Los Angeles Gezi Rehberi

Los Angeles, yani nam-ı diğer Melekler Şehri, ABD’de Batı yakasında çok sevdiğim güzel sahil şehirlerinden birisi oldu. Neredeyse hiç kış mevsiminin yaşanmadığı Los Angeles’da, gezilecek yerlerden tutun da, yemek yenecek yerlere kadar tüm deneyimlerimi bu yazımda tek tek anlattım. Keyifli hayaller.

los_angels

Los Angeles

1. Los Angeles’a Başlangıç

Los Angeles (Bundan sonra LA olarak bahsedeceğim) melekler şehri olarak bilinen, dünya sinema sektörünün kalbi olan, basketbol takımları ile nam salmış bir şehir.

ABD’nin en kalabalık 2. şehri. Akdeniz iklimine benzer havaya sahip olan şehir. Work and travel serüvenimizde yeri apayrı olan, özellikle Universal Studios ve Six flags gibi eğlence parkları için gittiğimiz ve çocuklar gibi eğlendiğimiz şehir. Melekler şehri Los Angeles…

2. Los Angeles Hakkında

Tatil Dükkanı

Kaliforniya eyaletinin en büyük şehri olan LA,15 milyonluk nüfusuyla eyaletin en kalabalık şehridir. Öyle filmlerde izlediğiniz gibi rüyaları süsleyen bir şehir değildir.Şehir merkezinde hemen hemen hiçbirşey yoktur. Hatta herkes arabasıyla gezdiği için, sokakta insan kalabalığı görmek bile güçtür.

Back Camera

Los Angeles Şehir Merkezi

Şehir inanılmaz  kozmopolit bir yapıya sahiptir,her milletten insan görebilirsiniz. Ayrıca bu şehirde suç oranı ve evsiz sayısı hatrı sayılır derecede fazladır. Ayrıca oldukça pahalı bir şehirdir.

Bu şehirde ulaşım büyük derttir. Şuraya yürüyerek gidelim gibi bir düşünceniz kesinlikle olmasın. Araba kiralayarak gezmelisiniz. Yolları dümdüzdür.Çok bilinçli bir şehir planlaması vardır.İnsanlar genellikle ya sahil kesimlerinde ya da eğlence parklarında zaman geçirirler.

3. Los Angeles’da ulaşım

Los Angeles’a nasıl gidilir ? Los Angeles’da ulaşım nasıl sağlanır ? Doğrusu, biz buraya San Francisco‘dan arabayla geldiğimiz için hava limanını kullanmadık ve araba ile San Francisco’dan yaklaşık 6 saat sürdü. Eğer Las Vegas‘tan araba ile gelmek isterseniz 3-4 saat veya San Diego’dan araba ile gelmek isterseniz 1-2 saat süren yolculuk sonrasında LA’e ulaşabilirsiniz.

1200 Dolar Ödeyerek Satın Aldığımız Aracımız

Ama dilerseniz, Los Angeles Uluslararası Hava limanını kullanarak buraya gelebilirsiniz. Hava limanından şehir merkezine taksi veya otobüs seçeneklerinden birisi ile yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi ücreti olarak 60-70 dolar civarında bir rakam ödeyebilirsiniz. Diyorum. Pahalı şehir…

4. Los Angeles’da yeme-içme

Los Angeles’da ne yenir ?  Şehirde göçmen sayısının bir hayli fazla olduğunu düşününce, yemek fiyatları oldukça ucuz. Fast food restoranları her zamanki gibi 5-10 dolar civarında. Ama özellikle Çin mahallesinde yer alan restoranların birinde akşam yemeği yemenizi tavsiye ederim.

Back Camera

Çin Mahallesi’nde gittiğimiz güzel bir restoran

Ayrıca çok güzel Meksika restoranları da var. Hatta çok başarılılar. Kesinlikle denenmeli.Daha ucuza mal etmek isterseniz, ülkede bolca bulunan Wallmart mağazalarından yemeklerinizi alabilirsiniz. Şehirde yer alan en iyi restoranların listesini görmek için tıklayınız.

5. Los Angeles’da konaklama

Los Angeles’da nerede konaklanır ? Los Angeles otel fiyatları ne kadardır ?  Bu şehirde konaklama ucuz değildir. Ortalama kişi başı konaklama fiyatı 30-50 dolardan başlar. Benim size tavsiyem, eğer kalabilirseniz Santa Monica civarında kalın.

Los Angeles Sahilleri

Los Angeles Sahilleri

Burası hem alışveriş,hem eğlence hemde sahili ile cazip bir bölge. Otelleri görmek için tıklayınız. Ayrıca araçta kiralar ya da satın alırsanız, şehir merkezine araç ile gelebilirsiniz. Eğer hostelda kalmak isterseniz ödeyeceğiniz rakam kişi başı 20 dolar civarında olacaktır.

Ayrıca Couchsurfing aracılığı ile birilerin evinde kalmayı deneyin. Yada kalabalık gruplar halinde olacaksanız, airbnb sitesinden ev arayın. Böylece konaklama kısmını böyle pahalı şehirlerde ucuza getirebilirsiniz.

6. Los Angeles’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Hayatında en çok nerede eğlendin ? Bana böyle soran arkadaşlarıma ilk verdiğim cevap her zaman Los Angeles olmuştur. Peki Los Angeles’da eğlenecek ne var ? Dünyanın en güzel eğlence parkları bu şehirde yer alır. Six Flags ve Universal Studios’da geçirdiğim o anların her bir saniyesini hatırlıyorum.

Çığlıklarım, kalp atışımın vücudumda yarattığı o adrenalin hissi, hemen bir parkdan diğerine koşa koşa giderken hissettiklerim… Hepsi dün gibi aklımda. İşte sizde bunları yaşayasınız diye tek tek hepsini anlatacağım. Hatta Universal Studios’da çektiğimiz vidyoyu da aşağıya ekledim.

Şehrin batısında pasifik okyanusu yer alır. Çoğu turistik yer, şehrin kuzeydoğusunda bulunur. Şehrin merkezi olarak bilinen Downtown bölgesi finans merkezidir.

Bu bölgede Sadece Staples Center ve Çin mahallesi gibi bir kaç mahalle gezmeye değerdir. Muhtemelen sizlerde gezerken çoğu zamanınızı şehrin kuzeydoğusunda bulunan bölgede geçiriyor olacaksınız. Ben zaten gezilecek yerler kısmında yine Googlemaps üzerinden yaptığımız tahmini rotayı aşina olasınız diye ekledim.

los-angeles-map

Los Angeles Haritası

Şehirde ne arasanız bulunur. Ama beni en çok etkileyen sahilleri ve eğlence parkları oldu.3 ay boyunca eğlence parkında çalışmış birisi olmama rağmen LA’de bulunan eğlence parklarında geçirdiğim o muazzam günler aklıma kazındı.

Back Camera

Universal Studios’da yer alan How I Met Your Mother Dizinin Stüdyosu

Eğlence

Los Angeles’da nerede konaklanır ? Los Angeles otel fiyatları ne kadardır ?  Bu şehre kadar gelmişken mutlaka ama mutlaka Six Flags eğlence parkına ve Universal Studios’a gitmeden dönmeyin.

Tam gün geçerli biletlerden alıp, sabah 9’dan akşam 6’ya kadar çocuklar gibi eğlenin. Hayatımın en eğlenceli günlerini burada geçirmiştim. Birde mutlaka haftaiçi gitmeye çalışın. Haftasonları inanılmaz kalabalık oluyor. Benden söylemesi…

Back Camera

Six Flag Eğlence Parkı

Alışveriş

Los Angeles’da ne alınır ? Los Angeles’da nerede alışveriş yapılır ?  Şehir dışında yer alan,ki bu yüzden ucuzdur,Camarillo Premium Outlet görülmeli. Türkiye’ye oranla fiyatlar neredeyse 3’te 1 fiyatınadır ve burayı 1 günde gezmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca Chinatown, Little India ve Japantown’da alışveriş için ideal bölgelerdir.

Ama parası çok önemli değil derseniz Beverly Hills tam sizlik. Özellikle Rodeo Drive caddesinde alışveriş yapıp, belki bir kaç Hollywood yıldızını da görebilirsiniz.

Aynı zamanda Hollywood bölgesi ve Santa Monika’da alışveriş yapılabilecek yerlerden. Buarada tabiki biz sadece outletleri tercih ettik. Gidince fiyatları gördükten sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız. Fakiriz biz. Valla bak…

Back Camera

Beverly Hills Sokakları

Gece Kulüpleri 

Los Angeles gece hayatı nasıldır ? Los Angeles gece kulüplerine nerededir ?  Gece hayatı bölgeleri Hollywood Bulvarı ve Sunset Bulvarı bölgelerinde bulunur.

Ama belirttiğim gibi oteliniz Santa Monika bölgesinden ayarlarsanız, sahillerde düzenlenen güzel partilere katılabilirsiniz. Bana sorarsanız sahil bölgesinde yer alan mekanlar daha güzel. Hollywood civarı bize gelmez. Denemedik bile…

7. Los Angeles’da gezilecek yerler nereler ?

Los Angeles’da nereye gidilir ? Los Angeles’da görülecek yerler nerelerdir ? LA’de gezilecek yerler oldukça dağınıktır. Özellikle eğlence parkları şehrin dışında kalır. Ayrıca şehri tepeden görmek için çıkılacak gözetleme noktalarına da araç ile gitmelisiniz.

Tahmini Los Angeles Rotası

Tahmini Los Angeles Rotası-Anlatacaklarım Mavi Yolların Oluşturduğu Bölgelerde Olacak

O yüzden araçla gezmek her zaman avantajlıdır. Birde kalabalık bir şehir olduğu için genelde trafik vardır. Ben bizim yaptığımız rotayı kendimce aşağıda anlattım. Hatta aşina olasınız diye haritada da işaretledim. Eğer siz isterseniz bambaşka da rotayı takip edebilirsiniz.

Ama dediğim gibi, özellikle eğlence parkları şehrin oldukça dışarısında kalıyor. Zamanlamanızı ona göre yapmanızda fayda var (Six Flags ve Malibu Beach’i haritada gösteremedim.Ekran yetrmiyor). Yol uzun sürecektir. Ama inanın bana yaptığınız her 1 km, yaşayacaklarınıza değecek. Şimdiden iyi eğlenceler…

 • Santa Monika : Pasifik okyanusu sahilinde yer alan ve en popüler sahillerden bir tanesi olan muhteşem bölge. Yukarıda belirttiğim gibi konaklamanızı burada ayarlayabilirseniz oldukça eğlenebilirsiniz.

Alışveriş yapabilir sahilinde güneşlenebilirsiniz.Ayrıca şehirde görebileceğiniz en fazla turist bu gölgede bulunur. Ama yerli insanlarda özellikle haftasonu zaman geçirmek için bu bölgeye gelir.

Santa Monica Sahilleri

Santa Monica Sahilleri

 • Venice Beach : LA’in en renkli plajlarından birisi.Santa Monika sahilinden güneye doğru yürüyün yada bisiklet kiralayın. Yaklaşık 30 dakika sonra Venice Beach’e ulaşırsınız. Sahil şeridi oldukça güzel.Özellikle akşamüstü yürümenizi tavsiye ederim. Tam huzur bulmalık.
 • Malibu Plajı : LA’in en temiz sahillerinin bu bölgede bulunduğu söylenir. Özellikle ABD jet sosyetesinin evleri bu bölgededir.Bir sürü plaj bulunur.Dilediğiniz plaja gidebilirsiniz. Biz sadece araçla gezmekle yetindik. Zaten insanın o evlerin fiyatlarını duyduktan sonra biraz canı sıkılmıyor değil…

  Malibu Sahilleri

  Malibu Sahilleri

 • Universal Studios : Seyrettiğiniz çoğu Hollywood yapımı filmi, üstü açık arabalarla gezerek,nasıl çekildiğini görebilir, setleri gözlemleyebilir, çocuklar gibi eğlenebilirsiniz. Burayı görmeden LA’den ayrılmayın. Buraya gelince uzun kuyruklara hazırlıklı olun.

Özellikle haftaiçi gitmeye çalışın. Ayrıca gitmeden önce, gösterim saatlerine göre plan yapın. Farklı şov ve etkinlikler olduğu için, planlama yapmazsanız gösteriler kaçırabilirsiniz.

Ayrıca biraz daha ücret ödeyerek Front Line Pass alabilirsiniz(Normal bilet 84 $,Front Line Pass 139 $).

Böylece sırada daha önlere geçerek zaman kazanabilirsiniz. Birde benim en çok sevdiğim kısmı Simpson’s idi.Kesinlikle sırasını bekleyin ve ne yapıp edin 1 kez deneyin.Universal Studios’un açılış-kapanış saatleri için tıklayınız.

Universal Studios

Universal Studios

 • Six Flags : Adrenalinden kalbiniz durabilir. Devasa rollar-coaster’ların olduğu, çığlıklarınıza hakim olamayacağınız eğlence parkı. Bütün rollar-coaster’lara en az bir kez binmeye çalışın. İnanın adrenalin seviyorsanız çok memnun olacaksınız. Sabah 9’dan akşam 6’ya kadar burada çocuklar gibi eğlenmelisiniz.

Şehirden araç ile 40 dakikalık mesafede yer alır.Ceplerinizde eşya olmamasına dikkat etmelisiniz.Araçlar sizi 360 derece savurduğu için herşey cebinizden dökülebilir.Ya ceplerinizin kapalı olduğundan emin olun yada yanınıza eşya almayın.Websitesi için tıklayınız.

Ah ahhhh. Keşke bir kez daha gidebilsem. Eğlence parkında 3 ay çalışmış olan birisi olmama rağmen, Six Flags’den gerisinin yalan olduğunu o Roller Coaster’lara bindikten sonra gördüm.

Six Flags-Roller Coasterlar

Six Flags-Roller Coasterlar

 • Hollywood : Burada meşhur walk of fame (Ünlülerin ayak ve el izlerinin olduğu yer) bulunur. Ayrıca oscar törenlerini yapıldığı bina olan Dolby Theater’da buradadır.Hemen yanında Çin Tiyatrosu bulunur.

Ünlülerin balmumu heykellerini görmek isterseniz Hollywood Madam Tussaud’ta burada bulunur.Akşam gelirseniz,gündüze nazaran daha keyif alarak gezersiniz.Birde araç ile gelecekseniz her daim trafik olur. Bilginize.

Los Angeles-Walk of Fame

 • Beverly Hills : LA’in kalbi neresi diye sorarsanız burası derim. Burada şanslı iseniz bir ünlüye denk gelebilirsiniz. Ana caddesi Rodeo Drive’dır. Bir çok kafe,restoran ve alış-veriş merkezi burada bulunur. Ancak yürürken özellikle bayan arkadaşlarım için söylemek istiyorum, mağazalarda yer alan kıyafetlere çok özenmeyin.

Psikolojiniz bozulabilir. ABD kıyafet konusunda inanılmaz derecede ucuz olan bir yer olmasına rağmen, sanırım bu gelenek Beverly Hills’de geçerli değil. Gidin paşa paşa mis gibi Outletler’de alışverişinizi yapın derim.

Bevery Hills

Bevery Hills

 • Westwood Village : Hollywood ünlülerini görebileceğiniz, film galalarının olduğu yer. Biz hiç denk gelmedik ama siz şanslıysanız denk gelebilirsiniz.
 • Griffith Observatory (Gözlem Noktası): Hollywood tabelasını görebileceğiniz ve aynı zamanda şehri tepeden görebileceğiniz gözlem noktası. Buradan bütün şehir ayaklarınızı altında. Dilerseniz aracınızla da Hollywood tabelasının bulunduğu bölgeye de gidebilirsiniz. Ama bana sorarsanız hiç gerek yok. Bilginize…

  Grififth Observatory

  Griffith Observatory

 • UCLA(Kaliforniya Üniversitesi) : Dünya’nın en iyi ilk 10 üniversitesinden birisi olan UCLA kampüsünü mutlaka gezin. Bizdeki gibi öyle güvenlik falan yok. Bahçesinde oturup biraz zaman geçirin. Üniversite’nin ne demek olduğunu,orada okumasanızda,bir kaç saatliğine tadın.

Biz üniversitenin içerisine girip bahçesinde gezerken üniversite burası mı diye kendimizce ikilemde kalmıştık. Kampüsün içerisinde aylak aylak dolaşıp, çimlerinde oyalandık. İnsan özenmiyor değil…

UCLA

UCLA

 • Downtown(Şehir Merkezi) : Bu bölge finans bölgesidir. Gökdelenlerin bulunduğu ama turistik çokta birşeyin olmadığı bölge. Sadece filmlere konu olmuş olan binaları görmek için uğradık. Birde Çin mahallesi, İtalyan mahallesi gibi bölgeler Downtown’da yer alıyor.

  Downtown-Şehir Merkezi

  Downtown-Şehir Merkezi

 • Staples Center : NBA’in Los Angeles Lakers takımın maçlarını yaptığı stad. Denk getirebilirseniz bir maç izlenmeli.Hatta bir sürü etkinlikte burada düzenlenmekte. Sitesi için tıklayınız. Biz denk getiremedik. Umarım siz denk getirip bu deneyimi tadarsınız.

  Staple Center

  Staples Center

 • Walt Disney Konser Salonu : İlginç bir mimarisi olan bina.Dışı paslanmaz çelikten yapılmış.2265 kişilik dev konser salonu.Güncel konser programı için tıklayınız. Gelmişken gidilebilir. Biz dışarıdan görmekle yetindik.

  Walt Disney Konser Salonu

  Walt Disney Konser Salonu

 • Küçük Tokyo : Özellikle Japonların yaşadığı bölge.Buradaki Japon Amerikan Ulusal Müzesi gezilebilir, Japon kültürünün izlerini bu mahallede yaşayabilir ve küçük butiklerden alışveriş yapabilirsiniz. Zaten bu bölgeden birinden çıkıp diğerine yürüyerek gidebiliyor olacaksınız.

  Küçük Tokyo

  Küçük Tokyo

 • Çin Mahallesi : Heryerde olduğu gibi LA’dede Çin mahallesi var. Burada alışveriş yapabilir, yemek yiyebilirsiniz. Özellikle Meksika restoranları ile dolu olan Olvera caddesi görülmeye değer. Diğer bölgelere göre hem daha ucuz hem daha güzel.

  Çin Mahallesi

  Çin Mahallesi

 • Exposition Park : Müzeler bölgesidir. Gelmişken bir kaç müze görmek istiyorum diyorsanız tarih ve sanat müzelerine göz atabilirsiniz. Emin olun hayran kalacaksınız.
Exposition Park

Exposition Park

Adamlar her konuda olduğu gibi müze konusunda da başarılılar. Sadece 1 şehire yatırım yapmamışlar. Bütün şehirleri olabildiğinde kültürel ve sanatsal anlamda geliştirmişler.

8. Los Angeles’da kaç gün kalmalı ? 

Los Angeles’da kaç gün kalsak yeter ? Şehirde en çok zamanını alacak olan etkinlik, eğlence parkları olacaktır. Her bir eğlence parkı en az 1 gününüzü alacak. Bu yüzden gidecek olduğunuz eğlence parkına göre kendinizce plan yapabilirsiniz.

los_angeles_by_mikytrance-d5q8c93

Los Angeles-ABD

Ama bana sorarsaız 3 gün yeterli olacaktır. Ama heryeri de göreyim derseniz 1 gün daha ilave edebilirsiniz. 3 büyük eğlence parkını görseniz, 1 günde şehir hayatını tatsanız sanırım  4 gün ideal olacaktır.

