Washington Gezi Rehberi

Philadelphia ve Washington, aslında New York‘tan ayarladığımız 3 günlük tur kapsamında uğradığımız duraklar oldu. Özellikle Washington’daki olağanüstü müzeler ve enfes şehir düzeni, beni benden aldı. Bu yazımda da, her 2 şehir hakkında ayrıntılı olarak gezi rehberi kıvamında notlar bulabilirsiniz. Ama Philadelphia şehri hakkında çok bir önerim olmasa da; Washington gezi rehberi kapsamında harika önerilerimi sizlerle aşağıda paylaşacağım.

1. Philadelphia-Washington Gezisi Nasıl Yapıldı ?

Hayatımda rehber eşliğinde katıldığım ilk ve tek uzun soluklu tur. Washington-Philadelphia-Niagara Şelaleri ve 1000 adalar.

İlk durağımızdan son durağımıza kadar, yavaş yavaş hayattan ne beklediğimi daha da keşfetmemi sağlayan tur…

Work and Travel ile ABD’ye gelen herkesin hayallerinden birisi olan, New York’a gelmeden önce, çok popüler rotalardan bir tanesi olduğunu bildiğim ve çoğu gezginin “Ne yap ne et mutlaka katıl” dediği rotayı yapmak için, internetten aldığım paket tur ile, ülkenin çok farklı kesimini görme şansı yakaladım.

Washington beyaz saray ABD

Washington gezi rehberi – Beyaz saray

Yaklaşık 4 aylık ABD maceram yavaş yavaş yorgunluğunu göstermeye başlamışken, planları bir rehberin yapıp, otobüs koltuğuna oturup sadece inip, görüp, fotoğraf çekip, bir sonraki rotanın heyecanını beklemek vallahi çok rahatmış.

İyiki de katılmışım dediğim ancak hayat felsefeme ters olan bu tur sayesinde, ülkenin başkentini, sanatını, tarihini, doğasını yaşama şansı bulup, biraz daha bilgi denizinde boğuldum. Fırsat olsa da bir kez daha yapabilsem…

2. Philadelphia-Washington Turu Nasıl Alındı ?

Normalde, her şehir için ayrı ayrı yazılar yazar, tek tek şehirlerin kendine özgü kültürene anlatırım. Ama bu sefer, turu 2’ye bölüp, tur rotası çerçevesinde yazıyor olacağım.

Çünkü, bütün şehirlerde 1 gün gibi kısa sürede kaldık ve çok fazla görülmesi gereken yer olmadığı için, tek yazı şeklinde yazmak daha mantıklı geldi.

Chinatown

New York Chinatown-Çin Mahallesi

New York’a kadar gelmişken mutlaka katılmak gereken ve bizim katıldığımız bu turlar şu şekilde işliyor. Her zaman olduğu gibi para konuşuyor ve siz kaç gün kalmak istediğinize ve hangi rotayı yapmak istediğinize dair en uygun paketi internet ortamında seçiyorsunuz.

Kredi kartınızdan ücret kesiliyor ve tur şirketinin adresine, turun başlayacağı gün ofislerine gidiyorsunuz. Yaptığınız rezervasyonun çıktısını tur rehberine veriyorsunuz ve o andan itibaren her şeyi onlar hallediyorlar.

Bu tur 3 gece 4 günü kapsayan bir turdu. Biz aldığımızda 150 dolar civarındaydı ama sanırım artık 200 dolar olmuş.

Fiyatına göre değişmekle beraber, bazı durumlarda (Müze, doğal park alanı, tekne ücreti) ek ücret ödemeniz gerekebiliyor.

Ama genel anlamda, 150 dolar gibi bir ücret ödedikten sonra ulaşım, konaklama ve yemek ücretinin bu fiyata dahil olması, bizim bu turu seçmemizdeki en büyük etkendi.

Bu turları organize eden örnek tur firmasının adı taketours idi. Dilerseniz kendiniz de farklı firmalara bakabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, yukarıda belirttiğim rotayı yazıp, Google’da aratmak olacaktır.

Aşağıda, size yaptığımız rota hakkında bilgiler veriyor olacağım. Rotada ne gördüysek, ne yaptıysak ve neleri içeriyorsa, onlardan bahsedeceğim.

Aslında yaklaşık 6 yıl önce yaptığımı bir geziyi anlatıyorum. Bu yüzden, ufak tefek hatalarımız olursa, şimdiden özür diliyorum. İlk durağımız Philadelphia…

3. Philadelphia Hakkında

New York’da gözlerimizi açarak güne merhaba diyoruz. Kaderde New York’da uyanmakta varmış. Sabah 7’de, tur firmasının belirttiği adrese geliyoruz.

Tur firmasının kalkış yeri, Çin mahallesi. Aslında bir çok firma bu civardan kalkıyor. O yüzden muhtemelen sizin otobüsünüz de bu bölgeden kalkacaktır.

Philadelphia Washington gezisi

Philadelphia

Otobüste bulunan yolcuların yarısından fazlası Asyalı. Çekik çekik gözleriyle “Günaydın” diyen küçücük çocukları görünce o an anlıyorum yolculuğumuzun, 4 günün harika geçeceğini. Aslında bu, yaklaşık 4 yıl sonra bende başlayacak olan Asya ülkelerine olan aşkımın başlangıcı…

Yaklaşık 1 buçuk saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında, Pennsylvania Eyaletinin bir şehri olan ve ABD’nin en büyük 6. şehri olan Philadelphia’ya geliyoruz.

Şehir sevgi kenti olarak biliyor ve yaşayanların çoğunluğu zenci. Zaten bunu sokakta yürürken fark ediyorum.

Özgürlük uğruna büyük hareketlerin başladığı ve Benjamin Franklin ve Thomas Jeffereson’ın önderlik ettiği ve bağımsızlık bildirgesinin imzalandığı önemli şehirlerden birisi.

İşte aslında biz de sırf bu yüzden bu şehire geliyoruz. Ben bunların hiçbirisini geldiğim ana kadar bilmiyordum.

Rehberimiz gezdirirken, tarihten önemli kesitler anlatırken bunları öğrendim ve daha sonrasında internette yaptığım araştırmalar sonrasında bu konularda bilgilendim.

4. Philadelphia’da Gezilecek Yerler

Philadelphia’da aslında pek gezecek yer yok. Zaten gidince, gezilecek yerleri görmeden dönmeyin diyen doğru düzgün bir kaynak da yok.

Ama özellikle 2-3 önemli noktası olan

 • Bağımsızlık Salonu
 • Özgürlük Çanı olmazsa olmaz tabi.

Gerçekten Google’dan araştırınca siz de göreceksiniz ki; Philadelphia gezilecek yerler konusunda çok yoksul kalıyor. O yüzden sizlere, asıl durağımız olan Washington gezi önerilerimden bahsetmek istiyorum.

5. Washington Hakkında

Philadelphia’dan yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrasında, ülkenin başkenti Washington’a gidiyoruz.

Yolda biraz heyecanlanmadım değil. Onlarca filmde bu önemli şehri görecek olmak, beni biraz heyecanlandırdı.

Dünyanın yönetildiği, insanların hayatlarını ve kaderlerini değiştiren kararların alındığı, ölmelerine ya da yaşamalarına neden olan fikirlerin yönetildiği yer…

Washington gezisi hakkında bilgiler

US Capitol (Amerikan Kongre Binası)-Washington gezisi hakkında bilgiler

Washington DC, ABD’de herhangi bir eyalete bağlı olmayan tek şehir olarak bilinir ve Colombia bölgesinde bulunan özerk bir yapıya sahiptir.

New York’a yaklaşık 4-5 saat uzaklıkta yer alır ve ülkenin yönetim merkezidir. Bir çok devlet kurumu bu şehirde bulunur.

Washington’daki en güzel otelleri listeledim. Otellerin listesini görmek için tıklayınız.

Bizim Ankara gibi düşünün ama gelişmişlik açısından 100 katı falan. Şehirde yaklaşık 6 milyon kişi yaşar ve kentde vali yoktur.

Ancak belediye başkanı vardır. Kenti kongrede temsil eden herhangi bir üyeside yoktur. Bu yüzden kent, dünyada eşi benzeri olmayan çok farklı bir yönetim yapısına sahiptir.

Malum yönetim açısından bu kadar önemli olduğu için, ülkenin en önemli binaları ve hayati kararların alındığı kurumlar bu şehirde yer alır.

Çoğu görülecek yerde zaten Federal Üçgeni olaran bilinen Capitol-Mall adlı mesire yeri ve Beyaz saray arasında yer alır.

Özellikle bu bölgede bulunan devlet adamlarına ve savaş kahramanlarına ait olan 300’den fazla heykel ve abide bulunur. Washington’da gezerken en çok dikkatimi çeken, etrafın yeşilliği, parkları, bahçeleri idi.

Yönecileri uğraşmışlar, örnek bir başkent nasıl yaratılır, insanlar nasıl nefes alabilirler diye düşünmüşler. Bundan sonraki gezdiğim, 100’den fazla ülkenin hemen hemen hiçbirinde, bu kadar güzel bir başkente rastlamadım doğrusu.

6. Washington Gezilecek Yerler

Washington’da gezilecek yerler aslında daha çok kültür ve sanat odaklı. Her ne kadar Philadelphia rotamızın üzerinde olsa da, doğrusu ben Washington’da gezilecek yerleri çok sevdim.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi en çok beğendiğim 2 yer oldu. Detaylıca Washington Gezilecek Yerler yazımda tek tek ayrıntıları görebilirsiniz.

O yazımı okumadan Washington Gezi Planı Yapmayın

7. Washington’da Ulaşım

Washington’a nasıl gidilir? Washington’da nasıl gezilir?

Ne olur ne olmaz diye ulaşım konusunda da, bildiklerim çerçevesinde özet geçmek istedim. THY direkt Dulles Uluslararası Havalimanına uçuyor. Bilet fiyatları gidiş dönüş 1.200-1.500 dolar arasında değişiyor.

Eğer aktarmalı uçuş yaparak Washington’a gelecekseniz, o halde bilet fiyatları 900-1.100 dolar arasında değişiyor.

Şehir içinde ulaşım ağı, oldukça yaygın olan metro ile sağlanabiliyor. Bir çok yere metro ile 4-5 dolar ödeyerek ulaşabiliyorsunuz. Bu arada;

Washington’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakınız.

Yine New York’da olduğu gibi, Washington’da da haftalık veya günlük pass alıp, ulaşımı uygun fiyata mal edebilirsiniz. Böyle büyük şehirlerde inanın ulaşım en kolay kısmı olacaktır.

8. Washington’da Ne Yenir & Yeme-içme ?

Washington’da ne yenir ?  Malum, bütün ülkede fast-food oldukça yaygın. Washington’da da bu durum geçerli.

Her yerde onlarca restoran mevcut. Fiyatlar da yine diğer ABD şehirlerinde olduğu gibi. Muhtemelen 10-15 dolar ödeyerek yemek işini aradan çıkarabilirsiniz.

Georgetown Washington gezisi

Georgetown

Biz otelde yemek yedik ve hemen ardından uyku moduna geçmiştik. O yüzden şehir merkezini akşam gezemedik.

Ama rehberimizin söylediğine göre özellikle Georgetown’a giderseniz, hoş ve nezih restoranların çoğunlukta olduğunu öğrendik. Zamanınız olursa bir gidin derim.

9. Washington’da Nerede Kalınır & Konaklama ?

Washington’da nerede konaklanır ?  Şehirde konaklama oldukça pahalı. Biz, tur firmasının ayarladığı 3-4 yıldızlı otellerde kaldığımız için, fiyatları çok önemsemedik ve oldukça da güzel yerlerdi. Ama bireysel gelecek olursanız, şehrin kalbi olan Dupont Circle’a yakın biryerlerde konaklamaya çalışın.

Gezilecek çoğu yer, bu bölgenin güneyinde yürüme mesafesinde olacaktır. Oteller genellikle kişi başı 60-80 dolar, hosteller ise 40-50 dolar civarında.

En uygun otellerin listesini görmek için tıklayınız.

Bununla beraber, Washington’daki hem güzel hem de ekonomik otelleri de listeledim. Onları da incelemek için tıklayınız. O websitesinden dilediğiniz oteli, iptal edilebilir seçenekli olanları dahil, görebilirsiniz.

10. Washington’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Washington’da ne yapılır ?  Bu konuda çok fazla bilgim yok açıkçası. Çünkü, o kadar yorgunduk ki, eğlenceye-gece hayatına canımız kalmadı. Ama ben size yardımcı olsun diye, şehrin resmi turizm ofisinin sitesini ekledim.

Buradan o gün veya dönem içerisinde, şehirde etkinlik, alışveriş, şov v.s ne varsa ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey gideceğiniz tarihi seçmek olacak.

11. Washington ve Philadelphia’da kaç gün kalmalı ? 

Philadelphia için, maksimum 1 gün kalmanızı öneririm. Gerçekten çok gereksiz bir şehir. Belki de bizim göremediğimiz bir sürü etkinlik olabilir. Ama nedense biz hiç beğenmedik.

Washington Monument (Washington Anıtı)

Washington Monument (Washington Anıtı)

Washington, her açıdan güzel ve düzenli bir şehir. Özellikle müzelere düşkünseniz mutlaka 2 gün kalın.

Bence buraya kadar gelmişken mutlaka bu müzeler görülmeli, eğer müze merakınız yoksa 1 günde kalsanız yeterli olacaktır.

12. Washington ve Philadelphia’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler

 • Mutlaka yukarıda yazdığım bütün müzeleri görmeye çalışın
 • Vaktiniz kalırsa meydanlarını, parklarını, caddelerini keşfedin
 • Şehir ve ABD hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak gezin
 • Benim yapmadığım ama önerdiğim yerlere gitmeye çalışın

13. Washington ve Philadelphia’ya ne zaman gitmeli ? 

Washington’ın kışı da aynı New York gibi çok güzel diyorlar. Ama kışı sevmiyorsanız, yine en güzel mevsim bahar dönemleri olacaktır. Sıcağa aldırış etmiyorsanız, yaz döneminde de gelebilirsiniz.

14. Washington ve Philadelphia’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Şehirde uzun kalacaksanız, parklarını, sokaklarını, meydanlarını keşfedin. 1-2 günde gezilir şehir ancak yaşamak isterseniz elbette 1 hafta boyunca da kalabilirsiniz.
 • Ulusal Hayvanat Müzesi (National Zoo)’ne gidin mesela. Gelmişken gidilmeli diye duymuştum.
 • Georgetown bölgesine de gidin.Burası tarihi bir bölge ve şehrin kuzeybatısında yer alıyor.Bölge, DC’nin en keyifli bölgelerinden birisi olarak biliniyor.
22092142

Atatürk Heykeli

 • Müzelerin bulunduğu National Mall parkı civarında gidemediğimiz bir sürü müze vardı. Zamanınız kalırsa, Botanic Garden, Smithsonian Enstitüsü, ve National Gallery of Art bunlardan birkaçı. Zaten şehre geldiğinizde kesinlikle bu bölgenin haritasını temin edin. Orada da göreceksiniz, bir sürü müzeler, görülmesi gereken yerler olacak. Zevkinize göre içinden dilediğinizi seçersiniz. Ben kısaca size rota şeklinde özetlemek istedim.
 • Chinatown, her yerde olduğu gibi bu şehirde de olmazlardan.Eğer hiç Çin Mahallesi görmemişseniz, gelmişken ziyaret edilebilir.
 • ABD’de bulunan ilk ve tek Atatürk heykelini de ziyaret edebilirsiniz. Sheridan Circle Park’da yer alan bu heykel, gelmişken vefa için görülmeli.

15. Washington ve Philadelphia hakkında uyarılarım

 • Güzel bir plan yapmadan gezmemenizi öneririm. Çok fazla müze olduğu için, oldukça zamanını alacaktır.  Bu yüzden hepsini sırasıyla gezeceğiniz güzel bir plan yapın. Konaklayacağınız gün sayısına göre yapacağınız bir plan, kültürel anlamda çok güzel anılara ve vizyona sahip olmanızı sağlayacak. Özellikle müzeleri söylediğim gibi çok profesyonel ve nefes kesici.
 • Şehirin dışında çok güvenli olmayan yerlerin olduğunu duydum ve okudum. O yüzden, güvenilir ve merkezi yerlerde bulunmaya özen gösterin.

Özellikle Washington’da geçirdiğim 1,5 gün, filmlere konu olmuş binaları ve ABD tarihi hakkında çok değerli bilgileri yaşayarak ve görerek öğrenememe neden oldu.

Çok okumayı sevmeyen birisi olarak, ABD’den döndükten sonra daha araştıran ve okuyan birisi olmamda önemli bir parçaya sahip oldu.

Amerika Gezisi Yapmadan Önce Aşağıdaki Gezi Yazılarımı da Mutlaka Okuyun

Özellikle o müzeleri ve sanat galerini gördükten sonra, bazı şeyleri sorgulamaya başladım. İnsan ne kadar yolun başında olduğunu, o harika müzeleri gördükten sonra anlıyor. İnsan bazı şeyleri okumanın yeterli olmadığını, görmenin, yaşamanın, dokunmanın, şaşırarak hissetmenin, hayatında ne kadar iz bıraktığını böyle yerleri gördükten sonra daha iyi anlıyor. Bir sonraki durak. Merakımdan öldüğüm, görünce nefesimin kesildiği Niagara Şelaleleri olacak.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.