Washington Gezilecek Yerler +13 Yer

Abd gezimde, çok güzel bir tura katıldım ve hem Washington hem de Philadelphia’yı 2 günde gezdim. Özellikle Philadelphia’yı çok beğenmedim. Zaten gezilecek yer açısından da pek zengin değildi ama Washington’a giderken yol üstünde olduğu için, pek tabiki Philadelphia’yı da görmek istedim. O yüzden bu yazımda sizlere hem Philadelphia hemde Washington Gezilecek Yerler önerilerini tek bir yazıda rota halinde çıkaracağım.

Hadi bakalım Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli şehrini gelin birlikte gezip planlayalım:

1. Philadelphia Gezilecek Yerler

Independence Hall (Bağımsızlık Salonu): İlk durağımız Independence Hall.  Burası bağımsızlık bildirgesinin imzalandığı salonun olduğu yer.

Ayrıca ABD Anayasası Bağımsızlık Salonu’nda imzalanmış. İçeride yer alan salonu rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Çok etkilenmedim. Görülecek bir noktadan çok, tarihi detayları barındırıyor.

Philadelphia Washington Gezilecek Yerler ve Görülecek noktalar

Liberty Bell ( Özgürlük Çanı) – Philadelphia Gezilecek Yerler Rehberi

Liberty Bell ( Özgürlük Çanı): Hemen yürüme mesafesinde olan Özgürlük Çanı, Amerikan bağımsızlığının sembolü olan ve 1752 yılında Londra’da hazırlanıp, taşıması esnasında çatlayıp burada tutulan orijinal halidir. 8 Temmuz 1776 yılında Bağımsızlık Bildirgesi okunurken çalınmıştır.

Burada sadece bu 2 yeri gezdik. Sonradan araştırdım da, aslında çokta fazla bir şey yokmuş.

Ama sizin zamanınız olur da benim anlatmadığım yerleri de görmek isterseniz, Tripadvisor’in tek tek sıraladığı yerleri de gezebilirsiniz.

Ama sanırım gezseydim bile, New York ve diğer gezdiğim şehirlerden sonra, beni çok etkilemezdi.

2. Washington Gezilecek Yerler

Washington gezilecek yerler nereler ? Washington’da nereye gidilir ?

Malumunuz, bizi hep rehberimiz gezdirdiği için, çok fazla araştırma yapmadan, bizi nereye götürdüyse peşinden gittik. Ve o kadar güzel bilgiler aktardı ki; rehbersiz gezsek bu geziden pekte bir şey anlamazdık doğrusu !

Ben de, gezdiğimiz yerleri kabaca, aşağıda özetledim ve her bir görmeniz noktayı özetle sizlere aktardım.

Gideceğiniz yerlerin, şehrin tam olarak neresinde olduğunu görmeniz için de, haritayı ekledim ve daire ile işaretlediğim yerin, göreceğiniz yerlerin tahmini alanını belirttim. Zaten her yer oldukça birbirine yakın.

Washington Gezilecek Yerler haritalı

Washington Gezilecek Yerler haritalı anlatım

Bir kez daha söylüyorum, benim gitmediğim daha bir sürü yer var. Onları da, en aşağıda “Benim yapmadığım ama size tavsiyelerim” bölümünde anlatıyor olacağım.

Eğer zamanınız bol olursa, benim gitmediğim yerlere sizler umarım gidersiniz.

Bu arada;

Washington’daki en güzel otelleri listeledim. Otellerin listesini görmek için tıklayınız.

2.1 White House (Beyaz Saray )

fly insta fly insta

İlk durağımız malum en can alıcısı, en popüleri ve belki de en gereksizi. Cumhurbaşkanı’nın konakladığı sarayı.

Yolda gelirken tek heyecanlandığım, Beyaz Saray’ı kanlı calı görecek olmaktı. Yanılmışım. Zaten böyle yerleri gördükten sonraki seyahatlerimde bir şeyi öğrendim :

Gideceğin yerin, göreceğin yapının çokta önemi yok. Önemli olan sürekli bir yerlere gidip, insanları, kültürleri, onların yaşayışlarını görmek.

O yüzden Beyaz Saray, yok şöyle güzel, yok böyle güzel gibi bir şey duymayı beklemeyin. Bina işte. Önünde 2 fotoğraf çektik hepsi o.

White House-Beyaz Saray Washington Gezilecek Yerler Önerileri

White House-Beyaz Saray Washington gezilecek yerler arasında ilk sırada

Asıl bu şehirde güzel olan şeyler, görülmesi gereken önemli yerler bundan sonrakiler. Ama yinede içerisi nasılmış derseniz, biz haliyle giremedik, interaktif tur yapmışlar. Buradan bakabilirsiniz.

2.2 US Capitol (Amerikan Kongre Binası)

Washington’da görülecek yerler hemen hemen yan yana olduğu için, bir sonraki durağımız olan Amerikan Kongre Binası’na gidiyoruz.

Baştan söyleyelim: Bu binayı isterseniz gezebiliyorsunuz. O meşhur konuşmaların yapıldığı bina.

Washington Gezilecek Yerler ve görülmesi gereken noktalar

US Capitol (Amerikan Kongre Binası)

Zaten en meşhur binası bence bu. Çünkü, çoğu insan bu binayı Beyaz Saray ile karıştırıyor. Sebebi ise, etkileyici mimarisi.

2.3 Washington Monument (Washington Anıtı)

fly insta fly insta

Kongre Binası’nı gördükten sonra, oldukça yeşillik bir alana kurulu olan National Mall’dan geçerek, ülkenin ve dünyanın en önemli anıtı olan, 169 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek dikilitaşı ünvanına sahip olan ve Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmış olan anıta gidiyoruz.

Washington Gezilecek Yerler Önerileri

Washington Monument (Washington Anıtı) – Washington gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz

National Mall’dan geçerken, bir şeyi de hatırlatayım. Çoğu müze, bu parkın etrafında yer alıyor. Önce parkın içerisinden bahsedeceğim sonra sıra müzelere de gelecek.

2.4 Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) & Reflecting Pool

Malumunuz, 16 Cumhurbaşkanı olan, köleliği bitiren ve ülkenin birliğini sağlamış ve sonradan suikaste uğramış bir yöneticidir Lincoln. Anısına yapılan bu Anıt’a gelirken çokta güzel bir havuz yapmışlar.

Washington Gezilecek Yerler Önerileri

Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) & Reflecting Pool

Etrafından yürüyerek Anıt’a gelirken adımınızı attığınız merdivenlere dikkatli bakın. Çünkü burası hayallerin başladığı yer. Martin Luther King Jr.’ın, “Bir hayalim var” sözlerini sarf ettiği yer.

2.5 Vietnam Veterans Memorial (Vietnam Şehitleri Anıtı)

Anıtın hemen sağ tarafında yer alan Vietnam Savaşı’nda savaşmış ve şehit düşmüş veya kayıp olan ABD askerleri için adanmış ulusal bir anıt mezar olarak bilinen, Vietnam Şehitleri Anıtı’na gidiyoruz.

Burada yer alan ve yaklaşık 58,000 askerin isminin bulunduğu siyah granit duvar görülmeli.

Washington Gezilecek Yerler Vietnam Şehitleri Anıtı

Vietnam Veterans Memorial (Vietnam Şehitleri Anıtı)

2.6 Korean Veterans Memorial (Kore Şehitleri Anıtı)

Sonrasında ise, anıtın sol tarafında kalan ve Kore’de savaşan ABD askerleri için yapılmış olan Kore Şehitleri Anıtına gidiyoruz.

Parkın aslında herbir köşesinde anıtlar var. Daha önceden söylediğim gibi, şehirde 300’den fazla anıt yer alıyormuş.

Washington Gezilecek Yerler Kore Şehitleri Anıtı

Korean Veterans Memorial (Kore Şehitleri Anıtı)

2.7 Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı)

Parkın içerisinde yürümeye devam ediyoruz. Bence en güzel anıtlardan bir tanesi olan Jefferson Anıtı’na gidiyoruz. Roma’da bulunan Pantheon kilisesinden esinlenerek yapılan bina, kubbeli bir yapı.

Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı) Washington Gezilecek Yerler Önerileri

Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı) : Washington Gezilecek Yerler

Burada ABD’nin 3. Başbakanı’nın 1947 yılında dikilen bronz heykeli yer alıyor. Merdivenlere oturup manzaranın keyfine bakarken, yavaştan gün dinlenmeye çekiliyor.

2.8 Madame Tussauds Müzesi

Ertesi gün rehberimizin eşliğinde oldukça kültürel bir gün geçiriyoruz. Önce balmumu heykellerin oluşturduğu meşhur Madame Tussauds Müzesi’ne gidiyoruz. Oldukça başarılı bir şekilde yapılan heykellerin gerçeğinden resmen farkı yok.

Madame Tussauds Müzesi Washington Gezilecek Yerler Önerileri

Madame Tussauds Müzesi : Washington Gezilecek Yerler

Dünyanın bir çok noktasında yer alan bu müzeye hayatınızda en az bir kez gitmenizi tavsiye ederim.

2.9 National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi)

Bizim ülkemizde malum müze demek, şehirlerde kurulu olan, 3-5 parça tarihi eserin sergilendiği hatta hemen hemen hiç birşey ifade etmeyen değerli şeylerin sergilendiği yerlerdir.

Ondan sonra, “Neden biz gelişemiyoruz ?”. Dünyanın birçok farklı ülkesinde, inanılmaz müzeler gördüm. Zaten artık müzelere felan girmek dahi istemiyorum.

Çünkü, yavaş yavaş sanırım doydum. O kadar başarılı müzeler gördükten sonra, artık idare edenleri insan ister istemez ziyaret etmek istemiyor.

National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi) Washington Gezilecek Yerler Önerileri

National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi) : Washington Gezilecek Yerler

Efendim, bu müze şehrin hatta ülkenin en önemli müzelerinden. Uzay mekiğinden, savaş uçaklarına, uzayda kullanılan ekipmanlara kadar havacılıkla ilgili ne ararsanız bulabileceğiniz müze.

Adamlar çoktan uzayın derinliklerine bilmem kaç kez gidip gelmişler, birde kullandıkları araçların müzesini yapmışlar. Bizde, kendi mahallemizde komşunun tavuğu ile uğraşalım. Neyse…

Burada harika oteller vardı. Listesini görmek için tıklayınız.

2.10 National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi)

Hayatımda gördüğüm en güzel müzelerden bir tanesi olan, belkide o zamanlar çok az hatta hiç müze görmediğimdendir, bu müzeye gidiyoruz.

O devasa balinaları, filleri, fosilleri, nesli tükenen canlıların iskeletlerini, madenleri, bitkileri ve daha binlerce hayvanın doldurulmuş hallerini görünce, çocuk gibi hissediyorum.

Oldukça büyük bir müze ve detaylı gezmeye kalksanız heralde günlerinizi alabilecek kapsamda.

Eğer çocuğunuzla ABD’ye gelip yolunuz buralara düşerse, çocuğunuzun dünyaya olan bakış açısının sağlam temeller üzerinde kurulması için bu müzeler inanın çok faydalı olacaktır.

National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi) Washington gezilecek yerler arasında en doğalı

National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi) : Washington’da Gezilecek Yerler

Zaten müzeleri gezerken bir şeyi farkettim. Aileler kendileri için değil, yanlarında getirdikleri küçücük çocuklarına bu müzeleri göstermek, onlara öğretmek, tek tek anlatmak için ellerinden tutup gezdiriyorlardı. Ne güzel…

Baştan söyleyeyim. Bu müzeyi, artık Niagara Şelalesi’ne giderken yol üstünde gördük.  Turu alacağınızı varsayaraktan yine de yazayım dedim.

Çünkü burası Washington’a 5 saat, New York’a ise, 4 saat uzaklıkta. Olurda, kendi aracınızla giderseniz diye de belirtmek istedim. Çünkü, muhtemelen Niagara Şelalesi’ne giderken, yol üstünde olacak. Gelmişken uğranmalı.

Ekran Alıntısı

Corning Museum of Glass (Cam Müzesi ) : Washington Gezilecek Yerler

Gördüğüm en enteresan cam sanatına dair bir müze. Sanatçılar, camdan gelinlik bile yapmışlar. Yaklaşık 45,000 parça var ve bazılarının 3,500 yıldan daha bile eski olduğunu söylüyorlar.

Gelmişken mutlaka camdan yapılan eşyaların işlemden geçme süreçlerinin gösterisini de izleyin. Ben çok sevmiştim. Müzenin adresini göresiniz diye de, sitesini buraya ekledim.

Amerika Birleşik Devletleri Gezi Planı Yapmadan Önce Aşağıdaki Bütün Yazılarımı Okuyun

2 günlük Washington ve Philadelphia turumuz, bolca müze ve hayran olunası şehir düzeni sonrasın sona ermişti. Özellikle müzeler konusunda ayılıp bayıldığımız bir tur olmuştu. Özellikle Washington gezilecek yerler açısından beni çok mutlu etmişti. Umarım sizlere de güzel rehber olmuştur. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.