San Francisco Gezilecek Yerler +15 Öneri

San Francisco’da gezilecek yerler o kadar çok ki, gez gez bitmeyecek güzellikte yerlere sahiptir. Kartpostallara konu olmuş evleri, dünyaca ünlü köprüleri, dünyanın farklı yerlerini aynı şehirde yaşayabileceğiniz farklı mahalleleri, sanat galerileri, sokakları, meydanları, sahilleri ve daha nicesi. İşte böylesine güzel bir şehir olan San Francisco’da, gelin birlikte güzel bir gezi yapalım ve sizden gelen “San Francisco gezilecek yerler nereler ? San Francisco’da nereye gidilir ?” sorularının tamamının cevabını birlikte çıkaralım.

Ne ararsanız hepsi San Francisco’da bolca bulunur. Ben size rota şeklinde gezmeniz gereken heryeri tek tek aşağıda yazdım.

Ayrıca bu yerlerin çoğunun harita üzerindeki konumlarını aşağıda yer alan haritada işaretledim.

San Francisco'da gezilecek yerler

San Francisco’da Takip Edeceğiniz Rota : San Francisco’da Gezilecek Yerler

San Francisco Gezilecek Yerler

Aşağıda 15 farklı nokta hakkında rota planlaması yapacağım. Bu rota doğrultusunda bildiğim tüm yerleri tek tek size anlatacağım.

İlk durağımız, Alamo Meydanı olacak. Daha sonra, sırasıyla yukarıda haritada belirttiğim rota boyunca her bir yeri anlatacağım.

Bu arada San Francisco’da hatta tüm ABD’de araç kiralayarak gezecekseniz, Şu Siteyi kullanarak aracınızı kiralayın. Neredeyse bütün eyaletlerde araçları görebiliyorsunuz.

Ayrıca, San Francisco’da harika oteller var. Hepsini liste olarak Şuradan görebilirsiniz.

1. Alamo Meydanı 

Sabah uyanır uyanmaz, bu noktadan başlayıp rotamızı doğuya doğru kaydıralım diyoruz. Çünkü gün içerisinde doğu yakasını gezip, akşam üzeri Pasifik Okyanusuna karşı gün batımını izleyip, biramızı içme peşindeyiz.

Alamo Meydanı san francisco gezilecek yerler

Alamo Meydanı : San Francisco’da Gezilecek Yerler

Derken sokaklarında kaybola kaybola, tepelere ine çıka ilk önce buraya geliyoruz.  İnsan gelene kadar anlamıyor. Ne zaman varıyoruz, o zaman ne kadar önemli bir yere geldiğimiz fark ediyoruz.

Burası Hayes ve Steiner caddelerinin kesiştiği, kartpostallara konu olmuş boyalı kadınlar bölgesi. Viktorya tarzı evlerin bol bol fotoğraflarını çektiğimiz fotojenik yer.

Aslında net olarak şu binayı görün demek yerine; bölgeyi ve sevimli sokaklarını gezin derim.

2. Union Meydanı

Söylediğim gibi bu şehirde meydanlar, parklar, bahçeler herkese yeter de artar bile. Yine bir sonraki durağımız bir meydan oluyor.Heryerde olduğu gibi bu şehirde de önemli bir meydan var.

san - francisco - gezilecek - yerler

San Francisco Sokakları

Burası hem alışveriş, hem moda hem yeme-içme merkezi. Özellikle otelinizi bu civardan ayarlamaya çalışın. Böylece çoğu yere ulaşımınız kolay halledebilirsiniz. Bizdeki, İstanbul’daki Taksim gibi düşünebilirsiniz Union Meydanını.

Konaklama konusunda burası iyidir. Otelleri incelemek için tıklayın

3. Modern Sanat Müzesi

Gelmişken müzede görmek gerek diyoruz ve ABD’deki, en büyük 2. modern sanat müzesine gidiyoruz. Resim, heykel,mimari, fotoğraf ve daha fazlası Modern Sanat Müzesi’nde yer alıyor.

Zaten şehir sanat şehri olarak biliniyor. Gelmişken mutlaka değerlendirmeli. Ayrıca diğer bütün müzeler için sanfrancisco.net adreslerinden bakabilirsiniz.

4. Chinatown

Sonrasında hayatımızda ilk defa görecek olduğumuz Çin Mahallesine gidiyoruz. Burası ABD’nin en büyük Çin mahallesi.

Chinatown san francisco gezilecek yerler

Chinatown, San francisco gezilecek yerler arasında en farklı mahallerden

Bu bölge adeta küçük bir Çin’i andırıyor. Azda olsa Çin kültürünü görme şansı buluyoruz. Özellikle alışveriş yapmak için ideal bölgelerden.

5. Transamerica Pyramid Binası

Çin Mahallesinde gezerken şu meşhur binalardan birisini görüyoruz. Nasıl ki New York’ta Empire State binası varsa, burada da bu bina var.

Transamerica Pyramid Binası

Transamerica Pyramid Binası : San Francisco Gezilecek Yerler rehberi

Mimari olarak dünyada ses getirmiş binalardan bir tanesi kendileri. Gördüğünüz gibi alt katlarda geniş, üst kata çıktıkça daralmaya başlayan bir yapısı var.

6. Lombard Sokağı 

Şehir zaten sürekli tepeler üzerine kurulu. Daha bir tanesi bitmeden bir diğer başlıyor. E haliyle adamlar bunu değerlendirelim demişler ve 100 metrelik mesafede 8 tane çok keskin virajı olan enteresan bir sokak inşa etmişler.

Lombard Sokağı san francisco'da görülecek yerler

Lombard Sokağı : San Francisco Gezilecek Yerler önerilerim arasında olmazsa olmaz

Buradan güzel bir San Francisco fotoğrafı çekiyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Öyle “Aaa muhteşem valla. Şöyle güzel böyle güzel” denecek bir yanı yok. Gelmişken görülmeli sadece.

7. Little Italy (North Beach)

Hemen yanıbaşında yer alan İtalyan mahallesine de gidelim diyoruz. Şehirde her milletten insanın yaşadığı mahalleler var valla. Bunlardan en meşhur 2. Mahalle ise İtalyan Mahallesi.

Özellikle İtalyan mahallesi hem yemek yemek hem alışveriş hem de gece hayatı için en güzel seçeneklerden. Oldukça renkli, harika kafeler ve restoranlar bulunuyor.

italyan mahallesi san francisco gezilecek yerler

Little Italy, San francisco’da görülecek yerlerden olmazsa olmaz

Coit Tower’a gitmeden önce bir uğruyoruz. Ama özellikle gece de geliyoruz ve daha çok beğeniyoruz. Çünkü özellikle pubları ve barları ile  kafa dağıtmak için güzel müzikler yapan yerlere sahip bir bölge burası.

8. Telegraf Tepesi (Coit Tower)

Biraz da şehri tepeden görelim diyoruz. Şehri tepeden görmek için ideal bir yer Telegraf Tepesi. Zaten yukarıda belirttiğim gibi her şeyi rota halinde geziyoruz.

Telegraf Tepesi (Coit Tower) san francisco gezilecek yerler

Telegraf Tepesi (Coit Tower)

Buraya kadar gelmişken Coit Kulesine çıkıp şehiri 360 derece görmeden sakın ola dönmeyin.

9. Fisherman’s Wharf

Artık yavaş yavaş sahil kısmına ilerliyoruz. Malum balık hastası olan birisi olduğum için, böyle yerlere bayılıyorum.

Burada deniz ürünlerinden tadıyoruz. Yaklaşık 3 ay sonra ilk defa bu kadar güzel yemekler yiyorum.

Fisherman's Wharf san francisco gezilecek yerler

Fisherman’s Wharf-Yanı Başında Deniz Aslanları : San Francisco Gezilecek Yerler

Çünkü bizim kaldığımız bölgede deniz ürünlerini bu denli güzel yapan restoranlar yoktu. Benim için de dünyanın en güzel yemekleri deniz mahsullerinden yapılanlar.

Haliyle yengeç, karides, kalamar ne varsa yükleniyoruz. Burada bulunan Pier 39,Ghirardelli Meydanı, müzeleri ve alışveriş mağazalarını ziyaret ediyoruz.Özellikle Pier 39’da bulunan deniz aslanları bence mutlaka görülmeli.

Buradaki otelleri incelemek için tıklayın

10. Alcatraz Adası 

Bir sonraki gün Fisherman’s Wharf’un hemen yanıbaşında kalkan teknelerle San Francisco Körfezi’nin ortasından yer alan bu adaya gidiyoruz.

Alcatraz Adası san francisco gezilecek yerler

Alcatraz Adası, San Francisco’da görülecek yerler arasındaki en meşhurlarından

Burasıda olmazsa olmazlardan. 1933-1963 yılları arasında mahkumların kaçmasının imkansız hale getirmek için o dönemde hapishane görevi görmüş bir ada ve şu anda müze olarak kullanılıyor. Gitmeden bileti almakta fayda var.

11. Golden Gate Köprüsü

Artık yavaş yavaş en güzelini, en merak edileni görme vakti diyerekden aracımıza biniyoruz. İstikamet Golden Gate Köprüsü.

Aslında sadece San Francisco’nun değil, ülkenin de en önemli sembol yapılarından.

ABD’de bulunan 500 bin civarındaki köprüden en meşhurlarından bir tanesi. 48 katlı bir bina yüksekliğinde.

Daha ilk anda görür görmez sizi etkileyen bir büyüsü var. Etrafında bir tane binanın inşaatına izin verilmeyip, peşkeş çekilmemesinden midir bilmiyorum ama oldukça güzel bir köprü. Hatta gördüğüm en güzel köprülerden. Fırsatınız olursa bisiklet kiralayıp her 2 yakasını da gezin.

Şanslıysanız hem sisler içinde kaybolduğu anda hem de güneşli bir anda kıpkırmızı köprüye vuran harika ışıkları yakalayıp çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Özellikle tepelere çıkıp harika fotoğraflar çekmenizi tavsiye ederim. Hatta gitmeden göresiniz diye ben çektiğim bir videoda da yukarıya ekledim.

12. Marshall Beach

Buraya gelip  harika Pasifik Okyanusu eşliğinde Golden Gate köprüsünün bol bol fotoğraflarını çekiyoruz. Biz aslında her bir tepeden, her bir sahilden çok güzel fotoğraflar çektik.

golden gate san francisco gezilecek yerler

San Francisco gezilecek yerler arasında en ünlü sahil

Özlemişiz denizi, suyun kokusunu, okyanus havasını… Zaten yukarıda yer alan videoda da işte tam bu noktadan çektim. Nasıl güzel değil mi ?

13. Ocean Beach

Marshall Beach’den araçla devam ediyoruz. Pasifik Okyanusu sahili boyunca harika manzaralar yolculuğumuza eşlik ediyor. Bir sonraki durağımız yine çok güzel sahillerden bir tanesi.

san francisco gezilecek yerler ve sahilleri plajları

Ocean Beach, San Francisco’da görülecek önemli yerler arasında

Mis gibi Pasifik Okyanusuna karşı gün batımını mutlaka izlediğimiz ve büyüsüne kapıldığımız, güneşin suyun içine doğru battığı ana tanık olup nefesimizin kesilip, kendimizi kaybettiğimiz yer.

Ocean Beach’e kesinlikle akşam üstü gidin. Çünkü en güzel manzara gün batımı anında oluyor.

14. Golden Gate Parkı

Dedim ya San Francisco’da parklar, meydanlar, sahiller bitmiyor diye. İşte Golden Gate Park bunlardan en babası.

San Francisco’nun en büyük parkı. Central Park’tan %20 daha büyük. Bir ucundan diğer ucu 5 km.Ne kadar büyük olduğunu aşağıdaki fotoğrafa bakınca anlayacaksınız.

Golden Gate Park San Francisco'da görülecek yerler

Golden Gate Parkı-Bu Kadar Büyük İşte

İçerisinde müzeler, spor tesisleri, göller, heykeller kısacası bir parkta olması gereken her şey bulunur.

Özellikle Japanese Tea Garden’ı görmeden dönmeyin derim. Zaten parkın içerisine girdikten sonra insan kendisini kaybediyor. İnsan keşkeler içerisinde kıskançlıktan öle öle hayıflanmıyor değil. Keşke bizim yöneticilerimiz…

15. Haight-Ashbury Bölgesi

Parkın kuzey kısmından çıktıktan sonra özellikle hippilerin takıldığı bölgeye gidiyoruz. Rahat bir bölge. Her açıdan.

Haight ve Ashbury caddesinin kesiştiği yer merkez olarak kabul edilmiş ve bu yüzden bölgeye ismini vermişler.

Haight-Ashbury Bölgesi San Francisco Gezilecek Yerler

Haight-Ashbury Bölgesi : San Francisco’da gezilecek yerler

Bu bölgede çok güzel cafeler, restoranlar var. İçeriye girip bakın ama dikkatli olun. Birde hazırlık olun… Özellikle gençlerin çok sevdiği bölgelerden. Bizim de…

Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Amerika Gezisi Planlamayın

San Francisco, ABD’de görülmesi gereken en güzel, en huzurlu, en kültür dolu şehirlerin başında gelir. Gelmişken kalabildiğiniz kadar kalmanızı öneririm. Ben kendimce San Francisco gezilecek yerler rotası hakkında bilgileri verdiğimi düşünüyorum. Hatta detaylı San Francisco Gezi Rehberi yazıma da bir göz gezdirin derim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.