San Francisco Gezi Rehberi

Las Vegas’dan sonra sonu gelmeyen bir yolculuk gibiydi. Hiç bitmesin istediğim, kendimi bulduğum, uzun zamandan beri aradığım hislerin başlangıcı. Film karesi gibi bitmek bilmeyen yollar. California sahilleri boyunca uzanan 9 saat süren yolculuk. Work and travel ile ABD’ye gelip gördüğüm en güzel şehir. İstikamet San Francisco.

San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı sahillerinde bulundan, ülkenin en ünlü 3 şehrinden bir tanesi. Bu güzel şehir harika parkları, keyifli mahalleleri, sürekli okyanus kokan semtleri ile çok sevdiğim bir yer oldu. O yüzden sizlere San Francisco gezisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımda anlatmak istedim.

sanfrancisco_abd

San Francisco-ABD

1. San Francisco Gezisine Başlangıç

Her şehrin atmosferi, ruhu farklıdır. Sizi bir şekilde kendine çeker. Sizi sizden alır. Kimisi din etkisi ile şekillenen sokakları sizi büyüler, kimi sanat, kimi mimari, kimi de kültür.

İşte San Francisco, sizi keşmekeş şehir hayatıyla, meydanlarındaki dansçılarıyla, her bir köşesindeki evsizleriyle, Amerikalıdan çok Asya’dan gelen göçmenleriyle, yürümesi oldukça zor olan dimdik tepeleriyle karşılar.

san francisco golden gate köprüsü

Sisin esir aldığı San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü

Mark Twain “Hayatımın en soğuk kışını bir San Francisco yazında geçirdim” demiş.

Hakikaten ne garip bir şehir. Bir anda dondururcasına gelen soğuk; 1 saat sonra yaz sıcağı.

Bir anda ışıl ışıl güneşin yüzüne vurduğu o mis gibi ışığı; bir anda heryeri sislerin kapladığı, gökdelenlerin, köprülerin, şehrin sis içinde kaybolduğu yer San Francisco.

San Francisco’daki en uygun otelleri listeledim. Şu linkten inceleyebilirsiniz

2. San Francisco Hakkında

47 tepe üzerine kurulu olan San Francisco, ABD’nin nüfus yoğunluğu bakımından en yoğun 2. şehridir.

3 tarafı denizle çevrilmiştir. Batısında muhteşem sahillere ev sahipliği yapan Pasifik Okyanusu bulunur.

Filmlerde sıkça gördüğümüz, Silikon Vadisine ev sahipliği yapan, teknoloji ve sanat merkezi olarak bilinen San Francisco bize göre dünyanın öbür ucu.

Pasifik Okyanusu Sahilleri

Pasifik Okyanusu Sahilleri

İstanbul’dan uçakla 15 saat uzaklıkta yer alır. O kadar uzak yani. ABD’nin en batısı. New York ile 3 saat zaman farkı var. ABD’nin en zengin şehirlerinden.

3. San Francisco’ya Nasıl Gidilir – Şehirde Ulaşım

fly insta fly insta

San Francisco’ya nasıl gidilir ?” sorusunun cevabı:

Biz buraya Las Vegas’tan arabayla geldiğimiz için hava limanını kullanmadık. Araba ile Las Vegas’tan yaklaşık 9 saat sürdü. Eğer Los Angeles’tan araba ile gelecek olursanız yaklaşık 6 saat sürer.

Ama dilerseniz, San Francisco Uluslararası Hava limanını kullanarak buraya gelebilirsiniz. Türkiye’den ve Avrupa’nın bir çok şehrinden direkt San Francisco’ya uçak bulabilirsiniz.

San Francisco’ya uçak bileti fiyatları:

 • THY ile İstanbul’dan San Francisco gidiş dönüş uçak bileti 1.300 Dolar
 • Diğer Hava yolu şirketleri ile aktarmalı olursa 900-1.000 dolar civarında.

Hatta uçak bileti almadan önce, mutlaka En İyi Uçak Bileti arama motorları yazımdaki siteleri tek tek inceleyin. İnanılmaz uygun rakamlara uçak bileti bulabilirsiniz.

san - francisco - aracla - gezmek

1200 Dolar Ödeyerek Satın Aldığımız Aracımız ile San Francisco’yu gezdik

San Francisco’daki hava limanından şehir merkezine taksi, otobüs, raylı sistem seçeneklerinden birisi ile ulaşabilirsiniz.

Şehir içinde ise tramvay, otobüs veya taksi seçenekleri var. Dilerseniz sahil bandını ve Golden Gate köprüsü civarını bisiklet kiralayıp da gezebilirsiniz.

Bu arada San Francisco’da arabayla gezmek dert. Hatta park çok büyük sorun. O yüzden şehir içinde tranway kullanarak gezip, sahil kısmını bisikletle gezmenizi tavsiye ederim. Bırakın bu muhteşem şehrin sokaklarında kaybola kaybola dolaşın.

San Francisco’da şahsi aracınız ile gezmeyin.

Ama buradan, diğer şehirlere gidecekseniz ve arabaya ihtiyacınız olursa şu siteden tüm araç kiralama firmalarına bakabilirsiniz. Diğer bir çok siteye göre daha ekonomik ve detaylı sitedir. Ayrıca çokta güvenlidir.

Gitmeden önce rezervasyonunuzu yaptırın derim çünkü çoğu zaman araba bulabilmek dert olabiliyor.

4. San Francisco’da Ne Yenir – Yeme-içme

Ne yenilmez ki bu San Francisco’da. Bu şehir ABD’deki kişi başına en çok restorana sahip şehirdir.

Özellikle “San Francisco’da ne yenir?” diye düşünenlere verebileceğim en net cevap: Şehrin heryerinde sayıları 3500 olan fast food restoranları ve kafeler bulunur.

Fisherman's Wharf'da satılan yengeçler san francisco'da ne yenir

Fisherman’s Wharf’da satılan yengeçler, San Francisco’da ne yenir diyenlere ilk önerim

Özellikle Union Square,Chinatown, Little Italy, Fisherman’s Wharf ve burdaki Pier 39 limanında  yemek yemeden dönmeyin.

Fisherman’s Wharf’da yengeç ve diğer deniz ürünleri yemenizi tavsiye ederim. Bir balıkçı çocuğu olarak tadı nedense hala damağımda.

Ortalama fiyatları fast food için 10-15 dolar ve kafeler için ise 20-30 dolar civarındadır. Çok iyi restoranlarda bu 100 dolara kadar çıkabilir.

Ben çok iyi restoranlarda yemek yemedim. O yüzden bir şey yazamayacağım. Ama merak ederseniz tripadvisor yine çok güzel bir kaynak olabilir.

5. San Francisco’da Konaklama

fly insta fly insta

San Francisco’da nerede konaklanır ? Öyle Las Vegas’ta paylaştığım gibi  5 yıldızlı otellerden, devasa casinolardan bulamazsınız bu şehirde. Pahalıdır konaklama.

En aşağı 30-40 dolar verirsiniz. Ama bana sorarsanız ortalama kişi başı 50 dolara konaklarsınız ki bunlarda hostel veya 2-3 yıldızlı otellerdir.

san - francisco - gezisi - union - square

Union Square, San Francisco

İyi otellerde kalmak isterseniz minimum 100 doları gözden çıkarmalısınız.

Özellikle Union Square civarında konaklamaya çalışın.Biz bu şehirde 4 gün kaldık ve bizim en çok para harcadığımız kısım konaklama kısmıydı. Otelleri görmek için tıklayınız.

Özellikle Couchsurfing aracılığı ile birilerin evinde kalmayı deneyin. Yada kalabalık gruplar halinde olacaksanız, airbnb sitesinden ev arayın. Böylece konaklama kısmını böyle pahalı şehirlerde ucuza getirebilirsiniz.

Bu arada şehirde bir tane dahi ek bina yapmak yasak. Anca var olan binayı restore edebilirsiniz. Bu yüzden en pahalı masraflardan bir tanesi ev almakmış. Diyorum. Çok pahalı şehir…

San Francisco’daki en uygun otelleri listeledim. Şu linkten inceleyebilirsiniz

6. San Francisco’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

San Francisco o kadar güzel bir şehirdi ki, bazen kendi kendime “Keşke bir kez daha gitsem. Fisherman’s Wharf ‘dan binsem bisiklete. Golden Gate köprüsünü geçip, Pasifik Okyanusuna karşı gün batımını izlesem.”

O yüzden hiçbir şeyi kaçırmanızı istemiyorum. Buna ilaveten de aşağıda gezilecek yerler kısmında, anlattığım her bir noktaya ait rotayı çizdim. Şehrin haritası gitmeden kafanızda iyice oluşması için elimden geleni yaptım. Umarım işinize yarar.

Eğlence

San Francisco’da nerede eğlenilir ? Bu şehrin en eğlenceli kısmı sokakları, kendine has muhteşem sahilleri, meydanlarıdır. Zaten şehir sokaklarıyla ve sanatıyla bilinir.

Şehri tanımak için önce meşhur Cable Car’la(Tramway) ile baştan aşağıya bir gezin. Sonra özellikle Fisherman’s Wharf bölgesinden bir bisiklet kiralayıp Golden Gate köprüsüne gidin.

san - francisco - gezisi

Cable Car-Tramway

Alışveriş

San Francisco’da nerede alışveriş yapılır ? San Francisco’da ne alınır ?  Chinatown bölgesi ucuza alışveriş yapmak için idealdir. Bildiğiniz küçük Çin gibidir.Çin’e gitmiş kadar hissedersiniz.  Diğer alışveriş bölgesi ,ki şehrin merkezidir, Union Meydanı.

Ama burası pahalıdır. Diğer bölge ise, Fisherman’s Wharf bölgesidir. Özellikle Ghirardelli Meydanına göz atabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise Little Italy bölgesi.

Back Camera

Çin Mahallesi, San Francisco

Gece Klüpleri ;

San Francisco’da gece hayatı için nereye gidilir ? San Francisco barları ve gece kulüpleri nerededir ? Gece hayatı için Little Italy (North Beach) bölgesindedir. Bizim en çok eğlenceli bulduğumuz bölge burası idi.

Burası küçük bir İtalya havasındadır. Bir sürü pub ve gece kulübü bu bölgede bulunur.

Ayrıca Haight-Ashbury bölgeside farklı eğlence konseptine sahip bölgelerdendir. Farklılıktan kastım gidince anlaşılacak türden. Bir kaç bara girin. Ne demek istediğimi içeriye girince anlayacaksınız…

7. San Francisco’da gezilecek yerler nereler ?

San Francisco, gezilecek ve görülecek yerler açısından da oldukça zengin ve çeşitli bir şehirdir. Gece hayatı, plajları ve daha nicesi ile, San Francisco çok ama çok güzel bir şehir.

İşte bu tüm gezilecek yerleri de, tek tek rota olarak San Francisco Gezilecek Yerler yazımda uzunca anlattım. Oradan tüm rotayı ve gezilecek yerler önerilerimi görebilirsiniz.

8. San Francisco’da kaç gün kalmalı ? 

Bazen şehirleri dolaşırken ne kadar güzel olduğunu anlayamıyor insan. Ne zamanki şöyle bir anıları gözden geçiriyor, işte o an derin bir of çekiyor. San Francisco benim en çok beğendiğim şehirlerdendi. Yine giderim dediğim nadir şehirlerdendi.

Gerek şehrin yapısı, gerek sokakları, gerek sahilleri, gerek gece hayatı beni çok etkilemişti.

Bana göre en az 3  gün kalınmalı bu sanat kokan şehirde. 3 gün içerisinde yukarıda belirttiğim her yeri kolayca gezersiniz. Dilerseniz daha da fazla kalabilirsiniz. Mutlaka arka sokaklarında, mahallelerinde sizi etkileyecek birşeyler bulacaksınızdır.

9. San Francisco’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler !

Back Camera

San Francisco sokakları

 • Cable Car (Yani tramway) kullanarak şehri gezin. Bunun için günlük kartlar alın. Bu tramvay ile gezmesi hem eğlenceli hemde daha kolay. Canınız sıkılınca inebilir, indiğiniz bölgeyi gezebilir daha sonra tekrar binebilirsiniz.Özellikle Çin Mahallesinden binip Ghirardelli Meydanına kadar bu tramvayla gidin.
 • Golden Gate köprüsünü bisikletle gezin.
 • Fisherman’s Wharf’da yengeç yemeyi sakın unutmayın.
 • Çin mahallesinde Asya’yı yaşayın.
 • Marshall Beach’e gidip, Pasifik Okyanusunu görün.
 • Şehrin sokaklarını aylak aylak dolaşıp, gerçek San Francisco’yu görün.
 • En az bir akşam Haight-Ashbury Bölgesi’nde zaman geçirin

10. San Francisco’ya ne zaman gidilir ? 

Kesinlikle yaz aylarında gidilmeli. Yazın bile aniden soğuk bastıran bir yer. Diğer mevsimleri siz düşünün.

san - francisco - plajlar

San Francisco Sahilleri

Ama bahar aylarıda güzel olabilir. Dediğim gibi şehrin çok enteresan bir havası var. Gündüz çok sıcak olabilirken bir anda çok soğuk olabiliyor. Hazırlıklı olun…

11. San Francisco’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Standford Üniversitesi, Berkeley Üniversitesi, Google Kampüsü ve Silikon vadisinin burada olduğunu düşününce, San Francisco’ya kadar gelinmişken gidilip görülecek noktalar. Zamanınız olursa uğramanızı  tavsiye ederim.
 • Çok romantik ve de sakin olduğunu duyduğum 8-10 mil uzaklıktaki Sausolito şehrine gidebilirsiniz.Buraya hem Fisherman’s Wharf bölgesinden kalkan teknelerle hemde araç ile Golden Gate köprüsünden geçerek gidebilirsiniz. Burada bir kaç saat geçirip sessizlik ve huzuru yaşayabilirsiniz.
 • Denk getirebilirseniz en az bir spor müsabakasına katılın. Beyzbol seviyorsanız giants beyzbol takımı bunlardan birisi. Maçlarını yaptığı AT&T park stadyumu görülmeli.
 • San Francisco’da çok güzel festivaller düzenleniyormuş. Katılmak isterseniz bir göz atın derim.

12. San Francisco hakkında uyarılarım

San Francisco gezisi golden gate

Biranda şehri sis kaplayabilir, San Francisco gezisi

 • Şehirde evsiz sayısı oldukça fazla ve uyuşturucu kullanımı yüksektir. Suç oranı düşüktür ama siz yine de dikkatli olun derim.
 • Bu şehirde otopark bulmak ölümdür ve çok pahalıdır. Araç ile geleceksiniz bütçenizi ona göre ayarlamalısınız.
 • Hava sıcaklığı aniden değişebiliyor. Bu yüzden her an hazırlıklı olun. Özellikle akşamları yanınıza uzun kollu kıyafetler alın.
 • Özellikle gitmeden, bilet almanız gereken durumlar için önceden bilet alın. Çoğu etkinlikte kuyrukta gereksiz zaman geçirebilirsiniz.

SF gerçekten batı ABD’de görülmesi gereken ve yaşanacak nadir güzel şehirlerdendir. Şehrin sokakları, atmosferi, kokusu diğer ABD şehirlerinden çok farklıdır. Umarım çok eğlenirsiniz.

San Francisco’daki en uygun otelleri listeledim. Şu linkten inceleyebilirsiniz

Amerika’ya Gitmeden Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Gezi Planı Yapmayın

San Francisco’dan, Los Angeles’a  yaklaşık 6 saat süren araç yolculuğu ile devam ettik. Hayatımın en güzel araba yolculuklarından bir tanesiydi. İmkanınız olursa mutlaka yapmanızı tavsiye ederim. Yol üzerinde bulunan Santa Cruz ve Santa Barbara şehirleride görülmeye değer. Bir sonraki durak. Melekler şehri Los Angeles…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.