Cunda’da Gezilecek Yerler

Cunda’da Gezilecek Yerler

Cunda, ülkemizin, özellikle Ege yöremizin en önemli adalarından birisi. Bakmayın “Ada” dediğime. Aslında, Ayvalık ile Cunda’yı bağlayan bir köprü var. İşte o köprü, ülkemizin ilk Boğaz köprüsü aslında. 1964 yılında inşa edilmiş. O yüzden değerli. Gerçi, şimdilerde yıkılıp, yenisi yapılıyor. Cunda’da görülecek yerler hakkında bilgiler vermeden önce biraz değinmek istedim. Ayrıca bu güzel şehre gitmeden önce kafanızda biraz şekillensin diye, küçük bir kılip hazırladım ve aşağıya ekledim. HD olarak izlemeyi unutmayın.(Telefonda gösterilemeyebilir. Bilgisayarınızdan izleyiniz. İzleyemezseniz instagram.com/birhayalinpesinde hesabımdan görebilirsiniz.)

Cunda’da gezilecek ve görülecek yerler :

  • Cunda Kordonu
  • Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi Koç Müzesi)
  • Panaya Kilisesi
  • Yel Değirmeni ( Sevim-Necdet Kent Kitaplığı)
  • Ada camping
  • Patriça
  • Cunda Sokakları

Cunda Kordonu : Cunda’ya geldiğim zaman, hemen sol tarafımda kalan kordon ilk durağım oluyor. Gündüz hava sıcak olduğu için pek bir şey anlaşılmıyor. Ama özellikle geceleri, hınca hınç dolan kordon beni şaşırtıyor. Cıvıl cıvıl. Şen şakrak. Herkes gülüyor. Herkes mutlu. Herkes keyifli burada. Kordonda sıralı onlarca kafe, restoran ve büfeler, yemek severleri kendine aşık ediyor. Ne ararsanız var. Benim tercihim, öncelikle güzel bir yemek ve ardından meşhur damlasakızlı dondurma oluyor. “Karnım tok, sırtım pek.” felsefesini kendine ilke edinmiş ben, hemen atıyorum kendimi sokaklara. Ayvalık Caddesi ile Belediye Sokak’ın kesiştiği meydana uğrayıp, harika fotoğraflar çekiyorum. “Sonra nereye gidelim Deniz ? Cunda’da nereye gidilir ? ” diye sorsanız : Bilmem. Bırakın kendinizi sokaklara. Zaten çok büyük bir yer değil. O yüzden “Şuraya gidin” demek yerine, biraz akışına bırakın. Zaten her sokak, her meydan, her cadde güzel. Emin olun, Cunda’da yapılacak en güzel şey, bu sokaklarda kaybolmak olacaktır.

Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi Koç Müzesi) : Cunda sokaklarında kaybolurken olmazsa olmazlar listemin başında gelen nam-ı diğer Rahmi Koç müzesi, 1873 yılında inşa edilen bir kilise iken, 2003 yılında restrore edilimiş ve 2011 yılından itibaren Rahmi Koç’un katkıları ile müze halina getirilmiş. İçeriye giriş ücreti olan 5 TL’yi ödedikten sonra, daha kapıdan girer girmez büyüleniyorum doğrusu. Zihnimden tek bir cümle geçiyor : Helal olsun.

O kadar güzel korunmuş, öylesine güzel tasarlanmış ki; müzenin içerisinde yer alan oyuncak arabalar, trenler, tekneler, eski arabalar muhteşem bir şekilde yerleştirilmiş. Burayı mutlaka görmeden dönmeyin derim.

Facebook: www.facebook.com/birhayalinpesinde

Instagram: www.instagram.com/birhayalinpesinde

Snapchat: denizpehlivann

Deniz Pehlivan…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !