Ocak Ayında Gidilecek 10 Yer

Ocak Ayında Gezilecek 10 Ülke

Hoşgeldin başımın belası. Her gelişin bir sıkıntı, her gidişin bir sevinç. Sevemiyorum şu mevsimi. Özellikle bu ayı. Günlerin kısalmasına mı üzüleyim, şehirlerin donmasına mı ? Yoksa yaz tatiline hala onca zaman var diye tadımın kaçmasına mı ? Ya da “Hoşgeldin” deyip, kar yağdıktan sonra o tertemiz havanın kokusunu içime çekerken, elimdeki kahvenin tadını ala ala, anın tadını çıkararırken yaşayacaklarıma sevinsem mi ? Bir pazar sabahı kır evinde gece yaktığım şöminenin renk cümbüşüne bakıp, tavana düşen yağmur tanelerini dinleyerek uykuya daldığım o günlerin geldiğine mi sevinsem ? Ya da kar yağdıktan sonra buğulanan camın penceresinden bakarak, dışarının buz gibi olduğunu bilip, pazar günü sıcacık evin içerisinde geçireceğim huzurlu bir günde hissetiğim o heyecanlar tekrar geri geldi diye mi sevinsem ? Yine de her mevsim güzel be. Hoşgeldin…

Goa-Hindistan

Goa-Hindistan

Karı, soğuğu, çamuru, yağmuru geçiyorum. Şimdi sana başka dünyalardan bahsedeceğim. Belki de daha önce hiç tatmadığın, hayatın boyunca hiç yaşamadığım bir duygu olan, kış ortasında yazı yaşamak için önümüzdeki  2 ayın çok önemli olduğunu bil istiyorum. Neden ? Türkiye’de sıfırın altında bilmem kaçı görürken, Tayland’da 30-40 derece sıcaklığın altında sahile oturup, bembeyaz kumların üzerinde keyif çatmak varken, Filipinler’e gidip 7.000’den fazla adanın huzurana erip palmiye ağaçlarının keyfini sürmek varken ya da Hindistan’ın kutsal nehri Varanasi’ye gidip yeniden doğacaklarına inanan Hindular’ın ölü bedenlerinin tek tek yakılıp, kül oluşuna şahit olup, hayatı sorgulamak varken, sanırım bu kış yine bir yerlere kaçmak gerekecek. Yine o merak, yerinde duramama, yola düşme, keşfetme, öğrenme, mutlu olma, hayatı yaşama, hayallerinin peşinde olma aşkı. Yine durmak bilmeyen bir seyahat etme açlığı, sevdası … Sahi hangi mevsimde nereye gidilir ? Ya da kış ortasında yani Ocak ayında nereye gidilir ? Ocak ayında gidilecek en güzel ülkeler ve şehirler nerelerdir ?

Coron-Filipinler

Coron-Filipinler

1-Siem Reap-Kamboçya

Güneydoğu Asya’ya gitmek için en güzel dönem geldi çattı. Sabah akşam “Tayland’a git, Malezya’ya git, şuraya git, buraya git !” diye söylenip duruyordum ya hani. İşte bu cennet ülkelere gitmek için en güzel dönem başladııııı. Evet biliyorum. Henüz bu ülkelerin hepsinin “Gezi Rehberi” tadında yazılarını yazmadım. Ama “Hani belki gidecek olursun da kaynak arayışındasındır.” diyerekten, sana bildiğim her şeyi özet olarak sunayım dedim. Dostum. Şimdi. İlk önerim Kamboçya’dan başlıyorum. Kamboçya acıların ve dertlerin ülkesi. 1970’lerde 2 milyon insanın katledildiği bir ülke. O yüzden yanıbaşındaki Tayland gibi şen şakrak insanlar göremezsin burada. Sessizlik, sakinlik ve sükunet hakimdir. Ama bu ülkede öyle bir yer vardır ki, dünyanın en büyük dini tapınak bölgesi olarak nam salmıştır. Öyle büyük bir bölge ki 1.000 km karelik bir alanı kapsıyor. Her yıl 2 milyon insan ziyaret etmeye geliyor. İçerisinde göller, ormanlar, binlerce tapınak bulunuyor. Gezmek için en az 2 gün gerekiyor. Öylesine büyük, öylesine büyüleyici… Siem Reap’e gelmişken Tayland’a da geçilebiliyor veya başkent Phnom Penh’e de 5-7 saat araç mesafesinde ulaşılabiliyor ve günde 30-40 dolar yeterli olabiliyor. He bu arada, Kamboçya bizden kapı vizesi istiyor ve 10 dakikada havalimanından alınabiliyor. Yanınızda fotoğraf, otel ve uçak rezervasyonlarınızı bulundurmayı unutmayın. Türkiye’den Kamboçya’ya uçak biletleri genellikle 1,500-2,000 TL arasında değişiyor. Siem Reap otelleri için tıklayınız.

Siem Reap-Kamboçya

Siem Reap-Kamboçya

2-Agra-Hindistan

Hayatını hiç sorguladın mı ? “Niye varım, nereye kadar böyle gidecek, insan ne için yaşar ?” gibi saçma sapan sorularla kendini yüzleştirdin mi ? Ben yüzleştirmemiştim. Ta ki Hindistan’a gidene kadar. Bu ülke adamı öyle bir çarpıyor ki, hayata bakışın, beklentilerin, heyecanın, ümidin… Her şeyin değişiyor. 300 milyondan fazla insanın sokaklarda büyüyüp, sokaklarda doğup aynı zamanlarda sokakta can verişlerini kanlı canlı izliyorsun dostum. Fakirlik, yoksulluk her şeyden öte koskoca bir yokluk… Ama her şeye rağmen öyle güzellikler ve zenginlikler var ki bu ülkede. Ne gibi ? Tac Mahal gibi. Belki Hindistan’a ya aşık olursun ya nefret edersin. Ama emin olduğum tek bir şey varsa, Agra’da bulunan Tac Mahal’i sende çok seveceksin. Cuma günleri kapalı olan Tac Mahal’ e giriş 12 dolar. Hindistan’daki tek para harcayağınız yer desem yeridir. Çünkü normal şartlarda 30 doları har-ca-ya-maz-sınız. Hindistan bizden vize istiyor ve uçak biletleri ortalama 1,000-1,500 TL arasında değişiyor. Hindistan’ı ziyaret etmek için en güzel dönem Kasım-Haziran dönemi. Gelmişken en az 2 hafta kalmanı öneririm ve özellikle Varanasi, Jaipur gibi şehirlere de uğramanı tavsiye ederim. Agra otelleri için tıklayınız.

Tac Mahal-Hindistan

Tac Mahal-Hindistan

3-Koh Phangan-Tayland

Yine Tayland hep Tayland. 3 kez gittim 30 kez daha giderim. Masmavi deniz, bembeyaz kum, sıcacık güneş, muhteşem tapınaklar, lezzetli sokak yemekleri, büyüleyici adalar, sevimli maymunlar, filler, kaplanlar… Saatlerce Tayland hakkında konuşup, hayallerden bahsedebilirim. Öyle güzeldir ki ! İşte bu muhteşem Güneydoğu ülkesine gitmek için en güzel dönem Ocak-Şubat ayları olarak geçiyor. Nefesini kesecek onlarca adadan dilediğini seçebilirsin. Bangkok aktarmalı her yere uçak bulabilirsin. Gideceğin en güzel adalardan birisi de Koh Phangan olacak. Hemen yanıbaşında da Koh Samui var. Bu 2 adayı iyice araştır. Ne demek istediğimi anlayacaksın. Gelmişken de en az 1 hafta veya 10 gün kal. Tayland bizden vize istemiyor ve günde 40-50 dolar yeterli olur. Ayrıca Bangkok-Chiang Mai- Pattaya-Phuket’i de görmeye çalış. Gelmişken de, kalabildiğin kadar kalmanı öneririm. Uçak biletleri ise genelde 1,600-2,000 TL arasında değişiyor. Tayland otelleri için tıklayınız.

Tayland-Bangkok

Tayland-Bangkok

4-Stockholm-İsveç

İskandinav ülkelerine kış aylarında gitmek ne kadar mantıklı ? Tamam Stockholm harika bir şehir. Özellikle Gamla Stan’ın güzelliği, büyüleyici metro istasyonları, parkları, sokakları… 40 kez söyledim belki. Biliyorum. Ama kış ayında neden İsveç’e gidilmelidir ? Anlatayım. Çok pahalı olacaktır belki ama şu meşhur Aura (Kuzey Işıkları) ışıklarını görmek için Kiruna Bölgesi’ndeki Jukkasjari Köyü’ne gideceksiniz. Bu köyden hem meşhur Aurora ışıklarını görebilir hem de buz oteli ziyaret edebilirsiniz. Bu tatiliniz çok çılgın ve diğerlerinden farklı olacaktır. Ama dediğim gibi çok pahalıya mal olur. Bütçe olarak ; günde 50 euro YETMEZ. Normal şartlarda en az 60-80 Euro götürmenizi öneririm. Hatta daha da kuzeye çıktıkça bu fiyat artacaktır. Tabi bu sizin bütçenize ve seyahat yönteminize bağlı. Unutmayın ki burası dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi. Uçak biletleri 400-600 TL arasında değişiyor ve İsveç bizden vize istiyor. İsveç otelleri için tıklayınız.

