Filipinler Bohol Gezilecek Yerler: En Güzel 10 Nokta

Bohol gezilecek yerler nerelerdir? Bohol Adası’nda nerelere gidilir? Filipinler gezilecek yerlerin en güneyinde bulunan Bohol Adası’nın çoğu bölgesini iki günde rahatlıkla gezdim. İlk gün yorucu geçen Bohol gezilecek yerler rotasından sonra ikinci gün, kendimi plaj bölgelerine attım. Filipin Bohol Adası’nda nehir turundan çikolata tepelerine, mağaralardan masmavi okyanus sularına uzanan mükemmel maceram hakkında ne varsa, başlayalım anlatmaya.

Şimdi size Bohol gezilecek yerlerin iki güne ayrılacak şekilde detaylı listesini harita üzerinde göstereceğim. Filipinler Bohol Adası‘nda gezip gördüğüm yerlerin detaylı anlatımlarını da aşağıda tek tek en ince ayrıntısına kadar anlatacağım. Tropikal iklimin güzellikleri ile haydi sizi büyüleyelim.

Filipinler linkinden detaylı Filipinler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bohol gezilecek yerler 1. Gün Rotası

 • 1. Blood Compact
 • 2. Baclayon Church
 • 3. Phyton and Butterfly Sanctuary
 • 4. Loboc River Cruise
 • 5. Tarsier Conservation Area
 • 6. Man-Made Forest
 • 7. Cohocolate Hills
Bohol-Gezilecek-Yerler

Bohol Gezilecek Yerler 1. Gün Rotası

Bohol gezilecek yerler 2. Gün Rotası

 • 8. Hinagdanan Cave
 • 9. White Beach
 • 10. Alona Beach
Bohol-Gezilecek-Yerler

Bohol Gezilecek Yerler 2. Gün Rotası

1. Blood Compact (Kan Kardeşliği)

fly insta fly insta

Filipinler Bohol Adası’nda ilk günümde Türkçe anlamı ‘kan kardeşliği’ olan Blood Compact’ı ziyaret ettim. Peki resimde gördüğümüz bu anıtın tarihte nasıl bir anısı varmış hemen size kısa bir bilgi geçmek isterim.

Bohol-Filipinler-Blood-Compact

Bohol Filipinler – Blood Compact

16. yüzyılda İspanyol kaşif, Bohol bölgesini ziyareti sırasında Filipinler Bohol Adası’nın o dönemki şefi ile İspanyol ve Filipinler kardeşliğini simgelemek için bir araya gelmiş.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz, Bohol Adası’nın yerel geleneklerinden biri olan ve dostlukları pekiştirmek için yapılan küçük bir seremoni…

En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakmadan uçak bileti almayın !!!

Öncelikle her iki taraf, kollarından birkaç kan damlası çıkarıyor ve sonrasında şarap ile karıştırılıyor. Sonra fotoğrafta görüldüğü gibi iki taraf eşit miktarda bu karışımı içiyor.

2. Baclayon Church (Baclayon Kilisesi) 

Burası, Filipin adalarından olan Bohol Adası’nın en meşhur ve en eski kilisesi olarak biliniyor. Baclayon Kilisesi için 50 Filipinler Pesosu ödeyerek hem kilise içindeki müzeyi hem de kilisenin tüm bölümlerini ziyaret edebiliyorsunuz.

Bohol-Baclayon-Kilisesi

Baclayon Kilisesi – Bohol Filipinler

Baclayon Kilisesi, 2013 yılında Bohol Adası’ndaki büyük depremde çok fazla zarar görmüş. 18. yüzyılın başında yerel insanlar tarafından inşa edilen roman katolik kilisenin bana en ilginç gelen özelliği ise mercan taşlarının çimento haline getirilirken milyonlarca yumurtanın beyazının kullanılması.

3. Phyton and Butterfly Sanctuary (Piton Yılanı ve Kelebek Barınağı)

fly insta fly insta

Bohol Adası’nda piton koruma alanı olarak bilinen bu yerde, girişte 90 Filipin Pesosu ödemeniz karşılığında size bir rehber eşlik ediyor.  Burada zararlı ve zararsız birçok piton çeşidini gözlemledim.

Eğer kendinize güveniyorsanız, zararsız olan pitonlara yaklaşabilir ve boynunuza alabilirsiniz. Ayrıca, bu koruma alanında maymun ve timsah gibi hayvanları da gözlemlemeniz mümkün.

Piton-Koruma-Alanı-Bohol

Phyton Sanctuary – Bohol Filipinler

Piton koruma alanı ile aynı yerde bulunan kelebek koruma alanını da aynı rehber ile ziyaret ettim. Burada hayatımda ilk kez bu kadar çeşitli kelebeğe rastladım ve neredeyse el büyüklüğünde olan kelebekleri hayretler içinde seyrettim.

4. Loboc River Cruise (Loboc Nehri) 

Filipinler Bohol Adası’nda en zevk aldığım anlardan biri de Loboc Nehri’nde yapmış olduğum toplamda 1-1.5 saat süren tur oldu.

Loboc Nehri girişinde 450 Filipin Pesosu ödeyerek aldığınız fiş ile kısa bir bekleme sonrası toplamda 25-30 kişilik yüzen restoranlara biniyorsunuz.

Loboc-Nehri-Filipinler

Loboc Nehri – Filipinler Gezilecek Yerler

Hem açık büfe öğle yemeği hem de dinlendirici canlı müzik eşliğinde yaptığım Loboc Nehri’ndeki tur, ödediğim her bir pesoya değdi açıkçası. Nehir turu boyunca efsane manzaralar eşliğinde ilerliyorsunuz.

Nehir turunda birkaç kez rastladığımız Filipinler yerel insanlarının gösterileri ise gerçekten etkileyiciydi. Bu tur boyunca fotoğraf makinanızı sürekli açık tutmanızda fayda görüyorum.

5. Tarsier Conservation Area (Tarsier Koruma Alanı)

Özellikle Güneydoğu Asya ülkelerinde ve belli bölgelerde yaşayan dünyanın en küçük primatı ile tanıştırayım sizi: Tarsier Maymunu.

Maalesef nesli tükenme tehlikesinde olan bu küçük canlıları canlı olarak görmenin Bohol Adası’nda mümkün olduğunu duyunca, soluğu Tarsier Koruma Alanı’nda aldım.

Tarsier-Koruma-Alanı-Bohol

Tarsier Koruma Alanı – Bohol Gezilecek Yerler

Girişte 60 Filipin Pesosu ödeyerek girdiğim koruma alanını on beş dakika gibi kısa bir sürede gezdim.

Geceleri aktif, gündüzleri ise pasif olan Tarsier Maymununu, görseldeki gibi koruma alanı içindeki ormanın patika yollarında ilerleyerek gözlemledim.

Boyları 8-16 cm arasında değişen Tarsier Maymununun gözleri çok ilgimi çekti. Bohol’e kadar gelmişken dünyanın en küçük primatlarını görmek için yol üstünde Tarsier Koruma Alanı’na uğrayın derim.

Çıkışta ise büyük bir hediyelik eşya dükkanından hatıra olması için Tarsier Maymunu magnetleri alabilirsiniz.

6. Man-Made Forest 

Bohol Adası’nda Çikolata Tepeleri‘ne doğru giderken yol üzerinde sizi 2 km uzunluğunda büyüleyici bir orman karşılıyor.

Yol boyunca insanı hayretler içerisinde bırakan bu orman, zamanında yerliler tarafından maun ağaçları kullanılarak yapılmış.

Man-Made-Forest-Bohol

Man-Made Forest – Bohol Fİlipinler

Tamamının boyları birbirinin aynısı olan devasa maun ağaçlarının içinden geçerken, yol üzerinde durup fotoğraf çekebilir ya da mükemmel videolar yakalayabilirsiniz.

Sadece ormanın büyüsüne kapılıp yol üstünde olduğunuzu unutmayın derim.

7. Chocolate Hills (Çikolata Tepeleri)

Filipinler Bohol Adası’na seyahat etmemin belki de en önemli nedenlerinden biri, Çikolata Tepeleri’ni canlı canlı görmek, onları hissetmekti. Girişte 50 Filipin Pesosu ödeyerek girdiğim Bohol’ün en önemli yerinde, 1 saate yakın zaman geçirmiştim.

Çikolata-Tepeleri-Filipinler

Çikolata Tepeleri – Filipinler

Filipinler gezilecek yerlerin başlarında olan, doğaüstü bir manzaraya sahip Çikolata Tepeleri’nin insan elinden çıktığına inanmak gerçekten çok zor.

Oval bir şekle sahip ve uzunluğu 30-50 metre arasında değişen Çikolata tepeleri, 1268 adet tepeden oluşuyor.

Tamamı çimden olan bu tepeler, kurak sezonda çikolata rengine büründüğü için adı Çikolata Tepeleri olarak anılıyor.

Toplamda 214 adımdan oluşan gözlem noktasına çıktığınızda, Çikolata Tepeleri’nin en güzel görüntüsüne (aşağıdaki fotoğrafta göründüğü gibi) uzun uzun seyredip huzur bulabilirsiniz.

Çikolata-Tepeleri-Filipinler-Bohol

Çikolata Tepeleri Filipinler

Çikolata tepeleri nasıl oluştu?

Sıra geldi ‘Çikolata Tepeleri nasıl oluştu’ sorusuna cevap vermeye. Gerçekten insanın bu tepeleri gördüğü zaman aklına ilk gelen şeylerden biri, bu tepelerin nasıl oluştuğu oluyor.

Çikolata Tepeleri’nin nasıl olduğu hakkında tam anlamıyla bir fikir birliği yok ama aşağıdaki gibi Çikolata tepeleri ile ilgili üç farklı şehir efsanesi söz konusu;

 • İki devin günlerce süren dövüşünde birbirlerine attığı taş ve kumlardan dolayı tepelerin oluştuğu efsanesi.
 • Güçlü bir dev olan Arogo’nun Aloya adında ölümlü bir kıza aşık olması ve kızın ölümünden sonra akıttığı göz yaşlarının kalıcı bir kanıt olarak tepelere dönüşmesi.
 • En kabul edilen bilimsel teoriyi ise sona sakladım: Kil tabakası üzerine deniz kireç taşlarının yıpranmış oluşumlarından tepelerin oluşması.

8. Hinagdanan Cave (Hinagdanan Mağarası)

Filipinler turumun ikinci gününde pajları ile ünlü Panglao Adası’na geçtim. Panglao Adası’ndaki ilk durağım, Hinagdanan Mağarası oldu.

Panglao Adası’nın plaj bölgelerinden sonra görülecek en önemli yeri olan bu mağaraya gitmek için şehirden motor taksi (habal habal) ile anlaştım.

Beni şehirden 15 dakikada motorla bu mağaraya getiren şoförle anlaşıp bir saat sonra plajlara götürmesi için de çok ucuza anlaşma yaptım.

Hinagdanan Cave-Filipinler

Hinagdanan Mağarası – Filipinler Panglao Adası

Panglao Adası’ndaki Hinagdanan Mağarası’na tavsiyeleri dinleyerek öğleden önce gittim. Mağaraya girmek için 125 Filipin Pesosu ödedim.

Mağaranın içi çok nemli olduğu için sadece şort ile mağaraya giriş yaptım. Mağaradaki suda yüzmek ise benim için mükemmel bir deneyimdi. Hem su çok sıcak değildi hem de farklı bir tecrübe yaşadım.

Filipinler linkinden detaylı Filipinler yazımı okuyun.

Mağaranın içi bir nebze karanlık olduğundan dolayı çok iyi fotoğraflar çekemedim. Burada profesyonel bir makinaya sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlamış oldum.

