New York Gezi Rehberi

New York‘ta o meşhur sokakları, parkları, caddeleri gezmek; köşedeki küçük cafeye oturup kahvemi yudumlarken sokakta yürüyen insanları izlemek; Empire State binasının tepesinden “New York. Sen mi büyüksün, ben mi be !” diye haykırmak benim en büyük hayallerimden birisiydi. Ben, Abd gezimde bunu gerçekleştirmeyi başaranlardandım. Sizlerin de gerçekleştirmenizi ümit ederek, New York hakkında bildiğim tüm bilgileri başlıyorum aktarmaya.

1. New York’a Başlangıç

Merhaba New York. Merhaba dünyanın merkezi, hayallerin şehri… Asla uyumayan şehir.Adına şarkılar yazılıp kendini hayran bırakan, aşık eden şehir.Nereden yazmaya başlayacağımı bilemediğim şehir.

Filmlerde gördüğüm o şaşalı gökdelenlerin kentin üzerinde kapladığı manzarasından mı başlasam,sokaklarında dünyanın kaç milletinin dolaştığını mı anlatsam,koskoca şehrin ortasında yer alan devasa Central Park’ını mı övsem,kendine has farklı bölgelerinden mi bahsetsem bilemiyorum.Yazacak çok şey var.Bir yerden başlamak lazım…

Work and travel maceramın batı yakasındaki son rotası olan San Diego şehrinden kalkan uçakla yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk sonrasında New York’a ulaşıyorum.Henüz bir ülke yada kıta değiştirmedim.Ülkenin bir yerinden başka bir noktasına geldim ve şaşırtıcı derecede 6 saat sürmesine inanamıyorum.

New York’da otel rezervasyonu yapmadan önce : 2 kişi gecelik 70-80 dolara kalabileceğiniz oteller var. Ben liste olarak hazırladım. Görmek için New York otelleri linkine tıklayın

Sanırım en çok bu şehre gelirken heyecanlandım.O kadar popüler bir şehir olmasında mıdır bilmiyorum ama en çok merak ettiğim şehirlerin başında geldiği için garip duygular içerisinde geldim.

İnsanların “Öyle 3-5 günde gezemezsin New York’u.Aylar geçsede keşfedecek mutlaka birşey vardır kıyısında köşesinde.”dediklerinde abarttıklarını düşünmüştüm.Yanılmışım.Çok daha fazlası varmış.Hayal ettiğimden bile fazlası…

2. New York Hakkında

New York hakkında bilgi vermek öyle birkaç paragrafla ifade edilebilecek birşey değil.O yüzden elimden geldiğince hem özetlemeye çalışacağım hemde bilgilendirici ve daha detaylı olduğunu düşündüğüm farklı sitelerin linklerini koyacağım.

Olabildiğince bilgili bir şekilde gitmekte fayda var. Hatta aşağıya özgürlük heykelini çektiğim videoyu ekledim.

Biraz video, biraz fotoğrafla bu yazımda biraz sizlere New York’u yaşatarak anlatmaya çalışacağım.

Şehir inanılmaz kozmopolit bir yapıya sahip.Dünyanın her yerinden ten renginin her tonuna sahip olan insanların olduğu bir şehir.

Ülkenin en kalabalık şehri. Hem ülkenin hem de dünyanın finans, ticaret, medya, sanat, teknoloji merkezlerinden birisi. Yaklaşık 170 ayrı dilin konuşulduğu söyleniyor.

Dünyanın en eski toplu taşıma sistemi olan meşhur New York metrosu 34 hattı ve 468 istasyonu ile yine bu şehirde yer alıyor.

Şehrin kalbi Manhattan bölgesi. Genelde gezilecek çoğu yer bu bölgeye yakın.Şehir sanat ve kültür şehri. Müzeler, galeriler, etkinlikler ve daha nicesi.

New York gezi rehberi

New York Gezi Rehberi – New York Sokakları

New York SokaklarıHeryerde olduğu gibi şehirin büyüsüne kapılırken fakirliğinde boy gösterdiği bir yer burası.

Gökdelenlerin yüksekliği, ihtişamın hüküm sürdüğü bu şehirde fakirlik de diz boyu. Heryerde mı aynı olur ? Zengin çok zengin fakir çok fakir…

3. New York’ta Ulaşım

fly insta fly insta

New York’a Başlangıç 3 farklı havaalanı bulunuyor. JFK Havaalanı, Newark Uluslararası Havaalanı ve LaGuardia Havaalanı.

İstanbul’dan direk genellikle JFK Havaalanı kullanılır. Ama bazen aktarma olacaksa diğer havaalanları da kullanılabilir.JFK’ye inerseniz metro kullanarak şehir merkezine gelebilirsiniz. Şehrin kalbi Times Square (Meydanı) olarak bilinir.

New York Metro Hattı

New York Metro Hattı-Kırmızı Çember Gezilecek Yerlerin Olduğu Bölge

Dilerseniz taksi veya shuttle da kullanarak ulaşımı sağlayabilirsiniz.Bu şehirde ulaşım derdi yok.O yüzden bütçenize hangisi uyarsa onu seçebilirsiniz.

Taksi size yaklaşık 50 dolara mal olacaktır.Bildiğim kadarıyla bir tek LaGuardia’dan metro ile gelmek mümkün değil.Onuda taksi kullanarak çözebilirsiniz.Yaklaşık 40 dolar civarındaymış.

Şehir içi ulaşım için en iyi 2 yol, tahmin edebileceğiniz üzre metro veya taksi. Önce taksiden başlayayım.

Malum, metro hattı çok gelişmiş olduğu için onu biraz daha detaylı anlatacağım. Taksi oldukça ucuz.Açılış 2,5 dolar ve 0.5 mil için 0,40 cent.Bu yüzden, özellikle kısa mesafeler için çekinmeden kullanabilirsiniz.

new york - metrosu - ulaşım

New York Metrosu

Metro hattı daha önceden belirttiğim gibi inanılmaz derecede yaygın ve gelişmiş. Şehri keşfetmek her zaman yürüyerek güzeldir ancak her zaman yürüyemeyeceğinizi düşünerekten metro kullanmanızın oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Bence 7 gün geçerli olan ve 30 dolar fiyatı olan 7 günlük metro kartı alın.Bir kez ödeme yaparsınız ama 7 gün boyunca özgürce ulaşımınızı sağlarsınız. Bu kartları metrolarda bulunan makinelerden satın alabilirsiniz.

“Yok biz çok metro kullanmayacağız.” diyenlerdenseniz, 2 saat geçerli olan ve 2.5 dolar olan tek kullanımlık karttan satın alabilirsiniz.

Bunlar da yine aynı makinelerde satılmaktadır.Birde bu kartları aldıktan sonra yırtıp atmayın.Akbil gibi düşünün.İlk aldığınızda sizden ekstra 1 dolar daha ister.

Ama o karta yükleme yaparsanız 1 dolar daha ödemezsiniz.Her hattın bir rengi ve adı var.Hatların kesiştiği noktalarda diğer renkli olan hatta geçip aktarma yapabilirsiniz.

Çok karışık olduğuna bakmayın. Gideceğiniz yerin hangi durakta olduğunu bildikten sonra tek yapmanız gereken, renkleri takip etmek olacak. Bu arada metroları inanılmaz derecede pis. Hazırlıklı olun. Çok geniş ağa sahipler ama bir o kadarda pisler.

New York’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakınız.

4. New York’da Yeme-içme

New York’ta ne yenir ? New York’ta hangi restoranlara gidilir ? Malum bu şehir uyumuyor.Özellikle geceleri çok güzel atmosferi olan restoranlara, kafelere ve barlara sahip bir şehir.

Ben de bildiğim kadarıyla, olur da karış karış gezmek istersiniz diye, elimden geldiğince yardımcı olmak istedim ve özetle yazmaya çalıştım.

235 Fifth Rooftop Manzarası new york gezisi

235 Fifth Rooftop Manzarası

Sigara pahalı.10 dolardan fazla.Biralar 3-5 dolar.Kahveler 4-6 dolar. Fast Food 8-10 dolar civarında.Kokteyller 15 dolar civarında.Aslında yeme-içme konusu, bu şehir için baştan sona yazı yazmamı gerektiren bir nokta. Çünkü dünyanın en iyi restoranları bu şehirde yer alıyor.

Ayrıca özellikle çatı katlarına kurulmuş olan bar ve restoranlar,büyüleyici New York manzarası eşliğinde insana yeme-içme aşkı uyandırıyor.Şehirdeki bar, restoran, kafe sayısının 10,000’den fazla olduğu düşününce, sonu gelmeyen seçimler sizi bekliyor olacak.

Dünyanın dört bir yanından farklı mutfaklar, bu şehirde beklediğinizden daha fazlası olacak şekilde şehrin dört bir yanına yayılmış durumda.Şehre özgü meşhur hotdog yiyebilirsiniz.

Ayrıca New York pizza ve New York cheesecake de oldukça populerdir.Tabi özellikle Shake Shack veya Burger Joint’i  de atlamadan geçmeyelim.

Çok lüks restoranlara gitmek isterseniz mutlaka rezervasyon yaptırıp, kıyafet zorunluluğu olduğunu da göz önünde bulundurmanızı hatırlatırım.

Biz öğrenci olduğumuz için, genelde ucuz yerlerde yemek yedik.Restoran seçimleri ve bütçe tamamen size kalmış.Yemek konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi düşündüğüm için, direk restoran isimleri vermek istemedim.Zaten gitmeden bütçenize göre en iyilerini bulacağınıza hiç şüphem yok.

Ama dilerseniz bir kokteyl içip harika New York manzarasına şahit olabileceğiniz güzel bir restoran olan 235 Fifth Rooftop Bar’a gidebilirsiniz. Menüden fiyatlara bakabilirsiniz. New York şartlarında çok pahalı biryer değil.

5. New York’da Konaklama

fly insta fly insta

New York’ta nerede kalınır ? New York otel önerilerim nelerdir ?  New York’ta konaklama için en ideal bölge neresidir ?

Dünyanın pahalı şehirlerinden birisi olduğunu unutmayın. Bu yüzden konaklamada oldukça pahalı. Normal şartlarda hostellarda kalmak size 50-70 dolara mal olacaktır. Düşünün. O kadar pahalı bir şehir burası. Otelde kalmak isterseniz kişi başı 70-100 doları gözden çıkarmalısınız.

Manhattan Manzarası new york gezisi

Manhattan Manzarası

Ulaşım çok kolay olduğu için, şehrin dışında kalıp, metro ile gidilecek yerlere ulaşabilirsiniz. Bütçeniz yetiyorsa Times Meydanı’na yakın bir yerde kalın. Merak etmeyin. Aşağıda tüm alternatifleri anlattım.

New York’da otel rezervasyonu yapmadan önce : 2 kişi gecelik 70-80 dolara kalabileceğiniz oteller var. Ben liste olarak hazırladım. Görmek için New York otelleri linkine tıklayın

Eğer bütçeniz yetmiyorsa, metroya yakın olan bölgeleri tercih edin. Ama fiyatlar önemli değilse, buradaki otellere verilecek her bir doların karşılığını alarak, muhteşem manzaralı odalara sahip otellerde, en azından 1 gece kalmanızı tavsiye ederim.

Eğer kalabalık bir grup olarak gelecekseniz, mutlaka ev kiralayın. Bu size daha uygun fiyata mal olacaktır. Malum, böyle pahalı şehirlerde en büyük dert konaklamaya harcanan gereksiz rakamlar oluyor.

Ama ben sizler için, kendimce uygun gördüğüm en güzel otelleri ve bütçenize göre ekonomik konaklama listesini şimdi tek tek anlatacağım. Otellerin isimlerine tıklayarak, otelleri inceleyebilirsiniz. Bu otellerin hepsi, gözünüz kapalı alabileceğiniz otellerdir.

New York Hostel Önerim

Şimdi sizlere, Hosteller’in isimlerini tek tek belirteceğim. Direk tüm tesislerin üzerine tıklayıp, güvenle rezervasyon yapabilirsiniz. Bu tesislerin hepsi, kendi sınıfında en iyileri arasında yer almaktadır.

 • HI NYC Hostel : Gecelik kişi başı 54 dolar civarında ancak 8.5 almış güzel bir hostel. Hemen, Central Park’ın dibinde yer alıyor.
 • JAZZ on Columbus Circle Hostel : Gecelik 70 dolar civarında. 8.1 Almış, Central Park’ın Güneyinde yer alıyor. Konuma çok güzel. Bu 2 hostel, bence New York’da merkezi bir konum arayanların mutlaka listesinde olması gereken tesisler.

New York Düşük Bütçeli Otel Önerim

New York Orta Bütçeli Otel Önerim

 • Broadway at Times Square Hotel : Broadway’in tam kalbindeki otel 8.5 almış. 2 kişi gecelik fiyatı 180 Dolar.
 • Comfort Inn Times Square West : Times Meydanında konaklayabileceğiniz otel, New York’un tam kalbinde. 2 kişi gecelik 224 Dolar.
 • Holiday Inn : Orta bütçeli oteller arasında favorim. Konumu, olağanüstü. Gecelik fiyatı 280 Dolar.

New York Yüksek Bütçeli Otel Önerim

Bütün Oteller içinTıklayınız

6. New York’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

New York’ta ne yapılır ? Uyumayan şehir diye boşa denmiyor New York için.Eğlence-Alışveriş ve Gece hayatı konusunda sanırım hiçbir şehir için bu kadar çok şey yazmadım.

Şehirde helikopter gezisi yaparak gökdelenlerin hükmettiği Manhattan manzarasına da tanık olabilirsiniz, meydanların milyonlarca insanın arasında kayıpta olabilirsiniz, yada onlarca farklı bölgeye ayrılmış farklı etnik grupların oluşturduğu mahallerde de kaybolabilirsiniz.

Sabahlara kadar dans edip sarhoş olabilir, dünyanın önde gelen müzelerinde,sanat galerinde huzura kavuşabilirsiniz.Burası New York.Siz ne istiyorsanız size her şeyi verebilir.Benim hayatımda en çok beğendiğim,en güzel metropollerden birisi.

new - york - manhattan - manzarası

New York-Manhattan Manzarası

Eğlence

New York’ta nerede eğlenilir ?  Aslında şehrin kendisi eğlenceli. Sokakları, parkları, insanları, meydanları..Ama hayatınızda güzel bir anınız kalsın istiyorsanız Helikopter turu yapabilirsiniz.

Seçeceğiniz pakete göre değişmekle birlikte ortalama 150-200 dolara mal olacaktır.Ama bence bir kez gelmişken denenmeli.

Bir diğer etkinliğiniz, akşamları Manhattan manzarasına karşı teraslarda yer alan restoranlarda kokteylinizi yudumlamak olabilir.

Hatta bunu mutlaka yapın.Size yaklaşık 15-20 dolara mal olacaktır.Ama manzarayı düşününce oldukça makul fiyat. 230 Fifth restoran çok güzeldir.

Birde, gideceğiniz dönemde, şehirde ne tür etkinlikler veya festival olacağını merak ediyorsanız ve katılmak istiyorsanız, şu siteye de bir göz atın derim. Gelmişken her şeyi yapmak lazım.

Alışveriş

New York’ta ne alınır ? New York’ta alışveriş için nereye gidilir ?  ABD’de sanırım en ucuza alabileceğiniz şeylerin başında kıyafet geliyor.

Burası da aynı. Özellikle 5. cadde (5.th Avenue)’de yer alan yüzlerce mağazada bütçenize göre ister lüks ister standart alışveriş yapabilirsiniz.

Ayrıca burda 24 saat açık olan ve en güzel Apple mağazalarından birisi olan Apple Store’u da ziyaret edebilirsiniz..

Aynı zamanda bu caddede bulunan meşhur Rockfeller Center’a da gidebilirsiniz.Zaten burası ile ilgili aşağıda detaylı bilgi vericem.

New York

New York

Ayrıca AVM’de alışveriş yapmak isterseniz Century 21 alışveriş merkezine de uğrayabilirsiniz.Alışveriş için bir diğer bölgeler Chelsea veya Soho bölgeleri.Yüzlerce butik tadındaki dükkanlar ve pazarlar bu bölgelerde yer alıyor.Alışveriş yapmasanız da gezmeye değer.

Birde şehrin 1 saat kadar dışında yer alan Woodbury Common Premium Outlet var.Burası da oldukça ucuz biryermiş.Zaten her yerde olduğu gibi burada da şehir dışında kurulan outletler, şehir merkezinde yer alan mağazalara göre oldukça ucuz oluyor.

Gece Kulüpleri 

New York gece hayatı nasıldır ? New York’ta gidilecek en iyi gece kulüpleri hangileridir ?

New York kültürün, sanatın ve eğlencenin merkezi bir şehir. Bu yüzden seçenek çok fazla. İsterseniz Broadway müzikaline gidebilirsiniz. Biz gitmedik çünkü en ucuzu 150 dolar civarındaydı. Şuradan bakabilirsiniz.

Broadway

Broadway

Eğer daha ucuza olsun ama gelmişken en azından bir şov görelim derseniz, yaklaşık % 50 indirimli olan TKTS gişelerine uğrayabilirsiniz.

Hemen o gün gitmeniz gereken bu etkinliklerde biletler normalden oldukça ucuza satılabiliyor.Websitesi burada. Hem Times meydanında hem de South Street Seaport şubelerinden alabilirsiniz.

Şehrin her bölgesinde para konuştuğu için, bütçeniz çerçevesinde bir yerlere eğlenmeye gitmek size kalsın istedim.

Bu yüzden şehrin en önemli websitelerinden bir tanesinin linkini ekledim.Buradan dilediğiniz yeri seçip, hangi bölgede, hangi tarzda, eğlenmek isterseniz bütçenize göre gidebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, ilgili sekmeye tıklayıp içerisinde yer alan sekmelerden gitmek istediğiniz kriterleri seçmek.Bu site inanılmaz derecede güzel tasarlanmış ve oldukça kullanışlı ama ne yazıkki ingilizce.

Ama ben size yine de kendimce güzel bulduğum yerleri aşağıda sıralayayım. Olur da vaktiniz kalırsa, yukarıdaki website size çok güzel bir kaynak olacaktır. Ama benim şimdi belirteceğim yerlerde, 3-4 gün kalmayı düşünenler için yeterli olacaktır.

Mekanlar genellikle Soho bölgesinde. Publar, gece kulüpleri, restoranlar, kısacası ne ararsanız bu bölgede. Ama belli başlı kulüpler farklı bölgelere dağılmış şekilde.

Webstar Hall

Webster Hall

Webster Hall ile başlayalım. Burası 40,000 metrekarelik devasa bir yer.New York’un en iyi kulüplerinden birisi. Yanlız giriş için düzgün kıyafetleriniz olması lazım. Şimdiden hatırlatmak istedim.

Cielo; Burası çok şık bir yer. Ama oldukça pahalı bir yer.

Pacha; Dünyanın en iyi mekanlardan bir tanesi olarak biliniyor. Özellikle parti seviyorsanız görülmesi gereken bir yer.

230 Fifth : Hem gündüz hem akşam oldukça güzel bir mekan. Manzarası zaten nefesinizi kesecek. Biz gündüz gittik. Ama dilerseniz akşam da gidebilirsiniz.

7. New York’da gezilecek yerler nereler ?

New York’da gezilecek yerler nerelerdir ? New York’da nereye gidilir ? Bu soruları da soracağınızı tahmin ettiğim için, öyle 2-3 satırda anlatmak istemedim.

Dedim “Hadi gel Deniz. Ayrı bir yazıda, tek tek anlat hepsini”. O yüzden, sizin için New York gezilecek yerler yazısı yazdım. Mutlaka okuyun.

O yazımda, New York’a görmenizi önerdiğim 23 noktayı tek tek bulabilirsiniz. Hatta rota halinde, gün gün okuyabilirsiniz. Gezilecek yerler konusunda adresiniz, o yazım olsun.

8. New York’da kaç gün kalmalı ? 

En az 3 gün kalmalısınız. New York aslında öyle 3-5 günde gezilecek bir yer değil.

Herbir caddesi, sokağı, binaları, parkları, müzeleri, bölgeleri kısacası görülmesi gereken yüzlerce yeriyle yaşanılası bir metropol.

Ama yine de bir şeyleri görüp yaşamak için 3, biraz daha detaylı görmek için 5, çok fazla zaman varsa 7-10 gün kalınabilir.

Ama yinede yukarıda saydığım çoğu yeri, güzel bir planlama ile 3 günde ziyaret edebilirsiniz.

9. New York’da yapmadan dönülmemesi gerekenler

 • Mutlaka Empire State ve Rockefeller Center’a çıkıp, muhteşem New York manzarasına hem gündüz hem de gece tanıklık etmeden
 • Sokaklarında, caddelerinde çocuklar gibi özgürce eğlenip,kaybolmadan
 • Farklı kültürlerin hakim olduğu bütün bölgelerini ziyaret etmeden
 • En az bir şova, tiyatroya ya da spor etkinliğine katılmadan
 • Çoğu yeri hem gece hem de gündüz görmeden
 • Özgürlük anıtını ve Brooklyn Köprüsünü mutlaka görmeden
 • Alışveriş hastası isen alışveriş yapmadan
 • En az bir kez dünyaca meşhur New York metrosunu kullanmadan
 • Farklı konseptteki restoran ve barlara gitmeden
 • Dünyanın farklı mutfaklarını tatmadan
 • 3 gün süren Philadelphia-Washington-Niagara Şelaleri ve 1000 adalar turunu yapan bir acenteden paket tur almadan

dönme…

10. New York’a ne zaman gitmeli ? 

New York’a gitmek için en ideal mevsim ne zaman ?  Yaz hariç her mevsim. Neden mi ? Çünkü her şey daha pahalı ve heryer inanılmaz kalabalık.

Özellikle bütçe konusununda tereddütleriniz varsa yazın gitmeyin.Belki hava koşulları açısından garanti bir mevsim  ama benim gibi kalabalıktan nefret ediyorsanız çekilmiyor.

Empire State Binasından Gece New York Manzarası

Empire State Binasından Gece New York Manzarası

Kışın hafifçe yağan kar yağışının altında film setindeymiş gibi sokaklarda romantizm yaşayarak dolaşmakta güzel olabilir ama kış mevsiminin gezmek için garanti olamayacağı riskini  de göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Bu yüzden en güzel 2 mevsim olan Sonbahar ve İlkbahar mevsimleri hem hava koşulları açısından hem de daha az kalabalık olması açısından daha uygun ve sakin olabilir.

11. New York’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Eğer müze,tiyatro,sahne sanatları v.s etkinliklere düşkünseniz, olabildiğince fazla kalın. Çünkü bu şehirde görülmesi gereken yüzlerce sosyal etkinlik sizi bekliyor olacak.
 • En az bir kez muhteşem New York manzarasını gören pahalı bir otelde kalın. Evet doların insanlıktan çıkan bir düzeyde arttığı şu yıllarda bütçenizi sarsacaktır ama New York’a bir daha mı geleceksiniz ?
Central Park

Central Park

 • Gece eğlenmeye çok düşkünseniz, yukarıda belirttiğim mekanlara mutlaka gidin. Ben çoğuna gidemedim. Çünkü batı yakasında oldukça eğlendiğimiz için, New York’a gelmemin nedeni gündüz şehri keşfetmekti. Seyahatlerde bazen seçim yapmak lazım. Gündüz mü yoksa gece mi ?
 • Mutlaka bir sabah erken uyanıp şehrin harika rıhtımlarında, Central Park’da ya da Brooklyn köprüsünde mutlaka ama mutlaka koşun, spor yapın.
 • Dilerseniz ülkenin önemli şehirlerinden olan Chicago’ya yaklaşık 2 saatlik uçuş gerçekleştirerek gidebilir ya da dünyanın önemli üniversitelerinden bir tanesi olan Harvard Üniversitesi’nin bulunduğu Boston şehrine 4 saatlik araç yolculuğu yaparak, günübirlik ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer zamanınız kalırsa, doğu yakasının kumarhane ve eğlence merkezi Atlantic City’e yaklaşık 2 saatlik bir araç yolculuğu sonunda ulaşabilirsiniz. Bize Las Vegas yettiği için, gitme gereği duymamıştık.

  Atlantic City

  Atlantic City

Dünyanın en iyi metropollerinden bir tanesi olan New York’da seçenekler oldukça fazla. O yüzden beklentilerinizi yüksek tutabilirsiniz. Siz sadece hayal edin.

Gerisini New York halledecektir. Tabi ki herşeyin bir bedeli var. Gitmeden bütçenizi gözden geçirip, ona göre plan yapın. Öyle filmlerde göründüğü gibi olmayabilir. Sonradan hayal kırıklığı yaşamayasınız.

12. New York hakkında uyarılarım

 • Özellikle metro hattını kullanarak ulaşımınızı sağlayacaksanız, gideceğiniz yerin hangi durağa yakın olduğunu ve hangi hattı kullanmanız gerektiğini önceden bilerek gidin.
 • İlk günler yürüyerek gezin. Ama özellikle zaman kısıtınız varsa, şehirdeki görülmesi gereken oldukça fazla yer olduğu için, gereksiz mesefeleri yürümemeye özen gösterin. Bazen biryerden diğerine yürüyerek gitmek saatlerinizi alabilir.
 • Ziyaret edeceğiniz yerlerin önceden biletini ya da yukarıda belirttiğim New York Pass’i mutlaka alın. Gereksiz yere kuyruklarda zaman kaybetmemiş olursunuz.
 • Gecenin ilerleyen saatlerinde, sonunu göremediğiniz sokaklara girmeyin. New York çokta güvenli bir şehir değil.
 • Oldukça pahalı bir şehir olduğunu unutmayın. Bu yüzden bütçenizi gitmeden tahmini olarak belirleyin.
 • Gideceğiniz mekanlara girerken kıyafet durumunuzu kontrol edin. Sırf kıyafetinizden dolayı alınamayacağınız yerler olabilir.
 • Ülkeye girerken çok sıkı bir güvenlik kontrolünden geçeceksiniz. Malum ABD terör saldırılarından sonra inanılmaz derecede güvenlik önlemlerini arttırdı. Bu yüzden bavulunuzda et ve et ürünleri götürmeyin. Ülkeye girerken size sorulan sorular karşısında heyecan yapmayın. Sakin olun.

Yüzlerce gökdelenin dümdüz caddelerde dizildiği, büyüleyici ışıkların gözlerinizi kamaştırdığı, zenginliğin hüküm sürüp umut peşinde koşan fakir insanların yoksulluk içinde yaşadığı, harika parkların, müzelerin, tiyatroların şehri ördüğü, dünyanın yüzlerce farklı mutfaklarına ev sahipliği yaptığı, alışverişin, gece hayatının merkezi olan New York, benim için dünyaya açılan en önemli duraklardan birisiydi.

ABD’de Gezdiğim Diğer Yerleri de Okumayı Unutmayın

New York’da geçirdiğim 3 güzel ve yorucu günden sonra, hayatımda herşey yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştı. Dünyaya bakışım değişmiş, artık yavaş yavaş gezme yeteneği kazanmıştım. Bundan sonraki gezeceğim 100 ‘den fazla ülkeye gitmemdeki en büyük cesaretim olmuştu. Dünya artık sandığımdan daha küçüktü. Hayal edelim, düşelim peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

 1. Serkan
 2. Bahadır
 3. hulya

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.