Dünyanın En İyi Balayı Yerleri +10 Harika Ülke

Balayına nereye gidilir ? Balayı. Kim bilir ne kadar zamandır bunun hayalini kuruyordun ? Kim bilir hayatının insanı ile, ömründeki o özel anı geçirmek istediğin yerlerin, anların rüyasını ne zamandan beri düşlüyordun ? Her gözlerini kapadığın anda, gözlerinin önünden geçen o sahiller, deniz, kum, güneş, huzur dolu günbatımı ! İyi güzel de “Balayı yerleri nerelerdir ? Dünyada balayına gidilecek en güzel balayı yerleri nerelerdir ? Bu işler ne kadar pahalı, insanlar zar zor evleniyorlar, sen kaça mal oluyor bu işler biliyor musun ?” diye, sürekli sorular soran ve bu konuda öneriler bekleyen yüzlerce evlenecek olan çifte ön ayak, olsun diye başlıyorum anlatmaya.

balayı - yerleri - nereye - gidilir

Bora Bora : En iyi balayı yerleri arasında

Dünyanın En İyi Balayı Yerleri

Biliyorum. Kim bilir ne kadar zorluklarla evleniyorsunuz ! Tahmin ediyorum. Pek muhtemel sürekli ikilem içerisindesinizdir : Balayını yurtiçinde mi yapsak, yoksa yurtdışı mı ?

İşte bu gibi sorularınızı bir şekilde çözmenize yardımcı olayım, benden size en güzel düğün hediyesi olsun diye, kendimce ekonomik bulduğum “Balayı Rotalarını”  ve aynı zamanda “Dünyanın En iyi Balayı” rotalarını, sizin için yazıyorum.

en iyi balayı yerlerinden bora bora

Bora Bora : Balayı ülkeleri

Balayı planları yapmadan önce, uçak bileti konusundaEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımı okumadan plan yapmamanızı öneririm.

Artık bundan 14 sene kadar sonra, kim bilir belki bana da lazım olur diye, başlıyorum anlatmaya. Balayına nereye gidelim ? Balayına gidilecek en güzel ülkeler nereler ? Balayına gitmek kaça mal olur ?

Peki OTEL ? Onu da Şu Linke bırakıyorum. Güvenle dilediğiniz oteli en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz.

1.Bali-Endonezya

Balayına gidilecek ülkelerden ilk sırada ve her zamanda ilk sırada olacak olan Endonezya’nın Bali adası bence en güzeli olacaktır. Neden biliyor musun ? 17,500 adası olan Endonezya’nın Bali adasında 4 milyon kişi yaşıyor.

Bali - Balayı yeri - Endonezya

Bali-Endonezya : En güzel balayı ülkeleri

Öylesine büyük bir adadan bahsediyorum. Ama bunca kalabalığa rağmen hala ıssız yerleri bolca bulunan Bali’nin, hadi denizi-kumu-güneşi geçtim de asıl kültürü büyüleyicidir. Hinduizm dininin Müslüman Endonezya’daki en önemli adasıdır.

İnsanları güleryüzlü, yemekleri lezzetli, sahilleri tertemiz, denizin altı rengarenktir. Sen daldıkça, o çeker, büyüler seni. Kiralarsın bir motor, Bali’nin keşfedilmemiş köylerini, kasabalarını, pirinç tarlalarını keşfe çıkarsın. Muhteşemdir Bali.

Kime tavsiye etsem, daha 1 kişi bile pişman olarak dönmedi. O yüzden sana da tavsiye ediyorum. Ne yap ne et ömründe bir kez gör. Hele balayında gidecek yer arıyorsan mutlaka ilk tercihin Bali olsun.

Bali-Endonezya : Balayı ülkeleri

Ayrıca en güzel yanı da, yeri gelir günde 50 dolar parayı harcayamazsın bu adada. Hadi balayındasın diye bunu 100 dolar yapalım. Yeme-içme-motor kiralama-gece hayatı ve masaj dahil.

Ama gider, her gün resortlarda kalırım diyorsan tabi ki pahalıdır. Ama normal otellerde kalırsan, bunu çok ucuza mal edebilirsin.

Endonezya bizden vize istiyor ancak kapıda veriyorlar. Uçak biletleri de İstanbul-Denpasar hattında 1,800-2,500 TL arasında değişiyor. Bali’deki ekonomik oteller için tıklayınız.

2.Koh Samui-Tayland

Şimdi sana egzotik adaların en güzellerinden birisini anlatacağım. Neresi ? Tayland. Gülen insanların ülkesi. Kültürü ve toplumu ile beni benden alan, 3 kez gittiğim ama 30 kez daha giderim dediğim ülke. Peki neden Tayland’ı bu kadar çok seviyorum ? Anlatayım :

Koh Samui - Tayland - balayı - adaları

Koh Samui-Tayland : Balayı ülkeleri

Egzotik ve tropik adaları, özellikle lezzetli deniz mahsullü yemekleri, tropik meyveleri, bembeyaz kumlarla bezeli sahilleri, harika gece hayatı, muhteşem Tayland masajı…

Daha uzar gider bu liste. O yüzden ne yap ne et ömründe bir kez gör derim. Eğer balayı için yolun Koh Samui’ye düşerse : Mutlaka bir motor kirala ve adayı karış karış dolaş.

vizesiz_tayland

Phi Phi Adası-Tayland : Vizesiz Tayland’ın en güzel adalarından

Hatta bir gece, özellikle Moonlight Party dönemine denk getirebilirsen, Koh Phangan adasına geç. Çılgınlar gibi eğlen.

Baktın sakin ve dingin yerler istiyorsun. Atla bir motora, köy köy, kasaba kasaba gez. Tayland bizden vize istemiyor ve uçak biletleri genelde 1,600-2,500 TL arasında değişiyor.

TAYLAND linkinden tüm önerilerimi okuyabilirsiniz

Günde ortalama 50 dolar yetiyor ama balayı için 100 dolar idealdir. Tayland’a gidilecek en iyi dönem ise Ocak-Şubat-Mart ayları.

Aslında her ay gidilebilir ama özellikle yaz döneminde aniden bastıran yağmur ve bulutlu hava, birazcık canınızı sıkabilir. Koh Samui otelleri için tıklayınız.

3.El Nido-Filipinler

El Nido-Filipinler : “Keşfedilmemiş bir balayı yerleri arıyoruz. Ne popüler olsun ne de kalabalık. Kimsecikler olmasın. Sessiz, sakin, ıssız… Canım sıkıldığında kalabalığa karışayım, canım istediğinde ıssız bir adanın ortasında bir başıma olayım. Dalga sesinden, rüzgardan başka hiç bir şey olmasın.

El Nido-Filipinler

El Nido-Filipinler : Balayı ülkeleri

Yorulunca geçeyim bir palmiyenin altına, bembeyaz kumların keyfini süreyim. Turkuaz denizin ve rengarenk resiflerin her çeşidini göre göre en derine dalayım !” diyorsan, El Nido-Filipinler’e mutlaka gitmelisiniz. Benim çok ama çok etkilendiğim yerlerden birisi de El Nido olmuştu.

El_nido_gün_batımı

El Nido’da Günbatımı : Balayı ülkeleri

Dünya henüz keşfetmemişken bir an önce görülmesi gereken yerlerden. Günde 50 dolara çok rahat günlerimizi geçirmiştik.

FİLİPİNLER linkinden tüm yazılarıma bakınız

Ayrıca Filipinler bizden vize istemiyor. Uçak biletleri 1,200 TL-2,500 TL arasında değişiyor. Bu rotada fiyatlar çok değişken. El Nido yazım için tıklayınız. El Nido’daki ekonomik oteller için tıklayınız.

4.Phi Phi Adası-Tayland

Sanırım en popüler balayı yerleri arasında olan Tayland’ı, ilk filmlerde görmüştüm. “Nerededir, nasıl gidilir ? ” diiye araştırırken, yıllar sonra görüp, büyülenip “Keşke daha uzun kalsaymışım !” düye üzülmüştüm.

İşte sen üzülme, kalabildiğin kadar kal, huzura er, keyif çatmak ne demekmiş gör diye, mutlaka Phi Phi adasında 1 hafta kalmanı öneririm. Zaten Tayland’a gelip, üzerine bir de balayında isen pek muhtemel geri dönesin gelmez, uzun uzun kalırsın.

Phi Phi Adası-Tayland

Phi Phi Adası-Tayland : Balayı ülkeleri

Adada bulunan tertemiz koyları, yemyeşil tropik doğayı ve bölgedeki diğer adaları da keşfetmeden dönme. Özellikle su altı güzellikler ile beni benden alan bu coğrafya, balayı yapmak için en güzel duraklardan.

Günde 50 dolar bize yetmişti. Ama sen şimdi otelde falan kalırsın. Bonkör davranmak lazım. 80-100 dolar yapalım.

Hatta varya Phi Phi adasında bir oteller var, günde 80 dolara 2 kişi, konaklayabileceğiniz en güzel ve en ucuz yerlerden birisinde konaklayabilirsiniz.

Tayland bizden vize istemiyor ve uçak biletleri genelde 1,600-2,500 TL arasında değişiyor. Tayland’a gidilecek en ideal dönem ise Ocak-Şubat-Mart ayları. Phi Phi adası otelleri için tıklayınız.

5.Santorini-Yunanistan

Gördüğüm en güzel 10 günbatımı anından birisini yaşadığım yer hakkında balayı yerleri önerisi yapmadan geçmek olmaz.

Santorini, sadece balayı için değil, evlilik teklifi ve romantizm arayan çiftler için alternatif duraklardan birisi. Beyaz badanalı evleri, masmavi renkli kapıları, enteresan kubbeli yapıları ile bir çok yerden daha güzel.

Kaldığımız Otelin Manzarası

Kaldığımız Otelin Manzarası-Santorini : Balayı ülkeleri

Aynı zamanda daha sakin ve kiraladığınız bir motorla, koy koy gezebileceğiniz, Ege’nin huzuruna erebileceğiniz dingin yerlerden.

Aynı zamanda volkanik bir ada olan Santorini, hem yakın hem de diğer bir çok Avrupa şehrine göre daha ekonomik.  Hatta Santorini gezi yazılarıma bakabilirsiniz.

Santorini - Yunanistan balayı

Oia Kasabası – Yunanistan Santorini : Balayına nereye gidilir diyenler için biçilmiş kaftan

Bu arada, Yunanistan bizden Schengen vizesi istiyor ve uçak biletleri 500,700 TL arasında değişiyor. Avrupa’da balayına gidilecek en iyi yerlerden birisi olarak bilinen Santorini için en ideal dönem Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim.

Çünkü bu dönemler hem daha serin oluyor hem de daha ekonomik olabiliyor. Günde 70-80 Euro yeterli olacaktır.

Hadi bilemedin 100 Euro da olur. Bizim kaldığımız otel, 2 kişi 60 Euro idi. Manzarası da aynen aşağıda gördüğünüz gibiydi. Santorini otelleri için tıklayınız.

6.Zanzibar-Tanzanya

Şu andan itibaren sayacağım 5 rotaya da, ben gitmedim. Ama araştırmalarım ve incelemelerim sonucunda “Belki sen gidersin de gidilecek yere henüz karar veremiyorsundur. Yardımcı olsun.” umuduyla anlatayım diyorum.

Zanzibar-Tanzanya

Zanzibar-Tanzanya : En güzel balayı ülkeleri

“Hakuna Matata” yani “Problem Yok” Öyle rahat, öyle sakin bir yer burası. Tanzanya‘nın kıyısında yer alıyor. Özellikle Nungwi kasabası ile balayı çiftlerinin vazgeçemediği yeni bir durak. Turkuaz rengi okyanusu, yavaşça batan günbatımı, mis gibi Hint okyanusu ile nam yapmış bir yer.

Deniz mahsulleri mutlaka tadılması gereken yiyeceklerin başında geliyor. Tanzanya bizden vize istiyor ancak kapıdan alınabiliyor.

Uçak biletleri ise 1,500-2,000 TL arasında değişiyor. Günde ortalama 80-100 dolar çok rahat yetebiliyormuş. Denize sıfır oteller bile kişi başı 40-50 dolar civarında. Tabi sözüm yine resortler dışında olanlar için geçerli. Zanzibar otelleri için tıklayınız.

Dilerseniz, Tanzanya Darüsselam Gezi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

7.Mauritius

Hint Okyanusu‘nda bulunan ve hemen Şeyseller’in komşusu olan Mauritius adası, 1.2 milyonluk nüfusu ile yeni yeni turizm ile sesini duyurmaya başlamış bir ülkedir.

Son yıllarda ülkenin ciddi atılımları sayesinde bugün Mauritius, bir çok balayı destinasyonlarının başında gelmeye başladı.

Mauritius

Mauritius : Balayı ülkeleri

Tropik iklimi, ılıman havası, kumsalları, plajları, suyun altındaki rengarenk cenneti, tropik meyveleri ve içkileri. Şahsen benim de çok ama çok merak ettiğim yerlerden birisi.

Mauritius linkinden Mauritius gezi rehberi yazımı mutlaka okuyun

Mauritius bizden vize istemiyor ve uçak biletleri 2,500-3,000 TL civarındadır. Mauritius’da bir çok resort bulunur. Ama orta halli bir otelde kalacak olursanız 2 kişi 100 dolara çok güzel oteller bulabilirsiniz. Mauritius otelleri için tıklayınız.

8.Maldivler

Zenginlik göstergesi. Toplumun diline pelesenk olmuş bir ülke. Gidenlerin ya ayılıp bayıldığı ya da “2-3 gün sonra sıkılmaya başladık.” dediği yer ! Ben bizzat gittim gördüm ve dedikleri gibi BA-YIL-DIM.

Maldivler

Maldivler : Balayı ülkeleri

“Kültür yoksa eğer, ben o tatilden bir şey anlamam. Balayı bile olacak olsa !” derdim önceden. Ta ki o resifleri görene; suyun rengine hayran olana; efsane keyifli otellerde kalana kadar.

MALDİVLER linkinden satır satır deneyimlerimi okuyabilirsiniz

Sri Lanka‘nın güneybatısında yer alan ve 1,200 adadan oluşan tropik bir cennet olarak bilinen; Hint Okyanusu’nun dört bir yanına serpilmiş adalardan oluşan Maldivler; kim ne derse desin harika bir tatil rotası.

maldivler - balayı - yerleri

Evet gerçek bu. Nefes kesici yerler.

Hindistan cevizi ağaçları, turkuaz rengi denizi, dünyanın en önemli resortleri, keyifli restoranları ve muhteşem resiflerin sarmaladığı adaların etrafındaki su altındaki rengarenk dünyası ile meşhur.

Maldivler vize istemiyor ve uçak biletleri 2,000-2,500 TL arasında değişiyor. En ideal dönemleri Ocak-Temmuz ve Eylül-Ekim arası. Maldivler otelleri için tıklayın.

Maldivler’e nasıl 1.107 TL’ya uçak bileti bulabileceğinizi Male Maldivler Uçak Bileti yazımda anlattım.

9.Şeyseller (Şeysel Adaları)

Bu da Hint Okyanusunda. Başkent Mahe merkezli 115 tropik adadan oluşan, zengin doğası ve el değmemiş sahilleri, plajları ve su altı güzellikleri ile Şeyseller, huzur ve romantizmina adresi olarak biliniyor.

Lüten, öncelikle Seyşeller Gezi Rehberi linkinden gezi yazılarımı okuyunuz

Dilediğinizde romantizm, dilediğinizde sükunet, dilediğinizde gece kulüplerinde eğlence.

Şeyseller

Şeyseller : Balayı ülkeleri

Bunların hepsini Şeyseller’de bulabilirsiniz. Şeyseller bizden vize istemiyor ve uçak biletleri 1,800-2,500 Tl arasında değişiyor. Şeyseller’e gitmek için en ideal dönem Haziran-Kasım arası. Şeyseller oteleri için tıklayınız.

Gideceğiniz ülkelere nasıl ucuza uçak bileti bulabileceğinizi , En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazımda görebilirsiniz.

10.Bora Bora

Burası benim de çok ama çok merak ettiğim yerlerden. Sanırım en fazla hayalini kurduğum yer ! Pasifik Okyanusu’nda bulunan Bora Bora, şu filmlerde gördüğünüz masmavi suların üzerinde kurulu bungalovlar varya hani, işte onların bulunduğu en güzel yerlerinde başında geliyor.

Borabora

Bora Bora : Balayı yerleri

Hani şu resiflerin rengarenk güzelliği ile, saatlerce karpostallara bakıp, hayallere daldığınız yer ! İşte bunların bir çoğu Bora Bora’da bulunuyor.

Tahiti’nin kuzeybatısında, Fransız Polonezya’sına bağlı adalar topluluğudur. Adanın en önemli özelliği, zengin resifleri, lagünleri, büyüleyici ve sakin koylarıdır.

Ancak unutmadan, Bora Bora çok pahalı bir rota olacaktır. Özellikle ulaşım konusunda maliyetlidir. Bora Bora’ya gitmek için en ideal dönem Mart-Kasım dönemidir. Bora Bora bizden vize ister ve uçak biletleri en az 3,000 TL’dir. Bora Bora otelleri için tıklayınız.

BONUS

Son söz olarak, balayı yerleri önerim olan Tahiti’den de bahsetmek istiyorum. Fransız Polonezyası, Dominik Cumhuriyeti, Hawaii, Bahamalar, Belize, Barbados’ta gidebileceğiniz en güzel “Balayı” rotalarınızdan olabilir. Biliyorum.

Kayangan Gölü-Coron

Kayangan Gölü-Coron : En güzel balayı ülkeleri

Karar vermesi çok zor olacak. Gerek gideceğiniz dönemde istediğiniz ülkelerdeki hava şartları uygun olmayacak, gerekse de ekonomik durum buna el vermeyecek.

En İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıönerilerimi okumadan uçak bileti almayın.

O yüzden benim size ekonomik olması açısından en önemli önerebileceğim yerler ; Filipinler, Endonezya ve Tayland olacaktır.

Mesela; eğer kalkıpta Bali’ye gidip oradaki en pahalı resortlerin olduğu Jimbaran veya Nusa Dua bölgesinde bilmem ne resortten 1 haftalık bir odaya bakarsan, tabiki gecelik 2,000 TL ödemek zorunda kalırsın.

en_guzel_yerler

El Nido Sahilleri : Balayı yerleri

Ama Ubud veya Seminyak ya da Kuta çevresindeki otellere bakarsan, göreceksin ki gecelik 30-40 dolara, Türkiye’de 300-400 TL’ye kalamayacağın yerlerin de var olduğunu görünce, gözlerine inanamayacaksın.

Son olarak her zaman söylediğim şeyi bir kez daha söylüyorum : Araştırmadan, sormadan, danışmadan sadece önyargılarınız ile hareket etmemelisiniz. İnsanlar gözlerinde büyütür, abartırlar, hayallerinizi, ümidinizi kırarlar. Onlar söylemez belki ama ben söylüyorum.

Aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okuyunuz :

Benim balayı yerleri konusunda söyleyeceklerim bu kadar. Hayal ettikten sonra heryere gidebilirsin. Neden gitmeyesen ki ? Yapan nasıl yapıyor ? O yüzden ; Sen yeterki hayal et, düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

7 Yorum

  1. Canocan
    • Deniz Pehlivan
  2. ESRA
  3. Serhat
  4. Özge
    • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.