Budapeşte Gece Hayatı : Ruin Barlar – Fiyatlar +15 Öneri

Budapeşte gece hayatı çeşitliliğini daha önce duymamış olabilirsiniz. Belki bir Ukrayna gece hayatı kadar patlamadı ülkemizde ama Avrupa‘da Budapeşte geceleri baya seviliyor. Hatta Avrupalılar sırf Budapeşte gecelerinde vakit geçirebilmek için turlar düzenliyor.

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de gece hayatının bu kadar tutulmasının sebebi, her eğlence tarzına ve bütçeye uygun alternatiflerin olması.

Tüm bu alternatifleri, başta Ruin barlar olmak üzere aşağıda tek tek anlattım. He Ruin Bar da ne demek mi ? Onu da anlatacağım merak etmeyin. Budapeşte Gecelerine başlayalım mı?

Budapeşte Gece Hayatı Nasıldır?

Öncelikle şunu söylemeliyim : Gece hayatı ile aranız iyiyse, Budapeşte gece hayatı sizi kesinlikle mutlu edecektir.

Neden mi? Çünkü bu şehirde hem cebinize uygun hem de herkese hitap eden barlar, gece kulüpleri ve partiler bulmak mümkün.

Budapeşte gece hayatının yıldızı Ruin Barlardan tutun, hamam partilerine kadar herkesin zevkine göre bir mekan bulabileceği bu gözde Avrupa şehri hakkında her şeyi aşağıda anlatacağım merak etmeyin.

Hatta önce aşağıya Budapeşte’de nerelerde eğlenebilirsiniz hemen sıralayalım :

 • Ruin Barlar
 • Havuz Partileri (Termal Hamamlar)
 • Gece Kulüpleri
 • Klasik Barlar

1. Budapeşte Ruin Barlar

Budapeşte gece hayatının olmazsa olmazı Ruin Barlar’dan başlıyoruz önce. Tabi ilk defa duyuyorsanız muhtemelen “Ruin Bar da neyin nesi” diye soruyor olabilirsiniz.

Hemen cevaplayayım. Adından da anlaşılacağı üzere ruin, yani harabe, eskimiş yapıların tekrardan hayat bularak barlara, cafelere ve eğlence mekanlarına dönüştürüldüğü yerlere deniyor.

Bu Ruin Bar furyası ise şöyle ortaya çıkmış : Macaristan kominist dönemden çıktıktan sonra, bakıma muhtaç olan harabe binalar ve sokaklar gençlerin el birliğiyle güzelleştirilmeye başlanmış.

Tabii kominist dönemin getirdiği baskıyla sanata da susamış olan gençler, bir anda coşmuşlar.

Ellerinde olan tüm imkanları kullanarak böyle yaratıcı çözümlerle yıkılmaya yüz tutmuş binaları tekrar canlandırmayı başarmışlar.

budapeste_gece_hayati_ruin_barlarbudapeste_gece_hayati_ruin_barlar

Budapeşte gece hayatı – Ruin Barlar – Budapeşte ruin barlar böyle harabe yapılardan yaratıcı fikirler bulunarak yapılmış (Fotoğraf: Budapestflow.com)

Bence çok da iyi yapmışlar. Çünkü kendinizi Ruin Barlar’da o kadar rahat hissediyorsunuz ki gece gündüz orada vakit geçiresiniz geliyor.

Sanırım insan gerçekten kasılmadığı yerlerde daha mutlu oluyor. Şahsen ben de Ruin Barlar’da çok rahat ettim ve çok eğlendim.

Ayrıca bir başka mutluluk sebebim de o kadar kalabalık olmasına rağmen kimsenin kimseyi rahatsız etmeden eğlenmesi oldu. Sadece hafta sonu Ruin Barlar bir tık daha kalabalık oluyor, o kadar.

Bu arada bu ilham verici ve samimi mekanlar sadece gece değil, gündüz de açık. Gün içerisinde sakince kahvenizi yudumlayıp renklere ve tüm detaylara şaşırıyorken, geceleri de güzel müzikler eşliğinde rahatlığın tadını çıkarıyorsunuz.

Hani en başta, “Ruin Bar turları düzenleniyor” demiştim ya, eğer sizin de aklınızda bu turlara katılmak varsa, tüm Ruin Barlar’ın bulunduğu ruinpubs’dan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Ruin Bar mantığını anladığımıza göre artık önereceğim mekanlara geçebiliriz :

Bu arada Ruin Barlar dahil, Budapeşte yazımı da mutlaka okuyun.

1.1 Szimpla Kert

Öncelikle Budapeşte’nin en büyük ve en ünlü Ruin Bar’ından başlamak istedim. Çünkü burası büyük bir fabrikadan çevirilmiş Budapeşte’nin ilk Ruin Barı.

Öyle sadece bar dediğime bakmayın. Szimpla’da ne ararsanız var aslında. Hatta ne var ne yoksa aşağıda tek tek sayayım hemen :

 • Büyük açık bir avlusu,
 • Kaliteli müzikler çalan üst katı,
 • Her biri farklı dizayn edilmiş odaları,
 • İçinde nargile ve kokteyl barı da dahil 5-6 tane farklı barı,
 • Haftanın belirli günleri olan canlı müziği,
 • Film gösterimleri,
 • Kahve ve şarap yapımı kursları,
 • Bringa Sirki (2. el bisikletlerin, aksesuarların, geri dönüşümlü takı ve diğer eşyaların satıldığı pazar)
 • Pazar günü avlu yoluna açılan çiftçi pazarı ve
 • Muhteşem pizzaları sayabileceklerimden bir kısmı.

Yani anlayacağınız, bu Ruin Bar epey işlevli. Sadece geceleri değil, gündüzleri de harika vakit geçirebileceğiniz bir yer.

budapeste_gece_hayati_szimpla_kert

Budapeşte gece hayatı – Budapeşte Ruin Barlar’ın en popüleri Szimpla Kert (Fotoğraf: Anna Honfi)

Gittiğiniz zaman mutlaka yukarı kattaki odaları tek tek dolaşın. Hepsinin ayrı bir atmosferi var. Döküntü diyebileceğimiz tüm eşyalar sanatla can bulmuş resmen.

Belki tuhaf antikaların hiç biri birbiriyle uyuşmuyor, belki duvardaki borularda delikler var ama zaten olay da bu. Kendinizi eskilerin içinde öyle rahat ve mutlu hissediyorsunuz ki anılarınızın arasında şimdiki zamanı yaşıyorsunuz.

Eğer gece hayatıyla aranız yoksa bile Budapeşte gezilecek yerler listenize gündüz aktivitesi olarak mutlaka ekleyin derim.

Ayrıca gündüz gelirseniz mutlaka pazar gününe denk getirin, organik pazarı da görmüş olursunuz.

Ve pazardan sonra Szimpla Kert’in mükemmel pizzalarından yiyip Macar Birası’nın tadına bakmayı da unutmayın. (Budapeşte’de ellerden düşmeyen Dreher Birası gibi)

 • Fiyatlar: Biralar 300-500 HUF civarında. Giriş ücreti yok.
 • Adres: 7. Bölge Erzsébetváros, Kazinczy Sokak, no 14, 1073 Budapeşte
 • Açılış – Kapanış Saatleri: Hafta içi: 12:00 – 00:00 – Cumartesi: 09:00 – 24:00 – Pazar: 09:00 – 05:00

Geceleri eğlenirken gündüz de gezebileceğiniz her yeri Budapeşte Gezilecek Yerler yazımda anlattım. Mutlaka okuyun derim. 

1.2 Doboz

Burası da yine farklı tasarımlarla donatılmış Budapeşte’nin iyi Ruin Barları’ndan. Tam 1500 kişi kapasiteli ve 2 farklı dans pistine sahip.

Ayrıca barın DJ’i, haftanın 4 günü 8 farklı müzik tarzıyla gelenleri coşturuyor. Tabii zıplayıp yorulunca insan acıkıyor.

Onun için de 1. katta tüm gece güzel hamburgerler ve sandviçler bulabileceğiniz bir sokak yemek barı var.

Budapeste_gece_hayati_doboz_ruin-bar

Budapeşte gece hayatı – Doboz Ruin Bar’ın böyle güzel bir ortamı oluyor (Fotoğraf: doboz.co.hu)

Ayrıca Doboz, tüm gece dans edenlerle dolu. Ve isterseniz burada kendi ‘house party’ inizi sadece size özel olarak düzenleyebiliyorsunuz.

 • Fiyatlar: Biralar 360-700 HUF civarında. Kokteyller genelde 1450 HUF.
 • Adres: 7. Bölge, Klauzál Sokak, No 10, 1072, Budapeşte.
 • Açılış – Kapanış Saatleri: Salı (17:00 – 02:00) – Çarşamba-Perşembe (17:00 – 05:00) – Cuma-Cumartesi (17:00-06:00) – Pazartesi günleri kapalı.

1.3 Anker’t

Gelelim Budapeşte’nin en büyük avluya sahip Ruin Bar’ına. Yine duvara asılmış sanat harikalarının içinde kendinizi müziğe bırakacağınız güzel bir mekan burası.

Eski bir fabrikadan bara çevirilen bir yer. Hem gündüz hem de gece güzel vakit geçirebilirsiniz. Kokteylleri denemeye değer.

Gündüzleri yemek yemek ve bir şeyler içmek için sakin bir mekanken, akşamları çok kalabalık ve eğlenceli oluyor. Giriş ücreti yok.

Tabii açık bir alan olduğu için mevsimlik bir bar burası. Yani sonbahar ve kış ayları kapalı, ilkbahar ve yaz aylarında açık.

 • Adres: Paulay Ede u. no 33
 • Açılış – Kapanış Saatleri: Pazartesi-Çarşamba (14:00 – 00:00) – Perşembe (14:00 – 01:00) – Cuma-Cumartesi (14:00 – 04:00) – Pazar (14:00 – 00:00)

1.4 Instant

Burası da “Ben Ruin Bar isterim ama dans da ederim” diyenlerin bayılacağı bir mekan. Ayrı odalarda farklı müziklerin çaldığı devasa bir yer ve  sabaha kadar eğleneceğiniz bir mekan arıyorsanız, sizi buraya alalım efendim.

Instant, şehrin en büyük harabe barlarından biri. 3 katlı mekanın 20’den fazla odası, 6 barı ve 3 farklı dans pisti var.

Ayrıca mekanın dekorasyonu da oldukça ilginç. İlk gittiğinizde etrafı incelemekten dans edesiniz gelmiyor.

budapeste_gece_hayati_instant

Budapeşte gece hayatı – Budapeşte Instant Ruin Bar – (Fotoğraf: instant.co.hu)

Bir de Erasmusluysanız kesin buraya gelirsiniz. Çünkü içerisi Erasmus öğrencisinden geçilmiyor. Daha sakin sezonlarda gidildiğinde giriş ücreti oluyormuş sanırım ama biz yaza doğru gittiğimiz için ücret ödemedik. ( Erasmus Şartları linkinden Erasmus hakkında bilgiler alabilirsiniz)

 • Adres: 7. bölge, Nagymező Sokak, no 38, Budapeşte
 • Açılış – Kapanış Saatleri: Her gün 10:00 – 6:00 saatleri arasında açık

Yukarıda saydığım Ruin Barlar Budapeşte’nin önde gelenlerinden. Ruin Barlar özellikle Yahudi Mahallesi Bölgesi’nde yoğunlaşmış durumda. Zaten saydıklarımın hepsi de bu bölgede.

Yahudi Mahallesi ve çevresinde, gece hayatının yoğun olduğu bölgelerde, 20 Euro’dan başlayan tüm otelleri incelemek için: Tıklayın

Ruin Bar’a gidecekseniz, önceliğiniz Szimpla Kert olmalı. Çünkü ‘Budapeşte Ruin Bar’ deyince ilk orası akla gelir. Berlin’de de Szimpla var ama Budapeşte’deki gerçekten çok daha başka.

Ruin Barlar bu şekilde. Şimdi daha çılgın gece hayatı sevenler için Hamam partilerine geçelim diyorum :

2. Budapeşte Havuz Partileri

Budapeşte’de hem gündüz hem de gece görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de termal hamamlar. Hamam denince aklınıza kapalı hamamlar gelmesin, açık havuz içerisinde şifalı termal su.

Buralarda ‘Spa’ ve ‘Party’ kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmış SPARTY diye bir olay var. Yaz aylarında ve ilkbaharda Budapeşte’de olacaksanız, cumartesi gecenizi bu çılgın partilere ayırabilirsiniz.

Hatta hemen aşağıda Budapeşte havuz partilerinde nereleri tercih edebileceğinizi yazayım diyorum :

2.1 Szechenyi Baths

Budapeşte ‘Hamamlar şehri’ olduğu için çok fazla kaplıca var aslında. Ama Szechenyi Baths, bu hamamların içinde en ünlüsü ve en büyüğü. Hatta Avrupa’nın da en büyük tıbbi hamamı olarak geçiyor. 

Budapeşte Şehir Parkı’nın içerisinde bulunan bu tarihi termal hamamın hem gündüz hem de gece ziyaretçisi bol oluyor. Çünkü içeride tam 15 kapalı sauna ve 3 büyük açık yüzme havuzu bulunuyor.

Tabii gündüz genellikle spa ve masaj hizmetlerinden yararlanıp şifalı havuzlara giriyorsunuz ve etrafı dolaşıyorsunuz.

Geceleri de tahmin edeceğiniz üzere; müzikli ve lazer görsel efektli çılgın partilere katılabiliyorsunuz.

budapeste_gece_hayati_szechenyi_bath_party-

Budapeşte gece hayatı – Budapeşte meşhur Szechenyi hamam partisi (Fotoğraf: Tripadvisor)

Özellikle bahar aylarında gitmenizi öneririm. Çünkü sıcak suya girmek o zamanlarda çok daha güzel oluyor.

Ve gece hayatında farklı deneyimleri seviyorsanız, mutlaka rezervasyon yaptırın derim. Alışılmışın dışında bir gece oluyor kesinlikle.

Termal hamama gündüz ya da gece gitmek isterseniz, hemen aşağıya fiyatlarını da yazıyorum :

 • Széchenyi Termal Hamamı Giriş Ücreti (gündüz): Hafta içi 20 € – Hafta sonu 21 €
 • Széchenyi Termal Hamamı Parti Bileti: 50 €

Eğer hamam partisine katılmak isterseniz, Budapeşte turuna çıkmadan önce mutlaka Bathsbudapest sitesinden rezervasyon yaptırın derim.

2.2 Lukacs

Lukacs Hamamları’nda yine doğal ılık kaynak suyuyla ıslanırken aynı zamanda eğlenip dans ediyorsunuz.

Lukacs’ın mantığı da Szechenyi ile aynı. Tek farkı, daha küçük olması. Yine buraya da hem gündüz hem de gece parti için gelebiliyorsunuz.

Tabii tüm hamamlarda her gün gece partisi yok. Sadece cumartesi günleri termal havuz partileri oluyor. Fiyatları ise şöyle:

Budapeste_gece_hayati_havuz_parti

Budapeşte gece hayatı – Lukacs havuz partisi – (Fotoğraf: lukacsbaths.com)

 • Lukacs Termal Hamamı Dolap Kullanımlı Günlük Bilet: Hafta içi: 3.700 HUF – Hafta sonu ve tatillerde: 3.900 HUF
 • Lukacs Termal Hamamı Parti Bileti: 50 €

Bu iki önerimin dışında daha Budapeşte’de hamam çok ama en ünlüsü yukarıda anlattıklarım. Ve Budapeşte turu sırasında partilemeye gitmeseniz de gündüz mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

Budapeşte’nin en ünlü gece hayatı kısmını oluşturan Ruin Barlar’dan ve havuz partilerinden bahsettiğimize göre şimdi klasik gece kulüplerine geçebiliriz :

Bu arada Budapeşte turuna çıkmadan önce tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz Budapeşte Gezi Rehberi yazımı mutlaka okuyun.

3. Budapeşte Gece Kulüpleri & Barlar

Başından beri hep Eski Yahudi Mahallesi’nden söz ediyorum. Çünkü Budapeşte gece hayatının kalbi bu bölgede atıyor.

Yine gece kulüplerinin ve barların birçoğu da bu bölgede, Ruin Barlar’ın aralarında bulunuyor. Bazıları da yine Yahudi Mahallesi’ne yakın konumda ve Peşte tarafında yer alıyor.

Eğer “Abi ben Ruin Bar’a giderim ama gece kulübümü ve barımı da eksik etmem” diyorsan, Budapeşte’nin bazı kulüplerini ve barlarını hemen aşağıya yazıyorum :

3.1 Peaches and Cream

Budapeşte’nin en turistik kulüplerinden birisi burası. Fiyatlar biraz tuzlu ama içerisi baya eğlenceli.

Ayrıca yukarıda Ruin Bar bölümünde anlattığım Instant mekanı ile aynı sokakta bulunuyor. Genelde gençler tercih ediyor. Bu yüzden güzel vakit geçiriyorsunuz.

budapeste_gece_hayati_gece_kuluplari

Budapeşte gece hayatı – Peaches and Cream Club – (Fotoğraf: Tripadvisor)

Mekana 22:00’dan önce girdiğiniz zaman, ücretsiz geçiş yapıyorsunuz. Yoksa giriş için ücret alınıyor.

 • Fiyatlar: Kokteyller 2000 HUF civarında.
 • Adres: Nagymezo Utca 46 – 48, Budapeşte
 • Açılış – Kapanış Saatleri: 22:00 – 05:00

Gece hayatının yoğun olduğu bölgelerde, 20 Euro’dan başlayan tüm otelleri incelemek için: Tıklayın

3.2 Hello Baby Bar

Oktogon Meydanı’nda bulunan bar, güzel korunmuş bir 19. yüzyıl sarayından kaldığı için muhteşem bir mimari yapıya sahip.

Barın avlusu geniş, bu yüzden rahat rahat dans ediyorsunuz. Mekanın geniş olan alanında genelde elektronik müzik çalıyor. Ama onun dışında küçük bir odada R&B müzik ile de geceyi geçirebiliyorsunuz.

 • Fiyatlar: Cuma – Cumartesi: 1000 HUF giriş ücreti.
 • Adres: Andrassy ut 52, Budapeşte 1062

3.3 Romkert

Burası Buda tarafında Tuna Nehri’nin hemen kenarında yer alıyor. Sadece yaz aylarında açık. Çünkü üstü açık bir gece kulübü.

Açık olduğu aylarda tıklım tıklım oluyor. Baya eğlenceli bir mekan. Romkert’i özel kılan şey ise, Gellert Tepesi’ni görebileceğiniz bir konumda yer alması.

Ama çok dolu olduğu için kendinize bir alan bulmanız da baya zor oluyor. Fiyatlar da ortalamanın üzerinde, bilginiz olsun.

 • Fiyatlar: Giriş ücretsiz
 • Adres: Dobrentei ter 9., Budapeşte 1013, Macaristan
 • Açılış – Kapanış Saatleri: 00:00 – 05:00 (hafta içi saatler farklılık gösteriyor)

3.4 A38

Şimdi normal gece kulüplerinin dışında bir mekan önermek istiyorum. O da yük taşıma gemisinin restaurant ve çılgın parti alanına dönüştürüldüğü A38 gemisi.

Gemi, Tuna Nehri’ndeki Rakoczi ve Petöfi Köprüleri’nin arasına, şehrin Buda tarafına demir atmış. Tabii gemi Petöfi Köprüsü’ne daha yakın, 10 dakika yürüme mesafesinde.

Bu arada gemide 3 kat bulunuyor. Çatı terası, restoran – salonun bulunduğu kısım ve kulüp. Fiyatları ortalamanın üzerinde olsa da mükemmel biraları, şarapları ve kokteylleri bulunuyor.

budapeste_gece_hayati_gemi_bar budapeşte gece hayatı

Budapeşte gece hayati – Macaristan gece hayatı – Budapeşte striptiz kulüpleri (Fotoğraf: Tripadvisor)

Üst güvertedeki dans pisti ve barın olduğu kısım özellikle güzel havalarda acayip hareketli oluyormuş. Tabii müzik sadece burada değil, alt güvertede de devam ediyormuş. Orası da techno müzik sevenlere ayrılmış.

Aynı zamanda yıl boyunca Dünyaca ünlü DJ’ler ve sanatçılar da A38’de sahne alıyormuş. Ben gidemedim ama ününü çok duydum bu geminin. 

Farklı bir Budapeşte gecesi hayaliniz varsa, termal havuz partilerinden sonra bu çılgın gece kulubü gemisini düşünebilirsiniz.

 • Fiyatlar: Biralar 390 – 1360 HUF arasında,  1350 – 2650 HUF arasında, yemek yemek isterseniz de sadece çorba bile 950 HUF’dan başlıyor, bilginiz olsun.
 • Adres: A38 Ship – Petofi Bridge Buda Side, Budapeşte
 • Diğer Bilgiler: A38 hakkında diğer bilgileri ve etkinlik tarihlerini a38.hu’dan öğrenebilirsiniz.

Bahsettiğim bu mekanlar dışında kaliteli şarap ve kokteyl yapan birkaç mekan daha önermek istiyorum: 

 • Tuk Tuk Bar ve Warm Up Rustic: Bu iki mekan gerçekten çok iyi kokteyl yapıyor, gönül rahatlığıyla önerebilirim. Kokteyl fiyatları 1000 – 1500 HUF civarında. (Adresleri sırasıyla: Paulay Ede u. 31 –  Kertész u. 39)
 • Kisuzem: Az turistik bar arayışındaysanız burayı önerebilirim. Genelde yerlilerin gittiği, hem yemeklerin hem de içkilerin güzel olduğu bir mekan. (Adres: Kis Diófa u. 2)

Budapeşte gece kulüpleri ve barları bu şekilde. Gece kulüplerinde çalan müzikler genelde elektronik ve R&B.

Çok kalabalık mekanlar. Özellikle hafta sonları kapılarda uzun kuyruklar olabiliyor.

Bana sorarsanız, Budapeşteye gelmişken şehirle özdeşleşmiş Ruin Barlar’ı tercih edin derim. Belki bir gece kulübünden beklediğinizi alamazsınız ama kesinlikle kasılmadan daha rahat eğlenirsiniz.

4. Budapeşte Gece Hayatı Hakkında Uyarılarım

Son olarak Budapeşte gecelerine çıkmadan önce aklınızda bulunması gereken bazı uyarılarda bulunmak istiyorum. Şöyle ki :

 • Herkesten size yardımcı olması konusunda ricada bulunmayın, güvenmeyin yani.
 • Adı duyulmayan ve güvenilir olduğunu hissettmediğiniz mekanlara girmeyin. Giriş ücreti istemeseler de çıkış parası gibi saçma bir istekte bulunabiliyorlar.
 • Yine güvenmediğiniz mekana bulaşmayın. Yoksa kabarık bir hesap ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Budapeşte kadınları (Budapeşte hayat kadınları) konusunda dikkatli olun. Sizi kendi mekanlarına götürmek isterler ve yine çok fazla hesap ödemek zorunda kalırsınız.
 • Son olarak taksici abilerden kendisinin anlaşmalı olduğu mekanlara götürmelerini sakın istemeyin. Ciddi komisyon masrafı alırlar.
 • Aşağıdaki yazılarımı okumadan Budapeşte gezi planı YAPMAYIN.
 • Otelleri de ŞURADAN alın.

Macaristan Budapeşte hakkında diğer yazılarımı da mutlaka okuyun : 

Budapeşte gece hayatı, özellikle Avrupa‘da çok ünlü geceleri olan bir şehir. Her yerde olan klasik bar ve gece kulüplerinin dışında Ruin Barlar’ı kesinlikle görülmeye değer. Ben normal barlardansa Ruin Barlarda takılmayı tercih ettim hep. Çünkü kesinlikle kasılmadan eğleniyorsunuz ve sizi rahatsız eden hiç bir durum olmuyor. Fiyatları da makul. Ayrıca hem Budapeşte gezilecek yerler içerisinde yer alan hem de geceleri çılgın partiler düzenleyen termal havuzlar da Macaristan gece hayatının en iyilerinden. Vaktiniz olursa birçoğunu deneyimlemenizi öneririm. Macaristan gezisi yapmadan önce de yukarıdaki tüm Budapeşte yazılarımı okuyun. Ve aşağıdaki sosyal medya hesaplarından bizi takip etmeyi unutmayın. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.