Adanada gezilecek yerler

Adana’da gezilecek ve görülecek çok fazla tarihi veya turistik yerler veya yapılar yok. Ama sanırım 1 günlük bir program yapılıp, şimdi sayacağım yerler görülse yeter diye düşünüyorum. Tahmini bir rota çıkarıp, aşağıya ekliyorum. Tabi yeni Adana ve Seyhan Baraj Gölü taraflarını da anlatıyor olacağım. Lafı çok uzatmadan hemen Adana’da gezilecek yerleri sırası ile anlatmaya başlıyorum.

1-Adana’da Gezilecek Yerler

Taş Köprü: Güneşli bir cumartesi günü. İstanbul’un o iğrenç, pislik havasından iş icabı kaçıp, malum ben de işinde gücünde bir adamım, otelden çıkıp ilk durağımız olan meşhur taş köprüye gidiyoruz. Seyhan nehri üzerinde kurulu olan Taş köprü, Dünya’nın araç trafiğine açık en eski köprüsü ve Romalılar tarafından 2.yy’da inşa edilmiş. Özünde 21 gözlü olan bu köprü, günümüzde kara kısmının taşlarla doldurulmasından dolayı 14 gözlü olarak görünüyor. Hava mis. Seyhan nehri ve ardındaki Adana Merkez Camii’nin, Seyhan Nehri üzerinde yarattığı manzara tarifsiz.

Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii) : Köprüyü geçtikten sonra, tarihi bölgeye doğru ilerliyoruz. Burası eski şehir bölgesi olarak biliniyor. Bu bölgede de çok önemli bir uygarlık olan Ramazanoğulları’nın geride bıraktıkları en önemli yapılardan birisi Ulu Camii. 1541 yılında tamamlanan camii, duvarları ve içerisindeki mimarisi ile tarihi dokusunu ve kokusunu korumuş bir yapı.

Ramazanoğlu Medresesi: Camiinin hemen karşısında bulunan medreseye geçiyoruz. Ramazanoğlu Beyliği’nden ayakta kalan huzur dolu bahçesi ve oturup dinlenilecek güzel avlusu görülmeye değer. Bizim gibi siz de şansı olursanız, içeride ney enstrümanı çalan gençlere denk gelip, huzura erip, bahçesinde bulunan ağaçların altında güzelce  dinlenebilirsiniz.

Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat) :  Medreseden çıktıktan sonra hemen sol tarafa doğru yolalıyoruz. Sağ tarafta bir mezar görüyoruz. Ziya Paşa’nın mezarıymış. Kendileri Adana’nın ilk valisi.  Saygımızı sunup, sonrada meydanı geçerek hemen karşımızda gördüğümüz 32 metre yüksekliğindeki saat kulesi geliyor. 1881 yılında inşaatı başlamış ve hemen 1 yıl içerisinde bitirilerek 1882 yılında hizmete açılmış bir kule. Bu arada Türkiye’nin en uzun saat kulesiymiş. Saat kulesini geçip hemen ardında bulunan meşhur kazancılar çarşısına yol alıyoruz.

Tarihi Kazancılar Çarşısı : Saat kulesinin bulunduğu yer aslında şehrin çarşısı. İşte tam bu bölgede bulunan Kazancılar çarşısı, adından da anlaşılacağı üzere bakır ve kazan imalatı ve tamiratı yapan dükkanların olduğu eski, tarihi çarşılarımıza örnek olabilecek yerlerden birisi. Öyle çok büyük bir yer bekleme dostum. Sağlı sollu dükkanlar var hepsi o. He birde gelmişken bu bölgede Adana dürüm ye. İnan bir çok restorandan daha başarılılar. Nedense sokakta satılan yemekleri hep daha çok sevmişimdir. Sırtçantalı olmak ruhumuzda var.

Adana Etnografya Müzesi :  Kazancılar çarşısından, Adana çarşılarından kaybolarak “E müzesiz olmaz !” umuduyla gittiğimiz Adana Etnografya Müzesi bir sonraki durağımız. Kapısına kadar gelip “Acaba müze nerede. Bu bildiğin kilise !” diye söylenirken, sonradan öğrendik ki aslında önceleri kilise olarak kulanılan bu bina, 1924 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmış. İçerisinde ise Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan yörüklere ait eşyalar sergileniyormuş. “Muş”lu konuşuyorum çünkü giremedik. Kapalıydı. Belki sen gidince açık olabilir diye yazayım dedim.

Bebekli Kilisesi : Baştan uyarayım. Pazar güneri kapalı. Cumartesi açık. Kapısına kadar gittik ama giremedik. Kazancılar çarşısından 10 dakika kadar yürüyerek Bebekli Kilise’ye gidiyoruz. Bebek derken ? Anlatayım: Bebekli Kilise, 1880’li yıllarda St. Paul adına yapılmış bir İtalyan Katolik kilisesi. Buranın özelliği ise, kilisenin üzerinde bulunan Meryem Ana’nın elinde tuttuğu 2.5 metrelik tunç heykeli,  bebeğe benzetildiği için adı “Bebekli Kilise” olarak kalmış. Hepsi bu.

Atatürk Parkı-Ziyapaşada-Gazipaşa ve Atatürk Caddeleri : Şehrin en eski bölgesinden çıkarak biraz da yeni bölgelerini görelim diyoruz. Adana Garı’na kadar olan bölgede bulunan  bu caddeler ve Atatürk parkı boyunca her türlü kafe, restoran ve eğlence merkezleri bulunuyor. Ziya Paşa Caddesinde bolca lüks mağaza ve kafeler bulunuyor. Alışveriş için güzel bir bölge. Hatta akşamları şöyle 2 kadeh bir şeyler içelim derseniz,  barlar ve publar da hep bu bölgelerde. Özellikle haftasonları alternatifin olabilir.

Adana Merkez Parkı : Şehir merkezinde de biraz dolandıktan sonra, artık biraz dinlenip, nefes almak istiyoruz. Bir şehirde su göremediğim zaman hep bir şey eksik gibi gelir. Belki de Fethiye’li olduğum için alışkanlık haline geldi. Bilmiyorum ! Adana’da da neyseki Seyhan nehri var ve tüm nehir kenarı yemyeşil. Benim Adana’da en çok sevdiğim kısımda bu oldu. Adana Belediyesi park hizmeti konusunda çalışmış gibi göründü gözüme. Sonradan öğrendim ki, meğer bu park Türkiye’nin en büyük parkıymış. Yemyeşil devasa bir park alanından bahsediyoruz.  Taktir ettim. Darısı diğer şehirlerimizin özellikle İstanbul’un başına diyelim…

Sabancı Merkez Camii : Seyhan nehrinin hemen kıyısında kurulu olan Sabancı Merkez Camii Türkiye’nin ve de Ortadoğu’nun en büyük camii olarak bilinir ve 6 adet 99 metre yüksekliğinde minaresi ile nehir kenarında hoş bir manzara sunar. Biz de bunu bilerek bir sonraki durağımız olan Camii’ye doğru yol alıyoruz. Bu caminin rakamsal olarak çok önemli özellikleri var. Şöyle ki : 4 yarım-kubbe 4 halife ve 4 mezhebe, 5 kubbe İslam’ın 5 şartına, 6 minare ise imanın 6 şartına denk gelir. Avlusunda 28 kubbe bulunur ve Kur’an da adı anılan 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaş olan 40’a ve 99 metre yüksekliğindeki 6 minare ise Allah’ın 99 güzel ismini anmak için yapılmıştır. Bazı yerler, göründüğünden daha derin anlamlar taşır…

Arkeoloji Müzesi : Bir sonraki durağımız ülkemizin en eski 10 müzesinden birisi olan Arkeoloji müzesi oluyor ama biz girmiyoruz. Tadilattaymış sanırım. Belki sen gidince görme şansın olur diye anlatayım dedim. Cumhuriyet ilan edildikten hemen 1 yıl sonra inşa edilen Arkeoloji müzesinde, Hititlere ait Kapı arslanı, yazıtlar, lahitler bulunuyor.  Eski dönemlerden kalan bir çok farklı hayvan, tanrı ve tanrıça figürleri sergileniyor. Pazartesi günleri hariç her gün açık.Giriş 5 TL. Tabi tam anlamıyla hizmete açıldığı zaman giresin diye belirtiyorum.

Atatürk Müzesi (Suphi Paşa Konağı) : Adana’da Gezilecek yerler arasında en önemli duraklardan birisi kuşkusuz Mustafa Kemal Paşa’nın ve eşi Latife Hanım’ın da misafir olarak ağırlandığı bu yer. Atatürk 15 Mart 1923’te Adana ziyaretinde burayı kullanmış. Şimdilerde müze olarak kullanılan yapıda, çok sayıda kitap, Atatürk’ün bal mumu heykeli ve Kuva-yi Milliye döneminden kalan büstler sergileniyor.

Adana Sinema Müzesi :  Konaktan çıktıktan sonra hemen yanıbaşında bulunan Adana Sinema Müzesi’ne biz girmedik. Ama belki sen ziyaret etmek istersin diye yazayım dedim. Sinemada emeği geçen Adanalıların balmumu heykelleri sergileniyor. Kim bu Adanalı sanatçılar : Yılmaz Güney, Ali Şen, Şener Şen, Orhan Kemal, Abidin Dino…

Seyhan Baraj Gölü : Şehrin kuzeyinde kalan bu göl, etrafında yürüyüp, nefes alıp, dinlenmelik bir yer. Araçla gelmek gerekiyor. Göl boyunca küçük küçük seyyar satıcılar her yerde dikkatimizi çekiyor. Aynı zamanda akşam yemeği yemek için çok güzel restoran ve kafeler bulunuyor. Biz tercihimizi Onbaşılar’dan yana kullanmıştık. Tavsiye ederim.

2-Adana’da Kaç Gün Kalmalı ?

1 bilemedin 2 gün yeter. Çok fazla kalmaya gerek yok. Ama Adana’ya kadar gelmişken, muhakkak civardaki yakın şehirleri de görmek gerekir.

3-Adana’da Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler ?

  • Kebap, ciğer, beyti, böbrek yemeden
  • Seyhan nehri boyunca keyifli bir yürüyüş yapmadan
  • Adana halkı ile muhabbet etmeden
  • Şalgam suyu içmeden
  • Yukarıda belirttiğim restoranlardan en az 3 tanesini denemeden
  • Yukarıda saydığım Adana’da gezilecek yerleri tek tek gezmeden
  • En az bir akşam Ziya Paşa ve Turgut Özal Bulvarı’nda eğlenmeden
  • Taş Köprü’den Seyhan nehri manzarasını alarak Sabancı Merkez Cami’nin fotoğrafını çekmeden

dönme arkadaşım.

4-Adana’ya Ne Zaman Gitmeli ?

“Yaz hariç her mevsim gelin.” diyor Adana halkı. “Öyle sıcak olur ki, bırak gezmeyi, sokağa bile çıkamazsın evlat !” dediler. E bir Fethiye’li olarak, hak verdim doğrusu. Tahmin ediyorum o yaz sıcaklarını. Nefes alamaz, soluk soluğa kalır “Başlarım gezmene.” diye söyletir adamı. O yüzden yaz hariç her mevsim demekle beraber, en ideal mevsimin ilkbahar olduğunu ve özellikle Nisan ve Mayıs aylarında şehrin mis gibi portakal koktuğunu son kez hatırlatıyorum. Eğer sonbahar dönemi gelecek olursan, Ekim-Kasım ayları da ideal. Ben Kasım sonu Aralık başı Adana’da idim ve ne yazık ki 12 Aralık “Dünya Rakı Günü” kutlamalarını kaçırdım. Sen denk gelirsen uğra derim.

5-Adana Seyahati Kaça Mal Olur ?

Yine en sevmediğim mevzuya geldik. Para. Hiç sevmiyorum şunu. Ama napalım. Mecburuz. Neyse. Otel için; 2 kişi 100 TL’ye otel bulabilirsin. Adana’daki otelleri görmek için tıklayınız. Yemekler ise ; Öğün başı 15 TL gibi düşünebilirsin. Ulaşım için ise ; şehir merkezinde konaklarsan hemen hemen heryere yürüyerek ulaşabilirsin. Ama taksi kullanman gereken durum olursa, genellikle 15-20 TL gibi bir ücrete bir çok yere ulaşabilirsin. Yani günde 100 TL gibi bir rakama 1 günlük bir Adana turunu mal edebilirsin.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !