Ayvalık’da Gezilecek Yerler

Ayvalık’da Gezilecek Yerler

“Ayvalık’da nereler gezilir ? ” sorusu, benim de bu güzel coğrafyaya gitmeden önce ilk sorduğum soru oldu. Nereden başlayacağımı bilemedim. Günlerce araştırdım. Hiç bir şeyi kaçırmak istemiyordum. O yüzden sizlere de yardımcı olması için, kendimce Ayvalık’da görülecek yerleri listeledim. Hatta bu güzel şehre gitmeden önce kafanızda biraz şekillensin diye, küçük bir kılip hazırladım ve aşağıya ekledim. HD olarak izlemeyi unutmayın.

(Telefonda gösterilemeyebilir. Bilgisayarınızdan izleyiniz. İzleyemezseniz instagram.com/birhayalinpesinde hesabımdan görebilirsiniz.)

Ayvalık’da gezilecek yerler ise ;

  • Eski şehir bölgesi
  • Ayvalık kordonu
  • Sarımsaklı plajı
  • Şeytan Sofrası
  • Ayvalık adalar turu
  • Küçükköy (Yeniçeri köyü)
  • Yukarıbey Bucağı Köyü
  • Bağyüzü Köyü

Eski şehir bölgesi : Sabah Ayvalık’ın tarihi sokaklarına kendimi atmadan önce, şehrin tam kalbinde bulunan Macaron Konağı otelde, kuş seslerinin beni uyandırması ile güne saçma bir tebessümle merhaba diyorum. Bu sesi insan bu kadar özler, bu ana bu kadar hasret duyar mı hiç ! Duyuyormuş işte. Ne yazık ki öyle ! Derken, hemen otelin bahçesinde harika bir kahvaltı ile başlayıp, otel sahibinin sevimli köpeği ile oynayarak afyonu patlatıyorum. Küçük daypack sırt çantamı aldığım gib atıyorum kendimi tarihi sokaklara.

Derken, öncelikle cumartesi günleri kurulan bit pazarına uğruyorum. Envai çeşit hediyelik eşyalara baka baka tezgahları inceliyorum. İnsanların samimiyeti o kadar güzel, muhabbetleri o kadar neşe dolu ki “Yahu ben neden burada yaşamıyorum ki !” diyerek kendime kızıyorum.

Ayvalık kordonu :  Tarihi sokaklarda harika fotoğraflar çektikten sonra, bir sonraki durağım Ege denizi ile kavuşacağım Ayvalık kordonu oluyor. Onlarca teknenin sabah tur hazırlıkları yaptıklarını gördükten sonra, güzel bir çay içip, yoluma devam ediyorum. Bu arada ben tekne turuna katılmadım. Ama sizin vaktiniz olursa, bölgedeki adalara giden onlarca günübirlik tekneler ile bu maceraya ortak olabilirsiniz. Bir de akşam üzeri yine bu kordona gelip mutlaka gün batımına eşlik edin derim. Ege’nin o ılık rüzgarı, sizin de tebessüm etmenizi sağlayacaktır.

Sarımsaklı plajı : Türkiye’nin en uzun plajlarından birisi olan, yumuşacık kumu ile herkesi mest eden Sarımsaklı plajına gidiyorum. Burası, Ayvalık’ta olmazsa olmazlardan. Eğer siz de, deniz-kum-güneş sevenlerdenseniz, mutlaka bu plaja gelip, deniz keyfi yapabilirsiniz. Ben şahsen bu sahile 4-5 kez geldim. Ama her gelişimde yine ilk gelişim kadar mutlu oluyorum. Seviyorum bu coğrafyayı.

Şeytan Sofrası : Akşam üzeri ise, günbatımına eşlik etmek için gittiğim adres, malumunuz Şeytan sofrası. Burası, Ayvalık’ı tepeden izlemek için enfes bir yer. Hangi ülkeye gitsem, mutlaka gün batımı anına tanık olurum. Bir nevi hastalık benimkisi. Ama hayatımın en güzel hastalığı. O yüzden sizlere de mutlaka bu tepeye gelip, hemen etraftaki kafelerden bir bardak çay aldıktan sonra manzaranın keyfini sürmenizi öneririm. Günbatımındaki o rengarenk görsel şov her gelişimde beni büyülüyor. Karşımda Midilli adası, sağ çaprazımda Cunda ve en sağda ise Ayvalık manzarası enfes. Bu arada, buraya kendi aracınız ile gelebilirsiniz. Otopark hizmeti de mevcut. Ama her daim kalabalık. O yüzden, günbatımını kaçırmamak adına biraz erken gelmek lazım.

Ayvalık adalar turu : Dediğim gibi ben bu turu yapmadım. Sırf size rehber olması adına anlatıyorum. Eğer vaktiniz olursa, bölgedeki 22 adaya tur düzenleyen firmalar ile günü birlik turlara katılabilirsiniz. Genelde 35-40 TL civarında fiyatları var. Ayvalık sahilden kalkan teknelerde biletinizi alabilirsiniz. Ama özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında çok yoğun oluyormuş. O yüzden, eğer ki Ayvalık’ta tekne turu yapmayı düşünüyorsanız, önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Küçükköy (Yeniçeri köyü) : Ertesi gün sanat galerileri ile zenginliği nam salmış olan bir yere gidiyorum. Ağzımın açık kaldığı, takdir etmekten kendimi alamadığım bir yer burası. Dinlerken gurur duyduğum, gözlerimin dolduğu bir yer. Adı Yeniçarohori yani Yeniçeri Köyü.

Bir çok ülkede sanat galerileri, ressamların açtıkları atolyeleri ziyaret etmişimdir. Ama inanın bana, birisi Ayvalık’a gelmeden önce böyle bir yeri önerse “Bakarız.” der geçerdim doğrusu. Taki kendim bizzat gidip görünceye kadar ! Burası, ülkemizdeki azimli ve kararlı insanların neler yapabileceklerinin bir göstergesi oldu benim için. Neden mi ? Anlatayım :

Fatih Sultan Mehmet, 1462 yılında Middili adasını alabilmek ve bölgedeki güvenliği sağlamak adına, buraya 200’den fazla yeniçeri göndermiş. Mübadele sonrasında ise göçmenler, özellikle Boşnaklar yerleştirilmiş. Zamanla köydeki herkes Sarımsaklı civarına yerleşmişler. Ama bir türlü buradan kopamamışlar. İşte şimdilerde köyü yeniden ayağa kaldırmak ve 400’den fazla taş evin bulunduğu bu küçük kasabayı sapasağlam yaşatmak adına girişimler başlamış. Bir çok galeri ve sanat atolyeleri kurulmuş. Ama öyle böyle güzel değiller. Bayıldığım, hayran kaldığım eserlerden bahsediyorum.

Ama güzel olan ne biliyor musunuz ? Her şey orjial. Yıllar önce yaşayan köylülerin torunları gelip, dedelerinin evlerini hiç bozmadan tamir etmişler. Sanat galerileri, binanın aslı neyse onu bozmadan, yeniden inşa edilmiş. İnsanlar samimi, güler yüzlü ve gelecekte buranın tüm köylere örnek olacağı düşüncesi ve motivasyonu ile yanıp tutuşuyorlar. Peki olur mu dersiniz ? Öyle bir olur ki, önümüzdeki 5 sene içerisinde Küçükköy, sanatın ve saygının Ayvalık’daki adresi olacaktır. Bundan hiç şüphem yok.

Eğer bu köye yolunuz düşerse, ki mutlaka ama mutlaka uğrayın derim, sokakları gezin. Karşınıza çıkacak olan sanat galerini ziyaret edin. Özellikle ; Kıraathane, müze, camii ve hele ki Suna Tüfekçibaşı’nın atölyesine mutlaka uğrayın derim. Ayrıca, bölgeye has Boşnak böreğini Zet kafede yemeden ve yanında buz gibi ayranı içmeden dönmeyin. Özellikle patatesli börek, hayatımda yediğim en iyi böreklerden birisi oldu.

Bölgede otel de var. Otelin adı : Yeniçarohori oteli. Bilin bakalım sahibi kim ? Bir resim öğretmenimiz. Düşünün. Köy tamamen sanat üzerine kurulu. İlk defa otelin sahibinin resim öğretmeni olduğu bir durumla karşılaştım. Hal böyle olunca, otelin girişi bile bizzat öğretmenimizin çizdiği harika eserler ile süslü. Hatta gün içerisinde sizlere resim eğitimi bile verebiliyor. Çok sevdim çokkkk. Mutlaka listenizde olsun demeden kendimi alamıyorum.

Yukarıbey Bucağı Köyü : Yeniçeri köyünden çıktıktan sonra, Bölgedeki köyleri keşfedelim diyerekten düşüyoruz yollara. 1 saat uzaklıktaki meşhur Yukarıbey Bucağı köyü bir sonraki adresim oluyor. Çam fıstığı ağaçlarının yemyeşil güzelliklerine şahit olarak kendimden geçtikten sonra köye varıyorum. Ülkemizin en kaliteli çam fıstığı burada üretiliyor. Gelmişken yöreye has çam fıstığı tatlısını yedikten sonra, bir sonraki durağım olan Bağyüzü köyüne gidiyorum.

Bağyüzü Köyü : Köye vardıktan sonra şirin bir meydan karşılıyor beni. Köy meydanındaki amcalar ile iki falın belini kırdıktan sonra, kahvehanenin önünde çaylarımızı yudumluyoruz. İnsanların samimiyeti, sıcak kanlılığı ve senden hiç bir şey beklemeden sadece muhabbet etmeleri, beni yine benden alıyor. Neyse! Siz zaten benim ne demek istediğimi anladınız. Biraz köyde dolaştıktan sonra, bir sonraki gün gezeceğim Cunda adası planlarını yapmak üzere, çam ağaçlarına hayran kalarak Ayvalık’a dönüyorum.

Facebook: www.facebook.com/birhayalinpesinde

Instagram: www.instagram.com/birhayalinpesinde

Snapchat: denizpehlivann

Deniz Pehlivan…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !