Yurtdışından Gelen Telefon Nasıl Kaydedilir (2023 En GÜNCEL)

Yurtdışı telefon kaydı aslında şu demek: yanınızda getirdiğiniz telefonu Türkiye’de kayıt ettirmediğiniz sürece yıl boyu KULLANAMAZSINIZ. Eskiden, yurtdışından yolcu beraberinde gelen telefonu, kolayca ve çok uygun bir rakama kayıt ettirip; ister ömür boyu kullanıyorduk; istersekte satabiliyorduk. Ama artık o kadar zorlaştı, karıştı ve pahalandı ki, sizlere uzun uzun buz yazımda en güncel şekli ile aktarmak istiyorum. Son 7 yıl boyunca yurt dışından gelen telefonumu IMEI kaydı ile kullanırken, artık bu durumun zorluğundan dolayı, doğrusu birazcık ikilemde kalmaya başladım ama yine de Yurtdışından gelen telefonların IMEI kayıt süreci nasıl yapılır ? gayet iyi biliyorum ve sizlere de aktaracağımç

Yurtdışından alınan telefon kaydı harcı, ne yazık ki artık 6.091 TL OLDU. Yazının sonundaki yorumları okumayı unutmayın. 

Çok Önemli Bir Değişiklik : 

Herkes yurt dışından telefon getirebilir. Siz veya bir başkası. Ama gelen bu telefonun kaydı, sadece yurt dışından giriş/çıkışı yapmış T.C. kişi adına yapılır ve o telefon sadece o kişinin adına çalışır. Eskiden, başkasının pasaportunu kullanarak kayıt yapılıyordu. Artık o devir bitti.

Hatta artık, bu gelen telefon, o yurt dışından gelen kişinin pasaportuna kaydedilmekle kalmıyor; aynı zamanda telefon/GSM numarasına da işleniyor. Eskiden, böyle bir uygulama yine yoktu.

Size şöyle bir örnek vereyim : Kuzeniniz yurt dışından gelirken size telefon getirdi. O telefonu da size vermek istedi. Telefonu da pasaportuna kaydettirdi. Telefonu size hediye etti. Siz de telefona, kendi GSM hattınızı (Sim kartınızı) taktınız.

Ne yazık ki o telefon ÇALIŞMAZ. Çünkü telefon kaydı kimin adına ise, sadece o kişinin kayıtlı telefon hattı o telefonda çalışır.

31 mayıs 2019 itibari ile yurtdışından gelen telefon kaydı, sadece yurt dışından gelen o kişinin adına ve telefonuna yapılabiliyor. Yani başkasının pasaportu ile yurt dışından gelen telefon kaydı artık yapılamıyor. 

İçerik Özeti

Yurtdışından Gelen Telefon kayıt öncesinde bilinmesi gerekenler

Yurtdışından gelen telefon, ülkeye giriş yaptığı andan itibaren 4 ay (120 gün) sorunsuz çalışır.

 • Yurtdışından ülkeye giriş yaptığınız tarihten 120 günü (yurtdışı telefon kayıt süresi olarak bilinir.) geçmemek kaydı ile telefonu yurt dışından getiren kişinin adına ve GSM numarasına kaydedebilirsiniz. Eğer yurtdışından gelen telefon kaydı süresi için tanımlanan ve hakkınız olan 120 gün geçtiyse, kayıt edemezsiniz ve yeniden yurt dışına gidip, ülkeye giriş yapmanız gerekir.
 • 1 pasaporta 3 yılda 1 kez telefon kaydı yapılır ve takvim yılı esas alınır. Yani diyelim ki 30 şubat 2020 itibari ile telefon kaydı yaptırdınız. O halde 1 ocak 2023 tarihinde, 1 kez daha telefon kaydı yapma hakkınız olur.
 • 3 yıl bittikten sonra ise, yurt dışından gelen bu telefon, artık herhangi bir GSM hattı ile de Türkiye sınırları içerisinde çalışabilir. Yani olay tamamen kayıt tarihinden itibaren 3 takvim yılının dolmasından ibaret.
 • Bütün bu işlemler E Devlet üzerinden kolayca yapılabilir. Dilerseniz devletin yetkilendirdiği Abone Kayıt Merkezleri’nden de telefon kayıt işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.
 • Ayrıca BTK iletişim hattını yani 120’yi arayarak da bilgi alabilirsiniz.

1. Imei nedir? Telefon IMEI numarası nasıl öğrenilir?

Telefonunuzu kaydettirmeden önce IMEI nedir onu bilmeniz gerekir. IMEI, her bir telefona özgü uluslararası cihaz kodudur. Her bir numara, her bir cihazın üretiminde, sadece o cihaza özgü verilir.

IMEI numarasını sorgulamak için, telefonunuzun arama kısmından  *#06# tuşlayarak IMEI numaranızı görebilirsiniz.

İşte bu IMEI numarası, sizin yurtdışından getirdiğiniz telefonun kaydında kullanacağınız numara olacaktır ve ödeyeceğiniz telefon harcı ücreti, bu IMEI numarası için yapılacaktır. Bir nevi telefonunuzun kimlik numarasıdır.

Eğer, yurt dışından gelen bir telefonun Türkiye kaydı yapılmışsa ve siz 2. el olarak bu telefonu alacaksanız, işte bu IMEI numarasını kontrol ettirerek, telefonun Türkiye’de kullanılıp kullanılamayacağını görebilirsiniz.

2. Yurtdışında telefon almadan önce sorun

fly insta fly insta

Telefonunuzu mağazadan satın almadan önce mutlaka : “Bu telefonu Türkiye’de kullanabilir miyim ?” ya da “Bu telefon sim-lock mı yoksa değil mi ?(SIM kilitli mi demektir. ) ” diye sorun.

Bu şu demek: O telefon uluslararası yani bütün ülkelerde kullanılabilir mi yoksa kullanılamaz mı.

Bu soruyu muhakkak sorun çünkü bazı telefonlar sadece o satın aldığınız ülkede kullanılabilir. Eğer o telefonu satın alırsanız, asla Türkiye’de kullanamazsınız. Gerçi son zamanlarda bu durum oldukça azaldı ama yine de yazmak istedim.

3. Yurtdışı Telefon kaydı nasıl yapılır?

Diyelim bu şartları sağlıyorsunuz. O halde şöyle bir süreç işleyecek :

Her bir telefonun IMEI numarası vardır. Bu numaraya göre o telefonu kaydettirebilirsiniz. Bu telefonu kaydettirmek için sadece 4 şeye ihtiyacınız olacak:

 • Son 3 takvim yılı içerisinde, pasaportunuza hiç bir telefon kaydı yapılmamış ve son 1 yıl içerisinde yurtdışından-yurtiçine giriş yapılmış pasaportunuz.
 • Kayıt işlemi için T.C. kimlik numaranız.
 • Yurt dışı telefon kayıt ücreti ya da harç ücretini yani 6.091 TL’yi ödemeniz gerekir. (pasaporta telefon işletme ücreti olarak bilinir. E devlet üzerinden ödenir.)
 • Ve telefon hattınızın tanımlanması için, yine pasaport sahibinin yani sizin telefon numaranız da artık gerekiyor.

İşte bu süreç ise şu şekilde işler :

4. Yurtdışı telefon kayıt harç parasını /vergisini nereye öderim? 

fly insta fly insta

Yurtdışından alınan telefon harç ücretini  yani vergisini :

 • İnternet vergi dairesine (Buradan Ödeyebilirsiniz.)
 • Bankalara ( IMEI Kayıt ücreti şeklinde ödeyebilirsiniz.)
 • Doğrudan vergi dairelerine ödeyebiliyorsunuz. ( Telefon IMEI Kayıt ücreti şeklinde ödeyebilirsiniz.)

Ödemeyi yaparken, hem TC numarasına hem de telefonun IMEI numarasına ihtiyacınız oluyor. Hepsi o kadar.

Yurtdışı telefon harç ücreti ödemesi, pasaportun sahibi kimse onun adına yapılır.

5. Yurtdışı telefon kayıt ücretini ödedim. Peki İMEİ Kayıt?

Yurtdışı telefon kayıt parasını ödedikten sonra, ister E-devlet sitesi üzerinden, isterseniz abone kayıt merkezi yani Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom şubelerine giderek de yapabilirsiniz. Bunun için telefon harcının ödeme dekontu, pasaport/kimlik yeterli oluyor.

yurt-dışından-gelen-telefonun-e-devlet-imei-kaydı

Yurtdışı telefon kaydı: E devlet üzerinden imei kaydı bu ekranla başlıyor. Arama kısmına IMEI yazın.

Şahsen ben, hep E Devlet üzerinden IMEI kayıt işlemlerimi tamamladım (Yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere E Devlet’te zaten tüm uyarılar tek tek geliyor). Sırası ile şu aramaları yaparak IMEI kayıt sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Buradan tüm IMEI ve Pasaport bilgilerini gireceksiniz. Her şey eksiksiz girilmişse, artık resmi olarak telefonunuz kaydedilmiş olacak. Burada bilmeniz gereken şöyle bir durum var :

yurtdisi_telefon_kaydi

E devlet üzerinden, telefonunuz için IMEI kayıt alanını dolduracaksınız

Harç bedelini öderken, kimin kimlik bilgilerini kullanmışsanız (Yani pasaportla gelen telefon kimin adınaysa), yine aynı kişinin pasaport bilgilerini kullanarak e devlet üzerinden imei kayıt sürecini tamamlayacaksınız.

Yine E devlet üzerinden imei kaydı sorgulama işlemi yaparak, telefonun kayıtlı olup olmadığını görebilirsiniz. Genelde 1-2 hafta içerisinde kayıt edilmiş oluyor ve sisteme düşüyor.

Ve artık E devlet üzerinden de, kayıt yapılan kişinin GSM numarası da görünüyor. Ve pasaport ile GMS numarası eşlendikten sonra, artık o telefon satılırken sadece GSM hat numarası ne ise onunla çalışıyor. Tabi telefon kaydından itibaren 3 takvim yılı geçtikten sonra bütün GSM hatlarında çalışabilir.

6. YurtDışı Telefon Kaydı sıkça sorulan sorular

6.1 Yurtdışından telefon getirme konusunda yolcu beraberinde kaç adet telefon getirebilir?

Yolcu, beraberinde sadece 1 telefon getirebilir. Daha fazlası ticarete girer ve yasal değildir. Telefonu getirirken, faturasını da mutlaka yanınızda bulundurun.

Aksi takdirde, cezai işleme tabi olursunuz. Gümrükten geçerken, yani bavullarımızı aldıktan sonra x raylerden bagajlar taranırken bu durum farkedilebilir.

6.2 Yurtdışında telefonu satın alırken vergi indirimi olacak mı?

Eğer satın aldığınız mağaza “Tax free” sürecine dahil mağazalardan ise, o telefonun vergisini, havalimanından çıkarken iade olarak alabilirsiniz. Çünkü, siz o ülkenin vatandaşı değilsiniz. O yüzden size vergi iadesi yapabilirler.

Bunu satın alırken mutlaka sorun, evraklarını doldurun ve havalimanındaki tax free ofisine o evraklarınız ve telefonunla gidin. Ofis, telefonun vergisini hesaplayıp, size ödeme yapabilir.

6.3 18 yaşından küçük kişilerin telefon pasaport kaydı yapılabilir mi?

Annesi, babası veya vasisi kimse, dilekçe yazıp, ilgili abone kayıt merkezine kimlikle gitmesi gerekir. Bildiğim kadarı ile 18 yaşından küçükler için yolcu beraberinde telefon kaydı e devlet üzerinden değil; abone merkezleri üzerinden yapılıyor.

6.4 Yanlış imei numarası ödemesi ile telefon kayıtı düzeltilir mi?

Ne yazık ki düzelmez. Ama şöyle bir şey yapılabiliyormuş :

“Bilgi Teknoloji Kurumu Dikkatine” diyerekten bir dilekçe hazırlayın. Hazırlanan dilekçeyi de “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yeşilırmak Sokak No:16 Demirtepe 06430 ANKARA ” adrese gönderin.

Ayrıca, 444 9 777 numaralı telefonu ya da 120’yi arayabilirsiniz. Bunlarla uğraşmamak için, lütfen 40 kez kontrolleri yapıp, doğru bilgileri girmeye çalışın. Zaten sadece pasaport ve IMEI numarasını bilmeniz yetiyor. Sadece birazcık dikkat.

Yukarıda belirttiğim gibi : Artık telefon harç bedelini iade etmiyorlar diye biliyorum.

6.5 E Devlet şifrem olmadan yurtdışı telefon kaydı yapılır mı?

En yakın postahaneye gidip, kendinize E devlet şifresi almanız gerekiyor. Eğer bu yol ile giriş yapamazsanız, internet bankacılığı yolu ile de artık E-devlet’e giriş yapabilirsiniz.

Bununla beraber, yukarıda anlattığım Abone Kayıt Merkezi yani Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom şubelerine giderek de telefon kaydınızı yapabilirsiniz.

6.6 Yurtdışından getirilen telefon harç bedelini/vergisini yanlış kişi adına yatırdım?

Bildiğim kadarı ile telefon harç bedeli yanlış bir kişi adına yatırıldıysa iadesi yapılmıyor. Ne yazık ki böyle bir durum söz konusu.

6.7 Yurtdışından geçici olarak Türkiye’ye geldim. Telefonumu nasıl kullanacağım?

Eğer ki; Türkiye’de Turkcell-Vodafone veya Turk Telekom hatlarını değil de, kendi getirdiğiniz hattı kullanacaksanız sorun yok.

Ama kullanmayacak ve Türkiye’de yerel hatlardan alacaksanız, sizin de kayıt yaptırmanız gerekecek ve telefonunuz Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne kaydedilecek.

Bu durumda ilgili GSM operatörü şubelerinden birisi ile görüşün derim. Yukarıda abone kayıt merkezi şeklinde anlatmıştım.

Onlar bu konuda yardımcı olacaklardır. Genelde Almanya’dan, Fransa’dan, daha doğrusu Avrupa’daki gurbetçi vatandaşların Türkiye gezilerinde böyle bir sorunu olabiliyor. Özellikle uzun tatillerde.

6.8 Yurt dışından getirilen cep telefonunun IMEI kaydı nasıl sorgulanır? 

Yine e-devlet imdadınıza koşacak. IMEI numaranızı yazmanız yeterli. IMEI sorgulamak için ilgili aramayı yapın ve karşınıza “IMEI numarası kayıtlı” açıklaması geliyorsa, bilin ki telefonunuz kaydedilmiştir ve yolcu beraberinde telefon kaydı olarak resmiyet kazanır. (yurtdışından gelen telefon kaydı sorgulama olarak bilinir)

yurtdışı telefon kayıt sorgulama

Cep telefonu IMEI kayıt sorgulama ekranı olarak E devlet sitesini kullanabilirsiniz.

6.9 Ülkeye son girişim 120 günü geçti. Telefon kayıt süresi geçmiş olur mu?

Hayır. Artık böyle bir sorun yok. Tekrardan giriş çıkış yaparak, telefonunuzu kayıt ettirebilirsiniz.

Ayrıca, pasaportunuza 3 takvim yılında sadece 1 kez yurt dışından getirilen telefonu kayıt ettirebilirsiniz.

6.10 Yurtdışından alınan hediye telefonu adıma nasıl kaydederim?

Bu durumda, eğer telefon sizin adınıza kayıt edilecekse, sizin yurt dışına gidip, tekrardan Türkiye’ye giriş yapmanız gerekir.

Bu konuda en uygun yol, kimlikle dahi gidilen Ukrayna, Gürcistan ve Kıbrıs gibi ülkelere git gel yapmaktır.

Farkettiyseniz kimlikle gidebilirsiniz dedim. Peki kimlikle giderseniz, telefon kaydı nasıl olacak ?

6.11 Yurt dışından gelen telefon kaydı pasaportsuz yapılır mı?

T.C. kimlik numaranız ile telefon kaydı yapabilirsiniz. Zaten e devlette “Yurda giriş yapılan belge türü” kısmında nüfus cüzdanınızı seçeceksiniz.

Yani artık sadece pasaport ile değil kimlik ile de ülkemizden çıkış yapıp, akabinde giriş yaptığınızda, telefon kaydı yaparken aynı çerçevede değerlendiriliyor.

6.12 Yurtdışından getirilen telefon satılır mı?

Bu, son zamanlarda en çok sorulan sorulardan çünkü getirilen telefon, sadece getiren kişinin T.C.’sine ve gsm hattına yani numarasına kayıtlı. Yukarıda belirttiğim gibi, bu telefonda sadece o gsm numarası kullanırsanız telefon çalışır.

Eğer hem telefonu hem de gsm numarasını birlikte satacaksanız, pek tabiki yurtdışından alınan telefonu satmak mümkündür.

Ayrıca, telefon kaydı yapıldıktan itibaren 3 yıl geçince, istediğiniz hatta telefon çalışacağı için, dilediğiniz gibi yurt dışından gelen ve IMEI kaydı yapılan telefonunuzu satabilirsiniz.

6.13 Yurtdışından alınan telefon servis hizmeti ve garanti olur mu?

Uluslar arası çoğu telefon firması, ülkemizde 1 yılı kapsayan garanti ve servis anlaşmasına tabi diye biliyorum ama firmadan firmaya bu süre değişebiliyor.

Mesela I Phone 1 yılı kapsıyordu ama Samsung, yurtdışından gelen telefon için garanti vermiyor diye biliyorum.Bu konuda emin değilim o yüzden yorumlar kısmına bakabilirsiniz.

6.14 Telefon kaydında pasaport süresi önemli mi ? Telefon kapanır mı?

Eğer telefonu kaydettiyseniz telefon kapanmaz. Pasaport süresi önemli değildir.

6.15 Yurtdışından getirilen 2. el telefon kaydı nasıl yapılır ? Güvenli mi?

Eğer elinizde faturası varsa sorun olmaz diye biliyorum ama faturası olmayan telefonlar için sorun olabiliyor.

6.16 Farklı kişinin pasaportuna yurt dışından getirilen telefon kaydı yapılır mı?

Hayır yapılamaz. Eskiden yapılıyordu ama artık kanuna göre, telefon kaydı sadece pasaport ve telefon hattı sahibi adına kayıt ettirilir.

6.17 KKTC’den Türkiye’ye telefon getirip, kaydedilir mi?

Evet kaydedilir ve sadece kimlik bile yeterli olur. Yurt dışından getirilen telefon kayıt şartlarını yukarıda anlattım. Oradan şartları görebilirsiniz.

6.18 Yurt dışından internet üzerinden ya da kargo ile telefon siparişi verilir mi?

Vergiye tabi olacağınız için değmez. O yüzden en iyisi atlayın uçağa, komşu ülkeleri hem gezin, hem de dönerken telefonunuzu alıp dönün. Böylesi daha ekonomik.

6.19 Yurt dışından birden fazla telefon getirebilir miyiz?

Eğer ki içerisinde hat olursa getirebilirsiniz. Amaç, zaten o telefonun ticari amaçlı değil; kullanım amaçlı olduğunu kanıtlamak. Ama pasaport sahibi, sadece 1 telefonu IMEI kaydı yaptırabilir.

6.20 Harç parasını ödedim ama IMEI kaydı yaptırmadım. Telefon kapanır mı?

Evet. Ne yazık ki telefonunuz 4 ay içinde kapanır. Yurtdışı telefon kaydı için gerekli telefon harcını ödedikten sonra telefonunuzu kayıt ettirmeniz gerekir.

6.21 Gelen telefon harcı 1 kez mi ödenir?

Sadece 1 kez ödenir. Şu an için bir kez daha ödenmesi söz konusu değildir.

6.22 Pasaport ve e devlet hesabı sahibi aynı mı olacak?

Evet aynı olmalı. Hatta GSM hattı da aynı kişinin adına olmalı.

6.23 Yasa tarihinden önce gelen telefonlar satın alınır mı?

Eğer yurtdışından getirilen telefon pasaporta 31 mayıs 2019 tarihinden önce işlendiyse, satın alın derim. Böylece, direk kendi hattınızı o telefona takarak kullanabilirsiniz.

Eğer gelen telefon pasaporta 31 mayıs 2019’dan sonra işlendiyse, o halde hem telefonu hem de tanımlanan telefon hattını da almanız gerekir.

Bu arada bildiğim kadarı ile kayıt tarihinden itibaren 3 takvim yılı geçtikten sonra, artık tüm telefon hatları o telefonda çalışabiliyormuş.

6.24 Eski imei kayıtlı telefonu sildirip, yeni aldığım yurtdışından getirilen telefonu kaydettirebilir miyim?

Evet. Eski imei’yi silip, yenisinin girişini yaparak telefon kayıt işlemi yapılabiliyor ve e devlet’e telefon daha önceden kimin adına kayıt edildiyse, o kişinin adına yine giriş yapılıyor ve imei düzenlenerek, yeni telefon kaydediliyor. Bu durumda, eski telefonun kaydı düşüyor.

Yurt dışı telefon kaydı, gördüğünüz gibi aslında pekte zor değil ama telefon vergisi artık bir hayli yüklü miktarlarda oldu. Eğer sizin de sormak istediğiniz veya yardımcı olmak istediğiniz önerileriniz varsa, aşağıdaki yorum kısmına yazın. Sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın. Umarım “Yurtdışından alınan telefon kaydı sürecine, vergi ödeme işlemlerine, yasal haklarımıza” dair yazdığım bu yazım yardımcı olmuştur. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

514 Yorum

 1. Mtk
  • Deniz Pehlivan
   • Mtk
   • Kadir
    • Deniz Pehlivan
     • burhan
   • yasin
    • Deniz Pehlivan
  • SidemPc
   • Deniz Pehlivan
    • SidemPc
  • Onur
 2. CANSU
  • Deniz Pehlivan
   • Faruk Yüksel
    • Deniz Pehlivan
   • Seda Gezer
    • Deniz Pehlivan
 3. Mustafa
  • Deniz Pehlivan
   • Mustafa
   • selda
    • Ahmet
 4. Mertcan
  • Deniz Pehlivan
   • Samet
    • Deniz Pehlivan
     • Su
     • Deniz Pehlivan
  • Saodat
 5. Kenan AVCI
  • Deniz Pehlivan
   • Esra
 6. Engin
  • Deniz Pehlivan
 7. Giray
  • Deniz Pehlivan
   • Furkan ozdemir
    • Deniz Pehlivan
     • Ibrahim
     • nuray
     • Deniz Pehlivan
 8. mehtap
  • Deniz Pehlivan
   • Ferhat
    • Deniz Pehlivan
 9. zeynep
  • Deniz Pehlivan
   • Aytaç ARSLAN
    • Deniz Pehlivan
   • Ahmet
 10. alp
  • Deniz Pehlivan
 11. selçuk
  • Deniz Pehlivan
 12. Anar
  • Deniz Pehlivan
   • Merve
    • Deniz Pehlivan
     • Merve
 13. İlhan
  • Deniz Pehlivan
 14. Hüseyin
  • Deniz Pehlivan
 15. Cengizhan sirkeci
  • Deniz Pehlivan
 16. Merve
  • Deniz Pehlivan
   • Ali
    • Deniz Pehlivan
 17. Serdar
  • Deniz Pehlivan
 18. Serdar
  • Deniz Pehlivan
   • Ozan
    • Deniz Pehlivan
 19. Ali
  • Deniz Pehlivan
 20. Umutemre
  • Deniz Pehlivan
 21. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 22. Ali
  • Murat
 23. hasan
  • Deniz Pehlivan
   • Hande
    • Deniz Pehlivan
 24. Murat
  • Deniz Pehlivan
 25. acill
  • Deniz Pehlivan
 26. Ali
  • Deniz Pehlivan
 27. Akın
  • Deniz Pehlivan
 28. ersin
  • Deniz Pehlivan
 29. ercan
  • Deniz Pehlivan
 30. Ali riza
  • Deniz Pehlivan
 31. Ayşe Özden
  • Deniz Pehlivan
 32. Ayşe Özden
  • Deniz Pehlivan
 33. hussamettin
  • Deniz Pehlivan
 34. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 35. Emre m
  • Deniz Pehlivan
 36. Sema Türk
  • Deniz Pehlivan
 37. Furkan ozdemir
  • Deniz Pehlivan
 38. Muhammet
  • Deniz Pehlivan
 39. Ayse
 40. handee ylmz
  • Deniz Pehlivan
 41. Büşra
  • Deniz Pehlivan
 42. İlknur
  • Deniz Pehlivan
 43. Yaşar
  • Deniz Pehlivan
 44. Nihat Özdemir
 45. Sina
  • Deniz Pehlivan
 46. Fatih Karakuş
  • Deniz Pehlivan
 47. Fatih Karakuş
  • Deniz Pehlivan
 48. Ümit
  • Deniz Pehlivan
 49. ercan
  • Deniz Pehlivan
 50. Nazif
  • Deniz Pehlivan
 51. Murat
 52. ezgi
  • Deniz Pehlivan
 53. artemis
 54. Ferdi
  • Deniz Pehlivan
 55. Tuğçe
  • Deniz Pehlivan
 56. Elif
  • Deniz Pehlivan
 57. Erkan
  • Deniz Pehlivan
 58. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 59. Adnan SOLAK
  • Deniz Pehlivan
 60. SevdaS
  • Deniz Pehlivan
   • SevdaS
 61. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 62. osman
  • Deniz Pehlivan
 63. sinan
  • Deniz Pehlivan
 64. Sinan
  • Deniz Pehlivan
 65. Metin Sarı
 66. Onat Arda İçer
  • Deniz Pehlivan
 67. Recep Cem Alev
  • Hulusi
 68. Canan
  • Deniz Pehlivan
   • Canan
 69. Murat
  • Deniz Pehlivan
 70. Emirhan
  • Deniz Pehlivan
   • burhan
 71. AYKUT
 72. ahmed
 73. ahmed
 74. ahmed
 75. Zeynep
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 76. Fatih ide
  • Deniz Pehlivan
 77. Mehmet
  • Mehmet
 78. Yasın ARSLAN
  • Deniz Pehlivan
 79. Barış Sert
  • Deniz Pehlivan
 80. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 81. Kamuran
  • Deniz Pehlivan
   • Volkan
    • Deniz Pehlivan
 82. Emre
  • Deniz Pehlivan
 83. Emre
 84. Tolga Özbey
  • Deniz Pehlivan
   • TOLGA ÖZBEY
 85. Sumeyra
  • Deniz Pehlivan
   • Sumeyra
    • ahmet akdogan
 86. Efekan
 87. Ayse
  • Deniz Pehlivan
 88. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 89. Durmus Dama
 90. Durmus Dama
 91. Berat
 92. Hulusi
  • Deniz Pehlivan
 93. Özkan
  • Deniz Pehlivan
 94. İkra
  • Deniz Pehlivan
 95. ALPER DOLER
  • Deniz Pehlivan
 96. Fnda
  • Deniz Pehlivan
   • Serdar
    • Deniz Pehlivan
 97. Fnda
 98. Ersoy
  • Deniz Pehlivan
 99. Fırat
  • Deniz Pehlivan
 100. meltem
  • Deniz Pehlivan
  • serap
 101. Kerem
  • Deniz Pehlivan
 102. Enes
  • Deniz Pehlivan
 103. Kıvanç
  • Deniz Pehlivan
 104. Gülin Ercek
  • Deniz Pehlivan
 105. Gülin Ercek
  • Deniz Pehlivan
 106. Mansur
  • Deniz Pehlivan
 107. İDRİS
  • Deniz Pehlivan
 108. Metehan
  • Deniz Pehlivan
 109. Mehmet
 110. ramazan
  • Deniz Pehlivan
 111. Sinan
  • Deniz Pehlivan
 112. Tuncay akdeniz
  • Deniz Pehlivan
 113. İsmet karataş
  • Deniz Pehlivan
 114. Murat
  • Deniz Pehlivan
 115. sait
  • Deniz Pehlivan
 116. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 117. mehmet
  • Deniz Pehlivan
 118. Ümit
  • Deniz Pehlivan
 119. eren
  • eren
  • Deniz Pehlivan
 120. Yasemin
  • Deniz Pehlivan
 121. halil ibrahim
  • Deniz Pehlivan
 122. Mustafa
  • Deniz Pehlivan
 123. Özge
  • Deniz Pehlivan
 124. Şeyma
  • Deniz Pehlivan
 125. Fatih
  • Deniz Pehlivan
   • Fatih
   • Feridun
 126. Ezgi
 127. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 128. muserref
  • Deniz Pehlivan
 129. Atacan AFACAN
  • Deniz Pehlivan
 130. sedat
  • Deniz Pehlivan
 131. Can Berk
 132. Koray K
 133. ugur
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 134. Yunus
  • Deniz Pehlivan
 135. A.O.U
  • Deniz Pehlivan
 136. Okan İZGÜ
  • Deniz Pehlivan
 137. Cem
 138. GÜL
  • Deniz Pehlivan
 139. Büşra
  • Deniz Pehlivan
 140. Yasemin
 141. ercan
 142. Mert
  • Deniz Pehlivan
 143. Mert
 144. Berkan
  • Deniz Pehlivan
 145. Emre köse
  • Deniz Pehlivan
 146. kemal enes
  • Deniz Pehlivan
 147. mustafa
  • Deniz Pehlivan
 148. Hatice kübra
  • Deniz Pehlivan
 149. Berna
  • Deniz Pehlivan
 150. Hatice kübra
 151. AHMET SERT
  • Deniz Pehlivan
 152. mustafa usluer
  • Deniz Pehlivan
 153. ELİF
  • Deniz Pehlivan
 154. Ali kaya
 155. Anamaria
  • Deniz Pehlivan
 156. karakule
  • Deniz Pehlivan
 157. kadir akyüz
  • Deniz Pehlivan
 158. Gül Çetiner
  • Deniz Pehlivan
 159. ali baba
 160. ali baba
 161. Mehmed
 162. Gülcan
  • Deniz Pehlivan
 163. Sümeye
 164. higgs313
 165. Belgin Nora
  • Deniz Pehlivan
 166. Guray
 167. ali furkan
  • Deniz Pehlivan
 168. Bahattin
  • Deniz Pehlivan
   • Bahattin
 169. Selim
  • Deniz Pehlivan
 170. Hasan
 171. nisa
  • Deniz Pehlivan
 172. sitora
  • Deniz Pehlivan
 173. Ömer ali
  • Deniz Pehlivan
 174. ali
  • ali
 175. Merve Çakıroğlu
  • Deniz Pehlivan
 176. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 177. Muhammed
  • Deniz Pehlivan
 178. Muhammed
  • Deniz Pehlivan
 179. YASEMİN ÇELİK
  • Deniz Pehlivan
 180. serdal
  • Deniz Pehlivan
 181. nazmiye
  • Deniz Pehlivan
 182. Bahattin
 183. Alican
  • Deniz Pehlivan
 184. Yaprak
  • Deniz Pehlivan
 185. Harzem
  • Deniz Pehlivan
 186. Yasin
  • Deniz Pehlivan
 187. freelancer51
 188. Ergun Erakman
  • Deniz Pehlivan
 189. erkan
 190. Demir
  • Deniz Pehlivan
 191. Yasin
 192. Hilal
  • Deniz Pehlivan
 193. Emre
  • yunus biler
 194. Savas
 195. yunus biler
  • Deniz Pehlivan
 196. Yusuf
 197. zeynep ece
 198. Vedat Çetinkaya
  • Deniz Pehlivan
 199. GÜLBAHAR
 200. Adem
 201. büşra
 202. arzu
 203. Deniz
 204. Can
  • Deniz Pehlivan
 205. yavuz
 206. Tanju
  • Deniz Pehlivan
 207. Nevin
  • Deniz Pehlivan
 208. Begüm
  • Deniz Pehlivan
 209. ahmet
  • Deniz Pehlivan
 210. Sedat
 211. irma
 212. Bülent
  • Deniz Pehlivan
 213. Cihan
  • Deniz Pehlivan
 214. Yasar
 215. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 216. ECEM
 217. ilker
 218. UMUT
  • Deniz Pehlivan
 219. Ibrahim
 220. Evindar
 221. Arzu
 222. faruk
 223. Turgut
 224. Tuğçe
  • Deniz Pehlivan
 225. Fatih
 226. ibo almanya
 227. Taha
  • Deniz Pehlivan
 228. Taha
 229. merve
 230. Ayşegül
  • Deniz Pehlivan
 231. levent
 232. Seher
 233. Zafer
 234. Buket
 235. Tuğba Emekder
  • Deniz Pehlivan
 236. yıldırım
  • Deniz Pehlivan
 237. Ugur
 238. Ali yılmaz
 239. Burhan
 240. Tolga Eren
 241. enes ahmet
 242. ahmet
 243. Enes
  • Deniz Pehlivan
 244. Enes
  • Deniz Pehlivan
   • Mehmet
 245. Tugay
 246. Reyhan
 247. Bülent
 248. Arda
 249. Bayram
  • Deniz Pehlivan
 250. mert
 251. Gafur
 252. Hakan
 253. İlknur
 254. Ece
 255. bulent demir
 256. bulent demir
 257. CİHAN ELİK
 258. batu585858
 259. Alp
 260. Muhammet
 261. Can Kan
 262. Hakan Aslan
 263. Hakan Aslan
 264. hasangonluhos
 265. Kerem
 266. Mücahid
 267. Hasan Demir
 268. Ömer
 269. seckin
 270. sinan
 271. Esra.
 272. elif ficici

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.