Abd Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Şehir

ABD’de nereye gidilir ? Abd gezilecek yerler nereler  ? Devasa bir ülkeden bahsediyoruz sonuçta. Öyle küçücük Avrupa ülkeleri gibi 2-3 saatte bir yerden diğerine geçebileceğiniz bir ülke değil burası. Uçakla New York-Los Angeles bile 5 saatten fazla sürüyor. Gerisini siz düşünün ! Yine de, Amerika Birleşik Devletleri’nde nereye gitmeli sorusunun cevabı çok ama çok uzun olacağı için, biraz özetleyeyim diyorum. Özetle eğer aradığınız :

 • Huzur ise: San Diego, Niagara Şelaleri
 • Sanat ise: San Francisco, New York
 • Şehir yaşamı ise: New York, San Francisco, Los Angeles
 • Sahil-kum-güneş ise: Los Angeles, San Diego
 • Gece Hayatı ise: Las Vegas, New York
 • Alışveriş ise: New York, Las Vegas

Peki ABD’deki bu şehirlerde kaç gün kalınır? Aslında bu tamamen sizin tatil anlayışınıza göre değişmekle beraber normal şartlarda gezilip görülecek yerler açısından yeterli olabilecek günleri kabaca aşağıda yazdım.

Önce batı yakasından başladığınızı ve daha sonra kuzey doğudan yani New York’dan döndüğünüzü varsayarak bir rota çıkarttım.

Şehirlerin isimlerine tıklayarak gezi yazılarımı okuyabilirsin

Bununla beraber pek tabiki Miami gibi turistik şehirlere de gidebilirsiniz ama ben deneyimlemediğim için pek değinmek istemedim.

Amerika vizesi nasıl alınır yazımdan vize sürecini de görebilirsiniz.

Ayrıca, ABD’de gezerken tüm otellerinizi şu siteden alabilirsin. Neredeyse tüm eyaletlerdeki otelleri tek tek görebiliyorsun.

Abd Gezilecek Yerler Rota Planlaması

Sıra geldi, “ABD de nasıl bir rota izlemeli ?” sorusunun cevabını vermeye. Bu örnek üzerinden geçerken, kendi rotam ve deneyimlerimi özetliyor olacağım.

İşim gereği Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinde çalıştığım için, önce batı yakasından gezmeye başladım.  Aşağıda takip ettiğim rotayı görebilirsiniz.

Batı yakasını (Utah-Las Vegas-San Francisco-Los Angeles ve San Diego) araç ile gezebilirsiniz. Hatta aracınızı mutlaka Şu Siteden kiralayın. Onlarca firma tek çatı altında hizmet veriyor.

Aşağıdaki haritada göreceğiniz üzere, Las Vegas yolumun üzerinde olduğu için önce Las Vegas’a, ardından San Francisco’ya geçtim. ABD ‘nin en güzel sahil bantlarından biri olarak bilinen, San Francisco-San Diego turunu yaptım.

San Diego’dan uçak ile New york’a uçtum ve daha sonrasında New york’ta bir tur firması ile Philadelphia-Washington-Niagara Şelaleri ve Bin adalar turunu 3 güne sığacak ve yaklaşık olarak ulaşım ve otelin de toplamda 150 dolar civarında olduğu bir paket programı satın aldım.(Google’a bu şehirleri yazarsanız yüzlerce site gelmekte. Dilediğinizi bu fiyatlar civarında bulabilirsiniz.)

Dünyada  uçuş ağının en yaygın olduğu ülkelerden birisinin ABD olduğunu düşününce uçakla seyahat etmek de mantıklı olabilir.

Ancak benim yaptığım gibi aynı rota üzerinde seyahat edecekseniz ve grupla seyahat ediyorsanız araçla gezmek çok daha mantıklı ve ekonomik olacaktır. Şu Siteden aracınızı kiralayın.

Ancak en başta belirttiğim gibi, mesafelere dikkat. Özellikle, New York- Los Angeles veya New York-Miami rotasını yapmayı düşünüyorsanız, uçak tabiki daha mantıklı olacaktır.

abd gezilecek yerler şehirler rotası

ABD Rotam : Abd gezilecek yerler

İyi güzel bunları anlatıyorum da, neden ABD’ye gitmeli ?

 • Eğer filmlere konu olmuş şehirleri görmek istiyorsan
 • “Benzin ucuz, kiralarım arabamı, kafamın estiği yere giderim” diyorsan
 • Sosyal aktiviteler, sportif faaliyetler olmazsa olmazınsa
 • “Doğayı da, şehir hayatını da göreyim” diyorsan
 • “Kumarhaneler, gece hayatı, partiler hayatımın anlamı” diyorsan
 • “Özgürlük ne demekmiş tadayım” diyorsan
 • “Bir ülke de kaç farklı milletten insan yaşar ki” diye merak ediyorsan

ABD‘ye mutlaka gitmelisin.

abd gezilecek yerler

Niagara Şelaleri-Abd gezilecek yerler

Hatta daha da ayrıntılı bir yazı yazdım. Gitmeden onu da bir oku dilersen. ABD gezi rehberi linkine tıkla.

Hatta Abd Gezisi Yapmadan önce Aşağıdaki Bütün Gezilecek Yerler Yazılarıma Bakın

Amerika Birleşik Devletleri gez gez bitmez. Çok büyük alana yayılmış bir ülke olduğu için inanın görecek ve deneyimleyecek çok fazla detay ve şehir barındırır. Ben kendimce bu şehirleri önerdim ama sizlerin de önerileriniz varsa yazın yorumlara, birlikte gezelim. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.