9. Los Angeles’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Universal Studios’un akıllara durgunluk veren stüdyolarını girip, bilmem kaç boyutlu ekranlarında kaybolmadan
 • Six Flags’e gidip sabahtan akşama kadar çığlık çığlığa eğlenmeden
 • Muhteşem Kaliforniya sahilleri olan, Santa Monika’dan başlayıp, Venice Plajına kadar olan kısımda yürümeden
 • Hollywood tabelasını görmeden
 • Denk getirebilirsen, bir Lakers maçı izlemeden
 • Hollywood’da akşam saatlerinde yürüyüp,ünlülerin ayak ve el izlerini görmeden

dönmemelisin.

10. Los Angeles’a ne zaman gitmeli ? 

Los Angeles’a gitmek için en uygun mevsim ne zaman ? En güzel dönem nisan-ekim dönemidir. Ama özellikle yaz aylarında deniz,kum,güneş üçlemesininde tadını çıkarmak için temmuz ayı en ideal dönemdir.

santa monica 2

Santa Monika Sahilleri

Ama unutmadan temmuz ayında geldiğiniz zaman diğer aylara göre daha fazla para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Ama maddi konuda sıkıntınız yoksa, mutlaka temmuz-ağustos ayı ideal dönem olacaktır. Gerek sahillerde geçireceğiniz deniz-kum-güneş keyfi gerekse akşamları düzenlenen partiler eğlenmeniz için daha cazip olabilir.

11. Los Angeles’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Disneyland’e gitmemiştim. Eğer zamanınız kalırsa gitmenizi öneririm. Çocuk işi falan diye sakın düşünmeyin. Burası için koskoca adamlar bile “Çocuklar gibi eğlendik valla.” diye boşuna söylemez.

Los Angeles Sahilleri

 • Bu şehirde bir sürü festival düzenleniyormuş.Listesini buldum ekledim ancak ingilizce. Umarım işinizi görür. Festivaller için tıklayınız.
 • Belki bir çılgınlık yapıp ABD’nin 50. ve en son eyaleti olan Hawaii’ye gitmek isteyebilirsiniz diye hatırlatayım dedim. Hawaii’ye gidebileceğiniz en yakın yer LA’dir. Yaklaşık 6 saat sürer. Gidiş-geliş fiyatlar 1000-1500 TL arasında değişir.

12. Los Angeles hakkında Uyarılarım

 • Bu şehir çokta güvenli bir şehir değildir. Ne olur ne olmaz dikkatli olmak lazım. Özellikle akşamları turistik yerlerde eğlenmelisiniz. Macera peşinde koşup,arka sokakları çok ziyaret etmeyin derim.
 • Özellikle havalimanına araç ile gidecekseniz,bazen çok ciddi trafiğin olduğunu belirtmekte fayda var. Uçağı kaçırmamak için, bu şehrin dünyanın en yoğun ilk 10 trafiğinden birine sahip olduğunu unutmayın
 • Özellikle eğlence parklarına haftaiçi gitmeye çalışın ve sabahtan gidin.Oldukça kalabalık oluyor. Biraz daha fazladan ücret ödeyerek yukarıda belirttiğim front line pass biletlerden alın.Böylece dolu bir gün geçirerek bütün araçlara binebilirsiniz.

  downtown

  Şehir Merkezi

LA şehir ve tarihi olarak size fazla birşey vermez. Herşey sahiller ve eğlence parkları üzerine kuruludur. Bunları dikkate alarak gezmekte fayda var. Ama özelikle o muhteşem eğlence parklarında geçireceğiniz anları inanın hayatınız boyunca unutamayacaksınız. Umarım yükseklik veya hız korkunuz yoktur. Döndüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız…

LA’den, San Diego’ya  yaklaşık 1,5 saat süren araç yolculuğu ile devam ettik. Yani Meksika sınırına kadar ulaştık.Bir sonraki durak. ABD’nin yaşanılası en güzel şehirlerinden birisi San Diego…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

3 Yorum

 1. Selcuk camci
  • Deniz Pehlivan
 2. Murat

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.