Adana Gezi Rehberi

Adana Gezi Rehberi

1-Başlangıç

Türkiye’de gezilecek yerler ve şehirler hakkındaki ilk yazım. Adana…

Uçakta giderken dergiyi şöyle bir karıştırıyorum. Bir yanda dolunay, bir elimde dergim. En sevdiklerim. İnsan başka ne ister Allah aşkına. Kaçarken, ardıma bile bakmıyorum. Nefret eder oldum İstanbul’dan. Lanet, pislik havasından kaçıyor olmanın mutluluğu içimde. Bıktım artık bu şehirden. Sevmiyorum eskisi gibi. Hani aşk birlikte oldukça, yıllar geçtikçe değerini kaybeder ya, ben de öyle nefret ettim İstanbul’dan. Her kaçışım bir kurtuluş. Nerede o eski deli divane Deniz…

Adana

Adana

İş için gidiyor da olsam, malum ben sandığınızdan daha fazla çalışan sıradan bir adamım, gittiğim her şehir benim için yeni bir seyahat rotası demektir. Adana’ya iş için geliyor olmama rağmen, uçakta şöyle bir dergiyi karıştırırken o ay Adana hakkında yazının var olduğunu görünce, bir şeylerin farkına varıyorum. Yine ben onun peşinden gittikçe, o beni daha da kendine çeker oldu. Kaçan kovalanır misali.

2-Adana Hakkında

Malumunuz, ülkemizin “01” plakalı şehri ve en büyük 5. ili. Pamuğun ve kebabın başkenti. 2 milyondan fazla vatandaşımızın yaşadığı bir Akdeniz şehri olmasından dolayı, sıcakkanlı güzel insanları olan yer. Seyhan nehrinin şehirde baştan sona uzandığı, nehir boyunca yürümenin keyif verdiği güzel şehir. Pamuğun beşiği diyoruz ya. Hatta kebabında. Aslında bu şehir, bunların da ötesinde daha değerli güzelliklere sahip. O da tarihi. 5000 yıllık bir şehir Adana. İnsanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği Neotilik çağın izlerini taşıyan Tepebağ höyüğü Adana’da. Aslında bir tek Adana değil, komşuları Hatay, Mersin, Kayseri, Osmaniye ve Kahramanmaraş gibi şehirlerde tarih açısından çok ama çok değerli topraklar. Tek kötü yanı yazları felaket sıcak. Ama kışları da ılıman bir yer. Aynen bize ilkokul kitaplarında öğretildiği gibi…

Seyhan Nehri-Adana

Seyhan Nehri-Adana

3-Adana Gezi Rehberi

Baştan belirteyim. Öyle aman aman görecek yerler yok. “Şunu görmeden sakın dönme !” diyeceğim bir yer değil. Ama “Şunu yemeden sakın dönme.” diyebileceğim sayısız güzel yemeklere sahip. Zaten onları da tektek aşağıda anlatacağım. Ayrıca gezilecek yerleri de aynı zamanda özetliyor olacağım. Genel itibari ile; yeni ve eski Adana olarak 2’ye bölünüyor. Eski Adana bölgesi, hemen taş köprünün batı kısmında kalan meşhur kazancılar çarşısına kadar olan kısım. Yeni Adana bölgesi ise, şehrin kuzey kısmında bulunan bölge. Benim özellikle Turgut Özal ve Alparslan Türkeş Bulvarı civarında yer alan restoranlar ve mekanlar Adana’da en çok sevdiğim yerler oldu. Şehir turistik olmamasına rağmen, insanlar oldukça sıcak kanlı ve yardımsever. 3 hafta boyunca ne bir tartışma gördüm ne de bir gergin insan. Tek sıkıntı trafikte. Ey Adana halkı. Trafikte kural tanımıyorsunuz. En sağ şeritten gidip, kavşakta en sola dönmek nedir ? İstisnasız 30-40 kez başıma geldiği için buradan da belirtmek istedim. Pek muhtemel senin de başına gelecektir…

Yeni Adana-Eski Adana

Yeni Adana-Eski Adana

4-Adana’ya Ulaşım

Adana’ya nasıl gidilir diye soruyorsan : En güzel yöntem uçak. Havalimanı zaten şehrin kalbinde. 5 dakikada limandan şehir merkezine ulaşabilirsin. İstanbul’dan 1 buçuk saatte, Ankara’dan da 55 dakikada, İzmir’den de 1 buçuk saatte uçakla ulaşabilirsin. Hatta varya Kıbrıs’tan bile Adana’ya gidebilirsin. 55 dakika sürüyor ve fiyatlar tek yön 100 TL civarında.

Eğer Adana’ya otobüsle gelecek olursan; bu konuda zaten hiç bir sıkıntı çekmezsin. Heryerden bir şekilde otobüsle ulaşımını sağlarsın. Ayrıca dilersen trenle de Adana’ya ulaşabilirsin. Tren garı direk şehrin kalbinde ve mimarisi ile pek muhtemel senin de dikkatini çekecektir.

Şehir içi ulaşım için ise, yerel otobüsleri kullanabilirsiniz. Hatta minibüsler de yaygın bir şekilde kullanılabiliyor. Bir de metrosu var ve tüm gün  hizmet veriyor. Taksi kullanmak istersen de, yaklaşık 20 TL’ye bir çok yere gidebilirsin.

5-Adana’da Konaklama

Şehrin merkezinde sıradan bir otelde kalacak olursan, 2 kişilik bir oda için 100 TL ödeyerek konaklama işini halledersin. Yok biraz daha lüks olsun dersen, ki ben iş için geldiğim için hem Hilton hem de Sheraton’da kaldım ve harikaydı, sana bu 2 oteli de tavsiye ederim. Para sıkıntın yoksa 2 oteli de rahatlıkla kullanabilirsin ancak Sheraton bir tık daha iyi. Ama iş için değil de, sırtçantası ile geziyor olsaydım, bu otellerin lafını bile etmezdim. Biliyorsun. Bizim mantığımıza ters. Adana’daki oteleri görmek için tıklayınız.

Sheraton Adana

Sheraton Adana

6-Adana’da Gece Hayatı-Eğlence

Öyle çok bir şey beklemeyin. Ama hiç bir şey de yok değil. Dedim ya Gazipaşa-Atatürk, Turgut Özal ve Ziyapaşa Caddeleri var diye. İşte bunlardan özellikle Ziya Paşa ve Turgut Özal Bulvarı gece hayatının kalbi olarak kabul ediliyor. Ziya Paşa’da Cosecha ve Turgut Özal Bulvarı’nda ise  Hayal Kahvesi veya La Noche adresleriniz olsun. Akşamları gidip, biraz kafa dağıtıp, canlı müzik eşliğinde rahatlamak için güzel yerler. He bir de nargile içip, yanında çay-kahve içmelik bir yer arıyorsanız Trip Cafe diye bir yer var. Güzel bir kafe. Muhabbet edip, keyif yapmak için hoş bir mekan.

7-Adana’da Hangi Yemekler Yenir ?

Gelelim asıl konumuza. Şimdi. Öncelikle tek tek yemeklerden bahsedeceğim. Sonra da hangi restoranda yemek gerekiyorsa ve tahmini ne kadara mal olacaksa onlardan bahsedeceğim. Şahsen benim en çok sevdiğim şey, bu şehrin yemekleri oldu. En az 10 farklı restoranda yemek yedim ve kendimce hepsini tek tek özetleyeceğim. Adana’da ne yenir ? Adana’da nerede yemek yenir ? Adana’ya kadar gelmişken yemeden dönülmemesi gereken yemekler nelerdir ? Haydi başlayalım…

 1. Adana Kebabı : Dostum. Biz İstanbul’da Adana kebabı falan yemiyormuşuz. Sıradan, idare eden türden kebabmış o. Asıl sen Adana kebabını, Adana’da tat. Hani hep derler ya “Bir yemeği yerinde yiyeceksin.” diye. Vallahi de öyle. O yüzden Adana kebabını sevmiyorsan bile, Adana’da en azından bir kez tat derim.

  Adana Kebabı

  Adana Kebabı

 2. Adana Lahmacunu : Fındık lahmacun aslında. Ama ana yemekten önce mutlaka tadılması gereken atıştırmalık lezzet. Yalnız yemekten önce atıştırmalıklara çok boğulma. Adana’da sadece önden gelen atıştırmalıklarla bile yemek işini halledebilirsiniz. Saolsunlar elleri çok açık Adanalıların.
 3. İçli Köfte : Her yerde bulunmamakla birlikte, bulduğunuz zaman parmaklarınızı yutacağınız harika bir başlangıç. Ana yemekten önce biraz fındık lahmacun ve içli köfte ikilisi, Adana’da tadabileceğin güzel başlangıçlardan.
 4. Çiğ Köfte : Kimse kusura bakmasın ama Antep bu konuda daha iyi dostum. Bu seyahatimde 2 şehirde de bulunmuş birisi olarak bunu çok net bir şekilde ifade edebilirim. Yine de istersen, çiğ köfteyi hemen hemen bir çok restoranda bulabilirsin.

  Yüzevler Kebap

  Yüzevler Kebap-Çiğ Köfte Bir Çok Restoranda Bulunuyor

 5. Humus : Malum özünde Arap kültürünün bir başlangıç yemeği olan humus, nohut ike hazırlanıyor ve özellikle pastırmalı olanları muhteşem. Başlangıç olarak yemenizi tavsiye ederim.
 6. Şırdan : Yemedim. Yemem de. Ama öylesine meşhur, öylesine çok seviliyor ki, bahsetmeden geçemeyeceğim. Özünde mumbar gibi. Koyunun midesinden yapılıyor ve içerisine pirinç, et ve baharatlı soslar ekliyorlar. Sonra da haşlayıp bir güzel yiyorlar. Alkolden sonra iyi gidiyormuş. Ben yemedim valla.
 7. Çorbacılar : Adana’da ne zaman alkolle ilgili bir muhabbet geçse, her daim kelle paça, tuzlama, çürük gibi çorba içmek için bir yerlere gitmeyi öneriyorlardı. O yüzden sen de bol miktar bu “Çorbacılar” kelimesini duymak üzere hazır ol.
 8. Bici Bici : Adı ne güzel değil mi ! İlk duyunca gülmekten ölmüştüm. Meğer bir tatlıymış bu. Rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbet karışımı. En çok yaz aylarında serinlemek için tüketiliyormuş.

  Bicibici

  Bicibici

 9. Şalgam : Gittiğiniz her 10 restoranın 10’unda da şalgam satıyor olacaklar. Adanalılar bayılıyor bu içeceğe. Acılı ve acısız diye 2 türü var. Malum şalgam aslında bir tür sebze. Suda bekletilir ve sonradan acı süs biberleri kullanılarak acı hale getirilir. Ama dilersen acısız olanını da deneyebilirsin.
 10. Muzlu Süt : Ne alaka değil mi ? Anlatayım. Kazım Büfe diye bir yer var. Bildiğin tost-ayran satan bir yer aslında. Ama öyle güzel muzlu-süt yapıyor ki, ben böyle bir şey içmedim. Gitmeden önce neredeysen en az 20 farklı site de öneriler almıştım ve baştan sona haklılarmış. Bu da mutlaka olmazsa olmazlardan. Haberin ola.
 11. Sakatatçılar : Dostum. Ciğer, böbrek, dalak hastasıyımdır ben. Bayılırım. Şu hayatta bir deniz mahsulleri bir de sakatat vazgeçilmezlerimdendir. İşte Adana bu sakatatın merkezidir. Ben böyle lezzetli sakatatlar yemedim. Sana da şiddetle tavsiye ederim. Hepsinden dene derim.

  Huzur

  Huzur

8-Adana’da Yemek Yenecek Restoranlar

Yemekleri saydım. Sıra geldi Adana’da hangi restoranda yemek yenmesi gerektiğine. Ben gurme değilim. Öyle övünecek bir damak tadım yoktur. Ama kendimce gittiğim 10’dan fazla restorana dair gözlemlerimi ve tattığım yemeklerin kalitesini kendimce özetleyeyim diyorum. Çünkü bu şehir sadece haftasonu yemek yemek için gurmelerin geldiği bir şehir. Hele Adanalıların yaşamak için yemek yemediklerini, bilhassa yemek için yaşadıklarını, geldiğinde kanlı canlı göreceksin. Lafı çok uzatmadan haydi Adana’nın yemek yenecek en güzel restoranlarını sıralayalım.

Kebap Sokakta

Kebap Sokakta-Kazancılar Çarşısı Çıkışı

Onbaşılar Kebap : Seyhan Baraj Gölü’nün hemen yanıbaşında bulunan Onbaşılar Kebap, nezih, temiz ve lezzetli bir durak. Başlangıç olarak gelen küçük lahmacun ve pidelerle başlamak güzel bir seçenek. Ama çok fazla atıştırmayın derim. Çünkü sadece Onbaşılar Kebap’a özgü değil, istisnasız bütün restoranlarda yemek başlamadan önce, en az 5 çeşit salata, meze vb mezeler geliyor. Sonra da, tıka basa doyana kadar adana kebabı veya karışık kebabı veya metrelik kebabı deneyebilirsiniz. Genelde 40 TL civarında da bir ücreti olacaktır. Evet. Burası biraz pahalıdır. Merak etme. Diğer alternatifleri de tek tek sıralayacağım.

Onbaşılar Kebap-Başlangıç

Onbaşılar Kebap-Başlangıç

Ciğerci Bedo : Ah o ciğerlerin, dalakların, böbreklerin dili olsa da bir konuşsa ! Dedim ya çok seviyorum sakatatı diye. İşte Bedo bu konuda benim en çok sevdiğim yer oldu. Başlangıç olarak envai çeşit meze gelmekle beraber, normal şartlarda  fiyatlar : Ciğer ve Böbrek 12-16 TL arasında değişiyor. Ayran 2.5 TL. Tatlı 6 TL.

Adana'da Restoranlarda Önden Gelen Mezeler

Adana’da Restoranlarda Önden Gelen Mezeler

Kaburgacı Yaşar Usta : Hemen Hilton otelinin ardında bulunan bir sanayi bölgesi var. Kaburgacı Yaşar Usta diye kime sorsan gösterirler. Bildiğin esnaf mekanı. Önce sofrayı donatırlar. Her yerde olduğu gibi. İşte ezmeler, közlenmiş biberler ve pideler gelir. Sonra kaburgaya boğulunur. Yok böyle bir lezzet. Fiyatlar her bir şiş kaburga 5 TL’dir.

Tarihi Kazancılar Kebapçısı : Direk Kazancılar Çarşısında yer alan restoran, özellikle fasıl arayanlar için güzel bir adres. Gelmişken de ; ciğer, böbrek ve kazbaşı yemenizi tavsiye ederim. Özellikle alkol ve fasıl keyfi yapmak istersen ilk adresin olsun. Fiyatlar genelde 1 porsiyon kebap ve içecek 15-20 TL.

Yüzevler Kebap : Adana’nın en lüks restoranlarından birisi. Zaten İstanbul’da da şubesi var. Sunum olsun yemeklerin ve mezelerin kalitesi olsun çok sevdiğim bir yer oldu. Ama tabi haliyle diğer yerlere göre biraz daha pahalı. Pahalı dediysek, bir istanbul gibi düşünme. Hala ucuz ve çok çok çok daha kaliteli ve lezzetli. En az 1 akşam burada güzel bir yemek yemeni öneririm. Başlangıç olarak yine humus, küçük lahmacun ve kaşarlı pide, üzerine ciğer-adana kebabı iyi gider. He bir de alkol seviyorsan burası adresin olsun.

Yüzevler Kebap

Yüzevler Kebap

Kebabçı Mesut : Adana’nın bence en iyi Adana kebabını yapan yer. Öyle lüks, ferah falan bir yer sakın ola beklemeyin. Ara sokakta, eski, küçücük bir yer. Hemen Küçük Saat kulesinden yürüyerek gelinebiliyor. Yaklaşık 100 yıldır aynı yerde hizmet veriyor. O yüzden her şey eski. Masalar, sandalyeler, duvarlar… He duvar demişken, buraya gelmeyen ünlü kalmamış heralde. Gidince önce bir duvara bakın derim. Restoranda yiyeceğin Adana kebabından sonra pek muhtemel hiç bir yer buranın yerini tutmayacaktır dostum. Kebabçı Mesut’u mutlaka ama mutlaka listene yaz. Bir porsiyon Adana ve ayran 15-20 TL civarında. Dilersen rakı da var.

Kebabcı Mesut

Kebabcı Mesut

Şırdancı Bedo : Hemen Kebabçı Mesut’un arka sokağında yer alıyor. Ben yemedim. Bilmiyorum. Görüntüsünden midir kokusundan mıdır yiyemedim. Belki sen yemek istersin diye belirteyim dedim. Çok meşhur ve bilindik bir yer. Tanesi 5 TL.

Kebapçı Adil : Burada ise beyti yiyeceksiniz. Ben en çok beytisini sevdim. Adana’da var ama sanki beyti bir tık daha iyi idi. Genelde 15-20 TL’ye tıka basa doyarsın.

Birbiçer : Ciğer. Bayıldım. Ayıldım. Bittim. Eğer sen de ciğer hastası isen, bir diğer durağın Birbiçer olsun. Yanında da bir bardak ev yapımı ayran harika gider. Ayrıca önden maydanoz ve soğan vazgeçilmezimdir. He bir de, ciğer yerken az pişmiş istediğinizi mutlaka hatırlatın. Eğer çok pişirirlerse kuru olur ve o birazcık sulu halindeki tadı bulamayabilirsin. Bir de ciğer yerken biraz sumak ve kimyon eklemeden yememeni öneririm. Porsiyonlar 14 TL.

Ciğer ve Böbrek Şiş

Ciğer ve Böbrek Şiş

Kazım Büfe : “Deniz. Türkiye’nin en iyi 10 büfesinden birisi var Adana’da.Oraya gidince muzlu süt içmeden sakın dönme.” dediklerinde, “Hadi be. Ne kadar güzel olabilir ki. Amma abarttınız he !” demiştim. Yanılmışım dostum. Ben böyle bir şey iç-me-dim. Adana’ya yolun düşerse mutlaka ama mutlaka buraya uğra derim. Özellikle sabah kahvaltısı için bir yer arıyorsan, Kazım Büfe ilk adresin olsun. Muzlu süt 5 TL.

Kazım Büfe-Muzlu Süt Vazgeçilmezin Olsun

Kazım Büfe-Muzlu Süt Vazgeçilmezin Olsun

Eco’nun Yeri : Ben gidemedim. Zaman yetmedi. Ama o kadar çok duydum ki burayı ! Mekan sadece öğlenleri açık olduğu için ve ben de sürekli çalıştığım için bir türlü denk getiremedim. Ama senin vaktin olursa ne yap ne et, burada Adana ve kuzu şiş yemede dönme.  O kadar çok övdüler ki…

Fon Dragon Pearl Chinese & Sushi Restoranı : “Kapa kapa kapa. Adana’ya gelmiş suşi yemiş. Sonra kalkar bir de ben sırtçantası ile dünyayı geziyorum der. Adana gibi bir yerde suşi nedir ya ?” diye söylenmeyin. “Ne alaka !” demeyin. “Deniz o kadar gezmişsin ama Adana’ya gelip bana suşi yememi önermeyeceksin heralde !” de demeyin. Valla 3 hafta kaldığım için ara sıra Hilton’da bulunan bu restoranda suşiye doymuştum. Evet. Daha 2 ay önce Japonya’da suşinin kralını yedim ama dostum bu restoran gerçekten bir harikaydı. Suzukiler, sashimiler, california roll, ebi ve nigiri varya enfesti. Vallahi bayıldığım için yazayım dedim. Normalde böyle şeyleri yazmam. Salı günleri 60 TL’ye sınırsız menü günü. Pazar günleri de % 50 indirimli olunca dayanamadım. Bir de pazartesi günleri kapalı. Alternatif lezzet arayanlara önereyim dedim.

sda

Fon Dragon Pearl Chinese & Sushi Restoranı

9-Adana’da Gezilecek Yerler

Adana’da gezilecek ve görülecek çok fazla tarihi veya turistik yerler veya yapılar yok. Ama sanırım 1 günlük bir program yapılıp, şimdi sayacağım yerler görülse yeter diye düşünüyorum. Tahmini bir rota çıkarıp, aşağıya ekliyorum. Tabi yeni Adana ve Seyhan Baraj Gölü taraflarını da anlatıyor olacağım. Lafı çok uzatmadan hemen Adana’da gezilecek yerleri sırası ile anlatmaya başlıyorum.

Adana'da Gezilecek Yerlerin Rotası (Eski Adana Bölgesi)

Adana’da Gezilecek Yerler (Eski Adana Bölgesi. Ziyapaşa ve Atatürk Caddesi’de Solda Yıldız Olan Yerler)

Taş Köprü: Güneşli bir cumartesi günü. İstanbul’un o iğrenç, pislik havasından iş icabı kaçıp, malum ben de işinde gücünde bir adamım, otelden çıkıp ilk durağımız olan meşhur taş köprüye gidiyoruz. Seyhan nehri üzerinde kurulu olan Taş köprü, Dünya’nın araç trafiğine açık en eski köprüsü ve Romalılar tarafından 2.yy’da inşa edilmiş. Özünde 21 gözlü olan bu köprü, günümüzde kara kısmının taşlarla doldurulmasından dolayı 14 gözlü olarak görünüyor. Hava mis. Seyhan nehri ve ardındaki Adana Merkez Camii’nin, Seyhan Nehri üzerinde yarattığı manzara tarifsiz.

Ulu Camii (Ramazanoğulları Camii) : Köprüyü geçtikten sonra, tarihi bölgeye doğru ilerliyoruz. Burası eski şehir bölgesi olarak biliniyor. Bu bölgede de çok önemli bir uygarlık olan Ramazanoğulları’nın geride bıraktıkları en önemli yapılardan birisi Ulu Camii. 1541 yılında tamamlanan camii, duvarları ve içerisindeki mimarisi ile tarihi dokusunu ve kokusunu korumuş bir yapı.

Ramazanoğulları Camii

Ulu Camii

Ramazanoğlu Medresesi: Camiinin hemen karşısında bulunan medreseye geçiyoruz. Ramazanoğlu Beyliği’nden ayakta kalan huzur dolu bahçesi ve oturup dinlenilecek güzel avlusu görülmeye değer. Bizim gibi siz de şansı olursanız, içeride ney enstrümanı çalan gençlere denk gelip, huzura erip, bahçesinde bulunan ağaçların altında güzelce  dinlenebilirsiniz.

Ramazanoğulları Medresesi

Ramazanoğulları Medresesi

Tarihi Saat Kulesi (Büyük Saat) :  Medreseden çıktıktan sonra hemen sol tarafa doğru yolalıyoruz. Sağ tarafta bir mezar görüyoruz. Ziya Paşa’nın mezarıymış. Kendileri Adana’nın ilk valisi.  Saygımızı sunup, sonrada meydanı geçerek hemen karşımızda gördüğümüz 32 metre yüksekliğindeki saat kulesi geliyor. 1881 yılında inşaatı başlamış ve hemen 1 yıl içerisinde bitirilerek 1882 yılında hizmete açılmış bir kule. Bu arada Türkiye’nin en uzun saat kulesiymiş. Saat kulesini geçip hemen ardında bulunan meşhur kazancılar çarşısına yol alıyoruz.

Büyük Saat Kulesi-Adana

Büyük Saat Kulesi-Adana

Tarihi Kazancılar Çarşısı : Saat kulesinin bulunduğu yer aslında şehrin çarşısı. İşte tam bu bölgede bulunan Kazancılar çarşısı, adından da anlaşılacağı üzere bakır ve kazan imalatı ve tamiratı yapan dükkanların olduğu eski, tarihi çarşılarımıza örnek olabilecek yerlerden birisi. Öyle çok büyük bir yer bekleme dostum. Sağlı sollu dükkanlar var hepsi o. He birde gelmişken bu bölgede Adana dürüm ye. İnan bir çok restorandan daha başarılılar. Nedense sokakta satılan yemekleri hep daha çok sevmişimdir. Sırtçantalı olmak ruhumuzda var.

Kazancılar Çarşısı-Kebap Sokakta Yenir

Kazancılar Çarşısı-Kebap Sokakta Yenir

Adana Etnografya Müzesi :  Kazancılar çarşısından, Adana çarşılarından kaybolarak “E müzesiz olmaz !” umuduyla gittiğimiz Adana Etnografya Müzesi bir sonraki durağımız. Kapısına kadar gelip “Acaba müze nerede. Bu bildiğin kilise !” diye söylenirken, sonradan öğrendik ki aslında önceleri kilise olarak kulanılan bu bina, 1924 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmış. İçerisinde ise Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan yörüklere ait eşyalar sergileniyormuş. “Muş”lu konuşuyorum çünkü giremedik. Kapalıydı. Belki sen gidince açık olabilir diye yazayım dedim.

asda

Adana Etnografya Müzesi

Bebekli Kilisesi : Baştan uyarayım. Pazar güneri kapalı. Cumartesi açık. Kapısına kadar gittik ama giremedik. Kazancılar çarşısından 10 dakika kadar yürüyerek Bebekli Kilise’ye gidiyoruz. Bebek derken ? Anlatayım: Bebekli Kilise, 1880’li yıllarda St. Paul adına yapılmış bir İtalyan Katolik kilisesi. Buranın özelliği ise, kilisenin üzerinde bulunan Meryem Ana’nın elinde tuttuğu 2.5 metrelik tunç heykeli,  bebeğe benzetildiği için adı “Bebekli Kilise” olarak kalmış. Hepsi bu.

Bebekli Kilise

Bebekli Kilise

Atatürk Parkı-Ziyapaşada-Gazipaşa ve Atatürk Caddeleri : Şehrin en eski bölgesinden çıkarak biraz da yeni bölgelerini görelim diyoruz. Adana Garı’na kadar olan bölgede bulunan  bu caddeler ve Atatürk parkı boyunca her türlü kafe, restoran ve eğlence merkezleri bulunuyor. Ziya Paşa Caddesinde bolca lüks mağaza ve kafeler bulunuyor. Alışveriş için güzel bir bölge. Hatta akşamları şöyle 2 kadeh bir şeyler içelim derseniz,  barlar ve publar da hep bu bölgelerde. Özellikle haftasonları alternatifin olabilir.

Atatürk Parkı

Atatürk Parkı

Adana Merkez Parkı : Şehir merkezinde de biraz dolandıktan sonra, artık biraz dinlenip, nefes almak istiyoruz. Bir şehirde su göremediğim zaman hep bir şey eksik gibi gelir. Belki de Fethiye’li olduğum için alışkanlık haline geldi. Bilmiyorum ! Adana’da da neyseki Seyhan nehri var ve tüm nehir kenarı yemyeşil. Benim Adana’da en çok sevdiğim kısımda bu oldu. Adana Belediyesi park hizmeti konusunda çalışmış gibi göründü gözüme. Sonradan öğrendim ki, meğer bu park Türkiye’nin en büyük parkıymış. Yemyeşil devasa bir park alanından bahsediyoruz.  Taktir ettim. Darısı diğer şehirlerimizin özellikle İstanbul’un başına diyelim…

Adana Merkez Park

Adana Merkez Park

Sabancı Merkez Camii : Seyhan nehrinin hemen kıyısında kurulu olan Sabancı Merkez Camii Türkiye’nin ve de Ortadoğu’nun en büyük camii olarak bilinir ve 6 adet 99 metre yüksekliğinde minaresi ile nehir kenarında hoş bir manzara sunar. Biz de bunu bilerek bir sonraki durağımız olan Camii’ye doğru yol alıyoruz. Bu caminin rakamsal olarak çok önemli özellikleri var. Şöyle ki : 4 yarım-kubbe 4 halife ve 4 mezhebe, 5 kubbe İslam’ın 5 şartına, 6 minare ise imanın 6 şartına denk gelir. Avlusunda 28 kubbe bulunur ve Kur’an da adı anılan 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaş olan 40’a ve 99 metre yüksekliğindeki 6 minare ise Allah’ın 99 güzel ismini anmak için yapılmıştır. Bazı yerler, göründüğünden daha derin anlamlar taşır…

Sabancı Merkez Camii

Sabancı Merkez Camii

Arkeoloji Müzesi : Bir sonraki durağımız ülkemizin en eski 10 müzesinden birisi olan Arkeoloji müzesi oluyor ama biz girmiyoruz. Tadilattaymış sanırım. Belki sen gidince görme şansın olur diye anlatayım dedim. Cumhuriyet ilan edildikten hemen 1 yıl sonra inşa edilen Arkeoloji müzesinde, Hititlere ait Kapı arslanı, yazıtlar, lahitler bulunuyor.  Eski dönemlerden kalan bir çok farklı hayvan, tanrı ve tanrıça figürleri sergileniyor. Pazartesi günleri hariç her gün açık.Giriş 5 TL. Tabi tam anlamıyla hizmete açıldığı zaman giresin diye belirtiyorum.

Atatürk Müzesi (Suphi Paşa Konağı) : Adana’da Gezilecek yerler arasında en önemli duraklardan birisi kuşkusuz Mustafa Kemal Paşa’nın ve eşi Latife Hanım’ın da misafir olarak ağırlandığı bu yer. Atatürk 15 Mart 1923’te Adana ziyaretinde burayı kullanmış. Şimdilerde müze olarak kullanılan yapıda, çok sayıda kitap, Atatürk’ün bal mumu heykeli ve Kuva-yi Milliye döneminden kalan büstler sergileniyor.

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi

Adana Sinema Müzesi :  Konaktan çıktıktan sonra hemen yanıbaşında bulunan Adana Sinema Müzesi’ne biz girmedik. Ama belki sen ziyaret etmek istersin diye yazayım dedim. Sinemada emeği geçen Adanalıların balmumu heykelleri sergileniyor. Kim bu Adanalı sanatçılar : Yılmaz Güney, Ali Şen, Şener Şen, Orhan Kemal, Abidin Dino…

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi

Seyhan Baraj Gölü : Şehrin kuzeyinde kalan bu göl, etrafında yürüyüp, nefes alıp, dinlenmelik bir yer. Araçla gelmek gerekiyor. Göl boyunca küçük küçük seyyar satıcılar her yerde dikkatimizi çekiyor. Aynı zamanda akşam yemeği yemek için çok güzel restoran ve kafeler bulunuyor. Biz tercihimizi Onbaşılar’dan yana kullanmıştık. Tavsiye ederim.

Seyhan Baraj Gölü Manzarası

Seyhan Baraj Gölü Manzarası

10-Adana’da Kaç Gün Kalmalı ?

1 bilemedin 2 gün yeter. Çok fazla kalmaya gerek yok. Ama Adana’ya kadar gelmişken, muhakkak civardaki yakın şehirleri de görmek gerekir.

Adana-Taş Köprü

Adana-Taş Köprü

11-Adana’da Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler ?

 • Kebap, ciğer, beyti, böbrek yemeden
 • Seyhan nehri boyunca keyifli bir yürüyüş yapmadan
 • Adana halkı ile muhabbet etmeden
 • Şalgam suyu içmeden
 • Yukarıda belirttiğim restoranlardan en az 3 tanesini denemeden
 • Yukarıda saydığım Adana’da gezilecek yerleri tek tek gezmeden
 • En az bir akşam Ziya Paşa ve Turgut Özal Bulvarı’nda eğlenmeden
 • Taş Köprü’den Seyhan nehri manzarasını alarak Sabancı Merkez Cami’nin fotoğrafını çekmeden

dönme arkadaşım.

Geceleri Kazancılar Çarşısı Civarı

Geceleri Kazancılar Çarşısı Civarı

12-Adana’ya Ne Zaman Gitmeli ?

“Yaz hariç her mevsim gelin.” diyor Adana halkı. “Öyle sıcak olur ki, bırak gezmeyi, sokağa bile çıkamazsın evlat !” dediler. E bir Fethiye’li olarak, hak verdim doğrusu. Tahmin ediyorum o yaz sıcaklarını. Nefes alamaz, soluk soluğa kalır “Başlarım gezmene.” diye söyletir adamı. O yüzden yaz hariç her mevsim demekle beraber, en ideal mevsimin ilkbahar olduğunu ve özellikle Nisan ve Mayıs aylarında şehrin mis gibi portakal koktuğunu son kez hatırlatıyorum. Eğer sonbahar dönemi gelecek olursan, Ekim-Kasım ayları da ideal. Ben Kasım sonu Aralık başı Adana’da idim ve ne yazık ki 12 Aralık “Dünya Rakı Günü” kutlamalarını kaçırdım. Sen denk gelirsen uğra derim.

Bu Yemekler İçin Her Ay Gidilir

Bu Yemekler İçin Her Mevsim Gidilir

13-Adana Seyahati Kaça Mal Olur ?

Yine en sevmediğim mevzuya geldik. Para. Hiç sevmiyorum şunu. Ama napalım. Mecburuz. Neyse. Otel için; 2 kişi 100 TL’ye otel bulabilirsin. Adana’daki otelleri görmek için tıklayınız. Yemekler ise ; Öğün başı 15 TL gibi düşünebilirsin. Ulaşım için ise ; şehir merkezinde konaklarsan hemen hemen heryere yürüyerek ulaşabilirsin. Ama taksi kullanman gereken durum olursa, genellikle 15-20 TL gibi bir ücrete bir çok yere ulaşabilirsin. Yani günde 100 TL gibi bir rakama 1 günlük bir Adana turunu mal edebilirsin.

Odamdan Adana Manzarası

Odamdan Adana Manzarası

14-Adana’ya Kadar Gelmişken Gidilecek Yerler

Misis Mozaik Müzesi : Misis antik kentinten kalan meşhur mozaikler burada bulunuyor.

Misis Köprüsü : Anadolu’nun ilk Roma Köprüsü olarak bilinen Misis Köprüsü, Ceyhan Nehri üzerinden geçiyor.

Anavarza Antik Kenti : Adana’ya 70 km uzaklıkta bulunur. Bu kentin tarihi M.Ö 1.yy’a dayanır. Tarihe düşkün kardeşlerime görmelerini tavsiye ederim. Bu arada, dünyanın en eski eczacılık kitabının yazarı Hekim Dioscurides  Anavarza Antik Kentlidir. Öyle önemli bir şehirdir aslında. Ama kıymetini bilene…

Ayrıca ; 2 saat uzaklıktaki Hatay (Yemekler olağanüstü), 3 saat uzaklıktaki Kapadokya (Dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak kabul edilen Peri Bacaları burada) veya Gaziantep-Kahramanmaraş (Hem yemekler hem tatlılar hem de Zeugma Müzesi muazzam) ve son olarak 1 saat uzaklıktaki Mersin (Sırf tantuni ve Türkiye’nin en uzun sahil bandını görmek için gidilir.) vaktin olursa mutlaka gitmen gereken yerler.

Anavarza

Anavarza

15-Uyarılarım

 • Özellikle yaz aylarında gideceksen, havanın her daim sıcak ve nemli olacağını asla unutma
 • Çok fazla yemek yeyip, kendine ve midene zarar verme. Evet. Yemekler çok güzel. Ama sen de bizim yaptığımız gibi ilk gün kıtlıktan çıkmış gibi yersen sabahı zor edebilirsin.
 • Acı sevmiyorsan, her siparişinden önce acısız olmasını (özellikle şalgam ve kebap) iste
 • Adanalılar çok sıcak kanlı insanlardır. Ama yine de çok çabuk sinirlenirler. O yüzden aman diyeyim.
 • Trafikte dikkatli ol. Aniden sağ şeritten sol şerite kıran sürücülere hazırlıklı ol.
Taş Köprü-Adana

Taş Köprü-Adana

Güzeldir Adana. Hep diyorum ya : Akdeniz başkadır diye. Havası, kokusu, yemekleri, muhabbeti… Keyiflidir. Önce güzel bir yemek yenir. Sonra sokaklarında kaybolunur. Seyhan nehrinde nefes alınır. Akşam güzel bir kafede oturup muhabbet edilir. Yemek güzeldir de, muhabbet başkadır…

Muhabbet edip keyif yapacağınız, yemeklere doyup sohbetle meşk edeceğiniz güzel bir Adana seyahati dilerim…

Deniz Pehlivan…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap