Tiflis-Gürcistan Gezilecek Yerler

Hem ucuz, hem de yakın. Ayrıca kimlikle bile gidebildiğimiz bir şehir Gürcistan‘ın Tiflis şehri. Hatta sana şöyle söyleyeyim : Tiflis’i gezerken, neredeyse hiç bir şeye para harcamıyor olacaksın. Bu açıdan da güzel. Gündüz şehri gezersin, akşamları da eğlenmeye gidersin. Biraz İstanbul’un kalabalığından ve pisliğinden kaçmak için güzel bir rota olmaz mı ? Tiflis’de Gezilecek Yerler Rehberi başlıyor.

fly insta malta banner
fly insta malta banner

Tiflis’de Gezilecek Yerler

Zaten daha önce Tiflis Gezi Rehberi yazımda satır satır anlattığım Tiflis turuma dair bilgilerimi, şimdi ise Tiflis’de Gezilecek Yerler noktaları olarak anlatacağım : Şehri baştan sona görmek isterseniz aslında 2 gün yeter.

Öyle ahım şahım büyük bir şehir değil ve bir yerden bir yere yürüyerek kolayca gidebilirsiniz. Bu şehrin en güzel yanı, eski, yıkık-dökük olması. O yüzden özellikle fotoğraf çekmek ve yıpranmış yapıları fotoğraflamak isterseniz, size güzel pozlar verir. Haydi artık başlayalım. Çok uzattım.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Özet olarak gezeceğin yerler şu şekilde olacak ;

 1. Sioni Church (Kilisesi)
 2. Old Town (Eski Şehir Bölgesi )
 3. Sülfür Hamamları
 4. Jumah Mosque (Camii)
 5. Narikala Castle (Kalesi )
 6. Mother of Georgia
 7. Metehki Köprüsü
 8. Metehki Church (Kilisesi)
 9. Sanat Galerisi (Bambis Rigi Sokakta)
 10. Gabriadze Kafe
 11. Anchiskhati Church (Kilisesi )
 12. Dry Bridge Eskiciler Pazarı
 13. Freedom Square (Özgürlük Meydanı)
 14. Rustavali Caddesi
 15. Georgian National Museum (Gürcistan Ulusal Müzesi)
 16. Parliament of Georgia (Gürcistan Parlemento Binası)
 17. Kachueti Church-Kashveti Kilisesi
 18. Tbilisi Opara and Ballet Theather (Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu)
 19. Acedemy of Science (Gürcistan Bilimler Akademisi)
 20. Tbilisi State Academy of Arts (Tifis Güzel Sanatlar Binası)
 21. Mama Daviti Rise (Mama Daviti Kilisesi)
 22. Mtatsiminda Parkı
 23. Barış Köprüsü

Şöyle bir baktım da. Amma gezmişiz yahu. Sıra geldi bu 23 noktayı tek tek anlatmaya. Zaten yaptığımız bütün ratoları ve gezdiğimiz yerlerin hepsinin haritasını yukarıda ekledim. Bir de aşağıda rotamızı çizerek göstedim…

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Tiflis Gezilecek Yerlerin Rotaları

Tiflis’de Gezilecek Yerler Haritadaki Rotaları

1. Sioni Church (Kilisesi)

Sabah 4’te uçaktan inip, 5 civarı yattığımız için, ekip olarak 10’a kadar uyuyalım diyoruz. Öylesine yorulmuşum ki, o hafta işte de çok çalışmış ve perişan halde yorulmuştum. Saolsun arkadaşlar uyandırıyor.

Sioni Kilisesi

Sioni Kilisesi

“Uyan Deniz. Kalk hadi. Başlatma yorgunluğuna. Tiflis’desin. Anlatacak, yaşayacak, keşfedecek koskoca bir şehir seni bekliyor !” diyorlar ve hemencecik gözlerimi açıp, güneşli bir Tiflis öğlenine “Günaydınlar. Ben geldim.” selamımı çakıyorum.

Ekibi topladığım gibi, doğruca kiliseye gidiyoruz ve Tiflis’de Gezilecek Yerler turumuza hemen başlıyoruz. İtiraf edeyim : Çan seslerini duymayı özlemişim ! Açlıktan ölüyoruz hepimiz. Ama yemek yiyeceğimiz yer, yolumuzun üzerinde olduğu için önce bu kiliseyi ziyaret ediyoruz.

Tiflis’de bir çok yerde olduğu gibi, bu kilisede de ayin anına denk geliyoruz. Adamlar dinlerine çok düşkünler. Dualarımızı rengarenk dizayn edilmiş tavana ve enteresan resimlere bakarak ediyoruz. Hala şu resimlerin mantığını bilmiyorum. Nedense bana hepsi aynı geliyor arkadaş !

2. Old Town (Eski Şehir Bölgesi )

Kilisiden çıktığımız gibi, istikametimiz Old Town bölgesi. E haliyle otelimiz hemen eskişehir bölgesinde olduğu için, yol üzerimizde bulunan bu tarihi bölgeyi gezip, şehrin en önemli yapılarından birisi olan Sülfür hamamlarına doğru ilerliyoruz.

sülfür

Sülfür Hamamları

Bölgede her yer fotoğraf çekmek için resmen poz veriyor. Özellikle bu bölgeyi, fotoğraf severler olarka çok seviyoruz.

3. Sülfür Hamamları

Şehrin en meşhur yerlerinden birisi burası.  Bu hamamlarda, sözde iyileştirici etkileri olduğuna inanıyorlar. Biz girmedik. Ama sen girmek istersen, deneyebilirsin. Sülfür hamamına girmek yerine, hemen 200-300 metre ötesindeki şelalenin olduğu yere gittik.

Vadinin yamaçlarına kurulu olan rengarenk Gürcü evlerinin altında geze geze şelaleye vardık. Biraz huzura erip, dinlenip, yeniden yola koyulmak için güç topladık. Daha sabah zorla uyanan ben, her nasılsa enerjiden patlayan, yerinde duramayan 6 yaşında bir çocuk edasıyla, taştan taşa atlamaya başladım. Bunlar hep mutluluktan. Seyahat etmek adamı mutlu eder dostum. Yaz bunu kalın harflerle…

4. Jumah Mosque (Camii)

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Şelaleyi de gezdikten sonra, hemen yürüme mesafesinde ve tepe kısmında yer alan bu camiye gittik. Tiflis’deki tek cami imiş.

Cami

Jumah Mosque (Camii)

Bizim camilere pek benzemiyor. Gelmişken Hacı amca ile tanıştık. Lafladık. Hem de Türkçe. Kendisine selam olsun. Ne güzel insandı !

5. Narikala Castle (Kalesi )

Sonra tırmanmaya devam ettik. İstikamet şehri tepeden görmek üzere, 4. yüzyıldan kalan Narikala kalesi. Aslında, Metehki köprüsünün oradan, teleferikle kaleye çıkılabilirdi ama biz yürümeyi tercih ettik.

Narikala Castle (Kalesi )

Narikala Castle (Kalesi )-Tiflis Manzarası

Sanırım ücreti de 1-2 GEL civarında idi. Bu arada, bir şehri tanımak istiyorsan ve şehre ilk kez gelmişsen, her daim öncelikle şehrin en yüksek noktasına çık. Önce bir ruhunu, havasını kokla. Gezeceğin yerleri planla. Şehri bir tanı bakalım.

Bunu bilen ben, ekibi aldığım gibi doğruca tepeye sürükledim. Tabi yolda yorulan, zahiyat verdiğimiz arkadaşlar olmadı değil. Ama sonuçta hepimiz bir şekilde bu kaleye çıkmayı başardık ve 10 derece olan Tiflis havasını içimize çeke çeke manzaranın keyfini sürdük. Manzara nasıl mıydı ? İdare eder diyelim…

6. Mother of Georgia

Kalede biraz oyalandıktan sonra, bir sonraki durağımız, kalenin hemen ardındaki bu meşhur heykel. Bunun benzerini Ukrayna’nın Kiev şehrinde de görmüştüm. Oldukça büyük olan bu heykelin mesajı net :

tiflis - mother - of - georgia

Mother of Georgia

Sağ elinde tuttuğu kılıç düşmanlarına karşı savunmayı, sol elinde tuttuğu bir kase şarap ise, dostlarını hoşgörü ile karşılamak için.

7. Metehki Köprüsü

Şehrin tepe kısımlarını iyice gezdikten sonra, sıra aşağıya yani şehrin kalbine inmeye geliyor. Bu arada buradan inerken çok ama çok eski binalar görüyoruz. Sizde mutlaka yürüyerek inin. Kaybolarak bölgeyi gezin.

Dediğim gibi özellikle eski binalar fotoğraf çekmek için biçilmiş kaftan. Neyse. Derken şehrin en önemli köprüsü olan Metehki köprüsünün üzerinden yürüyerek karşı bölgeye geçiyoruz.

Bu arada şehri, özellikle akşamları fotoğraflamak için buraya mutlaka gelin. Hem eski bölgenin hem de nehrin üzerindeki köprülerin fotoğraflarını çekerken çok keyif alacağına eminim. Hatta akşam, Metehki köprüsünden çektiğim old town manzarasını da aşağıya ekledim. Güzelmiş be…

8. Metehki Church (Kilisesi)

Mtkvari Nehri’nin üzerinde kurulu olan Metehki köprüsünün, bir de kilisesi var. Köprünün hemen karşı kısmında yer alan bu kilise, 11. y.y’da kurulmuş.

Metehki Kilisesi

Metehki Kilisesi

Pek muhtemel sen de gidince, içeride sıraya girmiş olan çiftlerin nikahlarına şahit olacaksın. Sessizce bir köşeye geçip, anı ölümsüzleştirmek için bolca fotoğraf ve vidyo çekebilirsin. Karışan, eden yok.

9. Sanat Galerisi (Bambis Rigi Sokakta )

Metehki köprüsünden geri gönerek, bu sanat galerisini de bir uğrayalım diyoruz. Neden ? Çünkü, yurtdışında bir tane sanat galerisi gezmeden dönmeyenlerdeniz. Burası da, hemen şehrin old town bölgesinde bulunan güzel bir galeri.

sanat galerisi tiflis

Sanat Galerisi

Tablolardan pek anlamadığımız için fotoğraf çekmekle yetiniyoruz. Eğer sen anlıyor ve para konusunda sıkıntın da yoksa, bir kaç güzel tablo satın alabilirsin.

10. Gabriadze Theather

Sokaklarda kaybolmaya devam. Meşhur Erekli sokağa doğru ilerliyoruz. Sokaklarda kaybola kaybola, fotoğraf çeke çeke ilerliyoruz. Kaybolmayı özlemişim.

Gabriadze Cafe

Gabriadze Theather

Burada bulunan meşhur Gabriadze Theather ve önünde bulunan saat külesinin fotoğrafını çekmeden dönmeyin. Her saat başı başı kutulardan çıkan küçük kuşları görüyor olacaksın.

11. Anchiskhati Church (Kilisesi )

Gabriadze Theather’ın da hemen karşısında yer alan bu kiliseye dalıyoruz. Bir kaç fotoğraf çektikten sonra, artık istikamet meşhur eskiciler pazarı.

aada

Anchiskhati Church (Kilisesi )

12. Dry Bridge Eskiciler Pazarı

Parkların içerisinde kaybolarak meşhur pazara doğru ilerliyoruz. Aslında çok bir beklentim yok doğrusu. Ama gelmişken görelim dedikleri için, uğrayalım diyoruz.

ada

Dry Bridge Eskiciler Pazarı

10-15 dakika yürüme mesafesinde olan bu pazara gelince, ülkenin ne kadar fakir olduğunu farkediyorum. Adamlar, ellerine geçirdikleri her şeyi satmaya çalışıyorlar. Bozuk plaklardan tutta, eskilerden kalan radyolar, cd ler, artık hurda olmuş eşyalar… Ne ararsan var. Biraz zaman geçirdikten sonra, artık bir sonraki durağımız, şu meşhur Rustavali caddesi.

13. Freedom Square (Özgürlük Meydanı)

Şehrin kalbi ve en önemli caddesi burası. Rustavali Caddesi de buradan başlıyor. Meydan Sovyet döneminde Lennin Meydanı olarak anılıyormuş ve Lennin’in heykeli de varmış.

1991’de yıkılmış ama. Onun yerine Hristiyan tarihinde önemli yeri olan aziz St. George’nun dragonu öldürdüğü sahneyi betimleyen heykelini yapmışlar. Özellikle akşamlar görmek gerek.

14. Rustavali Caddesi

Ülkenin en önemli yazarlarından birisi olan Rustavali adını bu caddeye vermişler. 1.5 km uzunluğunda olan bu cadde üzerinde, cafeler, restoranlar ve aşağıda sayacağım bir çok yapı bulunuyor. Şehrin en önemli caddesi.

Özellikle akşamları mutlaka bu cadde üzerinde yürü. Binaların ışıklandırılması ile, oldukça hoş fotoğraflar yakalayabilir, sanki bir Avrupa şehrinde geziyormuş hissine kapılabilirsin.

15. Georgian National Museum (Gürcistan Ulusal Müzesi) :

Şehrin en önemli müzesi. Ama inan bana hiç etkilenmezsin. Öğrenci 1, tam kişi 5 GEL. Öğrenci belgen varsa kabul ediyorlar.

asdsa

Georgian National Museum (Gürcistan Ulusal Müzesi)

Ülkenin en önemli müzelerinden birisi ama biz çok etkilenmiyoruz. He gelmişken görülmeli. Özellikle treasury (hazine) bölümü bir nebze iyi.

16. Parliament of Georgia (Gürcistan Parlemento Binası)

Müzeden çıktıktan sonra, hemen yolun karşısında kahverengi renklerle bezenmiş bu binayı görüyoruz. Ama Parlemento binası olmasına karşın, şu anda mevcut Parlemento binası değilmiş.

par

Parliament of Georgia (Gürcistan Parlemento Binası)

Yeni bir Parlemento binası yapılmış ve oraya taşınmış. Zaten içeriye de girmiyor ve dışarıdan fotoğrafını çekip yolumuza devam ediyoruz.

17. Kachueti Church-Kashveti Kilisesi

Parlemento binasının hemen karşısında bu kiliseyi de görelim diyoruz. Bilin bakalım içeri de ne var ? Nikah. Her zamanki gib nikah anına denk geliyoruz.

Kashveti Kilisesi tiflis gezilecek yerler

Kachueti Church-Kashveti Kilisesi

Arkadaş. Her yerde mi nikah olur ? İnan, ben bu kadar çok nikah yapılan bir şehir daha görmedim.

18. Tbilisi Opara and Ballet Theather (Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu)

Yola devam ederken, meşhur tiyatroyu da görüyoruz. Sağımızda kalıyor. Ama fotoğrafını çekmekten öte, başka bir şey yapmıyoruz.

Tbilisi Opara and Ballet Theather (Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu)

Tbilisi Opara and Ballet Theather (Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu)

Eğer sen geldiğinde, herhangi bir etkinlik dönemine veya gününe denk gelirsen mutlaka biletleri kontrol et derim.Şehirdeki etkinlikleri görmek için tıklayınız.

19. Acedemy of Science (Gürcistan Bilimler Akademisi)

Giremedik. Revolution (Devrim) meydanının hemen biraz ilerisinde kalan bu Gürcistan Bilimler Akademisini’de görelim diyoruz.

aa

Acedemy of Science (Gürcistan Bilimler Akademisi) : Tiflis’de Gezilecek Yerler

Ama “Kapalıyız kardeşim.” dedikleri için, ne yazık ki biz giremedik. Belki sen görmek istersin diye yazayım dedim.

20. Tbilisi State Academy of Arts (Tifis Güzel Sanatlar Binası)

Buna da giremedik. Biraz kültürlenelim istedik ama tadilattaymış. O yüzden belki sen geldiğinde denk gelirsin. Yaz bir kenara.

gürcistan - tiflis

Ekibimiz (Gürcistan – Tiflis gezimizden)

Ülkenin en önemli sanat müzelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Bilimler Akademisinden 10 dakika yürüme mesafesinde.

21. Mama Daviti Rise (Mama Daviti Kilisesi)

Artık yavaştan temiz hava alalım, kaçıp kurtulalım diyoruz. Sevmiyorum kalabalığı, kargaşayı. Huzu adamıyım ben. Derken, Mtatsiminda parkının, hemen alt kısmında yer alan bu enteresan kiliseyi görüyoruz.

Mama Daviti Rise (Mama Daviti Kilisesi)

Mama Daviti Rise (Mama Daviti Kilisesi) : Tiflis’de Gezilecek Yerler

Ama takatimiz kalmadığı için girmeyelim diyoruz. Hemen fünikülerin yanında yer alıyor. Aşağıda fotoğrafta gördüğün yer. Belki sen uğramak istersin.

22. Mtatsiminda Parkı 

Fünikülerden biletlerimizi (Gidiş geliş 4 GEL) aldıktan sonra, sıra geldi hem şehri tepeden izlemeye hem de nefes alıp çocuklar gibi eğlenmeye. Buraya gelirken bu kadar büyük bir eğlence parkı olduğunu bilmiyordum doğrusu. Sıradan bir lunapark sanıyordum.

Meğer ne büyükmüş. Tamam bir ABD’de deki Six Flags değil ama Tiflis şartlarında beklentilerin üzerinde idi. Hem yemyeşil ormanın içerisine kuruluydu hem de Roller Coaster bile vardı. Derken en öne ben binicem kavgası ederek hep birlikte Roller Coaster’a binip, biraz adrenalin yaşıyoruz.

Bu arada Rollar Coaster 5 GEL. Sonra parkın içerisinde dönme dolaba binip, şehri ennn tepeden izliyoruz. Artık yavaş yavaş akşam olmaya başlarken, geldiğimiz yönden ilerleyerek, parkın içerisinde huzura ere ere füniküleri kullanarak şehir merkezine dönüyoruz.

23. Barış Köprüsü 

Son günümüzde hiç ayrılmak istemiyoruz. Son kez şehri fotoğraflayalım diyoruz. Metehki Köprüsü’nün hemen yanında bulunan beyaz ışıklı köprü olan Barış köprüsünü ve nehir kenarını yürüyoruz.

Barış Köprüsü

Barış Köprüsü : Tiflis’de Gezilecek Yerler

Gürcistan İle İlgili Diğer Yazılarıma da bakmanızı öneririm.
1. Batum Gezi Rehberi
2. Batum Gece Hayatı
3. Batum Gezilecek Yerler
4. 30 Dolar’a Nasıl Batum Turu Yapılır
5. Tiflis Gezi Rehberi

Hava buz. Sanırım 2 derece falan. Ama üşümek bu kadar güzel olmamıştı doğrusu. Hangi açısından, neresinden fotoğraf çekelim diye tartışa tartışa, geceyi sonlandırıyor, sabah 5’te ayrılacak olan uçağın saatini bekliyoruz. Böylece 2 günlük Tiflis macerası, ardımızda bıraktığımız güzel arkadaşlık ve birlikte geçirdiğimiz eğlenceli zamanlar ile Tiflis’de Gezilecek Yerler maceramız son buluyor. Yeni dostluklara, yeni yollara…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.