Manila’da Gezilecek Yerler

Manila’da gezilecek yerler, yok denecek kadar az.  Ama çok büyük olasılıkla, burada en az 1 gece geçirmek zorunda kalacaksınız. Aktarmalar hep buradan olduğu için, haliyle az da olsa şehri görme fırsatınız olacaktır. “Olsun yine de kendimiz görelim. Belki biz beğeniriz.” dediğinizi tahmin ettiğim için, sizin için ben yinede Manila’da gezilecek yerler rotası çıkarttım.

Şehrin_Haritası_ve_Gezilecek_Yerler

Manila Haritası ve Manila’da Gezilecek Yerler

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Manila’da gezilecek yerler

Manila’da gezilecek yerler noktalarının hemen hemen hepsi, şehrin Ermita bölgesinde ve Intramuros olarak bilinen eski şehir bölgesinde.Yardımcı olsun diye şehirde gezilecek yerlerin haritasını yukarıya ekledim.

Manila_Gezisi

Manila Gezisi : Manila Sokakları

Sarı olan yer old town(Eski Şehir) bölgesi.Çoğu görülecek yer o bölgede ve konaklamanızı da bu haritaya bakarak seçebilirsiniz.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

1. Rizal Park

Gezmeye, Ermita bölgesinde yer alan Rizal park dan başlıyoruz. Burası Manila’nın kalbi. İspanyol kolonilerine karşı başlatılan en güçlü ayaklanmaların olduğu ve  Dr. Jose Rizal’ın başlattığı özgürlük mücadelesinin merkezidir.

Rizal_Park_manila

Manila’da ne yapılır : Rizal Park civarında dolaşılır.

Buraya kadar gelmişken, içerideki Çin ve Japon bahçelerini ziyaret edebilirsiniz. Gelmişken görülmelidir. Sonrasında ise istikamet, Intramuros bölgesi.

2. Intramuros Bölgesi

fly insta fly insta

Rizal Park’tan çıkıyoruz ve hemen karşısında bulunan Intramuros Bölgesine yani eski şehire yürüyoruz.”Duvarıların içinde” anlamına gelen Intramuros bölgesi, beşgen şeklinde kurulu olan ve yaklaşık 4.5 km uzunluğunda surlar ile çevirili bir bölge. Manila’nın ilk kurulduğu yer ve şehrin en önemli turistik bölgesi.

Intramuros_Manila

Intramuros Girişi : Manila’da gezilecek yerler arasında önemli bir bölge

İspanyol Mimarisinin etkilerini bölgeyi gezerken hissediyor olacaksınız. Giriş ücreti yok.Ayrıca çoğu gezilecek yer olan kiliseler, müzeler, hastahaneler bu bölge içerisinde.

3. San Agustin Kilisesi

Surların içerisinden eski şehre yürüyoruz. Heryerde sizi gezdirmek isteyen insanlar sizi rahatsız edeceklerdir. Dilerseniz oldukça uygun fiyata onların rehberlik etmelerine izin verebilirsiniz. Hatta fayton kiralayıp, bölgeyi faytonla gezebilirsiniz. Surlardan girdikten sonra hemen solda bu kiliseyi göreceksiniz.

Manilada_Gezilecek_Yerler

Manila’da Gezilecek Yerler : San Augustin Kilisesi

Aslında hem kilise hem de müze.1586 yılında temelleri atılan kilise, 2. Dünya Savaşı’nda Intramuros içerisinde bombalanmayan tek yapı imiş.

Lütfen öncelikle aşağıdaki Youtube videomu izleyin. Hatta kanala da ücretsiz abone olun. Orada daha yüzlerce şehri ve ülkeyi paylaştım.

Ayrıca Filipinler’in en eski kilisesi. Bu arada karşısında bulunan ve önemli müzelerden birisi olan olan Casa Manila’ya gidebilirsiniz. Çıkışta alt katlarda bulunan kafelerde kahve içerek biraz da olsa dinlenebilirsiniz.

