Tayvan Gezisi Yapacaklara 15 Efsane Öneri

Tayvan, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi. Sadece gelişmiş değil, aynı zamanda da mutlu bir ülke. Ne kadar mı ? Dünyanın en mutlu 36. ülkesi. IT konusunda dünyanın en iyi 10 ülkesinden birisi. 27 milyon kişinin yaşadığı bu küçücük ada ülkesinde (Ülke mi, değil mi aşağıda anlatacağım) insanı kendine hayran bırakan özellikle Tayvan Taipei‘deki düzen ve saygı beni benden aldı. Tam 1 hafta kaldığım Tayvan hakkında bildiğim tüm bilgileri bu yazıda tek tek size anlatacağım. “Tayvan Nerede, Tayvan Vize İster mi ?”, her şeyden öte “Tayvan Ülke mi Deniz ?” diyenler için hadi gelin bilgi denizinde beraber yüzelim.

1. Tayvan Nerede ? Tayvan Harita ? Tayvan Nüfusu ?

Tayvan, Çin’in 180 kilometre güneyinde; Japonya’nın doğusunda ve Filipinler’in ise Kuzey doğusunda yer alıyor. Filipinler’den yaklaşık 2 saat uçuş mesafesinde bulunan Tayvan’a, Çin’den direk uçuş yok. Ama Japonya veya Türkiye’den, Tayvan’a direk uçuş ile gidebiliyoruz.

Mutlaka Okuyunuz : Tayvan Nerede

Tayvan nüfusu 27 milyon. Evet. Bu minnacık adada, inanılmaz yoğun bir nüfus var. Özellikle Taipei’de her bir bölge tıklım tıklım kalabalık. Ama aynı zamanda, inanılmaz saygı ve nezaket hakim bu topraklarda ! Metrolarda, trafikte, sokakta gördüğüm nezaketi, nasıl anlatırım inanın bilmiyorum !

2. Tayvan Vizesi : Tayvan Vize İster Mi ?

Tatil Dükkanı

İster. Ama durum şöyle arkadaşlar : Taipei’deki Taoyuan Hava limanına indiğimiz zaman, vize tabelalarını takip ediyoruz.

Pek muhtemel sizi de sevimli teyzeler güler yüzle karşılayıp, sizden bir adet vesikalık fotoğraf isteyecekler. Akabinde, size bir vize formu verip doldurmanızı isteyecekler.

tayvan_vize

Tayvan Vize İster mi ? : Tayvan vizesi hemen hava limanından ücretsiz alınabiliyor

İşte bu kısım inanın  çok basit. Yaklaşık 10 dakikada formu doldurup, üstüne de fotoğrafınızı yapıştırdınız mı, pasaportunuzda Tayvan vizesini görebilirsiniz. Ama şöyle bir durum da olabilir :

Mutlaka İncele : Vize İstemeyen Ülkeler Vizesiz Ülkeler Listesi

Kapıdan tam geçerken, yani ülkeye tam giriş yaparken; gümrük memuru sizi bir köşeye çekip klasik sorular olan, geri dönüş biletinizi ve konaklayacağınız otellerin rezervasyonlarını göstermenizi isteyebilir. Sakin olun.

O yüzden : Şu linkten iadeli otel rezervasyonu yapabilirsiniz

Dönüş biletinizi ve kalacağınız otelin rezervasyonunu gösterin. Bunu, ben bizzat yaşadığım için, hani ne olur ne olmaz diyerekten size de aktarayım dedim.

3. Tayvan Para Birimi Nedir ?

Tayvan para birimi, Tayvan Doları yani NTD olarak biliniyor. Bu NTD ise aslında New Taiwan Dollar yani Yeni Tayvan Doları anlamında kullanılıyor.

Bu para da, Çin Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından basılıp, ülkede kullanılıyor. O kısımları birazdan anlatacağım.

Tayvan’da nasıl para bozdurulur ? Buna da değinelim. Tayvan’a gelince, yanınızda dolar veya euro olursa, ülkede bir çok bankada paranızı rahatça bozdurabilirsiniz.

Tayvan parası : Tayvan doları. 1 ABD dolar 29 Tayvan Doları ederinde

Ben, genellikle aşağıda her şeyi Taywan Doları cinsinden anlatacağım. Bilginize…

Ama, Tayvan’da şahsen çok az döviz  bürosu gördüğümü belirtmek isterim. O yüzden, hafta içi açık olan bankalardan; pasaportunuzu göstererek paranızı bozdurabiliyorsunuz.

taipei_101

Taipei 101 binası. Dünyanın en yüksek 3. binası kendileri

Bu arada 1 ABD doları, 29 Tayvan Dolarına denk geliyor. Şehir merkezindeki bankalardaki kur ile, hava limanındaki döviz bürosu arasında çok bir fark yok.

4. Tayvan’a Nasıl Gidilir ?

Tayvan’a nasıl gidilir kısmı da çokça duyduğum sorulardandı. Aslında yukarıda birazcık değindim ama o kısım, daha çok Filipinler kısmı oldu.

Mutlaka İncele : En İyi Uçak Bileti Arama Motorları

Efendim Tayvan’a THY ile direk olarak 10 saat 40’dakikada ulaşabileceğiniz gibi ; Qatar Airways veya diğer yabancı firmalar ile aktarmalı olarak da yaklaşık 16-17 saatte, Tayvan başkenti Taipe’ye uçabilirsiniz.

taipei_ulasim

Taipei’de her yer 2 katlı yol. Alt kat araçlar için, üst kat metro-trenler için

Hava limanlarının ismi, Taoyuan. Bu hava limanı, Taipei merkezden yaklaşık 1 saat kadar uzaklıkta yer alıyor ve hem metro hem de otobüsler ile ulaşım sağlanıyor.

Tayvan uçak bileti, gidiş geliş  ortalama 2.000 TL civarında.

Bu arada, hava limanında 2 tane terminal var. 1. Terminal kısa uçuşlar; 2. Terminal ise daha çok uzun uçuşların yapıldığı terminal.

Tayvan’a Hong Kong, Japonya, Vietnam, Filipinler gibi ülkelerden direk uçuşlar da düzenleniyor. Eğer bu ülkelerden Tayvan’a gelecek olursanız ; Air Asia gibi ekonomik hava yolu şirketlerini seçebilirsiniz. Ama bagaja dahi ekstra ücret aldıklarını unutmayın.

5. Tayvan’da Nasıl Gezilir ?

Tayvan’a geldiğimizi farz ediyorum. Hava limanına indiniz. 3 seçeneğiniz var ;

Taksi, otobüs, tren. Taksiler sanıldığı kadar pahalı değil. Uzun mesafelerde bile, 1000 Tayvan Doları’na bir çok yere ulaşabilirsiniz (70 Tayvan Doları’ndan açılıyor.). Ama hava limanından, Taipei merkeze gitmek için, en az 500-700 Tayvan doları isteyeceklerdir.

Eğer, hava limanından tren ile merkeze (Taipei Main Station olarak geçer.) ulaşmak isterseniz; tek yön ücreti olarak 160 Tayvan Doları ödersiniz.

Eğer, hava limanından merkeze otobüsle gidelim derseniz, o halde fiyatı 145 Tayvan doları.

tayvan_nerede_harita_konumu

Tayvan Nerede Haritası Konumlar

Ben, size ne öneririm ?

Efendim, Taipei’de adamlar bizdeki akbil gibi bir sistem yapmışlar. Adına da “Easy Card” demişler. Yani bu karta deposito olarak ilk başta 100 Tayvan Doları ödüyorsunuz, içerisine kullanacağınız kadar para dolduruyorsunuz ve oradan oraya rahatça geziyorsunuz.

Eğer, Taipe’de çok kalacaksanız, veya çok gezecekseniz, günlük-haftalık paketleri de var. Ben, 1 hafta kalmama rağmen buna ihtiyaç duymadım doğrusu.

Bu arada Taipei’de, 6 tane metro hattı var. Şehirler arası tren hatlarından bahsetmiyorum bile. Bu her hat, birbiri ile bir yerlerde kesişiyor ve ortak hat ise Main Station olarak geçiyor.

tayvan_gezi

Taipei’de her yere tren veya metro var. Taipe ulaşım ağı çok gelişmiş.

Ayrıca, Taipei’ye ilk indiğimde gördüğüm efsane yollardan, viyadüklerden, üst geçitlerden v.s. bahsetmiyorum bile. 20 sene önce bu yolları nasıl yapmışlar inanın aklım almadı.

Özellikle 2-3 katlı yollar ve bu yolların üstünden geçen tren hatları insanı hayretler içerisinde bırakmakla kalmıyor; aslında Tayvanlıların ne kadar çalışkan ve başarılı olduklarını; insanlarına ne kadar değer verdiklerini de gösteriyor. Zaten bu konuya da ayrıca aşağıda değineceğim.

Ayrıca, Taipei’de hem motor hem de bisiklet ile de gezebilirsiniz. Özellikle bisiklet konusunda The Bike adında bir firma kurmuşlar.

taipei_ulasim_rehberi

Taipei’de ulaşımın en güzel yolu bisikletler

1 saatliğine 20-30 Tayvan Doları ödeyerek, tüm Taipei’de yer alan bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Bunun için kredi kartınızın veya EasyCard’ınızın olması yeterli. Eğer hava güzel olursa, bence mutlaka bisiklet kiralayarak Taipei’yi gezin derim.

6. Tayvan Yemekleri Nerede Ne Yenir ?

Bize, damak tatları çok uzak. Bunu baştan belirteyim. Ekmek yemiyorlar desem yeridir. Pilavları yağsız ve tuzsuz. Sabah kahvaltı kültürlerimizin farklılığından bahsetmiyorum bile. İyi güzel de, aç mı kalacağız ? Kalmayacağız tabi. Şimdi neler yediğimi size tek tek anlatacağım :

tayvan_yeme_icme

Tayvan yemekleri: Deniz mahsulleri olmazsa olmaz

Tayvan’da çok kaliteli restoranlardan tutun da; sokak yemeklerine kadar her türlü işletmeyi bulabiliyorsunuz. Yani o yüzden, yeme&içme sektöründe de para konuşuyor. Ama, benim size en büyük önerim şu olurdu :

Sabah kahvaltısı olarak, Bakery diye geçen fırınlara gidin. Oradan, kruvasan, çörek v.s. alıp, yanında çay veya kahve tüketin. Bunun için maksimum 150 Tayvan Doları ödersiniz. Bu fırınlar ülkenin dört bir yanında var zaten.

Yemek olarak ise; pizza, makarna, Mc Donalds en zor durumlarda sığınacağınız limanlar olsun. Merak etmeyin. Ülkenin her yerinden Starbucks’ından tutun da; KFC’sine kadar yüzlerce restoran var.

Ama pizza ve makarna konusunda, size önerim Yentl adındaki restoranlar olacak. O restoranlarda kocaman 1 pizzayı 300 Tayvan Doları’na yiyebilirsiniz. Bir çok yerde şubeleri var.

tayvan_meyveleri

Taipei akşam pazarlarında meyvelere doyamıyorsunuz

Ben, Tayvan’da aç kalmadım arkadaşlar. Zaten çok yemek yiyen bir adam değilim ama yine de hiç aç kalmadım. Neden ?

Çünkü, sushi ve noodle hayranı olan bir adamım. Ülkenin her bir şehrinde de mutlaka bunlardan birisini bulabiliyor; hatta 7/11 veya Family Mart gibi marketlerden 50-100 Tayvan Doları ödeyerek paket olarak alıp, hemen orada sıcak su ilave ettirerek marketlerin masalarında yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

Sushi yiyelim derseniz; Ximending’de Kara Sushi diye bir restoran var. Burası Kaiten Zushi yani dönen bantlarda sushi satan güzel bir restoran.

tayvan_kafeler

Taipei’de öylesine güzel kafeler var ki

Önünüzde dönen bant üzerinde, envai çeşit sushi sizleri bekliyor. Siz, tabakların içerisinden sushinizi alıp, afiyetle yiyorsunuz. Sonrasında ise, yediğiniz sushi tabağı sayısına göre bir fiyat çıkıyor. Biz, 3 kişi tıka basa doymamıza rağmen kişi başı 250 Tayvan Doları yani 5 Abd Doları ödedik.

Tayvan’da yenmesi gereken diğer yemek ise Ramen. Benzerini Japonya’da bir çok kez yesem de; nedense buraya kadar gelmişken bu rameni tatmadan dönmek istemedim.

Ama size çok önemli bir uyarı : Bir çok restoran, rameni domuz etinden yapıyor. O yüzden beef yani dana eti yapan yer bulmaya çalışın.

Ben buldum. Ama bu restoranın yerini nasıl tarif ederim inanın bilmiyorum. Yaptığım tek şey; Google Maps’de “Beef Ramen” diye aratıp, sonrasında restorana gitmek oldu.

tayvan_yemekleri

Taipei’de ramen yemeden dönmeyin

Ramen, aslında kalın noodlelardan oluşuyor ve çorba gibi bir yemek. İçerisinde de 100 gram kadar et oluyor. Genelde ya orta ya da büyük tabakta servis ediyorlar. Tabi fiyatı da ona göre değişiyor.

Ben, orta bir tabak Ramen için 120 Tayvan Doları ödedim ve tamamını bitiremedim bile. Gayet de gezzetli idi.

Diyelim çok aç kaldınız ve Mc Donalds menü yemek istiyorsunuz. Onun fiyatı da 120 Tayvan doları civarında.

Gelelim benim en favori yemek yenecek adreslerime. Akşam pazarlarına yani.

Akşam pazarlarında, Hot Pot restoranları, aynı zamanda sokaklardaki tezgahlarda ızgara olarak 100 gram dana etine 100 Tayvan Doları isteyen abilerin işletmeleri favorilerim oldu. Ama yine hatırlatayım : Dana eti olduğundan emin olun. Çoğu domuz etidir. Bilginize…

tayvan_yemek_kulturu

Taipei’deki hot pot restoranları

Bununla beraber, pazarlarda envai çeşit meyveler 50-100 Tayvan doları civarında satılıyor ve ne meyveler var bir görseniz. Hepsi şerbet gibi, o kadar lezzetli ki. Meyve konusunda da, Tayvan’a hayran olacağınıza eminim. Gördüğünüz her meyveyi mutlaka tadın.

Marketlerde, özellikle Family Mart ve 7/11’de, aradığınız çoğu şeyi bulabilirsiniz. Fiyatları (Tayvan doları olarak) :

 • Biralar 30-60
 • Çikolata 20-30
 • Doritos 30-40
 • Kekler 40-50
 • Su 15
 • Kola 20
 • Yemekler 70-100 Tayvan doları civarında.

7. Tayvan’da Hangi Telefon Hattı Kullanılır ?

Ben, hava limanından T Star firmasından 7 günlük sınırsız internet aldım. Ama sadece internet olarak hattımı aldım (Yani konuşma veya mesajlaşma yoktu) ve sınırsız olmasının yanında, internet hızının da rahatlığına doydum doğrusu.

7 günlük paket fiyatları 450 Taywan Doları idi. Siz de böyle bir hat alın derim. İnternet her daim gerekli oluyor. Ayrıca hattı hava limanından alırsanız, şehir merkezindekilere nazaran daha ekonomik olduğunu söyleyebilirim.

tayvan_gorulecek_yerler

Taipei’de gezilecek o kadar çok yer var ki. İnternet alarak her bir noktaya rahatça ulaşabilirsiniz

Bu arada, hem otellerde, hem de şehir merkezindeki parklarda-meydanlarda-metrolarda bedava şehir interneti(Wi-fi) da var. Ama hızı biraz yavaş. Bilginize.

Günde maksimum 50-60 dolara Tayvan gezilir

8. Tayvan Gece Hayatı Nasıldır ? Tayvan Geceleri ?

Tayvan’da gece hayatı demek, Taipei demek aslında. Tayvanlılar, dışarıdan oldukça çekingen ve sessiz görünseler de; tanıştıktan sonra gayet sıcak kanlı ve sevimli insanlar. Ayrıca çokta saygılılar.

Tayvan’da gece hayatı için, size bir kaç yer önereceğim. Ama öncesinde, birazcık Taipei gece hayatının nasıl olduğunu ve gece hayatı kültürünü de özetleyeceğim.

Taipe’de gece hayatı pahalı. Özellikle cuma ve cumartesi geceleri, her yerde up uzun kuyruklar oluyor. Hafta içi, özellikle çarşamba günleri, genelde ladies night partileri oluyor.

taipei_gece_hayati

Tayvan Taipei geceleri de çok hareketli.

Bir çok mekanda giyime kuşama önem veriliyor. Yani dress code olayı buralarda da geçiyor. Zaten Tayvanlıların çoğu zengin olduğu için, paraları gece hayatında şişe açtırarak veya gösteriş yaparak harcıyorlar. Gidince, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Taipei Gece hayatı için ise, size 2 bölge önereyim.

Bunlardan 1 tanesi, Xinyi District. Hemen Taipei 101 ve arka bölgelerinde bulunan semt. Burada onlarca mekan var. Yalnız bir çok mekana giriş 1.000 Tayvan doları civarında. Bu fiyata, genelde 2 tane de bira dahil veya bazı mekanlarda tüm gece alkol dahil. Ben, daha çok bu bölgede gece hayatını yaşadım. Mesela;

Att4fun diye bir mekan vardı. Aslında burası kocaman bir bina ve bu bina içerisinde onlarca gece kulübü bulunuyor. Aynı zamanda, bu civarda bulunan mekanlar da var tabi.

taipei_geceler

Taipei gece hayatı ve sokakları

Bu arada, Taipei’de bir çok mekan gece 3’te kapanıyor. Neden mi ? Çünkü fuhuşu engellemek için böyle bir karar almışlar. Ne alaka bilemedim doğrusu.

Size özetle söyleyeceğim Taipei Gece Hayatı Mekanları ise :

 • Babe 18 : Taipei’nin en iyi gece kulüplerinden birisi olarak biliniyor. Sabah 3’e kadar açık oluyor. Hem yabancı hem de yerel halkın en sevdiği yerlerden. Özellikle hafta içi bir çok parti oluyor.
 • Elektro : Ben bu kulübe gittim. İçeride yaklaşık 500 kişi vardı. Gayet kaliteli bir mekandı ama inanılmaz bir gösteriş havası hakimdi. Şişeler havalarda uçuşuyordu desem yeridir. Giriş 1.000 Tayvan Doları ve bu fiyata 2 bira dahil.
 • Barcode : Bu mekan da, hemen Babe 18 ve Elektro’nun yanında yer alıyor. Konsept tamamen aynı ama daha çok bar atmosferi hakim.
 • Spark : Taipei’nin en klas mekanlarından birisi. İçerisi tıklım tıklım oluyor ve özellikle gecenin geç saatlerinde herkes çılgınca eğleniyor.
 • Omni : Tam bir kopmalık mekan burası. Tamamen parti havasında geceler yaşanıyor. Işıklandırmalar ve müzik harika. Giriş biraz pahalı : 1000 Tayvan doları.
 • Wave : Giriş 1.000 Tayvan Doları ama sınırsız alkol alabiliyorsunuz. Genelde gençler eğleniyor ve akşam 22.00’dan itibaren up uzun kuyruk oluşuyor.

Bir de, Shi-men Ting diye bir bölge var. Burası ise, daha çok öğrencilerin takıldığı yerler. Ben bu bölgede gece hayatını yaşamadım.

9. Taipei’de Nerede Kalınır ?

Taipei, aslında konaklama açısından sonsuz bir deniz gibi. Gecelik 10.000 dolara da otel var, 10 dolara da. Ama ben, şimdi size kaldığım 2 otel üzerinden örnekler vererek, bütçenize uygun olanı bulmanızda yardımcı olacağım.

Taipei’de, 2 farklı otelde konakladım. Bunlar Relax hotel ve Shangri-La idi.

Shangri La’dan bahsetmeme gerek yok sanırım. Dünyanın en iyi otellerinden birisi kendisi. 40 katlı koskoca bir binanın tamamı otel.

tayvan_dini

Tayvan’da bir çok kişi Budizm ve Taoizm dinlerine inanıyor

36. katında, ücretini ödemeniz dahilinde lounge club hizmeti de var. Karşınızda ise, Tayvan’ın sembol yapılarından, dünyanın en yüksek 2. Binası Taipei 101. Çatı katında ise efsane bir havuzu var. Otelin içerisindeki restoranlar, ülkenin en iyi restoranlarından ama ben yemek yemedim. Oldukça pahalı idi. Güzel bir akşam yemeği; kişi başı 2.000 Tayvan Doları civarında. Yani 250-300 TL civarında.

Tahmin edersiniz ki, Shangri La pahalı bir otel. Gecelik ortalama 800-1.000 TL’den başlayan odaları var. Oda darken, ev demek istiyorum aslında.

Öyle 10 metrekare bir oda değil, bildiğiniz 30-40 metrekare kocaman bir daire gibi. Bu arada, otel Yeni Taipei bölgesinde yer alıyor. Hem metroya hem de gezilecek bir çok yere yakın konumda. Otelin 40. katındaki havuzu, her sabah sınırsız açık büfesi, Spa bölümü o kadar güzeldi ki.

Dadaocheng_tapinaklar

Taipei’de her bir mahallede tapınak var desem yalan olmaz

Biz, Filipinler’den sonra direk bu otelde kalınca yeniden doğduk desem yeridir. Aslında biraz rahatı da özlemişim. 22 gün sonra Taipei’ye gelip bu otelde kalınca onu farkettim doğrusu. Otele bir göz atın derim. Görmek için tıklayın

Diğer otel yani Relax otel ise, direk Main Station’a 5 dakika mesafede yer alıyor. 3 kişilik odalarında, kişi başı 15-20 Abd doları ödeyerek kalabiliyorsunuz. Sabah kahvaltısı da bu fiyata dahil ama ben kahvaltıyı çok beğenmedim doğrusu.

Ama otelin temizliği, konumu ve odaların güzelliği açısından, bu oteli de tavsiye ederim. Odaları görmek için tıklayın

Eğer, Taipei’de daha ekonomik bir yer arıyorsanız, o halde şimdi size bir kaç hostel önereceğim. Bu hosteller de gayet güvenli, temiz ve merkezi konumda yer alıyorlar ve gecelik sadece 5-10 Abd doları ödeyerek de, gayet Taipei’de konaklama işinizi halledebilirsiniz.

 • Backpackers hostel : Gecelik 25 dolar. Konumu harika. Görmek için tıklayın
 • Ximen Corner Hostel : Tam 8 puan almış, konum olarak da güzel bir hostel. Görmek için tıklayın
 • Art Inn : Gecelik 13 dolara konaklayabileceğiniz gayet güzel bir hostel. Görmek için tıklayın

Taipei’nin en ucuz otellerini görmek için tıklayabilirsiniz.

10. Tayvan Taipei Gezilecek Yerler

Taipei gezilecek yerler konusunda en az 3 gününüzü ayırmanızı öneririm. Gece pazarları, parklar, tapınaklar, alış veriş noktaları konusunda çok zengin bir şehir.

Yehliu_Geopark_tayvan

Yehliu Park Tayvan

Ama aynı zamanda, Taipei’ye kadar gelmişken, diğer Tayvan şehirleri de tabiki görülmeli. Ben, Taipei dışında Jiufen ve Yehliu Geopark adında 2 yere de gittim. Ama liste olarak özetlemek gerekirse ;

 • Taipei Hayvanat Bahçesi
 • Maokong
 • Linjiang gece pazarı
 • Ximending Bölgesi
 • Lungshan Tapınağı
 • Bopiliao Historical Block
 • Taipei Botanical Garden
 • National Chiang Kai-Shek Memorial
 • Yongkan Street
 • Daan Forest Park
 • Guanghua Digital Plaza
 • Huashan 1914 creative park
 • ADD Fish Market
 • Xintiang Temple
 • Confucius Tapınağı
 • Dalondong Boaon Tapınağı
 • Dadaocheng Dock
 • Dadaocheng
 • National Palace Museum
 • Shillin Gece Pazarı
 • Jiufen
 • Yehliu Geopark

bu noktaları size önerebilirim. Kendim, bizzat bu noktaların hepsini tek tek gezdim. Detaylı bir şekilde okumak ve her bir noktaya ulaşım önerilerimi görmek isterseniz, Tayvan Taipei Gezilecek Yerler yazıma bakabilirsiniz.

11. Tayvan’da Yaşam ve Tayvan İnsanları

Tayvan insanları, dışarıdan soğuk görünüyor. Ama bir konuştunuz mu, sımsıcak insanlar olduklarını anında farkediyorsunuz. Ama en önemlisi ne biliyor musunuz ?

Tayvan’a giderken “Filipinler’e kadar geldik. Şu ülkeyi de görelim bari!” diye yola çıkmıştık. Ama itiraf edeyim : Bu ülkenin insanlarına, nezaketine ve saygısına hayran oldum. İnsan, bir ülkenin halkına hayran olur mu ? Oluyormuş işte.

tayvan_insanlar

Tayvan’da yaşam : Halk inanılmaz sıcak kanlı

Çok saygılılar. Saygıdan ölüyorlar hatta. Bir şey sorduğunuzda, eğer bilemiyorlarsa utanıyorlar. “Bilmiyorum. Kusura bakma.” demiyorlar. Kıvranıyorlar. Ellerini ovuyorlar. Özür diliyorlar “Neden sorunuzu cevaplayamadım ki !” der gibi.

İşte bu halk, son günlerde nüfusunda yaşlanmasından ve gençlerin evlenip, çoluğa çocuğa karışamamasından muzdarip. Doğum oranları % 1 seviyelerinde. Gençler, geçinme korkusundan dolayı evlenmiyorlar.

Tayvan halkı, evlerinde çok zaman geçirmiyor. Sokaklarda olmayı seviyorlar. İşte bu yüzden, gece pazarları ve çarşılar, gecenin geç saatlerine kadar tıklım tıklım.

taipei_sokaklar

Taipei sokakları

Modaya, sanata çok düşkünler. Tasarım konusunda almış başını gitmiş ülke. Kafeler, restoranlar zevkle tasarlanmış halde. Teknoloji ? Asus, Acer ve HTC gibi onlarca firma aslında Tayvan markası.

Turizm konusunda da oldukça başarılılar. 27 milyonluk Tayvan’a, her yıl 10 milyondan fazla turist geliyor. Özellikle Japonya ve Güney Kore‘den.

Tayvanlılar, Çin’e gitmek için ayrı bir pasaport çıkartıp, Hong Kong gibi ülkelerden Çin’e gidebiliyorlar.

12. Tayvan Dili

Tayvan’da her şey Çince. Çünkü Tayvan’da kullanılan dil Çince. Ama kendilerine özgü orjinal dilleri olan bir başka Tayvan dili de var ama çok az kişi tarafından kullanılıyor. Sanırım Mandarin dili olması lazım.

Çince, çok zor bir dil. Alfabesini görünce, zaten ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Karakterlerden oluşuyor. Bir kelimenin, telafuzuna göre anlamı da değişiyor. Aynı kelime, konuşurken 4-5 farklı manaya gelebiliyor.

taipei_pazarlar

Taipei pazarları : Kim bilir o panoda ne yazıyor !

Hatta Tayvan’da tanıştığım Tayvanlı Ömür (Aslında Tayvan vatandaşı ama Türkçe öğrenen ve Türkçe dersler veren bir öğretim görevlisi), bana televizyon programlarının canlı yayınlanmadığını; sonradan alt yazıları eklenerek kanallarda yayınlandığını söyledi. Neden mi ?

Çünkü bazen canlı yayınlarda konuşulanları anlayamadıkları için, alt yazı ile anlamaya çalışıyorlarmış da ondan.

13. Tayvan Ekonomisi

HTC, Acer, Asus gibi, dünyanın en iyi yazılım ve IT şirketlerini kuran bir ülke burası. Yıllık ülke geliri ne kadar biliyor musunuz ? Tam 530 milyar dolar. Yani Türkiye’nin neredeyse % 50-60’ı kadar gelir elde ediyorlar. Dünyanın en büyük 22. ekonomisi

taipei_tayvan

Taipei çok gelişmiş bir başkent. Ekonomi iyi olunca, bazı şeyler de iyi oluyor.

Tayvan’a, dört Asya kaplanından birisi olarak bakmalarının nedeni de bu ekonomileri. Diğer 3 ülke ; Singapur, Hong Kong ve Güney Kore.

Asgari ücret, 700 dolar civarında

14. Tayvan Ucuz Mu ?

Tayvan pahalı bir ülke ama aslında o kadar da pahalı bir ülke değil. Özellikle teknoloji ürünleri, bize göre en az % 20-30 daha uygun. Ama size bir uyarım var :

tayvan_teknoloji_ucuz_mu

Taipei’deki elektronik mağazaları o kadar çok ki !

Eğer, Tayvan’dan bir elektronik eşya alacaksanız, muhtemelen aldığınız ürünün garantisi Türkiye’de geçerli olmayacaktır. Eğer, aldığınız ürünün başına bir şey gelirse, iade etmek için ya Tayvan’a kargolamanız gerekecek; ya da bizzat kendiniz Tayvan’a gelerek iade etmek zorunda kalacaksınız. Bilginize…

15. Tayvan İçin Kaç Gün Yeterli ?

Yukarıda bahsetmiştim. Taipei için 3 gün yeterli olur. Eğer, Taipei’ye yakın şehirleri de gezmek isterseniz, 2 gün daha ekleyebilirsiniz. Eğer; Yilan, Hualien, Sun Moon Lake, Tainan gibi şehirleri de gezmek isterseniz, 2-3 gün daha eklemenizi öneririm.

Mutlaka Okuyunuz : Tayvan Taipei Gezilecek Yerler

Lungshan_tapinagi

Taipei’deki Lungshan Tapınağı

Tayvan Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Mutlaka İnceleyin : TAYVAN

Tayvan’da gezilecek bu şehirleri görmek isterseniz, bence araba kiralayarak gezin. Böylece hem daha çok yer görebilirsiniz; hem da rahatça tüm noktalara ulaşabilirsiniz. Bu arada, ülkenin %80’inden fazlası yeşil alan ve Tayvan adasının etrafını, bir araç ile 8 saatte gezebilirsiniz.

Bu yazılarıma da mutlaka bakınız

Benim Tayvan hakkında anlatacaklarım bu kadar. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan Tayvan, belki de öyle turistik bir ülke değil. Ama inanın bana, insan bu güzel ülkenin sokaklarını, meydanlarını, parklarını gezip; insanları ile tanıştıktan sonra, “Varsın turistik olmasın.” diye düşünmüyor değil. O yüzden olur da imkan bulursanız, Tayvan’a en az 5 gün ayırın derim. Hayal edin. Düşün peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

8 Yorum

 1. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 2. Esra Nur
  • Deniz Pehlivan
 3. Selim
  • Deniz Pehlivan
 4. Ahmet

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.