ABD Gezi Rehberi – Aradığınız Tüm Öneriler

Amerika Birleşik Devletleri, hayatım boyunca o meşhur filmlerde görüp “Yok ya. Anca filmlerde görürsün Deniz.” diye kendime telkinlerde bulunduğum bir ülkeydi. Ta ki geçen yıllarda gittiğim ve yaklaşık 5 ay kaldığım bu eğlenceli ülkede gezdiğim 10’dan fazla Amerika şehirlerini görene kadar. İşte bugün sizlere Abd hakkında bilmeniz gerekenler ve Abd gezisi yapacaksanız nelere dikkat etmeniz gerektiğini tek tek bu yazımda anlatacağım. ABD gezi rehberi başlıyor.

ABD Gezi Rehberi’ne Başlangıç

Hayallerin özgürlüğe kavuştuğu kıta… Her şey planlandığı gibi. Tıpkı hayal ettiğim gibi. Yıllarca alınan ingilizce eğitimini pratiğe dökme, yıllardır kurulan hayalin gerçeğe dönüşme vaktiydi ABD.

Dünyaya atılan ilk adım, sırt çantası ile gezme sevdasının başladığı ilk ülke. İyi ki de yapmışım dediğim, hayatımda aldığım en büyük ders, okul ve deneyimdi. Ama bilmediğim bir şey vardı: Amerika Birleşik Devletleri o kadar büyük bir ülkeydi ki, hadi şöyle bir dolaşalım, şehirleri gezelim deseniz; Avrupa’daki bütün ülkelerin toplamından 2 kat daha büyük bir alana yayılıyordu.

sanfrancisco_abd

San Francisco-ABD

İşte bunu bildiğim için, ABD gezisini planlamak sanıldığından daha zordu. Neden ? Çünkü hem geniş alanla yayılıyordu, hem zaman azdı hemde pahalıydı. Malum Abd’de USD geçtiği için insanı ister istemez üzen finansal durumlar engel olmuyor değildi. Peki çözümü neydi ?

ABD’ye Hazırlık

Çok stratejik bir şehir olmalıydı başlangıç noktası. Öyle stratejik olmalıydı ki, hem doğusunu hemde batısını karış karış gezmeliydim.

Work and travel programı ile ABD’nin Utah eyaletinde  yaklaşık 3 ay eğlence parkında çalıştım. Bu süre zarfında hem farklı ülkelerden gelen hemde Amerikalı çalışanlar ile beraber çalışarak onların kültürlerini, yaşantılarını, hayatlarını tanıma fırsatı buldum. Tanıdıkça merak ettim. Konuştukça hayal ettim. Bir yandan çalıştım bir yandan seyahat planları yaptım.

Derken planladığım gibi, batı yakasını gezmek için araba almaya karar verdim. Amerika’da çok kullanılan bir web sitesi üzerinden (craiglist.org) yaklaşık olarak 1300 $ (Evet bin üç yüz !!!)’ a satın aldığım Ford Contour marka arabamla ABD’nın güneybatı (Utah-Las vegas-San Franciso-Los Angeles-San Diego) bölgesini gezdim.

Daha sonra uçak ile San Diego’dan, New York’a gittim ve ABD’nin kuzey doğu (New York-Philadelphia-Washington-Niagara Şelaleleri-1000 adalar) bölgesini gezdim.

Şu andan itibaren anlatacağım bütün gezi rotaları ve ABD önerilerim tamamen benim deneyimlerime göre aktardığım detaylar olacak.

ABD Seyahat Rehberi Planlaması

fly insta fly insta

Eyalet sistemi ile yönetilen ABD’de 50 eyalet olduğunu ve eyaletler arasında uçak ile ulaşımın bile 5 saatten fazla sürdüğünü (Los Angeles-New York)  göz önünde bulundurunca, rota belirlemek en çok zorlandığım kısımdı.

abd gezi rehberi san francisco

San Francisco, Abd gezi rehberi içerisinde en sevdiğim şehirlerden

Bu yüzden, önce batı yakasında çalışıp, merak ettiğim Las Vegas ve Los Angeles şehirlerini satın aldığım araç ile, kuzey doğu kısmını da satın aldığım paket program aracılığı ile gezmeyi planladım.

Genel olarak ABD seyahatinde dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda özetliyor olacağım. Aynı zamanda, şehirlere ilişkin yazılarda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

ABD’de Ulaşım & Nasıl Gezilir ? 

Abd’de nasıl gezilir ? Abd’de gezerken nelere dikkat edilir ?

Türkiye’den direkt olarak New York’a uçuş yaklaşık olarak 10 saat sürüyor ve buradan, ülkenin heryerine dünyanın en büyük havayolu firmaları uçuşlar düzenleniyor.

Keza artık Las Vegas, San Francisco, Washington ve Los Angeles’a da THY ile direkt uçabiliyorsunuz ama ne yazık ki %30 daha pahalıya mal oluyor. Bir şekilde ABD’ye geldiğinizi ve bundan sonrasını planladığınızı var sayarak anlatımlarıma devam ediyorum:

Ülke içerisinde gezerken, benzin fiyatları ucuz olduğu için, arabanız olduğu müddetçe çok ucuza gezebilirsiniz. Ancak unutmayın, o kadar büyük bir ülke ki uçakla dahi 5-6 saat süren yerler var.

Baştan bir uyarı: ABD’yi gezerken mutlaka araç kiralayarak gezin. Böylece bir çok şehir görebilirsiniz ve çok daha ekonomik rakamlara gezebilirsiniz. ŞU SİTEYE Tıklayarak bütün şehirlerdeki araç kiralama şirketlerini görebilirsiniz. Oradan da dilediğiniz aracı kiralayın.

new york metrosu abd gezisi

New York Metrosu, büyük metropollerde metroları ve toplu taşıma araçlarını kullanın

Bununla beraber, uçak fiyatlarının da bu belirttiğim rotada (New York-Los Angeles) tek yön 150-200 $ civarında.

Otobüs fiyatları araştırdığım kadarıyla ucuzdu ancak arabam olduğu için ben otobüs yolculuğu yapmadım. Aslında yukarıda bahsettiğim gibi, size de araç kiralayarak gezmenizi öneririm. ABD’de otobüsle gezmek zulüm diye biliyorum.

ABD’de genelde tren yolculuğu da yapılmadığı için bir bilgim yok açıkçası. O yüzden Amerika Birleşik Devletleri’nde uçakla ulaşımını sağlayacağınızı var sayarak;

ABD’de uçak bileti alırken dikkat etmeniz gereken noktaları ve en iyi 10 uçak bileti arama motorlarını En İyi Uçak bileti arama motorları yazımda görebilirsiniz. O yazım size çok güzel öneriler verecek.

ABD’de Ne Yenir – Yeme-İçme Rehberi ?

fly insta fly insta

ABD’de ne yenir ? Amerika yemek kültürü ve mutfağı nasıldır ?

Gözünüzün alabildiği her yer Starbucks-Burger King-MC Donalds-Subway… Fast food tarzını seviyorsanız,  günlük öğününüzü 3-5 dolara mal edebilirsiniz.

Yok ben düzgün yemekler yiyeyim derseniz , dünyanın dört bir yanından farklı mutfaklarını  yaklaşık 20-30 dolara tadabilirsiniz.

Steak house restoranları denemenizi tavsiye ederim.Birde çoğu restoranda bahşiş vermeniz beklenir.Çünkü garsonlar maaş almazlar ve bahşişle çalışırlar.Ülkede domuz tüketimi fazla olduğu için, et fiyatları ve et ürünleri gayet makul fiyatlarda.

abd gezi rehberi , amerika birleşik devletleri mutfağı

ABD mutfağı yok denecek kadar azdır

Eğer yemeği çok daha ucuza getirmek isterseniz, ABD’nin ve hatta dünyanın en büyük market zincirlerinden olan Wallmart’dan 1-2 dolara dondurulmuş gıdaları tüketebilirsiniz. Alkol fiyatlarına gelince; öncelikle 21 yaş altında hiç bir şekilde alkol satışının olmadığını aklınızda bulundurun.

Bu konuda da katı olduklarını unutmayın. 21 yaş üstünde olanlar içinse, alkol çeşitliliği ve fiyatları açısından gayet cezbedici bir ülke. Hem mekanlarda hem de marketlerde alkol oldukça ucuza satılmaktadır.

Ayrıca ülkede ilaç satın almak isterseniz, sağlık sektörü oldukça pahalıdır. Düzenli kullandığınız ilacınız varsa yanınızda getirmelisiniz. Bizdeki gibi eczaneleri bulunmaz ve ilaçlar alışveriş marketlerinde ayrı bir bölümde satılmaktadır.

ABD’de Nerede Kalınır & Konaklama ?

ABD’de nerede konaklanır ? ABD’de konaklama fiyatları pahalı mıdır ?

Gittiğiniz yere ve seçtiğiniz konaklama şekline göre değişmekle beraber , hostelda kalmak isterseniz günlük 30-40 dolara konaklayabilirken, hostel yerine ortalama bir otelde kalmak isterseniz gecelik yaklaşık 80-100 doları gözden çıkarmanız gerekebilir.

Las Vegas- New York New York Oteli Abd gezi rehberi

Las Vegas- New York New York Oteli : ABD gezi rehberi

Benim size tavsiyem mutlaka bir araç kiralayın ve araba konaklayın. Özellikle Batı yakasında hiç pişman olmayacaksınız.

ABD’de otel konusunda BURAYA tıklayın. Oradan tüm otelleri görebilirsiniz ve harika oteller var.

ABD’de Eğlence Nasıldır ? 

ABD’de nerede eğlenilir ? ABD’de eğlence hayatı nasıldır ?

Amerika eğlence anlamında her kesime, her yaşa hitap eden bir ülke. Sanırım, hayatımda en çok eğlendiğim ve aklıma kazınan  ilk 3 ülkeden birisidir. Siz sadece nasıl eğlenmek istediğinizi hayal edin.

abd gezi rehberi

Las Vegas : ABD gezi rehberi

Eğlence parklarından (Six Flags, Universal Studios, Stratosphere thrill rides) devasa spor komplekslerine, muhteşem müzelerden, göz alıcı kumarhaneler şehirlerine (Las Vegas) kadar ne ararsanız bulabilirsiniz bu ülkede. Sanırım gece hayatından bahsetmeme gerek yok.

ABD’de Kaç gün kalmalı ? 

Amerika Birleşik Devletleri‘nde hangi eyalet veya şehirde kaç gün kalmalı ?

Aslında bu tamamen sizin tatil anlayışınıza göre değişmekle beraber normal şartlarda gezilip görülecek yerler açısından yeterli olabilecek günleri kabaca yazdım.

Önce batı yakasından başladığınızı ve daha sonra kuzey doğudan yani New York’dan döndüğünüzü varsayarak bir rota çıkarttım.

abd gezi rehberi San Francisco Sahilleri

San Francisco Sahilleri

 • Utah: 2 gün (Herşeyi görmek isterseniz 3 günde kalınabilir)
 • Las Vegas: 3  gün (Gece hayatını ve eğlenceyi seviyorsanız 5 günde kalınabilir.)
 • San francisco: 3 gün (Zamanınız olursa 5 gün kalıp şehri doya doya yaşayabilirsiniz.)
 • Los Angeles: 3 gün (4-5 günde kalınabilir. Şehirde eğlence parkları ve sahillerde görecek çok şey var.)
 • San diego: 3 gün (O kadar güzel bir şehir ki. Fırsatınız varsa kalabildikçe uzun kalmalısınız.)
 • New York: 3 gün (Dilerseniz 5 günde kalabilirsiniz. Unutmayın burası koskoca bir metropol.)
 • Washington-Philadelphia: 2 gün
 • Niagara şelaleleri-1000 adalar: 2 gün
 • Miami: Ben gitmedim ama araştırdığıma göre 3-4 gün ideal

Bütün bu şehirleri ABD gezilecek yerler yazımda da görebilirsiniz.

ABD’de yapmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Las Vegas’ta casinoları ve otelleri tek tek gezmeden
 • Las Vegas’ta Stratosphere otelin kulesinde bulunan eğlence parkında eğlenmeden
 • Las Vegas’ta gece hayatını, şovları görmeden
 • San Francisco’da Golden Gate köprüsünde yürümeden
 • San Francisco’nun sokaklarında kaybolmadan
 • Los Angeles’ta Universal Studios ve Six Flags eğlence parklarında çocuklar gibi eğlenmeden
 • Pasifik okyanusu kıyısında yer alan San Diego sahillerini görmeden ve günbatımını izlemeden
 • New York’ta, ABD’nin sembolü Özgürlük Heykelini görmeden
 • New York’ta Empire State binasına çıkıp, New York’un muhteşem manzarasına şahit olmadan
 • Washington’da Beyaz Sarayı görmeden
 • ABD-Kanada sınırında yer alan Niagara Şelaleri’nde tekne turu yapmadan

dönmeyin.

ABD’deki efsane otelleri görmek için tıklayın. Daha sonra dilediğiniz şehri seçip, oradan otelleri inceleyebilirsiniz.

Peki ABD ‘de nasıl bir rota izlenmeli ? 

ABD’de nereye gidilir ? ABD’de nasıl br rota izlenir ?

İşim gereği Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinde çalıştığım için, önce batı yakasından gezmeye başladım. Aşağıda takip ettiğim rotayı görebilirsiniz.

Batı yakasını (Utah-Las Vegas-San Francisco-Los Angeles ve San Diego) araç ile gezebilirsiniz. Aşağıdaki haritada göreceğiniz üzere, Las Vegas yolumun üzerinde olduğu için önce Las Vegas’a, ardından San Francisco’ya geçtim. ABD ‘nin en güzel sahil bantlarından biri olarak bilinen, San Francisco-San Diego turunu yaptım.

abd gezilecek yerler şehirler rotası

ABD Rotam : ABD gezi rehberi

San Diego’dan uçak ile New york’a uçtum ve daha sonrasında New York’ta bir tur firması ile Philadelphia-Washington-Niagara Şelaleri ve Bin adalar turunu 3 güne sığacak ve yaklaşık olarak ulaşım ve otelin de toplamda 150 dolar civarında olduğu bir paket programı satın aldım.(Google’a bu şehirleri yazarsanız yüzlerce site gelmekte. Dilediğinizi bu fiyatlar civarında bulabilirsiniz.)

Dünyada  uçuş ağının en yaygın olduğu ülkelerden birisinin ABD olduğunu düşününce uçakla seyahat etmek de mantıklı olabilir.

Ancak benim yaptığım gibi aynı rota üzerinde seyahat edecekseniz ve grupla seyahat ediyorsanız araçla gezmek çok daha mantıklı ve ekonomik olacaktır.

Ancak en başta belirttiğim gibi, mesafelere dikkatttt. Özellikle, New York- Los Angeles veya New York-Miami rotasını yapmayı düşünüyorsanız, uçak tabiki daha mantıklı olacaktır.

ABD’de Nereye Neden Gitmeli ? 

Amerika Birleşik Devletleri’nde nereye gitmeli sorusunun cevabı çok ama çok uzundur. Ama özetle eğer aradığınız :

 • Huzur ise: San Diego, Niagara Şelaleri
 • Sanat ise: San Francisco, New York
 • Şehir yaşamı ise: New York, San Francisco
 • Sahil-kum-güneş ise: Los Angeles, San Diego
 • Gece Hayatı ise: Las Vegas, New York
 • Alışveriş ise: New York

  San Diego

  San Diego : ABD gezi rehberi

Neden ABD’ye gitmeli ?

 • Eğer filmlere konu olmuş şehirleri görmek istiyorsan
 • “Benzin ucuz, kiralarım arabamı, kafamın estiği yere giderim” diyorsan
 • Sosyal aktiviteler, sportif faaliyetler olmazsa olmazınsa
 • “Doğayı da, şehir hayatını da göreyim” diyorsan
 • “Kumarhaneler,gece hayatı,partiler hayatımın anlamı” diyorsan
 • “Özgürlük ne demekmiş tadayım” diyorsan
 • “Bir ülke de kaç farklı milletten insan yaşar ki” diye merak ediyorsan
Empire State Binasından Gece New York Manzarası

Empire State Binasından Gece New York Manzarası : ABD gezi rehberi

Gerçekten çok eğlencelidir ABD. Kalabiliyorsanız da en az 1 ay kalın ki gittiğinize değsin.

Peki ABD seyahati ne kadar ? 

ABD ne kadar pahalıdır ? ABD’de seyahat ederken ne kadar harcarım ? En çok sorulan soru belkide bu. Kaça mal olur hakikaten ?

Anasayfada belirttim aslında ancak bir kez daha belirteyim. En zor kısım budur. Sizin beklentilerinize kalmış bir şey. Size minimum ve maximum tahmini fiyatları belirteceğim. Bütçenize göre kendiniz planınızı yapınız.

abd gezi rehberi san francisco

San Francisco : ABD

 • Ulaşım- Gidiş-geliş uçuşlar genellikle İstanbul-New york  hattında 800-1.200 dolar arasında değişir. New York-Los Angeles  hattı 200-400 dolar veya New York-Miami hattı 250-350 doalr arasındadır. Ama dilerseniz direkt İstanbul-Los Angeles  hattı için 1400 dolara uçabilirsiniz.

ABD’ye nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakınız.

Ancak bu tamamen aldığınız döneme bağlıdır. Anasayfada belirttiğim websitelerden biletleri kontrol edin. Unutmadan en ucuz dönem her zaman erken rezervasyon dönemidir.

 • Yemek- Günlük olarak 30 dolara da yemek yiyebilirsiniz, 300 dolara da. Seçim sizin.
 • Konaklama- Günlük 40 dolara bir hostelda kalabilir ya da 400 dolara Hilton’da kalabilirsiniz. Her şey bütçenize göre.
 • Eğlence- Müzelere giriş, gece hayatı ve eğlence parklarını dikkate alarak günde ortalama 50-100 dolar harcarsınız. Ama her yeri göreyim, her mekanı gezeyim derseniz, 200 dolarınız da gidebilir.
 • Alışveriş- ABD alışveriş cennetidir. Mümkünse boş bavullarla gidin. (1 Tommy kazak 30-40 dolar civarında siz düşünün ). Ülkede outlet’in de outletleri bulunmaktadır. 10 dolara nike-adidas alabilir, 100 dolara gucci gibi markaların çantalarını alabilirsiniz. (Bu notum özellikle hanım arkadaşlarıma )Elektronik alışverişi yapacaksanız da uygundur.

Özellikle bilgisayar ve cep telefonları yaklaşık %30 daha ucuz olacaktır.Ancak en fazla 1 telefon getirebilirsiniz.İstediğiniz kadar dilerseniz satın alabilirsiniz ama Türkiye’de kendi pasaportunuza sadece 1 telefon kayıt ettirebilirsiniz.

Bu konuda Yurt Dışı telefon kaydı nasıl yapılır yazıma bakarsanız tüm güncel kayıt detaylarını görebilirsiniz.

New York-Times Meydanı abd gezi rehberi

New York-Times Meydanı : ABD gezi rehberi

Ben yaklaşık 1 aylık turumda, 3.000 dolar civarında harcadım. Ama ne kıyafet aldım ne de lüks bir restoranda yemek yedim. Benim amacım bir şekilde yollarda olmak.

Yemek, kıyafet gibi şeylerden çok görmeyi, yaşamayı tercih ediyorum. O yüzden 100 dolar daha az harcayıp 1 şehir daha görmeyi tercih ederim.

ABD’ye ne zaman gidilir ? 

ABD’ye gitmek için en ideal dönem ne zaman ?

En güzel sezon yaz sezonu. ABD’de eğlenceyi her sezon bulabilirsiniz ancak eğlence parkları, plajları, parkları, meydanları, sokakları yaşamak için en güzel zaman yaz dönemidir.

new - york - manhattan - manzarası

New York-Manhattan Manzarası : ABD gezi rehberi

Ancak diğer sezonlara oranla oldukça kalabalık olabilir. Bu yüzden kalabalıktan nefret ediyorsanız  bahar dönemleri sakin olması açısından sizin için daha uygundur. Ama kalabalığı önemsemiyorsanız, mutlaka yazın gitmelisiniz.

ABD’de benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

 • Utah’a kadar gelmişken yanıbaşında bulunan Grand Canyon (Büyük Kanyon)’u ve Wyoming’de bulunan Yellowstone Ulusal Parkını kesinlikle görmeden dönmeyin.
 • Bembeyaz kumsalları ve bitmek bilmeyen gece hayatını yaşamak için Miami’ye gitmek isterseniz, oralara kadar gitmişken, bir Cruise’a atlayıp Bahamalar’ı da görün.
 • Bir çılgınlık yapıp, Los Angeles’a kadar gelmişken Hawai’ye de gidebilirsiniz. (Uçakla 6 saat ). Biraz bartılı olabilir ama bir daha mı geleceksiniz Los Angeles’a ?
 • Meksika-ABD sınırında yer alan San Diego’ya kadar gitmişken Meksika’yı da görün.
 • ABD-Kanada sınırında  yer alan Niagara Şelalesine gitmişken, Kanada’ya da geçin.
 • Ülkede hangi spor türünü, konseri, etkinliği ararsanız hemen hemen hepsi var. Bu yüzden gitmeden iyi araştırıp en az bir sportif faaliyete yada festivale mutlaka katılın.
 • Teksas, Miami gibi önemli şehirlere de gidin.

ABD’de Gezdiğim Diğer Yerleri de Okumayı Unutmayın

ABD gezi rehberi hakkında özet olarak söyleyebileceklerim bu kadar. Şimdi ABD’de belirttiğim rotaya ilişkin şehir-şehir yazılarımı yukarıdaki bağlantılara tıklayarak okumaya ve nelerin yapılıp nelerin görülmesi gerektiğine yukarıdaki linklerden bir göz atabilirsiniz. İyi seyahatler…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

27 Yorum

 1. ESRE
  • Deniz Pehlivan
 2. ESRE
  • Deniz Pehlivan
 3. Hakan
  • Deniz Pehlivan
 4. Bulent
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 5. Sibel
  • Deniz Pehlivan
 6. füsun
  • Deniz Pehlivan
 7. knyksl
  • Deniz Pehlivan
 8. Fatih
  • Deniz Pehlivan
   • Fatih
 9. Akif
  • evden eve nakliyat
 10. Oğuzhan
 11. Evden Eve Nakliyat
 12. Amerika Rehberi
 13. Mehmet

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.