Kışın Gezilecek 10 Güzel Ülke

Kış Mevsiminde Gezilecek 10 Ülke

Kuzey Yarımküre kara kışa teslim olmaya başladı. Havalar soğudu, günler kısaldı, yüzler asıldı ! Can sıkıcı dönem ne yazık ki başladı. Şahsen benim hiç sevmediğim mevsim olan kış, bazı topraklarda özellikle Güney Yarımküre’de bizdekinin tam tersi. O güzel yerlerde, yaz gün yüzüne çıkmaya başladı, havalar ısındı, sahiller kalabalıklaştı. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. İyi güzel de sırf kış geldi diye yüzümüzü asıp, baharın gelişini umutsuzca beklemekle mi yetineceğiz ? Hayır. Bu mevsimin de keyfini süreceğiz, yine planlar yapıp, hayallere dalmaya devam edeceğiz. Peki nasıl ? Kış mevsiminde nereye gidilir ? “Her mevsimin kendine has güzelliği var da hangi mevsim hangi ülkeler güzeldir ?” diyenler için “Kış mevsimi” rotalarımı başlıyorum anlatmaya.

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Dostum. Daha önceden “Yılbaşında gidilecek yerler “, “Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri“, “Aralık Ayında Gezilecek 10 Ülke” ve “Ocak Ayında Gidilecek 10 Ülke” yazılarımda da kendimce rotalar çıkarmıştım. Malum hem aylara göre hem de mevsimlere göre tek tek rotalar planlıyorum. Sıra geldi “Kış Mevsiminde Gezilecek 10 Güzel Ülke” yazıma.  Kış mevsiminde gezilecek, görülecek ve keyfi sürülecek ülkeler nereler ? Kayak yapmak isteyene de, kış ortasında yazı yaşamak isteyene de sunacağım ülkeleri, haydi gel birlikte keşfedelim. Dünyanın bu çeşitliliğine ve farklılığına bayılıyorum. İlk durak Norveç !

1-Svalbar-Norveç

Kış ayının yaşanacağı en güzel ülkeden başlamak istiyorum. Bir türlü göremediğim ama artık ezbere bildiğim bir güzellikten bahsetmek istiyorum. Ben bu döneme şahit olamadım. Ama senin yaşamanı temenni ediyorum. Bu güzelliğin adı “Aurora Işıkları”. Genellikle Norveç-İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde yaşanıyor. Auroralar ; “Kuzey ve Güney Işıkları” olarak bilinen, Güneş rüzgarını oluşturan iyonize parçacıkların kutuplardan girerek, atmosferin üst katmanları ile etkileşmesi sonucunda oluşan ışınımlardır. Her bir renk aslında rüzgarın içeriği hakkında bilgi verir. Tromso ve bir çok İskandinavya’nın kuzeyindeki bölgelerde sıkça görünür. Geceler gündüz gibi aydınlanır. Hayal dünyasının içerisindeymişsin gibi yaşatır. Norveç’te görülecek en güzel yerler ; Oslo’dan başlayarak , Tromso ve Svalbar’dır. Lakin çok pahalı bir tur olabilir. Günde 50-60 Euro asla yetmez. Masrafları düşürmek çin Interrail bileti alıp gezmek gerekir. Interrail yazım için tıklayınız. Norveç bizden ne yazık ki vize ister. Uçak bileti fiyatları gidiş-geliş 500 TL civarındadır. Norveç otelleri için tıklayınız.

Aura-Kuzey Işıkları

Aura-Kuzey Işıkları

2-Bansko-Bulgaristan

Bansko’yu çoğu turistin kış mevsiminde seçmesinin nedeni ne biliyor musun ? Kayak. İşte Bulgaristan’da da Bansko adında bir şehir var. Sofya’dan 150 km uzakta. UNESCO Dünya Mirası olan Pirin Ulusal Parkı sınırlarında yer alıyor. Sadece kayak değil, Spalar, Casinolar, Barlar da bulunuyor. En cazip yanı ne peki ? İnanılmaz derecede ucuz olması. Zaten bir çok tur firmalarının ilanlarında da “4 gün her şey dahil 700 TL” gibi ilanlar görürsünüz. Eğer kayak yapmayı çok seviyor, şöyle ucuz bir yer arıyorsanız Bansko ilk tercihiniz olsun derim. Gitmişken de Sofya’ya da uğramayı ihmal etmeyin. Bulgaristan bizden vize istiyor ve gerek otobüsle, gerek araba ile, gerekse de uçakla gidilebiliyor. Bulgaristan otelleri için tıklayınız.

Bansko-Bulgaristan

Bansko-Bulgaristan

3-Los Angeles-ABD

Los Angeles. Melekler şehri. Dünyanın sanat, müzik ve film başkenti. Aynı zamanda deniz-kum-güneş zenginliğine de sahip ABD’nin en güzel şehirlerinde birisi. Gelmişken Santa Monika, Venice Beach, Malibu Plajı, Universal Studios, Six Flags, Hollywood, Beverly Hills, Westwood Village, Griffith Observatory (Gözlem Noktası), Çin Mahallesi görülmesi gereken yerlerden. Hatta 2-3’er saat uzaklıktaki San Francisco ve San Diego şehirleri de mutlaka uğranması gereken duraklar.” Los Angeles’da mutlaka yapılması gerekenler neler ?” dersen : Hayatımda çocuklar gibi eğlendiğim ve hiç unutamadığım günlerden birisini yaşatan Universal Studios ve Six Flags eğlence parkları. Öylesine eğlenmiş, o kadar çok mutlu olmuştum ki, eğlence parklarındaki o devasa ride’larda çocuklar gibi çığlık çığlığa kaldığım günleri hala unutamıyorum. O yüzden Los Angeles, aradığınız hemen hemen her şeyi  size verebilir. Pahalıdır. Baştan söyleyeyim. Ama sırt çantası ile gezenler için yazdığım öneriler dikkate alınırsa bir şekilde halledilebilir. Los angeles gezi rehberi yazılarıma bakabilirsiniz. ABD bizden vize ister. Uçak biletleri 1,500-2,000 TL arasında değişir. Los Angeles otelleri için tıklayınız.

Los Angeles-ABD

Los Angeles-ABD

4-Phuket Tayland

Ah Tayland. Vah Tayland. Fırsat olsa yarın sabah uçağa atlar, vize mize derdi de olmayan bu sevimli topraklara bir an önce uçar giderim ! Neden mi bu kadar çok seviyorum ? Masmavi deniz, kum, güneş, tapınaklar, sokak yemekleri, adalar, maymunlar, filler, kaplanlar… Ayrıca görülmesi gereken çok güzel yerler var ; Koh Phangan, Koh Samui, Bangkok, Pattaya ve Chaing Mai bunlardan sadece bir kaçı. Ama bu sefer Phuket’i anlatıcam. Phi Phi adası, Patong Beach ve James Bond adası mutlaka görmen gereken yerlerin başında gelmeli. Eğer vaktin kalırsa, mutlaka ama mutlaka yukarıda saydığım yerlere de geç derim. Günde 40-50 dolar yeterli olur. Ama, ne yazık ki Tayland, son dönemlerde turistik bir rota oldu. Eski sakinliğini ve ucuzluğunu kaybetmeye başladı. Yine de, hala gidilir. Gelmişken de, en az 2-3 hafta kalınmalıdır. Uçak biletleri genelde 1,600-2,000 TL arasında değişir. Tayland otelleri için tıklayınız.

Phi Phi Adası-Tayland

Phi Phi Adası-Tayland

5-El Nido-Filipinler

Filipinler. Geçen işteyim. Kafam bozuldu yine. Canım sıkıldı. İçim bunaldı. Yine bir şey eksik. Yine o hayaller ! Gözlerimi kapadım. Kapar kapamaz yine o saçma tebessüm ! Bembeyaz kumların üzerinde uzanmışım. Hemen arkamda tropik ağaçlar. Üzerime un gibi bembeyaz kumlar yapışmış. Önümde mavi ve yeşilin renk cümbüşünü göre göre keyif aldığım uçcuz bucaksız deniz. Akşam üzeri kırmızı ve turuncunun bilmediğim renklerini öğreten günbatımı. Kiraladığım motorumla köy köy, kasaba kasaba gezdiğim o adalar ! Sonra yine uyandım. Söylendim durdum. Belki sen gitmek istersin diye biraz anlatayım. Gördüğüm en güzel yerlerden birisi El Nido oldu. Filipinler’in Palawan adasında bulunuyor. Filipinler bizden vize istemiyor ve direk Manila’dan Palawan adasına uçup, oradan arabalarla El Nido’ya geçiyor olacaksın. Yanlız 6 saat falan sürecek. Günde 40-50 dolar idealdir. Çünkü ada turları ülke şartlarına göre biraz pahalıdır. Hatta El Nido gezi rehberi  yazıma da bakabilirsiniz. Filipinler’deki otelleri görmek için tıklayınız.

El Nido'da Sıradan Adalardan Bir Tanesi

El Nido’da Sıradan Adalardan Bir Tanesi

6-Varanasi-Hindistan

“Hayatının dönüm noktası olduğu herhangi bir an var mı ? ” ya da “En unutamadığın, hayatına kazınmış an hangisi ? ” diye soranlara cevabım : Varanasi… Dostum. Bilmiyorum ne kadar maceraperestsin ya da ne kadar farklı bir yer arıyorsun. Başka hiç bir yerde göremeyeceğin, belki varlığından bile haberdar olmadığın neresi var bilmiyorum ama bu Varanasi denen yer, adamı ayıltır, şaşırtır, sorgulatır, nefesini keser. Soluksuz bırakır. Hinduizm’e inanların en kutsal şehirlerinden ve dünyanın en eski şehirlerinden birisi olan Varanasi’ de, görmek gereken en önemli etkinliği söyleyeyim sana : Ölü yakma merasimleri. Ganj nehri kenarında kurulu olan Ghat yani “Ölü Yakma yerlerine” gidecek ve orada ölü bedenlerin 2 saat kadar kısa bir sürede nasıl küllere dönüştüğünü “Kanlı Canlı” izleyecek, sonrasında o küllerin nasıl Ganj nehrine atılıp, duaların sessizliğini dinleyeceksin. Burası turistik bir yer değil. Burası temiz, medeni veya keyif çatılacak bir yer değil. Burası Varanasi. Dünyada görebileceğin en pis ama en güzel yerlerden birisi. Sebebi ne diye soracak olursan, hiç bir cevabım yok. Cevapların tükenip, sadece kendinle yüzleşeceğin bir yer.Hayatın ne kadar kısa olduğunu sorgulatan yer. Öyle işte. Hindistan bizden vize istiyor. Ama alması çok kolay. Uçak bileti fiyatları da 1,000 TL civarında. Hindistan otelleri için tıklayınız.

Varanasi-Hindistan

Varanasi-Hindistan

7-Hongkong

Hadi biraz Hongkong’u gezelim. Muson yağmurları yavaş yavaş kaybolurken, şehri tanımak için önce Hongkong’un en yüksek noktası The Peak’e çıkar veeee Hongkong ile tanışırsın. The Peak’ten yürüyerek, parkın içerisinde kaybolur, gökdelenlerin gölgesinde sokakları gezersin. Sonra, Victoria limanına gider, yavaş yavaş hava kararırken, bilmem kaç bin tane gökdelenin gece ışıklandırması için süslenip, hazırlanmasına tanık olursun. Yavaş yavaş Avenue of Stars’da yürüyerek, limanın havasını içine çeker, Hongkongluların nefes almak için kaçıştığı sahil bandını yürürsün. Ertesi gün Lantau adasına gidip, ülkenin Budizm dinine ne kadar düşkün olduğunu, tapınaklara ve halkın dua edişine bakarak resmedersin. Enteresandır. Yediğim en güzel sokak yemeklerinden olan deniz mahsullü noodle ve ızgara çeşitleri ile aşk yaşar, gelmişken de Asya’nın Las Vegas’ı olarak bilinen Macau’ya 1 saat yolculuk ederek geçersin. Ne vize için uğraşırsın, ne de sınırdan geçerken suratsız memurlarla. Ama unutmadan Hongkong pahalı bir ülkedir. Günde 50 dolar ayırman lazım. Gelmişken de en az 3 gün kalmanı öneririm. Uçak biletlerini, sana anlattığım websitelerini doğru-düzgün araştırırsan, 300-400 dolara yani 1,000-1,200 TL’ye mal edebilirsin. Hongkong otelleri için tıklayınız.

Hongkong

Hongkong

8-Sieam Reap-Kamboçya

Dünyada görmeniz gereken 10 önemli yerden birisi Siem Reap. Neden mi ? Anlatayım. Şimdi. Bu ülke 1970’lerde 2 milyon insanın katledildiği bir ülke. O yüzden yanıbaşındaki Tayland gibi şen şakrak insanlar göremezsin burada. Sessizlik, sakinlik ve sükunet hakimdir. Ama bu ülkede öyle bir yer vardır ki, dünyanın en büyük dini tapınak bölgesi olarak nam salmıştır. Öyle büyük bir bölge ki 1.000 km karelik bir alanı kapsıyor. Her yıl 2 milyon insan ziyaret etmeye geliyor. İçerisinde göller, ormanlar, binlerce tapınak bulunuyor. Gezmek için en az 2 gün gerekiyor. Öylesine büyük, öylesine büyüleyici… Siem Reap’e gelmişken Tayland’a da geçilebiliyor veya başkent Phnom Penh’e de 5-7 saat araç mesafesinde ulaşılabiliyor ve günde 30-40 dolar yeterli olabiliyor. He bu arada, Kamboçya bizden kapı vizesi istiyor ve 10 dakikada havalimanından alınabiliyor. Yanınızda fotoğraf, otel ve uçak rezervasyonlarınızı bulundurmayı unutmayın. Türkiye’den Kamboçya’ya uçak biletleri genellikle 1,500-2,000 TL arasında değişiyor. Siem Reap otelleri için tıklayınız.

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya

9-Budapeşte-Macaristan

Budapeşte. Vize istiyor Macaristan. Ama Wizz Air firmasında gidiş dönüş 250-300 TL’ye bilet bulunabildiği için, insan yine de katlanmak istiyor. Hele ki kış döneminde biraz daha az rağbet görmesi ile birlikte, fiyatlar daha da aşağıya iniyor. Budapeşte, Tuna nehrinin şehri Buda ve Peşte olarak 2’ye ayırdığı, Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olarak biliniyor. Özellikle genç nüfusun diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla olduğu Budapeşte, genç nüfüsu ve üniversiteleri ile tam bir eğlence şehri vaat ediyor.  Gelmişken, Gallert Tepesinden şehri izlemeyi, Balıkçılar Kulesini görmeyi, Kahramanlar Meydanında dolaşıp hemen ardında yer alan Varosliget yani şehir parkını gezmeyi unutma. Parkın içerisinde yer alan sıcak su kaplıcalarını da mutlaka uğrayıp, bu keyiften mahrum kalma derim. Birde bu şehre gelmişken kesinlike “Gulaş Çorbası” içmelisin. İşte bildiğiniz etli-patatesli yemek. Ama bizim damak tadımıza yakın. Bütçe olarak ; Günde 40 Euro yeterli olabilir. Uçak bileti gidiş geliş 300-400 TL. Yine ne yazık ki Schengen vizesi istiyorlar. Budapeşte otelleri için tıklayınız.

Budapeşte-Macaristan

Budapeşte-Macaristan

10-Prag-Çek Cumhuriyeti

Kışın Prag soğuk olur. Ama güzel olan ne biliyor musun ? Hani hep o filmlerde izlediğin eski ve tarihi bir şehirde, kar taneleri sokaklara düşerken, sen köşedeki bir kafede oturup camın kenarında kurulu masanda sokağın ruhunu izlersin ya ! İşte Prag sana bunu vaad eder. Yüz kuleli şehir olarak bilinen Prag’da, Vlata Nehri üzerine kurulu olan Charles köprüsü ve meşhur astronomik kulesi en önemli 2 noktadır. Önce buradan başlarsın keşfe. Sonra, insan Ortaçağ döneminde yaşıyormuş hissine kapılarak sokak sokak kaybolur. Şehrin biralarını, et restoranlarını ve sıcak şarapları tadıp huzura erer. En önemli ve farklı etkinliklerden bir tanesi de, Black Light Theather olarak bilinen gölge tiyatrosu mutlaka görülmesi gereken etkinliklerdendir. Etkinlikleri görmek için tıklayınız. Normal şartlar günde 40-50 Euro sırtçantası ile gezenler için yeterde artar bile. Prag’a kadar gelmişken, vakti olanlara  Karlovy Vary ve Cesky Krumlov şehirlerine de uğramalarını öneririm. Uçak bileti 400 TL civarında. Çek Cumhuriyeti bizden vize istiyor. Prag otelleri için tıklayınız.

Prag-Çek Cumhuriyeti

Prag-Çek Cumhuriyeti

Bonus

Şimdi sayacağım ülkelere henüz gitmedim. Ama o kadar çok okudum o kadar çok araştırdım ki, Kış mevsiminde hangi ülkeye gidilir veya gidilmez artık ezberledim. Dostum ; sakın Endonezya Bali’ye, sırf güneyde diye gitme. Şu anda Bali sürekli yağmurlu olabiliyor. Gideceksen ; Güney Afrika, Tanzanya, Şeyseller, Yeni Zellanda, Papua Yeni Gine, Avusturalya, tüm Orta Amerika ve Güney Amerika ülkeleri Kış mevsiminde gidilecek en güzel dönemdir. Bunu ben değil, araştırdığım ve dünyanın en önde gelen seyahat platformları söylüyor. Umarım kararsız kaldığın rotalar konusunda yardımcı olabilmişimdir.

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland

Yavaş yavaş kış soğukları kendini göstermeye başlarken, kayak merkezlerinde keyif çatacağınız, Güneydoğu Asya  ülkelerinde kış ortasında yazı yaşayacağınız güzel bir 2016 yılı diyorum. Hayallerinizin sona ermeyeceği, bir seyahatiniz biterken bir sonrakinin planlarını yapacağınız dopdolu bir yıl geçirmenizi diliyorum.

Dünyanın en güzel ülkelerine gitmeniz ve karşılaşacağımız günler görmek dileğimle.

Deniz Pehlivan…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

1 Yorum

  1. Mustafa

Yorum Yap