Adana Gezi Rehberi

Adana, efsane yemekleri, Akdeniz ikliminin sıcak insanları, Adana’da gezilecek yerlerinden çok, görülesi restoranlarındaki tadılası yemekleri ile öne çıkan bir şehrimiz. 2 kez gittiğim bu güzel şehrimiz Adana hakkında, ne biliyorsam başlıyorum anlatmaya. Keyifli okumalar.

malta banner

1. Adana’ya Başlangıç

Türkiye’de gezilecek yerler ve şehirler hakkındaki ilk yazım. Adana… Uçakta giderken dergiyi şöyle bir karıştırıyorum. Bir yanda dolunay, bir elimde dergim. En sevdiklerim. İnsan başka ne ister Allah aşkına. Kaçarken, ardıma bile bakmıyorum. Nefret eder oldum İstanbul’dan.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Lanet, pislik havasından kaçıyor olmanın mutluluğu içimde. Bıktım artık bu şehirden. Sevmiyorum eskisi gibi. Hani aşk birlikte oldukça, yıllar geçtikçe değerini kaybeder ya, ben de öyle nefret ettim İstanbul’dan. Her kaçışım bir kurtuluş. Nerede o eski deli divane Deniz…

Adana - gezi - rehberi

Adana gezi rehberi

İş için gidiyor da olsam, malum ben sandığınızdan daha fazla çalışan sıradan bir adamım, gittiğim her şehir benim için yeni bir seyahat rotası demektir.

Adana’ya iş için geliyor olmama rağmen, uçakta şöyle bir dergiyi karıştırırken o ay Adana hakkında yazının var olduğunu görünce, bir şeylerin farkına varıyorum. Yine ben onun peşinden gittikçe, o beni daha da kendine çeker oldu. Kaçan kovalanır misali.

2. Adana Hakkında

Malumunuz, ülkemizin “01” plakalı şehri ve en büyük 5. ili. Pamuğun ve kebabın başkenti. 2 milyondan fazla vatandaşımızın yaşadığı bir Akdeniz şehri olmasından dolayı, sıcakkanlı güzel insanları olan yer.

Seyhan nehrinin şehirde baştan sona uzandığı, nehir boyunca yürümenin keyif verdiği güzel şehir. Pamuğun beşiği diyoruz ya. Hatta kebabında.

Seyhan Nehri - Adana

Seyhan Nehri-Adana : Adana gezi rehberi

Aslında bu şehir, bunların da ötesinde daha değerli güzelliklere sahip. O da tarihi. 5000 yıllık bir şehir Adana. İnsanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği Neotilik çağın izlerini taşıyan Tepebağ höyüğü Adana’da.

Aslında bir tek Adana değil, komşuları Hatay, Mersin, Kayseri, Osmaniye ve Kahramanmaraş gibi şehirlerde tarih açısından çok ama çok değerli topraklar.

Tek kötü yanı yazları felaket sıcak. Ama kışları da ılıman bir yer. Aynen bize ilkokul kitaplarında öğretildiği gibi…

3. Adana Gezi Rehberi

servet şekerleme banner

Baştan belirteyim. Öyle aman aman görecek yerler yok. “Şunu görmeden sakın dönme !” diyeceğim bir yer değil.

Ama “Şunu yemeden sakın dönme.” diyebileceğim sayısız güzel yemeklere sahip. Zaten onları da tektek aşağıda anlatacağım. Ayrıca gezilecek yerleri de aynı zamanda özetliyor olacağım.

Genel itibari ile; yeni ve eski Adana olarak 2’ye bölünüyor. Eski Adana bölgesi, hemen taş köprünün batı kısmında kalan meşhur kazancılar çarşısına kadar olan kısım. Yeni Adana bölgesi ise, şehrin kuzey kısmında bulunan bölge.

Benim özellikle Turgut Özal ve Alparslan Türkeş Bulvarı civarında yer alan restoranlar ve mekanlar Adana’da en çok sevdiğim yerler oldu.

Yeni Adana Eski Adana haritası

Yeni Adana-Eski Adana : Adana gezi rehberi

Şehir turistik olmamasına rağmen, insanlar oldukça sıcak kanlı ve yardımsever. 3 hafta boyunca ne bir tartışma gördüm ne de bir gergin insan. Tek sıkıntı trafikte.

Ey Adana halkı. Trafikte kural tanımıyorsunuz. En sağ şeritten gidip, kavşakta en sola dönmek nedir ? İstisnasız 30-40 kez başıma geldiği için buradan da belirtmek istedim. Pek muhtemel senin de başına gelecektir…

Bu arada, her yeri kolayca gezebilirsiniz Adana’da. Ama aracınız varsa tabi daha rahat edersiniz. Öyle aman aman bir trafik yok Adana’da. Hatta bu bölgeyi araç kiralayarak gez derim.

 • Bu konuda Şu Siteye mutlaka göz atabilirsin. Çok güzel araçlar var ve site, dünyanın en iyi araç kiralama sitelerinden birisi. Güven konusunda içiniz rahat eder yani.
 • Bir de Adana’da konaklama durumu var. Onu da Şu Site‘den hallet derim. Otellerin fiyatları diğer bir çok siteye nazaran daha uygun ve istersen çoğunu da iptal edebiliyorsun.

4. Adana’ya Ulaşım

Adana’ya nasıl gidilir diye soruyorsan : En güzel yöntem uçak. Havalimanı zaten şehrin kalbinde. Beş dakikada limandan şehir merkezine ulaşabilirsin.

İstanbul’dan Adana mesafesi 1 buçuk saatte, Ankara’dan Adana 55 dakikada, İzmir’den de 1 buçuk saatte uçakla ulaşabilirsin. Hatta varya Kıbrıs’tan bile Adana’ya gidebilirsin. 55 dakika sürüyor ve fiyatlar tek yön 100 TL civarında.

Büyük_Saat_Kulesi_Adana

Büyük Saat Kulesi-Adana : Adana gezi rehberi

İstanbul’dan Adana’ya uçak biletleri ise gidiş-geliş 150-300 TL arasında değişebiliyor.

Nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi uçak bileti arama motorlarını kullandığımı En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Eğer Adana’ya otobüsle gelecek olursan; bu konuda zaten hiç bir sıkıntı çekmezsin. Heryerden bir şekilde otobüsle ulaşımını sağlarsın.

Ayrıca dilersen trenle de Adana’ya ulaşabilirsin. Tren garı direk şehrin kalbinde ve mimarisi ile pek muhtemel senin de dikkatini çekecektir.

Şehir içi ulaşım için ise, yerel otobüsleri kullanabilirsiniz. Hatta minibüsler de yaygın bir şekilde kullanılabiliyor. Bir de metrosu var ve tüm gün  hizmet veriyor. Taksi kullanmak istersen de, yaklaşık 20 TL’ye bir çok yere gidebilirsin.

5. Adana’da Konaklama

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Şehrin merkezinde sıradan bir otelde kalacak olursan, 2 kişilik bir oda için 100 TL ödeyerek konaklama işini halledersin.

sheraton - adana - konaklama - otel

Sheraton Adana : Adana gezi rehberi

Yok biraz daha lüks olsun dersen, ki ben iş için geldiğim için hem Hilton hem de Sheraton‘da kaldım ve harikaydı, sana bu 2 oteli de tavsiye ederim. Hilton için tıklayınız. Sheraton için tıklayınız.

Eğer fiyatları sizin için uygunsa, 2 oteli de rahatlıkla kullanabilirsin ancak Sheraton bir tık daha iyi. Ama iş için değil de, sırt çantası ile geziyor olsaydım, bu otellerin lafını bile etmezdim.

Biliyorsun. Bizim mantığımıza ters. Bu yüzden Adana’daki ekonomik otelleri görmek ve incelemek için tıklayınız.

6. Adana’da Gece Hayatı-Eğlence

Öyle çok bir şey beklemeyin. Ama hiç bir şey de yok değil. Hani demiştim ya Gazipaşa-Atatürk, Turgut Özal ve Ziyapaşa Caddeleri var diye.

İşte bunlardan özellikle Ziya Paşa ve Turgut Özal Bulvarı gece hayatının kalbi olarak kabul ediliyor. Ziya Paşa’da Cosecha, Turgut Özal Bulvarı’nda ise Hayal Kahvesi veya La Noche adresleriniz olsun.

adana-muze

Atatürk Müzesi

Akşamları biraz kafa dağıtıp, canlı müzik eşliğinde rahatlamak için güzel yerler.

He bir de nargile içip, yanında çay-kahve içmelik bir yer arıyorsanız Trip Cafe diye tavsiye edebileceğim bir yer var. Muhabbet edip, keyif yapmak için hoş bir mekan.

7. Adana’da Hangi Yemekler Yenir?

Adana demek, yemek demektir. Öyle 2 satırda anlatılmaz bu şehir. Sırf bu güzel kebaplara ve başlangıçlara doymak için, teee Adana’ya gidilir. Gittim. Oradan biliyorum.

Adana_yemek_nerede_yenirAdana_yemek_nerede_yenir

Adana Yemekleri : Adana gezi rehberi

Bu yüzden, ayrıca bir yazı yazdım. Adana’da ne yenir Adana yemekleri nelerdir yazımda tek tek, satır satır okuyabilirsiniz efendim.

8. Adana’da Yemek Yenecek Restoranlar

Yemekleri saydım. Sıra geldi Adana’da hangi restoranda yemek yenmesi gerektiğine. Yemek konusunda çok seçici olan ben, kendimce çok beğendiğim 10 Adana restoranını listeledim.

adana

Kebap Sokakta-Kazancılar Çarşısı Çıkışı : Adana gezi rehberi

Bu restoranlardaki Adana yemekleri deneyimlerimi, yukarıya linklediğim Adana’da ne yenir Adana yemekleri nelerdir yazımdan okuyabilirsiniz. Ben yine de buraya başlıkları çıkartayım:

 • Onbaşılar Kebap
 • Ciğerci Bedo
 • Kaburgacı Yaşar Usta
 • Tarihi Kazancılar Kebapçısı
 • Yüzevler Kebap
 • Kebabçı Mesut
 • Şırdancı Bedo
 • Kebapçı Adil
 • Birbiçer
 • Kazım Büfe
 • Eco’nun Yeri
 • Fon Dragon Pearl Chinese & Sushi Restoranı

9. Adana’da Gezilecek Yerler

Adana’da gezilecek ve görülecek çok fazla tarihi veya turistik yerler veya yapılar yok. Bunu baştan söylemeyeyim. Ama yine de:

adana - gezi - harita

Adana’da Gezilecek Yerler (Eski Adana Bölgesi. Ziyapaşa ve Atatürk Caddesi’de Solda Yıldız Olan Yerler)

Taş Köprü’de yürümek, Tarihi Saat Kulesi Bölgesi’nde dolaşmak, Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda alışveriş yapmak ve Seyhan Baraj Gölü çevresinde dolaşmak için 1-2 günlük gezi planı yapılır.

Bu konuda Adana’da gezilecek görülecek yerler yazımda detaylara bakabilirsiniz.

10. Adana’da Kaç Gün Kalmalı?

1 gün, bilemedin 2 gün yeter. Çok fazla kalmaya gerek yok. Çünkü Adana, bana sorarsanız hafta sonu kaçamak yapılası bir kent.

Adana-Taş Köprü

Adana-Taş Köprü : Adana gezi rehberi

Tabii vaktin varsa Adana’ya kadar gelmişken, muhakkak civardaki yakın şehirleri de gör derim. Hatay ve Mersin bunlara örnek olabilir.

11. Adana’da Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler?

 • Kebap, ciğer, beyti, böbrek yemeden
 • Seyhan nehri boyunca keyifli bir yürüyüş yapmadan
 • Adana halkı ile muhabbet etmeden
 • Şalgam suyu içmeden
Kazancılar_çarşısı_adana

Geceleri Kazancılar Çarşısı Civarı

 • Yukarıda belirttiğim restoranlardan en az 3 tanesini denemeden
 • Yukarıda saydığım Adana’da gezilecek yerleri tek tek gezmeden
 • En az bir akşam Ziya Paşa ve Turgut Özal Bulvarı’nda eğlenmeden
 • Taş Köprü’den Seyhan nehri manzarasını alarak Sabancı Merkez Cami’nin fotoğrafını çekmeden dönme arkadaşım.

12. Adana’ya Ne Zaman Gitmeli?

“Yaz hariç her mevsim gelin.” diyor Adana halkı. “Öyle sıcak olur ki, bırak gezmeyi, sokağa bile çıkamazsın evlat !” dediler.

E bir Fethiyeli olarak hak verdim doğrusu. Tahmin ediyorum o yaz sıcaklarını. Nefes alamaz, soluk soluğa kalır, “Başlarım gezmene!” diye söyletir adamı.

Bu Yemekler İçin Her Ay Gidilir

Bu Yemekler İçin Her Mevsim Gidilir : Adana gezi rehberi

O yüzden yaz hariç her mevsim demekle beraber, en ideal mevsimin ilkbahar olduğunu ve özellikle nisan ve mayıs aylarında şehrin mis gibi portakal koktuğunu son kez hatırlatıyorum.

Eğer sonbahar dönemi gelecek olursan, Ekim-Kasım ayları da ideal. Ben Kasım sonu Aralık başı Adana’da idim ve ne yazık ki 12 Aralık “Dünya Rakı Günü” kutlamalarını kaçırdım. Sen denk gelirsen uğra derim.

13. Adana Seyahati Kaça Mal Olur?

Yine en sevmediğim mevzuya geldik, para. Hiç sevmiyorum şunu. Ama ne yapalım, mecburuz. Neyse, çok fazla can sıkmadan Adana’daki otel mevzusundan başlayalım:

Otel için; 2 kişi 100 TL’ye konaklama imkanı bulabilirsin. Hatta şuradan Adana’daki otelleri görüp inceleyebilirsin.

Adana - seyhan - Manzarası

Odamdan Adana Manzarası

Yemekler ise öğün başı 15 TL gibi düşünebilirsin. Ulaşıma gelirsek; şehir merkezinde konaklarsan hemen hemen heryere yürüyerek ulaşabileceğini söyleyeyim.

Yine de “Ben araç kiralayarak gezeceğim” dersen, 900 şirket arasından en iyi fırsatları sunan şu linkten Adana araç kiralama imkanlarına bakabilirsin.

Taksi kullanman gereken bir durum olursa, genellikle 15-20 TL gibi bir ücrete bir çok yere ulaşabilirsin. Yani ortalama 100 TL’ye 1 günlük Adana turu yapabilirsin.

14. Adana’ya Kadar Gelmişken Gidilecek Yerler

 • Misis Mozaik Müzesi : Misis antik kentinten kalan meşhur mozaikler burada bulunuyor.
 • Misis Köprüsü : Anadolu’nun ilk Roma Köprüsü olarak bilinen Misis Köprüsü, Ceyhan Nehri üzerinden geçiyor.
 • Anavarza Antik Kenti : Adana’ya 70 km uzaklıkta bulunur. Bu kentin tarihi M.Ö 1.yy’a dayanır. Tarihe düşkün kardeşlerime görmelerini tavsiye ederim. Bu arada, dünyanın en eski eczacılık kitabının yazarı Hekim Dioscurides  Anavarza Antik Kentlidir. Öyle önemli bir şehirdir aslında. Ama kıymetini bilene…
Anavarza

Anavarza

 • Ayrıca 2 saat uzaklıktaki Hatay (Yemekler olağanüstü),
 • 3 saat uzaklıktaki Kapadokya (Dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak kabul edilen Peri Bacaları burada)
 • Gaziantep – Kahramanmaraş (Hem yemekler hem tatlılar hem de Zeugma Müzesi muazzam)
 • Ve son olarak 1 saat uzaklıktaki Mersin (Sırf tantuni ve Türkiye’nin en uzun sahil bandını görmek için gidilir), vaktin olursa mutlaka gitmen gereken yerler.

15. Adana Gezisi Uyarılarım

 • Özellikle yaz aylarında gideceksen, havanın her daim sıcak ve nemli olacağını asla unutma
 • Çok fazla yemek yiyip, kendine ve midene zarar verme. Evet, yemekler çok güzel. Ama sen de bizim yaptığımız gibi ilk gün kıtlıktan çıkmış gibi yersen sabahı zor edebilirsin.
Taş Köprü-Adana

Taş Köprü-Adana gezi rehberi

 • Acı sevmiyorsan, her siparişinden önce acısız olmasını (özellikle şalgam ve kebap) iste
 • Adanalılar çok sıcak kanlı insanlardır. Ama yine de çok çabuk sinirlenirler. O yüzden aman diyeyim.
 • Trafikte dikkatli ol. Aniden sağ şeritten sol şeride kıran sürücülere hazırlıklı ol.

Adana Hakkında Diğer Yazılarım 

Muhabbet edip keyif yapacağınız, yemeklere doyup sohbetle meşk edeceğiniz güzel bir Adana seyahati dilerim. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip sorularınızı sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

7 Yorum

 1. YAVUZ
 2. mahmut_16
 3. Malatya Rent a Car
 4. Nakliyat
 5. Turgut_07
 6. adana

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.