Ocak Ayında Gidilecek 10 Yer

Ocak ayı. Hoşgeldin başımın belası. Her gelişin bir sıkıntı, her gidişin bir sevinç. Sevemiyorum şu mevsimi. Özellikle bu ayı. Günlerin kısalmasına mı üzüleyim, şehirlerin donmasına mı ? Yoksa yaz tatiline hala onca zaman var diye tadımın kaçmasına mı ? Ya da “Hoşgeldin” deyip, kar yağdıktan sonra o tertemiz havanın kokusunu içime çekerken, elimdeki kahvenin tadını ala ala, anın tadını çıkararırken yaşayacaklarıma sevinsem mi ?

Bir pazar sabahı kır evinde gece yaktığım şöminenin renk cümbüşüne bakıp, tavana düşen yağmur tanelerini dinleyerek uykuya daldığım o günlerin geldiğine mi sevinsem ? Ya da kar yağdıktan sonra buğulanan camın penceresinden bakarak, dışarının buz gibi olduğunu bilip, pazar günü sıcacık evin içerisinde geçireceğim huzurlu bir günde hissetiğim o heyecanlar tekrar geri geldi diye mi sevinsem ? Yine de her mevsim güzel be. Hoşgeldin…

Bu arada, Kışın gezilecek ülkeler yazımdan, detaylı olarak Kışın gezilecek yerleri de okuyabilirsiniz.

Ocak Ayında Nereye Gidilir ? Ocak Ayı Gezi Önerileri

Karı, soğuğu, çamuru, yağmuru geçiyorum. Şimdi sana başka dünyalardan bahsedeceğim. Belki de daha önce hiç tatmadığın, hayatın boyunca hiç yaşamadığım bir duygu olan, kış ortasında yaz mevsimini yaşayacağın, yani kışın denize girilecek yerler hatta donacak yerler hakkında rotalar çıkaracağım.

Coron-Filipinler

Coron-Filipinler

Türkiye’de sıfırın altında bilmem kaçı görürken, Tayland’ta 30-40 derece sıcaklığın altında sahile oturup, bembeyaz kumların üzerinde keyif çatmak varken, Filipinler’e gidip 7.000’den fazla adanın huzurana erip palmiye ağaçlarının keyfini sürmek varken ya da Hindistan’ın kutsal nehri Varanasi’ye gidip yeniden doğacaklarına inanan Hindular’ın ölü bedenlerinin tek tek yakılıp, kül oluşuna şahit olup, hayatı sorgulamak varken, sanırım bu kış yine bir yerlere kaçmak gerekecek.

Bu yazım çok ama çok uzun olacak. O yüzden bir çay koyup, öyle okumanızı öneriyorum. 3-5 satır bilgi değil, elimden geldiğince rotalar çıkararak ocak ayı gezilecek yerler rotalarını anlattım.

Yine o merak, yerinde duramama, yola düşme, keşfetme, öğrenme, mutlu olma, hayatı yaşama, hayallerinin peşinde olma aşkı. Yine durmak bilmeyen bir seyahat etme açlığı, sevdası … Sahi hangi mevsimde nereye gidilir ? Ya da kış ortasında yani Ocak ayında nereye gidilir ? Ocak ayında gidilecek en güzel ülkeler ve şehirler nerelerdir ? Başlıyorum anlatmaya.

1-Siem Reap-Kamboçya

Güneydoğu Asya’ya gitmek için en güzel dönem geldi çattı. Sabah akşam “Tayland’a git, Malezya’ya git, şuraya git, buraya git !” diye söylenip duruyordum ya hani. İşte bu cennet ülkelere gitmek için en güzel dönem başladııııı. Evet biliyorum. Henüz bu ülkelerin hepsinin “Gezi Rehberi” tadında yazılarını yazmadım.

Siem Reap Kamboçya

Siem Reap-Kamboçya : Ocak ayında gidilecek yerler

Ama “Hani belki gidecek olursun da kaynak arayışındasındır.” diyerekten, sana bildiğim her şeyi özet olarak sunayım dedim. Şimdi. İlk önerim Kamboçya’dan başlıyorum.

Özellikle Asya Kıtası’na gidecek arkadaşlar : Lütfen, aynı zamanda Asya Kıtası Gezi Rehberi yazılarımı da okuyunuz. Gittiğim bütün ülkeleri rota halinde o yazımda anlattım.

Kamboçya acıların ve dertlerin ülkesi. Yaklaşık olarak 2 milyon civarında insanın öldüğü bir dönem olan 1970’ler, hala halkın yüzünde görülebiliyor.

ocak_ayı_gezi

Siem Reap-Kamboçya Kışın gidilecek sıcak ülkelerden

İşte bu güzel insanların ülkesinde, 2 milyondan fazla insanın her yıl ziyaret ettiği, dünyanın en büyük dini mabedi olan Angkor Wat bulunuyor ve sadece burayı gezmek için, en az 2-3 gün ayırmak gerekiyor.

Lütfeni yurtdışına gitmeden önce, eğer ki bana oteller konusunda danışmak istiyorsanız, öncelikle Yurtdışı konaklama siteleri yazımı okuyunuz. Aradığınız tüm soruların cevaplarını o yazımda verdim.

Sadece Siem Reap değil; tüm Kamboçya için söylüyorum : Sanırım günde 30-40 dolar, bu ülkede gezmek için yeterki olur ve gelmişkin mutlaka Phnom Penh de listenizde olsun derim.

Uçak biletleri, genelde Tayland aktarmalı gidiş geliş 500 dolar civarında oluyor. Siem Reap’deki ekonomik oteller linkinden, otellere bakabilirsiniz. Fiyatlar oldukça uygundur.

2-Agra-Hindistan

fly insta fly insta

Hayatını hiç sorguladın mı ? “Niye varım, nereye kadar böyle gidecek, insan ne için yaşar ?” gibi saçma sapan sorularla kendini yüzleştirdin mi ? Ben yüzleştirmemiştim. Ta ki Hindistan’a gidene kadar.

Bu ülke adamı öyle bir çarpıyor ki, hayata bakışın, beklentilerin, heyecanın, ümidin… Her şeyin değişiyor. 300 milyondan fazla insanın sokaklarda büyüyüp, sokaklarda doğup aynı zamanlarda sokakta can verişlerini kanlı canlı izliyorsun.

ocak - ayından - gidilecek - ülkeler - hindistan

Tac Mahal-Hindistan

Fakirlik, yoksulluk her şeyden öte koskoca bir yokluk… Ama her şeye rağmen öyle güzellikler ve zenginlikler var ki bu ülkede. Ne gibi ? Tac Mahal gibi. Belki Hindistan’a ya aşık olursun ya nefret edersin. Ama emin olduğum tek bir şey varsa, Agra’da bulunan Tac Mahal’i sen de çok seveceksin.

Tac Mahal’i öyle 2-3 satıra sığdırmak olmaz tabi. O yüzden Tac Mahal Agra Hindistan yazımızdan detayları okuyabilirsiniz. Cuma günleri kapalı olan Tac Mahal’ e giriş 12 dolar. Hindistan’daki tek para harcayağınız yer desem yeridir. Çünkü normal şartlarda 30 doları har-ca-ya-maz-sınız.

ocak_ayı_hindistan_gezi

Hindistan’da Çok Popülerdik-Amber Kalesi-Jaipur

Hindistan bizden vize istiyor (Hindistan vizesi yazımda anlattım.) ve uçak biletleri ortalama 1,000-1,500 TL arasında değişiyor. Hindistan’ı ziyaret etmek için en güzel dönem Kasım-Haziran dönemi. Gelmişken en az 2 hafta kalmanı öneririm ve özellikle Varanasi, Jaipur gibi şehirlere de uğramanı tavsiye ederim. Agra otelleri için tıklayınız.

Hindistan hakkında sorular sormadan önce, lütfe Hindistan yazılarımı ve Hindistan Gezi Rehberi yazılarımı okuyunuz.

3-Koh Phangan-Tayland

Yine Tayland hep Tayland. 3 kez gittim 30 kez daha giderim. Masmavi deniz, bembeyaz kum, sıcacık güneş, muhteşem tapınaklar, lezzetli sokak yemekleri, büyüleyici adalar, sevimli maymunlar, filler, kaplanlar… Saatlerce Tayland hakkında konuşup, hayallerden bahsedebilirim. Öyle güzeldir ki !

Tayland-Bangkok

Tayland-Bangkok

İşte bu muhteşem Güneydoğu ülkesine gitmek için en güzel dönem Ocak-Şubat ayları olarak geçiyor. Nefesini kesecek onlarca adadan dilediğini seçebilirsin. Bangkok aktarmalı her yere uçak bulabilirsin. Gideceğin en güzel adalardan birisi de Koh Phangan olacak. Hatta zmaan kalırsa da, en kuzeye mutlaka git derim. Nereye mi ? Chiang Rai ve Chiang Mai’ye.

Tayland’a gitmeden önce lütfen, kullandığım en iyi uçak bileti arama motorları yazılarımı okuyunuz.

Peki bu arada sadece Koh Phangan mı ? Hayır tabiki de. Hemen yanıbaşında Koh Samui de mutlaka görülmeli. Bu 2 adayı iyice araştırın derim. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

Gelmişken de en az 1 hafta veya 10 gün kal. Tayland bizden vize istemiyor ve günde 40-50 dolar yeterli olur. Ayrıca Bangkok-Chiang Mai- Pattaya-Phuket rotasını da görmeye çalış.

Gelmişken de, kalabildiğin kadar kalmanı öneririm. Uçak biletleri ise genelde 1,600-2,000 TL arasında değişiyor. Tayland otellerine göz atmak için tıklayınız.

4-Stockholm-İsveç

fly insta fly insta

İskandinav ülkelerine kış aylarında gitmek ne kadar mantıklı ? Tamam Stockholm harika bir şehir. Özellikle Gamla Stan’ın güzelliği, büyüleyici metro istasyonları, parkları, sokakları… 40 kez söyledim belki. Biliyorum. Ama kış ayında neden İsveç’e gidilmelidir ? Anlatayım.

Çok pahalı olacaktır belki ama şu meşhur Aura (Kuzey Işıkları) ışıklarını görmek için Kiruna Bölgesi’ndeki Jukkasjari Köyü’ne gideceksiniz.

Bu köyden hem meşhur Aurora ışıklarını görebilir hem de buz oteli ziyaret edebilirsiniz. Bu tatiliniz çok çılgın ve diğerlerinden farklı olacaktır. Ama dediğim gibi çok pahalıya mal olur.

Aura-Kuzey Işıkları

Aura-Kuzey Işıkları

Bütçe olarak ; günde 50 euro YETMEZ. Normal şartlarda en az 60-80 Euro götürmenizi öneririm. Hatta daha da kuzeye çıktıkça bu fiyat artacaktır. Tabi bu sizin bütçenize ve seyahat yönteminize bağlı.

Unutmayın ki burası dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi. Uçak biletleri 400-600 TL arasında değişiyor ve İsveç bizden schengen vizesi istiyor. İsveç otelleri için tıklayınız.

5-Kuala Lumpur-Malezya

Salamat Datang. İlk bu kelimeyi duyunca baya bir gülmüştüm. Nedense çok eğlenceli gelmişti. Kendileri Malay dilinde “Hoşgeldiniz” demektir. Malezya, kuzeyinde Tayland, güneyinde ise Singapur ile komşu olan zengin tropik güzelliklere sahiptir. Son zamanlar da parlayan finans ve ticari faaliyetleri nedeniyle dünyanın önde gelen destinasyolarından birisi olmaya aday bir ülke haline geldi.

Malezya - Kuala Lumpur - ocak - ayında - gidilecek - ülke

Malezya-Kuala Lumpur

Malezya aslında müslüman bir ülke. Ama Kuala Lumpur‘un Batu Caves adında hindu tapınağı olan meşhur yer sayesinde, müslüman bir ülke olduğunu bir çok kişi unutuyor. Ben de bilmiyordum. Taki gidene kadar.

O yüzden mutlaka Batu Caves’i görmeden Kuala Lumpur’dan dönme derim. Kuala Lumpur’a gelince de; Petronas İkiz Kuleleri, Çin Mahallesi, Hint Mahallesi, Alışveriş merkezleri, Camileri ve meydanlarını karış karış gezmeni öneririm. Yine söyleyeyim. Nefesim kesilmedi. Ama buralara kadar gelmişken görülmeli.

Hatta Malezya’nın en güzel yerlerinden birisi olan Langkawi’ye de mutlaka geçilmeli. Malezya için Günde 30-40 dolar ayrılmalı. Komşu ülkelere de kaçılmalı.

Malezya bizden vize istemiyor ve bir çok firma direkt olarak Kuala Lumpur’a uçuyor. Fiyatlar da genelde 1,500-2,000 TL arasında. Kuala Lumpur otelleri için tıklayınız.

6-Singapur

“Deniz. 50’den fazla ülke gördüm, bilmem neler yaşadım diyorsun da, neden hiç biryer de yaşamayı düşünmedin ?” diye soran arkadaşlara cevabımı veriyorum : Singapur’u çok istedim ama olmadı. Bana göre Singapur’dan gerisi yalandır. Gerçi henüz Kanada ve Avustralya’yı görmedim ama beni Singapur çok derinden sarsmıştı.

Singapur

Singapur :Ocak ayında nereye gidilir

Sokakları, parkları, altyapıları, yemekleri, düzeni, gelişmişlik düzeyinin Avrupa’daki ülkelerin % 90’ına kök söktürür derecede oluşu ve her şeyden öte insana olan saygıları beni mest etti. Aşık oldum bu ülkeye. Tek sıkıntı ise çok pahalı oluşu idi. Günde 50-60 dolar civarında harcamak gerekiyor.

Hatta bu bile az derim. Eğer Endonezya veya Tayland gibi ülkelere gelir de, biraz vaktiniz kalırsa, muhakkak Singapur’a da 2-3 gün ayırın. Vize istemez ama dediğim gibi pahalıdır. Uçak biletleri de genellikle 1,700-2,000 Tl arasında değişir. Singapur otelleri için tıklayınız.

7-Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Son model arabalar, dünyanın en pahalı markaları, denizin ortasındaki dev şehirler, dünyanın en yüksek binası, en en en… Gözlerimin faltaşı gibi açıldığı “Bu kadar da olmaz heralde !” dediğim, çölün ortasında parlayan bir şehir. Ama Dubai’de ne tarih var ne de kültür. Bu açıdan etkilemez adamı. Kimseyi kandırmayalım şimdi. Ama farklıdır işte.

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri : Ocak ayı gezi önerileri

Hiç birşeyin olmadığı topraklarda nasıl olur da 21 y.y’ın en önemli, en parlak şehirlerinden birisini yarattılar ? Söyleyeyim : Petrolden kazandıklarını, turizme yatırdılar.

Petrol yataklarından dolayı (Dünyadaki petrol rezervinin % 10’u Dubai’de bulunur.) o kadar çok zenginler ki, bu zenginliklerini devam ettirmek amacıyla, şirketleri Dubai’ye taşımak için vergi almamaya başladılar ve tüm şirketleri teşvik ettiler.

Afganistan, Pakistan ve Filipinler gibi ülkelerden de ucuz işçilik sağlamak için binlerce gariban insanı umut peşinde koşsunlar diye Dubai’deki inşaatlarda, şirketlerde çalıştırdılar. Sonunda da bunu başardılar ve dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden birisi oldular.

Özellikle Dubai’den aktarmalı uçuş yapacaklara : Dubai transit vize istemez. Eğer aktarma süreniz uzun olacaksa, e vize alıp Dubai’yi de gezin derim.

Eğer bu şehre gelirsen ; mutlaka bir gün Çöl Safarisi yapmak gerekir. Ayrıca, gezilecek yerler olarak meşhur Burj Khalifa ve içindeki devasa alışveriş merkezini görebilirsin.

Günde 50-60 dolar Dubai için yeterli olur. Dubai bizden e-vize istiyor ve gelmişken en az 2-3 gün kalmanı öneririm. Ayrıca 2 saatte ulaşabileceğin Abu Dabi de listende olsun derim. Dubai otelleri için tıklayınız.

8-Coron-Filipinler

Filipinler. Bak yine yazmadan geçemedim. Ama bu sefer başka bir adasını yazayım istedim. Bir çok şehir, bir o kadar da ülke gördüm. Ama Filipinler’in doğası, huzuru, sahilleri, denizi, adaları beni benden aldı. Hele o henüz keşfedilmemiş, bozulmamış dokusu…

Kayangan Gölü-Coron Adası

Ocak Ayında Gidilecek Güzel Ülkelerden Filipinler

Bu zamana kadar kime Filipinler’i önerdiysem, geri döndükten sonra 1 kişi bile pişman olmadı. O yüzden sana da önermeden geçemeyeceğim. Şimdi. Bu ülkenin Coron diye bir adası var.

Dünyanın en güzel dalış merkezlerinden birisi olmanın yanında hani o filmlerde gördüğün palmiye ağaçları, bembeyaz un gibi kumları olan sahiller var ya !

İşte bunlar hep Filipinler’de. Eğer yolun düşerse ; 7000’den fazla adası olan bu ülkenin en güzel adalarından Coron’u da mutlaka görmeni öneririm.

Manila’dan kalkan uçaklarla Coron’a geleceksin ve gelmişken de en az 3 gün kalmalısın. Günlük 50 dolar çok rahat yeter.

İlgili yazılarım : Filipinler gezi rehberi, Manila Gezi Rehberi, El Nido Gezi Rehberi yazılarıma da bakınız.

Hatta Coron Gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz. Filipinler bizden vize istemiyor ve uçak biletleri ortalama 500 dolar civarında.

Uçak bileti siteleri yazıma bakabilirsiniz. Son olarak Filipinler nasıl bir yer diye merak ediyorsan, göresin diye vidyosunu da yukarıya ekledim. Ah Filipinler ah…

9-Kahire-Mısır

Kış ortasında hala yaz ayını yaşayabileceğimiz güzel yerlerden birisi de Mısır. Daha önceden bir çok kez Mısır’ın Başkenti Kahire’yi övmüş ve mutlaka gitmen gerektiğini zaten söylemiştim.

Gitmişken de ; Mutlaka Mısır piramitlerini görmeden dönmemen gerektiğini ve gelmişken deve veya at kiralayarak, çöl sıcağının ortasında bulunan büyüleyici piramitlerin etrafını gezmeni önermiştim.

Kahire-Mısır Couchsurfing Arkadaşlarımız İle

Kahire-Mısır Couchsurfing Arkadaşlarımız İle : Ocak ayı gezi turu önerileri

Ayrıca Ain Sokhna diye bir yer var hemen Kızıldeniz kıyılarında yer alıyor ve harika tesisleri var; buraya da sanırım 1-2 saatte araçla ulaşabilirsin demiştim.

Akşamları da, Kahire’de bulunan Nil nehri etrafında kurulu kafelerde ve restoranlarda güzel bir Mısır yemeği yiyebileceğini, nargile seviyorsan hayatında tadabileceğin en güzel nargilelerden birisini içebileceğini belirtmiştim.

kahire_ocak_ayı_gezi

Mısır Piramitleri : Ocak ayı gezilecek ülkeler

Ama bu sefer Sharm El Sheikh şehrine gidip, deniz-kum-güneşe doymanı önericem. Ben gitmedim. Fırsatım olmadı. Ama mutlaka bu şehre gidip güzelliğini yaşamanı hem de dalış seviyorsan denizin altındaki cenneti yaşamanı öneriyorum.

Hatta fırsatın olursa mutlaka Hurgada ve Luxor şehirlerini de gör derim. Bildiğin gibi Mısır, sanatın, kültürün en önemli merkezlerinden birisidir.

Bütçe olarak ; her bir gün için 50-60 dolara gezebilirsiniz. Uçak biletleri 300-400 dolar civarında. Mısır, T.C. vatandaşlarından vize isteyen bir ülke. Mısır otelleri için tıklayınız.

10-Goa-Hindistan

Girişi Hindistan ile yapmıştım ama ülkenin en güzel yerlerinden birisinden bahsetmemiştim. Çünkü 120 km uzunluğundaki sahilleri olan, sırtçantalıların en sevdiği ve eğlendiği bölgeyi yani Goa’yı ayrıca anlatmak istedim.

Sahillerdeki partileri, palmiye ağaçlarını, bembeyaz kumları, Hindistan’ın belki de en temiz yerlerinden birisi olan bu huzur dolu yeri ayrıca anlatayım dedim.

Goa - Hindistan - ocak - ayında - gidilecek - yerler

Goa-Hindistan

Özellikle Ekim ayından Haziran ayına kadar gitmek için çok uygun olan Goa, hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden birisi oldu. Kiralarsın bir motor. 120 km’yi boylu boyunca gezersin. Hangi koyda duracağını şaşırır, nasıl fotoğraflayacağına bir türlü karar veremezsin.

Hindistan

Palolem Beach-Goa-Hindistan

Bu dönemlerde yağmur sezonu olmadığı için, ki o da Ekimden-Hazirana kadar olan dönemdir, gezmek için en elverişli zamanlardır. Bütçe olarak günde 30-40 dolar yeter de artar bile.

Ancak Hindistan bizlerden ne yazık ki vize ister ama kolaylıkla Hindistan vizesi alınabilir. Son olarak uçak fiyatları genellikle 1,000-1,500 TL arasında değişir ve hayatında muhakkak görmen gereken büyüleyici ülkenin nadide şehirlerinden birisidir. Hindistan. Hala aklımda… Hindistan otelleri için tıklayınız.

Bonus : Benim Gitmediklerim

Daha anlatacak bir çok ülke var ama ben bir kaç tanesi hakkında gidilip gidilmeyeceğinden bahsedeyim diyorum :

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Mesela Endonezya’nın meşhur balayı adası Bali’ye gitmek için uygun bir mevsim değil. Sürekli muson yağmurlarına denk gelebilirsin.

Bunun yerine ; Seyşeller, Mauritius, Avustralya, Brezilya, Meksika gibi ülkelere gidebilirsin. Mevsim olarak daha uygundur.

iguaza_selaleleri

İguaza Şelaleri-Brezilya

Beni bir bıraksalar, alıcam sırt çantamı basıp gidicem tüm topraklara da, iş-güç derken bir türlü fırsat bulunmuyor. Pek muhtemel senin de öyledir.

Burada sana her bir tatile göre ne tür rotaları yapabileceğini anlattım. Üzerine bir de uçak bileti, konaklama, yeme içme yazılarımı listeledim. Bu anlattığım yöntemleri kullanarak, pek tabii sen de bir yolunu bulup, o uzunnn zamandır hayalini kurduğun yerlere yolculuk edebilirsin.

Ben şimdiden, sana ne önerdiysem o yöntemleri kullanarak en az 10 ülkenin planlarını yaptım. Ben yaptıysam ,ki senden ya da bir başkasından inan ne çok daha zenginim ne de inanılmaz iyi bir işim var, dostum sen de yapabilirsin.

Bu işlerin ne kadar kolay olduğunu daha nasıl anlatırım bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey varsa, hayal et ve araştırmaya devam et. Sen hayal ettikçe o bir adım daha sana yaklaşacak ve göreceksin ki bu işler çocuk oyuncağı gibi gelmeye başlayacak.

Aşağıdaki yazılarıma da mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Hayallerinizin bitmek tükenmek bilmediği, görmek istediğiniz her yere gidebildiğiniz bir yılı geçirmenizi temenni ederim. Dünyanın herhangi bir yerinde rast gelmek dileğiyle. Aşağıdaki sosyal mecra hesaplarımdan da mutlaka takip etmenizi öneririm.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.