Budapeşte Gezi Rehberi (Güncel +20 Öneri)

Budapeşte, gecesi ve gündüzüyle ayrıca büyüleyen Orta Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri bana göre. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de; UNESCO Miras Listesi’ndeki yapılarının görkemli duruşu ayrı güzel, tarihi Zincirli Köprü’nün Tuna Nehri’nde zarifçe uzanışı ayrı bir güzeldir. Bu yüzden Budapeşte’yi görmek, dolaşmak, kaybolmak keyif verir insana. Sanki bir şiirin içerisinde dolaşıyormuş hissi verir. Her bir köşesi tarih kokar. İnsan huzura erir bu şehirde.

Ayrıca Budapeşte gece hayatına nam salmış Dünyaca meşhur Ruin Barları ve diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik olmasıyla da gönülleri feth eder. Ben de tüm bu güzellikleri, Budapeşte gezi rehberi başlığı altında toplamak istedim.

Ve 3 günlük harika şehir turumda deneyimlediğim her şeyi aşağıda sizinle paylaştım. Bu yazılarımı okuduktan sonra Budapeşte gezi rehberi olarak başka hiç bir kaynağa ihtiyacınızın kalmayacağının garantisini şimdiden verebilirim. Hazırsanız Budapeşte gezi rehberi önerilerim başlıyor.

1. Budapeşte’ye Başlangıç & Budapeşte Hakkında

Klasik Viyana Prag Budapeşte turlarının, kimilerine göre en güzel durağı olan Budapeşte, benim de Avrupa’da en sevdiğim şehirlerden biri oldu.

Budapeşte’de yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor.Yani 10 milyon nüfuslu Macaristan’ın yaklaşık %20’si ülkenin Başkenti Budapeşte’yi seçiyor.

Şehirde 2 milyon kişi yaşamasına rağmen; rastgele bir sokağının bile inanılmaz tatlı ve sakin olmasıyla bana “Ben burada yaşarım!” dedirtti. Şansımıza hava da o kadar güzeldi ki neredeyse her yere yürüyerek gezdik.

Zaten güzel hava yakaladıysanız, Budapeşte’yi yürüyerek gezmenizi öneririm. İnanın tam sokaklarında kaybolarak keşfedilecek bir şehir burası.

Hem Budapeşte’nin sokaklarında kaybolurken, harika binalara sahip Gotik, Roman, Osmanlı, Barok gibi tüm farklı mimari yapıları ve Art Nouveau etkilerini bir arada görebilirsiniz. Bu yüzden fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Budapeşte tam sizlik.

Budapeste de gezilecek yerler-Macaristan-Macaristan Budapeşte

Budapeste de gezilecek yerler – nerede – para birimi – vizesi

Şehir sokaklarının güzel olmasının yanı sıra, Macaristan insanlarından da söz edeyim. Macarlar genel olarak nazik insanlar.

Gençlerin çoğu iyi derecede İngilizce konuşuyor. Yol sorduğun insanlar kibarca yardımcı oluyorlar, cana yakınlar.

Yani Budapeşte sokakları ve insanlarıyla sizi sarıp sarmalayacak bir şehir. Bu yüzden aklınızda Budapeşte turu yapmak varsa, hiç vakit kaybetmeyin derim.

O zaman Budapeşte’ye gidiyorsak, Macaristan vize ve para birimi durumlarına bakalım :

2. Macaristan Budapeşte Para Birimi

Macaristan, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Macaristan Para Birimi : Hungarian Forint (HUF), yani Macar Forinti olarak geçiyor.

Yani Macaristan’ın en ünlü şehirlerinden Budapeşte’de, para birimi olarak Macar Forinti kullanılıyor.

Ve şuan için Budapeşte para birimi olarak : 1 Euro, 381 Macar Forinti 

Bu arada turistik yerlerde Euro da geçiyor ama ben paranızı HUF’a çevirmenizi öneriyorum. Bu işlemi havaalanında pasaport kontrolünden geçtikten sonra yapabilirsiniz.

Şehir içindeki yerler daha ucuz olacaktır ama pek güvenilir olmadığı için parayı havaalanında çevirmek en mantıklısı diye düşünüyorum.

Tabii yine de şehir içinde paranızı dönüştürüp sorun yaşamadığınız yerler olursa, aşağıda mutlaka yorum olarak paylaşın. Çok mutlu olurum.

Bu arada Budapeste’de en düşük fiyatlardan başlayan otelleri : Şu linkten inceleyin derim. 

3. Macaristan Vize İstiyor Mu? & Budapeşte Vize Durumu

Macaristan, AB üyesi olduğu için Schengen Vizesi ile ülkeye giriliyor. Ama bu sizi korkutmasın. Çünkü Budapeşte vizesi alırken sorun çıkardıklarını hiç duymadım.

Macaristan, Yeşil Pasaport Vize İstemeyen Ülkeler arasında yer alıyor.

Evrakları tam verince vizeniz 2-3 günde çıkıyor ve diğer ülkelere göre daha uzun süreli vize veriyorlar.

Schengen Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar ‘ı da daha önce yazmıştık. Linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Budapeşte Parlemento Binası-Macaristan Parlemento Binası-Macaristan Gezisi

Budapeşte Parlemento Binası

Almanya’nın verdiği 5 günlük vizeden sonra Macaristan 9 aylık vize verince ben çok sevinmiştim mesela. Tek yapmanız gereken tüm belgelerinizin tam olması.

Bu arada Macaristan Turistik Vize hakkında, Macaristan Konsolosluğu ‘ndan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

4. Budapeşte Hava Durumu & Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir?

‘Budapeşte’de yıl içerisinde hava nasıl oluyor’ konusuna gelirsek, şehrin hava durumu aslında biraz Ankara’ya benziyor.

Kışları soğuk, yazları da çok sıcak oluyor. Biz Mayıs ayında gitmemize rağmen hava epey sıcaktı.

Şehri görmek için bence en ideal mevsim, bahar ayları…

budapeste_gezilecek_yerler_margaret_adasi

Budapeşte’ye ne zaman gidilir derseniz mayıs ayı güzeldir

Hem aşırı turist kalabalığına girmemiş oluyorsunuz hem de havanın en güzel olduğu zamanlarda şehrin tadını çıkarıyorsunuz.

Eğer bahar aylarında gitme imkanınız yoksa ve kışın gitmeyi planlıyorsanız, yılbaşında Budapeşte’yi görmenizi öneririm. Kesinlikle çok daha keyifli olur.

Ama aç kalmak istemiyorsanız, restoranlara önceden rezervasyon yaptırın. Çünkü yılbaşında neredeyse tüm restoranlar rezervasyonla çalışıyor.

Gideceğiniz tarihi belirlediyseniz, Budapeşte Gezilecek Yerler yazımı okuyup kendinize göre bir rota çıkartın derim.

Budapeşte vize durumunu, hangi mevsimde gideceğimizi, para birimini ve insanlarını anladıysak, şimdi nerede nasıl gidilir kısmına gelelim :

5. Budapeşte Nerede?

Öncelikle çok sorulan bir soruyla başlayalım : Budapeşte nerenin başkenti?

Budapeste, Orta Avrupa ülkelerinden Macaristan’ın başkenti. Şehrin komşularını sıralayacak olursam :

 • Batıda Avusturya ve Slovenya,
 • Kuzeyde Slovakya,
 • Doğuda Romanya ve Ukrayna
 • Güneyde ise Sırbistan ve Hırvatistan bulunuyor.
budapeste_nerede

Budapeşte nerede – Budapeşte haritası

Merak edilen bir diğer soru da : Viyana Budapeşte arası kaç saat sürüyor? Onu da hemen cevaplayalım. Budapeşte Viyana tren yolculuğu yaklaşık 2-3 saat sürüyor.

Bir diğer merak edilen Budapeşte Prag tren yolculuğu ise yaklaşık 7,5 saat sürüyor.

Bu arada önemli bir konuya değinmek istiyorum : Tuna Nehri, şehri Buda ve Peşte olarak ikiye ayırıyor. Bütün olay Peşte tarafında dönüyor arkadaşlar, o yüzden Peşte’de kalmanızı öneririm.

Zaten aşağıda da kalabileceğiniz yerlerin önerisinde bulundum. Ama öncesinde şu linkten tüm otellere bir göz gezdirebilirsiniz.

Şimdi Budapeşte’nin nerede olduğu kafamızda oturduysa, nasıl gideceğimize bakalım :

6. Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Eğer vize işi hallolursa, ulaşım en kolayı. Sadece Budapeşte’ye giderken değil, şehre ulaştıktan sonra da ulaşım konusunda sıkıntı çekmiyorsunuz.

Zaten aşağıda Budapeste ulaşımından tutun, şehir içi ulaşım alternatiflerine kadar hepsini tek tek yazdım. Öncelikle uçak ulaşımı ile başlayalım :

Budapeşte Uçak ile Ulaşım 

Budapeste’ye Türkiye ‘den uçakla, diğer Avrupa şehirlerinden ise tren ya da otobüsle gidebilirsiniz.

Ben İstanbul Budapeşte’ye Sabiha Gökçen’den Pegasus ile aktarmasız olarak ulaşım sağladım. Pegasus dışında Türk Hava Yolları da aktarmasız uçuş gerçekleştiriyor.

Eskiden Türkiye’den direk olarak Wizz Air firması, inanılmaz ucuz fiyatlara uçuyormuş ama artık ülkemizden çekildikleri için aktarmasız uçuşlarda yalnızca Pegasus ve THY kalmış elimizde.

(Ama başka ülkelerden aktarmalı uçmak isterseniz, yine Wizz Air uçuşlarına bakabilirsiniz.)

Budapeşte gezilecek noktalar-Budapeşte'de ulaşım-Budapeşte uçak bileti

Budapeşte’ye nasıl gidilir

Bu arada Budapeşte uçak bileti fiyatları, 300-400 euro arasında değişiyor.

Ama kışın giderseniz fiyat 250 euro’ya kadar düşüyor. İstanbul Budapeşte arası kaç saat diye soracak olursanız, yaklaşık 2-2-.5 saat civarı sürüyor.

Budapeşte uçak biletini uyguna almak isterseniz, mutlaka En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımı inceleyin. 

Bir de Budapeşte Havaalanı’nın uzun adı, Budapest Ferenc Liszt International Airport olarak geçiyor. Bunu da son olarak belirtmiş olalım.

Budapeşte Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım 

Budapeşte Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım hem çok basit hem de çok çeşitli. Ben birkaçını hemen aşağıda sizinle paylaşayım diyorum :

Taksi ile Şehir Merkezine Ulaşım :

Biz taksiyle ulaşım sağladığımız için ilk olarak bu alternatifi yazmak istedim. Valizleri aldığınız yerden çıkınca taksiciler direk karşınıza çıkıyor ve gideceğiniz yeri söylediğinizde fiyat veriyorlar.

Havalimanı şehir merkezine biraz uzak olduğu için taksiyle 30€ civarı tutuyor. Kalabalıksanız taksiyle gitmek çok daha mantıklı. Taksiler Euro’yu da HUF’u da kabul ediyor.

budapeste_harita

Budapeşte harita – Buda ve Peşte konumları

Bu arada bizim taksici abinin yaptığı bir güzellikten bahsedeyim. Abimiz bize numarasını verip dönüşte de ararsak, havalimanına %25 daha uyguna götürebileceğini söyledi.

Bu güzel ayrıntı aklınızda bulunsun. Böyle bir seçenek de var. Taksicinize sorup bu imkandan yararlanın derim.

Otobüs ile Şehir Merkezine Ulaşım :

Sabah 4’ten akşam 11’e kadar ‘200E’ numaralı otobüs ile Kőbánya – Kispest metro durağına, gece sabaha kadar ise ‘900’ numaralı gece otobüsü ile South Pest otobüs durağına ulaşabilirsiniz.

Kişi başı otobüs bilet fiyatı ise 350 HUF gayet hesaplı yani.

Budapeşte’de Şehir İçi Ulaşım 

Şehir içi ulaşımı anlatmadan önce Budapeşte hakkında şu önemli bilginin tekrar altını çizmek istiyorum: Tuna Nehri, yukarıdaki haritada da gördüğünüz gibi kenti Buda ve Peşte olarak ikiye ayırıyor.

İki tarafı birbirine bağlayan Budapeşte’nin simgesi haline gelmiş şehrin ilk sabit köprüsü ise Zincir Köprü (Chain Köprüsü). Macarca dili ile Lanchid diye anılıyor.

Bu önemli hatırlatmadan sonra şehir içi ulaşıma dönecek olursak; eğer oteliniz merkezdeyse, yani bu iki yakayı birbirine bağlayan köprülere yakınsa, birkaç yer haricinde bence her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Biz öyle yaptık.

budapeste_gezilecek_yerler_matthias_kilisesi

Budapeşte gezisi hakkında her şeyi anlattım. (Fotoğraf: Tripadvisor)

Tabi yürümeyi tercih etmezseniz, şehrin metro hattını da kullanabilirsiniz. Budapeşte metro kullanımı oldukça kolay ve bilet fiyatları da uygun. Hatta hemen aşağıda toplu taşıma bilet fiyatlarına bakalım :

 • Tekli bilet: 350 Forint
 • Günlük bilet: 1650 Forint
 • 10’lu bilet: 3000 Forint

Bunun dışında isterseniz ‘Budapest Pass’ da alabilirsiniz. Budapest Pass alınca bazı restoranlarda ve termal havuzlarda indirim oluyor. Ayrıca fünükileri de bir daha ücret vermeden kullanabiliyorsunuz.

“Peki değer mi?” derseniz; metroyu, otobüsü ve tramvayı çok kullanacaksanız, kesinlikle değer. Budapest Pass fiyatlarını yazacak olursam :

 • 24 Saatlik: 19 €
 • 48 Saatlik: 29 €
 • 72 Saatlik: 37 €

Tabii bu anlattıklarım dışında şu linkten araç kiralama fiyatlarını inceleyerek gezinizi araba ile de yapabilirsiniz.

Viyana Prag Budapeşte Turu’ndan da kısaca söz etmek istiyorum. İnternete Prag Viyana Budapeşte turu yazdığınız zaman önünüze birçok firmanın turları çıkıyor.

Hepsi genellikle Orta Avrupa turu adı altında 1 haftalık (daha az ya da daha fazla olanlar da var) Budapeşte Viyana Prag turu düzenliyor.

Ben hiç turla bu geziye çıkmadığım için bu konuda yorum yapamıyorum ama önerim, gitmeden mutlaka Prag Viyana Budapeşte Gezi Yorumlarını iyice incelemeniz olacaktır.

Prag Gezilecek Yerler

Budapeşte Prag Viyana turu

Bazıları turdan memnun kalıyor, bazıları turla gittiğine pişman oluyor. Bu yüzden gitmeden önce iyice araştırma yapıp turdan ne beklediğinizin farkında olarak geziye katılmanızı öneririm.

Tur dışında, Prag ve Viyana’ya Budapeste’den kendiniz de ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatta hemen aşağıda tüm imkanları sayayım :

 • Otobüs
 • Tren
 • Uçak
 • Araba kiralama

İçlerinden en kolay ve pratik olanı, otobüs ile ulaşım.

7. Budapeşte’de Yeme – İçme & Budapeşte’de Ne Yenir?

Macarlarla birçok ortak yönümüz var. Bunlardan biri de yemek kültürlerimiz. Macar mutfağı ve Macar yemekleri bence Türk mutfağına çok benziyor.

Hatta Budapeşte yemek kültürü bana göre Avrupa’nın çoğu yerinden daha güzel.

budapeste_macar_gulas

Macar Gulaş – Macar Gülaş – Budapeşte yemekleri (Fotoğraf: erikredli)

Bu güzel yemeklerin en ünlüsü, Macar Gulaş. Bildiğimiz sulu patatesli havuçlu et. Birçok yerde yiyebilirsiniz. Gulaş dışında sizin için aşağıda birkaç öneride bulunayım diyorum :

Budapeşte Kahvaltı Mekan Önerilerim

Hızlı bir kahvaltı için Costa, Starbucks gibi zincir kahvecileri tercih edebileceğiniz gibi şehirde birçok güzel cafenin olduğunu da belirtmek istiyorum. Benim önerilerim adresleriyle birlikte şu şekilde :

 • STIKA Budapest: Yumurtalı, kızarmış ekmekli baconlu Avrupa kahvaltısı isterseniz, sizi buraya alalım. Ama fiyatlar ortalamanın biraz üstünde, bilginiz olsun. (Adres: Dob utca 46/A)
 • Kino Cafe: Kruvasanlı ve tatlı kahvaltılar için Kino Cafe’yi tercih edebilirsiniz. (Szent Istvan koerut 16)
 • Cserpes Tejivó: Poğaçalar, kruvasanlar, sandviçler ve kahveler gerçekten çok iyi. Servis oldukça hızlı, fiyatlar da uygun üstelik. (Sueto utca 2)
budapeste_kahvalti

Budapeste Cserpes Tejivo’daki kahvaltı çeşitleri genelde çöreklerden oluşuyor (Fotoğraf: Tripadvisor)

 • The Goat Herder: The Goat Herder’in kahveleri ve atıştırmalıkları harika, ortamı da çok güzel. Kesinlikle tavsiye ederim. (Istvan utca 5)
 • Budapest Bagel: Son olarak Budapest Bagel, adından anlayacağınız üzere ‘bagel’ satan bir yer. Ama öyle kuru kuru değil. İnanılmaz çeşitli bagelları var. En iyisi de avokadolu ve peynirli olanları. (Baross utca 4)

Budapeste kahvaltı fiyatlarından söz edecek olursam :

 • Bir kruvasan – poğaça: 350-700 HUF,
 • Yumurtalı, ekmekli kahvaltılar:  1500-2000 HUF civarında.

Budapeşte Öğle & Akşam Yemeği Mekan Önerilerim

 • Karavan: Bir nevi yemek pazarı. Karavanların herhangi birinden istediğinizi alıp açık alanda istediğiniz yere oturabiliyorsunuz. Girişte solda kızarmış hamurun arasında hamburger yapıyorlar. Daha bakarken damar tıkanıklığı yaşıyorsunuz ama tadı mükemmel.

Ayrıca yine hamurun üzerine kaşar peyniri atılan Langos da çok güzel. İkisini de mutlaka deneyin. Fiyatlar 1000 Huf civarında.

budapeste_yemek

Karavan’da böyle 2 hamurun arasına hamburger yapıyorlar – Budapeşte gezi rehberi (Fotoğraf: Tripadvisor)

 • KIOSK: Kiosk’un hem kapalı hem de açık alanı var ve ne yerseniz yiyin pişman olmuyorsunuz. Kaliteli bir mekan ve Dünya lezzetleri sunuyor. Özellikle açık alanda oturmak çok keyifli, bilginiz olsun.
 • Meatology Budapest: Hamburgerle aranız iyiyse, kesin uğrayın. Personelleri cana yakın ve konumu da çok iyi.

Önerebileceğim bu 3 mekan dışında, her türlü humus ve falafel çeşitlerini;

 • Johnny’s Bistro,
 • Basil Ica Salad and Pancake Bar,
 • Hummus Bar’da bulabilirsiniz.

Bu arada Budapeşte yemek fiyatları, 1500 HUF – 3000 HUF arasında değişiyor.

Budapeşte Kahve & Tatlı Mekan Önerilerim

London Coffee Society ve Espresso Embassy benim en çok beğendiğim yerler oldu. Buraların haricinde de ara sokaklarda çok şirin yerler gördük.

Tatlı olarak meşhur Gelarto Rosa diye bir dondurmacı var. Gül şeklinde dondurma yapıyorlar.

budapeste_espresso_kahve

Budapeste Espresso Embassy’nin kitap okuyup kahve içmelik atmosferi  (Fotoğraf: Tripadvisor)

Bir de ben gitmedim ama Sweetheart Waffle diye bir yer gördüm ve çok merak ettim, fantastik wafflelar yapıyorlar. Sizin gitmeye fırsatınız olursa, aşağıda yorum olarak mutlaka paylaşın.

Benim size önerebileceğim mekanlar bu şekilde. Tavsiyem, şehrin sokaklarını keşfederken gözünüze kestirdiğiniz yeri deneyimlemek. Öylesi çok daha güzel oluyor.

Bu arada son olarak Macaristan’da genç nüfusun dışarıda yemek yiyip vakit geçirmekten çok hoşlandığını söylemem gerek. Sanırım bu özellikleri de bize benziyor.

8. Budapeşte Gezilecek Yerler

Öncelikle şunu söylemeliyim : Budapeste’yi gezmek gerçekten çok keyifli. Hem mimari yapıları çok güçlü, hem termal kaynakların getirdiği doğal şifalı suları var hem de merkeze yakın yemyeşil alanları mevcut.

Ayrıca Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası, Parlamento Binası, Zincirli Köprü gibi hem gece hem de gündüz ayrı güzel olan göz alıcı gezilecek yerleriyle Orta Avrupa’nın en sevilen şehirlerinden…

‘Peki Budapeste nasıl gezilir?’sorusuna gelelim: Yukarıda da belirttiğim gibi şehir, Buda ve Peşte olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ama gezilecek yerlerin bir çoğu aşağıdaki haritada da gördüğünüz gibi Peşte tarafında.

Peşte tarafındaki 20-30 Euro’dan başlayan otelleri incelemek için : Şu linke tıklayın. 

budapeste_gezilecek_yerler_harita

Budapeşte gezilecek yerler haritası

Ve gezilecek yerlerin hepsi birbirine yakın mesafede. Bu yüzden dinlene dinlene tüm gezilecek yerleri yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim.

Hem bu şekilde Budapeşte caddelerini, sokaklarını da keşfetme şansı yakalıyorsunuz. Kafanızda harita ile birlikte gideceğiniz tüm yerleri oturtursanız, 3 güne dolu dolu bir Budapeste gezisi sığdırmış olursunuz.

Budapeşte’deki önemli gezilecek noktalar ise şöyle :

 • Chain Bridge (Szechenyi Lanchid) – (Zincir Köprü)
 • Budin Kalesi ve Çevresi (Buda Castle)
 • Shoes on the Danube (Tuna Nehri’ndeki Ayakkabılar)
 • Széchenyi Termal Hamamı (Szechenyi Baths)
 • Yahudi Mahallesi & Dohany Sokağı Sinagogu
 • Budapeşte Şehir Parkı (Városliget)
 • Matthias Kilisesi
 • Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere)
 • Margaret Adası (Margitsziget)
 • Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)
 • Parlamento Binası
 • Aziz Stephen Bazilikası (St. Stephen’s Basilica)

 Budapeşte Gezilecek Yerler yazımda bu yerleri detaylıca anlattım. Budapeşte gezi planlarınızdan önce mutlaka okuyun. 

9. Budapeşte Konaklama & Budapeşte Otelleri

Şimdi arkadaşlar, yazının başından beri “tüm olay Peşte tarafında dönüyor” diyorum ya, işte o cümlenin asıl önemli olduğu noktaya geldik.

Neden mi? : Çünkü Budapeste gezilecek yerler konusunda olduğu gibi, otel konusunda da Peşte tarafı daha dolu.

Ayrıca restoranların çoğu ve tüm barlar, eğlence yerleri Peşte tarafında yoğunlaşmış durumda. Hem konaklama fiyatları da genel olarak gayet uygun.

Budapeste konaklama konusunda birçok otel, hostel, apartman dairesi ya da airbnb seçeneği sunuyor.

Budapeşte-Macaristan Başkenti-Budapeşte nerede-Macaristan gece hayatı

Budapeşte geceleri bu kadar güzel işte

Biz tüm bu alternatiflerin arasından Peşte tarafındaki Basilica Friends Apartmentı tercih ettik.

Aşağıda bizim kaldığımız otel dahil tüm önerilerimi anlatacağım. Önerilerimi Buda ve Peşte kısmı olarak ikiye ayırmak istiyorum. Ama dediğim gibi Peşte kısmı daha mantıklı. Hele birçok yere yürüyerek ulaşmak, en cazip kısmı.

Şimdi nerede kalacağınıza karar verdiyseniz, sizin için tek tek araştırdığım Budapeşte otelleri önerilerine bakalım :

Otel isimlerinin üzerine tıklayarak hepsini inceleyebilirsiniz.

Peşte Bölgesi Otel Önerilerilerim

 • Basilica Friends Apartment:  Öncelikle kendi kaldığımız otel ile açılışı yapmak istedim. Açıkçası lokasyon olarak kalacak daha iyi bir yer düşünemiyorum. Çünkü hemen hemen her yere yürüyerek gittik. Ayrıca otel, metro hatlarının kesişme durağı olan Deak Ferenc Ter’in de önünde sayılır. Bu yüzden burada konaklamanızı kesinlikle öneriyorum. Dairelerin içi çok ferah ve temiz. Ayrıca personel de ilgili. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 70 Euro
 • Bohem Art Hotel: Merkezi konumda yer alan bu otelin en önemli özelliği, Macar sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapması. Ayrıca Tuna Nehri’ne yalnızca 50 metre uzaklıkta bulunuyor. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 70-80 Euro arasında değişiklik gösteriyor. (Kahvaltı dahil)
 • 12 Revay Hotel: Bu otel de çok merkezi konumda yer alıyor. Kahvaltısı güzel, odalar temiz. Ayrıca puan değerlendirmesi de 8.8 civarında. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 90-95 Euro
budapeste_otel

Budapeşte gezi rehberi – Kaldığımız Basilica Friends Apartment’den bir görüntü (Fotoğraf: booking)

 • Roombach Hotel Budapest Center : Lokasyon olarak yine tam şehrin göbeğinde bir otel burası, gece hayatının da tam ortasında. Kahvaltısı çok çeşitli, bu yüzden kendi damak zevkinize uygun bir kahvaltı yapabilmek mümkün. Odaların dizaynı da oldukça modern düşünülmüş. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 6570 Euro arasında değişiyor. (Kahvaltı dahil)
 • King Apartment: Sizin için genelde merkeze yakın otelleri seçmeye çalışıyorum. King Apartment de merkeze yakın otellerden biri. Bahçeli odaları çok huzurlu. King Apartment’in 2 kişilik 1 gece fiyatı, 45-50 Euro
 • Riverside City: “Hem Tuna Nehri kenarında olsun hem de uygun fiyatlı bir yer olsun” diyorsanız, Riverside City’yi öneririm. İçinde kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz imkanlar var. Ayrıca mikrodalga, ekmek kızartma makinası gibi işinize yarayacak kullanımlar da sunuyor. Ve konumu mükemmel. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 30-40 Euro
 • Hostel One Budapest: Şimdi yine merkeze yakın konumlu ama fiyat olarak uygun bir hostel önereceğim. Hostel temiz, çalışanlar yardımsever ve güleryüzlü. Hiç hostel deneyiminiz olmasa bile burada kalmanızı tavsiye ederim. Tek kişi 25 Euro iki kişi kalırsanız da 1 gece için 45 Euro ödüyorsunuz. (Fiyatlar döneme göre değişiyor. Bazen tek kişi 20 Euro olduğu da oluyor)

Buda Bölgesi Otel Önerilerim

 • Milford Suites Budapest: Burası Balıkçı Tabyası’na 300 metre, Zincirli Köprü’ye ise 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Metro istasyonları, gezilecek yerler ve restoranların çoğu da 500 metre uzaklıkta. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 90-100 Euro arasında değişiyor. (Kahvaltı dahil)
 • Hotel Regnum Residence: Otel, Tuna Nehri’ne ve Margaret Adası’na çok yakın bir konumda yer alıyor. Kahvaltıları oldukça zengin. Otelin bitişiğinde Osmanlı’dan kalma bir termal hamam bulunuyor. Aileler için çok uygun bir ortamı var. Eğlence isteyenler için biraz sessiz ve sakin kalabilir. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 80-90 Euro arasında değişiyor. (Kahvaltı dahil)
 • Grand Jules – Boat Hotel: Oteller, hosteller ve apartmanların dışında önerebileceğim güzel bir alternatif daha var. O da Tuna Nehri kenarında yer alan tekne otel. Bence böyle güzel manzaralı bir teknede konaklamak, farklı bir deneyim olabilir. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 80 Euro’dan başlıyor.

Şehrin iki bölgesinden de merkeze yakın yerler önermeye çalıştım. Çünkü bu şekilde zamandan daha fazla tasarruf ediyorsunuz.

Her yere yürüyerek ulaşabilmek, büyük rahatlık. Şöyle özetleyecek olursam :

 • Şehrin kalbinde olmak, eğlence mekanlarına yakın olmak ve her yere yürüme mesafesinde bulunmak isterseniz : Peşte Bölgesi daha uygun.
 • Daha sakin, eğlence merkezlerine biraz daha uzak ama yine de şehrin içinde olayım derseniz de : Buda Bölgesi’nde konaklamanızı öneririm.

Budapeşte’de 20 Euro’dan başlayan tüm otelleri şu linkten daha detaylı inceleyebilirsiniz.

10. Budapeşte Gece Hayatı & Eğlence & Alışveriş

Eveet, gelelim “Orta Avrupa geceleri çok iyi ya” diyebileceğiniz Budapeşte gecelerinden bahsetmeye.

Öncelikle Budapeste’ye gittiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken Ruin Bar’lardan söz etmek istiyorum. Peki nedir bu Ruin Barlar? :

Ruin Bar dediğimiz, aslında adı üstünde harabe haline gelmiş yapıların baştan yaratılıp; barlara, cafelere ve eğlence yerlerine dönüştürüldüğü farklı tarzlı mekanlar.

budapeste_gece_hayati_szimpla_kert

Ruin barların en popüleri Szimpla Kert (Fotoğraf: Anna Honfi)

Bence şehrin en önemli gece hayatı kısmını bu Ruin Barlar oluşturuyor. Çünkü sadece kendi sınırlarında değil, Dünya çapında bir ünü var bu barların.

Özellikle Avrupa genelinde bu barlar o kadar ünlü ki Ruin Barlar’ı gezme konseptli turlar bile düzenleniyor. Katılmak isterseniz, rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. 

Bu arada Ruin Barlar’ın çoğu, eski Yahudi Mahallesi’nde bulunuyor. Gündüzleri sakince oturabileceğiniz mekanlar, geceleri cıvıl cıvıl oluyor.

Bu meşhur Ruin Barlar’ın dışında Budapeste gece hayatının özellikle Avrupa’da patlamasının bir diğer nedeni de Termal Havuz Partiler… Yaz kış üstü açık havuzlarda çılgın partiler oluyor. 

Budapeşte Gece Hayatı - Budapeşte Kadınlar - Budapeşte Striptiz Kulüpleri - Macaristan Gece Hayatı

Budapeşte hamamları

Budapeste gece hayatı yazımda mekan önerisi var zaten ama burada da en sevdiğim Ruin Bar’dan bahsetmek istiyorum.

O da Ruin Barlar’ın en ünlüsü, Szimpla Kert. Kesinlikle bu kadar ünlü olmayı hakediyor. Mekan içerisindeki konsept, çok ilginç detaylardan oluşuyor.

Bu yüzden hem gündüz hem de gece görmenizi öneririm. Ama asıl geceleri başka güzel. Gittiğinizde mutlaka uğrayın derim.

Diğer tüm mekan önerilerim için : Budapeşte Gece Hayatı yazımı okuyun.

Budapeşte alışveriş, Budapeşte’den ne alınır?

Açık söyleyeyim : Budapeste öyle Paris ya da Londra gibi bir alışveriş şehri değil. Bizdeki Zara, Bershka gibi markaların fiyatları oralarda da aynı.

Eğer yine de alışveriş yapmak isterseniz, şehrin en ünlü caddelerini hemen aşağıya yazıyorum:

 • Andrassy ut: Şehrin alışveriş için en ünlü caddesi burası diyebiliriz. Lüks markaların olduğu bir cadde genelde. Hiçbir şey almayıp vitrinden çantalara bakarak ağlamak isterseniz (kız kıza giderseniz öyle şeyler oluyor tabi) güzel cadde. Şaka şaka yine de yürümesi güzel bir yer. Gitmişken mutlaka yolunuz düşer zaten.
 • Vaci utca: Burası daha sıradan markaların ve magnet, kupa falan almak isterseniz hediyelik eşya satan dükkanların olduğu bir cadde. Başka bir olayı yok açıkçası, yine de hediyelik eşya almak için gidilebilir.
 • Paloma: İşte burası gerçekten görmeye değer diyebilirim. Sadece alışveriş için değil, aynı zamanda şirin kafelerin de olduğu güzel bir bölge.

Macaristan Budapeste hakkında diğer yazılarımı da mutlaka okuyun : 

Budapeşte, modernleşmiş ama aynı zamanda tarihinden hiç ödün vermemiş harika bir kent. Gecesi ayrı, gündüzü ayrı güzel. Bu yüzden Budapeşte gezilecek yerlerin sabah ve akşam versiyonlarına şahit olmanızı özellikle öneriyorum. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi Peşte tarafı her bakımdan daha dolu. Peşte Bölgesi’nde konaklayarak Budapeşte gece hayatına daha yakın oluyorsunuz. Zaten diğer aklınıza takılan  Budapeşte nerede, Budapeşte vize ve Budapeşte para birimi gibi tüm soruları da yukarıda detaylıca anlattım. Budapeşte turuna çıkmadan önce mutlaka tüm yazılarımı okuyun. Ve aşağıdaki sosyal medya hesaplarından bizi takip etmeyi unutmayın. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. mehtap

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.