İran Gezisi Yapacaklara 27 Öneri

İran’dan yeni döndüm. 14 günde, yaklaşık 3.000 km yol yaptım. 8 farklı şehir gördüm. Enteresan evlerde, hiç tanımadığım aileler ile konakladım. Bu yazıları ise, son gün Tahran’da yazdım. İçimden ne geldiyse. Ne gördüysem. Ne hissettiysem. Her şeyi, deneyimlerime göre yazdım. Yazarken de sürekli kendi kendime “Deniz. Meğer ne yanlış biliyor muşsun İran‘ı ? ” sorusunu sürekli kendime soruyordum. Yanılmışım. İran insanları, İran kadınları yaşamları, kısacası İran hakkında her şey bambaşkaymış. O yüzden, aşağıda ne anlattıysam dikkatle okuyun ve tek tek not alıp, öyle İran Turu yapın derim.

Öncelikle bu yazılarımı okurken, İran hakkındaki tüm ön yargılarınızı yıkarak her şeyi planlayın.

Çünkü inanın bana, bildiğiniz her şeyin aslında tam tersi ya da azıcık benzeri olduğunu İran’da göreceksiniz. Hatta gitmeden önce İran’a hazırlık videomu da aşağıya ekledim.

Mesela ; İran’da kadınlar makyaj yapabilir, araba sürebilir, nerdeyse istedikleri her çoğu şeyi yapabilirler.

Tahmin ettiğinizden de daha özgürlerdir. İran hakkında bilgi yazımda, detaylıca yanlış bildiğimiz her şeyi zaten anlattım. Mutlaka okuyun derim.

O yüzden konuyu dağıtmayalım ve sizden gelmesi muhtemel sorulara göre İran gezi rehberimizi yaratalım diyorum.

Bu arada ;

İran’da 2 hafta kaldım. İran Hakkında 300 Sayfa Yazı Yazdım. Aşağıdaki yazılarımı okumadan İran gezi planı yapmamanızı öneririm

1. İran’da Nasıl 15 Günde, 170 Dolar Harcayarak Gezdim ?

Kimi için “Yaa Deniz. Ben 20 Dolara gezdim. Abartma sende.” mesajları aldığım; kimi için ise “Nasıl yani. Günde 12 dolara mı gezdin ? ” şaşkınlığını hissettiğim mailler.

O yüzden, ben, kendi deneyimlerime, ve kendimce 73 ülkede harcadığım masraflara dayanarak İran önerileri yapacağım.

Valla İran’dan daha ucuz hangi ülkeyi gezdim hatırlamıyorum. Ben gittiğimde 1 dolar 42.500 Riyal’dan; 188.000 Riyal olmuştu.

Hava limanına inince 100 dolar bozdurmuştum. Aşağıdaki fotoğrafta, 100 doların karşılığını görebilirsiniz.

iran-nufusu-iran-nerede-harita-dili

İran Para Birimi Riyal. 1 dolar 188.000 İran Riyali. : İran hakkında her şey

ABD ile olan gerginlikten dolayı, paraları 4 kat değersizleşti. Mesela, ülkede 1 litre benzin 10.000 Riyaldi. Yani 30 kuruş civarında. 1 dolara, neredeyse 20 litre benzin alabiliyorsunuz.

Bir kaç örnek daha vereyim :

En pahalı restoranda harcadığım para 40 TL’lere; en pahalı etkinliklere ödediğim para ise 60 TL’lere yakındı. Yani kim ne derse desin, İran çok uygun ve ucuz bir rota oldu benim için.

Zaten aşağıda da her bir detayı okuyacaksınız ama özetle :

 • Couchsurfing yaparak ya da Hostellerde kalarak konaklamayı günde 3-5 dolara mal ettim. Bunu yapmamın nedeni para değildi. İstesem en kral otelde de kalırdım ama ben İran halkını yakından tanımak istiyordum. Mesela Tahran’da Mohammed’in evinde kaldım. Şu Linkten kendisi ile irtibat kurabilirsiniz. Eşi Leila ile öyle güzel ağırladıları ki bizi ! Ne kadar teşekkür etsem azdır.
 • Ulaşımı hep otobüsle yaptım. 12 saat yolculuk yapıp ödediğim paralar 600.000 Riyal civarındaydı. O zamanlar kişi başı 4 dolardan bile daha aza denk gelen rakam bu.
iran_nerede_harita_nufusu_nasil_gidilir

İran’da Ulaşım Otobüslerle Sağlanıyor ve İnanılmaz Ekonomik

 • İran’da yeme içme de çok uygundu. En pahalı restoranda kişi başı 5-6 dolar ödemedik. Orta halli bir restoranda ödediğimiz rakamlar 400-500 Riyal’di. O da 3 dolara denk geliyordu.
 • Aktiviteleri de genelde tur şirketlerinden paket olarak aldık. Çölde uyuduk. Ulaşım, konaklama, yeme-içme dahil ödediğim fiyat kişi başı 15 dolar oldu. En çok para ödediğimiz şey bu etkinlikti.
 • Ülkede zaten, en pahalı etkinlikler olan gece hayatı, alkol v.s. resmi olarak yasak olduğu  için, öyle çok para harcayacak da bir durum olmuyor. E benzin de bedava olunca, çok para harcamıyorsunuz.

2. İran’a Gelmeden Önce Önerilerim

İster İran’a gelmeden önce, isterseniz İran’a geldikten sonra, mutlaka ama mutlaka yanınızda krem bulundurun. Hem yüzünüz hem de dudaklarınız hem sıcaktan hem de rüzgardan dolayı sürekli çatlayabiliyor.

Özellikle kadınlar, rahat kıyafetleriniz olsun. Hava zaten sıcak. Üstüne bir de sürekli uzun kıyafet giymek zorunda kalacağınız için, rahatsız olabilirsiniz.

Yanınızda dolar ve euro bulundurun. Her yerde bozdurabilirsiniz. ATM’lerden para çekemiyoruz. Kredi kartlarımız geçmiyor.

Hırsızlık yok denecek kadar az ama yine de, küçük bir çantanız olsun. Her daim önünüze asın. Ne olur ne olmaz. Sırt çantasında olması gerekenler yazımı da bir göz atın.

Aşağıda, size bağlantılı olarak anlattığım tüm yazıları da okuyun. O yazılar, sizin en büyük rehberiniz olacak.

3. İran Vize Durumu ve İran’a Gidiş

İran bizden vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Ülkeye girerken de kimse soru dahi sormuyor. 1 yıl içerisinde, 90 günü aşmayacak şekilde İran’a vize almadan gidebiliyoruz.

Ülkeye, özellikle Tahran’a her gün uçuş düzenleniyor. Fiyat olarak en uygunu Pegasus Hava Yolları. Pegasus Uçak Bileti linkinden fiyatları inceleyebilirsiniz. Sanırım daha uygun Tahran Uçak Bileti bulamazsınız.

İran’da ulaşım ve İran’da konaklama konularına da, aşağıda zaten sırasıyla değineceğim. Burada hızlıca bahsetmek istedim.

4. İran Halkı Gerçekten de Çok Mu Misafirperver ?

Bu soruyu hiç duymamış olayım. Ben böyle bir yardımseverlik; sıcak kanlılık; misafirperverlik görmedim. Hatta öyle naifler ki; Taroof yani tarof kültürü diye bir şey var.

Yani “Ye ye. Sen misafirsin.” üstüne kurulu. Senin her daim misafir olduğunu hissetmen için var olan bir nezaket davranışı aslında.

Mesela ; Taksiye binersin, para uzatırsın. Almayayım derler. Ama aslında almak ister de, hani istemem yan cebime koy gibi diyelim.

Ülkede, özellikle inanılmaz bir Couchsurfing kültürü var. Gençler turistler ile tanışıp, onları evlerinde ağırlamak istiyorlar. Online olarak bu güzel insanlarla tanışıp, mesajlaşıp, direk evlerinde ya da neresi uygunsa buluşuyorsunuz. Hatta aşağıdaki videomu mutlaka izleyin. Orada özetlemeye çalıştım.

Ama bu siteyi kullanırken, mutlaka sizi davet eden kişilerin aldıkları yorumlara ve referanslarına dikkat edin. Çünkü bazı hesaplar yalandan açılmış olabiliyor.

Ben, Tahran’da Mohammed’in evinde kaldım. Kendisi bizi öyle güzel ağırladı ki, nasıl anlatsam, nerede başlasam bilemiyorum. O yüzden, Mohammed’in Couchsurfing hesabını Şuraya bırakıyorum. Kendisi ile iletişime geçin. Selamımı söyleyin. Yok böyle bir adam…

Bu arada İran halkı çok rahat ve yavaşlar. Mesela 1 saate ordayım diyorsa en iyi ihtimal 2 saate gelir. Buna her daim hazırlık olun. Tek sorunları buydu. Diğer her şey muhteşemdi.

5. İran’da Konaklama

Yukarıda İran halkının nasıl misafirperver olduğundan bahsettim. % 100, mutlaka birisi sizi Couchsurfing üzerinden evinde misafir eder. Bu konuda hiç bir şüpheniz olmasın.

Ama diyelim ki, otelde veya hostelde kalacaksınız. Bu süreç, İran’da nasıl işliyor ?

Ülkede visa ve mastercard kredi kartları çalışmıyor. E haliyle;

İran’da, online otel bulmak çok zor. Booking, Agoda falan hiç biri çalışmıyor. Günlerce araştırdım yok. Bulamıyorsunuz. E peki nasıl halledeceksiniz ?

iran hakkında her şey

İran’da bizi misafir eden Mohammed ve Eşi Leila

Gitmeden önce, ya birkaç siteye mail atıp, online rezervasyonunuzu mail ile halledeceksiniz; ya da Hostelworld.com ‘dan hostellerda ya da otellerde kalacaksınız. Otellere mail atınca mutlaka geri dönüş yapıyorlar. Merak etmeyin.

Zaten İran’da ne hikmetse, Hostelworld çalışıyor ama diğer siteler çalışmıyor. Şu Linkten inceleyebilirsiniz.  Gönül rahatlığı ile rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Bu arada evli değilseniz otellerde çift olarak kalabilirsiniz. Sizden evlilik cüzdanı v.s. talep etmiyorlar. Sözlü olarak ikna edebiliyorsunuz.

6. İran’da Türkçe Konuşmak

Hiçbir ülkede bu kadar çok Türkçe konuştuğumu hatırlamıyorum. Ülkenin her bir şehrinde özellikle Kaşgay Türkleri ve Azeriler ile denk gelebiliyorsunuz.

Bildiğim kadarıyla İran’da, Azerbaycan’da bulunan Türkçe konuşan nüfustan daha çok Türk yaşıyor.

Dilleri bizim Türkçemize benzer ama tabiki bir çok muhabbette anlaşamıyorsunuz.

Lakin o kadar yardımcı, o kadar içtenler ki, İran’da insan hiç yaban ellerdeymiş gibi hissetmiyor. O yüzden sık sık Türkçe konuşmaya hazır olun.

Ayrıca İran dili olan Farsça’dan o kadar çok kelime almışız ki, çoğu zaman “Efendim. Bi şey mi dediniz ?” şaşkınlığı ile muhabbete dahil olabiliyorsunuz.

7. İran’da Din

Bu kısmı nasıl anlatırım bilemiyorum. Benim en çok etkilendiğim, şaşırdığım, sorguladığım kısım DİN kısmı oldu. Neden mi ?

Ülkedeki ana din İslamiyet ama Şia mezhebi en çok inanılan mezhep. Türkiye’de ise, yani bizler, Sunni mezhebini benimsiyoruz.

Arada çok fazla fark olsa da, temelinde 2 mezhepte de, İslamiyet’in bir çok ortak noktası hakim. Mesela camilerden başlayalım :

Camileri, inanılmaz güzel. Şaşalı. Özellikle dış kesimlerdeki seramikler ve iç kesimlerdeki kırık cam tasvirleri göz alıcı. Bu camların kırık olma nedeni ise :

Allah’tan başka kimse kusursuz değildir. O yüzden aynada gördüğün kendini, her daim böyle değerlendir. Sen de kusursuz değilsin !!!

iran kadinlari - iranda yaşam

İran’da Yaşam : İran’da Dini Mabetler ve Camiler

Bir çok camiiye giriş ücretli. Çünkü bu camiler aslında aynı zamanda müze gibi (Özellikle turistik yerlerde. İsfahan ve Şiraz gibi).

Hatta bazılarının içerisinde türbeler var. Bunlara da Shrine diyorlar. Bak bu kısma da değineyim :

İnananlar, bu türbelere gelip dua ediyorlar. Önce türbenin parmaklığını öpüyorlar. Sonra ellerini açıp dua ediyorlar. Sonra ise içeriye para atıyorlar.

Namaz kılarken ise, Karbala’dan geldiğine inanılan taşları başlarının uçlarına koyup, öyle namaz kılıyorlar. Ama yön olarak her daim Kıble’ye doğru namaz kılıyorlar.

iran kadınları

İran Kadınları : İran hakkında bilgiler. Camilerde genelde türbeler bulunuyor

Namaz kılarken, bizdeki gibi ayakta iken ellerini bağlamıyorlar. 2 elleri de, ayaklarına doğru uzanıyor. Ayrıca bir çok caminin önünde mezarlar göreceksiniz. İnanılmaz şaşırtıcı bir durum var. Ne biliyor musun ?

İran’da en çok şaşırdığım durum, camilerin önündeki mezarlar oldu

Para verenler, mezarlarını tam da camilerin yolu üzerine yaptırıyorlar. Böylece, mezarlarına basarak, sevap kazanmak için camiye ibadet etmeye gidenler sayesinde, ölen kişiler sevap kazanacaklarını düşünüyorlar. (Ya da aileleri öyle istiyor)

kashan_iran_camiiler_din_inanis

İran’daki çoğu caminin önünde böyle mezarlar var. Bu mezarlardaki kişilerin fotoğrafları da, hemen mezarların üstünde yer alıyor.