Aura-Kuzey Işıkları

Aura-Kuzey Işıkları

5-Kuala Lumpur-Malezya

Salamat Datang. İlk bu kelimeyi duyunca baya bir gülmüştüm. Nedense çok eğlenceli gelmişti. Kendileri Malay dilinde “Hoşgeldiniz” demektir. Malezya, kuzeyinde Tayland, güneyinde ise Singapur ile komşu olan zengin tropik güzelliklere sahiptir. Son zamanlar da parlayan finans ve ticari faaliyetleri nedeniyle dünyanın önde gelen destinasyolarından birisi olmaya aday bir ülke haline geldi. Malezya aslında müslüman bir ülke. Ama Kuala Lumpur‘un Batu Caves adında hindu tapınağı olan meşhur yer sayesinde, müslüman bir ülke olduğunu bir çok kişi unutuyor. Ben de bilmiyordum. Taki gidene kadar. O yüzden mutlaka Batu Caves’i görmeden Kuala Lumpur’dan dönme derim. Kuala Lumpur’a gelince de; Petronas İkiz Kuleleri, Çin Mahallesi, Hint Mahallesi, Alışveriş merkezleri, Camileri ve meydanlarını karış karış gezmeni öneririm. Yine söyleyeyim. Nefesim kesilmedi. Ama buralara kadar gelmişken görülmeli. Hatta Malezya’nın en güzel yerlerinden birisi olan Langkawi’ye de mutlaka geçilmeli. Malezya için Günde 30-40 dolar ayrılmalı. Komşu ülkelere de kaçılmalı. Malezya bizden vize istemiyor ve bir çok firma direkt olarak Kuala Lumpur’a uçuyor. Fiyatlar da genelde 1,500-2,000 TL arasında. Kuala Lumpur otelleri için tıklayınız.

Malezya-Kuala Lumpur

Malezya-Kuala Lumpur

6-Singapur

“Deniz. 50’den fazla ülke gördüm, bilmem neler yaşadım diyorsun da, neden hiç biryer de yaşamayı düşünmedin ?” diye soran arkadaşlara cevabımı veriyorum : Singapur’u çok istedim ama olmadı. Dostum. Singapur’dan gerisi yalandır. Gerçi henüz Kanada ve Avustralya’yı görmedim ama beni Singapur çok derinden sarsmıştı. Sokakları, parkları, altyapıları, yemekleri, düzeni, gelişmişlik düzeyinin Avrupa’daki ülkelerin % 90’ına kök söktürür derecede oluşu ve her şeyden öte insana olan saygıları beni mest etti. Aşık oldum bu ülkeye. Tek sıkıntı ise çok pahalı oluşu idi. Günde 50 dolar civarında harcamak gerekiyor. Hatta bu bile az derim. Eğer Endonezya veya Tayland gibi ülkelere gelir de, biraz vaktiniz kalırsa, muhakkak Singapur’a da 2-3 gün ayırın. Vize istemez ama dediğim gibi pahalıdır. Uçak biletleri de genellikle 1,700-2,000 Tl arasında değişir. Singapur otelleri için tıklayınız.

Singapur

Singapur

7-Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Son model arabalar, dünyanın en pahalı markaları, denizin ortasındaki dev şehirler, dünyanın en yüksek binası, en en en… Gözlerimin faltaşı gibi açıldığı “Bu kadar da olmaz heralde !” dediğim, çölün ortasında parlayan bir şehir. Ama Dubai’de ne tarih var ne de kültür. Bu açıdan etkilemez adamı. Kimseyi kandırmayalım şimdi. Ama farklıdır işte. Hiç birşeyin olmadığı topraklarda nasıl olur da 21 y.y’ın en önemli, en parlak şehirlerinden birisini yarattılar ? Söyleyeyim : Petrolden kazandıklarını, turizme yatırdılar. Petrol yataklarından dolayı (Dünyadaki petrol rezervinin % 10’u Dubai’de bulunur.) o kadar çok zenginler ki, bu zenginliklerini devam ettirmek amacıyla, şirketleri Dubai’ye taşımak için vergi almamaya başladılar ve tüm şirketleri teşvik ettiler. Afganistan, Pakistan ve Filipinler gibi ülkelerden de ucuz işçilik sağlamak için binlerce gariban insanı umut peşinde koşsunlar diye Dubai’deki inşaatlarda, şirketlerde çalıştırdılar. Sonunda da bunu başardılar ve dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden birisi oldular. Eğer bu şehre gelirsen ; Dubai Mall, Burj Khalifa (Dünyanın şu andaki en yüksek binası), Madinat Jumeriah, Mall of Emirates, Dubai Marina Walk, Burj Al arab ve Çöl safarisi deneyimini mutlaka yaşamanı öneririm. Günde 50-60 dolar Dubai için yeterli olur. Tabi bu gideceğin mekanlara göre değişir. Dubai’ye e-vize alarak girilebiliyor ve gelmişken en az 2-3 gün kalmanı öneririm. Ayrıca Abu Dabi’de Dubai’ye araçla 2 saat mesafede bulunuyor. Belki görmek istersin. Dubai otelleri için tıklayınız.

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

8-Coron-Filipinler

Filipinler. Bak yine yazmadan geçemedim. Ama bu sefer başka bir adasını yazayım istedim. Dostum. Bir çok şehir, bir o kadar da ülke gördüm. Ama Filipinler’in doğası, huzuru, sahilleri, denizi, adaları beni benden aldı. Hele o henüz keşfedilmemiş, bozulmamış dokusu… Bu zamana kadar kime Filipinler’i önerdiysem, geri döndükten sonra 1 kişi bile pişman olmadı. O yüzden sana da önermeden geçemeyeceğim. Şimdi. Bu ülkenin Coron diye bir adası var. Dünyanın en güzel dalış merkezlerinden birisi olmanın yanında hani o filmlerde gördüğün palmiye ağaçları, bembeyaz un gibi kumları olan sahiller var ya ! işte bunlar hep Filipinler’de. Eğer yolun düşerse ; 7000’den fazla adası olan bu ülkenin en güzel adalarından Coron’u da mutlaka görmeni öneririm. Manila’dan kalkan uçaklarla Coron’a geleceksin ve gelmişken de en az 3 gün kalmalısın. Günde 40-50 dolara krallar gibi yaşarsın. Hatta Coron Gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz. Filipinler bizden vize istemiyor ve Hongkong’a gidip, oradanda da Filipinler’e uçarsan uçak biletini maksimum 1,500 TL’ye mal edebilirsin. Uçak bileti siteleri yazıma bakabilirsiniz. Son olarak Filipinler nasıl bir yer diye merak ediyorsan, göresin diye vidyosunu da aşağıya ekledim. Ah Filipinler ah…

9-Kahire-Mısır

Kış ortasında hala yaz ayını yaşayabileceğimiz güzel yerlerden birisi de Mısır. Daha önceden bir çok kez Mısır’ın başkenti Kahire’yi övmüş ve mutlaka gitmen gerektiğini zaten söylemiştim. Gitmişken de ; Mutlaka Mısır piramitlerini görmeden dönmmen gerektiğini ve gelmişken deve veya at kiralayarak, çöl sıcağının ortasında yer bulunan büyüleyici piramitlerin etrafını gezmeni önermiştim. Ayrıca 2 saat kadar uzaklıkta yer alan Ain Sokhna şehrine de gidip Kızıl deniz kenarında bulunan otellerde vakit geçirmeni şiddetle tavsiye etmiştim. Akşamları da, Kahire’de bulunan Nil nehri etrafında kurulu kafelerde ve restoranlarda güzel bir Mısır yemeği yiyebileceğini, nargile seviyorsan hayatında tadabileceğin en güzel nargilelerden birisini içebileceğini belirtmiştim. Ama bu sefer Sharm El Sheikh şehrine gidip, deniz-kum-güneşe doymanı önericem. Ben gitmedim. Fırsatım olmadı. Ama mutlaka bu şehre gidip güzelliğini yaşamanı hem de dalış seviyorsan denizin altındaki cenneti yaşamanı öneriyorum. Hatta fırsatın olursa mutlaka Hurgada ve Luxor şehirlerini de gör derim. Bildiğin gibi Mısır, sanatın, kültürün en önemli merkezlerinden birisidir. Bütçe olarak ; günde 50 dolar gibi bir rakam yeterli olacaktır. Uçak biletleri 500-700 TL arasında değişmektedir ve Mısır bizden ne yazık ki vize ister. Mısır otelleri için tıklayınız.

Kahire-Mısır Couchsurfing Arkadaşlarımız İle

Kahire-Mısır Couchsurfing Arkadaşlarımız İle

10-Goa-Hindistan

Girişi Hindistan ile yapmıştım ama ülkenin en güzel yerlerinden birisinden bahsetmemiştim. Çünkü 120 km uzunluğundaki sahilleri olan, sırtçantalıların en sevdiği ve eğlendiği bölgeyi yani Goa’yı ayrıca anlatmak istedim. Sahillerdeki partileri, palmiye ağaçlarını, bembeyaz kumları, Hindistan’ın belki de en temiz yerlerinden birisi olan bu huzur dolu yeri ayrıca anlatayım dedim. Özellikle Ekim ayından Haziran ayına kadar gitmek için çok uygun olan Goa, hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden birisi oldu. Kiralarsın bir motor. 120 km’yi boylu boyunca gezersin. Hangi koyda duracağını şaşırır, nasıl fotoğraflayacağına bir türlü karar veremezsin.  Bu dönemlerde yağmur sezonu olmadığı için, ki o da Ekimden-Hazirana kadar olan dönemdir, gezmek için en elverişli zamanlardır. Bütçe olarak günde 30-40 dolar yeter de artar bile. Ancak Hindistan bizlerden ne yazık ki vize ister ama kolaylıkla Hindistan vizesi alınabilir. Son olarak uçak fiyatları genellikle 1,000-1,200 TL arasında değişir ve hayatında muhakkak görmen gereken büyüleyici ülkenin nadide şehirlerinden birisidir. Hindistan. Hala aklımda… Hindistan otelleri için tıklayınız.

Goa-Hindistan

Goa-Hindistan

Bonus : Benim Gitmediklerim

Şimdi sayacağım ülkelere henüz gitmedim. Ama o kadar çok okudum o kadar çok araştırdım ki, hangi ay, hangi ülkeye gidilir veya gidilmez artık ezberledim. Dostum ; sakın Endonezya Bali’ye, sırf güneyde diye gitme. Şu anda Bali sürekli yağmurlu olabiliyor. Gideceksen ; Güney Afrika, Tanzanya, Şeyseller, Yeni Zellanda, Papua Yeni Gine, Avusturalya, tüm Orta Amerika ve Güney Amerika ülkeleri Ocak ayında gidilecek en güzel dönemdir. Bunu ben değil, araştırdığım ve dünyanın en önde gelen seyahat platformları söylüyor. Umarım kararsız kaldığın rotalar konusunda yardımcı olabilmişimdir.

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Agra-Tac Mahal-Hindistan

Beni bir bıraksalar, alıcam çantamı basıp gidicem tüm topraklara da, iş-güç derken bir türlü fırsat bulunmuyor. Pek muhtemel senin de öyledir. Ama sana anlattığım “2016 yılı resmi tatil rotaları” yazımı bir oku derim. Görmek için tıklayınız.

Burada sana her bir tatile göre ne tür rotaları yapabileceğini anlattım. Üzerine bir de uçak bileti, konaklama, yeme içme yazılarımı listeledim. Bu anlattığım yöntemleri kullanarak, pek tabii sen de bir yolunu bulup, o uzunnn zamandır hayalini kurduğun yerlere yolculuk edebilirsin. Ben şimdiden, sana ne önerdiysem o yöntemleri kullanarak en az 10 ülkenin planlarını yaptım. Ben yaptıysam ,ki senden ya da bir başkasından inan ne çok daha zenginim ne de inanılmaz iyi bir işim var, dostum sen de yapabilirsin. Bu işlerin ne kadar kolay olduğunu daha nasıl anlatırım bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey varsa, hayal et ve araştırmaya devam et. Sen hayal ettikçe o bir adım daha sana yaklaşacak ve göreceksin ki bu işler çocuk oyuncağı gibi gelmeye başlayacak.

Hayalerinizin bitmek tükenmek bilmediği, görmek istediğiniz her yere gidebildiğiniz bir 2016 yılı geçirmenizi temenni ederim. Dünyanın herhangi bir yerinde rastgelmek dileğiyle…

Deniz Pehlivan….

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap