Ayvalık Cunda Yemekleri

Ayvalık ve Cunda’da Hangi Yemekler Yenir ?

Ayvalık’da ne yenir ? Cunda’da yenilmeden dönülmemesi gerekenler nelerdir ?

Böyle sahil kasabalarında özellikle akşam yemeklerine hazırlanıp heyecanlanan ben, sizler için bölgeye has uzun uzun listeler hazırlayacağım. Çünkü, özellikle Cunda adasında yemek konusu çok ama çok önemli. Zeytinyağlı yemekleri, Ege denizinde tutulan taze balıkları, kendimden geçtiğim mezeleri tek tek anlatmak istiyorum. Hatta anlatmakla kalmayacağım, sırası ile size restoran önerilerinde bulunacağım. Ege mutfağının en güzel örneklerinden olan Cunda ve Ayvalık, Ege bölgesi yemeklerine doyacağınız yemek önerilerim ile başlıyor.

Cunda’da nerede ne yenir ?

Meze Dünyası : Mezeleri enfes. Özellikle atom, ahtopot salatası, levrek marin, karides güveç benim favorilerim. Ortalama kişi başı ödeyeceğiniz ücret (Rakı yoksa) 40-50 TL civarında olacaktır. Tabi fiyat, tamamen ne kadar ve ne yediğinize göre değişecektir. Ama işin içerisine rakı da girerse, sanırım kişi başı 100-120 TL civarında olur.

Pizza Uno Restoran : Cunda’ya gelmeden önce, Cunda’da yeme içme önerileri vereceğime emindim. Ama sanırım, İtalyan mutfağı bunların içerisinde olmazdı. Taki bu restoranda o harika İtalyan yemeklerini tadana kadar. Başlangıçlar, envai çeşit harika pizzalar ve bitişteki o muhteşem tatlıları tadana kadar. O yüzden, sizlere de mutlaka ama mutlaka Pizza Uno Restorana gitmenizi tavsiye ederim. 1 büyük pizza 25 TL civarında. Tatlılar 15 TL civarında idi. Sanırı kişi başı 50 TL gibi bir ücret ödeyerek, tıka basa doyabilirsiniz. Pişman olmayacağınıza eminim.

Taş Kahve : “Cunda’da kahvesiz olmaz” dediler. “Adres neresi ? ” diye sorunca, sanırım 10 kişiden 9’unun cevabı Taş kahve oldu. Özellikle damla sakızlı kahveleri enfes. Fiyatı 7.5 TL. Adresi, direk Cunda kordonda. Kime sorsanız gösterirler.

Sahildeki Dondurmacılar : Damlasakızlı dondurma yemeden Cunda’dan dönmeyin derim. Hatta daha onlarca çeşit dondurma da var ama benim aklımda kalan damlasakızlı oldu. Mutlaka Cunda’da dondurmaları tatmalısınız. Genelde 5-10 TL civarında ödersiniz.

Ayvalık’da nerede, ne yenir ?:

Cafe Caramel : Ayvalık’ta tarihi sokakların arasına gizlenmiş güzeller güzeli bir cafe burası. Buz gibi limonatalar, harika kahveler tadabileceğiniz tam bizlik bir yer. Gerçi ben fotoğraf çekmekten çok fazla bir şey yiyemedim ama miğdeme kazınmasa da, atmosferinin güzelliği ruhuma kazınmış doğrusu. O yüzden, eğer ki yolunuz Ayvalık merkez civarında olursa, mutlaka buraya uğrayınız.

Ayvalık’ta yeme içme denince akla ilk gelen lezzet, Ayvalık tostu olur. Ama ben, çok fazla tost seven bir adam değilim. Size sadece hatırlatma amacı ile yazayım dedim. Sizlerin önerileri varsa, lütfen alağıya yorum bırakınız.

Facebook: www.facebook.com/birhayalinpesinde

Instagram: www.instagram.com/birhayalinpesinde

Snapchat: denizpehlivann

Deniz Pehlivan…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !