San Francisco Gezi Rehberi

Las Vegas’dan sonra sonu gelmeyen bir yolculuk gibiydi. Hiç bitmesin istediğim,kendimi bulduğum, uzun zamandan beri aradığım hislerin başlangıcı. Film karesi gibi bitmek bilmeyen yollar. California sahilleri boyunca uzanan 9 saat süren yolculuk. Work and travel ile ABD’ye gelip gördüğüm en güzel şehir. İstikamet San Francisco.

sanfrancisco_abd

San Francisco-ABD

1. San Francisco’ya Başlangıç

Her şehrin atmosferi,ruhu farklıdır. Sizi bir şekilde kendine çeker.Sizi sizden alır. Kimisi din etkisi ile şekillenen sokakları sizi büyüler, kimi sanat, kimi mimari,kimi de kültür. İşte San Francisco (Artık SF diye bahsediyor olacağım) sizi özellikle keşmekeş şehir hayatıyla,meydanlarındaki dansçılarıyla,her bir köşesindeki evsizleriyle, Amerikalıdan çok Asya’dan gelen göçmenleriyle,yürümesi oldukça zor olan dimdik tepeleriyle karşılar.

san francisco (127)

Sisin esir aldığı Golden Gate Köprüsü

Mark Twain “Hayatımın en soğuk kışını bir San Francisco yazında geçirdim” demiş. Hakikaten ne garip bir şehir. Bir anda dondururcasına gelen soğuk. 1 saat sonra yaz sıcağı. Bir anda ışıl ışıl güneşin yüzüne vurduğu o mis gibi ışığı, bir anda heryeri sislerin kapladığı, gökdelenlerin,köprülerin,şehrin sis içinde kaybolduğu yer San Francisco.

San Francisco’daki en uygun otelleri listeledim. Şu linkten inceleyebilirsiniz

2. San Francisco Hakkında

Tatil Dükkanı

47 tepe üzerine kurulu olan SF, ABD’nin nüfus yoğunluğu bakımından en yoğun 2. şehridir. 3 tarafı denizle çevrilmiştir. Batısında muhteşem sahillere ev sahipliği yapan Pasifik Okyanusu bulunur. Filmlerde sıkça gördüğümüz , Silikon Vadisine ev sahipliği yapan,teknoloji ve sanat merkezi olarak bilinen SF bize göre dünyanın öbür ucu.

Pasifik Okyanusu Sahilleri

Pasifik Okyanusu Sahilleri

İstanbul’dan uçakla 15 saat uzaklıkta yer alır.O kadar uzak yani. ABD’nin en batısı. New York ile 3 saat zaman farkı var. ABD’nin en zengin şehirlerinden.

3. San Francisco’da ulaşım

San Francisco’ya nasıl gidilir ?” sorusunun cevabı : Biz buraya Las Vegas’tan arabayla geldiğimiz için hava limanını kullanmadık. Araba ile Las Vegas’tan yaklaşık 9 saat sürdü. Eğer Los Angeles’tan araba ile gelecek olursanız yaklaşık 6 saat sürer. Ama dilerseniz, San Fransico Uluslararası Hava limanını kullanarak buraya gelebilirsiniz. Hatta uçak bileti almadan önce, mutlaka En Ucuz Uçak Bileti arama motorları yazımdaki siteleri tek tek inceleyin. İnanılmaz uygun rakamlara uçak bileti bulabilirsiniz.

1200 Dolar Ödeyerek Satın Aldığımız Aracımız

Hava limanından şehir merkezine taksi,otobüs,raylı sistem seçeneklerinden birisi ile ulaşabilirsiniz. Şehir içinde ise tramvay, otobüs veya taksi seçenekleri var. Dilerseniz sahil bandını ve Golden Gate köprüsü civarını bisiklet kiralayıp da gezebilirsiniz.

Bu arada şehirde arabayla gezmek dert. Hatta park çok büyük sorun. O yüzden şehir içinde tramway kullanarak gezip, sahil kısmını bisikletle gezmenizi tavsiye ederim. Bırakın bu muhteşem şehrin sokaklarında kaybola kaybola dolaşın.

4. San Francisco’da Yeme-içme

Ne yenilmez ki bu San Francisco’da. Bu şehir ABD’deki kişi başına en çok restorana sahip şehirdir. Özellikle “San Francisco’da ne yenir?” diye düşünenlere verebileceğim en net cevap: Şehrin heryerinde sayıları 3500 olan fast food restoranları ve kafeler bulunur.

Fisherman's Wharf'da satılan yengeçler

Fisherman’s Wharf’da satılan yengeçler

Özellikle Union Square,Chinatown, Little Italy, Fisherman’s Wharf ve burdaki Pier 39 limanında  yemek yemeden dönmeyin. Fisherman’s Wharf’da yengeç ve diğer deniz ürünleri yemenizi tavsiye ederim. Bir balıkçı çocuğu olarak tadı nedense hala damağımda.

Ortalama fiyatları fast food için 5-10 dolar ve kafeler için ise 15-20 dolar civarındadır. Çok iyi restoranlarda bu 100 dolara kadar çıkabilir. Ben çok iyi restoranlarda yemek yemedim. O yüzden birşey yazamayacağım. Ama merak ederseniz trip advisor yine çok güzel bir kaynak olabilir. Tıklayınız efendim.

5. San Francisco’da Konaklama

San Francisco’da nerede konaklanır ? Öyle Las Vegas’ta paylaştığım gibi  5 yıldızlı otellerden,devasa casinolardan bulamazsınız bu şehirde. Pahalıdır konaklama. En aşağı 30-40 dolar verirsiniz. Ama bana sorarsanız ortalama kişi başı 50 dolara konaklarsınız ki bunlarda hostel veya 2-3 yıldızlı otellerdir.

o-SAN-FRANCISCO-UNION-SQUARE-facebook

Union Square

İyi otellerde kalmak isterseniz minimum 100 doları gözden çıkarmalısınız. Özellikle Union Square civarında konaklamaya çalışın.Biz bu şehirde 4 gün kaldık ve bizim en çok para harcadığımız kısım konaklama kısmıydı. Otelleri görmek için tıklayınız.

Özellikle Couchsurfing aracılığı ile birilerin evinde kalmayı deneyin. Yada kalabalık gruplar halinde olacaksanız, airbnb sitesinden ev arayın. Böylece konaklama kısmını böyle pahalı şehirlerde ucuza getirebilirsiniz. Bu arada şehirde bir tane dahi ek bina yapmak yasak. Anca var olan binayı restore edebilirsiniz. Bu yüzden en pahalı masraflardan bir tanesi ev almakmış. Diyorum. Çok pahalı şehir…

San Francisco’daki en uygun otelleri listeledim. Şu linkten inceleyebilirsiniz

6. San Francisco’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Valla bu şehir o kadar güzel bir şehirdi ki, bazen kendi kendime “Keşke bir kez daha gitsem. Fisherman’s Wharf ‘dan binsem bisiklete. Golden Gate köprüsünü geçip, Pasifik Okyanusuna karşı günbatımını izlesem.” O yüzden hiçbirşeyi kaçırmanızı istemiyorum.

sf harita

San Francisco Haritası-Gezilecek Yerler Yeşil Noktalar İle İşaretlenmiştir

Şehirde gezilecek yerlere ait haritayı aşağıda ekledim. Eğer merak ettiğiniz yerlerin şehrin tam olarak neresinde bulunduğunu harita üzerinde görmek isterseniz tıklayınız. Buna ilaveten de aşağıda gezilecek yerler kısmında, anlattığım her bir noktaya ait rotayı çizdim. Şehrin haritası gitmeden kafanızda iyice oluşması için elimden geleni yaptım. Umarım işinize yarar.

Eğlence

San Francisco’da nerede eğlenilir ? Bu şehrin en eğlenceli kısmı sokakları, kendine has muhteşem sahilleri,meydanlarıdır. Zaten şehir sokaklarıyla ve sanatıyla bilinir.

Şehri tanımak için önce meşhur Cable Car’la(Tramway) ile baştan aşağıya bir gezin. Sonra özellikle Fisherman’s Wharf bölgesinden bir bisiklet kiralayıp Golden Gate köprüsüne gidin.

San_Francisco_Cable_Car_13_(4256686424)

Cable Car-Tramway

Alışveriş

San Francisco’da nerede alışveriş yapılır ? San Francisco’da ne alınır ?  Chinatown bölgesi ucuza alışveriş yapmak için idealdir. Bildiğiniz küçük Çin gibidir.Çin’e gitmiş kadar hissedersiniz.  Diğer alışveriş bölgesi,ki şehrin merkezidir,Union Meydanı.

Ama burası pahalıdır. Diğer bölge ise, Fisherman’s Wharf bölgesidir. Özellikle Ghirardelli Meydanına göz atabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise Little Italy bölgesi.

Back Camera

Çin Mahallesi

Gece Klüpleri ;

San Francisco’da gece hayatı için nereye gidilir ? San Francisco barları ve gece kulüpleri nerededir ? Gece hayatı için Little Italy (North Beach) bölgesindedir. Bizim en çok eğlenceli bulduğumuz bölge burası idi.

Burası küçük bir İtalya havasındadır. Bir sürü pub ve gece kulübü bu bölgede bulunur. Ayrıca Haight-Ashbury bölgeside farklı eğlence konseptine sahip bölgelerdendir. Farklılıktan kastım gidince anlaşılacak türden. Bir kaç bara girin. Ne demek istediğimi içeriye girince anlayacaksınız…

7. San Francisco’da gezilecek yerler nereler ?

San Francisco’da gezilecek ve görülecek yerler nerelerdir ? San Francisco’da gezilecek yerler o kadar çok ki. Sizi oldukça memnun eder. Kartpostallara konu olmuş evleri,köprüleri,dünyanın farklı yerlerini aynı şehirde yaşayabileceğiniz farklı mahalleleri,sanat galerileri,sokakları,meydanları ve sahilleri…

San Francisco'da Takip Edeceğiniz Rota

San Francisco’da Takip Edeceğiniz Rota

Ne ararsanız hepsi San Francisco’da bolca bulunur. Ben size rota şeklinde gezmeniz gereken heryeri tek tek yazdım. Bahsettiğim yerleri sırasıyla belirtmeye çalıştım. Ayrıca bu yerlerin çoğunun harita üzerindeki konumlarını yukarıda yer alan haritada işaretledim.

Birde anlattığım yerlerin fotoğraflarını Facebook hesabıma atıp orada da adreslerini tek tek işaretledim. Yetinmedim. Tek tek nereleri anlattıysam, Googlemaps üzerinden çizerek aşağıda belirttim. Hatta, yukarıdaki konumlara göre en uygun otelleri listeledim. Onu da şu linkten inceleyin. Gezilecek yerlerin konumuna göre otellerinizi seçin.

San Francisco turumuz başlasın…

 • Alamo Meydanı : Sabah uyanır uyanmaz, bu noktadan başlayıp rotamızı doğuya doğru kaydıralım diyoruz. Çünkü gün içerisinde doğu yakasını gezip, akşam üzeri Pasifik Okyanusuna karşı günbatımını izleyip, biramızı içme peşindeyiz.

  Alamo Meydanı

  Alamo Meydanı

Derken sokaklarında kaybola kaybola, tepelere ine çıka ilk önce buraya geliyoruz.  İnsan gelene kadar anlamıyor. Ne zaman varıyoruz, o zaman ne kadar önemli bir yere geldiğimiz farkediyoruz. Burası Hayes ve Steiner caddelerinin kesiştiği,kartpostallara konu olmuş boyalı kadınlar bölgesi. Viktorya tarzı evlerin bolbol fotoğraflarını çektiğimiz fotojenik yer.

 • Union Meydanı: Söylediğim gibi bu şehirde meydanlar, parklar, bahçeler herkese yeter de artar bile. Yine bir sonraki durağımız bir meydan oluyor.Heryerde olduğu gibi bu şehirde de önemli bir meydan var. Burası hem alışveriş,hem moda hem yeme-içme merkezi.Özellikle otelinizi bu civardan ayarlamaya çalışın. Böylece çoğu yere ulaşımınız kolay halledebilirsiniz.
 • Modern Sanat Müzesi : Gelmişken müzede görmek gerek diyoruz ve ABD’deki, en büyük 2. modern sanat müzesine gidiyoruz. Resim,heykel,mimari,fotoğraf ve daha fazlası.  Ne ararsanız var. Zaten şehir sanat şehri olarak biliniyor. Gelmişken mutlaka değerlendirmeli. Ayrıca diğer bütün müzeler için tıklayınız.
 • Chinatown : Sonrasında hayatımızda ilk defa görecek olduğumuz Çin Mahallesine gidiyoruz. Burası ABD’nin en büyük Çin mahallesi.Bu bölge adeta küçük bir Çin’i andırıyor. Azda olsa Çin kültürünü görme şansı buluyoruz. Özellikle alışveriş yapmak için ideal bölgelerden.

  Chinatown

  Chinatown

 • Transamerica Pyramid Binası: Çin Mahallesinde gezerken şu meşhur binalardan birisini görüyoruz. Nasıl ki New York’ta Empire State binası varsa, burada da bu bina var. Mimari olarak dünyada ses getirmiş binalardan bir tanesi.

  Transamerica Pyramid Binası

  Transamerica Pyramid Binası

 • Lombard Sokağı : Şehir zaten sürekli tepeler üzerine kurulu. Daha bir tanesi bitmeden bir diğer başlıyor. E haliyle adamlar bunu değerlendirelim demişler ve 100 metrelik mesafede 8 tane çok keskin virajı olan enteresan bir sokak inşa etmişler. Buradan güzel bir SF fotoğrafı çekiyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Öyle “Aaa muhteşem valla. Şöyle güzel böyle güzel” denecek bir yanı yok. Gelmişken görülmeli sadece.

  Lombard Sokağı

  Lombard Sokağı

 • Little Italy (North Beach) : Hemen yanıbaşında yer alan İtalyan mahallesine de gidelim diyoruz. Şehirde her milletten insanın yaşadığı mahalleler var valla. Ama bence en güzel bu ve Çin mahallesi. Özellikle İtalyan mahallesi hem yemek yemek hem alışveriş hem de gece hayatı için en güzel seçeneklerden.

Coit Tower’a gitmeden önce bir uğruyoruz. Ama özellikle gece de geliyoruz ve daha çok beğeniyoruz. Çünkü özellikle pubları ve barları ile  kafa dağıtmak için güzel müzikler yapan yerlere sahip bir bölge.

 • Telegraf Tepesi (Coit Tower) : Birazda şehri tepeden görelim diyoruz. Şehri tepeden görmek için ideal bir yer burası. Zaten yukarıda belirttiğim gibi herşeyi rota halinde geziyoruz. O zamanlardan belliymiş bu rota işlerini kavrayacağımız. Buraya kadar gelmişken Coit Kulesine çıkıp şehiri 360 derece görmeden sakın ola dönmeyin.

  Telegraf Tepesi (Coit Tower)

  Telegraf Tepesi (Coit Tower)

 • Fisherman’s Wharf : Artık yavaş yavaş sahil kısmına ilerliyoruz. Malum balık hastası olan birisi olduğum için, böyle yerlere bayılıyorum. Burada deniz ürünlerinden tadıyoruz. Yaklaşık 3 ay sonra ilk defa bu kadar güzel yemekler yiyorum.

Çünkü bizim kaldığımız bölgede deniz ürünlerini bu denli güzel yapan restoranlar yoktu. Benim için de dünyanın en güzel yemekleri deniz mahsullerinden yapılanlar. Haliyle yengeç, karides, kalamar ne varsa yükleniyoruz. Burada bulunan Pier 39,Ghirardelli Meydanı,müzeleri ve alışveriş mağazalarını ziyaret ediyoruz.Özellikle Pier 39’da bulunan deniz aslanları bence mutlaka görülmeli.

Fisherman's Wharf-Yanı Başında Deniz Aslanları

Fisherman’s Wharf-Yanı Başında Deniz Aslanları

 • Alcatraz Adası: Bir sonraki gün Fisherman’s Wharf’un hemen yanıbaşında kalkan teknelerle San Francisco Körfezi’nin ortasından yer alan bu adaya gidiyoruz.

Burasıda olmazsa olmazlardan. 1933-1963 yılları arasında mahkumların kaçmasının imkansız hale getirmek için o dönemde hapishane görevi görmüş bir ada ve şu anda müze olarak kullanılıyor. Gitmeden bileti almakta fayda var. Rezervasyon için tıklayınız.

Alcatraz Adası

Alcatraz Adası

 • Golden Gate Köprüsü : Artık yavaş yavaş en güzelini, en merak edileni görme vakti diyerekden aracımıza biniyoruz. İstikamet Golden Gate Köprüsü. Şehrin sembollerinden. ABD’de bulunan 500 bin civarındaki köprüden en meşhurlarından bir tanesi. 48 katlı bir bina yüksekliğinde.

Daha ilk anda görür görmez sizi etkileyen bir büyüsü var. Etrafında bir tane binanın inşaatına izin verilmeyip, peşkeş çekilmemesinden midir bilmiyorum ama oldukça güzel bir köprü. Hatta gördüğüm en güzel köprülerden. Fırsatınız olursa bisiklet kiralayıp her 2 yakasını da gezin.

Şanslıysanız hem sisler içinde kaybolduğu anda hem de güneşli bir anda kıpkırmızı köprüye vuran harika ışıkları yakalayıp çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle tepelere çıkıp harika fotoğraflar çekmenizi tavsiye ederim. Hatta gitmeden göresiniz diye ben çektiğim bir vidyoyu da aşağıya ekledim.

 • Marshall Beach : Buraya gelip  harika Pasifik Okyanusu eşliğinde Golden Gate köprüsünün bolbol fotoğraflarını çekiyoruz. Biz aslında her bir tepeden, her bir sahilden çok güzel fotoğraflar çektik. Özlemişiz denizi, suyun kokusunu, okyanus havasını… Yukarıda yer alan vidyoyu da işte tam bu noktadan çektim.
 • Ocean Beach : Marshall Beach’den araçla devam ediyoruz. Pasifik Okyanusu sahili boyunca harika manzaralar yolculuğumuza eşlik ediyor. Bir sonraki durağımız yine çok güzel sahillerden bir tanesi. Mis gibi Pasifik Okyanusuna karşı günbatımını mutlaka izlediğimiz ve büyüsüne kapıldığımız, güneşin suyun içine doğru battığı ana tanık olup nefesimizin kesilip, kendimizi kaybettiğimiz yer.

  Ocean Beach

  Ocean Beach

 • Golden Gate Parkı : Dedim ya bu şehirde parklar, meydanlar, sahiller bitmiyor diye. İşte Golden Gate Park bunlardan en babası. SF’in en büyük parkı. Central Park’tan %20 daha büyük. Bir ucundan diğer ucu 5 km.Ne kadar büyük olduğunu haritaya bakınca anlayacaksınız.

İçerisinde müzeler,spor tesisleri,göller,heykeller kısacası bir parkta olması gereken herşey bulunur. Özellikle Japanese Tea Garden’ı görmeden dönmeyin derim. Zaten parkın içerisine girdikten sonra insan kendisini kaybediyor. İnsan keşkeler içerisinde kıskançlıktan öle öle hayıflanmıyor değil. Keşke bizim yöneticilerimiz…

Golden Gate Parkı-Bu Kadar Büyük İşte

Golden Gate Parkı-Bu Kadar Büyük İşte

 • Haight-Ashbury Bölgesi : Parkın kuzey kısmından çıktıktan sonra özellikle hippilerin takıldığı bölgeye gidiyoruz. Rahat bir bölge. Her açıdan. Haight ve Ashbury caddesinin kesiştiği yer merkez olarak kabul edilmiş ve bu yüzden bölgeye ismini vermişler.
Haight-Ashbury Bölgesi

Haight-Ashbury Bölgesi

Bu bölgede çok güzel cafeler, restoranlar var. İçeriye girip bakın ama dikkatli olun. Birde hazırlık olun… Özellikle gençlerin çok sevdiği bölgelerden. Bizimde…

8. San Francisco’da kaç gün kalmalı ? 

Bazen şehirleri dolaşırken ne kadar güzel olduğunu anlayamıyor insan. Ne zamanki şöyle bir anıları gözden geçiriyor, işte o an derin bir of çekiyor.  San Francisco benim en çok beğendiğim şehirlerdendi. Yine giderim dediğim nadir şehirlerdendi.

Gerek şehrin yapısı, gerek sokakları, gerek sahilleri, gerek gece hayatı beni çok etkilemişti. Bana göre en az 3  gün kalınmalı bu sanat kokan şehirde. 3 gün içerisinde yukarıda belirttiğim her yeri kolayca gezersiniz. Dilerseniz daha da fazla kalabilirsiniz. Mutlaka arka sokaklarında, mahallelerinde sizi etkileyecek birşeyler bulacaksınızdır.

9. San Francisco’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler !

Back Camera

San Francisco sokakları

 • Cable Car (Yani tramway) kullanarak şehri gezin. Bunun için günlük kartlar alın. Bu tramway’la gezmesi hem eğlenceli  hemde daha kolay. Canınız sıkılınca inebilir, indiğiniz bölgeyi gezebilir daha sonra tekrar binebilirsiniz.Özellikle Çin Mahallesinden  binip Ghirardelli Meydanına kadar bu tramwayla gidin.
 • Golden Gate köprüsünü bisikletle gezin.
 • Fisherman’s Wharf’da yengeç yemeyi sakın unutmayın.
 • Çin mahallesinde Asya’yı yaşayın.
 • Marshall Beach’e gidip, Pasifik Okyanusunu görün.
 • Şehrin sokaklarını aylak aylak dolaşıp,gerçek SF’i görün.
 • En az bir akşam Haight-Ashbury Bölgesi’nde zaman geçirin

10. San Francisco’ya ne zaman gitmeli ? 

Kesinlikle yaz aylarında gidilmeli. Yazın bile aniden soğuk bastıran bir yer. Diğer mevsimleri siz düşünün.

san_francisco

San Francisco Sahilleri

Ama bahar aylarıda güzel olabilir. Dediğim gibi şehrin çok enteresan bir havası var. Gündüz çok sıcak olabilirken bir anda çok soğuk olabiliyor. Hazırlıklı olun…

11. San Francisco’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Standford Üniversitesi, Berkeley Üniversitesi,Google Kampüsü ve Silikon vadisinin burada olduğunu düşününce, buraya kadar gelinmişken gidilip bakılabilecek yerler. Zamanınız olursa uğramanızın  tavsiye ederim.
 • Çok romantik ve de sakin olduğunu duyduğum 8-10 mil uzaklıktaki Sausolito şehrine gidebilirsiniz. Buraya hem Fisherman’s Wharf bölgesinden kalkan teknelerle hemde araç ile Golden Gate köprüsünden geçerek gidebilirsiniz. Burada bir kaç saat geçirip sessizlik ve huzuru yaşayabilirsiniz.
 • Denk getirebilirseniz en az bir spor müsabakasına katılın. Beyzbol seviyorsanız giants beyzbol takımı bunlardan birisi.Maçlarını yaptığı AT&T park stadyumu görülmeli.
 • Bu şehirde çok güzel festivaller düzenleniyormuş. Katılmak isterseniz bir göz atın derim. Festivaller için tıklayınız.

12. San Francisco hakkında uyarılarım

Back Camera

Biranda şehri sis kaplayabilir

 • Şehirde evsiz sayısı oldukça fazla ve uyuşturucu kullanımı yüksektir. Suç oranı düşüktür ama siz yinede dikkatli olun derim.
 • Bu şehirde otopark bulmak ölümdür ve çok pahalıdır. Araç ile geleceksiniz bütçenizi ona göre ayarlamalısınız.
 • Hava sıcaklığı aniden değişebiliyor. Bu yüzden her an hazırlıklı olun. Özellikle akşamları yanınıza uzun kollu kıyafetler alın.
 • Özellikle gitmeden,bilet almanız gereken durumlar için önceden bilet alın. Çoğu etkinlikte kuyrukta gereksiz zaman geçirebilirsiniz.

SF gerçekten batı ABD’de görülmesi gereken ve yaşanacak nadir güzel şehirlerdendir. Şehrin sokakları,atmosferi,kokusu diğer ABD şehirlerinden çok farklıdır. Umarım çok eğlenirsiniz.

San Francisco’daki en uygun otelleri listeledim. Şu linkten inceleyebilirsiniz

SF’dan, Los Angeles‘a  yaklaşık 6 saat süren araç yolculuğu ile devam ettik. Hayatımın en güzel araba yolculuklarından bir tanesiydi. İmkanınız olursa mutlaka yapmanızı tavsiye ederim. Yol üzerinde bulunan Santa Cruz ve Santa Barbara şehirleride görülmeye değer. Bir sonraki durak. Melekler şehri Los Angeles…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.