebu-Filipinler

Cebu Adası Şehir Merkezi’nin En Bilinen Ulaşım Aracı: Jeepneyler

Cebu şehir merkezinin yollarında bol bol göreceğiniz ulaşım aracı tarzı minibüse benzeyen Jeepneyler var. Bu ulaşım aracını, renkli dış görünüşlerinden hemen anlayabilirsiniz.

Jeepney tarzı minibüslerde km başına ücret, genelde 5 Filipin Pesosu civarında. Özellikle yukarıdaki görseldeki gibi Jeepneyler çok renkli minibüsler.

Filipinler’de jeepney minübüslerine arkadan biniliyor ve bindiğiniz zaman ücretinizi ödüyorsunuz. Rengarenk minibüslerden inerken ise çok ilginç yöntemler uyguluyorlar.

Bana en enteresan geleni, inmek isteyen insanların şoföre öpücük atması olmuştu. Jeepney’den inmek istediğinizi öpücük atarak belirtmek istemiyorsanız bozuk para vurarak ya da fara diyerek inmek istediğinizi şoföre belirtebilirsiniz.

Cebu-Otobüs-Terminali

Cebu Filipinler Otobüs Terminali (South Bus Terminal)

Cebu şehir merkezi dışındaki Cebu gezilecek yerlere gitmek için yapmanız gereken şey, yukarıdaki görseldeki gibi şehir merkezinde bulunan Cebu Otobüs Terminali’ne (South Bus Terminal) ulaşmak.

Deniz boyunca adanın çevresindeki her yere gidebileceğiniz otobüslerle yolculuk yapmak hem rahat hem de çok ucuz.

Örneğin şehir merkezinden 100 km. uzakta olan kalacağım hostele giderken kullandığım otobüse sadece 125 Filipin Pesosu ödedim.

Ve klimalı olan otobüste üç saatlik rahat bir yolculuk gerçekleştirdim.

Cebu Adası’nda nerede olursanız olun, otobüs duraklarında olmasanız dahi otobüslere rahatça binebilir, istediğiniz yerde otobüse sizi indirmesini söyleyebilirsiniz. Bu yüzden Cebu Adası’nda ulaşımın çok rahat olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada, eğer bu 100 kilometrelik yolu taksi ile gidecek olsaydım, 2.000 Peso ödeyerek 2 saatte gidebilirdim. Olur da rahat bir yolculuk geçirmek isterseniz bu şekilde de seyahat edebilirsiniz.

Cebu-Dalaguete

Cebu Adası Dalaguete Sokaklarında Hostel için Otobüs Beklerken

Cebu’da diğer ulaşım araçları ise genelde şehir merkezinde karşılaşacağınız motor taksiler (tricycle) ve motor arkası taksiler (habal habal) olarak karşınıza çıkar.

Motor taksilerin kapasitesi üç ya da dört kişi civarında ve kısa mesafeler için uygun bir ulaşım aracı. Cebu’da motor taksilerin ücreti ise km başına 10 Filipinler Pesosu…

Motor arkası ulaşım için de motor şoförleri km başına 15 filipinler pesosu civarında ücret alıyorlar.

Cebu Adası’nda yukarıda bahsettiğim gibi taksi, otobüs, motor taksiler, habal haballar ve jeepney gibi birçok ulaşım alternatifi mevcut.

Cebu Adası’nda belirttiğim araçların tamamıyla seyahat etmenin keyfini sonuna kadar hissetmenizi öneririm.

5. Cebu Adası’nda Yeme-İçme Kültürü

Cebu Filipinler’de ne yenir ne içilir?

Cebu Adası’nda genellikle et olarak domuz eti ve tavuk eti tüketiliyor. Genelde tercih ettiğim tavuklu yemeklerini gerçekten çok lezzetli buldum.

Ayrıca Filipinler’in her öğününde bulunan pirinç pilavını, burada da her zaman bulabilirsiniz. Pirinç pilavı lapa olduğundan dolayı beni çok tatmin etmedi, belirtmek istedim.

Bu arada restoranlarda et siparişi verirken, domuz eti olup olmadığından her zaman emin olmanızı öneririm.

Filipinler’deyseniz, tabiki tropikal meyvelerden bahsetmeden olmaz. Cebu Adası’nda genelde kahvaltı zamanları bol bol meyve ile beslendim.

Mango yemekten ise hiçbir zaman kendimi alamadım. O ne lezzetli bir meyvedir öyle. Birde, Cebu şehir merkezinde açık hava marketleri de bulunuyor. Dilerseniz buralardan alışveriş yapabilirsiniz.

Bu marketlerde hindistan cevizi, karpuz, ananas ve mango meyvelerini ayak üstü yemek için 10 Filipinler Pesosu gibi bir ücret ödüyorsunuz.

Cebu-Filipinler

Cebu Şehir Merkezinde Açık Hava Marketleri (Paketler 10 filipin pesosu)

Cebu Filipinler’de kahvaltılarımı kaldığım hostelde yaptım. Kahvaltı genelde mango meyvesi, omlet, yumurtalı ekmek, kızarmış ekmek, reçel ve tereyağından oluşuyor. Çok fazla tatmin etmese de güne iyi bir başlangıç yapmak için ideal bir tercih.

Cebu Filipinler gezisinde açık su içmemenizi önermekle birlikte, kapalı su şişelerinin fiyatının genelde 20 Filipin Pesosu civarında olduğunu söylemek istiyorum.

Şehirde ucuz restoranlarda yemek 150 Filipin Pesosu, ortalama bir restoranda yemek 300 Filipin Pesosu, lüks restoranlarda ise yemek maliyeti ortalama 500 Filipin Pesosu civarında değişiyor.

Filipinler’de içki olarak ülkenin en bilinen birası olan San Miguel’in Bohol Adası’ndaki fiyatı, 60 Filipin Pesosu civarında.

Cebu-Adası-Kahvaltı

Cebu Adası’nda Kaldığım Hostelde Kahvaltı Tabağı

Cebu Adası’nda nerede yemek yenir?

Cebu’da gitmiş olduğum ve en çok tercih edilen kafe-restaurantların detaylı anlatımlarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

Cebu Adası’ndaki Cafeler; Leona’s Caks&Pastries, Cafe Georg, Abaca Baking Company, Corner Bakery, Cafe Marco

Cebu Adası’ndaki Restaurantlar; Casa Verde, Maya Mexican Restaurant, Burger Joint, Nonki Japanese Restaurant, The Pig&Palm

Noordzee Hostel: Cebu Filipinler turumun tamamında tüm yemeklerimi neredeyse konakladığım bu hostelde yedim. Tüm öğünlere ortalama olarak 200-300 Filipin Pesosu verdim.

Denize sıfır olan bu hostelin barında okyanusa karşı yemek yemek mükemmeldi. Hostelin barını, biranızı yudumlayıp gün batımını izlemek ve diğer gezginlerle sosyalleşmek için de kullanabilirsiniz.

Cebu-Filipinler-Noordzee-Hostel

Cebu’da Kaldığım Hostelin Barından Manzara

The Pig & Palm: Cebu City’de geçirdiğim üç mükemmel gün sonunda şehirden ayrılmadan önce biraz paraya kıyıp şehrin en iyi restoranlarından birine attım kendimi.

Şehrin daha çok varlıklı insanlarının yaşadığı bölgede bulunan bu restoranın ortamı muazzamdı.

Bu restoranda gayet güzel hazırlanmış lezzetli bir tavuk yemeği ve içeceğe toplamda 1.000 Filipin Pesosu ödedim. Sonuç olarak, en güzel restoranda ödediğim ücret dahi 70 TL civarında oldu.

Eğer yolunuz buraya düşerse, Michelin yıldızlı restoranda çalışan bir aşçının açmış olduğu bu restorana uğramayı unutmayın.

Cubana : Cebu Merkezde, Cubana adında bir restoran var. Burası Türklerin işlettiği harika bir işletme. Pizzalar 200-300 peso, yemekler 300-500 peso arasında. Mutlaka öneririm.

Filipinler linkinden detaylı Filipinler yazımıza da göz atabilirsiniz.

6. Cebu Adası Konaklama

Cebu Filipinler’de nerede kalınır ?  Cebu otelleri konaklama tavsiyelerim nelerdir ?

Cebu city Filipinler’e bir tur planlıyorsanız, şehir merkezi dışında konaklayacak birçok bölge bulunuyor. Filipinler Cebu gece hayatını deneyimlemek istiyorsanız ve adada bulunuyorsanız, Cebu Adası şehir merkezinde konaklamalısınız.

Doğa ile baş başa kalma fikriniz var ise ve macera arıyorsanız, Oslob, Boljoon ve Moalboal gibi bölgelerde konaklayabilirsiniz. Ama Cebu City’de 1 gece dahi kalacaksanız :

Eğer Cebu City’de konaklayacaksanız : Şu otelde gecelik 2 kişi 27 dolara konaklayabilirsiniz. Deniz çok memnun kalmıştı. Hatta restoranını da çok sevmişti.

Cebu turumda toplamda 3 gece Boljoon Bölgesi‘nde konakladım. Bu bölgede konaklamak iyi bir fikir, çünkü bu bölge tüm Cebu gezilecek yerlere en uygun mesafede bulunuyor.

Cebu-Boljoon-Filipinler

Cebu Adası Boljoon Bölgesi’nde Kaldığım Hostelin Manzarası

Cebu Adası’nda birçok konaklama seçeneği olduğu için çok ucuza yer bulabilmeniz mümkün.

Konaklamalarınız için en uygun fiyatlara www.booking.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan bütçenize göre Cebu Adası’nda nerede konaklayabileceğinizi göstermek için önerilerimi aşağıda sizlere sunayım.

Cebu Filipinler Hostel Önerileri

Ucuza konaklamanın en kolay yolu olan hostellerde konaklama işini Cebu Adası’nda da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Öyle ki günlük 5 dolara dahi hostel konaklamanızı uygun fiyata yapabilmeniz mümkün.

Aşağıda anlattığım otellerin isimlerini tıklayarak, tesisleri inceleyebilirsiniz.

Ben, Boljoon Bölgesi’ndeki Noordzee Hostel‘de 3 gün konakladım. Geceliği 10 Dolar olan ve 6 kişilik odaları bulunan bu hostelde, bulunduğum her andan oldukça zevk aldım.

Yorumlara göre Filipinler’in en iyi hostellerinden olan bu yerin yemekleri lezzetli ve ucuz, çalışanları da bir o kadar yardımsever…

Hele ki hostelin barında okyanusu seyre dalarak yemek yemek ve diğer gezginlerle sosyalleşmek mükemmel.

Noordzee-Hostel-Cebu-Filipinler

Noordzee Hostel Cebu Filipinler

Noordzee Hostel deniz kenarında bulunuyor. Bu sebeple deniz kenarında güneşlenmek için şezlong, hamak ve bunun yanında yüzme havuzu bile mevcut.

Hosteldeki tek sıkıntı, odalarda klima yerine fan olması, fakat bu durumun geceleri çok fazla sıkıntı yaratmadığını söyleyebilirim.

Özellikle sabah güneşin doğuşunu hostelden seyretmeyi unutmayın derim. Ayrıca akşam milyonlarca yıldızı seyre dalmak için de deniz kenarında oturmanızı tavsiye ederim.

Bu arada, geçenlerde Deniz de Cebu’da idi. O da Bodo’s Parrot Paradise Resort adında çok güzel bir otelde gecelik 15 dolara konaklamıştı. Öve öve bitirememişti. Bu otelin de konumu tüm aktivitelerin ortasında gibi aslında. Burayı da tavsiye ederiz. İncelemek için tıklayın

Cebu Adası Hostel Önerilerim:

 • Balina köpekbalıkları ile yüzme alanına ve Sumillon Adası’na yakın mesafede bulunan, geceliği kişi başı 8 Dolara kalabileceğiniz Casa Bonita Inn Hostel
 • Cebu merkezde bulunan ve geceliği  kişi başı 7 Dolara konaklayabileceğiniz Russel’s Guesthouse
 • Cebu city Filipinler’de bulunan ve geceliği kişi başı 10 Dolara kalabileceğiniz Bugoy Bikers Bed & Breakfast
 • Moalboal Bölgesi’nde bulunan ve geceliği kişi başı 13 Dolara konaklayacağınız bungalov evler için Archery-Asia Nipa Hust & Camping

Cebu Filipinler Otel Önerileri:

Filipinler’in Cebu Adası’nda çok fazla turistik bölge olmasından dolayı birçok otel seçeneğiniz mevcut. Bu yüzden Cebu Filipinler’de bütçenize göre alternatif Cebu otelleri önerilerini  aşağıda sıraladım;

Sumillon-Adası-Cebu

Cebu city Filipinler Balayı Adası Sumillon

Cebu Adası Lüks Cebu Otelleri Önerilerim:

Cebu Adası İyi Cebu Otelleri Önerilerim:

Cebu-Otelleri-Filipinler

Cebu Otelleri – Plantation Bay Resort ve Spa

Cebu Adası Orta Bütçeli Cebu Otelleri Önerilerim:

Cebu Adası Düşük Bütçeli Cebu Otelleri Önerilerim:

Yukarıda belirttiğim otellerin fiyatlarında dönemsel olarak artış ve azalışlar olabilir. Size önerim, seyahatleriniz kesin ise erken rezervasyonla günlük fırsatları yakalamanız yönünde olacaktır.

Cebu Filipinler Apart Önerileri

Cebu Adası’nda otel ve hostel dışında ev konforu arayanlardansanız, Cebu city Filipinler’de bütçenize uygun fiyatlarda apart otel bulabilirsiniz. Cebu Adası’nda bulunan apart otel önerilirimi aşağıda tek tek sıraladım;

Badian-Canoyeering-Tour-Cebu

Cebu Filipinler Kanyon Turu

Cebu Adası Ev Apart Cebu Otelleri Önerilerim: 

Cebu Adası’nda konaklama için daha çok deniz ve macera tercihiniz var ise Moalboal, Oslob, Boljoon, Sumillon gibi bölgeleri tercih edebilirsiniz.

Yukarıdaki kalacak yer önerilerimi dikkate almanızı tavsiye ederim. Özellikle kaldığım Noordzee Hosteli ‘ni, hem ucuz olması hem de Cebu gezilecek yerlere yakınlığından dolayı altını çize çize öneriyorum.

7. Cebu Adası’nda Alışveriş-Eğlence ve Gece Hayatı

Cebu Filipinler’de nerede alışveriş yapılır ? Cebu Adası’nda ne tür maceralı aktiviteler yapılır ?

Cebu Adası’na seyahat ederken alışveriş telaşına düşerseniz, genelde şehir merkezinde ve havalimanlarında hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Bunun için Cebu şehrinde bulunan birçok alışveriş merkezini tercih edebilirsiniz. Cebu şehrinde magnetlerin fiyatı 50 Filipin Pesosu civarında…

Moalboal-Dalış-Cebu

Filipinler Cebu Adası’nın Moalboal Bölgesinde Tüplü Dalış

Aktivitelere gelecek olursak : Cebu gezilecek yerler yazım dışında kalan aktiviteler hakkında kısa bilgiler vermek gerekirse, Moalboal’da tüplü dalış ile büyük kaplumbağaları ve mükemmel resif yaşamını görebilirsiniz.

Ayrıca Cebu şehir merkezinde bolca bulunan masaj merkezlerinde Filipin Masajına gidebilir, Danasan Eco Adventure Park’ta ise mükemmel maceralar peşinde koşabilirsiniz. Seçim yapmak artık size kalmış.

Filipinler Cebu gece hayatı nasıl?

Adayı gece hayatı için değil, macera için tercih etmiş olsam da Cebu gece hayatının ününü çok fazla duymuştum.

Eğer Cebu şehir merkezinde konaklıyorsanız, efsane Cebu gece hayatının da tadını sonuna kadar çıkarmanızı tavsiye ederim.

Özellikle Mango Square olarak bilinen bölgede birçok gece kulübü mevcut ve bir gecede birden fazla yere girip keyfinize bakabilirsiniz.

Cebu-Filipinler-Gece-Hayatı

J-Ave Super Club – Filipinler Cebu Gece Hayatı

Cebu Adası’nın en hareketli bölgesi olarak bilinen Mango Square Bölgesi’ndeki gece kulüplerinde giriş ücreti genelde 100-300 Filipin Pesosu civarında seyrediyor.

Özellikle gece kulüplerindeki içki fiyatları gerçekten çok ucuz. Örneğin; bira fiyatları 75-100, kokteyl fiyatları ise 150-300 Filipin Pesosu civarında.

Ayrıca Cebu gece hayatı için nereye gidelim diye merak ediyorsanız, işte benim mekan tavsiyelerim: 

 • MO2 Restobar
 • Ultra
 • Holic
 • J-Ave Super Club
 • Liv Super Club… Bu mekanların hepsi de, birbirinden keyifli. Hepsine tek tek uğrayabilirsiniz.

Bu arada, özellikle Cebu City’de bir çok striptiz club veya masaj salonları konusunda sizi uyarmak isterim. Yani bazen eğlence adı altında, sizleri o tür mekanlara yönlendirenler olabilir. O yüzden her daim temkinli olun derim. Bir şey olmaz da. Hani ne olur ne olmaz diyelim…

Ayrıca, Cebu City dışındaki diğer bölgelerde, gece hayatı yok. Çünkü diğer tüm şehirler ve bölgeler, daha çok kasaba havasında ve gece hayatı yerine; daha çok sakin ve dingin bir tatil için tercih ediliyor.

8. Cebu Adası Gezilecek Yerler

Cebu gezilecek yerler nerelerdir ? Cebu gezilecek noktalar için öneriler nelerdir ? 

Aşağıda Filipinler haritası üzerinde Cebu gezilecek yerleri gösterdiğim rotalarda üç günü nasıl geçirdiğimi ve nasıl planladığımı anlatacağım.

Özellikle Cebu gezilecek yerler birbirine uzak olsa da ulaşım bölümünde belirttiğim ulaşım araçları ile rahatlıkla adayı 3-4 gün turlayabilirsiniz.

Cebu Gezilecek Yerler Cebu Şehir Merkezi Rotaları:

 • 1. Fort San Pedro
 • 2. Magellan’s Cross
 • 3. Basilica Minore Del Santo Nino
 • 4. Cebu Metropolitan Cathedral
 • 5. Heritage of Cebu Monument
 • 6. Yap-Sandiego Ancestral House
Cebu-Gezilecek-Yerler-Rotaları

Cebu Gezilecek Yerler Şehir Merkezi Rotası

Cebu Gezilecek Yerler Şehir Merkezi Dışı Rotalar

 • 7. Canyoneering Adventure Badian
 • 8. Kawasan Falls
 • 9. Whale Shark Watching
 • 10. Tumalog Falls
 • 11. Osmena Peak
 • 12. Simala Parish Church
 • 13. Simala-Lindogon Marian Monks
Cebu-Gezilecek-Yerler-Rotaları

Cebu Gezilecek Yerler Şehir Merkezi Dışındaki Rotalar

Cebu gezilecek yerler hakkında yukarıda sıralamış olduğum rotaların en ince detayına kadar anlatımlarını Cebu Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

9. Cebu Adası’nda Kaç Gün Kalmalı

Cebu’da kaç gün kalmak gerekir ? Cebu Adası için kaç gün yeterli?

Filipinler turu yapıyorsanız, en güzel ve en macera dolu Filipinler adası olan Cebu City’de en az 3 gün, zaman sıkıntınız yoksa da 4-5 gün kalmanızı öneririm.

Cebu-Filipinler-Gezi

Cebu Filipinler’de Bol Atlamalı Zıplamalı Kanyon Tecrübesi

Filipinler başkenti Manila’dan sonra en büyük ikinci şehir olan Cebu Adası’nda bir gününüzü Oslob Bölgesi’nde (Tumalog Şelalesi, Sumillon Adası, Balina Köpekbalıklarıyla yüzme), bir gününüzü Badian Bölgesi’nde (Kanyon tecrübesi, Kawasan Şelalesi, Mainit sıcak suları) geçirebilirsiniz.

Aynı zamanda yine bir gününüzü Moalboal Bölgesi’nde (dalış tecrübesi, deniz, kum,güneş); bir gününüzü Argao, Dalaguete ve Boljoon Bölgesi’nde (Osmena Peak, Kulabyaw Mağarası, Simala Kiliseleri), bir gününüzü de Cebu şehir merkezinde (merkezde gezilecek birçok yer, Filipinler Cebu gece hayatı) geçirmek en iyi tercihlerden biri olabilir.

Yukarıda belirttiğim şekilde olmak üzere toplam beş mükemmel gün ile unutulmaz Cebu Filipinler tecrübesi yaşayabilirsiniz. Üstelik yukarıdaki çoğu yeri Cebu gezilecek yerler yazımda detaylı bir şekilde yazdım.

10. Cebu Adası’ndan Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • Birbirinden güzel Kawasan ve Tumalog Şelaleleri’nde yüzmeden,
 • Gün batımını Osmena zirvesinde sonlandırmadan,
 • Toplamda 4 saat süren bol maceralı Badian Kanyonu tecrübesini yaşamadan,
 • Dünyanın en büyük balıklarından olan Balina köpekbalıklarıyla yüzmeden dönmemek lazım.
Osmena-Peak-Cebu

Osmena Zirvesi – Cebu Gezi Notları

Filipinler’in Cebu Adası’nın çevresindeki doğal güzellikleri ve şehir merkezindeki tarihi noktaları yani Cebu City’nin tüm güzelliklerini en güzel şekilde yaşamadan dönmeyin derim.

11. Cebu Adası ve Çevresinde Nasıl Bir Rota İzlenmeli ?

Filipinler tamamen adalardan oluşan büyük bir ülke ve tamamını gezmek için en az 1 ay gibi bir süre ayırmak gerekiyor. ”Cebu çevresinde nereleri gezebilirim” diye bir düşünceniz varsa, size birkaç rota çizelim.

cikolata-tepeleri

Cebu Adası’ndan feribotla 2 saatlik bir sürede gideceğiniz Bohol Adası, en güzel noktalardan biri olabilir.

Filipinler gezilecek yerlerin başında gelen Çikolata Tepeleri’ni görmek ya da masmavi plajlarında deniz, kum, güneş keyfi yaşamak için Bohol Adası mükemmel bir rota. Bohol Adası için en az 2 günününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Bohol gezilecek yerler yazımdan detaylara bakabilirsiniz.

Cebu şehir merkezinden feribotla üç saatte gidebileceğiniz Ormoc Adası ve 1.5 saatte gidebileceğiniz tropikal Camotes Adası’na günübirlik seyahatler yapabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim Bohol, Ormoc ve Camotes adaları için Oceanjet feribot firmasından sefer saatlerine baktıktan sonra güzel bir rota çıkarıp 4-5 günde bu yerlerin tamamını gezebilirsiniz.

Casaroro-Şelalesi-Filipinler

Casaroro Şelalesi – Dumaguete Adası

Son olarak Cebu Adası’nın güneyindeki Liloan’dan feribotla 20 dakikada ulaşabileceğiz Dumaguete Adası’nı iki günde gezmeniz mümkün.

Dumaguete Adası’nda Casaroro Şelalesi ve Manjuyod Kumsalı gezilebilecek en iyi yerlerden…

Ayrıca yine Liloan’da mükemmel bir tropikal ada olan Siquijor Adası için de birkaç gününüzü ayırabilirsiniz.

12. Neden Cebu Adası’na Seyahat Etmeli?

 • Moalboal Bölgesi’ndeki deniz, kum, güneşi hissetmek, deniz kaplumbağalarını ve resifleri görmek için,
 • Sadece yirmi yıllık geçmişe sahip Simala Kilisesi’nin mükemmel mimarisine şahit olmak için,
Simala-Kilisesi-Cebu

Simala Kilisesi’nin Muhteşem Mimarisi – Cebu Gezi Rehberi

 • Efsane Filipinler Cebu gece hayatını yerinde yaşamak için,
 • Mükemmel kanyon ve şelalerinde unutulmaz anılara sahip olmak için…

13. Cebu Adası Seyahati Kaça Mal Olur?

Cebu Filipinlere seyahat ucuz mu pahalı mı?

Güneydoğu Asya ülkelerine seyahat ettiğiniz zaman ülkemize kıyasla genelde daha ucuza seyahat etmeniz mümkün olabiliyor.

Filipinler de bu ülkelerden biri olduğu için aşağıda da detaylı olarak belirteceğim ana harcama kalemleri ile günde 40 Dolara tropikal okyanus havasını solumanızın mümkün olduğunu göstereceğim.

O zaman gelin, bu kadar ucuza günü kapatmak mümkün mü bir göz atalım;

Cebu-Kawasan-Şelalesi

Cebu Kawasan Şelalesi – Cebu Gezilecek Yerler (4 Saatlik Kanyon Turu Sonrası Çok Yorulduğum Doğrudur)

Cebu Adası’nda ulaşım: Yukarıda Filipinler Cebu Adası’nda ulaşım kısmında belirttiğim gibi Cebu Adası’na Filipinler başkenti Manila’dan 1000 Filipinler Pesosuna (20 Dolar) uçak ile seyahat edebilirsiniz.

Ayrıca çevredeki adalardan (Bohol, Dumaguete, Siquijor, Ormoc, Camotes) 500 Filipin Pesosu (1o Dolar) civarında bir ücrete feribotla Cebu’ya geçmek mümkün.

Cebu şehir merkezinde ise duruma göre kullanacağınız otobüs, motor taksi gibi ulaşım araçlarına günlük ortalama 200 Filipin Pesosu (4 dolar) ödeniyor.

Cebu City’de Yeme-İçme-Eğlence: Cebu Adası’nda yeme-içme ve eğlenceyi çok uygun fiyatlara getirebilirsiniz.

Cebu’da yeme-içme rehberinde yukarıda bahsettiğim gibi akşam yemeğini ortalama 300 Filipin Pesosu’na (6 dolar) yiyebiliyorsunuz.

Sabah kahvaltısına 200 Filipin Pesosu (4 dolar), bira ve tropikal meyve sularına 75-100 peso (1.5-2 dolar) ödüyorsunuz.

Örneğin en lüks restoranda takılsanız dahi 1000 Filipin Pesosu (20 dolar) gibi bir ücret ödemiş oluyorsunuz.

Cebu-Fort-San-Pedro

Cebu Şehir Merkezindeki San Pedro Kalesinin İç Avlusu – Cebu Gezilecek Noktalar

Cebu Filipinler’de Konaklama: Yukarıda konaklama bölümünde bahsettiğim üzere 7 dolara hostelde ya da 250 dolara balayı otelinde konaklayabilmeniz mümkün. Artık bütçenize uygun seçeneği seçmek size kalmış durumda.

Cebu’da Müze, Ören Yeri ve Diğer Masraflar: Cebu’da macera olsun, tarihi yerler olsun 4 günde toplamda 3000 Filipin Pesosu (60 dolar) civarında ücret ödedim.

Detaylı masraflar için Cebu Gezilecek Yerler yazımı incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Cebu-Oslob

Balina Köpekbalıklarına Bu Kadar Yakındım – Filipinler Gezi

Cebu’da seyahat masraflarını günlük olarak özetleyecek olursak;

 • Ulaşım masrafınız 10 dolar
 • Yeme-içme masrafınız 12 dolar
 • Konaklamanız 7 dolar
 • Müze, ören yeri ve diğer masraflarınız ise 15 dolar civarında olacaktır.

En güzel Filipinler adasından biri olan Cebu’da günlük ortalama 40 dolara gününüzü geçirmeniz mümkün. Fakat bu masraflar beklentinize ve isteklerinize göre artış ve ya azalış göstermesi kaçınılmaz.

Bütçenizi planlamanız açısından yukarıdaki masraflar Filipinler seyahatiniz için size yol gösterici olabilir. En azından “Filipinler pahalı mı ? ” sorunuzu, bir nebze de olsa açıklamış olduk.

14. Cebu Adası’na Ne Zaman Gidilmeli?

Cebu Adası ve Filipinler’de hangi mevsim daha iyi ?

Bu konu hakkında karar vermek çok kolay. Şu anda söyleyeceğim şeyler Cebu Adası için değil, Filipinler’deki tüm adalar için geçerli…

Filipinler’in en güzel dönemi Kasım-Nisan ayları arasında. Neden mi? Çünkü bu aylar arası kurak ve hava sıcaklığının daha makul olduğu az yağışlı bir dönem…

Cebu-Boljoon

Cebu Adası’nda Konakladığım Boljoon Bölgesi’nde Gün Doğumu Manzarası

Filipin adaları Mayıs-Ekim ayları arası genelde muson dönemine denk gelir. Bu dönemde hava sıcaklıkları çok yüksek, yağış bol, bazen de fırtına ve kasırgalar oluşur.

Mayıs-Ekim arasında Filipinler’e gidecekseniz, planlarınızda büyük aksaklıklar yaşamanız olası olacaktır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı Filipinler ve Cebu Adası’na seyahat planı yapıyorsanız kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına seyahatinizi Kasım ve Nisan ayları arasına denk getirmenizi öneririm.

Ben de 12 günlük Filipinler turumu Mart ayında yapmayı tercih ettim. Neredeyse yağmur ile hiç karşılaşmadım ve mükemmel bir seyahat deneyimi geçirdim.

15. Cebu Adası’nda benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir?

Yukarıdaki Cebu gezilecek yerler yazım dışında kalan birkaç yere zamanım yetmediği için gidemedim. Fakat sizin belki bol zamanınız olur diye birkaç tane daha gezilecek yer önerisi vermek istiyorum.

 • Cebu şehir merkezinde bulunan ve 1972 yılında Çin topluluğu tarafından inşa edilen Taoist Tapınağı iyi bir tercih olabilir. Şehrin 300 metre tepesine yapılan ve girişi Çin Seddin’i andıran bu tapınakta, Cebu şehrini kuş bakışı görebilirsiniz.
 • Cebu şehir merkezinde havalimanına yakın mesafede bulunan bir diğer Cebu gezilecek yerler önerisi ise Magellan Marker. Burası, ünlü kaşif Macellan’ın Cebu’yu Hristiyanlaştırdıktan sonra şehirden ayrılırken çıkan bir savaşta hayatını kaybetmesi sonucu, bu büyük kaşifin öldüğü yeri işaretlemek amacıyla yapılmış.
Taoist Tapınağı Cebu

Taoist Tapınağı Cebu Gezilecek Yerler

 • Oslob Bölgesi’nde Balina Köpekbalıklarıyla yüzme macerasını yaşadıktan sonra oradan kalkan teknelerle balayı adası olarak bilinen Sumilon Adası’nı günübirlik deniz turizmi için tercih edebilirsiniz.
 • Badian kanyon macerasına yakın mesafede bulunan Moalbol Bölgesi’nde dalış tecrübesi yaşayabilir, Malabuyoc Bölgesi’nde bulunan Mainit sıcak sularını ziyaret edebilirsiniz.

16. Cebu Adası Seyahati Hakkındaki Uyarılarım

 • Filipinler deprem kuşağında bulunan ve yaz mevsiminde sıkça olmasa da kasırgaların vurduğu bir ülke. Bu yüzden ne olur ne olmaz Filipinlerdeki Türkiye büyükelçiliğinin bilgileri ve gerekli göreceğiniz tüm bilgileri yanınızda bulundurmanızda fayda var. Bu konu, başınıza gelebilecek diğer sıkıntılar için de faydalı olacaktır.
 • Filipinler’e gitmeden önce Türkiye’de bulunan seyahat sağlığı merkezinin Filipinler hakkında yayınladığı aşı, hastalıklar hakkındaki tüm bilgileri okuyun. Filipinler turunuzda yaşanabilecek herhangi bir sağlık probleminizi önceden engelleyici önemde olabilir.
 • Filipinler’de açık su yerine kapalı su için. Bu sağlığınız açısından çok önemli.
 • Filipinler’de her yerde para çekmek içni ATM bulmanız mümkün fakat bazı yerlerde sıkıntı yaşayabileceğiniz için yanınızda her zaman nakit para bulundurmanızda fayda var.
Cebu-Filipinler

Cebu Adasının Mükemmel Doğası – Cebu Gezi Rehberi

 • Filipinler son dönemde uyuşturucu ile mücadele de katı tedbirler aldığından dolayı ortamda uyuşturucu (drug) hakkında kimse ile konuşmayın. Ayrıca, çantalarınızı otelinizden, hostelinizden ve ülkeden çıkmadan, kontrol etmenizi öneririm.
 • Filipinler’de havalimanlarında bomba şakası yapmak, bomba kelimesini sarfetmek bile sizi hapse kadar götürecek durumlara yok açabilir. Dikkatli olun!
 • Filipinler geziniz öncesi feribot, günlük turlar gibi şeyleri önceden online olarak almayın. Filipinler’de kat be kat ucuza bunları rahatça halledeceğinizden eminim. Tecrübe ile sabittir.
 • Filipinler her mevsim sıcaktır. Bu yüzden çok fazla kalın giysi götürmenize gerek yok. Yaz mevsimi gibi sırt çantası yapabilirsiniz. Ayrıca Sırt çantasında olması gerekenler yazımıza da bakabilirsiniz. Özellikle sivrisinek kovucu, yanınıza alacağınız en önemli şeydir.
 • Cebu Adası’nda otobüs seferlerinizde gideceğiniz yer hakkında tetikte olunuz. Muavine inmek istediğiniz yeri söyleseniz dahi unutabilir.

Yukarıda çok fazla uyarıda bulundum fakat hiçbiri belki başınıza gelmeyecek olsa bile önceden önlem almak her zaman hayati nitelikte olabiliyor. Filipinler hem çok güzel hem de çok ucuz, keyfine varın derim.

Cebu-City-Filipinler

Cebu Adası Osmena Zirvesi – Zirvedeki Gezginler Her Zaman Yalnızdır 🙂

Diğer Filipinler Gezi Yazılarım şu şekilde:

On iki günlük Filipinler turumda en güzel ve en macera dolu anlarımı Cebu City Filipinler‘de yaşadım. Bazen bilmek yetmez, yaşamak gerekir. Filipinler Cebu gece hayatını yerinde hissetmek, Cebu Filipinler’de balina köpekbalıklarıyla yakınlaşmak, tüm Cebu gezilecek noktalarına yakından tanık olmak ayrıcalıklı bir deneyim… Umarım siz de bu muhteşem adada unutulmaz vakitler geçirir, Cebu gezi notlarımız ile birlikte hayalinizdeki hislere ulaşabilirsiniz. Yolda olmanız dileğiyle. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. Cebu
 2. Zeyno

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.