Bunu hayatımda ilk defa görmüştüm. Ve çok ama çok şaşırtıcı geldi. Çünkü bunun için yaklaşık 2.000-3.000 dolarınız olunca, siz de bu hakka sahip olabiliyorsunuz.

İran’da bir çok caminin önünde mezar görünce şaşırmayın. Para ödenerek, sevap kazanıldığı düşünülen bir inanç sistemi aslında.

Zerdüştlük dini de çok şaşırttı 

Bu arada, ülkede en çok dikkatimi çeken din Zerdüştlük oldu. Dünyanın en eski tek tanrılı dini olan Zerdüştlük’te, ateş, su, toprak ve hava kutsal sayıldığı için, ölen kişileri Tower of Silence (Sessizlik Kulesi) denilen yerlerde vahşi hayvanlara verirlermiş.

Genelde de akbabalar bu bedenleri parçalar, geri kalan kemik parçaları ise ölen kişinin ailesine verilirmiş. Bu arada bu dine inanların Ahura Mazda adında da Tanrıları, hatta kitapları bile var.

Bu tapınakları ve kültürü görmek için Yazd şehrine gittim ve aklım başımdan gitti. O yüzden o yazılarımda, Zerdüştlükle ilgili daha detaylı bilgiler vereceğim. (İran Şehirleri yazıma bakınız.)

Ayrıca dünya nüfusunun % 1’lik kısmı bu Zerdüşt dinine inanıyor. Hatta Hindistan’da, hala sessizlik kulelerinde, ölü bedenler akbabalara veriliyormuş.

iran hakkında bilgi

İran’daki Zerdüşt Tapınakları Yazd Şehrinde Bulunuyor

Bu tapınaklar 3 bölümden oluşuyor : Kadın-erkek ve çocuklar için ayrı kısımları var. İran’da, devrimden sonra ölülerin akbabalara verilmesi yasaklanmış.

Onlar da betondan mezarlar yapmışlar. Neden betondan ? Ya da neden toprak değil ?

Çünkü toprak kutsal sayılıyor. Bu yüzden, betondan odalar yapıp, o odalarda ölenler gömülüyor.

Son olarak, özellikle Muharrem ayında İran’da düğün, nişan, dans, eğlence yok. Toplum tarafından hoş karşılanmıyor.

Her yere siyah bayraklar asıyorlar. Arabada eğlenceli müzik dinleyen yok denecek kadar az. Her yerde bir matem havası hakim oluyor. Siyah bayrak asılması nedeni ise :

Kerbela olayında, 680 yılında, Kerbela’da Hz Muhammed’in torunu Hz Hüseyin ile Yezd ordusu savaşıyor. Bu arada Emevi Devleti’nin halifesi Yezd, adil olmayan bir şekilde halife seçiliyor.

Şiraz : İran hakkında bilgi

Şiraz : İran hakkında bilgi ve İran gezi rehberi

İşte bundan sonra, Küfe şehrine Hz. Hüseyin davet ediliyor. Tam giderken, Hz. Hüseyin’in 70 kişilik ordusu ile, Yezid’in 4.500 kişilik ordusu karşı karşıya geliyor ve Hz. Hüseyin bu savaşta şehit oluyor. Bu olaya da Kerbela olayı deniyor.

Hz. Hüseyin’in şehit edildiği tarih : Muharrem ayının 10. günü olarak kabul edilir. Bu da, aşure günü olarak kabul edilir. Bu tarih, Şii’lerde törenler ile anılır.

İşte bu olaydan sonra ise, Sunni-Şii çatışmaları ortaya çıkıyor. Bir nevi, İslam dünyasında mezhep ayrılığı yaşanıyor.

Ve Şia hareketi doğuyor. İnananlar, Halifelik makamının sadece Hz. Ali soyundan gelecek olanlara verilmesini istiyorlar.

İnanışlarına göre : Hz Muhammed vefat etmeden önce bir kağıt ister. Ama bu kağıt verilmez. Eğer kağıt verilseydi, Hz Muhammed, Hz Ali’ye halifeliği verecekti.

İran’da en en en önemli olaylardan birisi kabul ediliyor. Zaten İran’a gidince, Muharrem ayında sokakları görürseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

8. İran’da Herkes Kapanmak Zorunda mı ?

Evet zorunlu. Hem turist hemde yerel halk için. Ama kapanmaktan kasıt, türban veya kara çarşaf giymek değil.

Kadınlar için :

Gayet normal, modern kıyafetler giyip (Kot, uzun elbise v.s.); üzerlerine tünik veya vücut hatlarını belli etmeyen kıyafet giyilmesi gerekiyor.

T shirt giymek yasak. Mini etek yasak.  Ayrıca, kadınlar başlarını eşarp ile yarım şekilde kapamak zorunda. Buna hicap da deniyor.

iran kadinlari - iranda yasam

İran’da konakladığım Mohammed ve Leila’nın Evi : Leila’nın Giyim Şekli Örnek Bir İran Kadını Kıyafeti

Erkek için :

Erkekler ise, kısa kollu şort v.s. giyemezler. Biz hep t shirt ve kot ile gezdik.

Ama aynı zamanda, yerel, ince şalvar tipi (Ketene de benziyor.) kıyafet aldık. Tanedorost.com sitesinden bakabilirsiniz. Hava hep sıcak olduğu için böyle rahat bir kıyafet ile gezmek çok daha kolay oluyor. Kadınlara da öneririm.

Denize, havuza girecekseniz, bikini, şort falan yasak diye biliyorum. Ama kadın-erkek ayrımı olan havuzlarda durum nasıl, onu deneyimleyemedim.

9. İran’a Sevgili Olarak Gelseniz Ne Olacak ?

İşte İran hakkında en çok aldığım soruların başında gelen konumuza geldik. Cevap aslında çok net :

Yalan söyleyeceksiniz. Yalandan yüzük parmaklarınızda yüzük olacak. Otele gelince, evli olduğunuzu söyleyeceksiniz.

Resmi olmasına gerek yok. Böyle davranan yüzlerce çift turist gördüm. Onlardan öğrendiğimi size anlatmış oldum.

10. İran Para Birimi Değersiz mi ? Para Bozdurma Durumu

Ben, 2018 yılında İran’a gittim. ABD ambargosunun başlayacağı söylentileri, ekonomiyi mahvetmişti.

Hava limanına inince, 1 su ve 1 kolaya 3-4 TL civarında para ödeyince, ne kadar uygun bir ülkeye geldiğim farkettim.

Ama sonradan öğrendim ki, bu durum daha yeni oluşmuş. İran Riyal’i tam 4 kat değer yitirmiş. Yani normalde 16 TL ödeyecekken, 4 TL ödememin nedeni buymuş.

Siz gidince ne olur onu kimse kestiremez. İnternette para birimlerine bakınca 42.000 Riyal, 1 dolar civarında görünecektir. Ama ülkede, dolar karaborsaya düştüğü için, o rakamı dikkate almayın.

iran hakkında

İran hakkında bilgi : İran’da gezilecek harika yerler var. Burası bir restoran. Şiraz’da. İnanılmaz uygun fiyatları.

Eğer ABD ile olan bu düzen böyle devam ederse, dolar her daim İran’da karaborsada alınıp-satılmaya devam edecektir.

Ülkede para bozdururken ise, hava limanlarındaki döviz büroları veya şehir merkezlerindeki döviz bürolarını güvenle kullanabilirsiniz.

Ama bazen, özellikle büyük meydanlardaki kara borsacıları görürseniz, güvenip-güvenmeme durumu size kalsın.

Ben bir şey demek istemiyorum. Sadece 1 kez bu karaborsacılarda para bozdurdum ve sorun da yaşamadım. Bilesiniz.

Zaten bu kara borsalar da devlet tarafından kontrol ediliyor. Tam anlamıyla kara borsa demek doğru olmaz.

Ama kur paritesi öyle oynuyor ki : İlk gün 1 dolar 188.000 Riyal iken; son gün 130.000’lere düşmüştü. Haberiniz olsun. Bu arada Riyal ve Tümen durumu var. Hadi ona da değinelim:

11. İran’da para birimi ?

2 farklı para birimi var. Birisi Riyal, diğeri Tümen. Aslında piyasada tek para birimi var. O da, Riyal. Yani İran parasını elinize alınca göreceğiniz para Riyal olacak.

Ama halk paranın sonundaki sıfırlardan bıkmış ve kendi aralarında alışveriş yaparken, Riyal yerine Tümen’i kullanmış. Şöyle örnek vereyim :

1 su normalde 10.000 Riyal. Ama markete gittiğinizde, esnaf sizden 1.000 Tümen istiyor. Ama siz 10.000 Riyal veriyorsunuz. Para aynı para, sadece “On Bin” demek yerine, “Bin” demeyi tercih etmişler.

Yukarıda azıcık değindim ama biraz daha değinmek istiyorum : 

Ülkede sabit kur politikası uygulanıyor. Yani devlet diyor ki “1 Dolar 42.500 Riyal. Ben bu rakamı sabitledim. Bankalardan dolar alacak olan varsa, bu kurdan alabilir veya dolar bozdurabilir. Ama benden dolar alacaksanız, yalnızca özel şeyler için sana bu uygun kurdan dolar veririm. İlaç v.s. şeyler gibi. Yoksa git, karaborsadan pahalı dolar al. Zaten istesen de ticaret yapamazsın çünkü dolar çok değerli. 42.000 nereee, 188.000 neree. ”

E işe yarıyor mu ? Devlet neden böyle bir şey yapıyor ki ?

iran-din-iran-nufus

İran’da Çok Farklı Dini İnanışlar Var : Ekonomi kötü olsa da, herkes güler yüzlü

Tabiki işe yaramıyor. Piyasada dolar yok. Devlet ve şirketler, dolar olmadığı için, en azından çok önemli şeyleri ithal ederken düşük rakamlardan ithal etme peşinde.

Yoksa inanılmaz bir enflasyon olacak ve ilaçları dahi alamayacak duruma gelecekler.

Dolar az olduğu için de, ve devletten dolara alamadıkları için de, dolar karaborsaya düşüyor.

Meydanlarda, bangır bangır dolar alıp, yaklaşık 180.000 Riyale ihtiyacı olanlara veriyorlar.

Düşünün. Devletin belirlediği rakamın 4 katına piyasada resmen dolar savaşı yaşanıyor. Çünkü ülkede dolar az. İhtiyacı olanlar dolarları toplayıp, ona göre işlerini yapıyorlar.

Yani hiçbir şekilde sabit kur işe yaramıyor. Çünkü iş yapacak olan şirketlerin dolar bulması gerekiyor. Çoğu ülke İran Riyal’i ile iş yapmıyor.

Haliyle şirketler piyasadan yüksek kurdan dolar toplayıp; alacaklarını ithal edip; yüksek rakamdan piyasaya mal satıyorlar. E bu da, enflasyonu arttırıyor.

Ama özellikle, ithal edilecek ilaç ve önemli tüketim malzemeleri için, devletten 42.500 Riyal ödeyip, 1 dolar alabiliyorsunuz.

Ama bunu kanıtlamanız lazım. Öyle “Efendim tatile gideceğim. 1.000 Dolar alabilir miyim ?” diye düşünüyorsanız, sizi karaborsaya alalım. Çünkü YASAK.

O yüzden, piyasa bu kadar karışık ve gelecek pek öngörülemiyorken, dolar ülkede çok değerli. Mesela ilk gün geldiğimde 188.000 Riyal olan 1 dolar karşılığı, dönerken 130.000-140.000‘lere düştü. Düşünün. 10 günde, yaklaşık %30’luk bir düşüşten bahsediyorum.

iran

İran hakkında bilgi : İran’da böylesine güzel camiiler var : Abbasi Great Mosque

Çünkü piyasa bazı söylentiler dolaştı. Kara borsayı yönetenlerin cezalandırılacağı, manipüle edenlere gereken cezanın verileceği söylendi. Bu yüzden çat diye dolar düştü.

Bu arada, paranızı tabi döviz bürolarından bozabilirsiniz. Genelde güzel oranlardan bozuyorlar ama bankalarda durum öyle değil.

Ayrıca, döviz büroları TL de bozuyor. 1 TL 20-30.000 riyal bandında değişiyor. Dolar arttıkça, TL de değerleniyor gibi düşünebilirsiniz.

Bu arada ülkede bir çok büro, banka v.s. sabah 8 öğlen 1 ve akşam 4-9 arası çalışıyor. Özellikle döviz büroları.

12. İran’da İnternet Erişimi Yasak Mı ?

Yasak değil. Tabiki bir çok siteye erişebiliyorsunuz. Lakin ; Pornografik sitelere, Facebook’a, Youtube ve Twitter’a erişim yasak. Sadece, ne alaka anlayamasam da, İnstagram’a erişim serbest.

“E bu adamlar Youtube’dan video izleyip, Twitter’dan ülkedeki sisteme atarlanmıyorlar mı ?” diye düşünebilirsin.

Atarlanıyorlar, her bir şeye de erişebiliyorlar. VPN kullanıp, bütün bu sitelere erişebiliyorlar. Sorun yok yani. Teknolojide her şeyin çözümü var !

iranda_yasam_iran_dinleri

İran’da Çok Güzel İnsanlarla Tanıştım.

Ama bu arada, özellikle maillerinize erişirken, sürekli bağlantı kopabiliyor. Bir kez telefonunuzu açıp kapayın. Sonra VPN’i tekrar kullanın.

O zaman mailler alınabiliyor. VPN’ konusunda ise ; VPN Proxy Master oldukça iyiydi. Valla İran’dayken, sanırım en çok özlediğim şey, daha az VPN’siz bir hayat oldu doğrusu.

13. İran’da UBER Kullanımı

Arkadaşlar SNAAP diye bir uygulamaları var. Ülkede neredeyse en büyük bütün şehirlerde güvenle kullanabiliyorsunuz.

Şahsen ben bu uygulamaya bayıldım. Gitmeden önce mutlaka telefonunuza indirin. Ama kullanmak için telefon hattınızın olması gerekiyor. Onu da aşağıda anlatıcam zaten.

Bu arada kullanımı da oldukça basit. Telefonunuza indirip, bir cep telefonu numarası giriyorsunuz. Ayrıca, Uber’deki gibi kredi kartı bilgilerinizi vermenize gerek yok. Zaten Mastercard ve Visa İran’da geçmiyor. O yüzden sadece kişisel bilgileriniz yeterli oluyor.

Şu Siteden uygulamayı görebilir, telefonunuza indirebilirsiniz ama dediğim gibi ya kendi telefon hattınızı kullanın, ya da İran’a gidince telefon hattı alın, onunla kaydınızı yaptırın.

Mesela Tahran hava limanından, şehir merkezine gitmek 500 Riyal civarındaydı. O zamanlar 3 dolar falandı. Gittiğimiz mesafe de, 1 saat desem yeridir. O yüzden bu uygulama hayat kurtarıyor. Altın harflerle bir köşeye yazın.

14. İran’da Telefon Kullanımı

Benim İran’a gittiğim dönemin hemen 10 gün öncesinde, ülkenin Irak sınırına yakın bir şehrinde terör saldırı oldu. Bu yüzden, turistlere yerel hat vermeyeceklerini söylemişler. Tahran’daki hava limanına inince, İran Cell firmasından hat alamadık.

irandayasam_iran_hayat

İran’da Yaşam Her Şeye Rağmen Güzel

Ama saolsun bizi kalacağımız yere götürecek şöför, bize kendi kartını verdi. İçerisine internet ve konuşma yükledik.

180.000 Riyal’e 5 ggbyt internet aldık ve ülkenin çoğu yerinde de rahatça kullanılıyordu.

O zamanlar 1 dolar falan ödedik yani. Bir çok yerde de, 4 G internet çekiyordu. Hızı da oldukça iyiydi.

15. İran’da Dünyanın En Ucuz Benzini Mi Kullanılıyor ?

1 litre benzin, 10.000 Riyal idi. İlk gün para bozdurduğumda, 1 dolar verip yaklaşık 190.000 Riyal aldım demiştim ya ! Hesaplamasını siz yapın.

Yani 1 dolarla, yaklaşık 19 litre benzin alabiliyordum. Gerisini siz düşünün. Sanırım 1 litre benzin 20-30 kuruş civarında. Şaka gibi değil mi ?

16. İran’da Kırbaçlanır Mıyız ?

Hımm. Güzel soru işte bu. Gitmeden önce en çok korktuğum konu buydu arkadaşlar. Hatta yukarıda da, gitmeden önce hazırladığım videoda anlatmıştım.

Peki ne zaman kırbaçlanırsınız ;

 • Halk içinde öpüşürseniz
 • Hırsızlık yaparsanız
 • Homoseksüel bir eylemde bulunursanız
 • Alkol içer-satarsanız
 • Dine karşı gelirseniz kırbaçlanırsınız.
iran_kashan_gezisi

Agha Bozorg Camii : İran’da böylesine güzel camiiler var

10-100 arası olacak şekilde, sırtınızdan 1-3 metre uzunluğundaki kırbaçla cezalandırılabilirsiniz.

Ve bu, eskiden herkese ders olsun denerek topluma açık yerde yapılırken, şimdilerde karakolda yapılıyormuş.

Şimdi efendim, tabi ki turistler böyle bir durumla karşı karşıya kalmazmış. Sizi geri gönderirlermiş. Hatta halkın arasında da artık pek yaygın değilmiş.

Ama, özellikle uyuşturucu alır-satarsanız, işte o zaman idam bile edilebilirsiniz. Bu konuda bir çok söylenti olsa da, özet durum buymuş.

Hatta size bir olay anlatayım.

Güneyde bir Afgan çocukla tanıştım. Bana “Afganlar, İran’da pekte sevilmez. Biraz dışlanırız. Hatta geçenlerde İsfahan’da sevgilimle kafede buluştum. Kahve içiyorduk. Polis geldi. Birbirimizi nerden tanıdığımızı, evli olup olmadığımızı sordu. Tabi ki cevabı belliydi.

Apar topar bizi karakola götürdüler. Ailelerimizi aradılar. Onlara “Siz mi halledersiniz yoksa biz mi ?” diye sordular ve bizden söz aldılar. Bir daha buluşmayacağız diye.

2 aydır sevgilimi göremedim. Belki de hiç göremeyeceğim. Bir daha görüşürsek de, ne olacağını tahmin ediyorsun !”

iran sehirleri barzok

Barzok, efsane dağların ortasında kurulmuş çok doğal bir köy aslında. İran Şehirleri : İran gezilecek rerler

Yani İran’da böyle hikayeler de var ; gece sabahlara kadar içki içip, partileyen gençlik de. Ne söylesem, ne anlatsam da ortasını bulsam inanın ben de bilmiyorum.

Bu arda :

Ayrıca İran’da, karşı cinsle el sıkışmak da pek hoş karşılanmıyor. Tabi ki çok yakın akraba, arkadaşlar arasında sorun yok ama özellikle ilk kez tanıştığınız kişilerle olan bu selamlaşma şekli, sadece hem cinsler arasında yaygın. Bunu bir çok kez yaşadım.

Aynı zamanda, İran’da el ele tutuşan 2 erkek görürseniz şaşırmayın. Benzerini başka Müslüman ülkelerde hatta Hindistan’da da görmüştüm.

Görünce şaşırmayın. 2 arkadaşın omuzlarının üzerinden bir birine sarılarak yürüdüğünü düşünün. Öyle bir şey buralarda.

17. İran’da Ahlak Polisi Var mı ?

Toplumda kendilerince uygunsuz gördükleri durumları takip eden polislere Ahlak Polisi diyorlar. Devrimden hemen sonra belirli kurallar konmuş. (Bu kurallar biraz karışık. Ama genellikle toplumsa ahlak kuralları temelli.)

Bu polisler, özellikle 1979 yılında gerçekleşen devrim zamanında çok yoğunmuş ama artık insanlar daha rahatmış. Ne kadar mı rahat ?

18. İran’da Partiler, İran Gece Hayatı, Alkol Var mı ?

Var tabi olmaz mı ! Hepsi gizli yapılıyor. Arkadaş ortamlarında, herkesin bilmediği, sakin-ıssız yerlerdeki evlerde partiler oluyor. Genelde, bu partilere katılabilmeniz için ise İranlı arkadaşlarınızın olması gerekiyor.

Bazen kodlar belirleniyor. Bu kodlarla, belirli yere kadar geliniyor. Sonra başka bir adrese yönlendirilip; partinin olduğu yere gidiyorsunuz.

Alkol konusunda ise bir sıkıntıları yok. Şarap, vodka, viski, bira hepsi var. Sadece marketlerde, halkın olduğu yerlerde yani resmi olarak satışı yok.

iran şehirleri - iran gezilecek yerler

İran şehirleri say say bitmez. O yüzden iran gezilecek yerler planı için en az 2 hafta gerekli

Her şey el altından, yurt dışından hatta bazen direk ülkede üretilerek tedarik ediliyor ama ne hikmetse tüketiliyor lakin kimse içmiyor !

Kızlar gece kıyafetleri giyip dans edebiliyor. Erkekler de gayet kafaları rahat bir şekilde yaşıyorlar. Ama yine diyorum :

Bu durumlara erişmek kolay değil. Bağlantılarınız olmalı. Özellikle turistik yerlerde taksiciler falan teklif edeceklerdir. Asla güvenmeyin.

Kimseye bu konuda güvenmeyin ! Anca yakın arkadaş olduysanız, ya da tanıyorsanız ! Ben nereden mi biliyorum ? Bir arkadaşım söyledi …

Bu arada, mesela düğünlerde de kadın-erkek ayrı eğleniyormuş. Ama erkek, diğer kata gidip kadını ziyaret edip kadınlarla dans edebiliyormuş.

Bazı kesimlerde karışık düğün oluyormuş ama bir yakalanırlarsa herkes karakola gidermiş. Ama bazen para ile önden birilerini besleyebiliyormuşsunuz. Yani bildiğiniz rüşvet.

siraz_gezisi

Eram Garden : İran Şehirleri ve İran gezilecek yerler rehberi :Şiraz gezisi

İran’da kumar oynamak yasak. Yani şöyle yasak; Kumarhane zaten yok ama son zamanlarda futbol bahisleri konusunda bir rahatlık başlamış. Online olarak bahis sitelerinde oyun oynanıyormuş.

19. İran’da Ulaşım  Nasıl Sağlanır ?

Öncelikle şehir içinden bahsedelim : Yukarıda Snapp dediğim uygulama ile her yere gidebilirsiniz. Fiyatları inanılmaz uygun. Tabi taksiler ve metrolar da var ama en güzeli bu uygulama ile her yere gitmek.

Ülkenin her yerine otobüs var. En uzak yere bile, 700-800 Riyal’e gidebilirsiniz. Hemde otobüsler VİP. Yani, 53 kişilik otobüse 26 kişi falan biniyor.

Koltuklar yatacak pozisyon alıyor. İçerisi de her daim serin oluyor. İkram olarak su, meyve suyu ve abur cubur veriyorlar. Ama yol kenarındaki dinlenme tesisleri, bizimkilerden 10 kat kötü derecede.

iran hakkında bilgi

İran’da ulaşım çoğu zaman motorla sağlanıyor. Çünkü daha ekonomik

İran’da uçakla da ulaşım sağlanabilir. İnternette fiyatlar çok pahalı. Yerel acentelerden alınca % 50 daha uygun.

Tahran, Şiraz en çok turistik 2 rota olduğu için, bu 2 hava limanına da her gün bir çok yerde uçuş düzenleniyor. Tek yön 150 TL’ye denk geliyordu.

İran’da trenle ulaşım da yaygın. Yine Tahran-Şiraz hattını trenle gezebilirsiniz. Yine biletinizi acentelerden alın derim. Fiyatları 400.000 Riyal civarında.

Eğer şahsi arabanız ile İran’a gelmek isterseniz, yurt dışına çıkış belgelerinizi alıp, rahatça İran’a gelebilirsiniz ama bilin ki, İran’da trafik çok kötü.

Çoğu sürücü kurala uymuyor. Kimse kask takmıyor. Geceleri şehirler arası yollarda far yakmadan giden arabalar; ışıksız yollar olabiliyor.

Duyduğuma göre, İran’da her yıl 100.000’dan fazla kişi, trafik kazalarında ölüyor

Hatta ters yönden gitmek bildiğiniz bir kültür olmuş ülkede. Öyle ki, her sene İran’da yaklaşık 100.00-200.000 kişi trafik kazalarında ölüyor.

20. İran Halıları Değer Neden Bu Kadar Pahalı ?

Çok pahalı. En ucuzu 200 Euro civarında. Onlar da ipekten değil. Özellikle ipek olanlar, bazen 20.000-30.000 dolar olabiliyor.

O yüzden, eğer ki İran halılarını merak ediyorsanız, Tahran ve Şiraz’daki efsane pazarlarda dilediğinizi bulabilirsiniz.

Zaten ben aşağıda sizin için çektiğim videoda her şeyi anlattım. Sonuna kadar izleyin. Youtube : Birhayalinpeşinde kanalıma da abone olmayı unutmayın.

21. İran Yemekleri Lezzetli mi ?

Safran safran safran. Havada bile safran var. Her şeye safran koyuyorlar. Çaya, pilava, ete, tavuğa. İran için söyleyeceğim en net şey safran konusunda 1 numara olmaları.

Bana, biraz farklı gelse de; çokta bize uymayan bir tadı olduğunu söyleyemem. Fena değil diyelim.

İran’da hiç aç kalmadım. Et, tavuk, çorba, dolma ne ararsam buldum. Yemeklerinin çoğu baharatlı idi. Fiyatlar da, en pahalı restoranda 25-30 TL desem yeridir.

Bu arada, kahvaltılarında bal, tereyağ, çay, zeytin olmazsa olmaz. Ekmek olarak, daha çok yufka gibi bir ekmekleri var. Aslında tüm öğünlerde bu ekmeği tüketiyorlar. Ama kahvaltılarına pek alışamadım doğrusu.

iran şehirleri - iran gezilecek yerler

İran yemekleri inanılmaz lezzetliydi. Kebap, olmazsa olmaz.

Öğlen ve akşam yemekleri aynı sayılır. En çok kebaplarını sevdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca, geceleri de bir çok açık restoran bulabiliyorsunuz. Merak etmeyin. İran’da asla aç kalmazsınız.

Ama özellikle büyük şehirlerde ne yiyelim, hangi yemekleri yemeden dönmeyelim derseniz :

 • Chelo Kebap : Adana- Urfa kebabı gibi. Yanında, genelde pilav ve salata da oluyor. Restoranına göre fiyatı değişiyor ama ortalama 200-300.000 Riyal
 • Kabab tabei : Bu da aslında Chelo Kebap gibi ama daha et yoğunluklu. O yüzden biraz daha pahalı. Fiyatı da 350-400.000 civarında.
 • Fesenjon : Aslında bir Fars yemeği. Ben çok sevemedim ama çok popüler. Tatlı-ekşili et/tavuk seçenekleri oluyor. Fiyatı genelde 200.000 Riyal
 • Baghali Polo: Pilavlı et. Benim favorim. Tavuklu olanları da var. Nerede bulursanız tadın. Fiyatı 200.000 Riyal
 • Döner : Bizdeki dönerin benzerlerini tüm şehirlerde satıyorlar. Fiyatları da genelde 120-170.000 Riyal civarında ve hem et hem tavuklu oluyor. Tabiki Türkiye’deki ile yarışamaz ama açta bırakmaz !
 • Tavuk : Izgara kanat ve tavukları çok başarılı. Ama mutlaka sossuz isteyin. Her şeye sos koyuyorlar ve pek bize uymuyor. Fiyatı ortalama 200.000 Riyal. Aç kaldığınızda sığınacağınız liman olsun. Ben tavuk yemekleri konusunda İranlıları benden 10 puan aldı.
 • Dogh : Bizdeki ayrana benziyor. Yoğurt ve su karışımı. Bazen naneli de oluyor. Marketlerde teneke kutularda bile satılıyor. Fiyatı genelde 25.000 Riyal.
 • Gheyme Yazdi : Deve etli fasulye. Daha çok güveçte pişiriliyor. Güveçte kuru fasulye gibi. Özellikle Yazd şehrinde çok güzel yapıyorlar. Fiyatı 250.000 Riyal
 • Tas kabab e shotor : Bizdeki etli tas kebabı ama hepsi deve etinden yapılıyor. Yine Yazd şehrinde çok sevdiğim yemeklerden oldu. Fiyatı 250.000 Riyal
 • Khorak e bademjun : İşte buna bayıldım. Bu da Yazd şehrindeydi. Yemek konusunda Yazd şehri en sevdiğim şehir oldu. Bu yemek, aslında bildiğiniz patlıcanlı. Ama tadı efsane. Fiyatı : 170.000 Riyal
 • Ghafghazi kebab : Şiş kebap. Hem tavuktan hem de etten yapılıyor. Ortalama fiyatı 250.000 Riyal.
 • Yogurt : Neredeyse her yerde yoğurt satıyorlar. Tadı bize yakın sayılır ama her daim sossuz veya sarımsaksız yemenizi öneririm. Fiyatı ortalama 40.000 Riyal.
 • Lamb Chops ya da Shish : Kuzu etini ister şiş isterseniz pirzola şeklinde, nerede görürseniz hemen tadın. Bunu da çok çok iyi pişiriyorlar. Porsiyonları 500.000 Riyal

Her yemekten sonra çay isteyin. Çaysız ölürler İranlılar. Bizim kadar seviyorlar.

22. İran’da Ekonomi ve Refah

Net yazacağım : Ortalama bir kişinin minimum aylık geliri, 10 milyon ila 20 milyon riyal arasında değişiyor. Ben gittiğimde kur, yani 1 dolar 188.000 Riyal idi.

Bu da demek oluyor ki, bir kişi minimum 50-100 dolar kazanıyor. Yani günde 2-3 dolar kazanıyorlar. İran asgari ücret rakamları sanırım bu civardaydı.

Daha 5 ay öncesine kadar dolar 40.000 Riyaller’de iken, şimdilerde 180.000’lerde. Yani neredeyse 4 kat paraları değersizleşmiş.

Eskiden kazandıkları para 200-400 dolar arasındaydı.

Yani 100 dolar aylığı olan birisi, bu kur hareketinden önce ayda 400 dolar civarında kazanıyordu.

kashan_hamam

Sultan Amir Ahmad Hamamı : Kashan : İran şehirleri : İran gezilecek yerler

Aslında TL’ye vurunca fena para değil ama siyasi belirsizlikten dolayı dolar çok ciddi değerlendi ve halk da dolar açısından fakirleşti. Yoksa kazandıkları rakamda, Riyal olarak bir fark yok.

Ama bu dolar artışının etkisi ile beraber, enflasyonda da ciddi bir artış bekliyorlar. Yani her şeye zam gelecek diyorlar.

İşte ben de bu durumu anlayabilmek için, Tahran’ın en büyük marketlerinden birisi olan Hyperstar markete gittim ve İran market fiyatlarını inceledim ve riyal olarak hepsini aşağıda listeledim :

 • Et : 450.000 (1 kilogram)
 • Tavuk 180.000 riyal (1 kg)
 • 6 litre kola 180.000

Bu arada bu market aslında Carrefour’un ama sırf yabancı marka olarak göze batmayalım, diye kendilerince bir marka kurmuşlar adına da Hyperstar demişker.

Ve kazanılan para yine Fransa’ya gidiyormuş. Bizdeki ile aynı ama özeti İran’da işler, bizdeki kadar rahat değil.

Şimdi az çok refah kavramından da bahsetmek lazım. Ülkede zenginler çok zengin; fakirler çok fakir.

Orta kesim azalıyor. Sokaklarda, öyle BMW’ler, AUDİ’ler, Mercedes’ler yok denecek kadar az. Daha çok Renault’un eski arabaları bulunuyor.

Hastahane ve eğitim sistemi aynı bizdeki gibi. Özel de var, devletin de. Ama özellikle devletin hastaneleri ve okulları pekte başarılı değilmiş.

iran_camileri_isfahan

İran’daki tarifsiz güzel camiiler

Refah demişken, ülkede insanlar krallar gibi yaşayamıyorlar. Ama yolları fena değil. Şehirler arası yollar genelde duble. Ulaşım fiyatları uygun.

Gördüğüm çoğu insan ya çok mutlu; ya da bir an önce ülkeden gitmek istiyor. Baskıdan, istediğini giyememekten, gizli yaşamaktan bıkmış çok insanla da tanıştım.

Değişen dünyayı takip edip, görüp, öğrenen kitleler; pekte ülkedeki yönetim biçiminden memnun değil. Zaten yurt dışında şans bulan, geri dönmüyor.

Ama kalanlar da, ne yazık ki duruma ayak uydurmak zorunda kalıyorlar. Bu arada, devlete karşı gelmek, eleştirmek pekte kolay bir durum değil.

Sonuçları hakkında da, çoğu İranlı net bir yorum ile ne olacağını söyleyemiyor. Ya da benim tanıştıklarım öylelerdi.

23. İran’da Yaşam

Tek bir örnek vermek istiyorum : Mesela arabayla gezerken, bir kadından hoşlandınız.

Bu arada en büyük hobileri şehirde arabaları ile boş boş dolaşıp kafa dağıtmak. Benzin zaten ucuz. E gece hayatı namına da pek bir şey yok. O yüzden arabayla dolaşmaya bayılıyorlar.

He ne diyordum. Diyelim arabayla gezerken, yan arabadan bir kız beğendiniz. Çat diye telefonunuzu camdan içeriye atıyorsunuz. Bunu yapmak için, genelde 2. bir telefonları oluyor.

İşte o telefondan kızla irtibat kurup, tanışabiliyorsunuz. Diyeceksiniz “Ne saçma şey. Direk konuşsun. Tanışsın. Kafede sohbet etsinler.”

İşte o iş pek öyle olmayabiliyor. Yukarıda nedenini anlatmıştım. Çünkü sokakta, kafede konuşursanız polis yakalayabilir ve gereksiz karakol curcunası oluşabilir.

Bu söylediklerim, İran Başkenti Tahran için geçerli değil. Tahran’da hayat daha rahat ve kolay. Ama diğer küçük şehirlerde, Tahran’daki rahatlı pek yokmuş.

Bir de yukarıda anlattığım kıyafet olayı var. Mesela 1 keresinde markete yanlışlıkla şortla gittim. Ne polis durdurdu ne de başka biri.

Sadece bir amca gelip çaktırmadan laf soktu. Zaten insanlar da, özellikle büyük şehirlerdekiler, bu kıyafet olayından hiç memnun değil.

Zaten son günlerde sosyal medyada bir sürü kampanyalar başlattılar. İstediğimizi giymek istiyoruz. Karışmayın artık diye.

zertust_tapinaklari_iran

Zaroastriab Fire Temple : İran’da hep uzun, şalvar tarzı kıyafetle gezdim.

Bence İran’da kadın olmak, erkek olmaya göre daha zor. Özellikle kıyafet ve toplum baskısı konusunda bunu söylüyorum. İstediklerini giyemiyorlar ; sokakta kadın bir dilenci olamıyor (Sadece erkek oluyor).

Ama bu arada İran’da en çok dikkatimi çeken şey, bir çok İranlı kadının bakımlı olması; hatta bazılarının inanılmaz derecede makyajlı olmasıydı.

Bu arada, İran’da kadınların araba kullanmaları asla yasaklanmadı. Bu, yanlış bilinen bilgi.

Biraz da tiyatro ve sinemadan bahsedelim. Tabiki serbest ama din, seks vs alakalı veya içerikli olmamalı. Kültür Bakanlığı hepsini tek tek denetliyor.

Hepsi bakanlığın denetimimden ve onayından geçiyor. Hatta şarkılar bile. Ondan sonra halk ile paylaşılıyor.

Bu arada İran film sektörü, dünyanın en iyi film sektörlerinden ve Oscar, Cannes ve Venedik Film Festivali’ni kazanmış sanatçıları var.

Biraz örnek verecek olursak :

 • Bir ayrılık, satıcı filmleri yönetmeni Oscar aldı. Yönetmen Asghar Farhadi

Abbas Kiarostami ve Mecid Mecidi de önemli yönetmenlerden. Bu yönetmenlerin filmleri, özellikle İran sosyal hayatını görmek için izlenmeli.

Şarkıcı : Muhammed Rıza Şeceryan (Seceryan) şarkıları en çok dinlenen olsa gerek. Takside, otobüste, restoranda her yerde Seceryan dinliyorlar.

Kitap : Firu Feruzad’ın şiirleri bilinmeli, Ömer Hayyam, Mevlana’nın şiirleri de Farsça. O yüzden oku oku bitmez.

24. İran’da Askerlik

İran’da erkeklerin askerlik yapmaları zorunlu ve tam 21 ay askerlik yapmaları gerekiyor. Askerlik yapmayana pasaport verilmiyor.

25. İran’da Elektronik

Bu arada İran’da elektronik fiyatları, ilk günlerdeki düşük dolar kurundan dolayı fena değildi.

Mesela 256 GGBYT İ Phone 8 Plus 120.000.000 Riyal’di. Artık siz hesaplamasını yaparsınız. Ama pekte uygun olduğunu söyleyemem.

26. İran’da Alışveriş & İran’dan Ne Alınır ?

Kadınlar İran’a alışveriş konusuna bayılacaklar. Halılar, el işi çantalar, esanslar, ipekten kıyafetler,  bakırdan yapılan her şey, altınlar, safranlar.

Anlat anlat bitmez ve inanın bana, fiyatları Türkiye’ye göre en az % 30-40 daha uygun.

Tek pahalı olan şey, İran halıları ve el yapımı İran Halısına benzer tablolar; süs eşyaları. (Aslında bunlar da ucuz da, ben pek anlamadığım için bana pahalı geldi.)

İran’da alışveriş için ise, tabi ki büyük şehirlerde AVM’ler var ama en güzel yerler pazarlar. Cuma günleri hariç, neredeyse her gün bu pazarlar açık. Ve neredeyse bütün şehirlerde bizdeki Kapalı Çarşı gibi pazarlar bulunuyor.

iran halıları

İran halıları çok meşhur

Bu arada ben alışveriş yapmayı hiç sevmem. O yüzden tek yaptığım pazarları gezip, bir yandan da taze sıkılmış kavun suyunu içerek insanlarla muhabbet etmekti. Kavun suları harika. Fiyatı 30.000-50.000 arasında değişiyor. Sık sık içmenizi öneririm.

He son olarak, safran fiyatlarından bahsetmedim. 1 kg safran, ortalama 4.000-10.000 Euro arasında değişiyor.

Safran çok pahalı. Zaten genelde 3-5 gram alıp, günlerce az az kullanıyorlar. Azıcık koyunca hem yemeğin rengi, hem de tadı anında değişiyor.

27. İran Şehirleri & İran Gezilecek Yerler

İran hakkında neredeyse her şeyi anlattığıma göre, İran’da nasıl gezmeniz gerektiğinden ve nerelere kaç gün ayırmanız gerektiğinden de bahsedeyim.

iran_gezilecek_yerler_iran_sehirleri

İran Gezilecek Yerler : İran Şehirleri : İran Nüfusu ve İran Dili İran Haritası Hakkında Her Şey

Ben, İran’da şu rotayı izledim :

 • Tahran
 • Kaşan
 • İsfahan
 • Yazd
 • Şiraz

Bu rota için toplamda 14 gün harcadım. Aslında Tebriz, Keşm ve Kiş Adaları da rotamdaydı ama ne yazık ki zaman yetmedi. O yüzden, belki siz gidebilirsiniz diyerekten, detaylı bir İran Şehirleri İran Gezilecek Yerler yazısında anlattım. O yazımdan detayları görebilirsiniz.

İran’da 2 hafta kaldım. İran Hakkında 300 Sayfa Yazı Yazdım. Aşağıdaki yazılarımı okumadan İran gezi planı yapmamanızı öneririm

İran, tarif etmeye kelimeler bulamadığım misafirperverliği; kadim dağları, bize yakın ama bizden farklı dini inanışları, ve daha nicesi ile beni benden aldı. Yukarıdaki diğer İran gezi yazılarımı okumadan plan yapmayın. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz. hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

33 Yorum

 1. Yusuf Kaya
  • Deniz Pehlivan
 2. UFUK YİĞİT
  • Deniz Pehlivan
 3. Vahdet k.
  • Deniz Pehlivan
 4. Merve yıldırak
  • Deniz Pehlivan
 5. Mustafa can
  • Deniz Pehlivan
 6. MUAMMER
 7. hasan küpeli
 8. Mehmet Emre Usta
  • Deniz Pehlivan
 9. Mehmet Emre Usta
 10. Muhammed
 11. Mujgan
 12. Mujgan
 13. Saalar
  • Deniz Pehlivan
 14. ceyhun
  • Deniz Pehlivan
 15. Cihan Şerif
  • Deniz Pehlivan
 16. naim
  • Deniz Pehlivan
 17. Ahmet Gökçümen
 18. Pelin Şahin
  • Deniz Pehlivan
 19. Van Emlak
  • Deniz Pehlivan
 20. mahmut koker
 21. Feza

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.