Adana’da Gezilecek Yerler Listesi

Adana‘da gezilecek yerler ve görülecek çok fazla tarihi veya turistik yerler veya yapılar yok. Ama sanırım 1 günlük bir program yapılıp, şimdi sayacağım yerler görülse yeter diye düşünüyorum. Tahmini bir rota çıkarıp, aşağıya ekliyorum. Tabi yeni Adana ve Seyhan Baraj Gölü taraflarını da anlatıyor olacağım. Lafı çok uzatmadan hemen Adana’da gezilecek yerleri sırası ile anlatmaya başlıyorum.

malta banner fly insta
adana - gezilecek - yerler - haritası

Adana’da Gezilecek Yerler Rotası (Eski Adana Bölgesi)

Adana’da Gezilecek Yerler Listesi

Önce şehir merkezinden gezmeye başlayacağız. İlk durağımız Taş Köprü olacak. Sırası ile; Eski Adana bölgesini gezip, sonrasında Yeni Adana’ya doğru ilerleyeceğiz.

yeni adana eski adana haritası

Yeni Adana-Eski Adana

Bu arada, her yeri kolayca gezebilirsiniz. Aracınız varsa tabi daha rahat edersiniz. Öyle aman aman bir trafik yok Adana’da. Hatta bu bölgeyi araç kiralayarak gez derim.

Bu konuda Şu Siteye mutlaka göz atabilirsin. Çok güzel araçlar var ve site, dünyanın en iyi araç kiralama sitelerinden birisi. Güven konusunda için rahat eder yani.

Bir de Adana’da konaklama durumu var. Onu da Şu Site‘den hallet derim. Otellerin fiyatları diğer bir çok siteye nazaran daha uygun ve istersen çoğunu da iptal edebiliyorsun.

Daha detaylı Adana yazılarım için, Adana Gezi Rehberi yazıma da mutlaka bakın; ondan sonra plan yapın derim.

1. Taş Köprü

Güneşli bir cumartesi günü. İstanbul’un o iğrenç, pislik havasından iş icabı kaçıp, malum ben de işinde gücünde bir adamım, otelden çıkıp ilk durağımız olan meşhur taş köprüye gidiyoruz.

Seyhan nehri üzerinde kurulu olan Taş köprü, Dünya’nın araç trafiğine açık en eski köprüsü ve Romalılar tarafından 2.yy’da inşa edilmiş.

adana - gezilecek - yerler

Adana-Taş Köprü : Adana’da gezilecek yerler

Özünde 21 gözlü olan bu köprü, günümüzde kara kısmının taşlarla doldurulmasından dolayı 14 gözlü olarak görünüyor. Hava mis. Seyhan nehri ve ardındaki Adana Merkez Camii’nin, Seyhan Nehri üzerinde yarattığı manzara tarifsiz.

2. Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii)

servet şekerleme banner

Köprüyü geçtikten sonra, tarihi bölgeye doğru ilerliyoruz. Burası eski şehir bölgesi olarak biliniyor. Bu bölgede de çok önemli bir uygarlık olan Ramazanoğulları’nın geride bıraktıkları en önemli yapılardan birisi Ulu Camii sıradaki durak.

adana - ramazanoğulları - camii

Ramazanoğulları Camii : Adana’da gezilecek yerler

1541 yılında tamamlanan camii, duvarları ve içerisindeki mimarisi ile tarihi dokusunu ve kokusunu korumuş bir yapı.

3. Ramazanoğlu Medresesi

Camiinin hemen karşısında bulunan medreseye geçiyoruz. Ramazanoğlu Beyliği’nden ayakta kalan huzur dolu bahçesi ve oturup dinlenilecek güzel avlusu görülmeye değer.

adana - gezilecek - yerler

Ramazanoğulları Medresesi

Bizim gibi siz de şansı olursanız, içeride ney enstrümanı çalan gençlere denk gelip, huzura erip, bahçesinde bulunan ağaçların altında güzelce  dinlenebilirsiniz.

4. Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat)

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Medreseden çıktıktan sonra hemen sol tarafa doğru yolalıyoruz. Sağ tarafta bir mezar görüyoruz. Ziya Paşa’nın mezarıymış. Kendileri Adana’nın ilk valisi.  Saygımızı sunup, sonrada meydanı geçerek hemen karşımızda gördüğümüz 32 metre yüksekliğindeki saat kulesi geliyor.

Büyük_Saat_Kulesi_Adana

Büyük Saat Kulesi-Adana

1881 yılında inşaatı başlamış ve hemen 1 yıl içerisinde bitirilerek 1882 yılında hizmete açılmış bir kule. Bu arada Türkiye’nin en uzun saat kulesiymiş. Saat kulesini geçip hemen ardında bulunan meşhur kazancılar çarşısına yol alıyoruz.

5. Tarihi Kazancılar Çarşısı

Saat kulesinin bulunduğu yer aslında şehrin çarşısı. İşte tam bu bölgede bulunan Kazancılar çarşısı, adından da anlaşılacağı üzere bakır ve kazan imalatı ve tamiratı yapan dükkanların olduğu eski, tarihi çarşılarımıza örnek olabilecek yerlerden birisi.

adana - restoranları

Kazancılar Çarşısı-Kebap Sokakta Yenir

Öyle çok büyük bir yer bekleme dostum. Sağlı sollu dükkanlar var hepsi o. He birde gelmişken bu bölgede Adana dürüm ye. İnan bir çok restorandan daha başarılılar. Nedense sokakta satılan yemekleri hep daha çok sevmişimdir. Sırtçantalı olmak ruhumuzda var.

6. Adana Etnografya Müzesi

Kazancılar çarşısından, Adana çarşılarından kaybolarak “E müzesiz olmaz !” umuduyla gittiğimiz Adana Etnografya Müzesi bir sonraki durağımız. Kapısına kadar gelip “Acaba müze nerede. Bu bildiğin kilise !” diye söylenirken, sonradan öğrendik ki aslında önceleri kilise olarak kulanılan bu bina, 1924 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmış.

adana - gezilecek - yerler

Adana

İçerisinde ise Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan yörüklere ait eşyalar sergileniyormuş. “Muş”lu konuşuyorum çünkü giremedik. Kapalıydı. Belki sen gidince açık olabilir diye yazayım dedim.

7. Bebekli Kilisesi

Baştan uyarayım. Pazar güneri kapalı. Cumartesi açık. Kapısına kadar gittik ama giremedik. Kazancılar çarşısından 10 dakika kadar yürüyerek Bebekli Kilise’ye gidiyoruz. Bebek derken ? Anlatayım: Bebekli Kilise, 1880’li yıllarda St. Paul adına yapılmış bir İtalyan Katolik kilisesi.

adana_gezi

Bebekli Kilise : Adana’da gezilecek yerler

Buranın özelliği ise, kilisenin üzerinde bulunan Meryem Ana’nın elinde tuttuğu 2.5 metrelik tunç heykeli,  bebeğe benzetildiği için adı “Bebekli Kilise” olarak kalmış. Hepsi bu.

8. Atatürk Parkı-Ziyapaşada-Gazipaşa ve Atatürk Caddeleri

Şehrin en eski bölgesinden çıkarak biraz da yeni bölgelerini görelim diyoruz. Adana Garı’na kadar olan bölgede bulunan  bu caddeler ve Atatürk parkı boyunca her türlü kafe, restoran ve eğlence merkezleri bulunuyor.

atatürk parkı adana

Atatürk Parkı

Ziya Paşa Caddesinde bolca lüks mağaza ve kafeler bulunuyor. Alışveriş için güzel bir bölge. Hatta akşamları şöyle 2 kadeh bir şeyler içelim derseniz,  barlar ve publar da hep bu bölgelerde. Özellikle haftasonları alternatifin olabilir.

9. Adana Merkez Parkı

Şehir merkezinde de biraz dolandıktan sonra, artık biraz dinlenip, nefes almak istiyoruz. Bir şehirde su göremediğim zaman hep bir şey eksik gibi gelir.

Belki de Fethiye’li olduğum için alışkanlık haline geldi. Bilmiyorum ! Adana’da da neyseki Seyhan nehri var ve tüm nehir kenarı yemyeşil.

adana-gezilecek-yerler-hafta-sonu

Adana Merkez Park : Adana’da gezilecek yerler

Benim Adana’da en çok sevdiğim kısımda bu oldu. Adana Belediyesi park hizmeti konusunda çalışmış gibi göründü gözüme. Sonradan öğrendim ki, meğer bu park Türkiye’nin en büyük parkıymış.

Yemyeşil devasa bir park alanından bahsediyoruz.  Taktir ettim. Darısı diğer şehirlerimizin özellikle İstanbul’un başına diyelim…

10. Sabancı Merkez Camii

Seyhan nehrinin hemen kıyısında kurulu olan Sabancı Merkez Camii Türkiye’nin ve de Ortadoğu’nun en büyük camii olarak bilinir ve 6 adet 99 metre yüksekliğinde minaresi ile nehir kenarında hoş bir manzara sunar.

Biz de bunu bilerek bir sonraki durağımız olan Camii’ye doğru yol alıyoruz. Bu caminin rakamsal olarak çok önemli özellikleri var. Şöyle ki :

adana - sabancı - merkez - camii

Sabancı Merkez Camii : Adana’da gezilecek yerler

4 yarım-kubbe 4 halife ve 4 mezhebe, 5 kubbe İslam’ın 5 şartına, 6 minare ise imanın 6 şartına denk gelir. Avlusunda 28 kubbe bulunur ve Kur’an da adı anılan 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaş olan 40’a ve 99 metre yüksekliğindeki 6 minare ise Allah’ın 99 güzel ismini anmak için yapılmıştır. Bazı yerler, göründüğünden daha derin anlamlar taşır…

11. Arkeoloji Müzesi

Bir sonraki durağımız ülkemizin en eski 10 müzesinden birisi olan Arkeoloji müzesi oluyor ama biz girmiyoruz. Tadilattaymış sanırım.

Belki sen gidince görme şansın olur diye anlatayım dedim. Cumhuriyet ilan edildikten hemen 1 yıl sonra inşa edilen Arkeoloji müzesinde, Hititlere ait Kapı arslanı, yazıtlar, lahitler bulunuyor.

adana_gezilecek_yerler

Arkeoloji Müzesi (Fotoğraf: gezilecekyerler.biz)

Eski dönemlerden kalan bir çok farklı hayvan, tanrı ve tanrıça figürleri sergileniyor. Pazartesi günleri hariç her gün açık.Giriş 5 TL. Tabi tam anlamıyla hizmete açıldığı zaman giresin diye belirtiyorum.

12. Atatürk Müzesi (Suphi Paşa Konağı)

Adana’da Gezilecek yerler arasında en önemli duraklardan birisi kuşkusuz Mustafa Kemal Paşa’nın ve eşi Latife Hanım’ın da misafir olarak ağırlandığı bu yer.

adana-muze

Atatürk Müzesi : Adana’da gezilecek yerler

Atatürk 15 Mart 1923’te Adana ziyaretinde burayı kullanmış. Şimdilerde müze olarak kullanılan yapıda, çok sayıda kitap, Atatürk’ün bal mumu heykeli ve Kuva-yi Milliye döneminden kalan büstler sergileniyor.

13. Adana Sinema Müzesi

Konaktan çıktıktan sonra hemen yanıbaşında bulunan Adana Sinema Müzesi’ne biz girmedik. Ama belki sen ziyaret etmek istersin diye yazayım dedim.

adana - sinema - müzesi

Adana Sinema Müzesi : Adana’da gezilecek yerler

Sinemada emeği geçen Adanalıların balmumu heykelleri sergileniyor. Kim bu Adanalı sanatçılar : Yılmaz Güney, Ali Şen, Şener Şen, Orhan Kemal, Abidin Dino…

14. Seyhan Baraj Gölü

Şehrin kuzeyinde kalan bu göl, etrafında yürüyüp, nefes alıp, dinlenmelik bir yer. Araçla gelmek gerekiyor. Göl boyunca küçük küçük seyyar satıcılar her yerde dikkatimizi çekiyor.

adana - gezilecek - yerler

Seyhan Nehri-Adana : Adana’da gezilecek yerler

Aynı zamanda akşam yemeği yemek için çok güzel restoran ve kafeler bulunuyor. Biz tercihimizi Onbaşılar’dan yana kullanmıştık. Tavsiye ederim.

Eğer Adana hakkında daha kapsamlı gezi yazılarıma ulaşmak isterseniz :

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

13 Yorum

 1. Burcu
  • Deniz Pehlivan
 2. Rabia Güleryüz
 3. MUhammet Gül
 4. Eyüp Poyraz
  • Deniz Pehlivan
 5. Halil_34
 6. deniz kahraman
  • Bilal
   • Ahmet
 7. Bahadir
 8. Ahmet
 9. ilhan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.