Salda Gölü Nerede – Haritası – Hakkında TÜM BİLGİLER

Salda Gölü Nerede ? “Türkiyenin Maldivleri” olarak da anılmaya başlanan Salda Gölü, Burdur ilinde yer alıyor. Burdur şehir merkezinden 76 km uzaklıkta yer alan bu büyüleyici tertemiz göl aslında 1989 yılında “Doğal Sit Alanı” olarak belirlendi. Yani çivi dahi çakılamaz, tahtadan bile hiç bir şey kuramazsınız bu bembeyaz kumlarının üstüne. Ama ne yazık ki son zamanlarda kontrolsüz büyüyen turizm yatırımları ve bilinçsiz ziyaretçilerinin bıraktıkları pislikler ile kirlilik tehlikesi altında. Yani her yerde olduğu gibi, buraları da mahvetmek üzereyiz.

Salda Gölü nerede diye açtığım bu başlık altında, sizlere daha çok deneyimlerimi ve bu olağanüstü yerin korunması için neler yapabileceğimizi de hem yazı hem de video olarak anlatmak istiyorum. Çünkü nerede olduğunu bilseniz de, korumadıktan ve bilinçli olarak ziyaret etmedikten sonra ne yazmanın, ne de gidip görmenin bir anlamı var. (Özellikle aşağıdaki videomu mutlaka izleyin.)

salda gölü nerede haritası

Salda gölü nerede : haritası, nasıl gidilir diyenlere : Burdur ilinde yer alıyor ve şehir merkezine 76 km uzaklıkta.

Bu yüzden ben bizzat kendim gidip, görüp, üzülüp, gölü ve etrafını karış karış gezip geldikten sonra, “Salda Gölü harita konumları, Ulaşım Alternatifleri gibi tüm detayları ve seçenekleri, sizin için bu yazımda anlattım. Ayrıca aşağıda göreceksiniz, bir tane de video ekledim.

1. Salda Gölü Nerede

Hatırlarsınız, bize okulda hep anlatırlardı “Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Göller Yöresi” diye bir bölgeden bahsederlerdi. İçinde Salda’yı da sayıp geçerdik. Kimse, şimdiki gibi merak etmezdi.

Yani uzun lafın kısası, Salda Gölü, Göller Yöresi’nde yer alıyor.

Burdur’dan daha çok bilinen Salda Gölü’nün güneyinde Antalya, batısında ise Denizli ilimiz bulunuyor. Salda Gölü’ne komşu illerin mesafeleri şu şekilde :

  • Burdur: 75 kilometre (1 saat 10 dakika)
  • Denizli: 95 kilometre (1 saat 30 dakika)
  • Antalya: 148 kilometre (2 saat 11 dakika)
  • Isparta: 107 kilometre (1 saat 45 dakika)
  • Muğla: 158 kilometre (2 saat 12 dakika)

(Yukarıdaki fotoğrafta Salda gölü’nün konumunu görebilirsiniz.)

salda_maldivler_adaciklar

Saldivler Plajı

Bu muazzam mavilikteki gölümüz, Burdur ilinin Yeşilova ilçesine bağlı. Yeşilova’yla Gölün arası 4 kilometre. Arabayla 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Yani Yeşilova ilçesine daha yakın. Zaten konaklamayı falan düşünüyorsanız, şu linkten ücretsiz iptal edebileceğiniz bölgedeki otellerden rezervasyon yaptırabilirsiniz. En yakın, bu ilçe ve bölgedeki köylerde konaklayabiliyorsunuz.

Yeşilova haricinde gölün güneybatısında Salda, kuzeydoğusunda Kayadibi, kuzeybatısında da Doğanbaba köyleri bulunuyor. Gölün çevresi toplam 44 kilometre. Hepsini arabayla ya da bisikletle geze geze dolaşabiliyorsunuz.

salda_golu_nerede_haritasi

Salda’daki ilçelerin ve köylerin Konumları

Anlayacağınız göl, Akdeniz’deki ortada bulunan konumuyla birçok yere yakın. Zaten bu yüzden turistlerin, kampçıların, tatilcilerin, gezginlerin, Maldivseverlerin kaçıp geldiği önemli bir buluşma noktası haline gelmiş.

Ama! Salda’ya direk giden araç yok. Yani Göl’e yakın illere gelip aktarmayla ulaşım sağlamanız gerekiyor.

Merak etmeyin, Salda Gölü’ne nasıl gideceğinizi ve hakkındaki tüm alternatifleri detaylarıyla birlikte Salda Gölü’ne nasıl gidilir yazımda tek tek anlattım.

Bununla beraber, özellikle Salda Gölü’ne gezmeye gidecekseniz, mutlaka aşağıdaki Salda Gölü videomu izleyin. Görün bazı bilinçsiz insanlarımız bu güzeller güzeli doğal parkımıza neler yapmışlar.

Ayrıca Salda Gölü’ne Gezi Planları Yapmadan Önce Sırası İle Okuyun

Salda Gölü Nerede diyenler, umarım bu güzel ve özel gölümüzün yerini görebilmiş ve nasıl ulaşabileceklerini planlayabilmişlerdir. Mavinin her tonunun, bembeyaz kumlar ile kavuştuğunu görebileceğiniz nadir doğal güzelliklerimizden olan burayı umarım siz de beğenirsiniz. Yukarıdaki diğer yazılarımı da mutlaka okuyun ve ona göre plan yapın. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

  1. erkan
    • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.