Budapeşte’ye Gitmek İçin 10 Efsane Neden

Budapeşte, “Avrupa’nın Kalbi”, “Doğu’nun Paris’i”, “Tuna’nın İncisi” gibi yakıştırmalarla anılınca, Budapeşte ‘ye gitmek için de nedenler haliyle çoğalıyor. Budapeşte’deki harika gezilecek yerleri gördüğümde, “Bu övgüleri sonuna kadar hakediyor” dedim açıkçası. Çünkü gündüzü ayrı güzel, gecesi ayrı güzel bu şehrin.

Dünyanın 3. büyük Parlamento Binası da burada, Avrupa ‘nın en büyük tıbbi hamamı da burada. Ve tüm yapılar hayranlık duyulacak kadar güzel.

Merak etmeyin, Budapeşte panoramik şehir manzaralarından tutun, Budapeşte gece hayatının gidilesi farklı yönlerine kadar her şeyi anlattım aşağıda. Hatta detaylı olarak anlattığım konuları, ilgili diğer yazılarıma yönlendirerek sizlere rehber olmaya çalıştım.

Budapeşte gezisinden önce mutlaka bunları bir yere not edin derim. Çünkü bu Budapeşte gezi yazılarımı okuduktan sonra, başka herhangi bir kaynağa ihtiyacınız kalmayacaktır. Şimdiden keyifli bir gezi diliyorum ve haydi gelin planlar yapmaya başlayalım:

Macaristan Budapeşte Turu Yapmak İçin 10 Neden

Öncelikle şunu belirteyim : Budapeşte’yi güzel kılan ilk şey, modernleşse de tarihi dokulara zarar verilmemiş olması. Ve bunu, Budapeşte’nin sokak aralarında gezerken her daim hissediyorsunuz.

Hatta metroya binerken bile bu hissi yaşıyorsunuz. Çünkü Budapeşte’deki metro hattı, Dünya’nın 3. eski metro istasyonuna sahip. (bu arada 1. Londra Metrosu, 2. de İstanbul Tünel)

Meşhur Macaristan Budapeşte Parlamento Binası bile henüz 100 yıllık olmasına rağmen Neo-Gotik tarzdaki en önemli mimari yapılardan biri olarak gösteriliyor.

macaristan_budapeste_parlamento_binasi

Macaristan Budapeşte – Parlamento Binası – Budapeşte gezi (Fotoğraf: pexels.com)

Macaristan Budapeşte’nin yine tarihiyle alakalı Ruin Bar’ları da çok meşhur. Gece hayatını sevmiyorsanız bile gündüz rahat rahat takılıp yaratıcı tasarımlara şaşıracağınız mekanları var.

Ruin, adı üstünde ‘harabe’ demek. Harabe yapıları alıp 10 numara yerlere dönüştürmüşler. Zaten bunların hepsini aşağıda tek tek anlatacağım, merak etmeyin.

Bu arada en baştan bir öneri de yapmadan geçmeyeyim : Eğer ki, zamanınız olur da bir Orta Avrupa Turu yaparsanız, Budapeşte’ye ilaveten mutlaka Prag ve Viyana’yı da görün.

Gitmeden önce Prag Gezilecek Yerler ve Viyana Gezilecek Yerler yazılarımız zaten bilgi ve plan için yeter de artar bile.

Neyse lafı daha fazla uzatmadan, Macaristan Budapeşte’ye gitmek için ilk güzel neden ile başlayalım diyorum :

1. Budapeşte Tarihine ve Muazzam Mimarisine Tanık Olmak

Budapeşte mimarisi deyince ilk hangi yapıdan bahsedeyim diye bir duraksadım açıkçası.

Çünkü yukarıda da söylediğim gibi bu şehre hem gece hem de gündüz aşık olunmasının en sağlam nedeni, Budapeşte’nin o muazzam tarihi mimarisi…

Bakmaya doyamadığınız bu tarihi yapılar, Barok’dan Gotik’e; Rönesans etkilerinden Art Nouveau’ya kadar birçok mimari akımı üzerinde taşıyor. Yani eğer sanat ve mimari tarihi seviyorsanız, bu şehir tam size göre.

Aynı zamanda burada Osmanlı 150 yıl hakimiyet sürdüğü için, şehirde Osmanlı’dan da izler görmek mümkün. Hatta Macar Ulusal Müzesi’nde Osmanlı eserlerini inceleyebiliyorsunuz.

Ben kısaca mimari yapılarıyla beni benden alan tarihi binaları şöyle aşağıya sıralamak istiyorum :

budapeste_gezilecek_yerler_matthias_kilisesi

Macaristan Budapeşte – Budapeşte gezi – Matthias Kilisesi’nin incelikli mimarisi (Fotoğraf:Tripadvisor)

 • Zincir Köprü: Budapeşte’nin Tuna Nehri’nde uzanan en eski köprüsü. Geceleri görüntüsü muazzam oluyor.
 • Buda Kalesi: UNESCO Miras Listesi’ndeki yer, eskiden Macar krallarının evi ve ülkeyi yönettikleri yermiş.
 • Balıkçı Tabyası: Benim manzara olarak en sevdiğim yer. Neo-Gotik ve Neo-Romanesk karışımlı mimarisi muhteşem.
 • Matthias Kilisesi: Orta Çağ’ın 2. Buda Kilisesi ve de 7. büyük kilisesi. Osmanlı’da uzun süre cami olarak kullanılmış.
 • Aziz Stephen Bazilikası: Budapeşte’nin en büyük ve en görkemli yapısı. Yapımı 54 yıl sürmüş. Neo-Rönesans bir tarza sahip.
 • Parlamento Binası: Budapeşte’nin en popüler yapısı. Çünkü burası, Dünya’nın 3. büyük parlamento binası. Gece ışıklandırmalarla birlikte muazzam görünüyor.
 • Dohany Sokağı Sinagogu: Avrupa’nın en büyük sinagogu ve Dünya’nın da 5. büyük sinogogu. Ama tasarım olarak dışı camiye, içi kiliseye benziyor.

Bu muhteşem yapılara sahip binaları ve daha fazlasını Budapeşte Gezilecek Yerler yazımda uzun uzun anlattım. Mutlaka okuyun. 

Bu güzel mimari yapıların çeşitliliği, tabii ki zengin Budapeşte tarihinden geliyor. Eski zamanlarda uzun süre Roma ve Osmanlı hakimiyetinde kaldığı için o dönemlere has izler de görüyorsunuz.

Yani Macaristan başkenti Budapeşte’de dolaşıyor olmak, tarihi sayfalarından arasında yürümeye benziyor.

İşte bu yüzden ilk sıraya aldığım bu madde, Macaristan Budapeşte’ye gelmek için en güzel neden…

2. Gündüz Spa Gece Parti Olan Termal Hamamları Deneyimlemek

Şimdi Budapeşte’ye gitmek için efsane bir maddeden söz edeceğim. O da gündüzleri spa ve masaj keyfi yapıp, geceleri de partileyebileceğiniz termal havuzlar…

Macaristan Budapeşte’nin lakaplarından biri “Hamamlar şehri” olduğu için, şehirde birçok termal havuz bulunuyor. (125 civarı) İçlerinden en ünlüsü ve en güzeli de Budapeşte Şehir Parkı’nın içindeki Széchenyi Termal Hamamı.

Hatta bu termal hamam Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamı olarak geçiyor. İçinde tam 15 kapalı saunası ve 3 büyük açık yüzme havuzu bulunuyor.

Suları sıcak ve şifalı. Tıpkı bizim Denizli‘deki Karahayıt Kaplıcalarımız gibi…

budapeste_gece_hayati_szechenyi_bath_party-

Macaristan Budapeşte – Budapeşte gezi – Budapeşte meşhur Szechenyi hamam partisi (Fotoğraf: Tripadvisor)

Tabii Budapeşte termal hamamlarının bizden farkı, cumartesi günleri ‘Sparty’ denilen çılgın bir geceyle havuzda dans ederek eğlenmek.

Bence gündüz sıcak sularda rahatlayıp şifa bulmak, gece de farklı bir gece hayatı deneyimlemek için görülmesi gereken yerlerden. Detaylara Budapeşte Gece Hayatı yazımdan ulaşabilirsiniz. Zaten okumadan asla Budapeşte gezi planı da yapmayın derim.

Gündüz ve gece ayrı olan giriş ücretlerini hemen aşağıya yazıyorum :

 • Széchenyi Termal Hamamı Giriş Ücreti: Hafta içi 20 € – Hafta sonu 21 €
 • Széchenyi Termal Hamamı Parti Bileti: 50 € (Detaylı bilgiler için bu siteyi inceleyebilirsiniz. )

3. Avrupa’daki Çoğu Şehre Göre Daha Ucuza Gezebilmek

Malum Euro son günlerde çok arttı. Bırakın yurtdışı seyahatlerini, yurt içini gezerken bile düşünür olduk. Ama yine de insan farklı bir havaya karışmadan tüm yılın yorgunluğunu atamıyor. Ya da yeni yerler görmek farklı bir heyecan katıyor her şeye rağmen.

Bu yüzden aklınızda Orta Avrupa turuna çıkmak varsa, Macaristan Budapeşte genel olarak Avrupa’nın diğer şehirlerine göre biraz daha uygun diyebilirim.

Macaristan’da Euro’da kullanabiliyorsunuz ama ben Macaristan para birimi Forint (HUF)’i kullanmanızı öneririm.

macaristan_budapeste_gezi

Prag’ı da görmeden Orta Avrupa Turu yapmayın : Macaristan Budapeşte – Budapeşte gezi – Budapeşte para birimi (Fotoğraf: pexels.com)

Fazla bütçe ayıramayıp yine de Avrupa’ya gitmek isteyenler varsa, hemen aşağıya Budapeşte’nin genel fiyatlarını yazıyorum :

 • Yemek fiyatları: 1000-3000 HUF arası
 • Kahvaltı fiyatları: 1 kruvasan – poğaça 350-700 HUF civarında.
 • Yumurtalı, ekmekli dolu kahvaltılar: 1500-2000 HUF civarında. Çay ve kahve de gayet uygun.
 • Alkol fiyatları: Biralar 300-500 HUF, kokteyller de 850-1000 HUF civarında
 • Konaklama fiyatları: 3670 HUF’dan başlıyor. Yani 10-15 Euro. Hatta şu linkten tüm Budapeşte otellerini inceleyebilirsiniz. (Tabi fiyatlar döneme göre daha az ya da daha çok olabilir).

Hemen Budapeşte ulaşım ücretlerine de değinelim. Toplu taşıma kullanacaksanız bilet fiyatları şöyle :

 • Tekli bilet: 350 Forint
 • Günlük bilet: 1650 Forint
 • 10’lu bilet: 3000 Forint

Tabii eğer “Yürüyerek gezmek mümkün değil mi?” diye soruyorsanız, bir sonraki madde tam olarak bununla ilgili :

Bu arada yukarıda bahsettiğim yeme-içme fiyatları gibi, Budapeşte vize, otel, para birimi gibi aklınıza gelebilecek tüm soruları Budapeşte Gezi Rehberi yazımda anlattım. Gitmeden önce mutlaka okuyun. 

4. Neredeyse Her Yeri Yürüyerek Gezebilmek

Evet, Budapeşte’de birçok noktayı yürüyerek gezebilmek mümkün. Çünkü her yer birbirine yakın konumlandırılmış. Bu da bizim için büyük bir avantaj sağlıyor tabii.

Çünkü yürümeyi sevenler hiç bilet parası ödemeden birkaç yer hariç tüm gezilecek yerlere yürüyerek ulaşım sağlayabiliyor.

Biz de öyle yaptık. Böylelikle hem Budapeşte sokaklarını yakından görmüş olduk hem de ulaşıma ücret ödemedik.

Bunun için oteliniz merkezi bir konumda (köprülere yakın) olursa daha iyi olur. Onun için de Peşte tarafında kalmanızı öneririm.

Hatta hemen Peşte tarafındaki 20 Euro’dan başlayan otelleri Şu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Budapeşte Sokakları-Budapeşte Gezi Rehberi-Kaynak: https://pixabay.com/en/photos/budapest/

Budapeşte Sokakları – Macaristan Budapeşte – Budapeşte gezi – (Fotoğraf: pixabay.com)

Aranızda “Ben yürümeyi sevmiyorum” diyenler de olabilir tabii. Onlar için de şehrin metro sisteminin kullanımı oldukça kolay ve bilet fiyatları yukarıda yazdığım gibi uygun.

Bunun dışında isterseniz Budapest Pass alabilirsiniz. Budapest Pass alınca bazı restoranlarda ve termal havuzlarda indirim oluyor.

Ayrıca fünükileri de bir daha ücret vermeden kullanabiliyorsunuz. “Değer mi?” derseniz; metroyu, otobüsü ve tramvayı çok kullanacaksanız, değer.

Budapest Pass fiyatları da şu şekilde:

 • 24 Saatlik: 19 €
 • 48 Saatlik: 29 €
 • 72 Saatlik: 37 €

Ama en güzeli, özellikle güzel havalarda şehrin her bir noktasını yürüyerek keşfetmek. İnanın Budapeşte gezisini böyle daha fazla içselleştiriyorsunuz.

Ama yürümeyi, toplu taşımayı istemeyenler, Budapeşte araç kiralama alternatifini de değerlendirebilir.

Hatta hemen şu linkten uygun araç kiralama fiyatlarına bakabilirsiniz. 

5. Muhteşem Panoramik Şehir Manzaraları ile Büyülenmek

İlk maddede de söylediğim gibi, Budapeşte gezisi, hem gece hem de gündüz muhteşem manzaralar sunuyor.

Akşam olmaya başladığında Tuna Nehri’nin etrafı ve tüm tarihi yapılar ışıklandırılıyor. Normal izlemesi bile etkiliyorken, tepe noktadan Budapeşte’nin muhteşem manzarasına şahit olmak insanı gerçekten büyülüyor.

Bu etkileyici panoramik manzarayı en güzel izleyebileceğiniz yerler:

 • Balıkçı Tabyası ve
 • Yeşilliklerin arasındaki Gellert Tepesi
macaristan_budapeste_gellert_tepesi

Macaristan Budapeşte – Budapeşte gezi – Gellert Tepesi’nden günbatımı (Fotoğraf: Tripadvisor)

Balıkçı Tabyası Buda tarafında. Şehrin en favori manzara gözlem alanı olarak geçiyor. Tuna Nehri’ni, Parlemento Binası’nı, Margaret Adası’nı ve daha birçok noktayı bir arada izleme şansı yakalıyorsunuz. 

Gellert Tepesi de yine Buda tarafında. Tuna Nehri’ne bakan manzarası, tüm şehri panoramik olarak görüyor.

Balıkçı Tabyası’na yürüyerek çıkabiliyorsunuz, Gellert Tepesi’ne de otobüsle gidebilirsiniz.

Özellikle gün batımına denk getirmenizi tavsiye ederim. İnanın, Budapeşte’ye bir kere daha aşık oluyorsunuz.

6. Yemyeşil Büyük Alanlarda Huzur Bulmak

Budapeşte’de yürüyüş yapabileceğiniz, etkinliklere katılabileceğiniz, oturup dinlenebileceğiniz geniş parklar ve yeşil alanlar var, evet.

Hem de bu yeşil alanlara gitmek için öyle çok uzun yol yapmanıza da gerek yok. Şehirle bütünleşmiş alanlardan bahsediyorum.

Hatta bu alanlardan biri, Dünya’nın halka açık ilk parkı olarak geçiyor. O da yukarıda anlattığım termal hamamların bulunduğu Budapeşte Şehir Parkı. 

Adının sadece park olarak geçtiğine bakmayın. İçinde her zevke uygun eğlence ya da aktivite bulunuyor. Mesela :

budapeste_gezilecek_yerler_sehir_parki

Macaristan Budapeşte – Budapeşte gezi – Budapeşte Şehir Parkı (Fotoğraf: Tripadvisor)

Göl etrafında dinlenip bir şeyler içebileceğiniz cafeler, müzeler, Macaristan’ın en eski ve en büyük hayvanat bahçesi, buz pateni pisti, sergi salonları ve lunapark gibi her yaşa hitap eden birçok alan gibi…

Ayrıca yine şehir içinde Tuna Nehri’nin tam ortasındaki Margaret Adası’ndan da bahsetmek istiyorum.

Şehre 15 dakika uzaklıkta ve tam bir kaçış noktası. Çünkü ada sadece yayalara açık. Bu sebeple de kafa dinlemek için güzel bir nokta.

Adanın içinde parklar, havuzlar, çiçek bahçeleri, spa merkezi, açık hava tiyatrosu, tarihi yapılar, yürüyüş alanları ve piknik yerleri bulunuyor.

7. Dünya’nın En Eski Metrolarından Birinde Seyahat Edebilmek

Budapeşte metrosu, başta da söylediğim gibi, Dünya’nın en eski 3. raylı sistemine sahip. Bu arada Dünya’nın ilk açılan metrosu da Londra’da yer alıyor.

Eğer raylı sistem olarak bakarsak da Dünya’nın 2. raylı sistemi, İstanbul Tünel olarak geçiyor.

Budapeşte Metro-Fotoğraf: Fortepan

Macaristan Budapeşte – Budapeşte gezi – Budapeşte metro –  Dünya’nın en eski metrosu (Fotoğraf: Fortepan)

Budapeşte’nin bu eski metrosu, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış durumda. Ve Kahramanlar Meydanı’nda bulunuyor. Mutlaka yolunuzun düşeceği bir yer yani.

Bu yüzden metro kullanacaksanız, Budapeşte turu yaparken bu hat üzerinde mutlaka seyahat edersiniz.

Bu arada Budapeste’de en düşük fiyatlardan başlayan otelleri : Şu linkten inceleyin derim. 

8. Ruin Barlar ve Budapeşte Gece Hayatı ile Coşmak

Budapeşte’de normal gece kulübü ve barların dışında şehre has bir gece hayatı söz konusu. Ülkemizde çok konuşulmuyor olsa da Avrupa’da Budapeşte gece hayatı patlamış durumda.

Peki nedir bu Macaristan Budapeşte gece hayatını özel kılan durum? Hemen cevaplayayım:

Tabii ki Ruin Bar’lar. Ruin Bar, adı üstünde harabe olmuş yapıların yaratıcı fikirlerle farklı mekanlara dönüştürüldüğü yerlere deniyor.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi yıkık dökük eşyalar resmen baştan yaratılarak sanatla buluşturulmuş, değerlendirilmiş. Ortaya da böyle insanın kasılmadan rahat rahat eğlendiği, kendini evindeymiş gibi hissettiği harika mekanlar çıkmış.

budapeste_barlar

Budapeşte Barlar – Budapeşte Gece Hayatı – Macaristan Budapeşte Ruin Barlar (Fotoğraf: pixabay.com)

Yani Budapeşte’ye geliyorsanız, Ruin Bar’ları görmeden asla gitmeyin. Gece hayatı ile aranız yoksa bile mekanlar gündüzleri de açık oluyor.

Hatta Budapeşte’nin ilk ve en ünlü Ruin Bar’ı olan Szimpla Kert’te pazar günleri kurulan çiftçi pazarından tutun, film gösterimlerine kadar her şey var.

Ben zaten Budapeşte geceleri hakkındaki her şeyi ve tüm mekan önerilerimi Budapeşte Gece Hayatı yazımda uzun uzun anlattım. Mutlaka okuyun. 

Yani Budapeşte turu yapacaksanız, mutlaka kendi zevkinize ve bütçenize uygun bir mekan buluyorsunuz. Tüm bu mekanları da dediğim gibi yukarıda verdiğim linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

9. Yerel Rehberlerle Bedava Budapeşte Turu’na Çıkmak

Avrupa’daki bazı şehirlerde olduğu gibi Macaristan Budapeşte’de de yerel rehberlerin düzenlediği bedava turlara (Free Walking Tour) katılarak şehrin önemli yerlerini gezebiliyorsunuz.

Turlar, yaklaşık 2 ya da 4 saat civarında sürüyor. Bir turun genelde 8-10 kişilik kapasitesi oluyor.

Daha önceden rezervasyona gerek yok, buluşma saatinde öylece gidip tura katılabiliyorsunuz. Düzenlenen turların sabit bir ücreti de yok, rehbere istediğiniz kadar bahşiş verebiliyorsunuz.

budapeşte_royal_palace

Macaristan Budapeşte – Budapeşte gezi – Budapest Free Walking Tour (Fotoğraf: pixabay.com)

Tabii eğer grubunuza özel tur isterseniz, özel tur olarak ayrıca yer ayırtabilirsiniz.

Ayrıca bu bahsettiğim turlar içinde turistik yerler gezdirildiği gibi; özel ilgisi olanlar için Jewish District ve Street Art Turları da düzenleniyor. Daha fazla bilgi ve tur saatleri için http://www.triptobudapest.hu/ sitesini inceleyebilirsiniz.

10. Sziget Festivali ile Müziğin Doruklarında Dolaşmak

Budapeşte’ye gitmek için en güzel sebeplerden biri de Avrupa’nın en güzel festivallerinden biri olan Sziget Festivali!

Her yıl Ağustos ayında düzenlenen bu müzik festivalinde çok iyi gruplar sahne alıyor. Ağustos ayında Budapeşte’ye gidecekseniz, tatilinizi bu festivalle birleştirmek çok güzel olabilir.

Festival 1 hafta sürüyor ve fiyatlar şöyle :

 • 7 günlük bilet: 319 €,
 • 5 günlük bilet: 279 €,
 • 3 günlük bilet: 199 €,
 • Tek günlük bilet: 75 €

Tabii fiyatlar gelen sanatçılara göre sürekli değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden gitmeden önce detaylı ve net bilet fiyatlarına mutlaka bakın derim. (Websitleri https://szigetfestival.com/en/ )

Geçen senelerde festivalde; Arctic Monkeys, Dua Lipa, Kendrick Lamar, Lana Del Rey, The Kooks gibi herkese hitap edebilecek isimler vardı.

Akabinde ise; Ed Sheeran, Florence + The Machine,The 1975, Martin Garrix, Jungle, Twenty One Pilots gibi isimler sahne alacak. Aklınızda bulunsun.

BONUS : Budapeşte’de 20 Euro’dan Başlayan Otellerde Konaklamak

Eğer, “Benim için lüks önemli değil” diyorsan; temiz, her yere yürüme mesafesinde olan ve en önemlisi bütçeni zorlamayacak oteller bulmak mümkün.

Euro da bu kadar artmışken, bence uygun bir yerde kalıp biriktirilen parayı şehri tanımak için harcamak daha mantıklı.

Tabii yine de Budapeşte’de her bütçeye ve her zevke uygun otel bulmak mümkün.

“Peki hangi bölgede kalırsak daha iyi olur?” diye sorarsanız, kesinlikle Peşte tarafında kalmanızı öneririm. Çünkü tüm olay Peşte tarafında dönüyor.

Gezilecek yerler, gece hayatı ve restoranların çoğu Peşte’de yer alıyor. Tabii “Daha sakin bir bölge olsun” derseniz de Buda tarafını öneririm.

20 Euro’dan başlayan tüm otelleri incelemek için : Şu linke tıklayın. 

Bu  bilgiler ışığında, eğer Budapeşte Otel Önerilerimi görmek istiyorsanız BURADAN bakabilirsiniz. Orada detaylıca anlattım.

Budapeşte gezisine çıkmadan önce şu yazılarımı da mutlaka okuyun: 

Macaristan Budapeşte’ye gitmek için daha çok sebep yazılıp çizilir aslında. Ben Budapeşte gezisine çıkmak için en önemli sebeplerden bahsetmek istedim. Herkes en azından 1 maddede de olsa kendini bulmuştur, içinden “Keşke gitsem” demiştir, eminim.

Ama özellikle, tüm yazılarımda da çokça tekrarladığım gibi, Budapeşte ‘deki birçok noktayı yürüyerek gezmenizi öneririm. Çünkü Budapeşte’de gezilecek yerler gece de gündüz de bir başka güzel oluyor. Şimdiden tüm Budapeşte yolcularına iyi eğlenceler diliyorum. Tüm sorularınızı yorum olarak yazmayı ve bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.