San Diego Gezi Rehberi

San Diego, ABD’de bana göre yaşanılacak en en en güzel şehir oldu. Sapsarı kumları ile resmen şehrin her bir noktasında erişebileceğiniz sahilleri, neredeyse her daim insana yaşama sevinci veren mis gibi havası, sakin şehir hayatı ile beni mest etti. O yüzden, bu yazımda sizlere uzun uzun San Diego hakkında bildiğim her şeyi anlatayım diyorum.

abd_gezi

Pasifik Sahili-Günbatımı Manzarası-San Diego

1. San Diego’ya Başlangıç

Work and travel ile ABD’ye gitmeden önce en ufak fikrim dahi yoktu San Diego hakkında. Ne güzel bir şehirmiş halbuki. Muhteşem sahilleri, bembeyaz kumlarla kaplı plajları, insanı huzurla kaplayan ılık havası, hayran bırakan şehir yapısı ile San Diego boşuboşuna ABD’nin en yaşanılası şehri ünvanına sahip değilmiş.

Hele birde Coronado Adası varki dillere destan vallahi. “ABD’de yaşanacak şehir neresi ?” deseniz, bir San Francisco derim birde San Diego. Öyle hoşuma gitmişti bu şehir.

2. San Diego Hakkında

Tatil Dükkanı

ABD’nin en büyük 8. şehri San Diego.Pasifik Okyanusu’nun kıyısında yer alan mis gibi bir şehir.Buraya “Sun Diego” yani güneş şehri derler.Çünkü yılın hemen hemen hergünü güneş alır.Ama buna rağmen 1 saat uzaklıkta bulunan kayak merkezide bulunur.

san diego (1)

San Diego

Bizdeki emekliler için Akdeniz veya Ege şehirleri ne ise, Amerikalı emeklilerin hayalide San Diego’ya yerleşmektir.Şehirde ABD’nin en büyük donanmalarından bir tanesi bulunur. Ayrıca konum olarak Meksika sınırında yer alır.

Ne Los Angeles’ın kalabalığı ne de Meksikalı göçmen nüfusunun yoğunluğu vardır.Hem finans şehridir hem de huzur.Bize de oldukça uzak bir şehir. Uçakla 15-16 saat kadar uzak.

3. San Diego’da ulaşım

San Diego’ya nasıl gidilir ? Anlatayım: Biz,arabamızla yaptığımız yolculuğumuzda,Los Angeles’tan yaklaşık 2 saatte San Diego’ya geldik. Bu yüzden hava limanını kullanmadık.

Ama dilerseniz, San Diego Uluslararası Hava limanını kullanarak buraya gelebilirsiniz. Türkiye’den direk uçuş yok. Ama aktarmalarla yaklaşık 20 saatte buraya ulaşabilirsiniz.

1200 Dolar Ödeyerek Satın Aldığımız Aracımız

Bilet fiyatları 1500 TL-2500 TL arasında değişmektedir.Hava limanından şehir merkezine taksi veya otobüs seçeneklerinden birisi ile ulaşabilirsiniz.Şehir merkezine yaklaşık 15-20 dakika uzaklıktadır ve taksi ile 20-30 dolar civarındadır.

Şehir içi ulaşımda taksi ve otobüs kullanımı yaygındır. Ulaşım San Diego Metropolitan Transit Sytem (SDMTS) tarafından yönetilir. SDMTS otobüslerinin güzergahlarını ve saatlerini görmek için şehrin resmi websitesini ekledim. Tıklayınız.

4. San Diego’da Yeme-içme

San Diego’da ne yenir ?  San Diego’da yemek yenecek ve güzel kokteyller içilecek bolca yer bulunur. Şehrin hemen Meksika sınırında olduğunu düşününce muhteşem Meksika restoranlarını denemenizi hatta kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Hatta Meksika’ya özgü alkolleri de denemelisiniz. Ayrıca Little Italy bölgesi özellikle İtalyan yemeklerini seviyorsanız çok hoş bir bölge.

Gaslamp Quarter

Birde Gaslamp Quarter ve Old Town bölgeleride yemek yemek için ideal bölgelerdir.Normal bir restoranda ortalama 15-20 dolara yemek yiyebilirsiniz. Şehirde 3000’den fazla restoran olduğunu da unutmayın. Bizim yemek yediğimiz restoranlar ne yazıkki şu anda aklıma gelmiyor.

Tabi 5 sene sonra yazıya dökünce, ister istemez bazı şeyler unutuluyor. Ama ben yinede en iyi restoranların listesini ekledim. Siz bütçenize ve keyfinize göre seçiminizi yaparsınız. Restoran önerileri için tıklayınız.

5. San Diego’da konaklama

San Diego’da nerede kalınır ? San Diego’da konaklama için en ideal bölge neresidir ?  Şehir çokta büyük bir şehir olmadığı için heryere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ama merkezi olmasını dilerseniz,Oldtown (Eskişehir) veya Gaslamp Quarter bölgesinde konaklayabilirsiniz.

san diego (13)

San Diego Şehir Merkezi

Sabah uyandığınızda muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde gözlerinizi açmak isterseniz  Pasifik Okyanusu sahillerinden olan Pasifik Sahili bölgesinde kalabilirsiniz. Günlük ortalama olarak 30-40 dolara konaklayabilirsiniz.Daha fazlası size kalmış. San Diego’da ekonomik otellerin listesini görmek için tıklayınız.

6. San Diego’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Şehirde gezilecek yerlere ait haritayı aşağıda ekledim. Eğer merak ettiğiniz yerlerin şehrin tam olarak neresinde bulunduğunu harita üzerinde görmek isterseniz tıklayınız.

Ekran Alıntısı

San Diego’da Görülecek Yerler

Eğlence

San Diego’da nerede eğlenilir ? Şehirde eğlenilecek en güzel yerler dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden bir tanesi olan San Diego Hayvanat Bahçesi ve Sea World’de izleyebileceğiniz balina şovlarıdır.

Şehirde organize edilen ve San Diego’nun resmi turizm sayfasında duyurulan diğer seçenekleri görmek isterseniz tıklayınız. Buradan, gideceğiniz tarihte şehirde organize edilen her türlü etkinliği görebilirsiniz.

Alışveriş

San Diego’da nerede alışveriş yapılır ? Ne alınır ?

Las Americas Premium Outlets : Burası Meksika sınırında yer alan,hatta sınırı görüyor olacaksınız, 100’den fazla markanın bulunduğu bir outlettir.

Araç ile yaklaşık 25 dakika uzaklıktadır.1 gün boyunca alışveriş yapsanız bitiremeyeceğiniz büyüklüktedir. Websitesi için tıklayınız.

Gaslamp Quarter :Şehir merkezinde yer alan bu bölge, yukarıda belirttiğim outlet’e göre daha pahalıdır. Ama dilerseniz yine bu bölgede bir çok mağazayı bulabilirsiniz. Bölgenin resmi websitesi içöin tıklayınız.

Back Camera

Gaslamp Quarter

Gece Kulüpleri 

San Diego’da gece hayatı nerede yaşanır ?  Gece hayatı Downtown ve Gaslamp Quarter bölgelerinde özellikle pub tarzı mekanlarla doludur. Öncelikle Meksika içkilerinden denemelisiniz ve sonrasında gece kulüplerinden bir tanesine kendinizi atmalısınız.

Dilerseniz gece sahillerde yıldızları da seyredebilirsiniz.Benim en sevdiğim kısmı buydu.Diğer bir seçeneğiniz Pasifik Sahili bölgesi.Özellikle genç nüfus bu bölgede eğlenmektedir.Şehirdeki organize edilen bütün partilerin listesi için tıklayınız.

Buradan sol tarafta yer alan Dining&Nightlife kısmını ve gideceğiniz tarihi seçerek, şehirde organize edilen bütün gece etkinliklerini görebilirsiniz. En iyi gece kulüplerinin listesini görmek için tıklayınız efendim.

7. San Diego’da gezilecek yerler nereler ?

Diego’de gezilecek ve görülecek yerler nereler ? Ne güzel şehirdi San Diego. Sahilde bembeyaz kumların üzerinde yalınayak gezerken, mis gibi Pasifik Okyanusu ne güzel yüzümüze dokunur, akşam üzeri güneşin denizin içerisinde kayboluşunuzu sahilde içtiğimiz bira eşliğinde ne güzel izlerdik.

Ne güzeldi Coranado Adasının sokaklarında yürüyüp, Oldtown (Eski Şehir)’da kaybolmak. Neyse…

Şehirde gezilecek, eğlnecek, görülecek, dinlenecek o kadar çok yer vardırki. Özellikle istediğiniz sahilde, ki San Diego’da oldukça fazladır, harika Pasifik Okyanusundan gelen meltem eşliğinde güneşlenebilirsiniz.

San Diego'da Gezilecek Yerlerin Şehirdeki Tahmini Konumları

San Diego’da Gezilecek Yerlerin Şehirdeki Tahmini Konumları

İsterseniz Oldtown’da gezebilir ya da muhteşem hayvanat bahçelerini ve parkları ziyaret edebilirsiniz. Ama ben yinede size tektek gezilecek yerleri özetliyeyim. Hatta haritada önce çizip sonra tek tek anlatayım ;

 • Gaslamp Quarter : Konaklamınızı şehrin merkezi olan Gaslamp Quarter’da yaptığınızı farzediyorum. O yüzden önce burdan başlayalım. Burası şehrin kalbi. Özellikle akşamları eğlenmek için ideal bölgedir. Bu bölgede 125’den fazla restoran,cafe,tiyatro,alışveriş mağazaları ve barlar bulunur. Bu bölgede hem alışveriş yapabilir, hem eğlenebilir hem de yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca sahilede yürüme mesafesindedir.

  Gaslamp Quarter

  Gaslamp Quarter

 • Balboa Park : Şehir merkezine oldukça yakın olan bu park içerisinde dünyaca ünlü San Diego Parkı bulunur ve bir çok müzeyi aynı bölgede barındıran doğal park alanı olarak bilinir. Buraya gelince San Diego Hayvanat Bahçesi’ni (Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden birisi) ve Safari Park’ı ziyaret etmelisiniz.

Katılacağınız aktivitelere göre 30-100 dolar arasında ödeyebilirsiniz. Biraz pahalıdır ama hiç hayvanat bahçesi görmemişseniz, bu denli büyük, gelmişken mutlaka ziyaret edilmeli.

Balboa Park

Balboa Park İçerisinde Yer alan Hayvanat Bahçesi

 • USS Midway Müzesi : Şehir merkezine oldukça yakın olan ve sahil kısmında yer alan, 47 yıl boyunca pasifik filosuna hizmet vermiş ve Japonlara karşı ilk ateşi açmış olan bu uçak gemisini ziyaret edebilirsiniz. Gemide yer alan savaş uçaklarını,helikopterleri görebilirsiniz.Giriş 18 dolar.

  USS Midway

  USS Midway Müzesi

 • Coranado Adası : San Diego anakarasına bir köprü ile bağlanmış olan Coranado Adası mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Bu adada genelde zenginler yaşar. Sahilleri muhteşemdir ve etrafta bir çok sörfçü bu muazzam sahilin tadını çıkarır. Ayakkabınız çıkarıp yalın ayak sahil kısmında mutlaka yürüyün.

  Coronado Adası

  Coranado Adası Manzarası

 • Oldtown(Eski şehir) : Latin yemeklerini tadabileceğini bir çok restoran bu bölgededir.İspanyol döneminden kalma yapıları,müzeleri,binaları görebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Farklı kültürün yaratmış olduğu bu bölge diğerlerinden hem tarihi anlamda hem de mimari anlamda farklılık göstermektedir.

  Oldtown (Eskişehir)

  Oldtown (Eskişehir)

 • La Jolla : Bir çok zenginin yaşadığı bölge olarak bilinir.Şehrin kuzeyinde kalan,muhteşem sahillere ve koylara sahip huzurverici,muazzam biryer valla.Özellikle sahil şeridini boydan boya yürüyün. Buradaki fok balıklarının fotoğrafını çekin.

  La Jolla-Deniz Aslanları

  La Jolla-Fok Balıkları

 • Pasific Beach (Sahili) : Söylediğim gibi burası özellikle sahileri ile insanı büyüleyen bir şehir. Şehrin hemen hemen her bölgesinden bir şekilde sahile ulaşabiliyorsunuz. San Diego’da görebileceğiniz en güzel sahillerden bir tanesi vede en meşhuruda işte bu kuzeyde kalan Pasifik Sahili. Yanlız gündüz değil akşamları da özellikle genç nüfusun eğlendiği bölge. Hem gündüz hemde akşam gelip keyifli zaman geçirilebilir.

  Pasifik Sahili-Günbatımı Manzarası

  Pasifik Sahili-Günbatımı Manzarası

 • Mission Beach (Sahili) : Pasifik Sahilinin hemen güney kısmında yer alan diğer büyüleyici sahil ise Mission sahili. Burası da Pasifik sahiline benzer bir sahil. Ancak özellikle havluyu alıp dinlenmek için daha uygun bir yer.
Pasifik Okyanusu Kıyılarında Gün Batımı

Pasifik Okyanusu Kıyılarında Gün Batımı

Bu arada bu sahilin hemen doğu kısmında oldukça yakın konumda yer alan meşhur Sea World San Diego bulunur. Buraya kadar gelip, balinaların şovunu izlemek isterseniz mutlaka uğrayın derim. Websitesi için tıklayınız.

8. San Diego’da kaç gün kalmalı ? 

Sürekli söylediğimi gibi, bu şehir benim çok hoşuma gitti. Ne öyle New York veya Los Angeles’ın kalabalığını görürsünüz, ne de çılgın Amerikalı topluluğu görebilirsiniz. Meksika sınırında olmasın rağmen oldukça da güzel ve güvenli bir şehir.

Ekran Alıntısı

Coronado Adası

Eğer aradığınız kafa dinleyip, rahat rahat, sakin sakin zaman geçirmekse San Diego çok güzel bir seçenek olacaktır. Yukarıda bahsettiğim hayvanat bahçelerini ve parkları gezmezseniz 2 gün yeterli olacaktır. Ama tüm faaliyetleri yapacaksanız en az 4 gün ayırmanızı öneririm.

9. San Diego’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler

 • En kuzeyde yer alan La Jolla bölgesinden, Meksika sınırına kadar bütün sahilleri gezmeye çalış.
 • Dünyanın sayılı hayvanat bahçelerinden birisi olan San Diego Hayvanat Bahçesini mutlaka gör.
 • Akşamüzeri Pasifik Sahilinde gün batımını izle.

San Diego-ABD

 • İtalyan ve Meksika mutfaklarını mutlaka dene.
 • Akşamları sahile yatıp yıldızları izle.

10. San Diego’ya ne zaman gitmeli ? 

San Diego’ya gitmek için en uygun mevsim ne zaman ? Pasifik Okyanusu oldukça soğuk olduğu için ,eğer yüzmeyi yada sörf yapmayı düşünüyorsanız mutlaka yazın gidin. Yazın bile,bize göre oldukça soğuktu. Hem gündüzleri daha iyi değerlendirir, hem de mevsim açısından daha rahat edebilirsiniz.

san diego (5)

San Diego Sahillerinde Sörf Oldukça Popüler

Zaten öyle aşırı bir sıcak yaşamadık bu şehirde. Daha 1 hafta önce Las Vegas’da pişerken, San Diego’nun havası tam benim sevdiğim hava sıcaklığındaydı. Birde, aslında buraya 4 mevsimde gelinebilirmiş.

Ekvator’a oldukça yakın olduğu için, ne aşırı sıcak ne de aşırı soğuk olurmuş. Genellikle hava 15-20 derece arasında değişiklik gösteriyormuş. En sıcak zamanları bile 32 dereceymiş. Bilginize…

11. San Diego’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • San Diego hemen Meksika sınırında  olduğu için, oraya kadar gelmişken Meksika’nın Tjuana şehrine geçin. Vize almadan sınırdan geçebilirsiniz.Burası dünyanın en işlek sınır kapısıdır. Bu yüzden geri dönerken uzunca kuyruklar görürseniz şaşırmayın. Tjuana da gece hayatı ve eğlence merkezidir. Gelmişken uğranabilir.
meksika_sahilleri

Meksika Sahilleri

 • Gösterileriyle ünlü Sea Worlde gidebilir ve  dünyanın en büyük balina şovlarından birisini izleyebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan penguenleri,yunusları,deniz aslanlarını görebilirsiniz.Giriş ücreti 86 dolar.Websitesi için tıklayınız. Bizim zamanımız yetmediği için gidememiştik. Benim yerimede çok eğlenin…

12. San Diego hakkında uyarılarım

 • Her yerde olduğu gibi burada da 21 yaş altına içki satılmamaktadır.
 • Genel anlamda oldukça güvenli bir şehirdir. Bu yüzden rahat bir şekilde hem akşam hem de gündüzleri şehri keşfedebilirsiniz.
 • Özellikle akşam saatlerinde hava biranda soğumaktadır. O yüzden uzun kollu kıyafetlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Bu şehir için en az 3 gününüzü ayırmalısınız. Biz bu şehir hakkında çok bilgiye sahip olmadığımız için 3 gün bile yetmemişti.

Özetle San Diego, oldukça sakin ve rahat bir şehir. Hem şehir merkezi ile, hem sahilleri ile hem de finans merkezi ile bir şehirde olması gereken herşeye sahip.

Gerek yemekleri,gerek uçsuz bucaksız sahilleri gerekse muhteşem parkları ile bizi çok etkilemişti.Buraya gelip sakin ve huzurlu bir ortamda dinlenebilirsiniz.

coronado adasından san diego

Coronado Adasından San Diego

Sanırım benim en çok sevdiğim şehir burası oldu. Hayatının 30 yaşına kadar olan kısmını dünyayı keşfedip, sonrasında yine memleketine, kürkçü dükkanı Fethiye’ye dönmeyi planlayan birisi olduğum için belkide benim bu şehri bu denli sevmemde en büyük neden memleketime benzetmem oldu.

Sahil bölgesinde, az nüfuslu, sakin yerler bana hep Fethiye’yi hatırlatır. San Diego’ya gittikten sonra, sizleri Fethiye’ye de bekleriz efendim…

Brooklyn Köprüsü’nden New York Manzarası

San Diego Batı ABD’deki en son durağımızdı. UtahLas VegasSan FranciscoLos Angeles ve en son San Diego olacak şekilde çok güzel bir rota yapmıştık.

Buradan New York’a 5 saatten fazla süren uçuş ile yolculuğumuza kuzeydoğu ABD’den devam ettik. Evet… Ülkenin bir yerinden bir yerine uçmak 5 saat sürebiliyor. O denli büyük. Arabayla gidecek olsanız siz düşünün kaç saat sürerdi.

Batı ABD’de geçirdiğimiz yaklaşık 2 hafta, hayatımdaki en güzel arabayla yaptığım seyahatlerden birisi oldu. Sizlere anlattığım bütün şehirlerin yeri bende ayrıdır. Hiçbirisi için gereksiz diyemem. Hepsinin kendince güzel yanları var.

New York-Brooklyn Köprüsü

New York-Brooklyn Köprüsü

Umarım bu çıkardığım rotalar ve yaptığım öneriler hepinizin işine yarar. Umarım bizim eğlendiğimizden çok daha fazla eğlenirsiniz. Umarım bir nebze hayatın gezince ne kadar güzel olduğunu farkeder, kuş misali oradan oraya uçarsınız. Bir sonraki durak. Dünya finans, eğlence, kültür, sanat merkezi New York…