Ayrıca, mağaranın dışında bulunan dükkanlarda tropikal meyve sularının keyfine bakmanızı öneririm. Benim favorim, Filipinler’in her bölgesinde mango olmuştu.

9. White Beach (Beyaz Plaj)

Hinagdanan Mağarası’ndan sonra, sıra çok merak ettiğim plaj bölgeleri olan Panglao Adası’nda… İlk durağım, Panglao Adası’nın ikinci en önemli plajı olan ve çok fazla otel-resort‘un bulunduğu White Beach oldu.

White-Peach-Panglao

White Beach – Panglao Adası

Plaja motor taksi ile vardım ve tek amacım, uçsuz bucaksız beyaz plajda yürümekti. Bu kumsalda baştan sona kadar yürüdüğüm için, efsane kum ve masmavi bir deniz ile karşılaşacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

White Beach, bende tropikal bir adada yaşıyormuş hissi uyandırdı. Eğer bütçenize uygun bir şeyler bulursanız, bu cennet beyaz plajda konaklama yapmanızı kesinlikle öneririm. Asla pişman olmazsınız. Şu linkten otelleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, hemen White Beach’in ilerisinde bulunan Bohol Beach Club da inanılmaz keyifli bir yer. Aslında burası bir otel ama dilerseniz gün içerisinde tesisten yararlanabiliyorsunuz. Havuzu, sahili ve restoranı tam keyif yapıp dinlenmelik. Restoranda 1 pizza 250-300 peso; kola 50 peso civarında. Şu linkten inceleyebilirsiniz.

10. Alona Beach (Alona Plajı)

Panglao Adası’ndaki beyaz plajda birkaç saat geçirdikten sonra adanın en güneyinde bulunan ve Bohol Panglao Adası’nın en bilinen plajı olan Alona Beach’e geçtim.

Alona Plaj’ı çok turistik bir yer olduğundan, Beyaz Plaj kadar bakir değil.

Bohol’de nerede kalınır diyorsanız : Filipinler Bohol Adası linkine tıklayabilirsiniz. Adadaki tüm alternatifleri tek tek liste olarak yazdım.

Alona Beach’de deniz kenarı, birçok otel, restoran, bar, dalış merkezi ve masaj merkezi ile tamamen kaplanmış durumda.

Fakat 1 km. uzunluğunda olan bu plajda istediğiniz yere havlunuzu atıp masmavi denizin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Alona-Beach-Panglao

Alona Beach Panglao Adası – Bohol Gezilecek Yerler

Bohol Adası’nda Alona Beach’i çoğu kişinin tercih etme sebebi, hem çok kalabalık hem de akşamları canlı bir ortamın olması…

Ayrıca Panglao Adası, deniz mercanlarının keyfini çıkarmak için efsane bir yer. Bu yüzden birçok dalış merkezi mevcut.

Gitmeden önce : Mutlaka Filipinler Bohol Adası Çikolata Tepeleri gezi rehberi yazıma bakınız.

Eğer Tagbilaran şehir merkezinden Alona Beach’e geliyorsanız, gidiş-dönüş ulaşım masrafınız ortalama 500 Filipin Pesosu civarında olacaktır.

Bonus :  Danao veya Doljo Beach

Eğer akşam üzeri gün batımı izlemek isterseniz bu 2 plaj da çok güzel oluyor. Bu plajlar hem daha sakin, hem de akşam üzeri güneşin gözden kayboluşunu keyifle izleyebileceğiniz nadir sahillere sahip.

Diğer Filipinler Gezi Yazılarım şu şekilde:

En güzel Filipinler Adası‘ndan birinde, Bohol Adası‘nda 2 gün boyunca Bohol gezilecek yerlerin en önemlilerini gezmiş, plajlarında vakit geçirmiş, Çikolata Tepeleri‘ne hayran kalmış, şehrin doğasına aşık olmuştum. Filipinler gezilecek yerler listesinin en başında gelen Bohol Adası, Filipinler gezimin ısınma aşaması olduğu için aklımın bir ucunda ilk yerlerde yerini çoktan aldı bile. Darısı hayal edenlere. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.