Ayvalık ve Cunda Gezi ve Seyahat Rehberi

Ayvalık ve Cunda, ayrılmaz bir 2’li gibi aslında. Ne Cunda’sız Ayvalık, ne de Ayvalık’sız Cunda. Biri, diğerinin tamamlayıcısı gibi. Ayvalık’ta daracık sokaklarda halk ile kaynaşıyor, Cunda’da ise hafta sonu kaçamak yapmaya gelen, huzur arayan seyahat severleri görüyorsunuz. Herkes, dinlenmek, nefes almak, yaşamak için bu keyiflik yerlere heyecanla geliyor. Neden mi ? Anlatayım. Ama önce biraz izleyelim efendim.

1-Ayvalık ve Cunda’ya Başlangıç

Türkiye’de gezilecek şehirleri yazarken, her daim emin olarak başladığım ve herkese şiddetle önerdiğim, sanırım 6-7 kez gittiğim ve her gidişimde yüzümün gülmesine neden olan bir coğrafyadan, belki de Ege bölgesinde gezilecek yerlerin en başında gelen Ayvalık ilçesinden bahsetmeden olmaz.

ayvalik_sokaklari

Ayvalık Sokakları

Lezzetli deniz mahsullerinin, güleryüzlü insanların, keşfedilmeyi bekleyen harika köylerin, her şeyden öte mis gibi esen rüzgarın insanın yüzünde bıraktığı gülümsemenin sebebi…

2-Ayvalık ve Cunda Hakkında

Tatil Dükkanı

Ayvalık, Balıkesir’in en önemli ilçelerinden bir tanesi. Hemen güneyinde diğer bir cennet ilimiz olan İzmir bulunuyor. Yaklaşık 22 adanın sarmaladığı, Cunda (Alibey Adası) gibi meşhur adaya da ev sahipliği yapan Ayvalık, ülkemizin en güzel evlerinin hatta tarihi konak sayısı bakımından da en çok konağın bulunduğu bir şehir.

Aynı zamanda Ayvalık, Ege bölgesi kültürünün kendine has özelliklerini şehrin dört bir yanında barındırıyor. Ne mi o kendine has özellikleri ? Güleryüz, samimiyet ve her daim neşe…

ayvalik_gezi

Yemyeşil Ege Dağları

Her ne kadar yaz mevsiminde gidilesi bir yermiş gibi dursada, aslında 4 mevsim görülmesi gereken bir şehir. Kışın yağmur tanelerinin sokakları şenlendirdiği, bahar mevsiminde ise mis gibi Ege denizinin havasını içinize çekerek dolaşabileceğiniz bir yer.

Kuzeyinde Kaz dağları, batısında Ege. Bir insan başka ne ister ki bir şehirden dedirtecek derecede mis gibi bir şehir Ayvalık.

Ayvalık, aslında neredeyse 500 yıllık bir şehir. Kydonia ismi ile bilinen, mübadeleler yaşamış, bir çok milletin aynı çatı altında barınmasını sağlamış bir yer. Bu yüzden, özellikle Rumlardan bir çok yapı hala dimdik ayakta kalabilmiş.

Bölgeye has sarımsak taşı sayesinde ayakta kalan yapıların arasında uyanıp, şöyle kendimi sokağa attığım günü hala hatırlıyorum. At arabalarının sokaklardan geçtiği, taşıtlara izin verilmediği eski şehir merkezi, hala o tarihi dokunusu yaşatmayı başarmış doğrusu.

3-Ayvalık ve Cunda Gezi Rehberi

Bölge, sadece yaz mevsiminde değil, diğer mevsimlerde de sakin ve dingin bir tatil arayanların duraklarından. O yüzden dediğim gibi, “Ayvalık’a sadece yazın deniz-kum-güneş için gidilir.” gibi bir algınız olmasın.

ayvalik_cunda

Ayvalık Cunda’da günbatımı anı bu kadar güzel işte

Bölge’de görülecek onlarca köy, yüzlerce sokak emrinize amade olacaktır. Özellikle, kiralayacağınız aracınız ile, Cunda adasını kıyı kıyı gezebilir, hava yağmurlu olsa bile Ayvalık sokaklarında kendinizi huzura teslim edebilirsiniz. Hatta, Ayvalık bölgesi için değil, aynı zamanda Ege yöresindeki tüm güzel sahil şehirlerimiz için aynısını söyleyebilirim.

Zaten aşağıda da size, kendimce Ege bölgesinde gezilecek yerleri birazcık rota halinde anlatacağım. Çünkü bildiğiniz gibi benim bu yazıları yazmamdaki en önemli neden, sizlere rotalar çıkarıp, Türkiye’de gezilecek yerler konusunda planlar yapmanıza yardımcı olmak.

cunda_ada_sokaklar

Cunda Sokakları

Ayvalık ve Cunda gezisini aslında bir bütün olarak düşünmek lazım. Bölgenin en önemli 2 noktası. Ayrılmaz bir bütün. Dolmuşlarla kolayca ulaşımınızı sağlayabileceğiniz bir bölge. İnsanları güler yüzlü. Hesaplar orta halli. Hava mis. Yemekler leziz.

Özellikle deniz mahsulleri harika. Onlarca adanın Ege bölgesini süslediğini söylememe gerek yok heralde. Tarihi sokaklar, enfes sahiller, muhteşem bir günbatımı. İnsan daha ne ister  ? Ayvalık, emin olun bir tatilden beklentilerinizi rahatça karşılamaya yeter.

4-Ayvalık ve Cunda’ya Ulaşım

Ayvalık’a nasıl gidilir ? Cunda’ya nasıl gidilir ?

Aslında en ama en kolay husus bu olacaktır. Gerek Ayvalık ve gerek Cunda arasındaki ulaşımınız, gerekse de bölgeye erişiminiz çok basit. Özellikle Ayvalık-Cunda arasında ister minibüs isterseniz yaz mevsiminde faaliyet gösteren tekneleri kullanabilirsiniz. Bu konuda hiç tereddütünüz olmasın. Ben şimdi, size tek tek bütün alternatifleri anlatacağım.

ayvalik_cunda_ulasim

Ayvalık’a Ulaşım

Ayvalık’a uçak ile ulaşım : 48 km uzaklıkta bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı kullanacağınız havalimanı olacak. Özellikle Borajet, Pegasus ve Anadolujet gibi havayolu firmaları, direk uçuş gerçekleştiriyorlar. Havalimanından şehir merkezine ise, ne yazık ki Havaş hizmet vermiyor. Ama Pegasus ve Borajet’in Ayvalık’a ücretsiz servisleri var. Bilet almadan önce saatleri sorabilirsiniz. Yola çıkmadan önce, uçak bileti mevzunu halletmek isterseniz, Ucuza uçak bileti alma konusunda yazdığımyazıya bakabilirsiniz. Çok yardımcı olacağına eminim.

Ayvalık’a otobüsle ulaşım : Ayvalık’ın doğusunda bulunan Ayvalık otogarını kullanarak Ayvalık’a otobüs ile gidebilirsiniz. Özellikle İzmir, Çanakkale gibi şehirlerden erişim çok kolay.

Ayvalık’a tren ile ulaşım : Ne yazık ki bölgede tren hatları yok.

Ayvalık’a araç ile ulaşım : İstanbul’dan 515 km, Balıkesir’den 125 km, Ankara’dan 670 km ve İzmir’den 150 km uzaklıktaki Ayvalık, ulaşım konusunda hiçte zor erişilen bir yer değil. Benim size tavsiyem: Eğer Ayvalık’a yakın bölgede iseniz, şahsi aracınız ile ulaşmanız. Böylece, sadece Ayvalık ve Cunda’yı değil, harika Ege köylerini ve kasabalarını da aracınız ile gezebilisiniz.

ayvalik_gezi_seyahat_sokaklar

Ayvalık Tarihi Sokakları

Eğer İstanbul’dan gelecekseniz; İDO’yu kullanarak Yenikapı-Bandırma veya Yenikapı-Bursa arabalı vapurunu kullanın derim. Böylece çok hızlı bir şekilde Balıkesir sınırlarına ulaşır, sonrasında ise Ayvalık’a gelebilirsiniz.

Eğer bizim gibi İstanbul’dan gelecekseniz, mutlaka havalimanından bir araba kiralayın ve kiraladığınız aracınız ile gezin. Açın pencereleri. Alın rüzgarı ardınıza. Ayvalık, Cunda, Bergama, Akçay, Asos, Dikili, Bademli ve onca köyü karış karış gezin. İnanın bu seyahatinizden çok ama çok memnun ayrılacaksınız.

ayvalik_gezi_cunda

Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi Koç Müzesi) : Cunda manzarası

Eğer “Nereden araç kiralamalıyım ?” diye soracak olursanız : Benim bir çok kez kullandığım Otorento.com sitesi sizin de adresiniz olsun. Hem güvenilir. Hem de diğer bir çok firmaya göre daha kalite. Tavsiye edilir. Websitelerini görmek için tıklayınız. Hatta araç nasıl kiralanır yazıma da bir göz atınız. Görmek için lütfen tıklayınız efendim.

5-Ayvalık ve Cunda’da Konaklama

Ayvalık’da nerede konaklanır ? Cunda otel alternatifleri önerilerim neler ?

Bu bölgeyi hem Cunda hem de Ayvalık civarında otel önerileri yaparak anlatacağım. Emin olun, şimdi anlatacağım bütün otelleri seveceksiniz. Hepsinin tarzı ve konsepti tamamen birbirinden farklı. Umarım, benim mutlu olduğum gibi, siz de memnun kalırsınız.

Size 2 bölgede otel önerilerinde bulunacağım.

 • Ayvalık Bölgesi

Macaron Konağı : Macaron Konağı, Ayvalık’da konakladığım harika, muhteşem, sevimli mi sevimli bir butik oteldi. Her sabah kuş seslerinin bahçede çıkardıkları o melodileri dinleyip, bu güzel otelde güne merhaba diyordum.

ayvalik_cunda_konaklama

Ayvalık’da nerede kalınır diyenlere önerim Macaron Konağı : Kaldığım en hoş, en şirin butik otellerden

Ayvalık’ın o tarihi sokaklarında kaybolmadan önce bahçesinde köpekleri Kuki ile oynayıp, otelin sahipleri olan Serap Hanım ve Yavuz bey ile ,ki hayatımda gördüğüm en güleryüzlü otel işletmecileri, muhabbet etmek harikaydı.

O yüzden bu konuda hiç tereddütünüz olmasın derim. Macaron Konağı otele bir göz atmak isterseniz lütfen tıklayınız.

Murat Reyis Ayvalık : “Denizcim. Para sorun değil. Sevgilimle ya da eşimle, şöyle 2 gün tatil yapalım. Biraz romantizm ve sakinlik yaşayalım. Denize de yakın olsun.” diye bana soranlar mutlaka olacaktır. Şimdi anlatacağım otel ise tam sizlik olacak. Türkiye’de bir çok şehirde çok iyi otellerde kalmışımdır.

ayvalik_otelleri

Murat Reyis Ayvalık : Sahildeki kumlar özel olarak Mısır’dan getirtilmiş

Ama buranın yeri bende apayrı oldu. Çok beğendim. Yemeklerine bayıldım. Ama baştan söyleyeyim. Pahalı bir otel. Sonra bana “Noldu Hostel hayatı. Hani Hindistan’da günde 2 dolara kalıyorduk Deniz” diyerek sitem etmeyin.

Gerçeği söyleyeyim : Hani olurda, ilerde şaşarda kız arkadaş yapar, hadi biraz daha ilerisini söyleyeyim evlenirsem falan, parasına bakmam bu otele gelirdim. Çok beğendim. O derece yani. Size de tavsiye ederim. Görmek için tıklayınız.

 • Cunda Bölgesi

Ada Camp Hotel Beach : “Cunda adasının sessiz ve sakin bir bölgesinde konaklayalım. Biraz huzura erelim Deniz.” diyenlerdenseniz, sizi bu otele alalım. Karavanda mı, çadırda mı yoksa Bungalov tarzı odalarda mı konaklamak isterseniz ? Hatta bir odaları vardı ki, bölgede denize en yakın odaymış. Sizin için oda numarasını bile sordum. 15 numara.

cunda_otelleri_konaklama

Cunda Otel Önerim : Ada Camping

Eğer, şöyle romantik bir tatil isterseniz ve rica ederseniz, belki de bu odada konaklama şansı elde edebilirsiniz. Hatta otelin kendine ait sahili ve restoranı bile var. Bu arada otelde konaklamıyor bile olsanız, sahillerini kullanabilir, rahatça güneşlenip, restoranlarında envai çeşit yemeği tadabilirsiniz.

Bunun için, giriş ücreti olarak 30 TL talep ediyorlar. Eğer kendi çadırımla geleceğim diyorsanız, kişi başı 35 TL vermek kaydı ile, işletmenin çadırlar için ayrılmış bölgesinde doğa ile kaynaşabilirsiniz. Otele göz atmak, bütçenize uygun odaları görek isterseniz tıklayınız.

Benim Ayvalık ve Cunda bölgeleri konusunda önerebileceğim konaklama önerileri bunlar. Ekonomik ve ucuz bir tatil arayanlardansanız, bölgede bulunan diğer pansiyon ve benzeri konaklama tesislerinde kalabilirsiniz.

Bölgede bir çok otelde konaklamama rağmen, nedense bu 3 otel aklıma kazındı. Umarım Ayvalık ve Cunda seyahatinizden önce, yardımcı olur.

6-Ayvalık ve Cunda’da Ne Yapılır ?

Ayvalık ve Cunda’da yapılacak aktiviteler nelerdir ? Neler yapılmaz ki. Bölgede, sevimli mi sevimli köyler, el değmemiş koylar, lezzetli yemekler, harika etkinlikler var. İster deniz-kum-güneş, ister köy hayatı isterseniz sakin bir tatil yapabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan, hemen sadete geliyorum :

ayvalik_gezi_sokaklar

Ayvalık Sokakları Bu Kadar Sevimli İşte

 • Ayvalık ve Cunda’da yapılacak aktiviteler

1-Tekne turları

Ayvalık bölgesinde bulunan 20’den fazla adaya, günübirlik tekneler turlar düzenliyor. Sabah saatlerinde limandan ayrılan tekneler, akşamüzeri geri dönüyorlar. Öğle yemeği ve tekne turu dahil kişi başı 35-40 TL fiyat ödemeniz gerekiyor. Özellikle yeterli vakti olanlardansanız, mutlaka yapmanız gereken etkinliklerden olsun.

2-Tarihi sokak turları

Ayvalık, ülkemizin en çok tarihi yapılarına ev sahipliği yapan yerlerden birisi. Özellikle Ayvalık ve Cunda merkezde bulunan tarihi sokakları keşfetmeli, kendinizi rüzgarın ve sokağın akışını bırakmalısınız. Gündüz biraz sıcak olacaktır. Ama geceleri hava enfes.

cunda_gezi

Cunda’nın mis gibi arasokakları

3-Bisiklet turları

Ben yapmadım. Ama bölgenin o güzel kıyılarını ve koylarını, hatta yemyeşil ormanlık bölgelerini görünce “Keşke bisiklete binip şöyle güzel bir keşfe çıksaydım.” diye düşündüm doğrusu. Eğer sizin vaktiniz olursa, mutlaka bir bisiklet bulup, Ayvalık civarını bisikletini ile gezin derim. Hem koylarını, hem kordonu hem de ormanlık araziyi keşfe çıkın.

4-Günbatımı keyfi

Beni bilenler bilir. Yengeç burcundan mıdır, yoksa Fethiye gibi bir şehirde doğduğumdan mıdır bilmiyorum, günbatımına karşı bir zaafım var. Anlamadım gitti !

İşte bu zaafın kurbanı olan ben, Şeytan sofrasındaki o harika gün batımına aşık olanlardan oldum. Sadece Şeytan sofrası mı ? Tabiki hayır. Bölgenin her bir kıyısından, her bir koyundan bu güzelliğe şahit olabilirsiniz.

seytan_sofrasi

Şeytan Sofrası’nın enfes günbatımı

5-Köyleri keşfedin

Bölgede bulunan Küçükköy (Yeniçeri köyü), Yukarıbey Bucağı Köyü ve Bağyüzü Köyü gibi köyleri görmeden dönmeyin derim. Özellikle Küçükköy’de göreceklerinize inanamayacak, sanatın tüm güzelliklerine bu şaşırtıcı köyde şahit olacaksınız. Bir kez daha o güzel insanlara selam olsun.

 • Cunda’da gece hayatı

Cunda’da gece hayatı nasıldır ? Gördüğünüz gibi Ayvalık’tan bahsetmedim. Çünkü geceleri Cunda’da bulunmak lazım. Ayvalık’ta gece hayatı anlamında çok bir şey yok. Belki de ben görmedim. Eğer varsa, lütfen aşağıya yorum yazın ki, başkaları faydalansın.

Cunda’da olmazsa olmazlardan başlayalım: Eğer alkol sevenlerdenseniz ve rakı-balık aşıklarındansanız, mutlaka sahildeki restoranlarda güzel bir akşam yemeği ve fasıl keyfi yapabilirsiniz. Zaten bu sizin 3-4 saatinizi alacaktır.

cunda_eglence_bar_gece

Cilveli Bar Cunda

Yemekten sonra ise, Cilveli Bar diye bir mekan var. Ben çok ama çok sevmiştim. Canlı müzik yapıyorlar ve gece 3’e kadar sürüyor. Websiteleri için tıklayınız. Hatta Cilveli Bar’a gelmeden önce diğer barlara da uğrayıp, iki lafın belini kırabilirsiniz.

 • Cunda ve Ayvalık’da alışveriş

Cunda’da ne alınır ? Ayvalık’ta nerede alışveriş yapılır ? Tam bir yazlık bölge gelsin aklınıza. Daracık sokaklar, küçücük butik dükkanlar ve hemen önlerindeki yeşilin, mavinin ve beyazın en çok yakıştığı sevimli tezgahlar.

Özellikle Cunda’da, hemen Ayvalık Caddesi ile Belediye Sokak’ın kesiştiği yerde kurulan Cumartesi pazarı duraklarınızdan olabilir. Bu bölgede bulunan bir çok dükkandan takılar, sabunlar, el işlemeleri satın alabilirsiniz. Hiç bir şey almasanız bile, bölgenin halkı ile laflayıp, bir bardak çay için derim. İnanın bana çok ama çok seveceksiniz.

7-Ayvalık ve Cunda’da Hangi Yemekler Yenir

Ayvalık’da ne yenir ? Cunda’da yenilmeden dönülmemesi gerekenler nelerdir ?

Geldik mi en önemli noktaya. Böyle sahil kasabalarında özellikle akşam yemeklerine hazırlanıp heyecanlanan ben, sizler için bölgeye has uzun uzun listeler hazırlayacağım. Çünkü, özellikle Cunda adasında yemek konusu çok ama çok önemli.

Zeytinyağlı yemekleri, Ege denizinde tutulan taze balıkları, kendimden geçtiğim mezeleri tek tek anlatmak istiyorum. Hatta anlatmakla kalmayacağım, sırası ile size restoran önerilerinde bulunacağım. Ege mutfağının en güzel örneklerinden olan Cunda ve Ayvalık, Ege bölgesi yemeklerine doyacağınız yemek önerilerim ile başlıyor.

cunda_raki_balik_yeme_restoran

Meze Cenneti Cunda

Cunda’da nerede ne yenir ?

Meze Dünyası : Mezeleri enfes. Özellikle atom, ahtopot salatası, levrek marin, karides güveç benim favorilerim. Ortalama kişi başı ödeyeceğiniz ücret (Rakı yoksa) 40-50 TL civarında olacaktır. Tabi fiyat, tamamen ne kadar ve ne yediğinize göre değişecektir. Ama işin içerisine rakı da girerse, sanırım kişi başı 100-120 TL civarında olur.

cunda_neyenir_nerede_restoran

Pizza Uno Restoran Cunda : Cunda’da nerede ne yenir diyenlere en güzel önerimdir

Pizza Uno Restoran : Cunda’ya gelmeden önce, Cunda’da yeme içme önerileri vereceğime emindim. Ama sanırım, İtalyan mutfağı bunların içerisinde olmazdı. Taki bu restoranda o harika İtalyan yemeklerini tadana kadar.

Başlangıçlar, envai çeşit harika pizzalar ve bitişteki o muhteşem tatlıları tadana kadar. O yüzden, sizlere de mutlaka ama mutlaka Pizza Uno Restorana gitmenizi tavsiye ederim. 1 büyük pizza 25 TL civarında. Tatlılar 15 TL civarında idi. Sanırı kişi başı 50 TL gibi bir ücret ödeyerek, tıka basa doyabilirsiniz.

cunda_yeme_icme

Taş Kahve Cunda

Taş Kahve : “Cunda’da kahvesiz olmaz” dediler. “Adres neresi ? ” diye sorunca, sanırım 10 kişiden 9’unun cevabı Taş kahve oldu. Özellikle damla sakızlı kahveleri enfes. Fiyatı 7.5 TL. Adresi, direk Cunda kordonda. Kime sorsanız gösterirler.

Sahildeki Dondurmacılar : Damlasakızlı dondurma yemeden Cunda’dan dönmeyin derim. Hatta daha onlarca çeşit dondurma da var ama benim aklımda kalan damlasakızlı oldu. Mutlaka Cunda’da dondurmaları tatmalısınız. Genelde 5-10 TL civarında ödersiniz.

cunda_yemek_icme

Cunda sahilde dondurma yemeden dönmeyin

Ayvalık’da nerede, ne yenir ?:

Cafe Caramel : Ayvalık’ta tarihi sokakların arasına gizlenmiş güzeller güzeli bir cafe burası. Buz gibi limonatalar, harika kahveler tadabileceğiniz tam bizlik bir yer. Gerçi ben fotoğraf çekmekten çok fazla bir şey yiyemedim ama miğdeme kazınmasa da, atmosferinin güzelliği ruhuma kazınmış doğrusu. O yüzden, eğer ki yolunuz Ayvalık merkez civarında olursa, mutlaka buraya uğrayınız.

ayvalik_yeme_icme_restoran

Cafe Caramel Ayvalık

Ayvalık’ta yeme içme denince akla ilk gelen lezzet, Ayvalık tostu olur. Ama ben, çok fazla tost seven bir adam değilim. Size sadece hatırlatma amacı ile yazayım dedim. Sizlerin önerileri varsa, lütfen alağıya yorum bırakınız.

8-Ayvalık’da Gezilecek Yerler

Ayvalık’da nereler gezilir ? ” sorunuza gelmeden önce, bir kaç gezi rehberi tadında bölümlerden bahsedeceğim. Bunu anlatırken de, hem Ayvalık ve civardaki köyleri hem de Cunda’da görülmesi gereken yerleri anlatacağım. O yüzden bu kısmı 2’ye bölmekte yarar var. Öncelikle ilk durağımız Ayvalık Gezi Önerileri olacak.

ayvalik_cunda_gezi

Ayvalık Cunda Gezilecek Yerler

Ayvalık’da gezilecek yerler ise ;

 • Eski şehir bölgesi
 • Ayvalık kordonu
 • Sarımsaklı plajı
 • Şeytan Sofrası
 • Ayvalık adalar turu
 • Küçükköy (Yeniçeri köyü)
 • Yukarıbey Bucağı Köyü
 • Bağyüzü Köyü

Eski şehir bölgesi : Sabah Ayvalık’ın tarihi sokaklarına kendimi atmadan önce, şehrin tam kalbinde bulunan Macaron Konağı otelde, kuş seslerinin beni uyandırması ile güne saçma bir tebessümle merhaba diyorum. Bu sesi insan bu kadar özler, bu ana bu kadar hasret duyar mı hiç ! Duyuyormuş işte. Ne yazık ki öyle !

Derken, hemen otelin bahçesinde harika bir kahvaltı ile başlayıp, otel sahibinin sevimli köpeği ile oynayarak afyonu patlatıyorum. Küçük daypack sırt çantamı aldığım gib atıyorum kendimi tarihi sokaklara.

ayvalık_gezilecek_yerler

Ayvalık Bit Pazarı

Derken, öncelikle cumartesi günleri kurulan bit pazarına uğruyorum. Envai çeşit hediyelik eşyalara baka baka tezgahları inceliyorum. İnsanların samimiyeti o kadar güzel, muhabbetleri o kadar neşe dolu ki “Yahu ben neden burada yaşamıyorum ki !” diyerek kendime kızıyorum.

Ayvalık kordonu :  Tarihi sokaklarda harika fotoğraflar çektikten sonra, bir sonraki durağım Ege denizi ile kavuşacağım Ayvalık kordonu oluyor. Onlarca teknenin sabah tur hazırlıkları yaptıklarını gördükten sonra, güzel bir çay içip, yoluma devam ediyorum.

ayvalik_kordon_gezilecek_yerler

Ayvalık Kordonu

Bu arada ben tekne turuna katılmadım. Ama sizin vaktiniz olursa, bölgedeki adalara giden onlarca günübirlik tekneler ile bu maceraya ortak olabilirsiniz. Bir de akşam üzeri yine bu kordona gelip mutlaka gün batımına eşlik edin derim. Ege’nin o ılık rüzgarı, sizin de tebessüm etmenizi sağlayacaktır.

Sarımsaklı plajı : Türkiye’nin en uzun plajlarından birisi olan, yumuşacık kumu ile herkesi mest eden Sarımsaklı plajına gidiyorum. Burası, Ayvalık’ta olmazsa olmazlardan. Eğer siz de, deniz-kum-güneş sevenlerdenseniz, mutlaka bu plaja gelip, deniz keyfi yapabilirsiniz. Ben şahsen bu sahile 4-5 kez geldim. Ama her gelişimde yine ilk gelişim kadar mutlu oluyorum. Seviyorum bu coğrafyayı.

sarimsakli_ayvalik

Sarımsaklı plajı

Şeytan Sofrası : Akşam üzeri ise, günbatımına eşlik etmek için gittiğim adres, malumunuz Şeytan sofrası. Burası, Ayvalık’ı tepeden izlemek için enfes bir yer. Hangi ülkeye gitsem, mutlaka gün batımı anına tanık olurum. Bir nevi hastalık benimkisi. Ama hayatımın en güzel hastalığı. O yüzden sizlere de mutlaka bu tepeye gelip, hemen etraftaki kafelerden bir bardak çay aldıktan sonra manzaranın keyfini sürmenizi öneririm.

seytan_sofrasi

Şeytan Sofrası’nın enfes günbatımı

Günbatımındaki o rengarenk görsel şov her gelişimde beni büyülüyor. Karşımda Midilli adası, sağ çaprazımda Cunda ve en sağda ise Ayvalık manzarası enfes. Bu arada, buraya kendi aracınız ile gelebilirsiniz. Otopark hizmeti de mevcut. Ama her daim kalabalık. O yüzden, günbatımını kaçırmamak adına biraz erken gelmek lazım.

Ayvalık adalar turu : Dediğim gibi ben bu turu yapmadım. Sırf size rehber olması adına anlatıyorum. Eğer vaktiniz olursa, bölgedeki 22 adaya tur düzenleyen firmalar ile günü birlik turlara katılabilirsiniz. Genelde 35-40 TL civarında fiyatları var.

Ayvalık sahilden kalkan teknelerde biletinizi alabilirsiniz. Ama özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında çok yoğun oluyormuş. O yüzden, eğer ki Ayvalık’ta tekne turu yapmayı düşünüyorsanız, önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

ayvalik_gezilecek_yerler

Yeniçeri Köyü

Küçükköy (Yeniçeri köyü) : Ertesi gün sanat galerileri ile zenginliği nam salmış olan bir yere gidiyorum. Ağzımın açık kaldığı, takdir etmekten kendimi alamadığım bir yer burası. Dinlerken gurur duyduğum, gözlerimin dolduğu bir yer. Adı Yeniçarohori yani Yeniçeri Köyü.

Bir çok ülkede sanat galerileri, ressamların açtıkları atolyeleri ziyaret etmişimdir. Ama inanın bana, birisi Ayvalık’a gelmeden önce böyle bir yeri önerse “Bakarız.” der geçerdim doğrusu. Taki kendim bizzat gidip görünceye kadar ! Burası, ülkemizdeki azimli ve kararlı insanların neler yapabileceklerinin bir göstergesi oldu benim için. Neden mi ? Anlatayım :

yeniceri_koyu_ayvalik

Yeniçeri Köyü Sanat Galerileri

Fatih Sultan Mehmet, 1462 yılında Middili adasını alabilmek ve bölgedeki güvenliği sağlamak adına, buraya 200’den fazla yeniçeri göndermiş. Mübadele sonrasında ise göçmenler, özellikle Boşnaklar yerleştirilmiş. Zamanla köydeki herkes Sarımsaklı civarına yerleşmişler.

Ama bir türlü buradan kopamamışlar. İşte şimdilerde köyü yeniden ayağa kaldırmak ve 400’den fazla taş evin bulunduğu bu küçük kasabayı sapasağlam yaşatmak adına girişimler başlamış. Bir çok galeri ve sanat atolyeleri kurulmuş. Ama öyle böyle güzel değiller. Bayıldığım, hayran kaldığım eserlerden bahsediyorum.

Ama güzel olan ne biliyor musunuz ? Her şey orjial. Yıllar önce yaşayan köylülerin torunları gelip, dedelerinin evlerini hiç bozmadan tamir etmişler. Sanat galerileri, binanın aslı neyse onu bozmadan, yeniden inşa edilmiş.

İnsanlar samimi, güler yüzlü ve gelecekte buranın tüm köylere örnek olacağı düşüncesi ve motivasyonu ile yanıp tutuşuyorlar. Peki olur mu dersiniz ? Öyle bir olur ki, önümüzdeki 5 sene içerisinde Küçükköy, sanatın ve saygının Ayvalık’daki adresi olacaktır. Bundan hiç şüphem yok.

yeniceri_koyu_ayvalik

Suna Tüfekçibaşı Eserleri

Eğer bu köye yolunuz düşerse, ki mutlaka ama mutlaka uğrayın derim, sokakları gezin. Karşınıza çıkacak olan sanat galerini ziyaret edin. Özellikle ; Kıraathane, müze, camii ve hele ki Suna Tüfekçibaşı’nın atölyesine mutlaka uğrayın derim.

Ayrıca, bölgeye has Boşnak böreğini Zet kafede yemeden ve yanında buz gibi ayranı içmeden dönmeyin. Özellikle patatesli börek, hayatımda yediğim en iyi böreklerden birisi oldu.

Bölgede otel de var. Otelin adı : Yeniçarohori oteli. Bilin bakalım sahibi kim ? Bir resim öğretmenimiz. Düşünün. Köy tamamen sanat üzerine kurulu. İlk defa otelin sahibinin resim öğretmeni olduğu bir durumla karşılaştım.

Boşnak Böreği_Zet Kafe_ayvalik

Boşnak Böreği-Zet Kafe

Hal böyle olunca, otelin girişi bile bizzat öğretmenimizin çizdiği harika eserler ile süslü. Hatta gün içerisinde sizlere resim eğitimi bile verebiliyor. Çok sevdim çokkkk. Mutlaka listenizde olsun demeden kendimi alamıyorum.

Yukarıbey Bucağı Köyü : Yeniçeri köyünden çıktıktan sonra, Bölgedeki köyleri keşfedelim diyerekten düşüyoruz yollara. 1 saat uzaklıktaki meşhur Yukarıbey Bucağı köyü bir sonraki adresim oluyor.

Çam fıstığı ağaçlarının yemyeşil güzelliklerine şahit olarak kendimden geçtikten sonra köye varıyorum. Ülkemizin en kaliteli çam fıstığı burada üretiliyor. Gelmişken yöreye has çam fıstığı tatlısını yedikten sonra, bir sonraki durağım olan Bağyüzü köyüne gidiyorum.

ayvalik_koyleri

Yukarıbey Bucağı Köyü: Çam Fıstığı Tatlısı

Bağyüzü Köyü : Köye vardıktan sonra şirin bir meydan karşılıyor beni. Köy meydanındaki amcalar ile iki falın belini kırdıktan sonra, kahvehanenin önünde çaylarımızı yudumluyoruz. İnsanların samimiyeti, sıcak kanlılığı ve senden hiç bir şey beklemeden sadece muhabbet etmeleri, beni yine benden alıyor. Neyse!

ayvalik_koyleri

Ayvalık Köylerine giderken göreceğiniz çam ağaçları

Siz zaten benim ne demek istediğimi anladınız. Biraz köyde dolaştıktan sonra, bir sonraki gün gezeceğim Cunda adası planlarını yapmak üzere, çam ağaçlarına hayran kalarak Ayvalık’a dönüyorum.

9-Cunda’da Gezilecek Yerler

Cunda, ülkemizin, özellikle Ege yöremizin en önemli adalarından birisi. Bakmayın “Ada” dediğime. Aslında, Ayvalık ile Cunda’yı bağlayan bir köprü var. İşte o köprü, ülkemizin ilk Boğaz köprüsü aslında. 1964 yılında inşa edilmiş. O yüzden değerli. Gerçi, şimdilerde yıkılıp, yenisi yapılıyor. Cunda’da görülecek yerler hakkında bilgiler vermeden önce biraz değinmek istedim.

cunda_gezilecek_yerler

Cunda’da Gezillecek Yerler Haritası

Cunda’da gezilecek ve görülecek yerler :

 • Cunda Kordonu
 • Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi Koç Müzesi)
 • Panaya Kilisesi
 • Yel Değirmeni ( Sevim-Necdet Kent Kitaplığı)
 • Ada camping
 • Patriça
 • Cunda Sokakları

Cunda Kordonu : Cunda’ya geldiğim zaman, hemen sol tarafımda kalan kordon ilk durağım oluyor. Gündüz hava sıcak olduğu için pek bir şey anlaşılmıyor. Ama özellikle geceleri, hınca hınç dolan kordon beni şaşırtıyor. Cıvıl cıvıl. Şen şakrak. Herkes gülüyor. Herkes mutlu. Herkes keyifli burada.

Kordonda sıralı onlarca kafe, restoran ve büfeler, yemek severleri kendine aşık ediyor. Ne ararsanız var. Benim tercihim, öncelikle güzel bir yemek ve ardından meşhur damlasakızlı dondurma oluyor. “Karnım tok, sırtım pek.” felsefesini kendine ilke edinmiş ben, hemen atıyorum kendimi sokaklara.

cunda_gezilecek_yerler

Cunda’nın mis gibi arasokakları

Ayvalık Caddesi ile Belediye Sokak’ın kesiştiği meydana uğrayıp, harika fotoğraflar çekiyorum. “Sonra nereye gidelim Deniz ? Cunda’da nereye gidilir ? ” diye sorsanız : Bilmem. Bırakın kendinizi sokaklara. Zaten çok büyük bir yer değil.

O yüzden “Şuraya gidin” demek yerine, biraz akışına bırakın. Zaten her sokak, her meydan, her cadde güzel. Emin olun, Cunda’da yapılacak en güzel şey, bu sokaklarda kaybolmak olacaktır.

Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi Koç Müzesi) : Cunda sokaklarında kaybolurken olmazsa olmazlar listemin başında gelen nam-ı diğer Rahmi Koç müzesi, 1873 yılında inşa edilen bir kilise iken, 2003 yılında restrore edilimiş ve 2011 yılından itibaren Rahmi Koç’un katkıları ile müze halina getirilmiş.

cunda_gorulecek_yerler

Taksiyarhis Kilisesi

İçeriye giriş ücreti olan 5 TL’yi ödedikten sonra, daha kapıdan girer girmez büyüleniyorum doğrusu. Zihnimden tek bir cümle geçiyor : Helal olsun.

O kadar güzel korunmuş, öylesine güzel tasarlanmış ki; müzenin içerisinde yer alan oyuncak arabalar, trenler, tekneler, eski arabalar muhteşem bir şekilde yerleştirilmiş. Burayı mutlaka görmeden dönmeyin derim.

Panaya Kilisesi : Cunda’da yapılacaklar listemin en başında ne gelir biliyor musunuz ? Taksiyarhis Kilisesi’nden çıktıktan sonra, Panaya kilisesine kadar olan sokakları gezmek. Taş sokakları arşınlarken, bölgedeki eski evleri, rengarenk süslenmiş pencereleri ve enfes kapıları selamlayarak yürüyorum.

1863 yılında inşa edilen ama günümüzde harabeye dönmüş bu kiliseyi görünce üzülüyorum doğrusu. Özellikle 1944 yılındaki depreme kadar ayakta kalan bu kilise, ne yazık ki zamanla yıkılmış, çıkan yangınla beraber yerle bir olmuş. O yüzden siz de görsellik anlamında çok bir şey beklemeyin.

cunda_gezİ

Tepedeki Müzenin İçerisi Bu Kadar Güzel Korunmuş

Yel Değirmeni ( Sevim-Necdet Kent Kitaplığı) : Panaya Kilisesi’nden sola dönüp, hemen 100 metre ilerideki yel değirmenine ilerliyorum. Burası Cunda’yı tam tepeden görebileceğiniz enfes bir yer.

Ama asıl güzel olan ne biliyor musnuz ? İçerideki kütüphane. Aşıklar tepesinde yer alan yel değirmeni, aslında bir şapel. 1835 yılından kalma bu yer, 1924 yılındaki mübadele sonrasında değerini yitirip, tahrip olmuş. Aslında buradaki değirmenden geriye günümüzdeki kısmı kalmış.

cunda_gezisi

Yel Değirmeni Cunda

Yıllar boyunca harabe olarak kalan değirmen ve kilise, 2007 yılında Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’nın çalışmaları ile günümüzdeki halini almış. Emekli Büyükelçimiz Necdet Kent ve eşinin ismi bu yapıya atfedilmiş. Sonrasında ise Coca Cola grubunun üst düzey yöneticisi olan Muhtar Kent, babasının 1.300’den fazla kitabını buraya bağışlamış.

İşte sonrasında ise, bu güzel yapı meydana gelmiş. Biraz uzun anlattım. Ama benim için çok değerli bir yapıydı. Sırtımı yel değirmenine dayadıktan sonra, karşıma aldığım Ayvalık-Cunda manzarasına bakarak çayımı yudumlayıp, kendi kendime konuşuyorum: İyi ki gelmişim buraya. Ne güzelmişsin Cunda.

Ada camping : Cunda merkezde dolandıktan sonra, biraz deniz-kum-güneş yapayım diyorum. İstikamet Ada camping. Türkiye’nin en iyi kamp alanlarından birisi olarak seçilen işletme, kendine has sahili, restoranı ve konaklama tesisi ile harika bir yer.

Cunda merkezden yaklaşık 15-20 dakikalık bir araç seyahatinden sonra vardığım tesiste, mis gibi denize atlayıp, biraz keyif yapıyorum. Siz de, dilerseniz kendi çadırınız, karavanınız ile buraya gelip, işletmeden faydalanabilirsiniz.

cunda_gezi

Ada Camping : Cunda’da denize girilecek güzel yerlerden

Hatta otel olarak da hizmet veriyorlar. Fırsatınız olur da, Cunda’da konaklama önerileri almak isterseniz, burası çok güzel bir tercih olacaktır. İsterseniz işletmeye bir göz atın. Görmek için tıklayınız.

Patriça : “Cunda’da nerede yüzülür ? ” diye ahaliye sorsanız, eminim ki 10 kişiden 9’u Patriça cevabını verecektir. Cunda’nın en güzel denize girilecek bölgesi olarak bilinen Patriça’ya gitmek biraz meşakkatli doğrusu. Toprak yoldan ilerleyerek gidilen Patriça, sessiz, sakin bir yer.

Derme çatma 2-3 tane işletmenin olduğu sahil bandında dinlenip, biraz keyif çattıktan sonra, Cunda merkeze geri dönmeye karar veriyorum. Aracıma atladığım gibi adanın etrafını dolaşıyorum. Kimsecikler yok. Çıt çıkmıyor. Biraz doğa ile kaynaştıktan sonra, akşam üzeri batan güneşi ardıma aldığım gibi Cunda merkeze geri dönüyorum.

cunda_sokaklar

Cunda Sokakları

Cunda Sokakları : Hani demiştim ya “Cunda şehir merkezi asıl akşam gezilir.” diye. İşte  bunu bilen ben, direk atıyorum kendimi sokaklara. Daha öğle saatlerinde kimseciklerin olmadığı sokaklardan eser kalmamış doğrusu. Özellikle Ayvalık Caddesi ve Belediye sokak’ın kesiştiği bölgeyi karış karış geziyorum.

Ara sokaklara gire-çıka kendimi kaybediyorum. Bazen bilerek. Bazen bilmeden. Ama herşeyden öte, Cunda’ya her zaman ki gibi doyamadan ayrılık vaktinin gelişini düşünerek üzülüyorum. “Yeniden görüşmek dileğimle.” diyerek, geri dönüş yolunu tutuyorum. Her güzel şey gibi, Cunda seyahatimin de sonuna geliyorum.

10-Ayvalık ve Cunda’da Kaç Gün Kalmalı ?

Ayvalık’ı gezmek için kaç gün yeter ? Cunda’da kaç gün kalsak bizi mutlu eder ? Söyleyeyim: En az 4 gün kalın derim.

ayvalik_cunda_gezi_otel

Günbatımı Cunda : Murat Reyis Ayvalık Oteli

Çünkü; 1 gün Sarımsaklı plajına gidersiniz, 1 gün Ada Camping sahilerinde keyif yaparsınız, 1 gün adalar turu yaparsınız ve 1 gün de bölgedeki köyleri keşfedersiniz.

11-Ayvalık ve Cunda’da Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler ?

Cunda’da yapılacak onca şey varken, belki yeterli vaktiniz olmaz diye kendimce önemli gördüğüm şeyleri sıralamak istedim. Şimdi sayacağım aktiviteleri yapmadan ve görülecek yerleri görmeden dönmemenizi öneririm.

ayvalik_gezilecek_yerler

Yeniçeri Köyü Sokakları

 • Ayvalık’ın tarihi taş sokaklarını keşfetmeden
 • Cunda’da akşamları kordonda ve ara sokaklarda yürümeden
 • Küçükköy (Yeniçeri köyü)‘e gidip sanat galerini ziyaret etmeden
 • Cunda’da güzel bir akşam yemeği yemeden
 • Cunda’daki koylarda deniz-kum-güneş keyfi yapmadan
 • Taş kahvede kahve içmeden
 • Fırsat olursa tekneler ile adalar turu yapmadan
 • Şeytan sofrasında güneşi batırmadan

dönmeyin derim. Bu liste uzar gider aslında. Çok uzatmak istemiyorum. Zaten her şeyi, yukarıda hem Cunda için hem de Ayvalık için listeledim.

12-Ayvalık ve Cunda’ya Ne Zaman Gitmeli ? 

Ayvalık’a gitmek için en uygun dönem ne zaman ? Her zaman aslında. Burası yazın olduğu kadar, diğer mevsimlerde de rabet gören bir yer. Ama özellikle Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak. Sıcaktan pek haz etmiyorsanız, sizin için zor olabilir.

ayvalık_gezi

Köylere Giderken Göreceğiniz Çam Fıstığı Ağaçları

Ama sıcak havaları sevenlerdenseniz gayet memnun ayrılabilirsiniz. “Yok Deniz. Öyle çok sıcak olmasın. Başka ne zaman gidelim ?” diye soracak olursanız ; Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım aylarını öneririm.

13-Ayvalık ve Cunda Seyahatim Kaça Mal Olur ?

Ayvalık ne kadar pahalı ? Cunda seyahatim ne kadara mal olur ? Turistik bir bölge. Çok ucuz demeyeceğim. Orta halliden biraz pahalı. Hem Ayvalık hem de Cunda’yı bir bütün olarak anlatacağım. Genel hatları ile harcayacağınız rakamlar :

ayvalik_otelleri_konaklama

Macaron Konağı Ayvalık

Ayvalık’da ulaşım masrafları : Uçak biletleri genelde 200 TL civarında. Ama erken dönemde alırsanız, 80-90 TL’ye bile biletler vardı. Otobüsler ise, kalkış noktanıza göre değişmekle beraber ortalama gidiş geliş 100-150 TL. Borajet ve Pegasus Havayolları’nın Ayvalık’a servislerinin olduğunu da son kez hatırlatayım diyorum. Ayvalık-Cunda hattında tek yön dolmuş masrafınız 2.5 TL civarında.

Ayvalık’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Ayvalık’da konaklama masrafları : Oteller genelde gecelik olarak 2 kişi 100-250 TL. Kaldığınız otel kalitesine göre değişir ama ortalaması bu. Hostel veya pansiyonlar ise; 2 kişi 60-100 TL civarında. Yukarıda anlattığım oteller önceliğiniz olsun. Şahsen çok memnun kaldığım için öneriyorum.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Ayvalık’da yeme-içme masrafları : Tamamen nerede, ne yiyeceğinize göre değişir. Özellikle Cunda’da akşam sefası yapacak ve alkol tüketecekseniz (Rakı-balık), en az 100-150 TL ödersiniz. Ama orta halli bir akşam yemeği yiyecekseniz, sanırım 30-40 TL civarında bir masrafınız olur.

Aslında yeme-içme konusunda oluşabilecek tahmini masraflar söylemeyi hiç sevmiyorum. Çünkü bu, çok göreceli bir konu. Zaten yukarıdaki restoran önerilerimden yola çıkarak üç aşağı beş yukarı tahmini masraflarınızı kestirebilirsiniz.

yeniceri_koyu_ayvalik

Suna Tüfekçibaşı Eserleri

Ayvalık’da müzeler, ören yerlerine giriş : 3-5 TL civarında. Öyle büyük paralar ödeyeceğiniz bir durum yok.

Ayvalık’daki aktivite maaliyetleri : Ayvalık-Cunda tekne turları 35-40 TL, sahillere giriş bazılarında ücretli (Ada campin 35 TL), bazılarında ücretsiz.

Ayvalık’ı gezerken ucuza nasıl mal ederim ?” diye soranlar olacaktır. Cevabım : Erkenden rezervasyon yaptırın. Özellikle oteller ve uçak biletileri çok pahalı olabiliyor.

14-Ayvalık’a Kadar Gelmişken Başka Nereye Gidilir ?

Saatlerce Ege’de gezilecek yerlerden bahsedebilirim. O yüzden çok uzatmayacağım ve size her zaman yaptığım şeyi, rota önerilerini özetle anlatacağım. Çünkü tahmin edebiliyorum. Belki Ayvalık’a kadar gelecek ve sonrasında ne yapacağınıza karar veremeyeceksiniz.

ayvalik_gezilecek_yerler

Tarih Kokan Sokaklar Ayvalık

O yüzden şimdi anlatacağım rotalar, Kuzeyden-Güneye doğru bir plan şeklinde olacak. Bunu yapabilmek için, arabanızın olması gerekiyor. Haydi başlayalım :

 • Asos Sahilleri rotası : Özellikle Behramkale, Sokakağzı, Asos merkezi, Kadırga Koyu Asos’da ve civarında gezilecek yerlerin başında geliyor. Bu saydığım bütün yerlerin hepsi sahil boyunca yer alıyor. O yüzden, her daim sahil yolunu takip edin ve Küçükkuyu’ya kadar ilerleyin. Küçükkuyu’ya geldikten sonra ise, Ege’de gördüğüm en güzel köyler bölgesi olan Yeşilyurt, Küçükkuyu ve Adatepe köylerine mutlaka ama mutlaka gidin. Bu rota için gerekli gün sayısı 3 gün olacaktır.
asos_canakkale

Asos Çanakkale

budget mugla
budget mugla
 • Balıkesir Sahilleri rotası : Altınoluk, Çamlıbel köyü, Kaz Dağları Milli Parkı, Akçay (Özellikle Altınkum Plajı), Ören Plajı. Bu rota için 2-3 gün yeterli.
 • İzmir sahilleri rotası : Bergama, Dikili, Bademli sahilleri, Derinköy, İzmir, Urla, Karaburun, Alaçatı, Çeşme, Sığacık, Şirince ve Kuşadası (Aydın’da) rotası. Bu rota için, sanırım 1 hafta gerekli.
 • Aydın sahilleri rotası : Kuşadası ve Didim

Muğla’ya kadar kıyı şeridinde bu rotaları takip edebilirsiniz. Özellikle Ege bölgesi köyler cennetidir. Ülkemizin en güzel köylerinden bir çoğunu bu bölgede gördüm. Bunlar tahmini rotalar. Siz, dilerseniz rotaları geliştirebilirsiniz. Umarım yardımı dokunmuştur.

Konaklama konusunda Hotelscombined.com  veya Agoda.com linklerini kullanınız.

15-Ayvalık ve Cunda Hakkında Uyarılarım

 • Yaz aylarında çok sıcak olabilir. Önleminizi alın.
 • Heryeri görmeye çalışmayın. Bitmek, tükenmek bilmeyen bir zenginliği var.
 • Özellikle yaz mevsiminde bölgeye gidecekseniz, önceden otel rezervasyonlarınızı yaptırın. Bölgedeki otellere göz atmak için tıklayınız.
cunda_gezi

Cunda’nın mis gibi arasokakları

 • Araba ile gezecekseniz, önceden rotanızı planlayın. Zaten ben tüm konumları yukarıdaki haritada işaretledim. Size rehber olur.
 • Halkı efsane sıcak kanlıdır. Bir şeyler satın almasanız bile muhabbet edin. Merak etmeyin. Onlar için bir şeyler satmaktan çok, sizinle muhabbet etmek önemlidir.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Ayvalık ve Cunda hakkında yazdığım diğer yazılarıma da bir göz atın derim.
1. Ayvalık Cunda yemekleri
2. Cunda’da gezilecek yerler
3. Ayvalık’da gezilecek yerler
4. Ayvalık Cunda ulaşım rehberi
5. Ayvalık Cunda’da nerede kalınır ? 

Bu harika bölgeye dair benim anlatacaklarım bitti. Umarım yazdığım onca sayfa yazı işinize yarar ve kolayca tüm bölgeyi gezersiniz. Özellikle Türkiye’de hafta sonu gezilecek yerler konusunda gezi rotası önerisine ihtiyacı olanlar için Ayvalık biçilmiş kaftandır. Eğer bu Ege’nin sevimlişehrine giderseniz, günbatımında Şeytan Sofrası’nda harika manzaraya şahit olurken, aklınıza gelmem dileğiyle…

10 Yorum

 1. Abdullah Gökdemir
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 2. mesut paktel
  • Deniz Pehlivan
 3. EZgi
  • Deniz Pehlivan
 4. Ece
  • Deniz Pehlivan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.