Batum Gezi Rehberi +15 Öneri

Gürcistan’ın Batum şehri, bırakın vizeyi, hatta bırakın pasaportu, kimlikle bile gidebileceğimiz şirin bir Karadeniz Kenti ve Kafkasların Yıldızı. Ülkemizin hemen doğusunda yer alan bu canım şehir, hem yakın olması hem de ucuz bir tatil rotası olmasından dolayı bir çok gezme sevdalısının Batum gezisi yapmak için öncelikle seçtiği yerlerden. Aslında bir nedeni daha var : O da gece hayatı. Gerçi onu da aşağıda tek tek anlatıyor olacağım. Size bu yazımda, Batum’a gezi yapacaklar içi, dev bir Batum Gezi Rehberi hazırlayacağım. Emin olun, yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra, Batum hakkında her şeyi biliyor olacaksınız.

Batum Gezi Rehberi Başlangıç

Karadeniz kıyılarını gezdikten sonra bir günümü de bu şehre ayırmak istedim. Malum sadece kimlikle girilebilen bir yer olması avantaj oldu benim için. Hatta bir çok T.C. vatandaşı, günübirlik Batum turu yapıyor.

Gerçi, benim ilk ziyaretim değildi. O yüzden ülkeyi gezerken, geçirmiş oldukları gelişimi kademe kademe izlemiş ve kıyaslama şansı elde etmişim gibi hissettim. Ama yine de ilk gidişimdeki heyecanı yaşadığımı söyleyebilirim.

batum_kumarhane

Batum Kumarhaneleri / Batum Geceleri

Aslında öyle kendini diğer ülkelerden ayıran başlı başına bir özelliği olmayan bir yer. Hemen her dükkanda ve iş yerinde gördüğüm kadın çalışanlar, iri yapılı insanlar, o çılgın trafiği, uzun sahilleri, çok katlı binaları.. Ve en sevdiğim bir özellik daha UCUZLUUUK.

Batum’a Türkiye’den her yıl 1 milyon turist gidiyor

Hiç yabancı olmasam bile, tekrar gelmenin verdiği mutluluğu yaşayacağıma emindim buraya gelirken.

Yapayalnızlık hissi ve her zaman ki gibi şehir hakkında sıklıkla duyduğum korkunç hikayelerin verdiği endişe. Tabi ki illegal işlere karışmadığım sürece başıma bir şey gelmeyeceğinin farkındayım ama insanlık hali işte.

Batum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gürcistan çok hızlı bir değişim içinde.  Ülkenin 2. büyük kentini gezerken de bu değişimi ve hızlı gelişimi gözlemlemek mümkün.

Şehrin  eski bölgeleri korunmaya çalışılırken  yeni oluşturulan bölgelerde ise çok katlı alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar, eğlence merkezlerinden oluşan yapılar dikkat çekiyor.

 batum turu yapacaklara öneriler

Batum hakkında her şeyi bu yazımda göreceksiniz

Bu yüksek katlı binalara, Batum otellerine ve Batum eğlence merkezlerine uygulanan yeni teknoloji ışıklandırma sistemleri ile kent özellikle geceleri göz alıcı bir boyut kazanıyor.

Acera Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan şehir, Karadeniz kıyısında yarım ay gibi uzanan bu Coğrafi konumuyla da çekiciliğini arttırıyor.

Şehir, Türkiye   sınırına yakınlığı nedeniyle  olsa gerek Türklerin yoğun ilgisini çekiyor. Gürcistan’ın artık kimlikle seyahat edilebilen bir ülke olması nedeniyle Türk ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.

Ülkedeki inşaat faaliyetinin büyük bölümü Türk müteahhitler tarafından yürütülüyor. Casino işletmeciliğinin de serbest olduğu ülkede, yakın ülkelerden bolca turist keyif çatmak için buraya geliyor.

Geniş plajları, pırıl pırıl denizi, yeşille bütünleşmiş kumsalları insanları cezbediyor.

