Selanik Gezilecek Yerler +15 Öneri

Selanik, Yunanistan’da çok ama çok sevdiğim sevimli bir şehir oldu. Tarihi sokakları, enfes Yunanistan yemekleri, eğlenceli Selanik gece hayatı, keyifli Yunanistan sahilleri sayesinde harika bir Selanik Turu yaptım. Sizler de bu güzellikleri yaşayın diye, dilim döndüğünce hem Selanik gezisi önerileri vereceğim, hem de Selanik hakkında bildiğim ne varsa tek tek anlatacağım.

Selanik’e Başlangıç

Geçen yılın soğuk bir Mart ayıydı ve 7 günlük bir  Selanik Gezisi için ben çoktan yola koyulmuştum bile..

Önce İzmir’den İstanbul’a, daha sonrasında da İstanbul’dan Selanik’e uzanan, yol üstünde bir çok şirin Yunan şehirlerinden geçtiğim toplamda 10 saat süren bir otobüs yolculuğunun ardından nihayet artık Selanik’teydim..

selanik-gezilecek-yerler-sahil2

Selanik Gezi Rehberi : Beyaz Kule Selanik

Her ne kadar bir Avrupa Birliği programı vesilesiyle Selanik’te bulunmuş olsam da, genel olarak Yunanistan’ın bendeki yeri hep apayrı oldu. Her yeni yolculuk, yeni bir başlangıç değil midir ya zaten? Ve yine öyle de oldu… Yolda olmak ne güzel !

Selanik Hakkında

Selanik nerede ? Selanik hangi ülkede ? sorusunu sorabileceğinizi tahmin ediyorum : Selanik hakkında bilgi verecek olursak; Selanik , Yunanistan’ın başkenti Atina’dan sonra gelen ikinci büyük şehri.

Doğu Makedonya bölgesinin başkenti olarak da bilinen Selanik, tarih sahnesinde de önemli bir konuma sahiptir. Neden diyecek olursanız eğer, gelin kısaca bu mavi beyaz ülkenin kültür başkentinin tarihine kısaca birlikte bir göz atalım.

Aslında Selanik’in bilinen tarihi 2 bin yıldan uzun bir zamanı kapsıyor. Selanik, Romalılar döneminde önemli bir metropolis, Bizans döneminde ise imparatorluğun en zengin ve en önemli ikinci şehri olmuş. Ancak, Osmanlı zamanında da büyük önem teşkil ettiğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

selanik nerede haritası

Selanik nerede haritası bu şekilde.

Selanik’te gezerken, çokça Roma, Osmanlı ve Yahudi yapıtlarına rastlayabilirsiniz. Festivalleri, hareketli yaşam tarzı ve sanat faaliyetleri sayesinde Selanik, Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak belirtiliyor.

Peki nereden geliyor bu Selanik ismi?

Selanik adını, Yunanca’da Thessalos ve Niki kelimelerinin birleşmesinden doğan “Thessaloniki” kelimesinden almaktadır. Thessalian Zaferi anlamına da geldiği söylenir. Makedon prensesi ve aynı zamanda hepimizin de adını sıkça duyduğu Büyük İskender’in kız kardeşi “Thessalonike” den aldığı da biliniyor.

Selanik nerede yazımdan detayları okuyabilirsiniz.

Dönemin Kralı Filip, kızının Thessaly’de alınan büyük zafer gününde doğması üzerine, adının Thessalonike olarak adlandırılmasını buyurmuş. Modern Yunanca’da şehir Θεσσαλονίκη (Thessaloniki) olarak adlandırılmakta, ancak siz Selanik’te gezerken, kulağınızda sıkça “Salonica” kelimesini duyacaksınız. Zira gündelik yaşamda Yunanlılar “Salonika” olarak telaffuz ediyorlar.

Selanik-Yunanistan Gezi Rehberi

“Orada görülecek pek bir şey yok, bir kaç saatinizi ayırın yeter.” Bu cümleyi Selanik için bugüne kadar çokça işitmiş olabilirsiniz.

İşte Selanik’te bu cümle ile dedikodusu çıkan şehirlerden birisi. Ancak şimdiye kadar duyduklarınızı bir kenara bırakın ve arkanıza yaslanın!

Çünkü çok ama çok kapsamlı Selanik turu rehberi hazırlayacağım. Bakalım Selanik’te görecek, eğlenecek, tadacak bir şey var mıymış, yoksa yok muymuş !

Biraz sonra okuyacağınız bu yazı, unutulmaz bir Selanik seyahatinin tüm detaylarını; yeme, içme, gezme, tozma ve alışveriş imkanları hakkında sizleri bilgilendirecek.

Şimdi lütfen kemerlerinizi bağlayın, koltuklarınızı dik pozisyona getirin ve bir bardak kahvenizi ya da çayınızı alıp keyifle okumaya başlayın. Selanik seyahati başlıyoooor!

selanik-gezilecek-yerler-sahil

Selanik Gezilecek Yerler ve Selanik sahili

Evet. Selanik küçük bir şehir. Evet yer yer İzmir’i bayağı bir andırıyor. Bir sahili var ki özellikle … (Daha önce İzmir’e gitmiş olan ya da İzmirliler çok iyi bilir.. İzmir Alsancak’taki Kordon ne ise, Selanik’in de sahil boyu da aynısı.

Resmi dili Yunanca olan ülkede, ingilizce bilen kişi sayısı da oldukça fazla.

Bu arada, Yunanistan Para Birimi hakkında da konuşalım : 1981 yılında Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ne dahil olmasıyla birlikte, ülkede kullanılan para birimi Euro olmuş.

Euro, her ne kadar ülkemize göre oldukça değerli olsa da, Yunanistan’da fiyatlar öyle aşırı pahalı değil. En azından, İskandinav ülkelerine nazaran.

selanik-gezilecek-yerler-aristo

Selanik Gezilecek Yerler başında Aristoteles Meydanı geliyor

Ayrıca, en çok sorulan sorulardan biri de sanırım şüphesiz; “Ya bu Yunanlılar dedikleri gibi Türkler’e karşı gerçekten de sıcakkanlı mı davranıyorlar?” sorusudur.

Evet öyleler, en azından ben bugüne kadar sıkça seyahat ettiğim Selanik ve Atina’da, Türk olduğumu her söylediğimde hiçbir olumsuz tepkiyle karşılaşmadım.

Aksine hep güler yüzlü Yunanlılar ile karşılaştım. Ayrıca merak etmeyin, gerçekten de samimi insanlar bu Yunanlılar.

Selanik için vize gerekiyor mu ?

Evet. Yunanistan’a seyahat etmek istediğinizde, Yunanistan bir Avrupa Birliği üye ülkesi olduğundan ötürü geçerli bir Schengen vizesine ya da yeşil pasaporta (Hususi Damgalı Pasaport) sahip olmanız gerekiyor.

Yeşil pasaport sahipleri, Yunanistan’a yapacakları seyahatleri süresince vizeden muaf oluyorlar ve 90 güne kadar Yunanistan’da kalabiliyorlar.

Schengen vizesi hakkında detaylı bilgi için Schengen vizesi nedir yazısına bakabilir, aradığınız tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Selanik’e Nasıl Gidilir?

Hafta sonu Yunanistan turları ile Selanik seyahatinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi, Türkiye’den Selanik’e karayolu veya havayolu alternatifleri ile de ulaşabilirsiniz.

Merak etmeyin. Ben şimdi sizlere, Selanik’e çıkan tüm yolları tek tek, saatlerine kadar aktaracağım.

Karayolu ile Selanik’e Ulaşım; İstanbul Selanik otobüs yolculuğu yapmak istediğinizde, iki tane otobüs firması alternatifiniz var. Bunlar; Metro ve Alpar Turizm.

 • Genelde akşam 21:00 -22:00 saatlerinde hareket ediyorlar ve İstanbul Selanik arası ulaşım yaklaşık 10 saat sürüyor.
 • Selanik otobüs bileti fiyatlarını sizler için sıralayacak olursak;

Metro Turizm: İstanbul – Selanik Arası Tek Yön: 30 euro
Alpar Turizm: İstanbul – Selanik arası Tek Yön: 35 € – Gidiş Dönüş: 60 €

selanik-ulasim-sinir

Selanik Gezi Rehberi: Kipi Yunanistan – Türkiye Sınırı

Kendi şahsi aracınız ile, Yunanistan’a karayolu ile yolculuk yapmak isterseniz eğer; bilin ki, Selanik’e kendi özel aracınız ile de gidebilirsiniz. Gerek otobüs gerekse şahsi ulaşımlarınızda Edirne İpsala Sınır Kapısı’nı kullanıyorsunuz.

Önce Türk sınır polisi tarafından pasaport ve gümrük işlemleriniz yapılıyor, hemen ardından Yunan sınırına geldiğinizde kısa süren bir pasaport kontrolünün ardından “Yunanistan’a Hoşgeldiniz” yazısı tüm samimiyeti ile sizi karşılıyor.

Selanik’e karayolu kullanarak gitmeyi tercih ettiğinizde yol boyunca sizi, birbirinden güzel diğer Yunanistan şehirleri karşılıyor.

Bunlar, Dedeağaç, İskeçe ve Gümülcine. (Bu şehirlerin şimdilik sadece ismini yazmakla yetiniyorum, kim bilir belki daha sonra onlarla da ilgili ayrıntılı bir yazı gelebilir. )

selanik-ulasim-havalimani

Selanik Havaalanı Ulaşımı da tercih edilebilir

Havayolu ile Selanik’e Ulaşım; İstanbul’dan haftanın her günü günde 2 kere tarifeli olarak sabah ve akşam olmak üzere Türk Hava Yolları Selanik’e direkt uçuş gerçekleştiriyor. İstanbul Selanik Uçak yolculuğu yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor.

Ayrıca Yunanistan’ın Ulusal Havayolları olan Aegean Airlines’te her gün Atina aktarmalı olarak Selanik seferlerini gerçekleştiriyor.

(Eğer bir gün THY’nin sabah uçağıyla Selanik’e giderseniz, Boarding ekranında sefer numarasına özellikle dikkat etmenizi öneriyorum. Zira “TK 1881” olarak sefer numarasını göreceksiniz.) Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te doğmuş olmasından dolayı THY’nin bu anlamlı jesti yüzünüzdeki bir tebessüme sebep olabiliyor.)

selanik-ulasim-1881

THY’nin TK 1881 İstanbul – Selanik seferinden bir kare

Selanik’te Ulaşım:

Selanik’e Havalimanından ulaşım : Selanik’e geldiğinizde kullanmanız gereken havalimanı “Selanik – Makedonya Havalimanı (SKG)“ olacak. Selanik Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Havalimanına gelişte ve Havalimanı’ndan şehir merkezine gidişlerde 78, 78A ve 78N otobüsleri var. Tam bilet ücreti 0.90 € olan otobüsler Monastiriou Caddesi’ndeki merkez tren istasyonuna ve Giannitson Caddesi’ndeki Macedonia InterCity Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne (KTEL) gidiyor.

Bu otobüsler için biletlerinizi, havalimanı gelen yolcu çıkışından çıktıktan sonra hemen karşınızda göreceğiniz minik gişelerden temin edebiliyorsunuz.

78A otobüsünün son durağı A.S. IKEA. 78N gece çalışıyor ve InterCity Otobüs Terminaline kadar gidiyor.

selanik gezilecek yerler haritası

Selanik gezilecek yerler haritası

Selanik içinde, Beyaz Kule’nin hemen karşısındaki cadde üzerinde otobüs durağını göreceksiniz.

Bu otobüs durağından yukarıda belirttiğim otobüslerden herhangi birini kullanarak havalimanına ulaşabilir ya da havalimanından şehir merkezine gelirken bu durakta inerek Selanik şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım: Selanik’te metro hattı bulunmuyor. Zaten Selanik ufak bir şehir ve yürüyerek hemen her yerine ulaşabiliyorsunuz. Ben öyle yaptım.

selanik-ulasim-otobus

Selanik’te Ulaşım / Şehir içi Otobüsleri bu şekilde

Otobüs: Ama yok arkadaş, ben yürümeyi sevmiyorum yürüme bana ters derseniz de, otobüs tabi ki var. Bu otobüslerde öğrenciler için fiyat; 0.60 € iken, tam bilet ücreti 0.80 €. Ancak bu ücret sadece tek yön için.

“Bununla ne uğraşacağım yahu, yok mu tek bir bilet alayım. 24 saat boyunca gezeyim.” derseniz de, o da var. 4 € karşılığında alacağınız bu biletle, 24 saat boyunca tüm otobüsleri kullanabiliyorsunuz.

Bu biletleri durakların etrafında bulunan minik bakkal tarzı yerlerden satın alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra otobüslerin içinde de bilet makinaları var.

Bindiğinizde bu makinalardan da bilet alabilirsiniz ancak aldığınız biletleri araç içindeki makinalara mutlaka okutmanız gerekiyor yoksa aksi bir kontrol durumu halinde bilet tutarının 70 katı kadar ceza ödemeniz gerekebilir. Sonra vay efendim neden bunu bize söylemedin demeyin, aman…

Bu arada; 8-12-31 numaralı otobüslerle Selanik Merkez Otobüs Terminali olan “KTEL MACEDONIA” ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu otobüslere bindiğinizde sizi merkez terminalin önünde indiriyor ya da merkez tren istasyonundan alıp, Selanik Merkez Otobüs Terminali‘ne götürüyorlar.

Tren: Yine, 2-3-10-14 numaralı otobüsleri kullanarak merkez tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. (Selanik şehir ulaşımında tren kullanılmıyor. Ancak Interrail seyahatinize Selanik’ten başlayabilirsiniz. Bununla ilgili yazımıza da interrail nedir linkinden ulaşabilirsiniz. İnterrail konusunda, Deniz’in yazmış olduğu 10’dan fazla yazıyı o linkten okuyabilirsiniz. )

Selanik’te ne yenir-içilir?

Selanik yeme içme alternatifleri nelerdir ? Selanik restoranlarından en iyileri hangileridir ? 

Gelelim en önemli konuya. En meşhur Yunan Yemekleri nelerdir ? İçkileri nasıl? Rakı mı yoksa Ouzo mu ? Selanik’in en çok neyi meşhur ?

Selanik yeme içme konusunda kesinlikle kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir şehir. İsimleri farklı olsa da lezzetlerin büyük bölümü bizdekinin birebir aynısı. Hatta öyle ki isimleri bile benziyor..

selanik-yeme-icme-psito

Selanik Yeme İçme / Selanik Yemekleri / Psito

Genel olarak kültürlerimizin olduğu kadar, damak tadımızın da birbirine yakın olduğunu size söyleyebilirim. Tzatziki (Cacık), Mousakas (Musakka), Gyros (Döner) saydıklarım bunların sadece bir kısmı.

Baklava konusunda, iki ülke arasındaki tatlı-sert atışmadan hiç bahsetmeyeceğim. Selanik’e gelip de, özellikle bir et yemeği olan Psito’yu tatmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Psito; fırında pişmiş dana etinin, patates kızartması veya püresi ile servis edilmiş hali ve oldukça da meşhur bir Yunan yemeği.

Bunun yanı sıra Ege’ye kıyısı olmasından ötürü, Yunanlılar’ın deniz ürünlerine olan aşkları da göz ardı edilemeyecek bir boyutta.

Hepimizin bildiği ve severek yediği Kalamar’a Yunanlılar “Kalamari” adını veriyor ve bunu ana yemeklerinin yanında meze olarak servis ediyorlar.

Diğer deniz ürünleri gibi, denizden masanıza taze taze servis edilen bir diğer lezzet ise “Sardales” yani bildiğimiz bizim Sardalya. Gerek kızartılmış olarak, gerek ızgara ya da salamura olarak servis ediliyor.

selanik'te ne yenir

Selanik Yeme İçme rehberi ve Selanik Yemekleri: meşhur Kalamari

İçecek olarak; Yunanistan’ın her şehrinde olduğu gibi Selanik’te de “Ouzo” (Uzo) tüketiliyor. Ben size “Barbayanni” markasını öneriyorum.

Barbayanni Yunanistan’ın Midilli adasında üretiliyor ve tüm ülkeye dağıtımı gerçekleşiyor. (Bunun yanı sıra Democritos markası da var ancak o çok yumuşak bir içime sahip, o yüzden önermiyorum. Fakat tercih yine de sizin tabi ki.)

Uzo da neyin nesi ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Uzo bizim rakının Yunan versiyonu. Tek fark, çoğunluk olarak su katılmadan sek olarak tüketilmesi, ancak ben bazı Yunanlıların az da olsa su katıp içtiklerine de şahit oldum.

Bunun yanında yine yaygın bir şekilde “Mythos” marka biraları yerel halkın sofralarında veya ellerinde görebilirsiniz.

selanik-yeme-icme-ouzo

Selanik Yeme İçme / Selanik Yerel İçkisi / Ouzo

Yunanistan denilince akla sadece alkollü içecekler de gelmemeli diye düşünüyorum, zira ülkenin su götürmez bir soğuk kahve kültürü var ki, ben de kendisinin hastasıyım.

Neden mi bahsediyorum? Tabi ki de “Frappe” den! Ya da bir diğer adıyla “Fredo Cappuchino” ! Genci, yaşlısı, evlisi, bekarı herkesin elinde frappe görebilirsiniz bu şehirde.

“Bildiğimiz soğuk kahve yahu, neden bu kadar abartıyorsun ?” demeyin. Gerçekten Yunanlılar bunu çok farklı yapıyor. Ne dediğimi, içtiğinizde çok iyi anlayacaksınız!

selanik_yeme_icme

Frappe : Selanik’te de çok yaygın

Peki Selanik’te hangi restoranda yemek yenir?

To Elliniko: Beyaz Kule’ye yalnızca 200 mt. mesafede ve Lori Margariti caddesi üzerinde bulunan bu restoran daha içeri ilk girdiğiniz andan itibaren sizi kendine çekiyor. Selanik’te sevilen mekanların başında geliyor ve de porsiyonlarının bol olmasıyla biliniyor.

Selanik’te iki tane Elliniko var. Biri bu bahsettiğim, bir diğeri de deniz kenarında bulunanı. Buraya geldiğinizde özellikle Sardales Salamura, Şarap sosunda pişmiş Ahtapot, Kalamar Tava denemenizi öneriyorum.

selanik-yeme-icme

Selanik Restoranları / Selanik En İyi Taverna / To Elliniko

Ve son olarak tüm bunların yanında, Selanik’e geldiğinizde sofranızdan üzerinde bir dilim Feta peynirinin de olduğu “Greek Salad” ı kesinlikle eksik etmeyin, pişman olursunuz.

Benim favori mekanım burasıydı. To Elliniko’da 4 kişi, mezelerden ve bir kaç çeşit deniz ürünlerinden oluşan bir masaya max. 40 € ödersiniz. (Bu fiyata alkolde dahil) Ki bu fiyat 4 kişi için çok çok uygun.

sakiz_adasi_yunan_adalari

Greek Salad : Selanik yeme içme rehberi önerileri

Palati: Selanik Yemekleri ve Selanik Taverna kültürünün buluşma noktası olan bu restoran, Selanik’in ünlü Ladadika bölgesinde yer alıyor.

Eşsiz Yunan aromalarıyla hazırlanmış Selanik Yemekleri , Yunanistan’ın üzüm bağlarından elde edilen ürünlerle farklı bir uyum içerisinde size sunuluyor.

Her öğle ve akşam, Yunan Halk Müziği canlı olarak size burada eşlik eder. Çok uygun fiyatlarla (2 kişi 20-30 €) bir öğle yemeğinizi, ya da akşam yemeğinizi Palati’de yiyebilirsiniz.

Papillon: Şehir merkezine yakın harika konumu, zevkli dekorasyonu, tecrübeli ve de güleryüzlü personeliyle sizi karşılayan Papillon’da güne güzel bir kahvaltı ile başlayıp, öğle yemeğinde değişik lezzetleri tadıp, eşsiz şarapları eşliğinde akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz. 

yunanistan - birası - mythos

Mythos Biraları

Arkadaşlarınızla birlikte ilginç bir şey yapmak isterseniz de; lezzetli önerileriyle kombine edilmiş şarap tadım gecelerine katılabilir, daha önce hiç denemediğiniz kokteylleri Papillon’da içebilirsiniz.

Bar & Restaurant konseptiyle işletilen bu mekanda, kişi başı 15-20 €‘ya Selanik Yemekleri‘nden oluşan bir masada keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Selanik Otelleri

Selanik’te nerede kalınır? Selanik otel fiyatları nasıldır?

Şimdi sizlere Selanik seyahatinizi planlamadan önce dikkat etmeniz gereken, ilk ve en önemli nokta olan konaklama detaylarından bahsedeceğim.

Selanik seyahatiniz boyunca günlük olarak çok düşük maliyetlerle bir hostel de kalabileceğiniz gibi, orta derece lüks bir hotel’de de kalabilirsiniz. Tamamen tercihi size bırakıyorum.

Aşağıda sizin için Selanik ve çevresinde rahatlıkla kalabileceğiniz konaklama alternatiflerini sıraladım.

Otellerin isimlerine tıklayıp, en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz. Hadi gelin bu detaylara birlikte bir göz atalım;

Aristotelous Meydanı ve Çevresi: Şehrin merkezi ve en bilinen meydanı olan Aristotelous Meydanı çevresinde konaklamak sizin için idealdir.

Bu bölge şehrin en güvenilir ve hareketli yeridir. Bu çevreden bir çok tarihi ve turistik mekanlara yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde deniz kenarında bir meydan olması da sizin için bir avantaj.

Sahil Bölgesi: “Ben keyfime düşkünüm, sabah uyanıp perdelerimi açtığımda karşımda denizi görmek isterim.” diyorsanız eğer, meşhur Beyaz Kule’nin çevresindeki oteller, ferahlığıyla ikinci seçeneğiniz olabilir.

Ladadika Bölgesi: Eğlenceyi severim, vur patlasın çal oynasın. Kalacağım yer de eğlencenin göbeğinde olsun diyenlerdenseniz eğer, Ladadika bölgesi tam da size göre!

Bu bölge Selanik’in barlar sokağı olarak bilinir ve hayat Ladadika her daim canlıdır ! Pişman olmazsınız !

Şimdi sayacağım otellerin linklerine tıklayarak, otelleri inceleyebilirsiniz. Hepsi de, hem konum hem fiyat olarak güzel otellerdir.

Selanik Ucuz Hostel Önerileri:

Rent Rooms: Aristoteles Meydanı’na sadece yürüme mesafesinde bulunan Rent Rooms’da, ister yatakhanelerden herhangi birinde konaklayın, isterseniz de tercihlerinize uygun bir odada kalın!

Rent Rooms’da konaklamanın ücreti ortalama olarak 15€. Ancak tatil vb. özel günlerde bu fiyat 20-25 € civarlarına kadar çıkabiliyor. Bütçenize dost bir konaklama arıyorsanız, burayı tercih edebilirsiniz.

selanik-otelleri-rent-rooms

Selanik’te Nerede Kalınır ? / Selanik Otelleri – Rent Rooms tesisi

Atlantis Hotel: Selanik’in tam merkezinde bulunan bu otel, Ladadika bölgesine yalnızca bir kaç dakikalık yürüme mesafesinde.

Yakın zamanda yenilenmiş olan Atlantis Hotel’in hizmeti de gayet iyi. Yaklaşık 25-30€ gibi bir ücret ödeyerek bu otelde konaklayabilirsiniz.

Little Big House: Uygun fiyatlı yatakhaneleri ile gezginlerin adeta favorisi olan bu hostel, Selanik şehir merkezine 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bu hostelde konaklamak istiyorsanız eğer, geceliği ortalama 15€ gibi bir fiyatla Little Big House sizi bekliyor! Benden söylemesi.

Selanik Orta Bütçeli Otel Önerileri:

Astoria: Selanik’in kalbinde yer alan bu otel, orta düzey bütçenize hitap ediyor. Bu oteli özellikle sevmemin nedenine gelecek olursak; Halkidiki’deki bahçelerinden toplanan ürünleriyle tamamen organik Akdeniz yemekleri servis ediyorlar.

Astoria’da bir gece, iki kişilik bir odada konaklamanın bedeli ise; 70-90 euro arasında değişiyor.

Rotonda Hotel: Selanik Merkez Tren İstasyonu’nun hemen yanında bulunan bu otel, konumundan ötürü en çok tercih edilenler arasında diyebiliriz.

Aristoteles Meydanı’na yürüyerek 15 dakika da ulaşabileceğiniz gibi, otelin hemen yakınında bulunan otobüs duraklarını kullanarak havalimanına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Rotonda’da bir gecelik konaklamanın bedeli; 60-80 Euro

selanik-otelleri-astoria

Selanik’te Nerede Kalınır ? Selanik Otelleri arasında yer alan Astoria

Selanik Yüksek Bütçeli Otel Önerileri:

The Excelsior: The Excelsior, 5 yıldızlı butik bir otel. Ahşap zeminli olarak dekore edilmiş odaları ve lüks hizmetlere sahip bu otel, hem konumu açısından hem de kalitesi açısından tercih edebileceğiniz bir otel aslında.

Ancak bu otelde konaklamak istiyorum, sadede gel dediğinizi duyar gibiyim; Evet, bu otelde konaklamanın gecelik ücreti 100 €.

Makedonia Palace: Uyandığınızda Selanik’in eşsiz deniz manzarasıyla karşılaşmak istiyorsanız, bu otel tam da size göre! Lüks hizmet ve rahat odalarında geceliği 130 € gibi bir fiyata konaklayabiliyorsunuz!

selanik-otelleri-macedonia-palace

Selanik’te Nerede Kalınır ? Selanik Otelleri arasında en meşhurlarından Macedonia Palace

Electra Palace: Veee gelelim benim Selanik’te en ama en sevdiğim otele! Aristoteles Meydanı’nın ortasında, Bizans esintili mimarisiyle meşhur bu otel sizi adeta kendinizden geçiriyor! Terma Körfezi’ne bir de çatı katındaki restorandan bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayrıca unutmadan, bu otelin çatı katı restoranını kullanmanız için otelde konaklamanız gerekmiyor.

Gün içerisinde ya da akşam saatlerinde gün batımına Frappe’niz ile bu eşsiz terasta eşlik edebilirsiniz! Electra’da konaklamanın gecelik fiyatı maalesef ki biraz yüksek..

Gecelik olarak 200 Euro’yu gözden çıkarabilirim diyorsanız eğer, bu otel tam da size uygun!

Selanik’te kişi başı gecelik gecelik 10-20 Euro’ya kalmak isterseniz, Bu Siteden ve listeden bakabilirsiniz.

Selanik’te Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Selanik’te nerede alışveriş yapılır? Selanik’ten hediyelik ne alınır?

Tsimiski – Egnatia – Mitropoleus Caddeleri, alışveriş konusunda en gözde caddeler diyebiliriz.

Hepimizin bildiği en meşhur dünya markaları Tsimiski caddesi üzerinde yer alıyor. Ayrıca Aristoteles Meydanı ve çevresinde bir çok alışveriş mağazası ve cafeler de bulunuyor.

selanik-gezilecek-yerler-tsimiski

Selanik Alışveriş Merkezleri meşhur Tsimiski Caddesi’nde yer alıyor

Biz gelelim asıl konuya, Selanik’ten hediyelik ne alınır?

 • Yunan Kahvesi: Türk kahvemizin birebir aynısı ! Sahiplenme tartışmaları her ne kadar hala devam etse de… Vanilyalı, Çikolatalı ve daha bir çok aroma alternatifi var. Bunlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz.
 • Kavala Kurabiyesi: Sevdiklerinize atıştırmalık tarzı bir yiyecek hediye götürmek istiyorsanız, bademli un kurabiyesi olan bu güzel kurabiyeyi mutlaka almalısınız.
 • Uzo: Yunanlıların meşhur alkolü olur kendisi. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi, zaten yukarıda 5.bölümdeki “Selanik’te ne yenir-içilir?” başlığı altında bulabilirsiniz.

Tüm bunların yanında el yapımı ürünler; kolye,bileklik vb. gibi hediyelikleri tercih edebilirsiniz.

Bana soracak olursanız eğer, ben genellikle her gittiğim yerden o yere ait magnetleri almayı seviyorum, her ne kadar klasik gibi görünse de.

Selanik Gece Hayatı

Yunanistan’ın hemen hemen her şehrinde olduğu gibi, gece hayatı denildiği zaman hepimizin aklına ilk olarak tavernalar gelir.

Bu tavernalarda buzuki eşliğinde çalan müzikler, oynanan sirtakiler ve içilen uzolar sayesinde çok iyi vakit geçirebileceğinizi söyleyebilirim.

Zaten Yunanlılar tamamen eğlence insanı. Genellikle tavernada başlayan gece hayatı, gece kulüplerinde son buluyor.

Selanik’te kişi başı gecelik gecelik 10-20 Euro’ya kalmak isterseniz, Bu Siteden ve listeden bakabilirsiniz.

Yunanistan’a gidip de tavernaya gitmemek olmaz. Dolayısıyla Aristoteles Meydanı’ndaki tavernaları tercih edebilirsiniz.

Ancak dediğim gibi, Selanik’in eğlence hayatı denildiğinde akla ilk gelen Ladadika olur.

selanik-gezilecek-yerler-ladadika

Selanik Yeme İçme ve Selanik Restoranları mahallesi Ladadika

Selanik’te başlangıç yapabileceğiniz tavernaları aşağıda sizinle paylaşıyorum;

 • Kouzina: Ladadika bölgesinin en meşhur tavernalarından. Yunan atmosferini ben tam anlamıyla yaşamak istiyorum derseniz, size ilk önereceğim yer burası. Mezeleri ve yemekleri her daim taze olan Kouzina’da fiyatlarda oldukça uygun. İki kişi yaklaşık olarak 30 € ödeyerek yemek yiyebilirsiniz.
 • Rouga: Unutulmaz bir Selanik gecesi yaşamak istiyorsanız eğer, tercihiniz Rouga’dan yana olmalı. Canlı müzik tavernasına sahip mekanda, Yunan müziklerinin yanı sıra Türkçe müzikler de çalıyor.

  selanik-yeme-icme-kouzina

  Selanik Restoranları arasında en meşhurlardan Kouzina

Gece kulübü olarak, Selanik sahilindeki “Coral” ı tavsiye ediyorum. Neden diyecek olursanız, şehrin elit kesiminin çoğunlukla gittiği bir kulüp burası. Popüler yabancı ve Yunan pop şarkıları da çalıyor.

Diğer önereceğim bir başka yer ise; “Eightball Night Club” Elektronik Müzik ve Alternatif Rock severlerin genellikle gittiği bir kulüp.

8 € giriş ücretine ek olarak, ilk içkiyi ücretsiz alıyorsunuz. Yalnız buraya gitmeden önce konser olup olmadığına dikkat edin, çünkü konser olduğunda aşırı kalabalık oluyor.

selanik gece hayatı

Selanik Gece Hayatı ve Selanik Geceleri rengarenk

Birde, genellikle gençler ve Erasmus öğrencileri tarafından tercih edilen “Dogs Bar” var. Yukarıdakilere alternatif olarak, burayı da tercih edebilirsiniz.

Eğer ki bir de dönem başında Erasmus öğrencilerinin düzenlediği Welcome Party’e denk gelirseniz, yaşadınız! İnanılmaz renkli, bir o kadar da eğlenceli dakikalara seyirci olabilirsiniz!

Selanik’te her köşe başında bir eğlence mekanına denk gelirsiniz, deliler gibi eğlenen gençleri gördükçe içiniz zaten kıpır kıpır oluyor. Kendinizi aralarında buluyorsunuz, benim başıma geldi.

Hayatımda en çok eğlendiğim, dans etmekten keyif aldığım gecelerden birini Selanik’te geçirdiğimi içtenlikle söyleyebilirim.

Aaa bir de unutmadan, Yunanistan’ın neresine giderseniz gidin bir kafeye, tavernaya ya da gece kulübüne gittiğinizde su, masanıza siz siparişinizi vermeden önce geliyor ve tamamen ücretsiz. Suya para ödemiyorsunuz yani hiçbir şekilde burada.. (Keşke biz de de öyle olsa)

Selanik’te kişi başı gecelik gecelik 10-20 Euro’ya kalmak isterseniz, Bu Siteden ve listeden bakabilirsiniz.

Selanik Gezilecek Yerler

“Selanik’te nereye gidilir? Selanik’de gezilecek yerler nelerdir?”

Şimdi ise sırada, Selanik’e geldiğinizde görmeniz gereken yerleri listeleyeceğim. Hepsini, sırası ile rota halinde anlatacağım. İlk durağımız, tahmin ettiğiniz yer olacak. Yani, Ata’mızın evi…

Selanik’e giden her Türk’ün ilk adım atması gereken yer hiç şüphesiz Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği ve şu an halen daha müze olarak kullanılan  Atatürk’ün Evi’dir.

selanik atatürk evi müzesi

Selanik Atatürk Evi Müzesi Selanik’te gezilecek ilk yer / Atatürk’ün Doğduğu Ev

Selanik Atatürk Evi Müzesi hakkında sizleri biraz ayrıntılı olarak bilgilendirmek istiyorum..

 • Selanik Atatürk Evi Müzesi: Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup büyüdüğü, çocukluk ve gençlik dönemlerinin büyük bir bölümünü geçirdiği, aynı zamanda memleketimizin hür bir irade ile yönetilmesi için yol arkadaşları ile beraber karar verdiği bu tarihi ve eşsiz ev, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak Selanik’te hizmete açılmış.

Bu evin bahçesinin avlusunda halen daha Selanik Başkonsolosluğu’muz görev yapıyor. Bahçeden giriş yaptığınızda, Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin kendi elleriyle diktiği ve halen daha bahçede bulunan eşsiz güzellikteki bir ağaç sizi selamlıyor.

Bodrum katı ile beraber 3 katlı bir avluda yer alan bu ev, her sene binlerce turisti ağırlıyor. Evin mutfak bölümünde Atatürk’ün gençliğini temsil eden, salon kısmında annesi Zübeyde Hanım’ın ve kendisinin son halini temsil eden bal mumu heykelleri de yer alıyor.

Selanik’te kişi başı gecelik gecelik 10-20 Euro’ya kalmak isterseniz, Bu Siteden ve listeden bakabilirsiniz.

“Selanik Atatürk Evi Müzesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri Nelerdir?“

Atatürk Evi Müzesi, resmi tatiller de dahil olmak üzere her gün saat 10:00 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti alınmıyor.

Yalnızca kapıdan girdiğinizde, sizi karşılayan görevlinin önündeki deftere ufak bir isim soyisim ve nereden geldiğinizi yazıyorsunuz, hepsi bu kadar. Ve sonrasında sizi 2 katlı o ev tüm naifliğiyle karşılıyor.

Şehirde bulunan tüm toplu taşıma araçları Agia Dimitriou Mahallesi’nden geçiyor. Bunun dışında taksi kiralayarak veya ufak bir yürüyüş yaparakta kısa sürede müze evine ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Beyaz Kule (White Tower): Selanik’in simgesi Beyaz Kule’dir. 15.yy’da Osmanlı Padişahı II.Murat döneminde Mimar Sinan tarafından yapılmış. Beyaz Kule ayrıca hapishane olarak da kullanılmış.

Kulenin içerisinde pek tarihi bir ayrıntı olduğu söylenemez. Ancak döneminin anlatıldığı videolar gösteriliyor ve Türkçe – Yunanca çeviri desteği de sunuluyor.

selanik gezilecek yerler beyaz kule

Selanik Gezilecek Yerler : Beyaz Kule Selanik

1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında (kış dönemi) giderseniz 2 € / 1 Nisan – 31 Ekim tarihleri arasında 4 € giriş ücreti ödüyorsunuz. Öğrenci iseniz yalnızca 2 € ödeyerek biletinizi alıyorsunuz.

Ancak girişte görevliye bağlı bulunduğunuz eğitim kurumundan verilmiş, geçerli öğrenci kimlik kartınızı göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde tam ücret ödersiniz.

Kule girişindeki görevlilerden biletiniz ile beraber çeviri cihazınızı da ücretsiz olarak alabilirsiniz. Beyaz Kule’ye gittiğinizde, kulenin en üst katından tüm Selanik sahilini izleyebilirsiniz.

 • Aristoteles Meydanı: Selanik’in merkezi ve en büyük meydanıdır kendisi. Biraz İstanbul’un Bağdat Caddesi’ni anımsatıyor.

Meydan boyunca bir çok kafe, taverna ve alışveriş mağazalarına rastlayabilirsiniz. Meydana giriş için herhangi bir ücret tabi ki ödenmiyor, halka açık.

 • Yedi Kule: Selanik’in en tepe noktasıdır. Osmanlı döneminde inşa edilen yapı, dönem boyunca hapishane olarak kullanılmış.

Yedi Kule etrafındaki cafelerde oturup, Selanik manzarasını izlemenizi, ve özellikle de gün batımı vakti gitmenizi tavsiye ediyorum. Ana Poli olarak da bilinen 7 Kule ve kale için kombine bilet kullanabilirsiniz. (Kombine bilet detaylarını aşağıda belirttim.)

selanik gezi rehberi yedi kule

Selanik Gezilecek Yerler / Yedi Kule / Ana Poli

 • Bizans Kültürü Müzesi: 2005 yılında Avrupa Konseyi müze ödülünü almaya hak kazanan bu müzede, Bizans İmparatorluğu dönemine ait eserler bulunuyor.

Hristiyanlığın doğuşundan bu yana, dinin ilk yıllarına ait geleneksel ürün, resimler ve mezar yapıtları sergileniyor.

Selanik’de gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan bu müzeyi, her gün 08:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Müzeye giriş için kış döneminde (1 Kasım -31 Mart) 4 € ödeyerek, müze girişinden biletinizi alabiliyorsunuz.

Ayrıca; Arkeolojik alanlar, müzeler ve anıtların tüm ziyaretçileri için girişler şu günlerde ücretsizdir:

 • 1 Kasım’dan 31 Mart’a kadar her ayın ilk Pazar günleri.
 • 28 Ekim Milli bayramında.
 • 18 Nisan‘da (Uluslararası Anıtlar Günü).
 • 18 Mayıs günü (Uluslararası Müzeler Günü).
 • Kültürel Mirasın Avrupa Günleri haftasonu boyunca (her sene Eylül ayının son haftasonu).
 • 6 Mart‘ta (Melina Mercouri Belleği).

Roman Forum: Aristoteles Meydanı’na çok yakın bir mesafede bulunan Roman Forum, Ancient Agora adıyla da biliniyor.

Roman Forum, Selanik’te bulunan ve korunmakta olan antik bir Yunan kentidir. Eski dönemlerde, Selanik’in politik ve yaşam merkezi görevini görmekteymiş.

Roma İmparatorluğuna ait birçok yapıt ve kalıntılar halen daha burada sergilenmeye devam ediyor.

selanik-gezilecek-yerler-2

Selanik Gezilecek Yerler : Roman Forum

 • Panagia Chalkeon (Kazancılar Kilisesi): Osmanlı zamanında Kazancılar Camii olarak bilinen yapı, aslında kilise olarak inşa edilmiş. Ayasofya’da da olduğu gibi, 1028 yılında kabir kilisesi olarak inşa edilen kilise, Osmanlı işgali ile camiiye dönüştürülmüş.

Halk arasında Kırmızı Kilise olarak da biliniyormuş. Daha sonra Yunanlılar, şehri tekrar ele geçirdikten sonra kiliseyi Meryem Ana’ya adayarak ziyarete açmış. Kiliseye giriş ücreti yok, ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

selanik-gezilecek-yerler-kilise

Selanik Gezilecek Yerler / Kazancılar Kilisesi

 • Selanik Arkeoloji Müzesi: Selanik’te yapılan arkeolojik kazıların ardından, bulunan eserlerin sergilenmesi amacıyla 1962’de kurulan müzede, aşağıda belirtmiş olduğum koleksiyonlar sergilenmekte.

Tarih Öncesi Makedonya,
Şehirlerin Doğuşuna Doğru,
Makedonya, İsa’dan sonraki dönemden antik çağ’a kadar,
Makedonya’nın gerçek merkezi: Selanik,
Makedon Altınları,
Bahçe, Ev, Yerleşim ve Alan olmak üzere 6 kısımdan oluşuyor.

Selanik Bizans Kültürü Müzesi, Selanik Beyaz Kule, Selanik Arkeoloji Müzesi ve Roman Forum gibi Selanik’te Gezilecek Yerler arasında önemli değere sahip bu alanları ziyaret etmek için tek tek bilet almak yerine, kombine bir bilet alıp 3 gün geçerli bu biletle yukarıdaki bir çok ören yerini gezebiliyorsunuz.

Bu bileti yukarıdaki önemli alanların herhangi birine gittiğinizde, girişteki görevlilerden temin edebiliyorsunuz. Sizler için aşağıda güncel fiyatlarını da yazdım.

Yetişkin: 15 €
İndirimli:
 8 € (Öğrenci kimliğini sunarken AB üyesi olmayan Üniversiteler, Teknolojik Eğitim Kurumları veya eş değer Okul Okulları öğrencileri.

Yunan ve AB yaşlı vatandaşları (65 yaş üstü) geçerli kimlik belgesi veya pasaportun sunulması üzerine. İlkokulların eğitim ziyaretleri sırasında çocuklara eşlik eden ebeveynler bu indirimli biletten yararlanabiliyor.)

selanik_gezisi

Selanik : Yunanistan sahilleri

Selanik’te bunlar ve benzeri tarihi, turistik ve de kültürel açıdan göz dolduran mekanları ziyaret ederken çok farklı, tarifi olmayan duygulara kapıldım.

İster istemez milli duygularınız kabarıyor.” Vay be!” diyorsunuz, tarih sahnesine ev sahipliği yapmış böylesine özel bir şehir.. Ne düşünüyorum?

Kültürel anlamda sizi doyuma ulaştıracak çok güzel eserler var Selanik’te. Ne zaman gitsem, hep yeni yeni şeyler öğreniyorum, görmediğim şeylerle karşılaşıyorum. Selanik çok güzel !

Her bir köşesini keşfetmeli, bu şehrin havasını siz de bir gün mutlaka solumalısınız!

Selanik’te kişi başı gecelik gecelik 10-20 Euro’ya kalmak isterseniz, Bu Siteden ve listeden bakabilirsiniz.

Selanik’te kaç gün kalmalı?

Selanik’te kaç gün bize yeter? diye soracaksınız biliyorum; siz sormadan ben konuya gireyim hemen.

Ben Selanik’te tam tamına 6 gün kaldım. Ama siz Selanik’e 2 ya da 3 tam gün ayırırsanız yeterli olacaktır. Zaten şehir küçük, bir çok tarihi ve turistik yere toplu taşıma kullanmadan, yürüyerek kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Diyelim ki, tüm hafta çok yoruldunuz ve 2 gün bile olsa bir yerlere kaçmak istiyorsunuz. Tercihinizi komşunun bu sakin ve bir o kadar güzel şehrinden yana kullanabilirsiniz.

Cuma öğleden sonra ya da akşam gidip, Pazar akşamı dönecek şekilde kısa bir Selanik seyahati planlayabilirsiniz.

Selanik’te yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler?

 • Selanik Kordon’da tur atmadan,
 • Beyaz Kule’de şehri alabildiğine seyretmeden,
 • Atatürk’ün doğduğu evi görmeden,
 • Yunan usulü cacık (Tzatziki) yemeden,
 • Tarihi Bizans Kiliseleri’ni gezmeden,
selanikte-ne-yapilir

Selanik Gezi Notları / Selanik Gezi Rehberi

 • Ladadika’da gece hayatını yerinde görmeden,
 • Sirtaki yapıp, uzo içmeden,
 • Frappe içmeden,
 • Yedi Kule’de gün batımını fotoğraflamadan,
 • Kalamari ve Gyros (Yunan Döneri) yemeden,

Selanik’ten dönülmemeli..

Selanik’te nasıl bir rota izlenmeli?

Selanik’te gezip görülmesi gereken bir çok tarihi ve turistik yerlerin olduğunu söyleyebilirim. Ancak yalnızca Selanik’in merkezine takılı kalmak gerekmez.

Özellikle yaz aylarında gitmiş iseniz eğer, Yunanistan’ın Maldivleri olarak bilinen Halkidiki’yi de mutlaka görmelisiniz. Eşsiz güzellikte denizi ve koylarıyla adeta Yunanlıların gözdesi haline gelmiş durumda.

selanik-gezilecek-yerler-halkidiki

Yunanistan Halkidiki

Halkidiki turu yapmak isterseniz, Selanik Merkez Otobüs Terminali’nden kalkan otobüslerle Halkidiki’ye gidebilirsiniz. Üstelik bu yolculuk sadece 1-1.5 saat sürüyor.

Selanik Turları‘nın olmazsa olmazı, Selanik Plajları ‘nın adeta gözbebeği olan Yunanistan Halkidiki‘ye Selanik Merkez Otobüs Terminali’nden (KTEL Makedonya) 45 numaralı hat otobüsüne binerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu hat için biletlerinizi KTEL Makedonya içindeki acentelerin herhangi birinden 8-10 € karşılığında alabilirsiniz. Otobüs dışında, araç kiralayarak da Halkidiki’ye ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Gezisi‘ni Halkidiki Tur opsiyonuyla taçlandırabilirsiniz. Yine aynı şekilde Selanik Uluslararası Havalimanı’na indiğinizde, özel bir araç ile 90-140 € arası bir ücret karşılığında Halkidiki’ye transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu çok pahalı bir seçim olacaktır.

Selanik’te kişi başı gecelik gecelik 10-20 Euro’ya kalmak isterseniz, Bu Siteden ve listeden bakabilirsiniz.

Neden Selanik’e gitmeli?

 • UCUZ. Gerçekten fiyatlar makul.
 • Gece Hayatı. Özellikle tavernaları çok güzel.
 • Alabildiğine mavi, beyaz. En önemlisi de şehirde her sokak denize çıkıyor…
 • Yakın. Uçakla 1-1.5 saat sürüyor.
selanik-rehberi

Selanik Rehberi / Selanik Beyaz Kule

 • Eğlenceli olması bu şehri cazip kılıyor belki de. Gecesi gündüzü ayrı güzel.
 • Lezzetli. Yunan yemekleri ve özellikle de mezeleri inanılmaz!
 • Diğer AB ülkelerinde olduğu gibi, yeşil pasaportlulara vizesiz. Biletinizi alın gidin!
 • Tarihi ve bizden. Adımınızı attığınız caddeler bile bir tarihi eser tadında!

Selanik Seyahati Kaça Mal Olur?

Yunanistan ve özellikle Selanik, dedikleri kadar ucuz. Bunu açıkça söyleyebilirim. Öncelikle Selanik’e gidebilmeniz için geçerli bir Schengen vizenizin ya da yeşil pasaportunuzun olması gerekiyor.

Yeşil pasaport sahibiyseniz eğer, yarışa 1-0 önde başlıyorsunuz. Çünkü sadece uçak bileti, konaklama, yeme içme konuları kafanızı meşgul etmiş oluyor.

selanik-geceleri

Selanik Geceleri / Selanik Eğlence Mekanları / Sirtaki

Ama eğer yeşiliniz yok ve bir vizeye ihtiyacınız var ise, bu durumda da gerekli belgelerinizi hazırladıktan sonra, Yunanistan Konsolosluğu’nun kapısını çalmanız gerekiyor.

Vize ve işlem ücreti dahil olarak 160 euro karşılığında geçerli bir Yunanistan Schengen vizesine sahip oluyorsunuz.

İstanbul’da ikamet ediyorsanız Kosmos, İstanbul dışındaki illerden birinde yaşıyorsanız da VFS Global aracılığıyla vize işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Gelelim asıl merak edilen soruların cevaplarına.. Uçak Bileti, Konaklama, Yemek, Eğlence ve Alışveriş masraflarını sizin için hızlıca listeleyeceğim;

 • Ulaşım – Selanik’e Uçak Bileti: İstanbul’dan Selanik’e direkt olarak sadece THY uçuyor ve fiyatlar 100-150 euro arasında değişiyor. (Gidiş Dönüş)

Yunanistan’ın resmi havayolu Aegean Airlines’i de kullanabilirsiniz ancak Atina aktarmalı gidiyor.

Ben sizin yerinizde olsam, karayolu ile ulaşımı tercih ederim. Yukarıda, “Nasıl gidilir ?” başlığı altında detaylı olarak belirttim. İnceleyebilirsiniz.

Selanik’e nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakınız.

 • Yeme-İçme: Genel anlamda Selanik’te yeme-içme ucuz. Ancak son yaşanan krizin etkisiyle KDV oranları %24’e kadar fırlamış durumda. Bu yüzden, Selanik’te ufak çaplı bir Milanolaşma söz konusu diyebiliriz.

  selanik-yeme-icme-elliniko

  Selanik Restoranları / Selanik Yeme İçme / Selanik En İyi Taverna / Elliniko

Mezelerden oluşan, 2 kişilik alkollü bir sofrada oturduğunuzu var sayarsak, toplamda ödediğiniz tutar 30 euro’yu aşmıyor.

Marketlerden ya da cadde başlarında göreceğiniz minik büfe tarzı yerlerden alacağınız suyun tutarı 0.50 cent. Kahve ise, 2.5 ile 3.5 € arasında değişiyor. (Latte, Frappe vb.)

 • Konaklama: Ben günlüğü 70-75 TL arasında değişen, Hotel Pella adında bir yer de kaldım.

Gayet temiz, konforlu ve de güvenliydi. Ayrıca benim gittiğim dönemde fiyata açık büfe kahvaltı da dahildi. İncelemek için tıklayınız.

Ama siz isterseniz, yukarıda nerede kalınır başlığı altında belirttiğim hostel önerilerimden birini göz önünde bulundurarak günlük 15€ gibi uygun bir rakama hostel de konaklayabilirsiniz. Ya da bütçenize uygun daha lüks alternatiflere göz atabilirsiniz.

 • Eğlence: Selanik’in gece hayatı oldukça renklidir. Bunun çoğunluğunu öğrenciler, gençler ve de Erasmus ile şehire gelen yabancı öğrenciler oluşturur.

Dolayısıyla her kesimden insan görebilirsiniz Selanik gecelerinde. Ladadika bölgesindeki tavernalarda geceye başlayıp, yine aynı bölgedeki kulüplerde geceyi devam ettirebilirsiniz.

Gece kulüplerinin bir çoğuna giriş ücreti 8 euro ve bu fiyata ek olarak içeride ilk içkinizi ücretsiz olarak alabiliyorsunuz.

Bira fiyatları, 3-3,5 € arasında değişiyor ama nedense alkol burada ucuz. Kokteyller ise, 7 ile 9 € civarında..

 • Alışveriş: Selanik’te Alışveriş için, Tsimiski, Egnatia ve Mitropoleus caddeleri adeta sizin için bulunmaz bir fırsat.

Ne istiyorsanız bulabilmeniz mümkün. Bir çok dünya markasının mağazaları bulunuyor ama kesin ucuzdur demeyin, zira fiyatlar bizdekiyle aynı.

Sonuç olarak; günde 50-60 € gibi bir miktarı gözden çıkarırsanız, uygun bir şekilde Selanik seyahati yapmış olursunuz. Kendinize bir bütçe belirleyin, bu bütçenin üzerine çıkmakta, altında kalmakta size kalmış bir şey. Lakin biliyorsunuz :

Alım gücünü düşününce, onlara göre 60 TL gibi bir ücret. Bize göre neredeyse bilmem kaç katı. O yüzden, güzel bir tatil için, yine de 50-60 Euro gayet uygun gibi geliyor bana.

Selanik’te kişi başı gecelik gecelik 10-20 Euro’ya kalmak isterseniz, Bu Siteden ve listeden bakabilirsiniz.

Selanik’e ne zaman gidilmeli?

Aslında ne zaman isterseniz, o zaman biletinizi alıp gidebilirsiniz. Çünkü hiçbir zaman kıyamet gibi bir soğuk olmuyor Selanik’te. Çoğunlukla ılıman bir iklim hakim.

Yunanlılar’ın da bizim gibi sıkıntıya gelemediklerini göz önünde bulundurursak, her daim kendini sokaklara atmış Yunanlılar’ı görebilmeniz mümkün.

selanikte-nereye-gidilir

Selanik’te Ne Yapılır ? En kötü kordonda yürünür

Yok ben sıcak havada gezmeyi severim, güneş böyle tepemden tepemden vursun derseniz de, buyrun sizi yaz aylarında Selanik’e alalım.

Eğer yazın Selanik’e geliyorsanız ve yüzmek gibi bir niyetiniz varsa Halkidiki’ye mutlaka planlarınızda yer verin. Ama benden size bir tavsiye: Selanik’in en güzel zamanları kış ayları. Yine de tercih sizin.

Selanik’te benim yapmadığım, ancak size önerebileceklerim nelerdir?

 • OTE Tower ( Telekomünikasyon Kulesi) ‘ne çıkıp, oradan şehri izleyemedim. Sizler gidip izleyebilirsiniz, giden arkadaşlarım gayet güzel bir manzarası olduğundan bahsediyor.
 • Kalamaria ve Menemeni bölgelerine gidip, gezemedim. Orasının da gece hayatının canlı olduğunu duydum, bir daha ki sefere ben de gideceğim.
selanik-resimleri

Selanik Şehri Nerededir ? / Selanik’te Nereye Gidilir ? / OTE Tower

 • Eğer vaktiniz varsa, bir otobüse atlayıp ya da araba kiralayıp yalnızca bir kaç saat mesafede bulunan Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gidip, bir de orayı gezebilirsiniz. Ben vaktim olmadığı için gidememiştim. Detayları, Vizesiz Balkan Ülkeleri yazımızdan okuyabilirsiniz.

Selanik Seyahati Hakkında Uyarılarım

 • Balkanlar’ın genelinde olduğu gibi Selanik’te de zaman zaman soğuk ve yağışlı havaların olduğu zamanlar görülebiliyor. Seyahatiniz öncesinde valizinizi bu durumu göz önünde bulundurarak hazırlamayı unutmayın.
 • Yunanistan’ın ve Avrupa’nın bir çok yerindeki gibi hafta içi belli bir saat aralığında Yunanlılar siesta moduna geçiyor ve bu süre zarfında çarşıdaki bir çok mağaza ve dükkanlar kapalı oluyor. (Eczaneler de dahil.) Pazar günleri ise tamamen kapalı.
 • Toplu taşıma kullanacaksanız eğer, mutlaka elinizde biletiniz olsun. Olası herhangi bir kontrol esnasında, görevliyle ters düşmeyin. Ciddi miktarda ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.
 • Gece hayatında eğlenecekseniz eğer, mekana gitmeden önce kıyafet kuralları olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun, aksi takdirde kapıdan geri çevrilebilirsiniz.
 • Seyahatiniz boyunca, pasaportunuz, dönüş biletiniz ve otel rezervasyonlarınızın bir çıktısı mutlaka çantanızda olsun, ne olur ne olmaz.
 • Gece hayatının yoğun olduğu bölgelerde, sokaklardaki yüksek ses sizi rahatsız etmesin. Çünkü genellikle o bölgede yaşayan insan pek yok. İlk gördüğümde ben de şaşırmıştım.
 • Ve son olarak, taksi kullanacaksanız araca bindiğinizde taksimetrenin açık olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Yoksa uyanık şoförler fazla tutar söylüyorlar.

Yunanistan Gezisi Yapacak ve Rota Çıkaracaksanız Şu Yazılarıma Göz Atınız.

Selanik bambaşkadır. Ne Atina‘nın karmaşası vardır, ne de Mikonos‘un çılgınlığı. Sessiz, sakin, huzurlu. Az biraz da kafa dinlemeliktir.. Ama siz yine de önce hayal edin. Sonra arkanıza yaslanıp, hayalinizin gerçekleştiği anı izleyin. Belki bugün, belki yarın. Ama illa bir gün, kendinizi onu yaşarken bulacaksınız. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

7 Yorum

 1. Güven
  • Deniz Pehlivan
 2. Özge
 3. Oya melha
  • Deniz Pehlivan
 4. Poyraz
 5. Mustafa

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.