Filipinler Bohol Adası Gezi Rehberi

Filipinler gezisi için, Katar Havayolları’ndan altı ay öncesinden biletimi aldım. Tabii on iki gün sürecek Filipinler turunda, öncelikle hangi Filipinler adası için plan yapacağımı uzun süre düşünmüştüm. Ve uğraşlarım sonucunda ilk rotamı, en güzel Filipinler adasından biri olan Filipinler Bohol Adası olarak belirledim.

Filipinler gezilecek yerlerin başında gelen Bohol Adası’nda üç mükemmel gün geçirdim. Masmavi plajları, Çikolata Tepeleri ve Bohol’de gezilebilecek tüm yerlerin keyfini çıkardım.

Çikolata-Tepeleri

Çikolata Tepeleri – Filipinler Bohol Adası

Şimdi de size Filipinler Bohol Adası ve Filipinler hakkında güzel bilgiler vermek istiyorum. O zaman Bohol Adası gezi notları başlasın.

1.Bohol Adası’na Başlangıç

Bohol Adası’nı tercih etmemdeki en büyük nedenlerden biri, kuşkusuz sosyal medyada çok fazla gördüğüm Çikolata Tepeleri idi.

Aslında Filipinler hakkında insanın ilk aklına gelen şeylerden biri, o mükemmel plajları oluyor. İşte bende bu yüzden çoğu adada bir şekilde masmavi denizin tadını çıkaracağımı bildiğim için farklı rota arayışına girdim ve karşıma Bohol Adası çıktı.

Bohol-Adası-Loboc-Nehri

Bohol Adası – Loboc Nehri

İlk kez bu kadar uzak bir ülkeye tek başıma gideceğim için Filipinler gezim yaklaştıkça, heyecanım tavan yapmıştı. Günler geçti ve Mart ayında gidilecek en güzel ülkelerden biri olan Filipinler’in başkenti Manila‘ya 13 saatlik bir uçuş ile vardım. Artık o 6 ay boyunca beklediğim 12 günlük Filipinler maceram başlamıştı.

Bohol-Panglao-Adası

Bohol Panglao Adası

Filipinler’in başkenti Manila’da bir gece geçirdim. İkinci gün, Manila’dan Cebu Filipinler‘e uçuş ve sonrasında Cebu Adası’ndan Bohol Adası’na deniz otobüsüyle gün batarken geçiş yaptım.

İskeleye yürüyüş mesafesinde olan otelime hemen yerleşip, kendimi günün sonunda Filipinler şehir yaşamının içine attım. Aşağıda, tek tek tüm Filipinler gezi sürecimi satır satır da anlatmayı ihmal etmedim.

2.Bohol Adası Nerede & Hakkında

Çikolata Tepeleri ile bilinen Bohol Nerede ? Bohol Adası, Filipinler’in güneyinde bulunuyor ve Filipinler’in onuncu en büyük adası…

Etrafında 75 tane küçük adadan oluşan Bohol Adası’nın en canlı bölgeleri ise şehir merkezi olan Tagbilaran bölgesi ve plajlar bölgesi ile meşhur Panglao Adası

Bohol-Adası-Nerede

Bohol Adası Nerede – Filipinler Harita

Bohol Adası, doğal güzellikleriyle yerel insanların çok tercih ettiği ünlü bir tropikal ada olarak ön plana çıkıyor.

Eski taş kiliseleri ile dünyanın en küçük primatına sahip Tarsier hayvanları koruma alanları, dünyaca ünlü Çikolata Tepeleri ve birbirinden güzel beyaz kum plajları ile Filipinler’in uluslararası anlamda daha çok ilgi çekmesi gerektiğini düşünüyorum.

Filipinler-Bohol-Adası

Filipinler Bohol Adası

Bohol Filipinler‘de şehre ulaşıp biraz vakit geçirdiğinizde varoş bir ortam ile karşılaşabilme ihtimaliniz yüksek. Ayrıca, Bohol Adası’nın restoran, alışveriş merkezi girişleri ve bazı mağazalarında, polis – güvenlik görevlileri duruyor.

Fakat ilk başlarda ben nereye geldim deseniz de, zaman geçtikçe şehrin keşmekeşliğine hemen alışıyorsunuz. Bu durum, sizde asla adanın güvensiz olduğuna dair bir his oluşturmasın.

Filipinler-Pirinç-Tarlaları

Bohol Filipinler’de Pirinç Tarlaları

Filipinler hakkında birkaç bilgi daha vermek istiyorum. Filipinler’de insanların çoğu İngilizce biliyor. Hem halkın İngilizce biliyor olması hem de çok sıcak kanlı olmaları yerel insanlarla rahatça iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Bir de Bohol’de insanlar günde ortalama 300 peso kazanırken, başkent Manila gibi büyük şehirlerde insanlar günde ortalama 400 peso kazanıyor.

Şunu da eklemek istiyorum, Filipinler’de insanlar genelde saat 8-5 arasında çalışmakta olup, çocuklar 5 yaşından itibaren lise bitimine kadar zorunlu eğitim alıyorlar.

3.Bohol Adası Seyahat Rehberi

Öncelikle Bohol Adası’na ya da Filipinler’e seyahat ederken kafaları en çok kurcalayan, Filipinler’de internet kullanımı nasıl ? sorusuna gelelim.

Filipinler’e ulaştığınız zaman, aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi havalimanlarında bulunan bu standlardan seyahatiniz süresince kullanacağınız sim card’ı temin etmeniz mümkün…

Bu arada 1 dolar, 50 Filipin pesosu ederinde

Filipinler’de internet kullanımı için popüler olan iki tane operatör var. Birisi Globe, diğeri Smart. Ben Filipinler seyahatimde Smart’ı tercih etmiştim. Smart standından sim kartı ve 8 gb internete toplamda 1000 Filipin Pesosu vermiştim.

Ayrıca bu konuda kafanız rahat olsun, çünkü sim kart ile ilgili işlemlerin tamamını stanttaki personel sizin yerinize çözüyor.

Filipinler-internet-kullanımı

Filipinler’de İnternet Kullanımı – Havalimanı Standları

Filipinler Bohol Adası, diğer popüler Filipinler adalarına göre daha az gelişmiş olduğu için yanınızda daha fazla nakit taşımanız gerekiyor.

Filipinler’de para birimi olarak Filipin Pesosu kullanılıyor. Genellikle bu rehberde ücretleri Filipinler Pesosu şeklinde aktaracağım için, 1 TL’nin 14 Filipin Pesosu olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

Filipinler’e gelirken elinizde genelde dolar bulundurun. Bohol’de Tagbilaran’da bulunan alışveriş merkezlerinde döviz büroları bulunuyor.

Buralarda paranızı yerel para birimi olan Filipin Pesosu’na çevirebilirsiniz. Bu arada 50 ve altında olan banknotlara daha fazla komisyon uygulandığını belirteyim.

Filipinler-Bohol-Adası

Bohol Filipinler

Filipinler vizeye tabi mi ?  Hemen bunun da cevabını verelim. Filipinler’de pasaport türüne bakılmaksızın 30 günü geçmeyecek şekilde Türk vatandaşları vizeden muaf sayılıyor.

Filipinler gezi rehberi yazımızı okumadan Filipinler gezisi planlamayın

Filipinler’e ulaştığınız zaman pasaport sırasına girmeden önce orada bulunan bir kağıda bazı bilgilerinizin doldurulması isteniyor.

Kağıdı doldurup (isim, soyisim, uçuş numarası, ülke, meslek vb. bilgiler) pasaport sırasına giriyorsunuz. Bu arada ülkeye girişte pasaport polisi tarafından herhangi bir sorgu sualle karşılaşmamıştım.

Filipinler-Bohol-Adası

Filipinler Bohol Adasında Üniversite Girişi

Filipin adalarında Bohol Adası’nın hava durumuna bakacak olursak, Kasım-Nisan arasında 25-35 derece arasında olan sıcaklıklar, Mayıs-Ekim arasında 40 derecelere kadar çıkabiliyor.

Filipinler tropikal bir iklime sahip olduğu için, Mayıs-Ekim aylarında hem bunaltıcı hem de çok fazla yağmurlu geçiyor. Kasım-Nisan ayları ise genelde bunaltmayan ve az yağmurlu bir dönem olduğundan, daha çok tercih ediliyor.

Son olarak Filipinler’de hava durumunu tahmin etmek oldukça zor. Bazen bir anda bulut kütlesi gelip kısa süreli yağmur bırakabiliyor.

4.Bohol Adası Ulaşım

Bohol Adası’na nasıl gidilir ? Filipinler’de ulaşım nasıl sağlanıyor ? 

Bohol’ün, Filipinler seyahatimin ilk rotası olduğundan daha önce bahsetmiştim. Bohol Adası’na gelene kadar yolda neredeyse 1,5 gün geçirdim.

İlk olarak Filipinler’e ulaşım hakkında bilgiler verdikten sonra, Bohol Adası’na nasıl ulaştığımı, Bohol Adası’nda ulaşımı nasıl hallettiğimi  ve diğer ulaşım alternatiflerini anlatacağım. Sözü fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Uçak bileti almadan önce En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazıma mutlaka göz atmanızı öneririm.

Filipinler-turu-bohol-adası

Filipinler Turu – Bohol Loboc Nehri

Filipinler’e Ulaşım

Filipinler’e aktarmasız olarak uçmak istiyorsanız, tek alternatifiniz var. Filipinler’in başkenti Manila’ya sadece Türk Hava Yolları ile aktarmasız uçuş yapmanız mümkün. Filipinler’e her gün karşılıklı seferi olan THY ile, 12 saat süren yolculuğun ardından başkent Manila’ya ulaşıyorsunuz.

Filipinler’e THY ile normal dönemlerde 800 Dolar olan gidiş-dönüş fiyatları, kampanyalı dönemlerde 600 Dolar civarına kadar inebiliyor.

Filipinler’e aktarmalı olarak daha ucuza uçmak istiyorsanız, birçok alternatifiniz mevcut. Bu alternatifler ise Katar Havayolları, Emirates Havayolları, Saudia Havayolları, Kuveyt Havayolları ve Etihad Havayolları…

Aktarmalı uçuşlarda yolculuk 13 saat civarında sürerken, aktarma yapacağınız havayolunda geçireceğiniz süreye bağlı olarak bu saat, değişkenlik gösterebiliyor.

Ayrıca Filipinler gezisi için aktarmalı uçuşlarda normal dönem gidiş-dönüş fiyatları 600 Dolar civarındayken, kampanyalı dönemlerde fiyatlar 400 Dolar’a kadar düşebiliyor.

Aktarmalı uçuşların nasıl yapıldığını merak edenler, Aktarmalı Uçuş Nasıl Yapılır yazımdan detaylı bilgilere ulaşabilirler. Transit uçuşlarla ilgili tüm bilgiler, bir tık uzağınızda.

Manila-Havalimanı

Filpinler’e Ulaşım – Manila Havalimanı

Filipinler’e gidiş-dönüş uçak biletimi Katar Havayolları’nın kampanyalı fiyatı ile 6 ay önceden 400 dolara aldım. Toplamda 22 saat süren (13 saat uçuş, 4 saat aktarma, 5 saat saat farkı) uçuş ile Filipinler’e vardım.

Filipinler gezim için Doha’da yapmış olduğum aktarmada herhangi bir sıkıntı çekmedim. Hem modern bir havalimanı hem de çok organize bir şekilde çalışıyorlar.

Manila Ninoy Aquino Havalimanı’na indiğimde bir gün süren yolculuğun yorgunluğu fazlaydı ama saat farkından kaynaklı bir sorun (jetlag) yaşamamıştım. Uzun uçuşlar ve saat farkından kaynaklı jetlag sorunu yaşamamanız için sizlere tavsiyem, ilk gün çıkış yaptığınız ülkenin saatine göre yaşamak…

Ayrıca Katar Havayolları ile hem gidişte hem de dönüşte gayet konforlu bir seyahat geçirdim. Katar Havayolları’nda sunulan yemekler de çok lezzetliydi.

Filipinler-ulaşım

Filipinler’e Ulaşım – Manila Uluslararası Havalimanı Çıkışındaki Taksiler

Filipinler’de Manila Havalimanı’na indikten sonra pasaport kontrolünden önce ülkeye giriş için bir kağıt doldurmanız gerekiyor. Bu kağıtta isim, soy isim, uçuş numarası, ülke ve iş gibi doldurulacak alanlar bulunuyor.

Pasaport kontrolünde ise herhangi bir sorgu sual olmadan ülkeye giriş yapıyorsunuz. Ve size en fazla bir ay boyunca sürecek vizesiz Filipinler seyahatinin keyfini çıkarmak kalıyor.

Manila Havalimanı çok fazla modern değil fakat kendine yetiyor. Havalimanından çıktıktan sonra 30 metresi 4 Filipin Pesosu olan taksiler ile istediğiniz noktaya ulaşmak çok kolay. Çıkışta sizi ayartmaya çalışan kişiler olabilir. Filipinler’de her şey pazarlık usulü olduğu için taksilerle de rahatlıkla pazarlık yapabilirsiniz.

Manila gezi rehberi yazısından detaylara bakınız

Filipinler Bohol Adası’na Ulaşım

Filipinler Bohol Adası’na ulaşmak için iki seçeneğiniz mevcut: İlki, Bohol Adası’nda bulunan Tagbilaran Havalimanına ulaşmak, ikincisi ise feribot ile ulaşım…

Bohol Adası’nda bulunan Tagbilaran Havalimanı çok küçük olduğundan, sadece Filipinler başkenti Manila’dan Air Asia, Cebu Pasific, Philippines Airlines ile direkt seferler yapılıyor. Manila ile Bohol Adası arasında uçak bileti fiyatları tek yön 2500 Filipinler Pesosu civarında…

Filipinler başkenti Manila’da bir gece konakladıktan sonra ilk rotam olan Filipinler Bohol Adası için daha ucuz bir yol buldum ve bu yüzden ilk olarak Cebu Pasifik Havayolları’ndan 1000 Filipinler Pesosu’na almış olduğum uçak bileti ile Manila’nın ülke içi uçuşlarının gerçekleştiği 3. Terminalden Cebu Adası’na uçtum.

Filipinler-Cebu-Havalimanı

Filipinler Cebu Mactan Havalimanı Taksi Durakları

Öncelikle Filipinler başkenti Manila’daki 3. terminalde çok fazla uçuş ekranı yok. Mevcut uçuş ekranlarına da çok fazla güvenmeyin yoksa siz de benim gibi uçağa son anda yetişebilir ya da uçağı kaçırabilirsiniz.

Havalimanı girişlerindeki uçuş ekranlarında farklı kapılarda farkı uçuş numaraları olabiliyor. Bu yüzden görevlilere aklınıza takılanları sormanızda fayda görüyorum.

Manila’dan yaklaşık 1 saatlik kısa bir uçuş sonrası Cebu Adası’na ulaştım. Amacım, havalimanından Bohol’e gitmek için feribot iskelesine ulaşmaktı.

Cebu Mactan Havalimanı’ndan beyaz taksilere binerek 200 filipin pesosu karşılığında Cebu şehir merkezinde bulunan 1 numaralı feribot iskelesine ulaştım. Cebu Havalimanı ile feribot iskelesi arası 13 km. olmasına rağmen trafik sıkışıklığından dolayı yolculuğum taksi ile 1,5 saat civarında sürdü.

Filipinler-Cebu-Feribot

Filipinler Cebu Şehri Feribot Bileti Alım Ofisi

Cebu Feribot İskelesi’ne vardığınızda iskelenin araç girişinin hemen yanında bulunan bilet ofislerinden ilk feribot için biletinizi alabilirsiniz.

Burada üç farklı firmanın birinden biletinizi almanız mümkün. Bu firmalar: Oceanjet, Supercat ve Weesam Express… Bu firmaların fiyatları aşağı yukarı birbirine yakın fakat Oceanjet firmasının kalabalık saatlerde neredeyse her saat başı Bohol Adası’na feribot seferi var.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz Oceanjet bilet satış ofisinden Bohol Adası feribot biletimi, dış bölümde 400 filipin pesosuna aldım.

Sıradayken görevli size bir kağıt veriyor. İsminizi, soy isminizi, nereye gideceğinizi, sefer saatini ve dışarıda mı içeri de oturacağınızı yazmanızı istiyor.

Bu kağıdı bilet alırken görevliye iletiyorsunuz. Eğer iç bölümde oturmak istiyorsanız 450 Filipin Pesosu ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca terminal binası girişinde ekstra olarak 25 filipin pesosu ayak bastı parası gibi bir ücret de vergi olarak ödüyorsunuz. Bu rakamı Bohol’den dönerken de ödüyorsunuz.

Filpinler-Cebu-Feribot-Terminali

Filipinler Cebu Şehri Feribot Terminali

Filipinler Bohol Adası’ndaki Tagbilaran Feribot İskelesi’ne, Cebu şehrinden yaklaşık 1 saat 50 dakika süren feribot yolculuğu sonrası ulaşmıştım. Feribottan indikten sonra taksi ve motor taksiler beni almak için neredeyse yarıştılar.

Benim otelim iskeleye yakın olduğu için herhangi bir ulaşım aracı kullanmadım. Eğer kullanacaksanız, kesinlikle pazarlık yapmanızı öneririm.

Bohol Adası’na bu anlattığım ulaşımlar dışında, Siquijor ve Dumaguete Adaları’ndan da ulaşmanız mümkün. Şimdi Bohol Adası’na ulaştığımıza göre, Bohol’de ulaşım nasıl, gelin birlikte öğrenelim.

Filipinler Bohol Adası’nda Ulaşım

Bohol’ün Tagbilaran şehrine uçak ya da feribot ile ulaştıktan sonra çok fazla ulaşım seçeneğiniz var. Öncelikle en çok tercih edilen motor kiralaması ile başlayalım.

Neredeyse Filipin adalarının tamamında en çok göreceğiniz ulaşım aracı motor olacaktır ve muhtemelen de en ucuz ulaşım aracı da motorlar…

Ayrıca motor ehliyeti gibi bir şeye de ihtiyacınız yok. Bohol’de motor kiralaması için günlük 400 Filipin Pesosu vermeniz yeterli.

Filipinler-Boho-Adası-Ulaşım

Filipinler Bohol Adası Ulaşım : Motor ve Motor taksiler

Bohol Adası’nın bir diğer ulaşım aracı ise, motor taksiler (tricylcle). Motor taksilerin kapasitesi, üç ya da dört kişi civarında. Motor dışında en çok göreceğiniz ulaşım aracı bunlar olacaktır.

Önemli Bilgi : Cebu’nun güneyinde bulunan Taloot Wharf’dan da Bohol adasına feribotla artık geçilebiliyor. Günde 2 sefer oluyor. Eğer Cebu’nun güneyinden Bohol’e gelecekseniz, boşuna Cebu City’e gitmeyin.

Bohol’de motor taksilerin ücreti ise km başına 10 Filipin Pesosu. Özellikle motor taksilerle uzun mesafe gidecekseniz pazarlık yapmanızı öneririm.

Feribot iskelesinden Panglao adasına gitmek için taksiler 600 peso; tricylcle ise 300 peso isterler

Bohol Filipinler’de en çok kullandığım ulaşım yöntemi motor arkası ulaşımdı (habal habal). Habal haballarla ulaşım gerçekten çok heyecanlı olduğu için hep bunu tercih ettim.

Motor arkası ulaşım için de motor şoförleri km başına 15 filipinler pesosu civarında ücret alıyorlar. Gideceğiniz yere göre habal haballar ile rahatlıkla pazarlık yapabilirsiniz.

Filipinler-Bohol-Adası-Sokakları

Bohol Filipinler Sokakları

Filpinler Bohol Adası’nda ve diğer büyük adaların şehirlerinde daha çok göreceğiniz ulaşım araçlarından biri olan Jeepney tarzı, en ucuz ulaşım biçimlerinden biri.

Jeepney tarzı minibüslerde km başına ücret genelde 4 Filipin Pesosu civarında. Özellikle aşağıdaki görseldeki gibi Jeepney’ler çok renkli minibüsler…

Filipinler’de jeepney minübüslerine arkadan biniliyor ve bindiğiniz zaman ücretinizi ödüyorsunuz. Rengarenk minibüslerden inerken ise çok ilginç yöntemler uyguluyorlar.

Bana en enteresan geleni, inmek isteyen insanların şoföre öpücük atması olmuştu. Jeepney’den inmek istediğinizi öpücük atarak belirtmek istemiyorsanız bozuk para vurarak ya da fara diyerek inmek istediğinizi şoföre belirtebilirsiniz.

Filipinler-Bohol-Ulaşım

Filipinler Bohol Adası Ulaşım Alternatiflerinde Biri: Jeepney

Filipinler Bohol Adası’nda yukarıda bahsettiğim gibi motor kiralaması, motor taksiler, habal haballar ve jeepney gibi birçok ulaşım alternatifi var.

Özellikle Bohol Adası’nda trafik ışığı yok denecek kadar az ve bu yüzden çok fazla trafik karmaşası oluşuyor. Bunun için motor kullanırken çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Bohol Adası’nda belirttiğim araçların tamamıyla seyahat etmenin keyfini sonuna kadar hissetmenizi öneririm.

5.Bohol Adasında Yeme-İçme Kültürü

Filipinler Bohol Adası’nda ne yenir ve ne içilir?

Filipinler’in Bohol Adası’nda en çok yenen ve neredeyse her öğünün vazgeçilmezi olan yemek, pirinç pilavı. Bohol’deki tarlaların çoğunda pirinç üretimi yapılıyor.

Bu yüzden yol kenarlarında her yere pirinç serilmiş durumda. Buradaki amaç, pirinçlerin kuruması için güneş almasını sağlamak. Ayrıca, Bohol’ün çoğu bölgesinde pirinç tarlalarının yakılmasına şahit oldum.

Bohol Filipinler’de en çok tüketilen et ise domuz eti. Onun dışında tavuk etini de genelde her yerde bulabilirsiniz.

Bohol’ün restoranlarında kırmızı et gördüğünüzde bunun çoğu zaman domuz eti olacağını dikkate alarak yemek siparişi vermeniz öneririm.

Bohol-Fİlipinler

Bohol Filipinler Pirinç Serili Yollar

Filipinler’de tropikal bir iklim yaşandığı için Bohol’de oldukça ucuz olan tropikal meyvelerden bahsetmezsek olmaz.

Filipinler Bohol Adası’na kadar gelmişken Hindistan cevizi suyu, muz, karpuz, ananas ve muhteşem bir tadı olan mangoyu kesinlikle tatmalısınız.

Bohol Filipinler turunda açık su içmemenizi önermekle birlikte, kapalı su şişelerinin fiyatının da genelde 20 filipin pesosu civarında olduğunu belirtmekte fayda var.

Bohol’de bir hindistan cevizi suyu 50 filipin pesosu oluyor. Şehirde ucuz restoranlarda yemek 150 Filipin Pesosu, ortalama bir restoranda yemek 300 Filipin Pesosu, lüks restoranlarda ise yemek maliyeti ortalama 500 Filipin Pesosu civarında değişiyor.

Filipinler’de içki olarak ülkenin en bilinen birası olan San Miguel’in Bohol Adası’ndaki fiyatı, 60 Filipin Pesosu civarında değişiyor.

Filipinler-Hindistan-Cevizi

Filipinler ve Bohol Adasında Devasa Hindistan Cevizleri

Bohol’de kahvaltılarımı, kaldığım otelde yaptım. Filipinler Bohol Adası’nda kaldığım otelde iki çeşit kahvaltı mevcuttu.

Bunlardan ilki pirinç pilavı ve tropikal meyvelerin olduğu yerel Filipinler Kahvaltısı, diğeri ise kızarmış ekmek,tereyağı, reçel ve çırpılmış yumurtadan oluşan uluslararası kahvaltıydı.

Tabii bu saymış olduğum kahvaltı ile doymak benim için maalesef mümkün olmadı.

Filipinler-Bohol-Adası-Kahvaltı

Filipinler Bohol Adasında Otelde Yemiş Olduğum Uluslararası Kahvaltı

Filipin adalarından olan Bohol’de nerede yemek yenir ?

Bohol Adası’nın Tagbilaran şehrinde ve Panglao Adası’nda gitmiş olduğum kafelerin detaylı anlatımlarını ve en çok tercih edilen kafe-restoranların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Filipinler Boho Adası’ndaki Cafeler; Mosia Cupcakes and Cookie Cafe, Coco Loco Cafe, Frankie’s Cafe

Filipinler Bohol Adası’ndaki Restoranlar; Mang Inasal, The Buzzz Cafe Galleria Luisa, The Buzzz Cafe Alona Beach, Gerarda’s, Loboc River Floating Restaurant

Mang Inasal: Filipinler gezimin ilk akşamında Bohol Adası’nın Tagbilaran şehrinde bulunan ve yerel insanların çok gittiği bu restoranda yemek yemiştim. Burası adanın yerel McDonalds’ı gibi bir yer ve çok kalabalıktı.

Önce siparişinizi veriyorsunuz ve elinize çubuklu bir numara uzatıyorlar. O numarayla masanıza oturup yemeğin gelmesini bekliyorsunuz.

Genelde Filipinler’de domuz eti meşhur olduğu için tek alternatif olan tavuk menüsünü seçtim. Yanında da Filipinler’den döndükten sonra artık görmek istemeyeceğiniz pilav da aşağıdaki görseldeki gibi her öğünün vazgeçilmezi olarak geliyor.

Buradaki ilginç nokta, pilav bittikçe ücretsiz olarak dolduruyorlar. Yani anlayacağınız üzere Filipinler’de sınırsız pilav yiyebiliyorsunuz.

Filipinler-Bohol-Adası-Yemek

Filipiler Bohol Adası Akşam Yemeği : Pilav ve Tavuk

Yukarıdaki görselde görmüş olduğunuz gayet doyurucu olan menüye 120 Filipinler Pesosu ödedim. Burada ilgimi çeken şey, yerel insanların pilav dahil herşeyi elle yemesi oldu.

The Buzzz Cafe Galleria Luisa: Burası Bohol Adası’ndaki Tagbilaran şehrinde ikinci günün akşamında ziyaret ettiğim restorandı.

Tam şehir merkezinde bulunan ve kendi çiftliklerinde organik olarak ürettikleri ürünleri yemeklerinde kullanan bu restoran, açık ara favorim…

İlk olarak yemek siparişinizi verdiğinizde aşağıda görseldeki gelen ikramlar, oldukça lezzetli.

Filipinler-Bohol-Adası-Buzzz-Cafe

Filipinler Bohol Adası Buzzz Cafe : Ana Yemek Öncesi İkramlar

Bohol Filipinler’de yemek için ortalama üstü olarak ön plana çıkan bu restoranda aşağıdaki tavuk yemeği ve bir adet biraya 340 Filipin Pesosu ödedim.

Oldukça lezzetli olan ana yemek ile karnımı güzelce doyurdum. Özellikle Bohol Adası’na yolunuz düşerse, Buzzz Cafe’nin herhangi bir şubesine uğramanızı kesinlikle öneririm.

Bohol-Adası-Buzzz-Cafe

Bohol Filipinler Buzz Cafe: Organik Mükemmel bir Ana Yemek (Çiçekler de yeniyor)

Loboc River Floating Restaurant: Filipinler Bohol Adası gezimin ilk gününde Loboc Nehri’nde bir saatlik nehir turu yaptım.

Bohol gezilecek yerler kısmında daha detaylı anlatacağım Loboc Nehri’ndeki turumda, 450 Peso karşılığında yüzen restorantta sınırsız açık büfe yemek yedim. Tabii bahsettiğim fiyata 1 saatlik nehir turu da dahildi.

Çok fazla çeşit olmasının yanında çoğu yemeği bilmediğim için zorlansam da öğle yemeği için bana doyurucu bir seçenek oldu.

Bohol-Adası-Loboc-Nehri-Yüzen-Restaurant-Menü

Bohol’de Yüzen Restaurant da Açık Büfe Menü

The Buzzz Cafe Alona Beach: Bohol Filipinler’de plajlar bölgesi denildiğinde ilk akla gelen yer olan Alona Beach’te bir gün vakit geçirdim.

Aynı günün akşamında bir gün önce çok beğendiğim The Buzzz Cafe’nin Alona Beach şubesine de gitmeye gözüm kapalı karar verdim ve yine çok memnun kaldım.

Bohol-Adası-Alona-Beach-Buzzz-Cafe

Bohol’de Nerede Yemek Yenir? The Buzzz Cafe Alona Beach

Alona Beach Bohol Adası’nın en turistik bölgesi olduğu için fiyatlar da Tagbilaran şehir merkezine göre daha yüksek oluyor. Bu yüzden gayet doyurucu bir yemeğe 400 Filipinler Pesosu ücret ödemiştim.

Geçenlerde Deniz de Bohol’e gitmişti ve en çok Alone Beach’deki restoranları beğenmiş. O da şöyle bir liste hazırladı sizin için :

Balıkçılar : Bohol adası ve Panglao Adası arasında 2 tane köprü var. Bu 2 köprü adaları birbirine bağlıyor ve her 2’sinde de balıkçılar var. Buradan balığınızı alıp, eğer bulabilirseniz, restoranlarda pişirtebilirsiniz. Karidesler, kalamarlar ne ararsanız var ve fiyatları 3-5 dolar.

Too nice to slice : Bu köprülerin hemen girişinde çok sevimli bir kafe&restoran kendisi. Her ne sipariş ediyorsanız, mutlaka sossuz sipariş edin. Yemek olarak kalamar (150 peso) ve karides (250 peso) yiyebilirsiniz.

C.U Biergarten Restoran : Panglao’daki en güzel yerlerden birisi olan Alona Beach bölgesinde yer alan bu restoranın hemen girişinde küçük bir tezgahtan balık-et-tavuk seçip; aldığınız yiyeceğin gramına göre ödeme yapıyorsunuz. Kişi başı 400-500 pesoya çok güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Giuseppe pizzeria sicilian roast : Yine Alona’da bulunan çok başarılı bir pizzacı burası. Pizzalar 300 peso civarında.

Linaw beach resort pearl restaurant : Romantik bir akşam yemeği yemek isterseniz, adresiniz burası olsun. Özellikle gün batımı anından giderseniz, harika manzaraya da şahit olabilirsiniz. Ama önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

6.Bohol Adası Konaklama

Filipinler Bohol Adası’nda nerede kalınır?  Bohol Adası konaklama tavsiyelerim nelerdir?

Filipin adalarından Bohol Adası’na bir seyahat planınız varsa, burada iki bölge ön plana çıkıyor. Birisi plajlar bölgesi olarak geçen Panglao Adası, diğeri ise şehir merkezinde bulunan ve feribot iskelesi ile havalimanına yakın mesafede bulunan Tagbilaran bölgesi.

Öncelikle söylemem gereken şey, her iki bölgede de rahatça ucuza konaklama yapabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin birlikte Bohol Adası konaklama önerilerimi görelim

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve evi nasıl kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorları yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Bohol Filipinler’e seyahat ettiğimde toplamda üç gün Tagbilaran bölgesinde konakladım. Keşke en az bir gece de Panglao Adası’na konaklasaymışım diye de içimden geçirmedim değil. Çünkü asıl eğlence Panglao Adası’ndaydı.

Filipinler-Alona-Beach

En Güzel Filipinler Adası : Bohol Adası Alona Beach

Bohol Adası’nda bahsettiğim bölgelerin neresinde kalırsanız kalın, rahatlıkla istediğiniz yere çok ucuza gidebilirsiniz.

Zaten Bohol’de nasıl ucuza ulaşım işini halledeceğinizi ‘ulaşım’ bölümünde belirtmiştim. Fakat, Bohol Adası’nda plaja ne kadar yakın olursanız, o kadar yüksek ücretlerle karşılaşmanız olası.

Fakat bu gözünüzü korkutmasın, Filipinler’de her şeyin çok ucuz olduğunu gittiğinizde görmüş olacaksınız.

Filipinler Bohol Adası’nda Panglao Adası ya da Tagbilaran bölgesinde konaklamalarınız için en uygun fiyatlara www.booking.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Lafı daha da fazla uzatmadan bütçenize göre Bohol Adası’nda nerede konaklayabileceğinizi hemen anlatayım:

Filipinler-Panglao-Adası

Filipinler Gezilecek Yerler : Panglao Adası White Beach

Filipinler Bohol Adası Hostel Önerileri

Konaklamanın en ucuz yollarından biri olan hostellerde kalmak, Filipinler’de yaygın olarak kullanılıyor. Filipinler Bohol Adası’nda günlük 7 dolar gibi bir fiyata konaklama işini çok ucuza halledebiliyorsunuz.

Bu arada Deniz, Panglao adasında şu otelde gecelik 15 dolara konakladı. Ama bir daha konaklayacak olsam, Alona beach bölgesinde konaklardım dedi

Bohol Adası Panglao Bölgesi hostel önerim:

 • Doğanın içinde mükemmel bir yerde bulunan, gecelik kişi başı 7 dolar (kahvaltı dahil) olan ve 8.7 gibi mükemmel bir puana sahip Bohol Coco Farm Hostel,
 • Gecelik kişi başı sadece 8 dolara kalabileceğiniz Bohemian Hostel,
 • Alona Beach’e yakın mesafede bulunan ve gecelik kişi başı 9 dolar olan Lennon’s Place Backpackers Hostel,
 • Mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş, Alona Beach’e çok yakın olan ve gecelik kişi başı 11 dolar olan Moon Fools Hostel
Bohol-Coco-Farm-Hostel

Bohol Adası Konaklama – Coco Farm Hostel

Bohol Adası Tagbilaran bölgesi hostel önerim:

Hosteller konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz, Hostel nedir yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bohol-Şehir-Hayatı

Filipinler Bohol Adası Şehir Hayatı

Filipinler Bohol Adası Otel Önerileri:

Bohol Filipinler’de ilk günlerim olduğundan, tercihimi otelden yana kullandım. Toplamda üç gece kaldığım Sun Avenue Tourist Inn Otele kahvaltı dahil gecelik 25 dolar ödedim.

Bohol’de kaldığım otel, feribot iskelesine 10 dakika yürüyüş mesafesindeydi ve çalışanlarla sıcak bir iletişim kurarak Filipinler gezimin ilk günlerinde hemen ülkeye alıştım. Otelden her yere ulaşımım, çok rahat olmuştu.

Filipinler-Bohol-Adası-Konaklama

Filipinler Bohol Adası’nda Kalmış Olduğum Otelden Gün Batımı Manzarası

Bohol Filipinler’de bütçenize göre alternatif otel önerilerini de aşağıda sıraladım;

Bohol Adası Lüks Otel Önerim:

Bohol-Adası-Henann-Resort

Bohol Adasındaki Efsane Otel Henann Resort

Bohol Adası Orta Üstü Otel Önerim:

Bohol Adası Düşük Bütçeli Otel Önerim:

Yukarıda belirttiğim otellerin fiyatlarında dönemsel olarak artış ya da azalışlar olabilir. Size önerim, seyahatleriniz kesin ise erken rezervasyonla günlük fırsatları yakalamanız yönünde olacaktır.

Bohol-Adası-Konaklama

Bohol Adası Beyaz Plaj Konaklama Bölgesi

Filipinler Bohol Adası Apart Önerileri

Bohol Adası’na gezi düşünceniz var ve konaklamak için ev konforu arıyorsanız, Bohol Filipinler’de de apart otel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bohol Adası’nda bulunan apart önerilerimi aşağıda bulabilirsiniz.

Bohol Adası Ev Apart Otel Önerim:

Bohol-Adasında-Mutlu-Çocuklar

Bohol Adasında Mutlu Çocuklar

Yukarıda anlattığım tüm tesislerin isimlerine tıklayarak tek tek incelemenizi öneririm.

Bohol Adası’nda konaklama konusunda şehir merkezi Tagbilaran ve deniz turizmi için tercih edilen Panglao Adası’nda bütçenize göre birçok konaklama seçeneğini yukarıda anlattım. Bohol Filipinler’e gitmeden önce bu önerilerimi dikkate almanızı tavsiye ederim.

7.Bohol Adası’nda Alışveriş, Eğlence ve Gece Hayatı

Filipinler Bohol Adası’nda nerede alışveriş yapılır? Bohol Adası’nda ne tür aktiviteler yapılır?

Filipinler’in Bohol Adası’nda hediyelik eşya alışverişi fikriniz varsa, Tagbilaran şehir merkezinde ve Bohol gezilecek yerlerde belirteceğim lokasyonları tercih edebilirsiniz. Özellikle buralarda magnetlerin fiyatı, 25 Filipin Pesosu civarında…

Bohol Filipinler’de yapılacak aktivitelerin başında, bölgenin en turistik noktası olan Alona Beach’de bulunan tüplü dalış geliyor.

Mükemmel mavi denizin derinliklerindeki zenginlikleri görmenizi sağlayacak dalış aktivitesini kaçırmamanızı öneririm.

Bohol-Adası-Alona-Beach

Bohol Adası Alona Beach’de adım başı bulunan Dalış Merkezleri

Filipinler turu denince ilk akla gelen aktiviteyi sona bırakayım dedim: Filipin Masajı… Filipin gezimi planlarken çokça ününü duyduğum Filipin Masajı, Bohol Adası’nda da oldukça popüler…

Bohol’ün Tagbilaran şehrinde bolca olan masaj salonları, Panglao Adası’nda bulunan Alona Beach’de yerini deniz kenarında ve açık havada Filipin Masajı’na bırakıyor.

Bohol’de gayet makul fiyatlara mükemmel bir masaj keyfi çekebiliyorsunuz. Nasıl mı? Hindistan cevizi yağı ile yapılan geleneksel Filipin Masajı’nı 200-400 Filipin Pesosuna yaptırmanız mümkün.

Hatta Bohol adasındaki Paradise point adındaki masaj salonunu da seçebilirsiniz. 1 saat masaj 200 Peso ve gayet temiz bir mekan. (Adres Palma Street)

Filipinler-Bohol-Adası-Masaj

Filipin Adaları: Bohol Adası Alona Beach’de Deniz Kenarındaki Masaj Salonları

Filipinler Bohol Adası’nda eğlence ve gece hayatı nasıldır?

Filipinler’de gece hayatı hakkımı dönüşte Boracay Adası’nda kullanacağım için Bohol Adası’nda daha çok gün içinde yaşayacağım maceralara odaklanmıştım.

Bohol Adası, Boracay gibi gece hayatı konusunda ünlenmiş yerler gibi olmasa da en turistik bölge olan Alona Beach’de akşamları en hareketli geçen bölge idi. Yerel bira (San Miguel) fiyatları burada, 60 Filipin pesosu civarında. Akşam keyif yapmak için ise, özellikle Mancini barda bir şeyler içip, keyif yapmanızı öneririm. Hatta akşam 22.00’a kadar happy hour oluyor. 1 alana 1 bedava yani.

Dilerseniz, yine Alona Beach civarındaki onlarca bar ve clubda akşamları eğlenebilirsiniz.

8.Bohol Adası Gezilecek Yerler

Bohol gezilecek yerler nerelerdir? Bohol Adası’nda nerelere gidilir? 

İki gün boyunca Bohol gezilecek yerler rotalarını aşağıda göstermiş olduğum haritalar eşliğinde planlayabilirsiniz. Kiralayacağınız bir motor ile rahat bir şekilde birbirine yakın olan Bohol gezilecek yerleri görmeniz mümkün.

Bohol Gezilecek Yerler 1. Gün Rotası

 • 1. Blood Compact
 • 2. Baclayon Church
 • 3. Phyton and Butterfly Sanctuary
 • 4. Loboc River Cruise
 • 5. Tarsier Conservation Area
 • 6. Man-Made Forest
 • 7. Cohocolate Hills
Bohol-Gezilecek-Yerler

Bohol Gezilecek Yerler 1. Gün Rotası

Bohol Gezilecek Yerler 2. Gün Rotası

 • 8. Hinagdanan Cave
 • 9. White Beach
 • 10. Alona Beach
Bohol-Gezilecek-Yerler

Bohol Gezilecek Yerler 2. Gün Rotası

Bohol gezilecek yerler hakkında yukarıda sıralamış olduğum rotaların en ince detayına kadar anlatımlarımı, Bohol Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

9.Bohol Adası’nda Kaç Gün Kalmalı

Filipinler Bohol Adası kaç günde gezilir ? Bohol Adası’nda kaç gün kalınır ?

En güzel Filipinler adalarından biri olan Bohol Adası’nda yukarıda bahsettiğim Bohol gezilecek yerleri, toplam iki günde rahatça gezmeniz mümkün. Fakat Bohol Adası bununla da sınırlı değil tabii…

White-Beach-Panglao

White Beach Panglao Adası – Filipinler Gezilecek Yerler

Eğer Panglao Adası’nda dalış tecrübesi ve Bohol Adası’nda aşağıda bahsedeceğim eğlence parkları ve şelalelere de gitmek istiyorsanız, Bohol Adası’nda en az 3 gün kalın derim.

Bohol Adası’nda daha çok vakit geçirmek, efsane plajlarının keyfini çıkarmak ve dinlenmek için de birkaç gününüzü ayırabilirsiniz.

Okyanusta tropikal ada keyfi yaşamak ve masmavi denizin keyfini çıkaracağınızdan asla şüpheniz olmasın…

10.Bohol Adası’nda Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • 1268 adet tepeden oluşan efsane Çikolata Tepelerini görmeden,
 • White Beach ve Alona Beach plajlarında denizin her bir tonunu hissetmeden,
 • Çok ucuza Filipinler Masajı yaptırmadan
 • Panglao Adası’ndaki mükemmel resifleri görmek için dalış tecrübesi yaşamadan

dönmemek gerekir.

Çikolata-Tepeleri-Bohol

Çikolata Tepeleri – Filipinler

Filipinler’in güneyinde bulunan ve diğer adalara göre daha az turistik olduğu için çok ucuza seyahat edebileceğiniz Bohol Adası’nda doğanın size sunduklarını yaşamadan gelmeyin derim.

11.Bohol Adası ve Çevresinde Nasıl Bir Rota İzlenmeli?

Filipinler tamamen adalardan oluşan büyük bir ülke ve Filipinler gezilecek yerler listesinin tamamını gezmek için en az 1 ay gibi bir süre ayırmak gerekiyor.

Filipinler Bohol Adası dışında yakında nerelere gidebiliriz, nasıl bir plan çizebiliriz diye düşünüyorsanız hemen size birkaç rota çizelim.

İlk olarak Filipinler başkenti Manila’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Cebu Adası, Bohol Adası’na 2 saatlik feribotla ulaşılabilcek bir noktada.

Cebu şehrinde balinalarla yüzmek, kanyon turları yapmak, devasa şelalelerinde vakit geçirmek mükemmel bir deneyim. Cebu Adası’na kadar gelmişken en az 3 gün ayırabilirsiniz.

Cebu-Adası-Filipinler

Filipinler Cebu Adasında Balina Köpekbalıkları ile Yüzerken

İkinci olarak Bohol Adası’ndan yine feribotla 1 saatte gidebileceğiniz tam bir tropikal ada görünümüne sahip Siquijor Adası’na gidebilirsiniz. Bu adanın da tamamını 1 günde rahatça gezebilirsiniz.

Son olarak yine Bohol Adası’ndan feribotla 2 saatte ulaşabileceğiz Dumaguete Adası’nı iki günde gezmeniz mümkün. Dumaguete Adası’nda Casaroro Şelalesi ve Manjuyod Kumsalı gezilebilecek en iyi yerlerden biri…

Yukarıda belirttiğim Cebu, Siquijor ve Dumaguete adaları için Oceanjet feribot firmasından feribot sefer saatlerine bakıp ve güzel bir rota çıkarıp 1 haftada bu yerlerin tamamını gezebilirsiniz.

12.Neden Bohol Adası’na Seyahat Etmeli?

 • Alabildiğine yeşil ve mavi olan cennet plajlarına şahit olmak için,
 • Nasıl oluştuğu hala bir sır olan Çikolata tepelerini yakından keşfetmek için,
 • Dünyanın en küçük primatı olan Tarsier maymununu canlı canlı karşınızda görmek için,
White-Beach-Filipinler

White Beach – Panglao Filipinler

 • Masmavi denizin sunduğu mercan resiflerine dalış yaparak keşfetmek için,
 • Nehirlerinde, şelalerinde, mağaralarında ve macera parklarında keyif çatmak için.

13.Bohol Adası Seyahati Kaça Mal Olur?

Filipinler Bohol Adası ucuz mu pahalı mı ?

Güneydoğu Asya ülkelerine seyahat ettiğiniz zaman, ülkemize kıyasla genelde daha ucuza seyahat etmeniz mümkün olabiliyor.

Filipinler’de bu ülkelerden biri olduğu için aşağıda da detaylı olarak belirteceğim ana harcama kalemleri ile günde 30-40 dolara Filipinler’de tropikal okyanus havasını soluyabileceğinizi göstereceğim.

O zaman gelin bu kadar ucuza günü kapatmak mümkün mü bir göz atalım:

Bohol-Adası-Filipinler

Loboc Nehir Turunda Rastladığım Filipinli Öğrencilerin Dansları

Bohol Adası’nda ulaşım: Yukarıda Filipinler Bohol Adası’nın ‘ulaşım’ kısmında belirttiğim gibi Bohol’e diğer adalardan ya da başkent Manila’dan ulaşmanın en ucuz yolu, Cebu Adası’ndan Bohol’e feribotla geçmek.

Bu maliyet de uçak, taksi ve feribot derken toplam 2000 Filipin Pesosuna (40 Dolar) denk geliyor. Bohol Adası’nda ise motor kiralama, motor taksi ya da diğer ulaşım araçları ile günlük ortalama 400 Filipin Pesosu (8 Dolar) ediyor.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi uçak bileti arama motorlarını kullandığımı En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yeme-İçme-Eğlence: Bohol Adası’nda yeme-içme işini çok ucuza halletmeniz mümkün. Nasıl mı?

Örneğin Bohol Adası’nda bir akşam yemeğine 150 Filipinler Pesosu (3 Dolar), bir biraya ve tropikal meyve sularına 50 Filipinler Pesosu (1 Dolar), sabah ve öğle yemeği gibi öğünlere de ortalama 100 Filipin Pesosu (2 Dolar) ödeyerek halletmeniz mümkün.

Tabii daha lüks yerlere giderseniz bu maliyetin artması yüksek ihtimal…

Filipinler-Bohol-Adası

Filipinler’de Pirinç Serili Bir Yol: Filipinlilerin her öğün pirinç yediğine şahit olabilirsiniz.

Konaklama: Bohol Filipinler’de yukarıda konaklama bölümünde bahsettiğim üzere 7 Dolara hostelde konaklamanız ya da 100 Dolara otelde konaklamanız mümkün. Artık bütçenize uygun seçeneği seçmek size kalmış durumda. Şu linkten otelleri seçebilirsiniz.

Müze, ören yeri ve diğer masraflar: Bohol gezilecek yerler bölümünde yukarıda belirttiğim yerlere giriş ücretleri genelde 50-100 Filipin Pesosu (1-2 Dolar) civarında seyrediyor.

İki günde toplamda Bohol gezilecek yerlere 1000 Filipin Pesosu (20 Dolar) civarında ödemiştim.

Ayrıca, hediyelik eşya, masaj ve diğer masraflar için de toplamda günlük ortalama 250 Filipin Pesosu (5 Dolar) daha ekleyebiliriz.

Panglao-Adası-Filipinler

Panglao Adası’nın Mükemmel Plajı

Filipinler Bohol Adası’na seyahat masraflarını günlük olarak özetleyecek olursak; ulaşım masrafınız 8 dolar, yeme-içme masrafınız 6 dolar, konaklamanız 7 dolar, müze, ören yeri ve diğer masraflarınız ise 15 dolar civarında olacaktır.

Bohol Filipinler’de günlük ortalama 35 dolara gününüzü geçirmeniz mümkün. Fakat bu masraflar beklentinize ve isteklerinize göre artış ve azalış göstermesi kaçınılmaz olacaktır.

Bütçenizi planlamanız açısından yukarıdaki masraflar Filipinler seyahatiniz için size yol gösterici olabilir.

14.Bohol Adası’na Ne Zaman Gidilmeli?

Bohol adası ve Filipinler’de hangi mevsim daha iyi?

Bu konu hakkında karar vermek çok kolay. Şu anda söyleyeceğim şeyler Bohol Adası için değil Filipinler’deki tüm adalar için geçerli olacak.

Filipinler’in en güzel dönemi Kasım-Nisan ayları arası. Neden mi? Çünkü bu aylar arası kurak, hava sıcaklığının daha makul olduğu ve az yağışlı bir dönem…

Çikolata-Tepeleri-Filipinler

Çikolata Tepeleri – Filipinler

Filipinler adaları Mayıs-Ekim ayları arası genelde muson dönemine denk geliyor. Bu dönemde hava sıcaklıkları çok yüksek, yağış bol, bazen de fırtına ve kasırgalar oluşuyor.

Mayıs-Ekim arasına Filipinler’e gidecekseniz, planlarınızda büyük aksaklıklar yaşamanız olası olacaktır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı Filipinler ve Bohol Adası’na seyahat planı yapıyorsanız, kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına seyahatinizi Kasım ve Nisan ayları arasına denk getirmenizi öneririm.

Bende yapmış olduğum 12 günlük Filipinler turumu Mart ayında yapmış, neredeyse yağmurla hiç karşılaşmamış ve mükemmel bir seyahat deneyimi geçirmiştim.

15.Bohol Adası’nda benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir?

Yukarıdaki Bohol gezilecek yerler yazım dışında kalan birkaç yere zamanım yetmediği için gidememiştim. Fakat sizin belki bol zamanınız olur diye birkaç tane daha gezilecek yer önerisi vermek istiyorum.

Çikolata-Tepeleri-Macera-Parkı

Çikolata Tepeleri Macera Parkı – Bohol Adası Filipinler

 • Çikolata Tepesi’ne yakın olan Pangas Şelalesi’ni ve Tagbilaran şehrinin kuzeyinde olan Mag-Aso Şelaleleri’ni doğa aşığı iseniz rotanıza katabilirsiniz.
 • Biraz macera arama düşünceniz varsa, Loboc nehri üzerinde bulunan Loboc Eco-Tourism Adventure Park ve Çikolata Tepeleri içinde bulunan Chocolate Hills Adventure Park’ını ziyaret edip değişik maceraların kapısını açabilirsiniz.

16.Bohol Adası Seyahati Hakkındaki Uyarılarım

 • Filipinler deprem kuşağında bulunan ve yaz mevsiminde sıkça olmasa da kasırgaların vurduğu bir ülke. Bu yüzden ne olur ne olmaz Filipinlerdeki Türkiye büyükelçiliğinin bilgileri ve gerekli göreceğiniz tüm bilgileri yanınızda bulundurmanızda fayda var. Bu konu, başınıza gelebilecek diğer sıkıntılar için de faydalı olacaktır.
 • Filipinler’e gitmeden önce Türkiye’de bulunan seyahat sağlığı merkezinin Filipinler hakkında yayınladığı aşı, hastalıklar hakkındaki tüm bilgileri okuyun. Filipinler turunuzda yaşanabilecek herhangi bir sağlık probleminizi önceden engelleyici önemde olabilir.
 • Filipinler’de açık su yerine kapalı su için. Bu sağlığınız açısından çok önemli.
 • Filipinler’de her yerde para çekmek içni ATM bulmanız mümkün fakat bazı yerlerde sıkıntı yaşayabileceğiniz için yanınızda her zaman nakit para bulundurmanızda fayda var.
Bohol-Filipinler

Bohol Panglao Adası – Filipinler

 • Filipinler son dönemde uyuşturucu ile mücadele de katı tedbirler aldığından dolayı ortamda uyuşturucu (drug) hakkında kimse ile konuşmayın. Ayrıca, çantalarınızı otelinizden, hostelinizden ve ülkeden çıkmadan, kontrol etmenizi öneririm.
 • Filipinler’de havalimanlarında bomba şakası yapmak, bomba kelimesini sarfetmek bile sizi hapse kadar götürecek durumlara yok açabilir. Dikkatli olun!
 • Filipinler geziniz öncesi feribot, günlük turlar gibi şeyleri önceden online olarak almayın. Filipinler’de kat be kat ucuza bunları rahatça halledeceğinizden eminim. Tecrübe ile sabittir.
 • Filipinler her mevsim sıcaktır. Bu yüzden çok fazla kalın giysi götürmenize gerek yok. Yaz mevsimi gibi sırt çantası yapabilirsiniz. Ayrıca Sırt çantasında olması gerekenler yazımıza da bakabilirsiniz. Özellikle sivrisinek kovucu, yanınıza alacağınız en önemli şeydir.

Yukarıda çok fazla uyarıda bulundum fakat hiçbiri belki başınıza gelmeyecek olsa bile önceden önlem almak her zaman hayati nitelikte olabiliyor. Bu ülke hem çok güzel hem de çok ucuz, keyfine varın derim.

Diğer Filipinler Gezi Yazılarım şu şekilde:

Filipinler gezisi benim için macera dolu bir seyahat oldu. Filipinler gezilecek yerlerin sadece üçte birini görmüş olsam da çok rahat büyülendiğimi söyleyebilirim. Belki bu ülkeye en az bir kaç kere daha gideceğim kesinleşti gibi. Hele ki ülkemizde kış mevsimi yaşanırken, Bohol gibi böylesine güzel bir adada Filipinler’de yazı yaşamak mükemmel bir deneyim. Umarım sizin Filipinler turunuz, unutulmaz deneyimlerin yaşanacağı ve güzel anıların biriktirileceği bir serüven olur. Aşağıdaki veya yandaki sosyal medya panelindeki hesaplardan bizi takip etmeyi de unutmayın. Sadece hayal edin ve düşün peşine.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

 1. Cansu
  • Deniz Pehlivan
 2. Semra

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.