Kışın Gezilecek 10 Güzel Ülke

Kışın gezilecek ülkeler nereler ? Kışın yaz tatili yapılacak, sıcak tatil yerleri nereler ? Bu soruyu sıkça duyar oldum. Herkes farklı diyarlara gitmek istiyor artık. Görmek, keşfetmek, yaşamak istiyor. Kaçmak, huzura ermek. O yüzden şimdi sizlere, kendimce güzel bulduğum 10 Kış tatili ülkesi sayacağım.İyi güzel de, Kışın tatile gidilebilecek bu ülkeleri neye göre dikkate alacaksınız

servet şekerleme bannermalta banner

Kuzey Yarımküre kara kışa teslim olmaya başladı. Havalar soğudu, günler kısaldı, yüzler asıldı ! Can sıkıcı dönem ne yazık ki başladı. Şahsen benim hiç sevmediğim mevsim olan kış, bazı topraklarda özellikle Güney Yarımküre’de bizdekinin tam tersi. O güzel yerlerde, yaz gün yüzüne çıkmaya başladı, havalar ısındı, sahiller kalabalıklaştı.

Bunu zaten hepimiz biliyoruz. İyi güzel de sırf kış geldi diye yüzümüzü asıp, baharın gelişini umutsuzca beklemekle mi yetineceğiz ? Hayır. Bu mevsimin de keyfini süreceğiz, yine planlar yapıp, hayallere dalmaya devam edeceğiz. Peki nasıl ?

Kış mevsiminde nereye gidilir ? “Her mevsimin kendine has güzelliği var da hangi mevsim hangi ülkeler güzeldir ?” diyenler için “Kış tatili” rotalarımı başlıyorum anlatmaya. Bu arada, gittiğim 60 ülkeyi 80 saniyede, yukarıdaki videomdan izleyiniz derim. Youtube kanalıma da beklerim.

Kışın Gidilecek En Güzel Ülkeler – Kış Tatili Ülkeleri

filipinler_vizesiz

Coron-Filipinler

Şimdi. Daha önceden “Yılbaşında gidilecek yerler “, “Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri“, “Aralık Ayında Gezilecek 10 Ülke” ve “Ocak Ayında Gidilecek 10 Ülke” yazılarımda da kendimce rotalar çıkarmıştım. Malum hem aylara göre hem de mevsimlere göre tek tek rotalar planlıyorum. Sıra geldi “Kış Mevsiminde Gezilecek 10 Güzel Ülke” yazıma.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

Kış mevsiminde gezilecek, görülecek ve keyfi sürülecek ülkeler; kayak yapmak isteyene de, kış ortasında yazı yaşamak isteyene de sunacağım ülkeleri, haydi gel birlikte keşfedelim. Dünyanın bu çeşitliliğine ve farklılığına bayılıyorum. İlk durak Norveç !

1-Svalbar-Norveç

Aurora Işıkları, aslında iyonize parçaların, kutuplardan girdikten sonra, atmosferde etkileşim yaşamaları akabinde oluşuyorlar ve çoğu zaman, İskandinav Ülkeleri’nin tamamında, kış aylarında görünürler.

İşte bu görsel şovu görmek isteyen birisi olarak, listemin ilk sırasında Norveç’in Svalbar şehrinden bahsetmek istiyorum.

Aura-Kuzey Işıkları

Aura-Kuzey Işıkları : Kışın gezilecek ülkeler

Bu görsel şovu görmek pahalı bir etkinlik olsa da, hayatım boyunca bir kez deneyimlemek istediğim şeylerden.

Bu ışıklar, kış mevsiminde Tromso, Svalbar gibi şehirlerden görünüyor. Ama inanılmaz soğuk bir havada görebiliyorsunuz.

Yurtdışına gitmeden önce, nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi uçak bileti arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazıma bakınız. Bildiğim tüm yöntemler o yazımda.

Ne kadar mı pahalı ? Valla sanırım günde 70-80 Euro az bile kalır. O kadar pahalı yani. Bu arada daha az para harcamak için, interrail bileti alın derim. Bu arada Norveç, vize isteyen bir ülke, uçak biletleri de 300 dolar civarında.

 • Norveç Otel önerilerim : Svalbar’daki oteller için tıklayınız, Oslo’daki oteller için tıklayınız, Tromso’daki oteller için tıklayınız.
 • Norveç İçin Kaç Gün Yeter : 4-7 gün yeterli olacaktır.
 • Norveç’e Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Zaman kalırsa hemen yanıbaşındaki İsveç’in en güzel şehri Stockholm’e uğrayabilirsiniz.

2-Bansko-Bulgaristan

Tatil Dükkanı

Bansko’yu çoğu turistin kış mevsiminde seçmesinin nedeni ne biliyor musun ? Kayak. İşte Bulgaristan‘da da Bansko adında bir şehir var. Sofya’dan 150 km uzakta (Sofya gezi yazımıza da bakabilirsiniz) UNESCO Dünya Mirası olan Pirin Ulusal Parkı sınırlarında yer alıyor.

Bansko - Bulgaristan

Bansko-Bulgaristan : Kışın gezilecek ülkeler

Sadece kayak değil, Spalar, Casinolar, Barlar da bulunuyor. En cazip yanı ne peki ? İnanılmaz derecede ucuz olması. Zaten bir çok tur firmalarının ilanlarında da “4 gün her şey dahil 700 TL” gibi ilanlar görürsünüz. Eğer kayak yapmayı çok seviyor, şöyle ucuz bir yer arıyorsanız Bansko ilk tercihiniz olsun derim.

Kışın gidilecek ülkelerden olan Bulgaristan’a kadar gitmişken de Sofya’ya da uğramayı ihmal etmeyin. Bulgaristan bizden schengen vizesi istiyor ve gerek otobüsle, gerek araba ile, gerekse de uçakla gidilebiliyor.

 • Bulgaristan Otel önerilerim : Sofya’daki oteller için tıklayınız, Bansko’daki oteller için tıklayınız
 • Bulgaristan İçin Kaç Gün Yeter : 2-5 gün yeterli olacaktır.
 • Bulgaristan’a Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Zaman kalırsa hemen yanıbaşındaki Yunanistan’ın Atina şehrine de gidebilirsiniz.

3-Los Angeles-ABD

Kışın gezilecek ülkelerden en can alıcılarından birisi : Los Angeles. Nam-ı diğer Melekler şehri. Dünyanın sanat, müzik ve film başkenti. Aynı zamanda deniz-kum-güneş zenginliğine de sahip ABD‘nin en güzel şehirlerinde birisi.

Gelmişken Santa Monika, Venice Beach, Malibu Plajı, Universal Studios, Six Flags, Hollywood, Beverly Hills, Westwood Village, Griffith Observatory (Gözlem Noktası), Çin Mahallesi görülmesi gereken yerlerden. Hatta 2-3’er saat uzaklıktaki San Francisco ve San Diego şehirleri de mutlaka uğranması gereken duraklar.

Los Angeles-ABD

Los Angeles-ABD : Kışın gezilecek ülkeler

” Los Angeles’da mutlaka yapılması gerekenler neler ?” dersen : Hayatımda çocuklar gibi eğlendiğim ve hiç unutamadığım günlerden birisini yaşatan Universal Studios ve Six Flags eğlence parkları. Öylesine eğlenmiş, o kadar çok mutlu olmuştum ki, eğlence parklarındaki o devasa ride’larda çocuklar gibi çığlık çığlığa kaldığım günleri hala unutamıyorum.

O yüzden Los Angeles, aradığınız hemen hemen her şeyi  size verebilir. Pahalıdır. Baştan söyleyeyim. Ama sırt çantası ile gezenler için yazdığım öneriler dikkate alınırsa bir şekilde halledilebilir. Los angeles gezi rehberi yazılarıma bakabilirsiniz. ABD bizden Amerika vizesi ister. Uçak biletleri 1,500-2,000 TL arasında değişir.

 • Los Angeles Otel önerilerim : Los Angeles’daki ekonomik otelleri incelemek için tıklayınız.
 • Los Angeles İçin Kaç Gün Yeter : 2-5 gün yeterli olacaktır.
 • Los Angeles’a Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : San Francisco, Santa Cruz, San Diego da listenizde olsun.

Detaylı olarak yazdığım ABD Gezi Rehberi yazımda, tüm ABD seyahatime dair notlarımı okuyabilirsiniz.

4-Phuket Tayland

Sizin de canınız kış mevsiminde yaz tatili mi çekiyor ? Ah Tayland. Vah Tayland. Fırsat olsa yarın sabah uçağa atlar, vize mize derdi de olmayan bu sevimli topraklara bir an önce uçar giderim ! Neden mi bu kadar çok seviyorum ?

Masmavi deniz, kum, güneş, tapınaklar, sokak yemekleri, adalar, maymunlar, filler, kaplanlar… Ayrıca görülmesi gereken çok güzel yerler var ; Koh Phangan, Koh Samui, Bangkok, Pattaya ve Chaing Mai bunlardan sadece bir kaçı. Ama bu sefer Phuket’i anlatıcam.

Phi Phi Adası-Tayland

Phi Phi Adası-Tayland : Kışın gezilecek ülkeler

Phi Phi adası, Patong Beach ve James Bond adası mutlaka görmen gereken yerlerin başında gelmeli. Eğer vaktin kalırsa, mutlaka ama mutlaka yukarıda saydığım yerlere de geç derim. Günde 40-50 dolar yeterli olur. Ama, ne yazık ki Tayland, son dönemlerde turistik bir rota oldu. Eski sakinliğini ve ucuzluğunu kaybetmeye başladı.

Yine de, hala gidilir. Gelmişken de, en az 2-3 hafta kalınmalıdır. Uçak biletleri genelde 1,600-2,000 TL arasında değişir.

Tayland’a girerken, bizden geri dönüş biletlerimizi ve otel rezervasyonlarımızı istiyorlar. Otel rezervasyonunzu şu linkten, uçak rezervasyonunuz da bu linkten yapınız.

5-El Nido-Filipinler

Filipinler. Geçen işteyim. Kafam bozuldu yine. Canım sıkıldı. İçim bunaldı. Yine bir şey eksik. Yine o hayaller ! Gözlerimi kapadım. Kapar kapamaz yine o saçma tebessüm ! Bembeyaz kumların üzerinde uzanmışım. Hemen arkamda tropik ağaçlar.

Filipinler’e seyahat planınız varsa, lütfen öncelikle ayrıntılı ve çok kapsamlı Filipinler Gezi Rehberi yazımı okuyunuz.

Üzerime un gibi bembeyaz kumlar yapışmış. Önümde mavi ve yeşilin renk cümbüşünü göre göre keyif aldığım uçcuz bucaksız deniz. Akşam üzeri kırmızı ve turuncunun bilmediğim renklerini öğreten günbatımı. Kiraladığım motorumla köy köy, kasaba kasaba gezdiğim o adalar !

El Nido'da Sıradan Adalardan Bir Tanesi

El Nido’da Sıradan Adalardan Bir Tanesi : Kışın yaz tatili yapılacak ülkeler

Sonra yine uyandım. Söylendim durdum. Belki sen gitmek istersin diye biraz anlatayım. Gördüğüm en güzel yerlerden birisi El Nido oldu. Filipinler’in Palawan adasında bulunuyor. Filipinler bizden vize istemiyor ve direk Manila’dan Palawan adasına uçup, oradan arabalarla El Nido’ya geçiyor olacaksın.

Yanlız 6 saat falan sürecek. Günde 40-50 dolar idealdir. Çünkü ada turları, ülke şartlarına göre biraz pahalıdır. Hatta El Nido gezi rehberi  yazıma da bakabilirsiniz.

6-Varanasi-Hindistan

“Hayatının dönüm noktası olduğu herhangi bir an var mı ? ” ya da “En unutamadığın, hayatına kazınmış an hangisi ? ” diye soranlara cevabım : Varanasi… Bilmiyorum ne kadar maceraperestsin ya da ne kadar farklı bir yer arıyorsun. Başka hiç bir yerde göremeyeceğin, belki varlığından bile haberdar olmadığın neresi var bilmiyorum ama bu Hindistan‘daki Varanasi denen yer, adamı ayıltır, şaşırtır, sorgulatır, nefesini keser. Soluksuz bırakır.

Varanasi-Hindistan

Varanasi-Hindistan : Kışın yaz tatili yapılacak ülkeler

Hinduizm’e inanların en kutsal şehirlerinden ve dünyanın en eski şehirlerinden birisi olan Varanasi’ de, görmek gereken en önemli etkinliği söyleyeyim sana : Ölü yakma merasimleri.

Hindistan ile ilgili kaynak arıyorsanız, lütfen Hindistan Gezi Rehberi yazımdan başlayınız.

Ganj nehri kenarında kurulu olan Ghat yani “Ölü Yakma yerlerine” gidecek ve orada ölü bedenlerin 2 saat kadar kısa bir sürede nasıl küllere dönüştüğünü “Kanlı Canlı” izleyecek, sonrasında o küllerin nasıl Ganj nehrine atılıp, duaların sessizliğini dinleyeceksin.

Burası turistik bir yer değil. Burası temiz, medeni veya keyif çatılacak bir yer değil. Burası Varanasi. Dünyada görebileceğin en pis ama çok güzel yerlerden birisi. Sebebi ne diye soracak olursan, hiç bir cevabım yok.

Cevapların tükenip, sadece kendinle yüzleşeceğin bir yer.Hayatın ne kadar kısa olduğunu sorgulatan yer. Öyle işte. Hindistan bizden Hindistan vizesi istiyor. Ama alması çok kolay. Uçak bileti fiyatları da 1,000 TL civarında.

 • Hindistan Otel önerilerim : Varanasi otelleri için tıklayınız, Jaipur otelleri için tıklayınız, Agra otelleri için tıklayınız, Delhi otelleri için tıklayınız, Mumbai otelleri için tıklayınız.
 • Hindistan İçin Kaç Gün Yeter : Gideceğiniz şehre göre çok değişir. En az 1 hafta kalmak gerekir. Varanasi için 2 gün yeter.
 • Hindistan’a Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Güneyindeki Sri Lanka veya Doğusundaki Nepal’e de gidebilirsiniz.

7-Hongkong

Hadi biraz Hongkong’u gezelim. Muson yağmurları yavaş yavaş kaybolurken, şehri tanımak için önce Hongkong’un en yüksek noktası The Peak’e çıkar veeee Hongkong ile tanışırsın. The Peak’ten yürüyerek, parkın içerisinde kaybolur, gökdelenlerin gölgesinde sokakları gezersin.

Sonra, Victoria limanına gider, yavaş yavaş hava kararırken, bilmem kaç bin tane gökdelenin gece ışıklandırması için süslenip, hazırlanmasına tanık olursun. Yavaş yavaş Avenue of Stars’da yürüyerek, limanın havasını içine çeker, Hongkongluların nefes almak için kaçıştığı sahil bandını yürürsün.

Hongkong - kışın - gezilecek - ülkeler

Hongkong : kışın gezilecek ülkeler

Ertesi gün Lantau adasına gidip, ülkenin Budizm dinine ne kadar düşkün olduğunu, tapınaklara ve halkın dua edişine bakarak resmedersin. Enteresandır.

Yediğim en güzel sokak yemeklerinden olan deniz mahsullü noodle ve ızgara çeşitleri ile aşk yaşar, gelmişken de Asya’nın Las Vegas’ı olarak bilinen Macau’ya 1 saat yolculuk ederek geçersin.

Ne vize için uğraşırsın, ne de sınırdan geçerken suratsız memurlarla. Ama unutmadan Hongkong pahalı bir ülkedir. Günde 50 dolar ayırman lazım. Gelmişken de en az 3 gün kalmanı öneririm. Uçak biletlerini, doğru araştırırsan, 300-400 dolara yani 1,000-1,200 TL’ye mal edebilirsin.

8-Sieam Reap-Kamboçya

Dünyada görmeniz gereken 10 önemli yerden birisi Siem Reap. Neden mi ? Anlatayım. Şimdi. Bu ülke 1970’lerde 2 milyon insanın katledildiği bir ülke. O yüzden yanıbaşındaki Tayland gibi şen şakrak insanlar göremezsin burada. Sessizlik, sakinlik ve sükunet hakimdir.

Ama bu ülkede öyle bir yer vardır ki, dünyanın en büyük dini tapınak bölgesi olarak nam salmıştır. Öyle büyük bir bölge ki 1.000 km karelik bir alanı kapsıyor. Her yıl 2 milyon insan ziyaret etmeye geliyor. İçerisinde göller, ormanlar, binlerce tapınak bulunuyor. Gezmek için en az 2 gün gerekiyor.Öylesine büyük, öylesine büyüleyici…

siem reap kamboçya

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya : kışın gezilecek ülkeler

Siem Reap’e gelmişken Tayland’a da geçilebiliyor veya başkent Phnom Penh’e de 5-7 saat araç mesafesinde ulaşılabiliyor ve günde 30-40 dolar yeterli olabiliyor. He bu arada, Kamboçya bizden kapı vizesi istiyor ve 10 dakikada havalimanından alınabiliyor.

Yanınızda fotoğraf, otel ve uçak rezervasyonlarınızı bulundurmayı unutmayın. Türkiye’den Kamboçya’ya uçak biletleri genellikle 1,500-2,000 TL arasında değişiyor.

 • Kamboçya Otel önerilerim : Siem Reap otelleri için tıklayınız, Phnom Penh’deki ekonomik oteller için tıklayınız.
 • Kamboçya İçin Kaç Gün Yeter : Ben 6-7 gün kalmak gerekir.
 • Kamboçya’ya Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Hemen yanıbaşındaki Vietnam ve vizesiz Tayland’a mutlaka uğramak gerekir. Zaman kalırsa da, mutlaka Laos listenizde olsun.

9-Budapeşte-Macaristan

Budapeşte, Orta Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birisi. Hem gece hem de gündüz görülmesi gereken şehri, meşhur Tuna nehri 2’ye bölüyor. Özellikle geceleri efsane bir şehir manzarası oluyor.

Bu arada Macaristan da bizden schengen vizesi istiyor. Uçak biletleri de, genelde 100-150 Euro arasında değişiyor.

Mutlaka Budapeşte Gezilecek Yerler önerilerimi okuyun

Budapeşte’nin geceleri demişken, şehirde gece hayatı sabahlara kadar sürüyor, genç nüfusu ve üniversiteleri ile tam bir Budapeşte Gece Hayatı eğlencesi vaat ediyor.

Budapeşte-Macaristan

Budapeşte-Macaristan  :kışın gezilecek ülkeler

Budapeşte gezilecek yerler açısından da inanılmaz zengin bir şehir. Buda ve Peşte olarak 2’ye ayrılmış şehirde, kaplıcaları mutlaka görmek gerekir.

Bununla beraber, şehrin en önemli tepelerinden Gallert Tepesi’nden Budapeşte manzarası da inanılmaz keyifli olur. E gelmişken, gülaş çorbası da içilmelidir. Aslında bildiğiniz patates ve etli bir çorba.

Budapeşte, diğer çoğu Avrupa şehrine nazaran biraz daha uygun bir şehirdi. Ama yine de, günde 40 Euro gibi bir harcama olur.

 • Otel önerilerim : Budapeşte otelleri için tıklayınız
 • Macaristan İçin : 3 gün yeterli olacaktır.
 • Macaristan’a Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Kuzeyde Slovakya, Batıda ise Avusturya listenizde olsun.

10-Prag-Çek Cumhuriyeti

Kışın Prag soğuk olur. Ama güzel olan ne biliyor musun ? Hani hep o filmlerde izlediğin eski ve tarihi bir şehirde, kar taneleri sokaklara düşerken, sen hemen cadde başındaki bir restorandan sokağı izleyerek hayallere dalarsın ya ! İşte Prag sana bunu vaad eder.

Prag’a gitmeden önce, mutlaka Prag gezi yazılarımızı okuyunuz.

Yüz kuleli şehir olarak bilinen Prag’da, Astronomik Saat Kulesi’nden tutun da, katedrallere, tiyatrolara kadar görülecek onlarca yer vardır.

prag - çek - cumhuriyeti

Prag-Çek Cumhuriyeti : Kışın gezilecek ülkeler

Tiyatro konusunda Black Light Theather olarak bilinen harika bir gölge tiyatrosu var. Bence bu tiyatro mutlaka görülmeli.

Gezilecek yerler olarak ise; Vltava Nehri, Prag Kalesi, Dans Eden Ev en önemli yerler. Zaten detaylıca Prag Gezilecek Yerler yazısında tek tek önerileri görebilirsiniz.

Bu arada Prag için normalde 40 Euro günlük olarak yetebilir ama bu şehirde yapacak çok şey olduğu için biraz daha fazla harcamanız gayet normaldir. Bu arada Prag otelleri için tıklayınız.

 • Çek Cumhuriyeti Otel önerilerim : Prag otel önerilerim için tıklayınız.
 • Çek Cumhuriyeti İçin Kaç Gün Yeter : Prag, Karlovy Vary ve Cesky Krumlov için 5-7 gün ayırmalısınız.
 • Çek Cumhuriyeti’ne Kadar Gelmişken Başka Nerelere Gidilir : Hemen yanıbaşındaki ülke olan Avusturya ve Polonya’ya da uğramanızı öneririm.

Bonus : Kışın gezilecek ülkeler

Bu arada aslında daha Kışın gezilecek ülkeler açısından size bir kaç yerden daha bahsedebilirim. Ama ben onun yerine, size Kışın gitmemeniz gereken ülkeleri söylemek istiyorum :

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland : kışın gezilecek ülkeler

Dostum ; sakın Endonezya Bali’ye, sırf güneyde diye gitme. Şu anda Bali sürekli yağmurlu olabiliyor.

Gideceksen ; Güney Afrika, Tanzanya, Şeyseller, Yeni Zellanda, Papua Yeni Gine, Avusturalya, tüm Orta Amerika ve Güney Amerika ülkeleri Kış mevsiminde gidilecek en güzel dönemdir.

Otel bulma konusunda hala tereddüt kaldıysanız, sizin için hazırladığım en en en iyi Otel Bulma Arama Motorları yazıma bakabilirsiniz.

Aslında bu uyarıları ben değil, bir çok seyahat firması ve derneği söylüyor. Sadece fikir ve uyarı açısından değinmek istedim.

Aşağıdaki yazılarım da ilginizi çekebilir

Kışın gezilecek ülkeler ve kışın gidilecek ülkeler konusunda benim söyleyeceklerim bu kadar. Yavaş yavaş kış soğukları kendini göstermeye başlarken, kayak merkezlerinde keyif çatacağınız, Güneydoğu Asya  ülkelerinde kışın yaz tatili yapacağınız güzel bir yıl diyorum. Hayallerinizin sona ermeyeceği, bir seyahatiniz biterken bir sonrakinin planlarını yapacağınız dopdolu bir yıl geçirmenizi diliyorum. Dünyanın en güzel ülkelerine gitmeniz ve karşılaşacağımız günler görmek dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

23 Yorum

 1. ozan
  • Deniz Pehlivan
 2. burak
  • Deniz Pehlivan
 3. ahmet yılmaz
 4. Yeşim
 5. pelin
  • Faruk
 6. Berk
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 7. dada
  • Deniz Pehlivan
 8. bülent
  • Deniz Pehlivan
 9. kagan
 10. Hüseyin
  • Deniz Pehlivan
 11. Ariston Servisi

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sosyal Medyada Beni Takip Edin!

instagram logo resimiyoutube logo resimi