Manila’da Gezilecek Yerler

Manila’da gezilecek yerler, yok denecek kadar az.  Ama çok büyük olasılıkla, burada en az 1 gece geçirmek zorunda kalacaksınız. Aktarmalar hep buradan olduğu için, haliyle az da olsa şehri görme fırsatınız olacaktır. “Olsun yine de kendimiz görelim. Belki biz beğeniriz.” dediğinizi tahmin ettiğim için, sizin için ben yinede rota çıkarttım.

Şehrin_Haritası_ve_Gezilecek_Yerler

Şehrin Haritası ve Gezilecek Yerler

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Manila’da gezilecek yerler noktalarının hemen hemen hepsi, şehrin Ermita bölgesinde ve Intramuros olarak bilinen eski şehir bölgesinde.Yardımcı olsun diye şehirde gezilecek yerlerin haritasını aşağıda ekledim.Sarı olan yer old town(Eski Şehir) bölgesi.Çoğu görülecek yer o bölgede ve konaklamanızı da bu haritaya bakarak seçebilirsiniz.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, “Ekonomik otel arama motorları” yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

  • Rizal Park : Gezmeye, Ermita bölgesinde yer alan Rizal park dan başlıyoruz. Burası Manila’nın kalbi. İspanyol kolonilerine karşı başlatılan en güçlü ayaklanmaların olduğu ve  Dr. Jose Rizal’ın başlattığı özgürlük mücadelesinin merkezidir. Buraya kadar gelmişken, içerideki Çin ve Japon bahçelerini ziyaret edebilirsiniz.
Rizal_Park_manila

Manila’da ne yapılır : Rizal Park civarında dolaşılır.

  • Intramuros Bölgesi : Rizal Park’tan çıkıyoruz ve hemen karşısında bulunan Intramuros Bölgesine yani eski şehire yürüyoruz.”Duvarıların içinde” anlamına gelen Intramuros bölgesi, beşgen şeklinde kurulu olan ve yaklaşık 4.5 km uzunluğunda surlar ile çevirili bir bölge. Manila’nın ilk kurulduğu yer ve şehrin en önemli turistik bölgesi.

İspanyol Mimarisinin etkilerini bölgeyi gezerken hissediyor olacaksınız. Giriş ücreti yok.Ayrıca çoğu gezilecek yer olan kiliseler, müzeler, hastahaneler bu bölge içerisinde.

Intramuros_Manila

Intramuros Girişi

  • San Agustin Kilisesi : Surların içerisinden eski şehre yürüyoruz. Heryerde sizi gezdirmek isteyen insanlar sizi rahatsız edeceklerdir. Dilerseniz oldukça uygun fiyata onların rehberlik etmelerine izin verebilirsiniz. Hatta fayton kiralayıp, bölgeyi faytonla gezebilirsiniz. Surlardan girdikten sonra hemen solda bu kiliseyi göreceksiniz.

Aslında hem kilise hem de müze.1586 yılında temelleri atılan kilise, 2. Dünya Savaşı’nda Intramuros içerisinde bombalanmayan tek yapı imiş. Ayrıca Filipinler’in en eski kilisesi. Bu arada karşısında bulunan ve önemli müzelerden birisi olan olan Casa Manila’ya gidebilirsiniz. Çıkışta alt katlarda bulunan kafelerde kahve içerek biraz da olsa dinlenebilirsiniz.

Manilada_Gezilecek_Yerler

Manila’da Gezilecek Yerler : San Augustin Kilisesi

  • Manila Katedrali : Kilise’den çıktıktan sonra hemen köşebaşında bulunan bu katedrali’de ziyaret edebilirsiniz. Hatta şanslıysanız, düğün merasimine de şahit olabilirsiniz.
Manila_Gezi_Notları

Manila Katedrali’nde Denk Geldiğimiz Düğün

  • Santiago Kalesi : Eski şehrin en son durağı olan ve kuzey kesiminde yer alan Santiago kalesine ilerliyoruz. Burası 1571 yılında İspanyolların ganimetlerini topladıkları yer olarak kullanılmış. Ayrıca hapishane,işkence ve ölüm merkezi olarak yıllarca Filipinler tarihine tanıklık etmiş.
Forth_Santiago

Forth Santiago : Santiago Kalesi

  • Binondo China Town (Çin Mahallesi) : Artık Intramuros bölgesinden çıkıyoruz. Yaklaşık 3-4 saatlik bir eski şehir gezisi sonrasında, şehrin kuzeyinde bulunan Binonda Çin mahallesine gidiyoruz.Burası Manila’nın Çin mahallesi. Çin kültürünün etkilerini görebilir ve Çin yemeklerini tadabilirsiniz. Bu bölge oldukça pis bir bölge. Çin mahallesine gelmişken nefes almak için Lucky China Town AVM’ye gidebilirsiniz. Çünkü hem havadaki pis koku hem de nem insanın nefes almasını oldukça zorlaştırıyor.
Manila_Gezilecek_Yerler

Binondo Çin Mahallesi

  • Quiapo Kilisesi: Zenci İsa Heykelini gördüğüm kilise. Başka da bir esprisi yok. Kilisenin etrafında kurulu olan pazarda yerel halkın yaşamını gözlemleyebilirsiniz. Ama olmazsa olmaz bir yerde değil açıkçası. Oldukça pis. Heryerde satıcılar,dilenciler… Ülkenin gerçek yüzüne ve fakirliğe bir kez daha şahit olabilirsiniz.
  • San Sebastian Kilisesi : Hala kilise görmekten ve şehirdeki pislikten bıkmadıysanız, son kilise olan bu kiliseyi de görebilirsiniz.
  • Manila Bay : Artık akşamüstü günbatımını izleme zamanı. Atlıyoruz bir taksiye, “bizi denizle buluştur.Bize bu kadar yeter Sir” diyoruz taksiciye. Her zamanki gibi kalabalığı yara yara geçip gidiyoruz. Günün yorgunluğunu atmak için kendimizi deniz kenarına atıyoruz. Ruhumuzu dinlendirip,derin düşüncelere dalıyoruz. İnsan hayatını sorgulamadan edemiyor. Biraz kendimizle yüzleşiyoruz…

Benim, Manila’da gezilecek yerler hakkında önerilerim bu kadar. Bu, güzeller güzeli ülkenin giriş kapısı olan Manila hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Manila Gezi Rehberi yazımda, en ince ayrıntısına kadar okuyabilirsiniz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !