Yunan Adaları Vizesi ile İlgili Tüm Soruların Cevapları

Yunan adaları ile ilgili ne biliyorsam anlatayım demiştim. Sıra geldi Yunan Adaları vizesi (Yunanistan kapı vizesi) yazıma. Kendimce ve de dilim döndüğünce, size hem Schengen vizesi (Şengen vizesi) sürecini hem de Yunanistan vizesi sürecini, farklarını, masraflarını ve gerekli dökümanlarını anlatacağım. Özellikle aklımızdaki “Yahu Yunanistan vize istiyor mu ?” sorusunu da adım adım anlatmış olalım.

fly insta malta banner
fly insta malta banner

Yunanistan, sanırım bizlerin en çok tercih ettiği ilk 3 ülkeden birisi olarak biliniyor. Ekonomik krizin boy gösterdiği Yunanistan, son zamanlarda binlerce turistin akın ettiği bir ülke oldu. Neden ?

Yunanistan’da erken rezervasyon yaparak gayet uygun oteller bulabilirsiniz. Yunanistan Otelleri linkinden detayları inceleyebilirsiniz

Çünkü krizle beraber ülkedeki fiyatlar ciddi oranda düştü. İşte daha çok turist, özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye gelsinler diye, Yunanistan hükümeti Yunanistan adaları vizesi (Yunan adaları kapıda vize uygulaması) olarak bilinen Yunanistan kapı vizesini yarattı.

Peki Yunanistan kapı vizesi nasıl işliyor ? Anlatayım. Hem de soru-cevap şeklinde bildiğim ne varsa…

1. Yunan adaları vizesiz mi ?

Vizesiz Yunan adaları hangileriYunanistan’a vizesiz gidilir mi ? ” diye soranlara : Böyle bir şey söz konusu değil. Herkesin aklında “Yunan adalar için vize gerekli mi yahu ?” diye soruları oluşmaya başladı.

yunan_adalari_vizesi

Sakız Adası : Elinde beach

Cevabı : Evet. Tabi ki gerekli. Ama bu vize 2 farklı olabiliyor. Bizim sandığımız Vizesiz Yunanistan seyahati, aslında kapı vizesi olan ki zaten onun için de vizeye başvurmak gerekiyor. Ayrıca, o da belli başlı Yunan adaları için geçerli. Zaten aşağıda anlatacağım.

2. Yunanistan vizesi nedir ?

He bir de şu soru vardı. Onu da cevaplayayım. Öncelikle şunu söyleyeyim : Böyle bir tanım yok. Ya Schengen vizesi vardır ya da Yunanistan kapı vizesi.

yunanistan_santorini

Yunan adaları vizesi süreci

Masraf olarak hemen hemen yakındır. Ama zahmet olarak Schengen Vizesi (Şengen vizesi) daha zahmetlidir. Tabi seçim yine sizin.

3. Yunanistan kapı vizesi nedir ?

Aslında bu bir “Yunanistan kapıda vize uygulama programı” olarak bilinir. Bir çok ülkede benzer uygulama olabilir. Ama Yunanistan kapı vizesi; Türkiye Cumhuriyeti, Belarus, Ukrayna ve Rusya vatandaşlarına özgü bir uygulamadır.

yunanistan

Yunan Adaları turu. Yunan adaları vizesi alarak 6 adayı gezebilirsiniz. Ama Santorini’ye gidemezsiniz.

Özellikle “Yunan adalarına nasıl gidilir ? ” diye soranlara şunu belirteyim : Eğer Yunanistan kapı vizesi ile Yunanistan’a gidecekseniz, sadece deniz yolu ile bu programdan yararlanabilirsiniz ve yalnızca 6 adaya gidebilirsiniz.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

4. Schengen vizesinden ne farkı var ?

” Yunanistan kapı vizesi schengen yerine geçer mi  ?” diye soranlara : Geçmez. Tamamen farklı vizeler. Ama aslında 2 temel fark var. İlki: Schengen ile tüm üye ülkelere gidebilirsiniz.

sakiz_adasi_koyleri

Sakız Adası Köyleri : Sokaklar bu kadar sevimli işte

Ama Yunanistan kapı vizesi ile, sadece aşağıda sayacağım 6 adaya gidebilirsiniz. Diğer farkı ise, Yunanistan vizesi için gerekli evraklar, Schengen’e göre daha azdır. Schengen vizesi için gerekli evraklar daha fazladır. Ücret olarak ise; Schengen vize ücreti ile hemen hemen aynıdır. (Ya da yakın diyelim.)

5. Yunanistan kapı vizesi nasıl alınır ?

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Yunan Adaları vizesi almak için, aşağıda sayacağım tüm evrakları toplayacaksınız. Sonra ise, Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu 6 adaya gidebileceğiniz şehirlerde bulunan turizm acentelerine gideceksiniz.

yunan_adalari

Yunan Adaları vizesi almak çok kolay. Sakız Adası: Pirgi köyü

Seyahat tarihinizden 2-3 gün önce bu evrakları teslim edeceksiniz. Hepsi bu. (Yunanistan günübirlik vize ücreti masrafları açısından, Schengen kadar maaliyetlidir.)

6. Yunan Adaları vizesi ne kadar ?

Yunan adaları vize ücretleri genellikle 55-100 Euro arasında olur. Aracı firmaya göre masraflar değişir. Schengen vizesi ücreti kadar maaliyeti vardır.

sakiz_adasi_turu

Sakız Adası sahilleri

7. Yunan Adaları kapı vizesi evrakları neler ?

Yunanistan vize evrakları, aşağıda anlatacağım Schengen vize evraklarına göre çok daha azdır. Ama özetle :

yunan_adalari

Kalamoti Köyü : Sakız Adası Yunan Adaları vizesi alınarak gidilebiliyor.

 • En az 6 ay geçerli pasaport ( Özellikle “Yunan adaları için pasaport gerekli mi ? ” diye soranlar: Pasaport nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz. )
 • Otel rezervasyonları. (Onaylı olmasını isteyebilirler. Yurtdışı Konaklama Siteleri‘nden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Eğer Yunan adaları turunuzu günübirlik yapacaksanız rezervasyon istemiyorlar.)
 • 2 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf. (Mutlaka arka fon beyaz olsun)
 • Yunanistan vize başvuru formu (Başvuru yapacağınız firmadan alabilirsiniz.)
 • Gidiş-dönüş gemi/feribot biletleri
 • Banka hesap cüzdanı veya bankadan imzalı/kaşeli onaylı hesap dökümü
 • Harç ve masraf ödemeleri (Vize ve masraflar/aracı firma. Yunan adaları vize 2016 ücreti : Genelde 55-100 Euro oluyor.)
 • Yolcu beyanı

Yunan adaları vizesi için gerekli evraklar olarak listelenebilir. Bunlar, Yunan adaları kapı vizesi 2016 evraklarıdır. Ama her yıl değişebilir. O yüzden gitmeden önce mutlaka aracı firmaların sitelerinden kontrol edin.

Ayrıca, eğer ki Yunanistan’da ve adalarda gezerken, araba kiralayarak gezecekseniz, mutlaka Şu Linkten aracınızı kiralamanızı öneririm. Bir çok araç, ücretsiz iade edilebiliyor ve binlerce aracı tek bir sitede inceleyebiliyorsunuz.

Hatta mutlaka Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır yazımdan detayları bir oku derim. Orada daha ayrıntılı anlattım.

8. Yunan Adaları’nda kaç gün kalabilirim ?

Maksimum 15 gün. Eğer daha uzun kalacaksanız, Schengen vizesine başvurun.

9. Yunan Adaları vizesi her zaman alınabilir mi ?

yunan - adaları

Mikonos

Çok ama çok önemli bir husus : Sadece 1 Haziran-30 Ekim tarihleri arasında uygulanabiliyor. Yani kışın Yunanistan’a gitmek isterseniz, mecburen Schengen vizesi almanız gerekecek. O yüzden Yunan adaları vizesi almadan önce buna mutlaka dikkat edin.

10. Yunan Adaları vizesi hangi adalarda geçerli ?

Yunan adaları vizesi hangi adalarda geçerli : Sakız adası, Kos, Samos, Midilli, Meis ve Rodos adalarına gidebilirsiniz. Ama diğer adalar ile ilgili de bilgi sahibi olmak istereniz ; Kapsamlı Yunanistan Gezi Rehberi yazıma ve

atina - yunan - adaları

Atina

11. Yunan Adaları Kapı Vizesi kaç günde çıkar ?

Yunanistan vize işlemleri öyle çok uzun sürmüyor. Bunu 2 kez Yunanistan Schengen vizesi almış birisi olarak söylüyorum.

atina yunanistan

Atina. Yunan Adaları vizesi geçerli değildir. Yunanistan Schengen vizesi almalı.

Tamamen yoğunluk ve aracı firmanın durumuna göre değişmekle beraber, ortalama 4 iş günü içerisinde Yunan adaları vizesi çıkıyor.

12. Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti damgası olanlar ? 

Asla Yunan adaları vizesi başvurusu yapmayın. Red alırsınız. Çok gitmek istiyorsanız, yeni bir pasaport alıp, onunla Yunanistan kapı vizesi başvurusu yapın derim.

13. Hangi şehirlerden Yunan Adaları’na geçilebilir ?

yunanistan_harita

Yunanistan’da Gezilecek Yerler ve Yunan Adaları

Yunan adaları vizesi geçerli olan Yunan adaları :

Rodos Adası : Fethiye ve Marmaris’den
Kos : Bodrum’dan
Sakız Adası : Çeşme’den
Meis : Kaş’tan
Samos : Kuşadası’ndan
Midilli : Ayvalık’tan

Vizesiz Yunan adaları olarak bilinen bu 6 ada, aslında dediğim gibi Yunanistan kapı vizesi alarak gidilebilen adalar. Özellikler Erturklines firması bir çok konuda yardımcı oluyor. Biz Sakız adasına Erturklines ile geçmiştik.

“Şu ana kadar, Yunan adaları  kapı vizesini anlattım (Sanırım farkı net bir şekilde anlattım. Sadece yukarıda saydığım 6 adaya, Schengen ile uğraşmayacaksanız kapı vizesine başvurun). Şimdi ise Yunanistan Schengen vizesini anlatıcam.”

14. Yunanistan Schengen Vizesi nedir ?

Yunan adaları için schengen vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Aslında, bildiğiniz Schengen vizesi (Schengen vizesi Yunanistan veya İtalya farketmez. Hepsi hemen hemen aynıdır. Ama genelde vizeyi aldığınız ülkeden ilk giriş yapılması istenir.)

sakiz_adasi_yunan_adalari

Yunan Adaları’ndan Sakız Adası

Diyelim ki, Yunanistan kapı vizesine o kadar para vermek yerine (Yunanistan vize ücreti 60-100 Euro civarında olabiliyor), biraz daha uğraşıp Yunanistan Schengen vizesi (Schengen vize ücreti, masraf olarak hemen hemen aynı olacaktır.) almak istiyorsunuz. O  halde şöyle bir süreci özetleyelim diyorum :

15. Yunanistan Schengen Vizesi evrakları nelerdir ?

Özellikle Schengen vizesi alanların en çok sordukları soru :  “Yunanistan turist vizesi nasıl alınır ? Yunanistan turistik vize evrakları nelerdir ”  : Yunanistan Konsolosluğu‘ndan alınmak üzere ve aracı firmadan başvurulmak üzere Schengen vizesi başvuru evrakları :

sakiz_adasi_yunanistan

Schengen Vizesi almadan da gidilen ada : Sakız adası

 • En az 6 ay geçerli bir pasaport (En az 2 sayfası boş olacak)
 • Pasaportunuzun ilk sayfası ve son sayfasının fotokopileri
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Gideceğiniz ülkeye göre değişir)
 • Otel ve uçak rezervasyonlarınızın fotokopileri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap cüzdanınız (Kalacağınız gün sayısı boyunca günlük 50-70 euro civarında olsa yeterli)
 • Varsa üzerinize kayıtlı olan tapular,araç ruhsatlarının fotokopileri
 • Schengen vizesi başvuru formu (Konsolosluk veya onların aracı kurumlarının websitesinde bulunur.)
 • Dilekçe (Uzun kalacaksanız eğer : Yunanistan Konsolosluğu ‘na dilekçe hazırlayın.)

Yunanistan’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Çalışanlar için gereken evraklar ;

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış olan seyahatinize ilişkin dilekçe
 • Şirket imza sirküleri
 • Faaliyet Belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Sigortalı işe giriş bildirgesi
 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • Yunanistan turist vizesi ücreti (Başvuru ücreti ve hizmet bedeli ile berabe 280-290 TL civarı. Gitmeden önce arayıp sorabilirsiniz.)

Bunlar genel hatlar ile Yunanistan vizesi başvuru süreci için gerekli evraklar. Zaten ayrıntılı bir şekilde Schengen Vizesi Nasıl alınır yazımda anlattım. Oradan tüm detaylı süreci görebilirsiniz. (Ev hanımları için ayrı, öğrenciler için ayrı Schengen başvuru süreci şeklinde.)

16. Yunanistan Schengen vizesi aracı firması hangisi ?

Evrakları hazırladık. Artık sıra geldi, vize başvurusunu yapmaya. Aşağıda söylediğim firmaların internet sitelerinden veya telefon ile arayarak randevu almanız gerekecek. Tamamladığınız evrakları, randevu aldığınız günde, ilgili firmanın ofisine teslim edeceksiniz. Bu firmalar :

Yunan_adalari

Yunan Adaları turu. Yunan adaları vizesi alarak 6 adayı gezebilirsiniz.

Kosmosvize firması veya VFS Global  (Yunan adaları vize işlemleri için adresiniz), Yunanistan Schengen vizesi başvurusu için gideceğiniz adres olacak. Bildiğim kadarı ile Yunan Konsolosluğu İstanbul adresine bakan arkadaşlar, kapıdan döndürülebiliyormuş. Direkt, bu aracı firmaya yönlendiriliyorlarmış. O yüzden Yunan Konsolosluğu randevu işlemleri ile uğraşmayın. Direkt bu aracı firmalar ile irtibat kurun.

sakiz_adasi_yunan

Sakız Adası : Yunan Adaları

Eğer Yunanistan Konlosluğu’na ulaşmak isterseniz : Yunan konsolosluğu telefon numarası : +90-232-464-3160. Yunan konoslosluğu vize başvuru formu, Yunan konsolosluğu dilekçe örneği ve ücret bilgileri için konsolosluğu aramanıza gerek yok. Zaten aracı firmalar var. Ayrıca son 5 yıl içerisinde parmak izi vermemişseniz, tekrardan parmak izi alıyorlar. Haberiniz olsun.

17. Yunanistan transit vizesi nasıl alınır ?

Şimdi. Yunan adaları vizesi ve Schengen vizesi sürecini anlatmış olduk. Peki ya transit vize durumları ? Hadi onu da aradan çıkaralım.

santorini - yunan - adaları

Santorini- Yunanistan

Aslında bunu ” Aktarmalı uçuş nasıl yapılır ? ” yazımda anlatmıştım. Özellikle transit vize almak zorunda olan arkadaşlar için bildiklerimi özetlemiştim. Eğer Yunanistan ve diğer ülkelerden aktarmalı bir uçuşunuz olacaksa, lütfen o yazıma bir göz gezdirin. Yardımcı olacaktır.

18. Vize istemeyen ülkelere gideyim diyenlere !

Zaten yeşil pasaport sahipleri, yukarıda saydığım bütün uygulamara uzaklar. Neden ? Çünkü Yunanistan, yeşil pasaport sahipleri için vizesiz bir ülke. Yunanistan turist vize ile uğraşmak istemeyen, prosedürüymüş, heyecanıymış çekmek istemeyenlere, ki sonuna kadar haklısınız, bir kaç öneriden bahsedeyim.

Bu yıl gideceğim 35’den fazla ülkeyi Instagram hesabımda paylaşacağım. Takip etmek için tıklayınız

Sırbistan-Belgrad

Sırbistan-Belgrad : Schengen’e dahil olmayan ülkelerden

Avrupa’da vizesiz tam 11 ülke var. Bu ülkelere, sadece uçak biletinizi ve otel rezervasyonunuzu yaptırarak gidebilirsiniz. Avrupa’da vize istemeyen ülkeler yazımdan bakabilirsiniz.

Otel bulma konusunda “Şu Linkikullanmanızı öneririm.

Sanırım hem Yunan adaları vizesi (Yunanistan kapı vizesi ) hem de “Schengen vizesi nasıl alınır ?” diyenler için Schengen vizesi sürecini özetlemeyi becerebilmişimdir. Sonuçta neyi öğrendik : “Yunan adaları vize istiyor mu ? Yunan adaları vize gerekiyor mu ? ” diye soranlar için Vizesiz Yunanistan seyahati diye bir şey yokmuş. Yine vize varmış ama alması daha kolaymış. Peki değer mi ?

Yunanistan Gezisi Yapacak ve Rota Çıkaracaksanız Şu Yazılarıma Göz Atınız.
1.Yunanistan Gezi Rehberi
2.Santorini Gezi Rehberi
3.Mikonos Gezi Rehberi
4.Atina Gezi Rehberi

Bu tamamen size kalmış. Sonuçta Yunan adaları vizesi almak çok zor bir süreç değil. Ama bütçe olarak düşününce, tabi ki çok karlı olduğunu söyleyemem. Ama hem kolaylık olsun hem de evrak toplam süreçleri ile uğraşmamak olsun daha kolay olduğu aşikar. Söyleyeceğim tek şey :

Yunanistan’da erken rezervasyon yaparak gayet uygun oteller bulabilirsiniz. Yunanistan Otelleri linkinden detayları inceleyebilirsiniz

Şimdiden keyifli seyahatler. Umarım tüm Yunanistan gezi önerileri yazılarım sizlere yardımcı olmuştur. Aşağıya mail adresinizi bırakmayı unutmayın. Her hafta böyle yazıları yazdıktan sonra, sizlere mail atarak haberdar ediyorum. Sevgiler…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

52 Yorum

 1. H.Rüştü Eroğlu
  • Deniz Pehlivan
 2. Kübra
  • Deniz Pehlivan
 3. Sample
  • Deniz Pehlivan
 4. Mert
  • Deniz Pehlivan
 5. Zeynep
  • Deniz Pehlivan
 6. Filiz aktaş
  • Deniz Pehlivan
   • Filiz aktaş
 7. Zühal Temiz
  • Deniz Pehlivan
  • serdar özkurt
 8. Feyyaz
  • Deniz Pehlivan
 9. Suzan
 10. Ismail
  • Deniz Pehlivan
 11. serdar özkurt
 12. özge
  • Deniz Pehlivan
 13. Ece
  • Deniz Pehlivan
 14. Funda
 15. Semra
  • Deniz Pehlivan
 16. Melike
  • Deniz Pehlivan
 17. Mahka
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
   • Alper
 18. EsraBetül
  • Deniz Pehlivan
 19. taylan
  • Deniz Pehlivan
   • elif
    • Deniz Pehlivan
 20. Vahit Yıldız
 21. GOKHAN
 22. GOKHAN
  • Deniz Pehlivan
 23. Mehmet
 24. UMUT
 25. Beyza

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.