4. Manila Katedrali

fly insta fly insta

Kilise’den çıktıktan sonra hemen köşebaşında bulunan bu katedrali’de ziyaret edebilirsiniz. Hatta şanslıysanız, düğün merasimine de şahit olabilirsiniz.

Manila - filipinler - düğün

Manila Katedrali’nde Denk Geldiğimiz Düğün : Manila’da gezilecek yerler

5. Santiago Kalesi

Eski şehrin en son durağı olan ve kuzey kesiminde yer alan Santiago kalesine ilerliyoruz. Burası 1571 yılında İspanyolların ganimetlerini topladıkları yer olarak kullanılmış.

Forth_Santiago

Forth Santiago : Santiago Kalesi : Manila’da gezilecek yerler

Ayrıca hapishane,işkence ve ölüm merkezi olarak yıllarca Filipinler tarihine tanıklık etmiş. Aslında sadece Manila’da değil, ülkenin dört bir yanında bu üzücü durumları görebiliyorsunuz.

6. Binondo China Town (Çin Mahallesi)

Artık Intramuros bölgesinden çıkıyoruz. Yaklaşık 3-4 saatlik bir eski şehir gezisi sonrasında, şehrin kuzeyinde bulunan Binonda Çin mahallesine gidiyoruz.Burası Manila’nın Çin mahallesi. Çin kültürünün etkilerini görebilir ve Çin yemeklerini tadabilirsiniz.

Manila_Gezilecek_Yerler

Binondo Çin Mahallesi : Manila’da gezilecek yerler

Bu bölge oldukça pis bir bölge. Çin mahallesine gelmişken nefes almak için Lucky China Town AVM’ye gidebilirsiniz. Çünkü hem havadaki pis koku hem de nem insanın nefes almasını oldukça zorlaştırıyor.

7. Quiapo Kilisesi

Zenci İsa Heykelini gördüğüm kilise. Başka da bir esprisi yok. Kilisenin etrafında kurulu olan pazarda yerel halkın yaşamını gözlemleyebilirsiniz. Ama olmazsa olmaz bir yerde değil açıkçası.

Filipinlerin_Başkenti_Manila

Filipinler’in Başkenti Manila Sokakları : Şehrin Her Sokağında Fakirlik Diz Boyu

Oldukça pis. Heryerde satıcılar,dilenciler… Ülkenin gerçek yüzüne ve fakirliğe bir kez daha şahit olabilirsiniz.

8. San Sebastian Kilisesi

Hala kilise görmekten ve şehirdeki pislikten bıkmadıysanız, son kilise olan bu kiliseyi de görebilirsiniz.

Manila_Otelleri

Manila Otelleri Bölgesi : Makati Bölgesi Sokakları

Biz, artık biraz nefes alıp, denizle kavuşalım diyoruz. Filipinler’in asıl olayına, denize koşuyoruz. Sahil bölgesinde bulunan Manila Bay yani Manila Körfezi’ne gidiyoruz.

9. Manila Bay

Artık akşamüstü günbatımını izleme zamanı. Atlıyoruz bir taksiye, “bizi denizle buluştur.Bize bu kadar yeter Sir” diyoruz taksiciye. Her zamanki gibi kalabalığı yara yara geçip gidiyoruz.

Bir sonraki durak Coron Adası. Aşağıdaki videomu sonuna kadar izleyip kanala ücretsiz abone olmanızı öneririm

Günün yorgunluğunu atmak için kendimizi deniz kenarına atıyoruz. Ruhumuzu dinlendirip,derin düşüncelere dalıyoruz. İnsan hayatını sorgulamadan edemiyor. Biraz kendimizle yüzleşiyoruz…

Filipinler_Gezi_Notları

Jeepney : Manila’da ulaşımın can damarı

Benim, Manila’da gezilecek yerler hakkında önerilerim bu kadar. Bu, güzeller güzeli ülkenin giriş kapısı olan Manila hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Manila Gezi Rehberi yazımda, en ince ayrıntısına kadar okuyabilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.