Filipinler’e Gitmek İçin 10 Neden !

Artık benden bıktınız belki de. Tahmin ediyorum. Sabah akşam Filipinler’de Filipinler diye diye başınızın etini yedim. Farkındayım. O turkuaz rengindeki denizi, rengarenk resifleri, bembeyaz sahilleri size gösterip gösterip canınızı sıkıyorum belki de. Özür dilerim. Ama anlatmazsam, sana bu güzellikleri göstermezsem, sanki hayatımda bir şeyler eksik kalacakmış gibi hissediyorum. Bu güzelikleri sana, size göstermezsem eğer, kendimi suçlu gibi hissediyorum. Peki Filipinler’e gitmek için neden bu kadar ısrar ediyorum ?

Butterfly_Ecogarden

Piton (Evet Canlı) : Filipinler’e gitmek için yüzlerce neden var aslında

O yüzden hiç kızma bana. Çünkü ben nasıl gittiysem bu topraklara, senin de gitmen için elimden geleni yapıyor olacağım. Ben hayal edip gerçekleştirebildiysem eğer, neden sıra sende olmasın ki ? Filipinler turu yapmak herkesin hakkı değil mi ?

Filipinler Turu Niye Yapılmalı ?

Büyüler adamı Filipinler. Doğası, denizi, insanı, havası güzeldir. Farklıdır. Rahatlatır adamı. Dönesin gelmez. Ayakların geri geri gider. Bir yanın kal bir yanın git der gibi ardına baka baka ayrılırsın ülkeden. Ucuzdur Filipinler.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Tek sıkıntı uçak biletidir. Başkent Manila’ya bir çok uçuş düzenlenir. Öyle direk THY ile uçacak olursan pahalıdır. Ama aktarmalı firmalar ile uçarsan 1,200 TL’ye bilet bulabilirsin. Tıpkı benim bulduğum gibi.

Ayrıca, direk ülkeye bilet bulamazsan eğer, Hongkong veya Taiwan’a uç. Ordan aktarma yap. Hatta Singapur bile olur. Araştır bu işleri. Armut piş ağzıma düş olmaz. Önce bunu bil.

Ne zaman ki uçak biletini almak için harıl harıl araştırma içersinde bulursan kendini, seni motive etsin diye şimdi sayacağım 10 güzelliği ve ülkede çektiğim kılibi izle. 4 dakika dal hayallere. Düş peşine…

1. Kışın Türkiye’de kar yağarken, Filipinler’de denize girmek ister misin ?

Belkide, Filipinler turu yapmak için en güzel neden. Şubat ayında İstanbul’da karla boğuşurken, Filipinler’e indiğimizde ayaklarımızda terlik, üzerimizde t shirt ve şort vardı.

Ekvatordan aşağıda kalan kısımlarda mevsimler tamamen bizim mevsimlerimiz ile zıt olur. O yüzden buralarda yaz iken oralarda kış olur. Oralarda kış iken buralarda yaz.

filipinler_gezi

Coron Adası-Aylardan Şubat : Filipinler’e gitmek için en güzel neden

O yüzden bu ülkeye gitmek için, sabahtan akşama kadar güneşlenip yüzmek için en güzel mevsim, belki bir çok insan hala buna inanmasa da, kış mevsimidir. O yüzden senin için de çok enteresan bir deneyim olabilir. Kışın gezilecek en güzel ülkelerdendir Filipinler.

2. Deniz-kum-güneş olmazsa olmazın mı ? 

Yakar adamı havası. Öyle sıcak, öyle güzeldir Filipinler. Gördüğüm en güzel deniz ve kum bu ülkede idi. 7000’den fazla adası olunca, hangi birine gideceğine sen de şaşıracaksın belki ama inan bana hepsi birbirinden güzel.

El_Nidoya_Giderken_Gördüğümüz_Muhteşem_Adalar

El Nido’ya Giderken Gördüğümüz Muhteşem Adalar (Deniz-Kum-Güneş 3’lümüz)

O yüzden aradığın deniz-kum-güneş hatta gece hayatı ise Filipinler’i mutlaka listene yaz. Hatta tüplü dalış seviyorsan, dünyanın en iyi 10 batık bölgesinden birisi olan Coron adasında bulunan batıkları mutlaka araştır derim.

3. Üzerine bir de yoruldukça masaj yaptırsak ?

Masaj yaptırmayı sever misin ? Ben hiç sevmezdim. Ta ki Güney Doğu Asya ülkelerine gidene kadar. Sonra, seyahatlerimin olmazsa olmazı oldu. Filipinler’de de bu geçerli. Kabul edelim. Bir Bali veya İsveç masajı kadar iyi değil, ama yine de oldukça başarılı masörler var. En enteresanı ne biliyor musun ?

Corong_Sahili

Corong Sahili – El Nido (Tarifsiz)

5 dolara 1 saat boyunca masaj yaptırabiliyorsun. Gündüz deliler gibi sahilde, denizde yorulan bedenin, akşamına misler gibi yeniden doğmanı sağlıyor. Üzerine de bir bira ! Hayal edebildin mi ?

4. Vizesiz ve ucuz bir ülke mi görmek istiyorsun ?

Valla öyle. Filipinler bizden vize istemiyor. 30 güne kadar kalabiliyorsun. Belki de bu ülkeyi en çok sevme nedenlerimden biriside buydu. Hiç bir sorun yaşamadan, otel ve uçak rezervasyonlarımı gösterip, elimi kolumu sallayarak ülkeye girişi yapmıştım.

Busuanga_Havalimanı_Coron_adası

Busuanga Havalimanı : Coron Adası Filipinler

Ülkeye girdikten sonrada, ne kadar ucuz olduğunu zaten adalara gidince anlıyorsun. Başkent Manila gelişmiş bir yer ama özellikle adalar hala bambaşka bir dünya sanki. Günde 50-60 dolara krallar gibi yaşayabilirsin. 100 doların varsa zaten, lafını bile etmiyorum…

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorları yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

5. Amacın henüz keşfedilmemiş topraklar mı görmek ?

Öyle. Filipinler henüz tam anlamıyla keşfedilmedi. Bir çok adada yol bile yok. Size o kadar söyleyeyim. Teknelerle veya motorlarla adaları geziyorsun. Araba yok. Polis yok. Asker yok. Teknoloji de varla yok gibi. Bir çok adada elektrik bile yok.

filipinler - el - nido

El Nido Yol Manzaraları-Nadir Yollardan : Filipinler’e gitmek oldukça kolaydır

İnan bana 5 yada 10 sene sonra, oralarında canına okuyacaklar, heryere oteller dikecekler, insanların huzurunu, hayvanların doğasını bozacaklar. Yapacaklar bunu. Görürsün. O yüzden acele etmek zorundasın. Bunu sakın unutma.

6. Dünyanın en güzel yerlerinden birisini mi görmek istiyorsun ?

Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden birisi Coron adasında bulunan Kayangan gölü oldu. Bir seyahat dergisinde görmüştüm onu. Dedim “Ben buraya bir gün gideceğim.” Öylesine büyülemişti beni. Gözlerimi ne zaman kapasam, hep hayalimde canlandırıyordum. Şu fotoğrafa bakınca sende de aynısı olmuyor mu ?

Kayangan_Gölü_Coron_Filipinler

Kayangan Gölü – Coron – Filipinler : Filipinler’e gitmek için yeterli değil mi ?

Şu an o tepede oturup, elinde biran, mis gibi bir yaz havası, hafif meltem, stressiz bir gün ! Bunların hepsini bu yerde yaşadım, tattım, bayıldım. O yüzden mutlaka senin de görmen lazım.

7. Sen de günbatımı aşığı mısın ?

Gördüğüm en güzel günbatımından birisini, Filipinler’in El nido şehrinde yaşadım. Her akşam bir an önce güneş batsında, tropik ağaçların altında biraz keyif çatalım diye bekleyip, rengarenk manzaralara şahit olduk.

El_nido_gün_batımı

El Nido’da Günbatımı : Filipinler’e gitmek zor değildir

Öylesine güzel, öylesine huzurluydu ki nasıl tarif edilir bilmiyorum. Sanırım fotoğraf zaten durumu anlatıyor…

8. Hayalini kurduğun meyvelerin tadı nasıldır acaba ?

Ben de çok severim. Bayılırım meyvelere. Ama bu ülkelerde o kadar enteresan, o kadar lezzetli meyveler var ki, kültürünü, doğasını, güzelliklerini geçtim, sadece meyveleri için gelinir.

Seven_Commandos_Island

Seven Commandos Island : Filipinler’e gitmek için en güzel nedenlerden

Mango, Durian (Ayak gibi kokar. Öyle tarif edilir ve öyle bilinir. Ama çok lezzetlidir.), Ananas, Marang, Lanzones, Mangosteen (En Sevdiğim), Papaya gibi meyveler çokkkkkk lezzetli ve ucuzdur.

Özellikle halk pazarlarında bolca bulabilirsiniz. Dışı sizi ürkütmesin. Çünkü bir çoğu dışarıdan çok güzel görünmese de, inan bana lezzetine bayılacaksın.

9. Mutlu, güler yüzlü toplum görmek peşindeysen ?

Çok güler yüzlü insanlar. Her daim sempatikler ve sürekli gülüyorlar. Nedense fakir ülkeler hep böyle. Genellememeliyim belki de ama bu zamana kadar hangi fakir ülkeye gitsem, insanlarının büyük bir çoğunluğu güler yüzlü. Filipinler’de bunlardan birisi.

Filipinler_Puerto_Princesa_Açık_Cezaevi

Puerto Princesa (Burası Açık Cezaevi.Bizim ne işimiz var orda ? Merak !)

Git. Gör. Gör ki, “Çok güleryüzlü toplumuz biz.” diye kendimizi öven halimizin ne kadar da abartı olduğunu gör. Pek muhtemel, sen de bu insanları çok seveceksin ve geri dönmek istemeyeceksin. Belki de bu ülkeye dönünce, en büyük hasretin güler yüzlü insan görmek olacak…

10. Peki nereye gitmeli ?

O kadar övdük, anlattık, hayallere daldırdık. Biraz da faydamız dokunsun, sana rota çıkaralım. Ülke çok büyük. 7000’den fazla ada var dedik. Kolay değil gezmesi.

O yüzden çok güzel bir rota yap kendine. O rota üzerinde, uçak, tekne, otobüs ne varsa araştır. Zor olabilir ama bir şekilde halledersin.

Sinugba_Sa_Balay_Restoranı_Coron_Adası

Sinugba Sa Balay Restoranı – Coron Adası

Şahsen benim rotam ; Manila-Coron-El Nido (Palawan Adası) ve Puerto Princesa (Palawan Adası) şeklinde oldu. Bu rotada 9 gün geçirdim. Aslında vakit olsaydı, bu rotaya ilaveten Boracay, Cebu, Bohol, Siargao gibi yerlere de giderdim.

Çok güzel yerlermiş doğrusu. Artık, Filipinler turu yapmak için benim de hala nedenlerim var. Kısmet, bir sonrakine diyelim. Bu arada, eğer ki şuana kadar sen de Filipinler’i detaylıca araştırmak istersen, seni “Filipinler Gezi Rehberi” yazıma davet ediyorum.

Hep aklımda : O sahiller, o insanlar, o pazarlar, o adalar, o deniz, o rüzgar… Hepsi aklımda. Adalarda kiraladığım motor ile, köy köy gezdiğim günler ve ne kadar da mutlu olduğum anlar aklımda.

Halkla yarım yamalak ingilizce konuşmaya çalışırken, gösterdikleri nezaket ve anlayış, yüzlerinde ki gülümseme aklımda. Çocukların ürkek bir şekilde yanına gelip, seninle tanışmaya çalışırken gösterdikleri saygı aklımda.

en_guzel_yerler

El Nido Sahilleri : Filipinler Turu yapmak için bu fotoğraf yeterli değil mi ?

Fethiyeli birisi olmama rağmen, bu denizin bu kadar farklı renklere büründüğünü gördükten sonra, kendimi direk denizin dibine kadar daldırıp gördüğüm resifler kaşısında hissettiğim şaşkınlık ve huzur hala aklımda…

Benim Filipinler turu yapmanız için anlatacaklarım bu kadar. O yüzden, ne yap ne et git Filipinler’e. Herkes gitmeden önce git. Yoksa çok geç olacak. İlk sen gör, sen öğren, sen anlat, sen yaşa. Çünkü 5 sene sonra yaşanacaklar, şimdi  ki kadar saf ve şimdiki kadar güzel olmayacak. İnan bana. Sen yeter ki koy kafana. Yeter ki iste. Yeter ki hayal et, düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

18 Yorum

 1. Dicle
  • Deniz Pehlivan
   • Mehmet
    • Sevda
 2. Ayça Topçu
 3. Sinan Erdoğan
  • Deniz Pehlivan
 4. İzzet Can
  • Deniz Pehlivan
 5. Merve
  • Deniz Pehlivan
 6. emre
  • Deniz Pehlivan
   • fahrettin
   • Vedat
 7. murat
 8. Kemal ertuğrul.gazi
 9. Ersin

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.