Adana’da ne yenir? Adana Yemekleri Nelerdir?

Adana yemek cennetidir. Günlerce yaşadığım bu güzel şehirde, insan gece uyanıp yemek yemeye gider mi ?  Adana’da iseniz gidiyorsunuz işte. O yüzden Adana’da ne yenir, Adana yemekleri nelerdir uzun uzun, restoran restoran size anlatmak istiyorum. Öncelikle tek tek yemeklerden bahsedeceğim. Sonra da hangi restoranda yemek gerekiyorsa ve tahmini ne kadara mal olacaksa onlardan bahsedeceğim. Şahsen benim en çok sevdiğim şey, bu şehrin yemekleri oldu. En az 10 farklı restoranda yemek yedim ve kendimce hepsini tek tek özetleyeceğim. Adana’da nerede yemek yenir ve Adana’ya kadar gelmişken yemeden dönülmemesi gereken Adana yemekleri nelerdir? Haydi başlayalım…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

1. Adana Yemekleri Neler? Adana’da Ne Yenir?

Adana yemekleri denince, tabii ki meşhur Adana’sız olmaz. Aslında bana sorarsanız Adana sadece başlangıçmış. Neden mi?

Çünkü, ana yemekten önce gelen atıştırmalık yemekler de bir o kadar lezzetli mi lezzetli de ondan.

Baştan uyarayım: Ana yemek gelmeden önce asla atıştırmalıklar ile yemeğe başlamayın.

Yoksa ana yemeği göremeden doymuş olursunuz. Benden söylemesi.

Tabii Adana’ya gitmeden önce mutlaka şu linkten otelleri inceleyin. Ücretsiz iptal seçeneği mevcut. Bu açıdan müthiş kolaylık sağlıyor.

1.1 Adana Kebabı

malta banner fly insta

Adana yemekleri listemizde olmazsa olmazı tabiki Adana kebabı. Biz İstanbul ’da Adana kebabı falan yemiyormuşuz.

Sıradan, idare eden türden kebapmış o. Asıl sen Adana kebabını, Adana’da tat.

adanada ne yenir restoran yemek önerileri

Adana’da Restoranlarda Önden Gelen Mezeler : Adana yemekleri

Hani hep derler ya “Yemeği yerinde yiyeceksin” diye. Vallahi de öyle. O yüzden Adana kebabını sevmiyorsan bile, Adana’da en azından bir kez tat derim.

1.2 Adana Lahmacunu

servet şekerleme banner

Fındık lahmacun aslında. Ama ana yemekten önce mutlaka tadılması gereken atıştırmalık lezzet.

Yalnız yemekten önce atıştırmalıklara çok boğulma.

adana_lahmacun

Adana Lahmacunu : Fotoğraf Nurselinmutfagi.com

Adana’da sadece önden gelen atıştırmalıklarla bile yemek işini halledebilirsiniz. Sağolsunlar elleri çok açık Adanalıların.

1.3 İçli Köfte

Her yerde bulunmamakla birlikte, bulduğunuz zaman parmaklarınızı yutacağınız harika bir başlangıç.

adana_yemekleri

Yüzevler Kebap : Adana yemekler

Ana yemekten önce biraz fındık lahmacun ve içli köfte ikilisi, Adana’da tadabileceğin güzel başlangıçlardan.

1.4 Çiğ Köfte

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Kimse kusura bakmasın ama Antep bu konuda daha iyi dostum. Bu seyahatimde 2 şehirde de bulunmuş birisi olarak bunu çok net bir şekilde ifade edebilirim.

Yine de istersen, çiğ köfteyi hemen hemen bir çok restoranda bulabilirsin.

1.5 Humus

Malum özünde Arap kültürünün bir başlangıç yemeği olan humus, nohut ike hazırlanıyor ve özellikle pastırmalı olanları muhteşem.

humus_adana_yemekleri

Humus : Adana yemekleri

Başlangıç olarak yemenizi tavsiye ederim. ilk başta tadı biraz farklı olacaktır ama bir kaç kaşık sonrasında alışacaksınız.

1.6 Şırdan

Öylesine meşhur, öylesine çok seviliyor ki, bahsetmeden geçemeyeceğim. Özünde mumbar gibi. Ama değil. Benim Adana’da en sevdiğim yemeklerden oldu.

Hatta Adana gezi videomu izleyip, tüm önerilerimi görmeden plan yapmayın.

Koyunun midesinden yapılıyor ve içerisine pirinç, et ve baharatlı soslar ekliyorlar. Sonra da haşlayıp bir güzel yiyorlar. Alkolden sonra iyi gidiyor.

Bu arada Adana’da araç kiralayarak kolaylıkla gezebilirsin. Bu konuda 900 şirket arasından en iyi fırsatları sunan şu siteye göz atabilirsin.

1.7 Çorbacılar

Adana’da ne zaman alkolle ilgili bir muhabbet geçse, her daim kelle paça, tuzlama, çürük gibi çorba içmek için bir yerlere gitmeyi öneriyorlardı.

adana_corba

Adana Çorbaları : Fotoğraf Hürriyet.com.tr

O yüzden sen de bol miktar bu “Çorbacılar” kelimesini duymak üzere hazır ol.

1.8 Bici Bici

Adı ne güzel değil mi! İlk duyunca gülmekten ölmüştüm. Meğer bir tatlıymış bu.

Rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbet karışımı. En çok yaz aylarında serinlemek için tüketiliyormuş.

bicibici - adana - yemekler

Bicibici : Adana’da ne yenir diyenlere

Hatay yemekleri içerisinde de Bici Bici’ye benzer “Haytalı” tatlısı var. Ama Hataylılar bu iki tatlının karıştırılmasına biraz bozuluyor.

Çünkü ikisinin yapım aşaması çok farklı. Haytalı mısır nişastası, süt, dondurma ve gül suyu ile yapılıyor.

İkisi de alışkın olmadığımız bir tat. Kimisi çok seviyor kimisi ilk kaşıktan sonrasını yemiyor. tamamen damak zevki.

1.9 Şalgam

Gittiğiniz her 10 restoranın 10’unda da şalgam satıyor olacaklar. Adanalılar bayılıyor bu içeceğe. Acılı ve acısız diye 2 türü var.

salgam_adana

Şalgam (Fotoğraf Eyvan Kebap)

Malum şalgam aslında bir tür sebze. Suda bekletilir ve sonradan acı süs biberleri kullanılarak acı hale getirilir. Ama dilersen acısız olanını da deneyebilirsin.

1.10 Muzlu Süt

Ne alaka değil mi ? Anlatayım. Kazım Büfe diye bir yer var. Bildiğin tost-ayran satan bir yer aslında. Ama öyle güzel muzlu-süt yapıyor ki, ben böyle bir şey içmedim.

kazım büfe adana

Kazım Büfe-Muzlu Süt Vazgeçilmezin Olsun

Gitmeden önce neredeysen en az 20 farklı site de öneriler almıştım ve baştan sona haklılarmış. Bu da mutlaka olmazsa olmazlardan. Haberin ola.

1.11 Sakatatçılar

Dostum. Ciğer, böbrek, dalak hastasıyımdır ben. Bayılırım. Şu hayatta bir deniz mahsulleri bir de sakatat vazgeçilmezlerimdendir.

İşte Adana bu sakatatın merkezidir. Ben böyle lezzetli sakatatlar yemedim. Sana da şiddetle tavsiye ederim. Hepsinden dene derim.

adana - yemekleri- mutfağı

Huzur : Adana yemekleri. Adana mutfağı

Bu arada, Adana’yı rahatça gezmek istersen, mutlaka araç kiralayarak gez derim. Şuradan bir çok araç kiralama şirketini tek çatı altında görebilirsin.

Ayrıca, konaklama konusunda ise, iade ve iptal seçenekleri olan şu siteyi kullan derim. Bu 2 detaya da değindikten sonra, artık rahatça Adana restoranlarını gezebiliriz.

2. Adana’da Yemek Yenecek Restoranlar Önerileri

Adana yemekleri hakkında konuştum. Sıra geldi Adana’da hangi restoranda yemek yenmesi gerektiğine. Ben gurme değilim. Öyle övünecek bir damak tadım yoktur.

Ama kendimce gittiğim 10’dan fazla restorana dair gözlemlerimi ve tattığım yemeklerin kalitesini kendimce özetleyeyim diyorum.

adana - yemekleri - restoranları

Kazancılar Çarşısı-Kebap Sokakta Yenir

Çünkü bu şehir sadece hafta sonu yemek yemek için gurmelerin geldiği bir şehir. Hele Adanalıların yaşamak için yemek yemediklerini, bilhassa yemek için yaşadıklarını, geldiğinde kanlı canlı göreceksin.

Lafı çok uzatmadan haydi Adana’nın yemek yenecek en güzel restoranlarını sıralayalım.

2.1 Onbaşılar Kebap

Seyhan Baraj Gölü’nün hemen yanıbaşında bulunan Onbaşılar Kebap; nezih, temiz ve lezzetli bir durak. Başlangıç olarak gelen küçük lahmacun ve pidelerle başlamak güzel bir seçenek.

Ama çok fazla atıştırmayın derim. Çünkü sadece Onbaşılar Kebap’a özgü değil, istisnasız bütün restoranlarda yemek başlamadan önce, en az 5 çeşit salata, meze vb mezeler geliyor.

onbaşılar - kebap - adana - yemekleri

Onbaşılar Kebap-Başlangıç : Adana yemekleri. Adana mutfağı

Sonra da, tıka basa doyana kadar adana kebabı veya karışık kebabı veya metrelik kebabı deneyebilirsiniz.

Genelde 60-80 TL civarında da bir ücreti olacaktır. Evet, burası biraz pahalıdır. Ama merak etme, diğer alternatifleri de tek tek sıralayacağım.

2.2 Ciğerci Bedo

Ah o ciğerlerin, dalakların, böbreklerin dili olsa da bir konuşsa ! Dedim ya çok seviyorum sakatatı diye. İşte Bedo bu konuda benim en çok sevdiğim yer oldu.

Adana_yemek_nerede_yenirAdana_yemek_nerede_yenir

Adana Yemekleri / Adana Mutfağı / Adana Turu / Adana’da Yemek Nerede yenir ?

Başlangıç olarak envai çeşit meze gelmekle beraber, normal şartlarda  fiyatlar : Ciğer ve Böbrek 25-30 TL arasında değişiyor.

2.3 Kaburgacı Yaşar Usta

Hemen Hilton otelinin ardında bulunan bir sanayi bölgesi var. Kaburgacı Yaşar Usta diye kime sorsan gösterirler. Bildiğin esnaf mekanı. Önce sofrayı donatırlar.

adana_mutfagi

Kaburgacı Yaşar

Her yerde olduğu gibi. İşte ezmeler, közlenmiş biberler ve pideler gelir. Sonra kaburgaya boğulunur. Yok böyle bir lezzet. Fiyatlar her bir şiş kaburga 10-15 TL’dir.

2.4 Tarihi Kazancılar Kebapçısı

Direk Kazancılar Çarşısında yer alan restoran, özellikle fasıl arayanlar için güzel bir adres. Biz akşam gitmiştik ve sohbet-muhabbet için güzeldi.

Kazancılar Çarşısı gündüz böyle. Akşam ise, hemen ara sokaktaki pasaja gireceksiniz.

Gelmişken de ; ciğer, böbrek ve kazbaşı yemenizi tavsiye ederim. Özellikle alkol ve fasıl keyfi yapmak istersen ilk adresin olsun. Fiyatlar genelde 1 porsiyon kebap ve içecek 30-40 TL.

2.5 Yüzevler Kebap

Adana’nın en lüks restoranlarından birisi. Zaten İstanbul’da da şubesi var. Sunum olsun yemeklerin ve mezelerin kalitesi olsun çok sevdiğim bir yer oldu. Ama tabi haliyle diğer yerlere göre biraz daha pahalı. Pahalı dediysek, bir istanbul gibi düşünme.

adana_yemekleri

Yüzevler Kebap : Adana yemekler,

Hala ucuz ve çok çok çok daha kaliteli ve lezzetli. En az 1 akşam burada güzel bir yemek yemeni öneririm. Başlangıç olarak yine humus, küçük lahmacun ve kaşarlı pide, üzerine ciğer-adana kebabı iyi gider. He bir de alkol seviyorsan burası adresin olsun.

2.6 Kebabçı Mesut

Adana’nın bence en iyi Adana kebabını yapan yer. Öyle lüks, ferah falan bir yer sakın ola beklemeyin. Ara sokakta, eski, küçücük bir yer.

adana_ymekleri

Kebabcı Mesut : Adana yemekleri

Hemen Küçük Saat kulesinden yürüyerek gelinebiliyor. Yaklaşık 100 yıldır aynı yerde hizmet veriyor. O yüzden her şey eski. Masalar, sandalyeler, duvarlar…

Adana’ya nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

He duvar demişken, buraya gelmeyen ünlü kalmamış heralde. Gidince önce bir duvara bakın derim. Restoranda yiyeceğin Adana kebabından sonra pek muhtemel hiç bir yer buranın yerini tutmayacaktır dostum.

Kebabçı Mesut’u mutlaka ama mutlaka listene yaz. Bir porsiyon Adana ve ayran 30-40 TL civarında. Dilersen rakı da var.

2.7 Şırdancı Bedo

Hemen Kebabçı Mesut’un arka sokağında yer alıyor. Muhteşeme bir lezzet. Görüntüsünden midir kokusundan mıdır ilk başta ön yargılı olabilirsiniz ama olmayın. Yok böyle bir lezzet. Tanesi 10 TL civarı.

2.8 Kebapçı Adil

Burada ise beyti yiyeceksiniz. Ben en çok beytisini sevdim. Adana da var ama sanki beyti bir tık daha iyi idi.

Genelde 30-40 TL’ye tıka basa doyarsın.

2.9 Birbiçer

Ciğer. Bayıldım. Ayıldım. Bittim. Eğer sen de ciğer hastası isen, bir diğer durağın Birbiçer olsun. Yanında da bir bardak ev yapımı ayran harika gider. Ayrıca önden maydanoz ve soğan vazgeçilmezimdir.

Adana'da ne yenir

Ciğer ve Böbrek Şiş

He bir de, ciğer yerken az pişmiş istediğinizi mutlaka hatırlatın. Eğer çok pişirirlerse kuru olur ve o birazcık sulu halindeki tadı bulamayabilirsin. Bir de ciğer yerken biraz sumak ve kimyon eklemeden yememeni öneririm. Porsiyonlar 30 TL.

2.10 Kazım Büfe

“Deniz, Türkiye’nin en iyi 10 büfesinden birisi var Adana’da. Oraya gidince muzlu süt içmeden sakın dönme.” dediklerinde, “Hadi be, ne kadar güzel olabilir ki. Amma abarttınız he” demiştim. Yanılmışım dostum.

Kazım Büfe-Muzlu Süt Vazgeçilmezin Olsun

Ben böyle bir şey iç-me-dim. Adana’ya yolun düşerse mutlaka ama mutlaka buraya uğra derim.

Özellikle sabah kahvaltısı için bir yer arıyorsan, Kazım Büfe ilk adresin olsun. Muzlu süt 12 TL.

2.11 Eco’nun Yeri

Ben gidemedim, zaman yetmedi. Ama o kadar çok duydum ki burayı! Mekan sadece öğlenleri açık olduğu için ve ben de sürekli çalıştığım için bir türlü denk getiremedim.

Ama senin vaktin olursa ne yap ne et, burada Adana ve kuzu şiş yemede dönme.  O kadar çok övdüler ki…

2.12 Fon Dragon Pearl Chinese & Sushi Restoranı

“Kapa kapa kapa. Adana’ya gelmiş suşi yemiş. Sonra kalkar bir de ben sırt çantası ile dünyayı geziyorum der. Adana gibi bir yerde suşi nedir ya?” diye söylenmeyin. “Ne alaka!” demeyin.

adana yemekleri

Fon Dragon Pearl Chinese & Sushi Restoranı : Adana yemekleri

“Deniz o kadar gezmişsin ama Adana’ya gelip bana suşi yememi önermeyeceksin heralde!” de demeyin.

Valla 3 hafta kaldığım için ara sıra Hilton’da bulunan bu restoranda suşiye doymuştum.

Evet, daha 2 ay önce Japonya’da suşinin kralını yedim ama bu restoranın gerçekten bir suşileri harikaydı.

Suzukiler, sashimiler, california roll, ebi ve nigiri enfesti. Vallahi bayıldığım için yazayım dedim. Normalde böyle şeyleri yazmam.

Salı günleri 60 TL’ye sınırsız menü günü. Pazar günleri de %50 indirimli olunca dayanamadım. Bir de pazartesi günleri kapalı. Alternatif lezzet arayanlara önereyim dedim.

Adana’ya gitmeden önce şu yazıları ve siteleri okuyun.

Benim Adana yemekleri konusunda anlatacaklarım bu kadar. Bu güzeller güzeli mutfağın keyfini sürüp, harika yemeklerin tadına doyacağınız güzel bir tatil geçirmeniz dileğimle. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip sorularınızı sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

  1. Malatya Rent a Car
  2. Adanalı Ali Tekin
    • Deniz Pehlivan
  3. Furkan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.