Batum’da Gecelik 5 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

Batum-Gürcistan Gezi Rehberi

fly insta fly insta

Batum nasıl bir yer ? Batum vize istiyor mu ? Batum nerede ?

Şehir hakkında kısa bilgiler verecek olursak : Bu bölümlere geçince bende heyecanlanıyorum. Yeni kültürleri başkalarına aktarmak, elimden geldiğince bilgilendirmek, yardımcı olmak ve aynı heyecanı sizlere de yaşatmak için daha da çabalıyorum.

batum gezi rehberi ve batum geceleri önerileri

Batum Geceleri Bambaşka Bir Yüze Bürünür : Batum Nasıl Bir Yer ?

Öncelikle son kez şunu belirteyim: Bırakın pasaportu, vizeyi, kimlikle rahat rahat girilebilen ve girerken sadece yurt dışı harç pulu alarak gidebildiğimiz bir yer. Batum para birimi Lari (GEL) olarak geçiyor ve 1 dolar 2.49 Gürcistan Larisi ederinde.

Batum sigara fiyatları 3-4 Lari, yemekler 5-10 Lari, bira 2-3 Lari civarlarında. Gel de bu ülkeye gitme ! Üstelik uçak biletleride çok uygun fiyatlara bulunabiliyor.

Batum’a uçak bileti almadan önce “En İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazıma bakın. O yazımda nasıl uygun uçak bileti alacağınızı tek tek anlattım.

Yalnız, ucuza mal etmek isterseniz şöyle bir ipucu vermek isterim. Biraz zaman alıcı gelebilir: İstanbul’dan biletinizi alırken Gürcistan/Batum olarak değil Artvin/Hopa olarak alırsanız, arada bir miktar fiyat farkı çıkıyor.

Havaalanında indiğinizde sizi Hopa otobüslerine bindiriyorlar fakat Sarp sınırında ya da Kemalpaşa’da inip tekrar geri dönebilirsiniz. Evet biraz mantıksız da olsa  40-50 dolar gibi fark oynadığını bizzat gözümle gördüm.

Yarım saat zaman kaybı oluyor ama değebilir. Tabi karar sizin bunu ayrı olarak ulaşım kısmında da anlatacağım.

batum-sınır-kapısı

Sarp Sınır Kapısı :  Gürcistan Batum gezi rehberi önerileri

Gelirken aklımda bir plan yapmış olsam bile yine kafama göre Batum sokakları içerisinde kayboldum. Zaten emin olun Gürcü insanlardan çok bizim vatandaşlarımızı göreceksiniz. Ulu orta bir yerde “Abi bir bakarmısın ?” dediğinde, 5-10 kişi atlar “Buyur abim.” diye yardımcı olmaya çalışırlar.

Şehrin ekonomik durumuna gelecek olursak ve Batum ucuz mu ? diye soracak olursanız,  günde 20 Dolar yeterli olur diye düşünüyorum.

Çünkü oldukça ucuz bir ülke. Asgari ücretler bile 200 Dolar civarında. İnsan bazen hayret ediyor. Bir çok çelişkiye düştüğüm bir şehir oldu burası benim için.

Batum’da Gecelik 5 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

Şu şekilde örnek veriyim; altında lüks bir araba olan vatandaş bile benzin istasyonundan 10-20, bilemedin en fazla 30 Lari’lik akaryakıt alıyor.

Akaryakıtın litresi 2 Lari kadar. Bir o kadar zengin gözüken ama bir o kadar da fakir bir halkla karşılaştım diyebilirim.

Batum iklimi klasik Karadeniz iklimini biraz andırıyor olsa da , soğuğu çarptı mı adamı yataklara düşürecek cinsten. İnsanlar içinde aynı şeyi söyleyebilirim. Nazik bir toplum beklemeyin. Kaba ve umursamaz bir yapıları var.

Batum-Gürcistan’a Ulaşım

Batum a gitmek kolay mıdır ? Batum uçak bileti fiyatları ne kadar ?  Batuma vize gerekir mi ?

Ulaşım seçeneğimiz çok. İster benim gibi ufak bir Karadeniz turu yaparken araya sıkıştır öyle gez, ister uçakla direkt bu güzel Karadeniz şehrine uç ve öyle gez.

İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcut fakat daha önce yukarıda belirttiğim gibi , uçak biletinizi Artvin/Hopa olarak alırsanız arada 40-50 dolar kadar bir fark oynayacaktır.

Hani hep diyorsunuz ya “Bu ucuz uçak biletlerini nasıl buluyorsunuz ? ” diye, işte işin ayrıntılarından biriside bu.

Eğer uçak biletinizi Artvin olarak alırsanız, çıkışta otobüslerle Sarp sınır kapısında inip geri gelebilirsiniz. 20 km kadar bir fark söz konusu tabi bu sizlere kalmış.

Havaalanının adı Batumi Airport. Havalimanına geldikten sonra, şehir merkezine otobüs, taksi ya da havaalanı servisleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’den Batuma geçiş için bir diğer seçenek ise; Trabzon’dan direkt olarak şehre giden otobüsler kalkıyor.

Ayrıca Hopa ve Kemalpaşa’dan da direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Batum otobüs bileti ortalamı 20 dolar kadar olacaktır.  Bir diğer seçenek ise Otostop.

Trabzon’u geçtikten sonra arabaların hemen hemen %50 si bu şehre gidiyordur emin olun (Batuma araçla geçiş şartları konusunda bir bilgim yok.).

Tereddüt etmeden otostop seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Ama bir uyarım olacak. Mümkünse Türk arabalarını tercih edin derim.

Ek bir seçenek daha sunmak istiyorum. Turla gitmek isteyenler için, Karadenizin bazı illerinden(Trabzon, Rize, Artvin) Batum turları yapan firmalara katılabilirsin .

Bazı şirketler Karadenizi de içine alarak, Karadeniz Batum turu yapıyor. Şehir merkezlerinde, Batum turlarının fiyatını öğrenebilirsiniz.

Sarp sınır kapısına geldiğinizde ise  yurt dışı harç pulu alıp, kimliğinizle rahatça sınırdan geçebilirsiniz.

Sınır kapısının merkeze uzaklığı 20 km kadar. Otobüs veya taksi kullanabilirsiniz. Hatta isterseniz, Türk vatandaşı olan birisinden rica edip merkeze bırakmasını teklif edebilirsiniz. Sizlere kalmış. Ama emin olun merkeze bedavaya gitmek mümkün. Sonuçta gezgin ruhuyla hareket ediyoruz..

batum sahilleri

Batum Sahilleri : Karadeniz Batum gezi rehberi

Gürcistan Batum’a giderken; Sarpi’den 10 dakika sonra Sokor kasabasına geliyorsunuz. Acara Türklerinin çoğunluğu burada yaşar.

Burada büyük bir benzin istasyonu göreceksiniz. Benim tavsiyem burada mola verin, ihtiyacınızı giderin, ufak tefek alışverişinizi yapın ve paranızı burada bozdurun.

Son olarak, Batum araç kiralama konusunda da size alternatifler sunuyor. Ben kiralamadım. Ama özellikle araç kiralarken dikkat etmeniz gereken 10 öneri yazımıza bir bakarsanız, bu işlerin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Batum’da Yeme-İçme

fly insta fly insta

Batum da ne yenir ? Batum yemekleri nasıldır ? Batum’da ne içilir ? Gürcistan mutfağı nasıldır ? Batum yemek fiyatları ne kadardır ?

Hani ayrı bir ülkeye yeni ayak basarsın da o ülkenin kendine özgü değişik bir kokusu olur ya. Az çok aklınızda canlandırabildiniz değil mi ?

İşte o ilk hissiyat, ben de her zaman bir gülümseme yaratır. Yanıbaşımızda olsa bile ! Yemeği olsun, kültürü olsun, halkı olsun hemen hemen her konuda.

Ama Gürcistan’a gelince o tadı alamadığımı söyleyebilirim. Kendilerine has bir çok damak tatları var ama bizim için ne var diyebilirim ne yok diyebilirim.

Yani sizlere ”Şunu mutlaka denemelisin. Bunu yemeden sakın dönme! ” diyebileceğim bir lezzetle karşılaşamadım. Ama yine de gördüğüm restoranlardan ve yediğim yemeklerden bahsetmek istiyorum.

Batum yemekleri ve Batum yemek fiyatları ;

Haçapuri : 5-10 Lari arasında değişkenlik gösterir. Bildiğimiz pide. Öyle ayıcalıklı bir özelliği yok.

Yumurtalı, sucuklu, peynirli çeşitleri var. Gelmişken yenilir. Bir tanesi rahatlıkla doyurur.

haçapuri batum gezi rehberi ne yenir

Gürcistan Batum : Batumun Neyi Meşhur derseniz 100 kişiden 100’ü bu yemeği yani Haçapuri’yi gösterir

Chashushuli : Batumun neyi meşhur ? diye soracak olursanız;  en meşhur yemeklerden birisidir. Güveçte ettir.

İçeriğinde soğan, sarımsak, patates, mantar, kişniş ve karabiber ağırlıklıdır.  (10-15 Lari )

Gürcü mutfağı yemekleri

Gürcistan Gezi rehberi , olmazsa olmaz Gürcü mutfağı yemekleri

Khinkali (Gürcü Mantısı) : Bildiğimiz ufak mantıların büyük halleri. Kişi başı 3 tanesi yeterli olacaktır. Biraz fazla suludur. (Porsiyonu 5 Lari)

khinkali gürcü mutfağı batum yemek önerileri

Batum Yemekleri arasında en meşhurlarından khinkali

Tabaka : Gürcistan’da en beğendiğim yemek diyebilirim. Sebebi ise alışık olduğumuz tavuktan geliyor. Tavada bütün butun pişirildiği bir yemektir. (10-15 Lari)

tabaka gürcü mutfağı

Tabaka : Gürcistan Yemekleri arasında en sevdiklerimizden

Peynir ve Şarap : Ülkeyi kurtaran sektör bu bence. Şehri gezerken farkedeceksiniz, bir çok şarap mahzeni ve butiği mevcut. Denemenizi tavsiye derim. Bir şişe şarap 10-15 Lari civarında.

 batum yeme içme rehberi batum gezi rehberi

Batum’da asla aç kalmazsınız ve harika restoranlarda çok keyifli yemek yiyebilirsiniz

Bal : Gürcistan’da bal önemli bir sektördür. Öyle Anzer Balı tadında veya kalitesinde bal beklemeyin. Klasik bir lezzet.

ÇaÇa : Gürcü vodkası olarak bilinir ve Gürcistan’ın milli içeceğidir. Göründüğü gibi masum değildir.

Çarptı mı fena çarpar. Farklı türleri mevcuttur. Shot olarak tüketilir fakat meşhur armut gazozu ile güzel bir ikili olur.

Batum’da hangi restoranlara gidilir ?

 • Porto Franco :  Haçapuriyi denemek için ideal mekanlardan birisi. Yapımını yakından izlemeniz mümkün.

Küçük, temiz, hızlı ve makul fiyatlı bir restoran. 2 kişilik bir öğünü 30-40 Lari ye yiyebilirsiniz. Hotel Palace Batumi’ ye çok yakın. 40 K. Gamsakhurdia Street | Zubalashvili street, Batumi

 • La Brioche : Yemekleri, tatlıları ve kahveleri ile önde gelen bir restoran. Sakin bir müzik eşliğinde lezzetli tatları tatmadan ayrılmamanızı öneririm.

Bu mekanın ucuzluğunu sevdim açıkcası. Enfes tatlılarını kahve eşliğinde kişi başı 10 Lari ye tadabilirsiniz. La Brioche, 25 Parnavaz Mepe St, Batumi

 • Old Boulevard : Batum State University ‘ nin hemen bir sokak ilerisinde yer alan bu mekanda Gürcü ve Avrupa lezzetlerini bulmak mümkün.

Canlı müziği, hızı servisi ve kaliteli hizmeti ile güzel bir mekandır. 2 kişilik bir öğünü 20-30 Lari ye kapatabilirsiniz. Ninoshvili Avenue 23A | Ninoshvili Avenue 23A, Batumi

Batum’da Nerede Kalınır ? Batum Otel Önerilerim

Batum’da nerede kalınır ? Batum otel fiyatları ne kadardır ?

Bireysel gezip, tur firmalarına ihtiyaç duymamanız için sizlere Batum Otelleri rehberi oluşturacağım. Sonuçta günde 30 Dolar kadar bir bütçeyle gezilmesi mümkün olan bir şehir.

Batum’da Türk otelleri var mıdır ? Hostel var mıdır ? Ev kiralamak mümkün müdür ? gibi sorularınızın cevaplarını ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

batum gece hayatı batum gezi rehberi

Batum Otelleri : Batum’da Konaklama rehberi

Aşağıdaki Otellerin İsimlerine tıklayarak Güvenle Otelleri İnceleyebilir ve Rezervasyon Yapabilirsiniz

 • Batum Düşük Bütçeli Otel Önerileri

Batum’da hostelde kalacaksanız adresiniz kesinlikle Calpyso Hostel olmalıdır. Günlük 6 dolara konaklayabilir. Lokasyon olarak şehrin 2 dakikalık yürüme mesafesinde olup gayet kaliteli ve konforlu bir hosteldir.

Bir diğer önerim ise Eka Guest House Hostel olacak. Batum şehir merkezine yürüme mesafesinde, konforlu ve kaliteli bir hostel. Günlük 8 dolara konaklayabilirsiniz.

 • Batum Orta  Bütçeli Otel Önerileri

Hostel ve ev kiralama önerilerimi reddedip otelde kalmak istiyorsanız, Batum şehir merkezinde 2 kişilik bir otel odasına gecelik 60 dolar ödeyip konaklayabilirsiniz.

Bunun için adresiniz  Piazza Four Colors olacaktır. Konum olarak çok iyi yerde ve çalışanları gayet hoşgörülü ve yardımseverler.

 batum gezi rehberi ve batum otelleri önerileri

Batum Otelleri : Piazza Four Colors Hotel

Batum’da Türk Otelleri var mıdır ? diye birçok soru aldım sizler için araştırdığım ve işletmecisinin Türk olduğu bir otel buldum. 2 kişilik bir odada gecelik 40 dolara konaklamanız mümkündür. Adresiniz ise Plaza Hotel olacaktır.

 • Batum Apartman Önerileri

Batum’da günlük ev kiralamak oldukça yaygın. Üstelik çoğu ev sahibinin Türklerden oluştuğunu varsayarsak hayli bir kolay oluyor.

Tek yapmanızı istediğim konaklamadan önce o daire hakkında ve ev sahibi hakkında yapılan yorumları okumak.

Ama ben sizler için araştırdım ve birkaç tane ev buldum üstelik makul fiyatlarda ve şehir merkezine yürüme mesafesinde.

Adresiniz ise Best Batumi Apartment olacaktır. Tam sahil kenarında, sizlere özel sahili, tenis kortu ve internet bağlantısı bulunan apartmanda konaklamak gecelik 45 dolar kadar olacaktır.

Arkadaşlarınızla toplu olarak kalacağınızı düşündüğünüzde gayet uygun bir fiyat.

 batum gezi rehberi nerede kalınır

Silk Road Towers Batumi : Batum Ev Kiralama

Bir diğer önerim ise Silk Road Towers Batumi Apartments olacaktır. Şehir merkezine yürüme mesafesinde olup gecelik konaklama ücreti 47 dolar.

Saydığım 3 Batum konaklama önerileri, Batum şehir merkezinde ya da Batum şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Konaklama açısından çok zengin olan Batum’da ister bu otellerde ister diğer lüks otellerde konaklayıp gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer başka otel seçecekseniz bu konaklama yerlerinin çevrelerinden bakmaya çalışın ki Batum şehir merkezine rahat ulaşabilesiniz.

Batum’da Gecelik 5 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

 • Batum Lüks Otel Önerileri 

Batum’da lüks otellere, özellikle kumarhanesi olan lüks otellere ayrı bir düşkünlük mevcut. Hizmetin olabildiğince iyi ve kaliteli olduğu bu otellerde, Gürcistan Batum Mutfağı dışında dünya lezzetlerini tadıp, güvenliği üst seviyede olan kumarhanelerinde ve gece kulüplerinde eğlenip, tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Çift kişilik otel odasında, tek gecelik 75 dolar ödeyerek kalabileceğiniz Sheraton Batumi Hotel 
 • Çift kişilik otel odasında, tek gecelik 65 dolar ödeyerek kalabileceğiniz Hilton  Batumi sizler için pişman olmayacağınız bir tercih olacaktır.

Batum’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Batum’da eğlence, Batum geceleri, Batum’da yaşam, Batum gece hayatı nasıldır ?

Batum kumarhaneleri, gece kulüpleri ve gece hayatına dair merak ettiğiniz her şeyi ayrıntılı bir şekilde anlattığım ”Batum Gece Hayatı’‘ adlı yazıma yönlendirmek istiyorum.

Şehirle ilgili bildiğim her şeyi tek tek o yazımda anlattım. Batum’da neler yapılır, geceleri nasıl geçer, en güzel mekanlar ve casinolar hangileridir tek tek o yazımda göreceksiniz.

batum_casinolar

Gürcistanda Gece Hayatı ve casinolar meşhurdur

Batum alışveriş önerilerim ise ; şehir ve ülke zaten ucuz. Ama genel hatları ile “Şunu mutlaka almadan, dönmeyin !” diyeceğim bir şey yok.

Dilerseniz, şehir merkezinde bulunan küçük pasajlardan ve butiklerden hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Ve daha önce söylediğim gibi, alkol ve sigara bize göre oldukça ucuz. Kullanıyorsanız satın alıp bavulunuza koyabilirsiniz.

Ama, özellikle kaç paket sigara ve kaç litre alkol almanız gerektiğini bilerek bu alışverişlerinizi yapmanızı öneririm.

Batum’da Gezilecek Yerler Nereler ?

Batum’da ne yapılır ve nereler gezilir ?  Batum’da gezilecek yerler öylesine çoktur ki. Batum Gürcistan gezisi yapacaklara en az 2 gün geçirecek ve kafa dinleyecekleri 10’dan farklı yer önerebilirim.

Bunlar ;

 1. Piazza Meydanı
 2. Saat Kulesi
 3.  Alfabe Kulesi
 4.  ŞehirTiyatrosu
 5.  Şehir Bulvarı
 6.  Avrupa Meydanı
 7.  Astronomik Saat
 8.  Botanik Bahçe
 9.  Virgin Mary Kilisesi
 10.  Orta Camii
 11.  Stupnik Tepesi

Zaten bu yerler ile ilgili sizleri hali hazırda bulunan  ve ayrıntılı bir şekilde yazdığım, Batum Gezilecek Yerler yazıma yönlendirmek istiyorum.

Şehirde gezdiğim mahalleleri, sokakları, caddeleri, sahilleri liste halinde o yazımda anlattım.

Gürcistan Batum’da Kaç Gün Kalınmalı ?

Bence 2 gün yeterli olur. Daha fazlası sizlere kalmış. Gerçi kumar hayatına düşkünsen, Batum kumarhaneleri sizin için bekliyor olacak, daha fazla kalabilirsiniz.

Ama şehri keşfedip, gezip, yemekleri tadıp ve tarihi güzellikleri görmek için 2 gün fazlasıyla yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

batum gezi rehberi

Batum gezi rehberi

Bu arada vaktiniz çoksa Batum seyahat sürenizi bir gün uzatıp, şehir merkezine 5 saatlik mesafede Tiflis’i de ziyaret edebilirsin. Tiflis Gezi Rehberi yazımdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Batum’da Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler ?

 • Botanik bahçeyi görmeden
 • Alkol seviyorsanız kırmızı şaraplarını ve yanında ikram edilen peynirleri tatmadan
 • Teleferikle Stupnik tepesine çıkmadan
 • Gece ışık gösterilerini görmek için, sokaklarda kaybolmadan
 • Kumarı seviyorsanız, bilincinde olarak bir kaç el oynamadan
 • Sahilde kulaklığınızı takıp müzik eşliğinde yürüyüş yapmadan

dönmeyin derim. Şöyle 2 gün değişiklik arayanlardansan, bu şehir güzel bir rota olabilir.

Neden Batum’a Gidilmeli ?

 • Ucuz ve vizesiz bir yer. Üstelik pasaporta bile gerek yok.
 • Türkiye’den ulaşımı oldukça kolay ve hesaplı.
 • Henüz yurtdışına çıkmadıysan güzel bir başlangıç olabilir.
 • Alkol ve sigaraya kullanıyorum diyorsan dönerken elin boş dönmezsin.
 • Kumara düşkünsen bir o kadar güzel ve aynı derecede tehlikeli. Sana kalmış.
 • Gece hayatına düşkünsen, eğlenmeyi seven bir millet.
batumi-1

Batum White Restaurant , Batum gezi rehberi

Daha ne olsun ki ! Ucuzluk ve  kolay ulaşım yeter bizler için. Başta belirttiğim gibi çokta beklentiniz olmasın.

Soğuk insanlar, soğuk tavırlar, dilenciler sizleri çileden çıkarmaya yeter. Hep iyi yönlerinden bahsedecek değiliz ya! Biraz da hayatın gerçeklerinden bahsedip, sizleri uyarmak istedim.

Gürcistan-Batum Seyahati Kaça Mal Olur ?

Ortalama olarak maliyetleri çıkarttım.  Belirttiğim fiyatlar 3 aşağı 5 yukarı sapabilir normaldir.

 • Ulaşım : Ortalama 100-150 dolar ve direkt olarak uçabilirsiniz. Onun haricinde eğer Karadeniz’den direkt olarak ulaşım isterseniz ortalama 20-30 dolar civarındadır. Zaten yukarıda anlatmıştım.
 • Yemek : Aşırı bir pahalılık söz konusu değil. Sokak lezzetleri 5-10 Lari, Restoran yemekleri 15-20 Lari civarında. Yani ortalama öğün başı 20 Lari kadar bir fiyata mal olacaktır.
 • Konaklama : Çok otel var. o yüzden fiyat aralığıda çok oluyor haliyle. Hostellerde günlüğü 5-10 Dolar arasında oda bulabilirsiniz. Yok hostel istemem otel olsun derseniz, 30-40 Dolar civarında değişkenlik gösterir.

Eğer lüks otelde konaklamak isterseniz, Sheraton ve Radisson Blue Batumi gibi otellerden, dilediğinizi seçebilirsiniz.

Yani sırt çantalı mantığıyla gezecekseniz günlük ortalama 10-20 Dolar arası konaklamanız tutacaktır. Yine de şehirdeki ekonomik otellere bir bakayım derseniz tıklayınız.

 • Eğlence : Şehrin “Yeni” bölgesinde, gece hayatı oldukça aktif. Gece yarısından sonra başlıyor hayat. Benim tavsiyem otellerin casinoları ve gece kulüpleri olacaktır. Neden derseniz, dışarıda ki az bilinen yerler bizlere göre tehlikeli. “Eğer sağlam tanıdıklarım var.” diyorsanız dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Alkol ucuz. O yüzden eğlence de ucuz demeyin. Hiç beklemediğiniz yerlerde uçuk fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Fiyatını bilmediğiniz ve sormadığınız şeyleri yiyip içmeyin. Ortalama olarak bir fiyat verecek olursam bir gece hayatı size en az 20-30 Dolara patlayacaktır. Devamı için sınır yoktur.

 • Alışveriş : Alışveriş için çok bir şey diyemem. Ama seyyar pazarları gezmenizi tavsiye ederim. Çok güzel hediyelik eşyalar ve magnetler mevcut. Özellikle Şehir Bulvarındaki satıcıları dolaşmanızı tavsiye ederim.

Genel olarak, günde 30-40 dolar yeterli olacak diye düşünüyorum. Abartıya ve lükse kaçmadan çok güzel gezip, tadını çıkarabilirsiniz. Sizlere ortalama maliyetleri yazdım. Fazlası sizlere kalmış…

Batum a gitmek için en ideal mevsim ne zaman ?

Gözünüzde Karadeniz’i canlandırın ve öyle düşünün. Kış mevsimi hariç her mevsim gidilir. Kışlar için yağıştan çok soğuğunu dile getiriyorlar. Çok sert geçiyormuş benden söylemesi. Biz Mayıs ayında gittik. Akşamları hala serindi.

Batum’da Gecelik 5 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

Batum’da Benim Yapmadığım Ama Sizlere Önerebileceklerim Neler ?

 • Ermeni Apostolik Kilisesi
 • St Nicolas Church (Anlayamadığımız bir sebepten dolayı kapalıydı)
 • Kilisede evlilik törenine hiç denk gelemedim.Denk gelirseniz kaçırmayın derim.
 • Batum Akvaryumu ; vaktimiz kısıtlı olduğu için gidememiştik. Açıkcası benim içimde kaldı. Karadenizin çakıl taşlarından esinlenerek hayata geçirilmiş bir yapı. Fırsatınız olursa gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.
batum gezi rehberi önerileri

Batum gezi rehberi ve öneriler

 • Aqua Park : Hem yetişkinler hem de çocuklar için eğlenceli aktivite olabilir. 2 büyük, 1 de çocuk havuzu mevcut. Sezon açılmadığı için gitme imkanımız olmadı. Khimshiashvili 12 Tel : (+995) 422 210 101

Batum Hakkında Uyarılarım

 • Soğuk bir toplum. Tabi genelleme yapmamız mümkün değil. Ama bize göre kesinlikle biraz daha az sıcak kanlılar diyelim.
 • Taksicilere çok güvenmeyin. Sizi geneleve götürmek için can atarlar. İlk onu teklif edecekler.
 • Gece kulüplerinde sarhoş olmayın, bilmediğiniz mekanlara girmeyin.
 • Trafik ışığı diye bir şey yok. Türkiye’yi çok andırıyor trafiği. Hem sağ hem sol direksiyon olduğu için karmakarışık bir trafik sizi bekliyor olacak. Dikkatli olun.
 • Yanınıza TL de alabilirsininiz. Çoğu yerde bozuyorlar.
 • Akşamları bilmediğiniz sokaklara girmeyin. Gezmek için geceleri tercih etmeyin.
 • Öyle abartılarla dolu bir şehir değil. Eğer ilk yurtdışı deneyimi olacaksa, güzel bir seçim diyebilirim. Çok yabancılık çekmezsiniz.

Batum’da Gecelik 5 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

Diğer Gücistan Yazılarıma da Bakmadan Plan Yapmayın
1. Tiflis Gezilecek Yerler
2. Batum Gece Hayatı
3. Yılbaşında Batum Turu
4. Batum’da Günde 30 Dolara Nasıl Gezilir
5. Batum Gezilecek Yerler

Benim Batum Gürcistan hakkında söyleyebileceğim Batum gezi rehberi notları deneyimim bu kadar. Bu yanıbaşımızdaki, güzel memlekete, bırakın pasaport ile gitmeyi, kimlikle bile gidebilme şansımız varken, en azından şöyle hafta sonu değişiklik olsun diyenlerdenseniz mutlaka listenizi almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tadını çıkaracağınız, güzel bir seyahat geçirmeniz dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. elif yücetürk
  • Cengizhan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.