Yurtdışına İlk Nasıl Gidilir?

Sabah akşam “Hindistan’a git. Hongkong’a git, Fransa’ya git, bilmem nereye git. Yeter ki git. ” diye başının etini yiyorum. Bildiğim ne varsa sana anlatıp, 33 yaşındaki bir adamın, 100′ den fazla ülkeye dair deneyim ve bilgilerini anlatıyorum. Ama senden gelen yüzlerce soruya bakınca bir şeyi farkettim: Bir çoğunuz, hayatında hiç yurtdışına çıkmamış ve bu işlere tam anlamıyla nasıl başlanacağına dair kaygıları ve korkuları var. O yüzden bu yazımda, yurtdışına nasıl kolayca çıkabileceğinizi tek tek anlatacağım.

Sakın korkma. Çekinme. İstanbul’dan Ankara’ya ya da Antalya’dan İzmir’e nasıl gidiyorsan, dünya da aslında bu kadar kolay gezilir. Nasıl mı ? Anlatayım.

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Agra-Tac Mahal-Hindistan : Yurtdışına nasıl gidilir

Ama anlatmadan önce “Seyahat etmeye nereden başlamalı ?” yazıma da bir göz gezdir derim. Bu yazıların hepsini, senden gelmesi muhtemel sorulara göre çıkardım. Neyse ! Haydi gel biraz seninle plan yapmaya başlayalım.

Nereye gideceksin?

Hayalin neresi ? Önce oraya karar vereceksin. Gideceğin yere dair bir bilgin yoksa, hayallerin de başlamayacak. Seni tetikleyen ve korkunu yenecek olan en büyük şey, içindeki o merak duygusu olacak. O yüzden Hindistan’a nasıl gidilir sorusunu sormadan önce, gerçekten Hindistan’a gitmek istiyor musun ?

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri  : Yurtdışına Nasıl Gidilir

Önce bunu düşün. Gitmek için değil, gerçekten kalbinden, ruhundan geldiği için seyahat etmelisin ! O yüzden özellikle blogları, uluslararası seyahat sitelerini iyice oku.

Hatta senin için hazırladığım “Nasıl gezilir” sekmesi altındaki tüm yazılarımı incele. Aradığın her sorunun cevabını, bu sitelerde ve forumlarda ve yazdığım yazılarda bulacaksın !

Bütçen yetecek mi?

Hayal kurmak güzeldir. Hepimiz, sabah gözlerimizi Paris’te açıp, ertesi gün Barcelona’da muhteşem bir gün batımına şahit olarak günü noktalamak istiyoruz. Bunu kim istemez ki ? Hepimizin hayalleri, rüyaları var. Benim de, senin de, arkadaşının da… Peki bu lanet olası para mevzularını halledebilecek misin ?

Koh Samui - Tayland - yurtdışı

Koh Samui-Tayland: Yurtdışına nasıl gidilir?

Günde 50-60 Euro’luk bütçeyi kaldırabilecek misin mesela ? Önce bunları planla. He baktın Norveç olmadı, o halde sen de alternatif rotalar çıkarmaya başla.

Daha ucuz olsun. 30-40 Euro’luk rotaları düşünmeye başla mesela. İnan çok daha ucuz yerler olacak. O yüzden araştırmaya devam edeceksin. Unutma. Sen seyahat etmenin peşine düşmedikçe, o sana GELMEZ !

Nasıl gideceksin?

Otobüs-uçak-tren-otostop… Artık her nasıl gideceksen bunu planla. Diyorum ya hep : plan yapmadan gezmek kolay olmaz. Yola çıkmadan bir planla. Zaten yolda her şey akışına göre gidecek. İyi güzel de uçak bileti, otobüs bileti, tren bileti nasıl alınır?

Vatikan-Roma-İtalya

Vatikan-Roma-İtalya

Merak etmek. Bunların hepsini göresin diye yazdım. En İyi Ucuz Uçak Bileti Arama Motorları yazıma bakabilirsin. Bu yazımda nasıl uçak bileti alacağını ve hangi uçak bileti arama motorlarını kullanman gerektiğini özetledim.

Ayrıca “Uçuş ve Havalimanına Dair 10 Öneri” yazımda da uçuş ve havalimanlarında neler yapacağını, uçarken nelere dikkat etmen gerektiğini anlattım.

Nasıl konaklayacaksın?

Paris, Oslo, Amsterdam v.s gibi pahalı ülkelerin şehirleri de pahalı olur. Eğer otellere bakıp “Aa gecelik otel fiyatları 100 Euro’dan başlıyormuş. İptal mi etsek planları ?” diye düşünüyorsan, senin için önerilerim var. Hostel diye bir sistem var. 100 Euro olan şehirlerde 50 hatta 15-20 Euro’ya KONAKLAYABİLİRSİN.

norvec2

Oslo-Bergen Rotası Norveç

O yüzden bu sistemleri iyice kavra. Benim her gittiğim şehirlerde Hilton’da falan kaldığımı mı sanıyorsun? Sanma. Koca bir yalan. O yüzden senin için yazdığım “Ekonomik konaklamanın 10 yolu” yazımı EZBERLE. Ne biliyorsam, ne öğrendiysem hepsini orada anlattım.

Otel konusunda Booking.com ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

Yemek masrafların ne kadar olacak?

Sana çok önemli bir şey söyleyeyim mi? Ben artık bir bina, yapı falan görmektense, çok güzel yerel yemekler yemeyi daha çok sever oldum.

Belki artık beklentilerim ve zevklerim değişir oldu. Ama sana en önemli tavsiyem, her gideceğin şehrin ve ülkenin, kendine has yemeklerini yemeden dönme.

Bali-Endonezya

Bali-Endonezya

Hatta senin için hazırladığım Yurtdışında ucuz yemek yazımı gitmeden önce bir oku. Bu yazımda “Masrafları nasıl kısarız ve bu işlerin yöntemleri nelerdir?” gibi senden gelmesi muhtemel soruları cevapladım.

Vizen ve pasaportun var mı?

Her yere “Haydi.” denince gidilmiyor. Biliyorsun değil mi? Ülkelere girmek için, önce bir “Pasaport”a sahip olman gerekecek. Pasaport alması kolay da, vize biraz sıkıntı olabilir. İşte bu sıkıntı olan vize;

Hongkong

Hongkong

Senin T.C vatandaşı olarak, gitmek istediğin ülkenin “Dostum. Hayırdır. Senin, benim ülkemi “Turist olarak bile.” ziyaret etmen için gereken zenginlik göstergesi evrakların ve hatta geri döneceğinin garantisi olarak beni ikna edebileceğin kanıtların var mı?” sorusuna verebilmen gereken cevapları bir kağıt parçası ile kanıtladığın durum olarak biliniyor.

Yani “pasaport”+”vize”=”yeni bir ülke” denkleminin özeti olabilir. He, eğer hava vize ve pasaport ile ilgili sorun varsa, seni “Pasaport nedir vize nedir nasıl alınır? ” yazıma davet ediyorum.

Vize vermezlerse ne olacak?

Sıkma canını. Almazlarsa almasınlar. Sana ülke mi yok ! Her ülke bizden vize istemiyor. Hatta Yeşil ve Bordo pasaport mantığını anladıysan, hangi ülkenin bizden vize istediğini ve istemediğini, Dış işleri bakanlığının sitesinden görebilirsin.

Singapur

Singapur

Ayrıca, senin için hazırladığım “Vizesiz ve Ucuz 10 Ekonomik Ülke” yazımdan istediğin ülkeyi de seçip, dilediğin ülkeye Vize-Mize derdin olmadan gidersin.

Seyahate çıkmadan nasıl hazırlık yapacaksın?

Şu ana kadar nasıl gidiyor ? Yavaş yavaş şekillenmeye başladı mı ? Baksana, tatile çıkmadan önce son rötuşlara kadar geldik bile.

Şehire karar verdik, otel-uçak-konaklama ve yeme içme masraflarına göre bütçeyi çıkardık, vizeye başvurduk ve red yedik, bıkmadık, usanmadık ve alternatif ülkeye gitmeye karar verdik.

Peki ya şimdi? Seyahate çıkmadan önce neler yapılmalı?

Todaiji (Bir Budist Tapınağı)- Nara-Japonya

Todaiji (Bir Budist Tapınağı)- Nara-Japonya

Senin için 2 tane çok önemli yazı hazırladım. Bu yazılarda ; yola çıkmadan önce nasıl önlemler alman gerektiğini ve yanına alman gereken ne varsa hepsini özetledim. “Seyahate çıkmadan önce 10 öneri ” yazıma bir bak. Dostum. İnan bu yazıları çok ama çok iyi ezberle. Hazırlık aşamasındaki her bir sorunun cevabı bu yazılarda.

Peki seyahat ederken nasıl ekonomik gezeceksin?

Seyahate çıkmadan önce son kez “Ucuza gezmenin 10 yolu !” yazımı da bir oku derim. Burada sana ; seyahate çıkmadan önce bilmen gereken planlamaları, ekonomik yöntemleri ve B planlarını anlatıyorum. İnan çok ihtiyacın olacak. Peki ya seyahat ederken ? Havalimanına indin. Ne yaparsın ? Kalacağın yere nasıl gideceksin ?

Seul-Güney Kore

Seul-Güney Kore

Şehirleri nasıl gezecek, anlattığım bütün bu yöntemleri nasıl uygulayacaksın ? İşte “Seyahatte ekonomik gezmenin 10 yolu !” yazımda da bunları anlattım.

Gerçekten gezmek bu kadar kolay mı?

Yemek yemek, su içmek, akrabaları görmeye gitmek ne kadar kolaysa, seyahat etmekte o kadar kolaydır. Derler ki ” Aman sakın Hindistan’a gitme. Orada insanları öldürüyorlarmış ! Rezil, rüsva olursun. Ayrıca ne gerek var. Otur oturduğun yerde kız başına !”. Derler de derler bu ülkede. “Onu yapma derler. Buna uyma derler. Aman ha derler. Sakın.” derler.

Varanasi-Hindistan

Varanasi-Hindistan

Hiç birisi kalkıp sana “Hindistan öyle pahalı değilmiş. Günde 2 dolara geçinen insanların olduğu bir ülke nasıl pahalı olabilir ?” ya da “Mutlaka görmen gerekir. Nefesin kesilecek, dünyanın ne kadar güzel olduğunu, gezmenin seni nasıl değiştireceğine sen bile inanamayacaksın !” demez.

Onlar demez belki ama ben diyorum. Sen sakın onlara uyma. Dünyanın güzelliklerinden bi haber onlar! Hatta “Niçin seyahat etmeliyiz ?” yazımda da anlattım. Mutlaka oku derim.

Kyoto-Japonya

Kyoto-Japonya

Benden bu kadar. Artık bildiğim, ezberlediğim, öğrendiğim ne varsa, sana “Nasıl Gezilir” sekmesinin altında aylardır anlattığım tüm yazıların hepsini bu yazımda listelemiş oldum. Biliyorsun. Henüz ne Tayland’ı yazdım, ne Endonezya’yı, ne de Hongkong’u.

Yazmam gereken 45’den fazla ülke var. O yüzden ben bütün yazılarımı tamamlayana kadar vakit kaybetmeyesin, hayal ettiğin, bir an önce gidip, görmek istediğin neresi varsa gör diye, bu yöntemleri anlatayım dedim. Beni bekleme. Sen düş yollara.

San Francisco-ABD

San Francisco-ABD : Yurtdışına Nasıl Gidilir?

Dünyayı gezmek öyle sandığın gibi zor bir şey değil. Niyeyse bizim memlekette çok büyütüp, abartıyorlar. 20 yaşımdan beri geziyorum. Ben bile yaptıysam sen de yapabilirsin. Senin benden, bizden ya da bir başkasından neyin eksik?

Sen yeter ki hayal et. Düş peşine Başkalarını dinleme. Onlar koca birer yalancı. Dünya sandığından çok daha güzel ve tehlikesiz…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

98 Yorum

 1. buğra bedir
  • Deniz Pehlivan
   • buğra bedir
   • Nur
 2. osman keykubat
  • Deniz Pehlivan
 3. Işıl
  • Deniz Pehlivan
   • Bünyamin Yiğit
 4. rumeysa
  • Deniz Pehlivan
   • Mustafa abbas hocaoğlu
   • dursun kuşdoğan
   • yasin
 5. Görkem
 6. Berk
  • Deniz Pehlivan
   • Kaam
    • Deniz Pehlivan
 7. Oscar
  • Deniz Pehlivan
  • Mustafa abbas hocaoğlu
  • Mustafa abbas hocaoğlu
  • Mehmet
  • deniz oğuz
  • Seyma
  • Tuna
  • Ali Rıza
  • Yunus
  • Şaban
  • Sedat
  • Yasin Topal
  • sabiha
  • mine
 8. Esma
  • Deniz Pehlivan
   • eser
    • Deniz Pehlivan
 9. Hatice özcan
 10. Hasan Kartaloğlu
  • Deniz Pehlivan
 11. emre
  • Deniz Pehlivan
 12. ayşenaz
  • Deniz Pehlivan
 13. Alper DEDEOGLU
  • Deniz Pehlivan
 14. Ömer
  • Deniz Pehlivan
  • Ebru
 15. Semih
 16. Mehmet
 17. Cycle
  • Deniz Pehlivan
 18. Eren
 19. Eren
 20. deniz oğuz
  • Deniz Pehlivan
 21. Ali Kemal
 22. hatip
 23. Ekrem Tas
  • Deniz Pehlivan
 24. Aşkın Akkaya
 25. Aykut
 26. Batuhan
  • Deniz Pehlivan
 27. Ata
 28. Mert
  • Deniz Pehlivan
 29. Tuğçe
  • Deniz Pehlivan
   • Yağmur
 30. Yusuf
 31. turhan
 32. Mert Çoban
 33. Merve
  • Deniz Pehlivan
 34. Beyza Nur Şahin
  • Deniz Pehlivan
 35. Ali
 36. Hüseyin iritaş
 37. Hazar
 38. hacer
 39. Mehmet
 40. burak ay
 41. Ertuğrul
 42. Deniz
 43. Deniz
 44. Murat
 45. Babyface
 46. Beril
 47. Mehmet

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.