Pamukkale Travertenleri : Nerede – Gezilecek Yerler TÜM BİLGİLER

Pamukkale travertenleri, Ege Bölgesi’nin Denizli ilçesinde yer alan, masallardan fırlamış Pamuklar Diyarı’mız. Lütfen ama lütfen Denizli Pamukkale Travertenleri’ni sadece fotoğraflardan görmekle yetinmeyin. Yakından o bembeyaz görsel şöleni izlemek, sıcak sularında yürümek çok başka. Üstelik Pamukkale sadece travertenlerden ibaret değil. Etrafında UNESCO miras listesine kazılı birçok antik şehir ve mucizevi Pamukkale antik havuzu var. Bu havuz öyle ünlü ki Kleopatra bile buraya gelip yüzmüş. İşte ben de tüm bunları Pamukkale gezisine çıkmadan önce bilin istedim ve sizin için Denizli travertenlerini tüm detaylarıyla anlattım.

Traverten yazısını okumadan önce mutlaka DENİZLİ GEZİ Video’mu izleyin. 

Hatta Denizli’yi tüm detaylarıyla anlattığım diğer yazılarıma da sırasıyla okuyun :

1. Pamukkale Nerede?

Öncelikle en çok merak edilen ‘Pamukkale nerede?’ sorusuyla başlamak istiyorum. Neden çok merak ediliyor biliyor musunuz?

Çünkü Dünya güzelliklerinden Pamukkale Travertenleri’ni içinde barındırıyor. Bu sebeple çoğu kişi Pamukkale’yi ayrı bir şehir sanıyor. Ama öyle değil.

pamukkale_travertenleri_nerede

Pamukkale Travertenleri – nerede – ulaşım – gezilecek yerler

Pamukkale nereye bağlı sorusunun cevabı: Pamukkale, Denizli’ye bağlı bir ilçe. Ülkemizin Ege Bölgesi’nde Menderes Nehri Vadisi’nde bulunuyor. Turistler Türkiye’ye geldiğinde yoğun olarak Denizli Pamukkale’ye gelmeyi tercih ediyorlar.

Gelmelerinin tek sebebi Pamukkale Traverteni değil tabii, traverten Pamukkale etrafında Unesco listesindeki antik kentlerin ve meşhur Karahayıt Kaplıcaları’nın bulunması…

Ben tüm bu güzellikleri Denizli Gezilecek Yerler yazımda uzun uzun anlattım. Mutlaka okuyun. 

Peki bu kadar güzelliklerle dolu olan Pamukkale’ye nasıl gidilir? Hemen bu soruyu da cevaplayalım:

2. Pamukkale’ye Nasıl Gidilir? 

Pamukkale Denizli’ye bağlı bir ilçe dedik. İşte bu yüzden buraya ulaşımların tümü Denizli’den geçiyor. Denizli merkez ile Pamukkale arasındaki mesafe yaklaşık 30 dakika. Uzun bir yol değil yani.

Bulunduğunuz şehirden buraya gelmek için ise birçok alternatif mevcut. Hepsini aşağıda sayacak olursam :

Uçak ile: 

Denizli Çardak Havalimanı’na geldikten sonra ister araç kiralayın isterseniz de servis ile Pamukkale’ye ulaşım sağlayın.

 • Havalimanından araç kiralama fiyatları tek gün: 150 TL’den başlıyor.
 • Tabi eğer havalimanı servislerini tercih ederseniz: Pamukkale’ye kişi başı 30 TL. (2018 fiyatları)

“Nereden uyguna araç kiralayabilirim?” diyorsan, 53.000’den fazla noktada 900 şirket arasında karşılaştırma yaparak size en iyisini sunan bir yer önereyim : Şu linke tıklayarak inceleme yapın derim. 

denizli_gezilecek_yerler_pamukkale_traverten

Pamukkale Travertenleri gerçekten karşıdan pamuk gibi durmuyor mu?

Ben havalimanından araba kiralayarak Denizli ve Pamukkale’yi gezdim. Çok da rahat oldu. 2 gün gibi kısa bir sürede vakit kaybetmeden her yere gidebildim. Sizin de vaktiniz kısıtlıysa kesinlikle araç kiralamanızı öneririm.

Denizli’ye gitmek için nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Otobüs ile:

Denizli Çardak Havalimanı’nın merkeze mesafesi arabayla 40 dakika. Yani baya uzak. Ama neyse ki Denizli Otogarı tam merkezde.

Bulunduğunuz şehirden Denizli Otogarı’na geldiğinizde Pamukkale’ye ulaşım yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Otogarın içinden Denizli’nin tüm ilçelerine dolmuş ya da otobüs bulmak mümkün. Tabi tercih ederseniz taksileri de kullanabilirsiniz.

Fiyatlar alacağınız tarihlere göre değişkenlik gösterebilir. Denizli ucuza otobüs bileti almak istersen, En İyi Otobüs Bileti Karşılaştırma Siteleri yazıma bak derim.

denizli_gezilecek_yerler_traverten

Denizli Pamukkale Travertenleri – nerede – gezilecek yerler rehberi

Araç Kiralayarak:

Yukarıda da bahsettim. Denizli ve çevresinde rahat rahat gezmek için en iyi yol, araç kiralama. Fiyatları ise şöyle:

 • Tek gün: 150 TL’den başlıyor. (arabaya göre)
 • Şoförlü araç isterseniz, 350 TL’den başlıyor.
 • Tek yön sadece size özel araç kiralama, 130 TL (Havalimanından Pamukkale’ye)

Ama online olarak önceden de uygun fiyata araç kiralayabilirsiniz. Özellikle yaz dönemi gibi yoğun sezonda araç kiralama en iyisi diyebilirim.

“Nereden uyguna araç kiralayabilirim?” diyorsan, 53.000’den fazla noktada 900 şirket arasında karşılaştırma yaparak size en iyisini sunan bir yer önereyim : Şu linke tıklayarak inceleme yapın derim. 

Mesela ben size araç kiralayarak nereleri gezdiğimi sıralayayım:

 • Kaleiçi Çarşısı, Etnografya Müzesi,
 • Pamukkale Travertenleri
 • Hierapolis, Tripolis, Laodikeia Antik Kenti ve Antik Havuz gibi birçok önemli noktayı gezdim. Ardından Denizli – Serinhisar – Güney yolunu takip ederek Salda Gölü’ne ulaşım sağladım.

Yani 4 günlük gezi planımın 2 gününü Denizli’ye, son 2 gününü de Salda Gölü Gezisi’ne ayırdım. Ve araç olduğu için çok daha rahat bir gezi oldu. Eğer aklınızda Denizli gezi planı varsa size de bu ulaşım şeklini öneririm.

3. Pamukkale Travertenleri Hakkında & Travertenlerin Oluşumu

Pamukkale nasıl oluşmuş? Travertenler nasıl oluşur?

Pamukkale Travertenleri ülkemizin tanıtımlarında görüntü olarak mutlaka kullanılan doğal ve nadide güzelliklerimizden.

Pamuk beyazı güzel görüntüsünün “doğal oluşum” olduğunu duymuşsunuzdur.

Sanki bulutlar katman katman alt alta dizilmiş ve içleri de suyla kaplanmış gibi durur. Aslında bizim ‘bulut’ ya da ‘pamuk’ diye nitelendirdiğimiz güzellik, beyaz kayadan oluşuyor.

İçindeki su da yüksek miktarda kalker içeriyor. Beyaz kayalar işte bu su içindeki kalkerin çökmesi sonucunda oluşmuş.

denizli_gezilecek_yerler_pamukkale

Travertenleri’nin mucizevi suları

İçindeki su da tam bir şifa kaynağı. Sıcaklığı 35-90 arasında değişiyor. 17 adet terası olan travertenlerin tüm terasları her zaman açık değil.

Belli teraslarını dönüşümlü olarak açıyorlar. Yani gittiğiniz zaman sadece izin verilen teraslarda yürüyebiliyorsunuz.

Nedeni, sertleşmiş travertenlerin şeklinin bozulmaması… Travertenleri korumak adına alınmış güzel bir önlem bence.

Travertenlerin içindeki su şifalı demiştim ya, işte tam 2300 yıllık bir şifadan bahsediyorum. O zamandan bu zamana kadar cilt, romatizma ve kalp gibi birçok hastalığın şifacısı olmuş. 

Adı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yazılı olan Pamukkale Travertenleri, işte böyle mucizeyle dolu eşsiz bir pamuk diyarı..

Doğal zengin görselliği büyülüyor. Hele ki gün batımına yakın saatlerse, “Pamuklar Diyarı’nın” masal kahramanı edasında yürümemek işten değil.

4. Pamukkale Gezilecek Yerler

Şimdi arkadaşlar, bu travertenlere giriş yaptığınız zaman, “sadece travertenlerde yürüyeceğim” diye düşünmeyin. Çünkü içerisi bildiğin açık bir müze.

Peki giriş yaptığınızda sizi neler karşılıyor? Ben hemen aşağıya özetle kendi gittiğim yerleri sıralayayım diyorum:

 • Önce travertenlerin yan tarafında bulunan Hierapolis Antik Kenti’ne uğruyorum. (Travertenlerin hemen üzerine inşa edilen 2700 metre uzunluğunda UNESCO miras listesindeki antik kent.)
 • Sonra yine Hierapolis alanında bulunan Pamukkale Arkeoloji Müzesi’ne geçiyorum. (Hierapolis kazılarından çıkan ve diğer ören yerlerinden getirilen eserlerin düzenlenmesiyle oluşturulmuş küçük bir müze.)
denizli_gezilecek_yerler_hierapolis

Pamukkale Travertenleri’nden önce gittiğim Hierapolis Tiyatrosu böyle muazzam görünüyor

 • Ardından Travertenlere geçip sıcak suların içinde yürüyorum.
 • En son Pamukkale antik havuzu ve etrafını dolaşarak gezimi sonlandırıyorum. (Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bile şifa bulmak için yüzdüğü, içinde 23 yüzyıllık tarih yatan şifalı antik havuz)
 • Bu anlattığım yerlerin hepsi aynı alanda. Bu yüzden travertenlere geldiğinizde en az 3-4 saatinizi ayırmanız gerekiyor.

Yukarıda saydığım travertenlerin içerisindeki antik kenti, müzeyi ve havuzu Denizli Gezilecek Yerler yazımda daha detaylı anlattım. Mutlaka okuyun.

Bu arada tüm bu yerleri gezmek için girişte 35 TL ödüyorsunuz, müze kartlılara ücretsiz. Bu fiyata dahil olmayan tek şey, antik havuza girmek. Antik havuzda yüzmenin ücreti, 50 TL. 

5. Pamukkale Travertenleri Bilgi & Birkaç Öneri

Denizli’de fiyatların çok uygun olmasına karşın Pamukkale’de gördüğüm fiyatlar beni gerçekten çok şaşırttı. Size de hoşuma gitmeyen bu durumda kısaca söz etmek istiyorum.

Müze kartla ilk giriş yaptığımda bir amca, “Daha bir şey ödemediniz, durun bakalım neler çıkacak karşınıza” demişti. Nedenlerini gezdikçe daha iyi anlıyorum. Şöyle ki :

 • Girişte bir şişe küçük suya 5 TL, Hierapolis Stadyumu’ndaki suya ise 6 TL ödüyorsunuz.
 • Bir cola içmek isterseniz 15 TL, 3 toplu dondurma yemek isterseniz de 19 TL ödüyorsunuz.
 • Ve 32 TL olan Antik Havuz’a girme bedeli de 50 TL olmuş.

Yani içeride hiç bir şey yiyip içemiyorsunuz. Antik Havuz’a da girmek bu ücretle çok zor. Kendi ülkemizde turistik bir bölgeye, bu derece yüksek fiyatlar ödemek gerçekten üzücü. Durumun yapılandırılması, değiştirilmesi lazım.

denizli_gezilecek_yerler_pamukkale_travertanleri

Denizli gezilecek yerlerden Pamukkale Travertenleri’nin yukarıdan görünümünü fotoğrafladık

Bunların dışında tabii güzel gelişmeler de olmuş. Önceden oteller, travertenlerin çok yakınındaymış.

Bembeyaz oluşumlar kararmaya başlayınca yakınındaki tüm yapılanmalar kaldırılmış. Şimdi hepsi travertenlere zarar vermeyecek bir konumda. Bu da iç rahatlatıcı güzel bir önlem.

Pamukkale Travertenleri hakkında bu ayrıntılara da değindikten sonra sizin için birkaç öneride bulunmak istiyorum: 

Travertenlere giderken:

 • Yanınızda mutlaka su ve yiyecek bulundurun. Alan geniş olduğu için bol suya ihtiyaç oluyor.
 • Travertenlere ayakkabıyla girmek yasak. Bu yüzden yanınızda ayakkabıları çıkardığınızda taşımak için bir poşet olsun.
 • Gün batımında gelmeye çalışın. Manzara büyüleyici oluyor.
 • Antik Havuz’a girmeyi düşünürseniz, yanınıza mayo ve havlu almayı unutmayın.

6. Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti ve Saatleri

Yukarıda da belirttiğim gibi, travertenleri ve içerisindeki antik kent ile antik havuzu gezmek için sadece girişte ücret ödüyorsunuz. Zaten hepsi aynı alanda. Ayrıca ücret ödediğiniz tek alan:

 • Antik Havuz’da yüzmek için: 0-6 yaş arası: Ücretsiz / 6-12 yaş: 13 TL / 12 yaş ve üzeri: 50 TL (havuza girmeseniz bile etrafında dolaşabiliyorsunuz.)
 • Antik Müzesi: 5 TL (Müzekartı olanlara ücretsiz)
denzili_gezilecek_yerler_antik_havuz

Pamukkale Travertenleri’ndeki Antik Havuz’un tarihi içinde yüzüyorsun

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücretleri ve Saatleri : 

 • Giriş Ücreti: 35 TL (Müzekartlılara ücretsiz – müze kart çıkartmak isterseniz, 50 TL)
 • Yaz Açılış – Kapanış Saatleri: 08:00 – 21:00
 • Kış Açılış – Kapanış Saatleri: 08:00 – 17:00

Denizli Pamukkale ve Karahayıt otellerini şu linke tıklayarak ayrıca inceleyebilirsiniz. 

7. Pamukkale Etrafında Gezilecek Yerler

Eğer Denizli gezisine benim gibi 2 gün ayırdıysanız, yarım gününüzü travertenlere geçirdikten sonra Pamukkale etrafındaki yerleri de gezebilirsiniz. Hatta hemen aşağıya gezebileceğiniz noktaları tek tek yazayım diyorum :

 • Karahayıt Kaplıcaları (Kırmızı Su)
 • Tripolis Antik Kenti
 • Ağlayan Kaya
denizli_gezilecek_yerler_laodikeia_antik_kenti-

Pamukkale Travertenleri’ne 20 dakikalık mesafede olan Laodikeia Antik Kenti’nde güneş böyle güzel batıyor

 • Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu
 • Laodikeia Antik Kenti
 • Keloğlan Mağarası
 • Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası

Hatta 1 gün daha vaktiniz varsa, Pamukkale’den 1 saat 45 dakika, Denizli merkezden de yaklaşık 1 saat 30 dakika mesafede olan Salda Gölü’ne gitmeyi ihmal etmeyin derim.

8. Denizli Pamukkale Otelleri & Karahayıt Otelleri

Denizli Pamukkale’ye geldiğiniz zaman otel imkanının çok fazla olduğunu göreceksiniz. Hatta Karahayıt’ta kaplıcalar çok yoğun olduğu için Denizli termal otelleri de çok tercih ediliyor.

Otellerin isimlerin isimlerine tıklayarak, otelleri inceleyebilirsiniz.

Bende bu yüzden burada kalacağınız otelleri ve Karahayıt termal otellerini ayırmak istedim. Şöyle ki:

Denizli Pamukkale Otelleri Önerilerim: 

Tepe Camping: Otellerden önce Adalet abimizin işlettiği kamp alanından bahsetmek istiyorum. Bende burada çadır kurdum. Travertenlere araçla 10 dakikalık bir mesafede bulunuyor.

Dağlardan yukarı doğru çıkarken sağda kalan; sessiz, sakin huzurla çadırınızı kurabileceğiniz bir yer. Elektrik, su, duş, wc hatta havuz gibi tüm imkanlar var. Çadırınızı kişi başı 30 TL’ye kurabiliyorsunuz.

denizli_gezilecek_yerler_tepe_camping

Pamukkale Travertenleri’ne 10 dakikalık mesafedeki Tepe Camping

Venus Suite Hotel: Travertenlere 10, Denizli merkeze de 20 dakikalık mesafede bulunan Venus, köyün içerisinde konforlu bir hizmet sunuyor. Ayrıca evcil hayvanınızla kalabiliyorsunuz. Otelin bahçeleri şirin ve huzurlu. 2 kişi 1 gece konaklama fiyatı 320 TL.

Özbay Otel : Yine travertenlere 10, merkeze 20 dakika mesafede olan otel, aslında daha çok pansiyon tarzında. Kahvaltısı lezzetli, odaları temiz. Bununla birlikte açık havuz hizmeti bulunuyor. 2 kişi 1 gece konaklama fiyatı, 185 TL.

Pınar Hotel : Burası da travertenlere 10, merkeze 20 dakika uzaklıkta. Şirin bir aile işletmesi, butik hizmet veriliyor. Yetişkin ve çocuk havuzu mevcut. Kahvaltısı güzel. 2 kişi 1 gece konaklama fiyatı 144 TL.

Pamukkale Termal Otelleri – Karahayıt Termal Otelleri Önerilerim:

Doga Thermal Health & Spa: Otel, şifalı termal suyunun yanı sıra çok şık dizayn edilmiş. Odaları ve ortak kullanım alanları rahat. Güneşlenme terası, Türk hamamı ve fitness gibi imkanları da bulunuyor. Karahayıt kaplıcaları bölgesinde bulunuyor. 2 kişi 1 gece konaklama fiyatı 636 TL.

Richmond Termal Otel: Açık ve kapalı termal havuzu, Türk hamamı, saunası ve terası bulunan Richmond, Karahayıt kaplıca bölgesinde bulunuyor. Otel temiz, yemekleri güzel. 2 kişi 1 gece konaklama fiyatı 466 TL.

Pamukkale travertenleri

Pamukklae Travertenleri – Karahayıt Kaplıcaları’nda ücretsiz girebildiğiniz alan

Hierapark Thermal & SPA Hotel: Burası yeni açılmış bir otel. Hem içeride hem de bahçede termal havuzları mevcut. Özellikle dışarıdaki yarı açık havuzu çok iyi. Manzarası olan sakin bir otel. Yine Karahayıt kaplıca bölgesinde yer alıyor. 2 kişi 1 gece konaklama fiyatı 321 TL.

Termal Ece Otel: Otel küçük ama tüm imkanlara sahip. Termal havuz, güneşlenmek için güverte, açık teras, masaj imkanları ve kapalı havuz gibi olanakları mevcut. Ayrıca odalarda da termal su var. Karahayıt kaplıca bölgesinde bulunuyor. 2 kişi 1 gece konaklama fiyatı 278 TL.

Yine Pamukkale, Karahayıt ve merkez otellerini şu linke tıklayarak ayrıca inceleyebilirsiniz. 

Mutlaka Denizli ve çevresiyle ilgili diğer yazılarımı da okuyun :

Pamukkale Travertenlerini görmek için öyle uzun bir tatil gerekmiyor. Günübirlik bile ziyaret edebilirsiniz. Hem Pamukkale Denizli’ye bağlı bir ilçe olduğu için ulaşım imkanları da oldukça fazla. Tabii Pamukkalede’ki Karahayıt Kaplıcaları ve Pamukkale termal otellerde kalacaksanız, en az 1 haftanızı ayırmanız gerekir. Ülkemizin pamuklara sarılmış bu nadide güzelliğini görmek için geç kalmayın derim. Ama önce tüm Denizli yazılarımı okuyup, kendinize göre bir plan çıkarmanızı öneririm. Her zaman söylüyorum: Yeterki hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.