Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

Amerika Vizesi nasıl alınır ? Amerika vizesi başvuru sürecini anlatmadan önce : Baştan söyleyeyim. Ben Work and Travel ile ABD’ye gitmiştim. Bütün işlemlerime de, work and travel sürecinde danışmanlık yapan firma destek olmuştu. Work and travel ile başvuranlar, zaten sponsor firmalar aracılığı ile vize alacakları için, daha kolay bir süreçten geçeceklerdir. Alacağınız vizenin ismi de J1 vizesi olacaktır. Peki ya “Amerika vize başvurusu” yapacak olsanız ? Bunun için ne gibi bir süreç işleyecek ? Amerika turist vizesi hakkında her şeyi başlıyorum anlatmaya.

malta banner
Öğrencilik Yıllarımın İlk Ülkesi ABD-San Francisco

Öğrencilik Yıllarımın İlk Ülkesi ABD-San Francisco : Amerika vizesi nasıl alınır

1. Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

Öncelikle, ABD vizesi almak oldukça zor olarak bilinir. Didik didik ederler. Gerekli tüm belgeleri de eksiksiz isterler. Malum Amerika Turist vizesi yani göçmenlik vizesi olmayan (Non-immigrant visa) olan ABD turist vizesi, uzun soluklu bir vizedir. Adı da DS-160 olarak bilinir. Hatta kısaca “DS belgesi” de denir.

Las Vegas-Rüya Şehir

Las Vegas-Rüya Şehir : ABD vizesi

ABD’ye nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Ama merak etmeyin. Bu süreç hiçte öyle zor değildir. Birazdan vereceğim link, size zaten yardımcı olacak. Başvuruyu yapacağınız websitesinin linkini tıklayacak ve istenen tüm bilgileri EKSİKSİZ doldurmanız gerekecek. ABD vize başvurusu için ilgili websitelerinden görebilirsiniz.

Sonrasında ise hangi şehirden başvuru yapacaksanız (İstanbul veya Ankara) o şehri seçmeniz gerekecek. Başvuru esnasında, sistem size bir numara verecek. O numarayı muhakkak bir yere not edin. İlk aşama bitti.

2. Amerika vizesi online başvuru süreci

Tatil Dükkanı

Öncelikle websiteden tüm bilgileri İNGİLİZCE (Türkçe form henüz yok. Ama internette bir sürü örnek doldurulmuş Amerika vizesi başvuru formu görebilirsiniz.) doldurduğunuzu varsayıyorum. Formu doldurma işlemi bitti. Sırada ne var ? Sırada ABD Konsolosluğundan randevu talebi alma kısmı var. Amerika vizesi randevu bilgilerini görmek istiyorsanız tıklayınız.

sanfrancisco_abd

San Francisco-ABD : Amerika vizesi başvuru süreci

Siteye geldiniz. “BAŞVUR” sekmesine tıkladınız. Oradan da “ABD Göçmen Olmayan Vize Başvurusu (DS-160)” olanı seçeceksiniz.(Şubat 2016 itibari ile en son hali bu. Kim bilir ! Belki sistemde değişiklik yaparlar. Sizi yanıltmış olmayayım.) Sonrasında ise “HESAP OLUŞTUR” kısmını dolduracaksınız.

Otel konusunda Booking.com linkinden iade edebileceğiniz otelleri inceleyebilirsiniz

Formu doldururken önce DS-160 Numarası kısmını göreceksiniz. Hani ilk başvurunuzu yaparken yukarıda yabancı bir website linki vermiştim ya. Orada size bir barkod vereceklerdi hani. İşte o barkod numarasını bu formda gireceksiniz.

Sonra da “Vize Türü” kısmında B2’yi seçeceksiniz. Bu, ABD’ye gitme amacınızın turistik olduğunun ve “Turistik ABD Vizesi” istediğinizin kanıtı olacak. Sonrasında “Başvuru Sahibi Oluştur” dedikten sonra işlemleriniz hazırdır.

Los Angeles-ABD

Los Angeles-ABD : Amerika vizesi aldıktan sonra bu şehirlerin hepsi bir uçak bileti uzağınızda

Bu arada, bir de ödeme yapmanız gerekecek. Malum. ABD’ye gitmek için ve bu vizeyi almak için, öncesinde Amerika vize başvurusu ücretini ödemeniz gerekecek. O da 160 dolarcık.

Zaten inanın bana, az önce verdiğim linkte adamlar zaten adım-adım her şeyi anlatmışlar. Hem de Türkçe. O yüzden şu ana kadar ben sadece durumu özetlemiş oldum.

3. Vize için gerekli evraklar

 • 5 cm’e 5 cm Amerika Vize başvurusu için geçerli, son 6 ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf. (Bunu, fotoğrafçınızı mutlaka ama mutlaka belirtin. ABD vize başvurusunda kullanacağınızı muhakkak söyleyin.)
 • Yukarıda yaptığınız Online ABD Vize başvuru çıktılarınız gerekecek.
 • Şirketinizden son 3 ayın maaş bordrolarınız
 • Şirketinizin Vergi levhası
 • Bordronuzun kayıtlı olduğu firmanın imza sirküleri ve ticari sicil gazete örneği
 • Firmanızdan aldığınız ve yetkili kişi tarafından izinde olacağınız ve tatile gittiğinizi belirten imzalı izin yazısı
 • Kalacağınız otellerin rezervasyonları
 • Uçak biletinizin rezervasyonları (Gidiş-dönüş)
 • Eski pasaportunuz (Bu da önemlidir. Geriye döneceğinizi bir nevi kanıtlar niteliktedir. Öyle düşünürler.)
 • Üzerinize tapulu ne varsa tapuların aslı veya fotokopisi
 • Bu evrakların hepsini tamamlar, başvurunuzu yapar ve sakin tavırlarla süreci atlatırsanız 1 hafta içerisinde vizeniz onaylı bir şekilde, belirttiğiniz PTT şubesine ulaşır.
Pasifik Okyanusu Sahilleri

Pasifik Okyanusu Sahilleri : Amerika vizesi nasıl alınır

4. Vizeyi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

 • Tüm evraklarınızı, güzel bir şeffaf dosyada, sıralı ve düzgün bir şekilde hazırlayın. Düzen, sizin daha rahat hareket etmenizi ve karşı tarafa daha hazırlıklı görünmenizi sağlar.
 • Gözünüzde BÜYÜTMEYİN. Mesela asla heyecanlanmayın. Cem Yılmaz aklınıza gelsin. Çok ciddi söylüyorum. Kasmayın kendinizi. Rahat olun.
 • Evraklarınızı teslim etmeden önce, sıra numarası almanız gerekecek. Zaten randevunuz vardı. Burası da bir banka gişesi gibi özünde. Herkes sırayla vize görüşmesine giriyor sonuçta. Sıranız geldiği zaman sakin tavırla evraklarınızı teslim edin. Bir de parmak iziniz alınacak.
 • Bu arada size gidiş amacınızı, kaç gün kalacağınızı, Türkiye’de ne işle meşgul olduğunuzu falan soracaklar. Gayet rahat ve kendinizden emin olarak net cevaplar verin. Sakin dediysekte: “Abi. ABD çok eğlenceliymiş. Arkadaşlarla Vegas’da biraz çılgınlık yapalım diyoruz !” gibi bir cevap verirseniz, pek muhtemel anında ret yersiniz.
 • İstedikleri belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edin. Adamlar bir kural koymuşlar ve her şey gayet net. Eğer bir evrak eksikse, tamamlamaya bakın. Ama yoksa, pek muhtemel RET yersiniz. Kural, kuraldır onlar için.
Washington

Washington : Amerika vizesi

5. Amerikan Büyükelçiliği Bilgileri

ABD Konsoloslukları aşağıda yer alıyor. Randevu gününüzde hangi ABD Konsolosluğundan randevu almışsanız o adrese gidecek, evraklarınızı teslim edecek ve parmak izinizi vereceksiniz.

İstanbul ABD Konsolosluğunun adresi: İstinye Mahallesi, Üç Şehitler Sokak, No:2 İstinye-İstanbul.

Ankara ABD Konsolosluğunun adresi: Atatürk Bulvarı 110 Kavaklıdere Ankara.

Zor bir şey gibi görünen 2 kısmını tahmin ediyorum. İlki: Dolduğuracağınız evraklardan bazılarının ingilizce olmasıdır. Ama merak etmeyin. İnternetten bulabilirsiniz örneklerini. İkinci kısım ise, bu belgeleri eksiksiz tamamlayıp, tamamlayamayacağınız endişesi olabilir.

Ama merak etmeyin. Bir şekilde tamamlarsınız diye düşünüyorum. Elimden geldiğince ümit ediyorum. Dilim döndüğünce de anlatmaya çalıştım doğrusu.

Financial District-New York

Financial District-New York : Amerika turist vizesi

Yani işin özü şu : Yukarıda saydığım evrakları tamamladıktan sonra, Amerika Vizesi kolayca alınabilir. Kafanda asla büyütme. Hatta adamlar vize verdikleri zaman 10 yıllık veriyorlar. Ama 10 yıl densede, öyle yıllarca ABD’de kalamazsın. Pek muhtelem toplamda 6 ay kalacak kadar vize süreniz olur.

ABD’ye gitmeden ya da gitmeye karar vermeden önce, sizlere en büyük tavsiyem ABD seyahat yazılarımı önce güzel bir okuyun derim. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Gezi Rehberi yazım size bir çok konuda yardımcı olur.

ozgurluk-heykeli ABD’de Gezdiğim Diğer Yerleri de Okumayı Unutmayın

Güzeldir ABD. Eğlencelidir. Özellikle satın alacağınız bir araba ile oradan oraya yolları arşınlayacağınız, çok güzel manzaralara şahit olacağınız bir ülkedir. Fırsat olsa da bir daha gitsek. O derece anıları, tadı başkadır bende. Umarım, beklediklerinizden çok daha güzel bir ABD seyahati yaşarsınız. Umarım, sizler için yazdığım bu Amerika vizesi yazım kıvılcım olur. Hayal edin. Düşün peşine.

3 Yorum

 1. Deniz İnce
 2. volkan
 3. Amerika vizesi

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sosyal Medyada Beni Takip Edin!

instagram logo resimi youtube logo resimi