Salda Gölü Gezisi Nasıl Yapılır ? Çayın 1 TL, Tostun 4 TL Olduğu GÖL

Maldivler ile kıyaslanmaktan bıkan ahali, koskoca Salda Gölü adına Saldivler der olmuş. Milyonlarca insan yollara düşüp, son yılların en gözde rotası Salda Gölü’ne akın eder olunca, dedim “Bi de ben gidip göreyim bakalım şu meşhur Burdur Salda Gölünü“. Atladığım uçağa, mavinin her tonunun, beyazın her bir zerafeti ile kavuşmasını bizzat yerinde gördüm a dostlar. Söylenenler kadar güzel, ama gereken özenin hala verilmediği yer olan Salda’mız hakkında tüm deneyimlerimi aşağıda sizin için yazdım. Keyifli geziler.

Salda Gölü Gezi Planları Yapmadan Önce Sırası İle Okuyun

Ayrıca, aşağıda Salda Gölü Gezi VLOG’u mu da ekliyorum. Sonuna kadar izleyip, sonra yazıyı okursanız her şeyi planlamış olursunuz. Kanala da ücretsiz abone olmayı unutmayın.

1. Neden Salda Gölü Bu Kadar Meşhur ?

Salda Gölü, yüksek magnezyum içerikli kayaç yapısından dolayı, bembeyaz kumları ve bir o kadar da güzel plajı olan nadir bir göl. Bu zemin yapısından ve üstüne bir de dünyanın en temiz 5 gölünden birisi olmasından dolayı, özellikle kıyı kısımları turkuaz, orta kısımları da masmavi renkte.

Salda Gölü, 1.200 metrede bulunuyor.  En derin noktası 180 metre

İşte bu görsel güzellik, diğer bir çok gölde bulunmadığı için, milyonlarca insan sırf bu renk cümbüşünü görmek için Salda Gölü’ne gidiyor ve instagram’dan efsane güzel fotoğraflar çekip paylaşıyorlar.

Böylece, yıllardır zaten orada duran, kendi halindeki gölümüz, aniden popülist kültürün de etkisiyle ÜNLÜ oluyor. Tüm olay, bundan ibaret aslında.

salda_golu_nerede

Salda Gölü Nerede : Nasıl Gidilir : Salda Hakkında Tüm Bilgiler

Zemindeki bembeyaz kayaçlar, Salda Gölü’nü bu kadar güzel yapıyor

Tabi 2. bir durum daha var. Salda Gölü, Mars’daki kayaç yapısının benzerini barındıran, dünyadaki 2 yerden birisiymiş. O yüzden, aslında jeolojik olarak da çok değerli bir bölgeymiş. Ama bu kısmı, turistlerin pekte umrunda değil gibi !!!

2. Burdur Salda Gölü Gitmeye Değer Mi ?

Tatil Dükkanı

İnstagram: Birhayalinpesinde hesabımda bir fotoğraf paylaşmıştım ve altına da yüzlerce yorum gelmişti. Halkımız, yorumlarda 2’ye ayrılmışlardı : “Tamamen abartı diyenler” ve “Siz çok biliyorsunuz. Gitmeyin o zaman. Fıstık gibi bir göl.” diyenler.

Peki böylesine doğal bir mucize gözlerimizin önünde görsel şov yaparken, nasıl oluyor da böyle bir durumda bile 2’ye bölünüyoruz dersiniz ?

Cevabı belli aslında : Umduğunu bulamamak. Çünkü genelde bizler, bazı yerleri abartır da abartırız. Düşünün. Buraya “Türkiye’nin Maldivleri” yakıştırmasını yapacak kadar göklere çıkarırız. İşte insanlar da Salda Gölü’ne gelince, tıpkı Maldivler gibi bir yer bekliyorlar.

salda_dolu_gezisi

Salda Gölü : Burdur Salda Gölü Tertemiz

Üstüne üstelik, özellikle hafta sonu kalabalığında veya bayram döneminde gelip, meşhur Maldivler Plajı’na arabalarını dahi park edemeyip; üstüne bir de, gölde güzel bir fotoğraf çekmeye çalışırken, her daim arka planda birileri fotoğrafı da bozunca, Salda Gölü’nden nefret ediliyor.

Ama siz, Salda Gölü’ne kızmayın. Onun suçu yok. Suç bizim. Suç, çöpünü sahilde bırakanın, mangalının artıklarını göle boşaltanın, içtiği kola şişesini göle fırlatanın.

O yüzden, hemen baştan belirteyim dedim : Salda Gölü, bu ülkedeki en güzel göllerdendir ve mutlaka görülmelidir. Sadece doğru zamanda, doğru yerleri gezilmelidir. İşte ben de size, aşağıda sırası ile bu durumların hepsini anlatıcam. He bu arada, tabiki gitmeye değer. Lafı bile olmaz !!!

Ayrıca, “Deniz sen çok biliyorsun!” diyenler olursa, MALDİVLER linkimden Maldivler yazılarımı okuyabilirler. Çünkü Maldivler’e de gittim. O gezime ve gördüklerime de dayanarak, bu yazımı yazıyorum. “Laf ettirmem, ezdirmem Salda’mı !!!” sahipliği ile anlatmaya devam edelim bakalım :

3. Salda Gölü Nerede & Nasıl Gidilir

Gerekli uyarıları yapıp, Salda Gölü hakkında bildiklerimize dair girişimizi yaptığımıza göre, artık Salda Gölü hakkında planlar yapacak olanlar için rotaları oluşturma kısmına geçebiliriz efendim.

Salda Gölü, Denizli-Burdur-Antalya üçgeninin ortasında; Burdur-Denizli sınırında yer alıyor. Aşağıdaki haritadan da konumunu görebilirsiniz. Hatta Salda Gölü Nerede yazımdan, tüm detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

salda_golu_nerede_nasil_gidilir

Salda Gölü Nerede : Nasıl Gidilir Harita Konumu

Hızlıca özet geçecek olursam : Salda Gölü’ne direk ulaşım yok. Zaten, bir çok turist, Salda Gölü’ne yolunun üstündeyken uğruyor.

Ama belki siz de, benim yaptığım gibi direk Salda Gölü’ne teee uzaklardan gelip, bu güzeliği görmek için uçakla gelmeyi düşünenlerden olabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Denizli Çardak Hava Limanı’nı kullanmak en uygun yol. Özellikle Pegasus Hava Yolları‘nın, Sabiha Gökçen Hava Lima’nından her gün gidiş-dönüş seferleri bulunuyor.

Hava Liman’ına geldikten sonra ise, ne yazık ki direk Salda Gölü’ne yine ulaşım yok. En iyi yol, araç kiralayarak bu bölgeyi gezmek. Aracınızı da, şu linkten inceleyin derim.

Pek tabiki, otobüsle Burdur’a gelip, otogardan Salda Gölü’ne de gelmek isteyebilirsiniz. İşte bunun gibi daha onlarca seçenek olduğu için, kafanızı şişirmemek adına, Salda Gölü Nasıl Gidilir yazımda her şeyi tek tek tüm alternatifleri ile anlattım efendim.

Orada tüm ulaşım seçeneklerini ve önerilerimi görebilirsiniz. Burada konuyu dağıtmak istemiyorum ve anlatmaya devam ediyorum. Şimdiki konumuz, çadır muhabbetleri :

4. Salda Gölü Kamp – Bungalov – Konaklama Durumu

Şimdi efendim. Salda Gölü’nde 1-2 tanecik otel, 1 tane kamp alanı dışında başka konaklayacak yer YOK.

Zaten, Salda Gölü’ne, öyle lüks olsun, parası neyse veririm bakış açısıyla gitmeyi planlıyorsanız, hiç gitmeyin. Hayal kırıklığına uğrarsınız.

Çünkü bu bölge 1. derece doğal sit alanı. Yani inşaat yapmak YASSAK.

salda_maldivler_adaciklar

Salda Gölü Kamp Alanı, çadır kurma açısından da bir çok güzel yere sahip

O yüzden, eskilerden beri devam eden hangi otel veya tesis varsa, hala devam ediyor ve kimse çivi dahi çakamıyor.

Gölün kenarındaki 2 tanecik otelde, Yeşilova Belediye Plajı’ndaki kamp alanında, ya da kimseciklerin olmadığı, işletme namına hiç bir şeyin bulunmadığı plajlarda kamp yapabilirsiniz.

En uygun otelleri sizin için listelediğim Şu Linkten inceleyebilirsiniz.

İşte Salda Gölü böyle bir yer. O yüzden, hani olurda 1 gece bari olsun, konaklayalım diyorsanız, sizi SALDA GÖLÜ KAMP KONAKLAMA BUNGALOV yazıma davet ediyorum. O yazımda tüm Salda Gölü konaklama önerilerimi görebilirsiniz. Siz bu önerilerimi tek tek yan sekmelerde açın derim. Hepsi inanılmaz yardımcı olacak.

5. Salda Gölü’nde Yeme İçme Rehberi

Gideceğim yerlerle ilgili yaptığım en keyifli kısma geldik. Yeme&İçme kısmı. Her ne kadar, ne yersem yiyeyim 1 kilo dahi alamasam da, yeme&içme kısmına bayılıyorum. (Bütün kadınlar, muhtemelen şu anda bana çok kızıyorlardır !!!)

Ama baştan uyarayım : Salda Gölü’nde öyle ne çok yerel yemek çeşitliliği olacak; ne de onlarca restoran. Yöreye has 5 çeşit yemek say deseniz sayamam. Ama ben yine de, Salda’da nerede ne yemişsem hepsini anlatayım :

Maldivler Tost

Yeşilova, Salda Gölü’ne en yakın toplu yerleşim yerinin olduğu ilçe. Salda Gölü’ne yaklaşık 4-5 km uzaklıkta yer alıyor. 90’ların sonundaki ilçelerimiz vardır ya. İşte öyle sımsıcak, sakin bir yer.

Bu ilçenin de, tostu meşhur. Kıymalı tostunu yemeden dönmemek gerekir. Bunu, gitmeden önce yaptığım tüm araştırmalarda duymuştum ama gidip, yerinde tadınca ne kadar haklı bir öneri olduğu gördüm.

salda_golu_tost_ne_yenir

Salda Gölü Yeme İçme : Yeşilova Kıymalı Tost Yemeden Dönmeyin

Ben, gelince Maldivler Tost adında, rastgele sokakta dolaşırken denk geldiğim bu restorana gittim. Kıymalı Tost 4 TL, çay 1 TL, zafer gazoz 1,5 TL.

Bu arada hem Denizli, hem de Burdur’da zafer gazoz içemeyeni dövüyorlar. Ona göre. O kadar meşhur yani !

İlçede aslında bir sürü tost yapan restoran var. Ama o kadar lezzetli tost yapıyorlar ki, yahu dedim “4 TL’ye nasıl bu kadar lezzetli yapıyorsunuz. Bir sırrı olmalı.”

Mekanın sahibi Mehmet abimden “Etler, tek bir yerden alındığı için tüm tostçuların kıyması temiz. O yüzden lezzeti hep güzeldir.” cevabını aldım. Bu arada Mehmet abi çok tatlı abilerimizden, sıcakkanlı. On numara bir adam. Özlemişim böyle insanları. Valla özlüyor insan…

 • Adres : Yeşilova merkez
 • Fiyatlar : Kıymalı tost 4 TL, çay 1 TL

Güllü Ana’nın Yeri

Yeşilova Belediyesi Halk Plajı, muhtemelen sizin de uğrayacağınız bir plaj olacak. Tüm kampçılar, keyifçiler hep burada konaklıyor.

İşte burada, hemen sahil kısmında bir sürü gözlemeci teyzeler var. Ben, 1 gece kamp yaptıktan sonra, ertesi sabah kahvaltı için  Güllü Ananın Yeri’ne gittim. Ve rastgele gittim. Bilmeden. Okumadan. Gönülden !

Meğer inanılmaz sıcak kanlı bir teyze ile tanışacakmışım. Dayanamadım oturdum yanına. Bir insan hep güler mi yahu!

Hatta kocası ile yaptığı harika atışmaları da vardı. Tam bir aile yeri. Güllü Ananın kızı ve damadı da mekanda çalışıyor. Hatta torunu bile. Güllü Ana, bir yandan hamur açıyor; bir yandan herkese günaydın gülücükleri saçarak sataşıyor.

salda_golu_yemekleri_rehberi

Güllü Ana’nın Yeri : Gözlemeler Harika

Bu arada restoranda, gözleme 7.5, çay 1,5 TL. Diyorum ya buralar inanılmaz ucuz diye. He bu arada, gittiğim bütün restoranlarda, tanıştığım bütün insanlar o kadar mutlu, pozitif, yardımsever, sıcak kanlılardı ki, bu duygunun ne demek olduğunu özlemişim. Bakın yine söylüyorum. O kadar özlemişim yani ! Tüm bölge ahalisine, hatırlattıkları için sonsuz teşekkürler.

Hatta Güllü Ananın mekanından çıkarken, “Lütfen bir daha gelin. Kahve ikram edelim.” dediklerini de hatırlayınca, son bir cümle olarak yazayım dedim.

 • Adres : Yeşilova Belediyesi Halk Plajı
 • Fiyatlar : Gözleme 7.5 TL, çay 1.5 TL

Pideci Sami

Salda Gölü, öyle çok büyük bir göl değil. O yüzden, aracınız varsa her yere çok kolay ulaşabilirsiniz.

İşte olur da, kuzeybatı tarafındaki Doğanbaba Köyü’nün plajına yolunuz düşerse, Pideci Sami’de kuşbaşılı pide yemeden DÖNMEYİN.

O kadar şiddetle öneriyorum. Altına da imzamı atıyorum. Hem eti, hem de çıtır çıtır hamuru ile beni benden aldı bu amcamızın pidesi. Pide 10 TL, kuşbaşılı olan 15 TL, gazoz 2.5 TL idi.

salda_golu_ne_yenir

Salda Gölü’nde Ne Yenir : Pideci Sami olmazsa olmaz

Burası sakin, sessiz ve salaş bir yer. 5-10 sandalyesi olan, Maldivler Plajı’na göre çok daha sakin bir plaj. Hatta bildiğim kadarıyla kampçılar buraya kamp atıyorlarmış ama herhangi bir tesis yokmuş. Haberiniz olsun.

 • Adres : Doğanbaba plajı
 • Fiyatlar : Pideler 10-15 TL, gazoz 2.5 TL

Yeşilova Belediyesi Kamp Alanı Restoranı

Yeşilova Belediyesi Kamp Alanı’nda belediyenin işlettiği bir de restoran var. Sanırım bizim ülkenin en uygun restoranı burası.

Çadır kurmak, elektrikten, duşundan ve tuvaletinden yararlanmak ücretsiz.

Olur da restorandan bir şeyler almak isterseniz o da diğer bir çok turistik yerdeki işletmelere göre bedavaya yakın. Çünkü sıfır kar marjı var desem yeridir.

Tesis, gece 24.00’a kadar açık ve dileyen okey-tavla oynayıp, keyif yapabiliyor. Burası, beni çocukluğumda ailemle tatile gittiğim yerlerdeki anılarımı canlandıran mekan oldu ! Akşamları canınız sıkılırsa bir uğrayın derim !

 • Adres : Yeşilova Belediyesi Kamp Alanı
 • Fiyatlar : Açık büfe kahvaltı 15 TL, alabalık 10 TL, sac kavurma 20 TL, tavuk ızgara 10 TL,  Çorba 5 TL , zeytinyağlılar 5 TL, bira 8,5 TL

Sultanpınarı Dinlenme Tesisleri

Yeşilova Halk Plaji’na gelmeden, hemen golün sol tarafından bulunan güzel bir restoran burası. Üstü kapalı göl manzaralı tesiste, kuzu saç kavurmayı çok methetmişlerdi ve gerçekten de güzeldi. Mutlaka öneririm. Fiyatı : 40 TL

Sonradan bir de tavuk saç kavurmayı denedim ama pek beğenmedim. Önermiyorum. Saç kavurma, yanında buz gibi yayık ayranı ve enfes Salda Gölü manzarası ile, güzel bir restoran arayanlara burayı öneririm.

 • Adres : Salda Gölü – Yeşilova
 • Fiyatlar : Saç Kuzu Kavurma 40 TL, saç tavuk kavurma 35 TL. Bu arada, kavurmanın yanında paçanga böreği, çoban salata ve acı ezme ikram ediyorlar. Akşam 8’e kadar açık.

6. Salda Gölü Plajları Hangileri & Yüzülür mü ?

Yeme içme kısmını da geçtiğimize göre, bu gölle ilgili olmazsa olmaz sorumuza gelelim : Salda Gölü’nde yüzülür mü ? sorusu da, en çok aldığım sorulardan bir tanesi ve bu sorunun gelmesine çok şaşırıyordum doğrusu.

Çünkü gölün suyunun, dünyanın en temizlerinden bir tanesi olduğunu biliyordum. Ve itiraf ediyorum : Belirli plajlarda yüzmek çok keyifli. Ama bazı plajlarda yüzmek çok zor. Hatta yüzmeyin diye uyarsam yeridir !!! Aşağıda nedenlerini tek tek anlatacağım.

Ama başlamadan önce, Salda Gölü’nde yüzmenizi önerdiğim plajları, kabaca aşağıda hem yazılı olarak hemde harita konumları ile anlatayım diyorum.

salda_golu_nerede_haritasi

Salda Gölü Nerede : Haritasi : İlçelerin ve Köylerin Konumları

6.1 Maldivler Plajı (Salda)

Burası, aslında asıl Salda Köyü’nde bulunan ve Salda Gölü’ndeki en meşhur plaj zaten. Uzunluğu yaklaşık olarak 1 km. Araçla giriş ücreti olarak 5 TL talep ediyorlar. Plajda restoran ve cafeler var. Fiyatlar uygun.

Gölün suyu güzel sayılır ama plajın başlangıç ve bitiş bölümlerinde su biraz balçıklı. Yani göle girince, aniden dizinize kadar balçığa batabiliyorsunuz.

salda_golu_halk_plaji

Salda Gölü bu kadar temiz

Özellikle sabah saatlerinde yüzmek ve fotoğraf çekmek için biçilmiş kaftan. Ayrıca bayramlarda ve hafta sonlarında çok çok kalabalık.

O yüzden hafta içi gitmenizi öneririm. Son olarak, hemen Salda Gölü Adalar kısmında gölde yüzmeyin ama fotoğraf çekmek için zaman geçirin derim.

6.2 Yeşilova Salda Gölü Belediye Halk Plajı

Yukarıda da anlatmıştım. Belediyenin halk plajı. Giriş ücretsiz. Gölün suyu cam gibi. Sahilde yine gözleme yapan işletmeler ve belediyenin tesisi var.

Yüzmek için benim en sevdiğim plajlardan birisi oldu. Gölün zemini, kıyıdan 50 metre uzaklaşıncaya kadar sığ sayılır.

Özellikle orta kısımdan uzaklaştıkça plaj sakinleşiyor. Bu arada, hemen sahilde işletme bulunmuyor. İşletmeler, sahilden 150 metre kadar uzakta bulunuyor. Yaz mevsiminde su ve içecek ihtiyacınız çok olabilir. O yüzden, bu plaja gelmeden önce hazırlıklı olun derim.

6.3 Salda Gölü Tabiat Parkı

Burası da, yine bir işletme olarak hizmet veriyor. Zaten 2-3 tesisten birisi. Buranın da suyu güzel ama bu bölge de her daim kalabalık olabiliyor.

Ama özellikle sahil kısmı, diğer plajlara nazaran daha yeşil diyebilirim. Suyu da, özellikle doğu yakasına göre, yüzmek için daha elverişi. Zaten bu bölgede de, bir çok yüzme meraklısını göreceksiniz. Kalabalığın olduğu bölgelerden.

salda_golu_nasil_plajlar

Salda Gölü Yüzülür Mü : Orasını bilemem ama manzaranın güzelliğine hayran olunur

6.4 Doğanbaba Plajı

Doğanbaba Köyü’nün plajı, diğer plajlara nazaran daha az tercih ediliyor. O yüzden daha sakin. Zaten sahilde Pideci Sami dışında işletme yok. Giriş ücretsiz. Suyu ve plajı da yüzmek için uygun ama benim için, plajlar sıralamasında 3.-4. sıramda yer alan bir plaj kendisi.

Su aniden balçıklaşabiliyor. Yüzme bilmeyenleri her daim bilgilendirelim.

Bu arada, daha onlarca plajda da yüzebilirsiniz ama önermiyorum. Çünkü, daha önceki yıllarda boğulma vakaları olmuş. Su aniden balçıklaştığı için, insanlar panik olabiliyorlarmış. Ayrıca, suda tuz çok az. O yüzden kaldırma kuvveti de, denize göre daha az. Aman dikkat edelim ! Yüzme bilmeyenleri, bilgilendirelim.

7. Salda Gölü Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

Salda Gölü’nde gezilecek yerler aslında öyle sanıldığı kadar çok değil. Zaten maksimum 1 gece konaklarsanız, Salda Gölü’nde yapılacak ve görülecek her şeyi deneyimlemiş olursunuz.

Gezilecek yer olarak, benim aklıma gelen en güzel şey: Yeşilova İlçesini ve Doğanbaba Köy’ünü gezmeniz. Hala 80’lerden, 90’ların başından kalan tabelaların olduğu, sımcıcak içten insanların yaşadığı yerler buralar.

salda_burdur_gezi_oneri

Salda Gölü Plajları : Renk cümbüşüne bakar mısınız ?

Köy meydanlarında ahali ile içilen keyif dolu çaylar ve “Nerden geldiniz gençler ?” sorusuna verilen “İstanbul” cevabından sonra, büyük şehre karşı duyulan isyankar muhabbetler yapmak için biçilmiş kaftan buralar.

Bu arada Yeşilova’da, her perşembe pazar kuruluyor ama akşam 4’te kapanıyor. Yerel bir pazar görmek isterseniz uğrayabilirsiniz.

Bununla beraber, Salda Gölü’nde mutlaka şahsi arabanız, bisikletiniz veya motorsikletiniz ile gölün etrafında tam bir tur da atmak lazım. Özellikle gölün doğu kısmında kimsecikler olmuyor. İn-cin top oynuyor.

Akşam üstü saatlerinde, aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere, doğu kısmında öyle güzel gün batımı oluyor ki, şöyle katlanabilir masa ve sandalyeyi sahile kurup, piknik havasında keyif yapmadan ayrılmamak lazım. Bunu yapacaksanız, Yeşilova’dan alışveriş yapıp, öyle planlar yapın derim. Çünkü doğu kısmında hiç bir işletme yok.

salda_manzaralar

Salda Gölü’nde doğu tarafında böyle güzel gün batımı anı yakalayabilirsiniz

Eğer olur da, kış mevsiminde Salda Gölü’ne gelirseniz, Salda Kayak Merkezi’ne uğrayabilirsiniz.

Eşeler Yaylası Tınaztepe’de bulunan kayak merkez aslında yeni sayılır ama 1.600 ila 950 metre uzunluğunda değişen pistleri ile kayak severlerin şimdiden uğrak noktası oldukları söyleniyor.

Bu arada uçak bileti almadan önce En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımı sonuna kadar okuyun

8. Salda Gölü’nde Boğulmayın – Dikkat Edilecekler !

İyi güzel Salda Gölü’nü övdük, güzelliklerini anlattık, planlarımızı yaptık. Sıra geldi uyarı ve önerilerimize :

Yukarıda söylemiştim : Bir kez daha yenilemek istiyorum. Salda Gölü’nde, eğer ki yüzmeyi bilmiyorsanız, YÜZMEYİN. Çok iyi biliyorum diyerek de, ıssız noktalarda yüzmeyin. Bana bir şey olmaz diyerek, balçık olan alanlarda ne olur yüzmeyin…

Ayrıca, gölün, özellikle doğu yakasında kimsecikler olmuyor. O yüzden, market falan bulamazsınız. Yanınızda mutlaka yiyecek, içecek bulundurun. Gitmeden önce Yeşilova İlçe’sinden alışveriş yapabilirsiniz.

salda_golu_temiz_mi

Salda Gölü’nde yüzülür mü diyenlere : Yüzülmez mi hiç ?

Bununla beraber, gölün etrafında gördüğünüz çöpleri lütfen toplayın. Bazı kendini bilmezler, yaptıkları mangalın közünü göle boşaltıyor. Ne diyeyim ! Diyecek bir şey bulamıyorum doğrusu.

Özellikle bayramlarda ve hafta sonlarında çok çok kalabalık olur. Maldivler Plajı’nda iğne atsanız yere düşmeyebilir. Fotoğraflarda gördüğünüz yer ile, canlısı farklı görünebilir.

Bu arada, fotoğraflarda gördüğünüz renk ile, canlısı çok farklı olabilir diyorum ya. İşte çoğu zaman bunun nedeni : Şans. Neden mi ? Çünkü gölün rengi değişiklik gösterebiliyor.

Gün içerisindeki rüzgardan tutun da, insanların geride bıraktıklarından dolayı dahi rengi değişebiliyor. Mevsimin, günün saatinin, daha bir çok şeyin nedeni olabiliyor.

salda_golu_manzarasi

Salda Gölü’nde keyif yapmak için bir çok plaj var

Lüks beklemeyin. Salda Gölü’nde rahata erip, lüks işletmede keyif yapmayı planlıyorsanız, çok yanlış yerdesiniz.

Son olarak, Salda Gölü etrafında, bir çok kişinin çamurları vücutlarına sürdüklerini görebilirsiniz. Killerin, vücuda iyi geldiği söyleniyor ama alerjiniz varsa, hiç bulaşmamanızı öneririm. Sıra geldi, planlama kısmına :

9. Salda Gölü’ne Ne Zaman Gidilir & Kaç Gün Yeter ?

Bir kere, Salda’ya 1 hafta gelip kalan da var; 1 gün dahi duramayan da. Bu, bir yerde tamamen ne beklediğiniz ile alakalı.

Ben şöyle plajında güneşleneyim, ekonomik bir tatil yapayım derseniz, 1 hafta da kalabilirsiniz. Ama bana sorarsanız, 1 gece konaklamalı bir Salda Gölü turu, yeter de artar bile.

burdur_salda_golu_ulasim

Burdur Salda Gölü Ne Zaman Gidilir Kaç Gün Kalınır

Peki ne zaman gidilir diye soranlara : Yukarıda da söylediğim gibi yaz mevsiminin yoğun tatil dönemlerinde ve hafta sonlarında, bayramlarda, seyranlarda gidilmez. Çok kalabalık.

Ama hafta içleri, özellikle mayıs ve eylül aylarında, Salda Gölü’ne gitmek için en iyi zamanlar diyebilirim. Hatta Salda Gölü’ne kadar gelmişken, gelin daha kapsamlı planlar yapıp, güzel bir kaç gezi rotası çıkaralım :

10. Burdur’a Kadar Gelmişken Başka Ne Yapılır ?

Burdur’a kadar gelmişken, sadece Salda Gölü’nü değil; hem Burdur’a, hem Denizli’ye hemde Isparta’daki harika yerlere de uğramanızı öneririm.

Bu coğrafya binlerce yıllık tarihi antik kentlere, doğal güzelliklere ve keşfedilmeyi bekleyen onlarca köye ev sahipliği yapıyor. Mesela 3 ilimiz için örnek rotalar verecek olursak :

 • Burdur : Sagalassos Antik Kenti, İnsuyu Mağarası, Burdur Gölü ( 1-2 gün)
 • Denizli : Pamukkale Travertenleri, Laodikeia Antik Kenti, Ağlayan Kaya Şelalesi, Kaklık Mağarası, Keloğlan Mağarası (1-2 gün)
 • Isparta : Lavanta Bahçeleri ile meşhur olan Kuyucak Köyü, Yazılı Kanyon Milli Parkı (1 gün)

Salda Gölü Gezi Planları Yapmadan Önce Sırası İle Okuyun

Salda Gölü, benzersiz göl manzaraları, ekonomik tesisleri, hala sakin kalan plajları ile benim hayran olduğum bir yer oldu. Her ne kadar sosyal medyanın bir abartısı olduğunu düşünerek önyargı ile gitsem de, Salda’dan dönerken ülkemizde görülecek en güzel doğal destinasyonlardan birisi olarak listemde yerini aldı. Umarım sizler de beğenirsiniz. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…