New York Gezilecek Yerler – En İyi 23 Yer

New York gezilecek yerler rehberime hoşgeldiniz. New York 5 ana bölgeden oluşur. Bunlar Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten. New York’da Gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi Manhattan adası bölgesinde. Bu bölgeleri Avenue (Cadde)’ler ve caddeleri kesen sokaklar oluşturur. Avenue’lar kilometrelerce uzunluktadır. Bu yüzden kafanızda şekillenmesi için, yine her zaman olduğu gibi bölgenin haritasını aşağıya ekleyeceğim. Zaten aşağıda detaylı olarak New York’da görülecek yerleri tek tek yazıyor olacağım.

New York gezilecek yerler planı yapmadan önce küçük bir uyarı:

Baştan söyleyeyim.Eğer 1 hafta veya daha fazla kalacaksanız ve her şeyi görmek istiyorsanız mutlaka New York Pass alın. 9 gün geçerli bu bilete 1 kez para ödersiniz ve belirtilen yerlere hem sıra beklemeden hem de başka para ödemeden girersiniz.

New York oldukça pahalıdır. Bu yüzden bu bileti alırsanız hem sıra beklemeden zamandan tasarruf edersiniz hem de daha ucuza mal edersiniz.

Bileti online alıp, çıktısını alarak belirtilen noktalardan kartınızı temin edebilirsiniz. Yada direk belirtilen yerlerden kartı alabilirsiniz.

New York gezilecek yerler haritası

New York gezilecek yerler haritası : Manhattan Bölgesi

New York gezilecek yerler noktalarının hepsini tek tek link olarak siteye eklemişler ve siz sadece gideceğiniz yerin üzerine tıklayıp, şehrin tam olarak neresinde olduğuna dair yerini ve yerin bilgilerini görebiliyorsunuz.Gitmeden aklınızda şekillenmesi için eklemek istedim.Umarım işinize yarar.

Neyse New York’da gezilecek yerleri sırasıyla anlatmaya başlayayım. Ama daha önceden sizi bilgilendirmem gereken bir husus var. Haritaya bakıp heryerin yakın olduğu kanısına kapılmayın.

New York Gezilecek Yerler Uyarıları

Sadece Cental Park’ın bile bir ucundan diğer ucuna yürüyerek gitmeniz 1 saatinizi, Central Park’tan adanın en uç kısmı olan Financial District bölgesine gitmeniz yaklaşık 2 saatinizi alacaktır. O yüzden belki ilk günler yürümek güzel olabilir ama sonraki günler yorucu olmaya başlıyor.

Taksi veya metro kullanarak özellikle uzak noktalara ulaşırsanız, enerjinizi daha fazla yer görmeye harcayabilirsiniz. Ayrıca o zamanlar çok fotoğraf çekmediğim için, bazı fotoğrafları başka sitelerden aldım ve gezilecek yerlerin altına ekledim.

Gideceğiniz yerleri tanımanız için, elimden geldiğince düzgün bir şekilde sıralamaya çalıştım.Malum, o zamanlar birisi bana 12 sene içerisinde 100’den fazla  ülkeye gideceğimi söylese ve her şeyi profesyonel bir şekilde hazırlayacağım ve bir websitesi kuracağımı kulağıma fısıldasa herhalde gülüp geçerdim.

Ama işte kaderin ne getireceği belli olmuyor. O yüzden umarım elimden geldiğince heryeri açıklayabilmişimdir ve yazdıklarım sizin için yararlı bir kaynak olur.

new york gezilecek yerler haritalı anlatım

Kabaca Central Park’tan Başlayan Rotam : New York gezilecek yerler haritalı anlatım

1. Central Park 

Sabahın ilk ışıklarında hemen güne başlamak için sabırsızlanıyorum. Uzun zamandır hayalini kurduğum şehiri artık gezme vakti. Bu koskoca şehirde, İstanbul’da yaşayan biri olmama rağmen kendimi kum tanesi gibi hissediyorum. Ama bir yerden başlamak lazım.

Önce kendimizce bir rota çıkarıyoruz ve şehrin kuzeyinden güneyine doğru ilerleyeceğimiz bir rota çıkarıyoruz.

İlk durağımız olan bu park, sadece ABD’nin değil dünyanın hayran olduğu bir park. Dile kolay, 341 hektarlık bir alandan söz ediyoruz. Başından sonuna yürümek 1 saat sürüyor.

Central Park new york gezilecek yerler

Central Park New york gezilecek yerler noktalarının en ünlüsüdür

Devasa gökdelenlerin etrafına kurulan parkın içerisinde yer alan mis gibi göllerin ve ağaçların eşliğinde güne başlıyoruz. Yolda yürürken onlarca sincap bize eşlik ediyor.

New York’ta gecelik 50-60 dolara konaklayacak yerler var. Şuraya Tıklayarak hepsini görebilirsiniz.

2. Metropol Sanat Müzesi (Metropolitan Art Museum )

fly insta fly insta

Parkın içerisinde yer alan harika bir müze olan  Metropol Sanat Müzesinde, dünyanın tarihine yolculuk ediyoruz. Kısaca MET olarak biliniyor.İçeriye girince öyle 1 günde gezilemeyeceğini anlıyorsunuz.

2 milyondan fazla sanat eserini görmekten bahsediyoruz. Müzeyi gezdikten sonra çatı katına çıkıyoruz ve harika Central Park ve Manhattan manzarasının büyüsüne kapılıyorum. “İyiki gelmişim” diyorum.

3. American Museum of Natural History

Dinazorların ve hayvanların sergilendiği ve benim en çok etkilendiğim müze olan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi bir sonraki durağımız oluyor.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi New york gezilecek yerler arasında olmazsa olmazdır

Burası da yine Central Park içerisinde. Özellikle dinazorların iskeletlerini görünce büyüklükleri ve ihtişamı konusunda şaşkınlığımı gizleyemiyorum.

Belgesellerde ve kitaplarda görmekle, gerçeklerinin iskeletlerini görmek arasında dağlar kadar fark var. İnsanın inanası gelmiyor.

4. Guggenheim Müzesi

fly insta fly insta

Aslında burayı ziyaret etmedik. Zamanımız yetmedi. Sadece enteresan mimariye sahip olan binasının fotoğrafını çektik.

Guggenheim Müzesi new york'da görülecek yerler arasında

Guggenheim Müzesi

Dilerseniz ziyaret edip dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Özellikle müze severlere duyurulur.

5. Apple Store

Parktan çıkar çıkmaz hemen 5. caddenin başlangıç noktasında yer alan meşhur Apple Store’a gidiyoruz. Gelmişken uğramak lazım diyoruz ve içerideki kalabalığı görünce “Sanırım bugün bedava” diye klasik Türk düşüncesine kapılıyorum.

Apple Store

Apple Store

Malum, ABD’den cep telefonu almak, Türkiye’deki fiyatlara kıyasla daha avantajlı. Aklınızda olsun. Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımda zaten uzun uzun anlattım.

6. Rockefeller Center

Bir sonraki durağımız hemen 5. caddede yer alan meşhur Rockefeller Center.

Dünyanın en zengin ailelerinden Rockefeller Aşiretine ait olan ve hem alışveriş merkezi  hem de şehri tepeden görebileceğiniz Top of The Rock olarak bilinen gözetleme merkezine sahip olan yer.

Rockefeller new york gezilecek yerler

Rockefeller de mutlaka new york gezilecek yerler arasında olmalıdır

80. katına çıkıp muhteşem Manhattan Manzarasına şahit olmanın verdiği mutluluğu tarif edemem. New York güzeldir.

7. St Patrick’s Katedrali

Rockefeller Center’ın meydanından geçerek hemen karşısında yer alan katedrale gidiyoruz. Burası gelmiş geçmiş en önemli devlet adamlarının cenazelerinin kalktığı yer. Dışarısı kadar içerisi de büyüleyici. Diğer bir çok katedrale fark atacak güzellikte.

St Patrik Katedrali

St Patrik Katedrali, New York’ta görülmesi gereken en ünlü yerlerden

8. Broadway

New York caddeleri say say bitmez ama artık 5. caddeden ayrılıp, sanatın merkezi, dünyanın en önemli sanatçıların doğduğu, tiyatroların, sahne sanatlarının, şovların beşiği Broadway bölgesine ilerliyoruz.

Her şey bu bölgede özellikle 6-9. Avenue arasında ve 41-54. cadde arasında uzanan bölümde yer alıyor.

Broadway new york gezilecek yeler arasında en farklı yer

Broadway, New York’un en turistik noktalarından

Özellikle akşam görülmeye değer. Işıkların büyüsüne kapılıp hayallere dalıyoruz.

9. Times Square (Meydanı)

Hemen Broadway bölgesinde yer alan, şehrin kalbi olan Times Meydanına gidiyoruz.

Hem gündüz hem gece sürekli devam eden bir kalabalık hakim. İnsanı kör edercesine yüzünüze vuran ışıklar, bir an için hayallere dalmanıza sebep oluyor.

Times Meydanı

Times Meydanı, New York gezilecek yerler önerilerimin en başlarında yer alır

10. Empire State Binası

Times Meydanından çıkıp, yürüme mesafesinde yer alan, ülkenin ve şehrin sembolü Empire State binasına gidiyoruz. Bizim gittiğimiz dönemde şehrin en yüksek binası idi.

empire - state - binası - new - york

Empire State Binasından New York Manzarası, New york gezilecek yerler arasında en önemli duraktır

Şehri en tepeden görmek için 86. katında yer alan gözetleme noktasına çıkıyoruz.

Özellikle günbatımı anında ve gece anında şehrin parlayan ışıkları ve gökdelenlerin yarattığı manzara, verdiğiniz her 1 dolara değiyor.

11. New York Public Library (New York Halk Kütüphanesi)

Bir sonraki durağımız dünyanın en büyük 3. kütüphanesi olan ve 50 milyondan fazla koleksiyonu olan New York Halk Kütüphanesi. Gelmişken görülmesi gereken bir yer diyerekten dalıyoruz içeriye.

new york gezilecek yerler kütüphaneler

New York Kütüphanesi : New York’da gezilecek yerler

İçerisindeki ihtişamı gördükten sonra direk aklıma bizim kütüphaneler geliyor. Yürümemiz gereken daha çok uzun yollar var. İnsan gördükten sonra daha aşikar oluyor.

12. Madison Sqaure Garden

Şehirdeki en büyük stadyumlardan bir tanesi olan Madison Square Garden’a gidiyoruz. Ama içeriye girmiyoruz. Eğer siz denk gelebilirseniz bir tane etkinliğe katılmaya çalışın.

Madison Square Garden

Madison Square Garden

13. Flatiron Binası

Şehri yürüyerek keşfetmeye devam. Yavaş yavaş ayaklarımın ağrısını hissediyorum. Ama nedense bir türlü durmak istemiyorum.

Flatiron Binası new york görülecek yerler

Flatiron Binası, New York’ta mutlaka görülmeli

Ülkenin ilk gökdeleni olan Flatiron Binasını görüp  fotoğrafını çekmekle yetiniyoruz. Oldukça enterasan bir bina. Gelmişken mutlaka görülmeli.

14. Union Square (Meydanı)

Biraz dinlenmek için şehrin ortasında yer alan Union Meydanına gidiyoruz. Aslında şehirde böyle irili ufaklı bir sürü park var.

O yüzden yorgunluk ve rota durumunuza göre diğer parkları da göz önünde bulundurup, sizde kahvenizi alıp bu parklarda dinlenebilirsiniz.

Union Square new york turistik yerleri arasındadır

Union Square, New York parkları arasında en ünlü duraklardan

Neyse, yine duramıyorum yerimde hemen yola koyulmak istiyorum. İstikamet meşhur Soho.

15. Soho

Bizim nasıl Cigangir’imiz veya Nişantaşı’mız varsa, New York’luların da Soho’su var.

Soho, new york mahalleleri

Soho, New York’daki en ünlü mahallelerden

South Houston Street’in kısaltması olan bu bölgede, yüzlerce butik, restoran ve kafelerin eşliğinde sokaklarda kaybolarak geziyoruz.

16. Little Italy

Daha önceden batı yakasını gezerken, hemen hemen bütün şehirlerde farklı milletlerin oluşturduğu bölgelerin isimlerinin o bölgeye göç eden milletlerin oluşturduğunu görünce çok şaşırmıştım.

Little - italy

Little Italy

Bizim, ülke olarak pek alışkın olmadığımız bu durum, Amerikalılar için oldukça sıradan. New York’da da aynı şey geçerli. İtalyan kültürünün hakim olduğu sokaklarda geziyoruz. Küçük kafelerde oturup güzel bir İtalyan pizzası yiyoruz.

New York’ta gecelik 50-60 dolara konaklayacak yerler var. Şuraya Tıklayarak hepsini görebilirsiniz.

17. Chinatown

İtalyan Mahallesinin  hemen yanıbaşında yer alan ve Çin kültürünün etkilerini sokaklarda aşikar bir şekilde hissettiğimiz Çin mahallesine gidiyoruz.

Burası oldukça renkli bir yer. Aklınıza gelebilecek herşeyin satıldığı dükkanların olduğu bir bölge.

Chinatown

Chinatown, New york gezilecek yerler arasında en farklı mahallelerden

Burası hem Soho bölgesine hem de İtalyan mahallesine yürüme mesafesinde. Bu arada, biz buradaki bir acenteden, 3 günlük bir tur alıp Philadelphia-Washington-Niagara Şelaleri ve 1000 adalar turu satın aldık.

Konaklama ve ulaşım dagil 150 dolar civarındaydı. Bu işleri yapan bir sürü site var. Herhangi birisinden online tur alıp, mutlaka bu rotaları da yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

18. Financial District

Şehrin en uç bölgesinde yer alan finans bölgesine giderken birşeyi farkediyorum. Sokaklar karanlıklaşmaya başlıyor. Gündüz olmasına rağmen sebebini sonradan anlıyorum.

Financial District

Financial District, New york gezilecek yerler arasında eh işte diyeceğim bir yer

Gökdelenler o kadar birbirine sık bir şekilde yapılmış ki, daracık sokaklarda yürürken güneş ışıklarını göremez oluyorsunuz. Bölgede bulunan New York borsasının önünden geçerek, bölgenin simgesi olan boğa heykelinin fotoğrafını çekiyoruz.

19. Özgürlük Heykeli (Liberty of Statue)

Boğa heykelini geçtikten sonra, parkın içerisinden yürüyerek rıhtıma ulaşıyoruz. Sol tarafımızda Brooklyn köprüsü ve karşımızda özgürlük heykeli. Vapura binip Liberty adasında yer alan meşhur heykeli görmeye gidiyoruz.

new york gezilecek yerler özgürlük heykeli

Özgürlük Heykeli : New York gezilecek yerler duraklarından olmazsa olmaz

Arkamızda Manhattan manzarası, önümüzde dünyanın en önemli simgelerinden Özgürlük Heykeli. Ama beni çok etkilemiyor. Maksat görmüş olmak. Bu arada adaya gelince öğreniyoruz ki , eğer daha önceden bilet alırsanız heykelin içerisine girip, en üst kısmına çıkabiliyormuşsunuz.

20. Elis Adası Göç Merkezi

Adadan ayrıldıktan sonra bir sonraki durağımız New York’a gelen göçmenlerin transit merkezi olan Elis Adası oluyor.

Elis Adası

Elis Adası : New York gezilecek yerler

Bu merkez, Özgürlük Heykelinin hemen yanıbaşında yer alan adada bulunuyor. Burada bulunan müzeyi geziyoruz ve vapura binip, Manhattan’a geri dönüyoruz.

21. Brooklyn Köprüsü

Bölgedeki son durağımız bir çok filme konu olmuş olan ve harika mimariye sahip olan Brooklyn köprüsü.  Köprünün üzerinden yürüyerek karşıya geçiyoruz.

Brooklyn - Köprüsü - New York

Brooklyn Köprüsü’nden New York Manzarası

Yol boyunca gökdelenlerin ve özgürlük heykelinin manzarası eşliğinde yürürken, insan kendini bir film setinde hissediyor. Kaç filmde görmüştüm bu manzarayı kim bilir …

22. Colombia University

ABD’nin en önemli üniversitelerinden bir tanesine gidiyoruz. İnsan üniversite ne demek daha iyi anlıyor. “Bunlar üniversite ise, bizdekiler ne ?” diye soruyorum kendime.

Colombia Üniversitesi

Colombia Üniversitesi

Üniversite değil, sanat eseri. Harika mimariye sahip bu üniversitenin bahçesinde gezerek, hemen aşağı bölgesinde yer alan Harlem bölgesine ilerliyoruz.

23. Harlem

Aslında burası, Central Park’ın bittiği yerde yer alıyor. Bu bölgenin şehrin en tehlikeli bölge olduğunu bile bile gidiyoruz. Ama başımıza birşey gelmeden özgür ve rahatça gezebiliyoruz. Bence gündüz hiçbir sorun yaşamazsınız.

Harlem Sokakları

Harlem : New York gezilecek yerler

Sokakları gezerken bir şeyi farkediyorum.”Burası New York mu ?” diye insan kendine sormadan edemiyor.

Hemen hemen herkes zenci. Evler bakımsız. Fakirlik diz boyu. Bu bölge zencilerin en çok göç ettiği bölge. Zaten gezerken farkediyorsunuz. Aslında New York’un sahte ışıklarının hüküm sürdüğü şehirde dünyanın gerçek yüzünü görebileceğiniz bölge…

ABD’deki tüm şehirlere dair gezi önerilerime Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

New York gezilecek yerler durakları böyle işte. Dünyanın en önemli metropollerinden birisi olan bu şehirde kaybolmak, bilmediğiniz mahalleleri keşfetmek için macera peşinde koşmak, şehrin kalabalığından yorulunca biraz dinlenmek için Central Park’a gitmek gibisi yoktur. Her şeyi ile güzeldir. Detaylı New York Gezi Rehberi yazıma da bir göz atınız derim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.