Salt Lake City Gezi Rehberi

Salt Lake City şehri, Work and tavel programı ile ABD serüvenimin ilk durağı olan, Utah eyaletinin yönetim ve idari kenti. Hala dün gibi hatırlıyorum bu güzel şehri. İstanbul-Roma-New York ve nihayetinde Salt Lake City yolculuğumu ve geçirdiğim koskoca o 3 ayı.

Yolculuk 25 saat sürmüştü. İndiğimizde gecenin bir yarısıydı. Allahtan, geçen yıllarda buraya gelmiş olan Necati kardeşim her şeyi ayarlamıştı da, zorlanmadan çok güzel bir şekilde evimize yerleşmiştik. Ve o günden itibaren 3 ay boyunca, bu keyifli şehri doyasıya yaşadım.

İşte sizler için de, bu sürede Salt Lake City hakkında bildiklerimi tek tek anlatmak istiyorum.

1. Utah ve Salt Lake City Gezisine Başlangıç

Work and travel maceramın başladığı Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinde yaklaşık olarak 3 ay bulundum. Aslında bu şehirle ilgili çok anlatacak bir şey yok. Çünkü şehirde gezecek çok yer yok. Ama olur da yolunuz düşerse diye biraz bahsedeceğim.

Özellikle ilk yurtdışı deneyimim olan bu şehrin yeri bende ayrıdır. Şöyle bir bakıyorum da, ne kadar çocukmuşum.

Gezmeyi hiç bilmeyen bir çömezmişim aslında. Nereye gidilir, ne yapılır, ne edilir hiç bilmezmişim. Kim derdi, 15 sene içerisinde bambaşka bir adama bürüneceğimi. Ne korkakmışım. Meğer her şey ne kolaymış…

utah - salt lake city - ulaşım

Salt Lake City’de 1200 Dolar Ödeyerek Satın Aldığımız Aracımız

Bu şehre gelmemin 2 ana nedeni vardı. Birincisi konum olarak çok iyi idi. Çünkü  Arizona Eyaletinde bulunan Grand Canyon (Büyük Kanyon)’a ve Wyoming Eyaletinde bulunan Yellowstone Ulusal Milli Parkına ve de aynı zamanda günah şehri olarak bilinen Las Vegas’a araç ile gidebilirsiniz ve  5-6 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

Ama ben bunlardan sadece Las Vegas’a gidebildim. Çünkü bazı sebeplerden dolayı aksilikler yaşandı.

İkinci nedeni ise, burada hem güzel bir iş bulmuştum hemde ucuz bir şehir olduğu için biriktirdiğim para ile araba alıp 1 aylık planlanan ABD turumu yapabilirdim.

Buralar gelirseniz ne yapın ne edin araçla gezin derim. Benzin ve araç fiyatları o kadar ucuz ki. (Satın alınan araç fiyatları 1000-2000 dolar civarında. Benzin fiyatları ülkemize göre 3’te 1 fiyatına.) Aracı ya websitelerinden yada dealer olarak bilinen galerilerden satın alabilirsiniz.

salt lake city utah

Salt Lake City

Sonrasında, DMV (Department of Motor Vehicles) ofisine gidip gayet basit bir form doldurup aracın sahibi olursunuz.

Hemen plakasını alırsınız ve kullanacağınız süre boyunca geçerli olan trafik sigortasını yaptırmak üzere, bir sigorta şirketine gidersiniz. Artık araç sizindir.

İnanın oldukça kolay işleyen bir süreçtir. Araba alma sürecini ve ABD’ye dair ne biliyorsam geniş kapsamlı ABD Gezi Rehberi yazıma da bir göz atın derim.

2. Salt Lake City Hakkında

Salt Lake City nasıl bir yer ? Mormon dininin yoğunlukta olduğu, ki hatta ABD’de en dindar bilinen şehirdir ve bu dine mensup kişilerce başkent olarak bilinen şehirdir, en büyük şehri Salt Lake City’de en fazla 2 bilemediniz 3  gün geçirilebilir.

utah - las - vegas - yolları - ulaşım

Las Vegas’a her hafta sonu giderdik desem yeridir

Şehrin etrafını çevreleyen dağlar muhteşem manzaralar görmenize sebep olur. Özellikle yazın yağan yağmurdan sonra şehrin havası görülmeye değerdir.

İnsanları çok sıcak kanlı ve yardımseverdir. Şehir çok düzgün şekilde kurulmuştur. Tıpkı diğer çoğu ABD şehirleri gibi.

3. Salt Lake City’e Nasıl Gidilir & Ulaşım ?

fly insta fly insta

Salt Lake City’e nasıl gidilir ? Çokta büyük olmayan bir hava limanı olan Salt Lake City Uluslararası hava limanını kullanarak buraya gelebilirsiniz.

Hava limanından taksi kullanarak şehir merkezine 20-30 dolara gidebilirsiniz. Şehir içinde otobüs ve tramvay kullanabilirsiniz.

Türkiye’den Salt Lake City’ye direk uçak biletleri 1400-1.600 dolar iken; aktarmalı olarak 900-1.000 dolara uçak bileti bulabilirsiniz.

salt lake city gezi rehberi

Salt Lake City Böyle Bir Yer

Şehirde gezerken göreceksiniz ki, hemen hemen herkesin arabası var. Bu yüzden kaldırımlarda yürüyen insan kalabalığı göremezsiniz. Şehrin bir ucundan bir başka noktasına giden onlarca otobüs hizmetinizde olacaktır.

UTA (Utah Transit Authority) tarafından bütün halk otobüsleri işletilir. Bir çok noktaya bu otobüslerle ulaşabilirsiniz. Dilerseniz tramvay kullanarak da ulaşımınız sağlayabilirsiniz. UTA’nın resmi websitesi ve otobüs tarifelerini görebilirsiniz.

Eğer Las Vegas’dan Salt Lake City’e gelecekseniz, 5 saatinizi alacaktır ki mutlaka gidin. Hatta Las Vegas Gezi Rehberi yazılarıma da mutlaka bakın.

Bununla beraber, bu bölgede arabayla gezecekseniz ve kiralamayı düşünüyorsanız tıklayın. O siteden onlarca firmayı tek tek görebilirsiniz ve oldukça da güvenlidir.

4. Salt Lake City’de Ne Yenir & Yeme-İçme ?

Salt Lake City’de ne yenir ? Şehrin her yerinde fast food restoranları ve kafeler bulabilirsiniz.

Ortalama fiyatları fast food için 5-10 dolar ve kafeler için ise 15-20 dolar civarında. Ayrıca heryerde olduğu gibi Wal-mart marketlerinden de gayet ucuza yiyecekler alabilirsiniz.

par_city_utah

Park City Utah – Salt Lake City gezisi

Özellikle Park City bölgesinde yer alan restoranlarda mutlaka Fish&Chips yemenizi öneririm. Bu şehirde hatta ABD’de yediğim en güzel yemekti. Hala tatı damağımda valla.

Ayrıca bölgede yer alan yerel biraların da tadına bakmalısınız. Diğer alternatif restoranlara Tripadvisor sitesinden bakabilirsiniz.

5. Salt Lake City’de Nerede Kalınır ?

fly insta fly insta

Salt Lake City’de nerede konaklanır ? Geceliği 26 dolara da otel bulabilirsiniz 130 dolara da. O yüzden şimdi sizlere, Utah’da gezdiğim yerleri göz önünde bulundurarak, en uygun olabileceğini düşündüğüm farklı konaklama alternatiflerini tek tek listeleyeceğim.

Salt Lake City’de nerede konaklamalı ? Salt Lake City’de otel fiyatları ne kadar ? Salt Lake City’de nerede kalınır ?

Genelde 2 alternatifiniz var. Ya ev tutmalısınız ya da otel. Oteller kişi başı gecelik 60 dolardan başlayan fiyatlarla değişecektir.

Ben yine de size tek tek otel önerileri sunacağım. Bu otellere mutlaka bakmadan Salt Lake City’e gitmeyin derim.

büyük - kanyon - utah - salt lake city

Grand Canyon-Büyük Kanyon Utah’da yer alıyor

Seçiminizi Salt Lake City Center’a yakın bir yerden yana kullanmanızı tavsiye ederim. Otel ya da ev kalitesi bütçenize kalmış. Otel seçiminizi şu siteden yapın derim.

Ben şimdi size tek tek otel seçeneklerini anlatıyorum. Bu otellerin hepsi şehrin kalbindedir. Otellerin isimlerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Salt Lake İyi Otel Önerim :

Salt Lake Orta Halli Otel Önerim :

Salt Lake Düşük Bütçeli Otel Önerim :

Salt Lake Hostel Önerim :

Benim, Salt Lake’te örnek vereceğim konaklama seçenekleri bunlardı. Bu konaklama seçeneklerinin hepsinin üzerine tıklayarak, kıyaslamanızı yapabilirsiniz. Salt Lake City’de konaklama konusunda çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Biz yaklaşık 3 ay boyunca, şehirde kiraladığımız evde konaklamıştık. Ama şehir oldukça küçük olduğu için siz pin atılan merkez bölgesinde konaklarsanız, birçok noktaya da rahatça ulaşabilirsiniz. Hostel’da kalırım dersen de, genelde 20-40 dolar arasında değişen fiyatlar var.

6. Salt Lake City’de Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Salt Lake City’de ne yapılır ? Yaklaşık 3 ay bulunduğum şehre ilişkin aktiviteleri listeledim. Gerek eğlence anlamında, gerek alışveriş gerekse gece hayatı anlamında nerelere gidip, neler yaptıysak anlatmaya çalıştım. Zaten çok büyük bir şehir olmadığı için fazla alternatif yok.

Ama yinede 2-3 gün boyunca yapılacak aktiviteler var. Hatta şehrin resmi turist haritasını da aşağıya ekledim. Buna ilaveten her zaman olduğu gibi Googlemaps’i kullanarak, şehirde gezilecek dediğim yerleri tek tek işaretleyerek gezilecek yerler kısmında harita üzerinde anlatmaya çalıştım.

Bak bu çok hayat kurtarıyor. Sizlerden gelen en çok sorulardan birisi bu olduğu için, bütün yazılarımda böyle çize çize anlatıyorum. Böylece, gitmeden önce biraz da olsa şehri tanımış oluyorsun. Hadi Salt Lake City turumuz başlasın…

Eğlence 

Salt Lake City’de ne yapılır ? Lagoon Amusement Park bir nevi Six Flags eğlence parkı’nın küçük ama biz Türkler için gayet büyük bir versiyonu olan eğlence parkı. Ben ve benim gibi work and travel programı ile gelmiş olan yaklaşık 50 arkadaşımla beraber bu parkta çalıştık.

a6359a97-6bf1-405d-9523-dc61d6b20c6c

Salt Lake City Lagoon Amusement Park

Şehir merkezinden araç ile 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. En az 1 gün çocuklar gibi eğlenmek için uğrayın derim. Adrenalini yaşamak için oldukça eğlenceli bir yer.

Ama yükseklik veya hız korkunuz varsa dikkatli olmanızda fayda var. Uyarmak istedim ama bir şekilde yen o korkuyu. Bu adrenalin, eğlence ve mutluluk tarifsizdir.

Eğer konser veya etkinliklere katılmak isterseniz, yaz aylarında çok güzel etkinlikler düzenleniyor şehirde. Hem şehir merkezinde hem de şehrin dışında farklı konseptde etkinliklere katılabilirsiniz.

Biz genellikle parklarda, meydanlarda ya da konserlerin düzenlendiği bölgelerde festivallere ve etkinliklere katılmıştık. Eğer gittiğiniz dönemde etkinlik var mı yok mu diye kontrol etmek isterseniz adamlar çok güzel şu siteyi yapmışlar.

Alışveriş

Salt Lake City’de nerede alışveriş yapılır ? Şehrin tam merkezinde bulunan Gateway alışveriş merkezinde bir çok mağazayı bulabilir ve bu şehirde yaşayan toplumun günlük hayatlarını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Best Buy gibi mağazalardan özellikle elektronik eşya alışverişi yapmak için uğramalısınız.

Eğer gerçekten çok ucuza kıyafet, ayakkabı, çanta, saat alışverişi yapmak isterseniz, Park City bölgesine gidin.

Outlet mağazalarının bulunduğu ve şehir merkezinden yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan bölge alışveriş için çok ideal. valla inan bana, adidas-converse ayakkabılar 15-20 dolar, bilmem ne marka çantalar 40-50 dolar, Tommy marka kazaklar 20-30 dolardı.

Hatta boş çantayla git. ABD bu anlamda çok ama çok iyidir. Kıyafet konusunda gördüğüm en ucuz ülkeydi doğrusu.

Gece Hayatı

Söylediğim gibi bu şehir ABD’nin en dindar şehri olarak bilinir. Ama yinede yeteri kadar gece kulübü bulunmaktadır. Area 51, genellikle gençlerin takıldığı eğlenceli bir gece kulubü. Listenize alabilirsiniz.

Biz her hafta sonu bu mekana gidiyorduk. Her gün farklı bir konseptde etkinlik oluyor. Bir gün seksenler, bir gün doksanlar gibi farklı organizasyonlar düzenliyorlar. Ah Area 51 ! Ne günlerdi be. Yaşlanmışız…

7. Salt Lake City gezilecek yerler nereler ?

Salt Lake City’de nereye gidilir ? Salt Lake City’de nereler görülmelidir ?

Hani olurda yolunuz düşer, Wyoming’de yer alan muhteşem Yellowstone Parkından dönerken ya da Grand Canyon’a giderken sapmak isteyeceğiniz bir yer arıyor olursanız diye ben kendimce Salt Lake City’de gezilecek yerleri size özetledim.

Salt Lake City Gezilecek Yerler yazıma tıklayıp, oradan detaylıca görebilirsiniz.

8. Salt Lake City’de kaç gün kalmalı ? 

Çok büyük bir şehir olmadığı için 2-3 gün yeterli olacaktır. Aslında şehirde gezmek için çok bir şey yok. O yüzden buradan sonra başka şehirlere de gidecekseniz, uğrayabilirsiniz. Zaten yukarıda da nerelere gidebileceğiniz tek tek açıkladım.

Büyük Kanyon Ulusal Parkı ABD ( Manzara Fotoğrafları )

Büyük Kanyon Ulusal Parkı Utah – ABD ( Manzara Fotoğrafları )

9. Salt Lake City’de Yapmadan Dönmeyin

 • Gitmişken Lagoon Amusement Park’a gidin ve çocuklar gibi eğlenin
 • Zamanınuz kalırsa kesinlikle Park City’e gidin ve bavulunuzu doldurana kadar alışveriş yapın
 • Ne yapın ne edin bir akşam şehrin ışıklarını ve düzenini kanlı canlı görmek için şehrin tepe noktası olan ve Utah State Capitol Building’in hemen arka taraflarında kalan yerden şehri seyredin
lagoon

Lagoon Eğlence Parkı : Utah Salt Lake City

10. Salt Lake City’e Ne Zaman Gidilir ? 

Kesinlikle yaz aylarında gidin. Diğer mevsimlerde oldukça soğuk bir şehir ve yukarıda listelediğim çoğu yere bu mevsim dışında gitmek imkansız. Özellikle kış aylarında dondurucu soğuk oluyormuş.

Park City Sokakları utah

Park City Sokakları – Salt laka city gezisi

Yazın giderseniz hem festivallerin ve etkinliklerin keyfini çıkarabilirsiniz hem de daha kolay bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirirsiniz.

11. Salt Lake City’de benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Şehrin kuzeyinde yer alan Wyoming eyaletindeki Yellowstone Ulusal Parkına ve güneyinde yer alan Arizona eyaletindeki Great Canyon (Büyük Kanyon: Dünya’nın en büyük kanyonu)’ a gitmeden dönmeyin. Ben çok büyük bir salaklık yaptığım için gidememiştim.
 • Eğer denk getirebilirseniz Utah Jazz takımının bir maçına gidin.

12. Salt Lake City hakkında uyarılarım

 • Şehirde çok görecek bir şey beklemeyin. Özellikle Las Vegas veya Wyoming’e gidecekseniz uğramak için güzel bir nokta olacaktır.
 • Şehrin, ülkenin en dindar şehri olduğunu unutmayın. Özellikle yerli halk ile yapacağınız konuşmalarda bu hususu unutmamanızı tavsiye ederim.
 • Yaz aylarında hava oldukça sıcak oluyor.  Bu yüzden hazırlıklı olmalısınız.

Salt Lake’e kadar gelmişken benim gitmediğim ama size önerdiğim şehirleri dikkate alın.

Eğer belirttiğim şehirlere de gitmişseniz, rotanızı batıya, Las Vegas’a çevirin. Şehirden çok bir şey beklemeyin. Civarda görmek gereken ve 3-5 saat araç mesafesinde yer alan bölgeler daha güzel olacaktır.

Amerika Gezisi Yapmadan Önce Aşağıdaki Gezi Yazılarımı Okuyun

Ama hani olurda gelirseniz, yine de keyif alacağınız yerler var. Umarım şehrin keyfini doya doya yaşarsınız. Yolunuz Lagoon Amusement Park’a düşerse, beni de yaad etmeniz dileğimle… Bir sonraki durak günah şehri Las Vegas Gezi Rehberi

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

 1. Engin
  • Deniz Pehlivan
 2. İSHAK
 3. Venüs Demircalu

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.