Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis gezisi yolarındayım… Kulağımda kulaklığım. Günlerden Cumartesi gecesi. Saat 02:00. 22 numaralı sıranın E koltuğundayım. 53. ülkem Gürcistan’a gitmek üzere, yine saçma sapan bir heyecan, yine o tanıdığım, hayatımın anlamı mutluluğum. Enteresan bir şey bu. Her gidişim bambaşka. Bu sefer rotam Gürcistan.

1. Tiflis’e Başlangıç

Biraz yorgunum. Bir o kadar da heyecanlı. Bilinmeze yolculuk. Belki de göreceklerim, tadacaklarım, hissedeceklerim beni heyecanlandıran. Belki de sırf yolda olma duygusuna olan özlemimi giderme. Sevgiliyle buluşma.

Öyle heyecanlıyım ki, sanırsın 26 yaşında adam değil de, 15 yaşında lise çağında bir çocuk. Sanırsın ilk aşkıyla buluşmaya giden bir delikanlı. Öyle heyecanlı, öyle mutlu, öyle şapşal…

Sanırsın daha 2 ay önce JaponyaGüney Kore turu yapan adam bu adam değil. Yahu sen 53. ülkene gidiyorsun. Ne bu heyecan ! Cevabı belli aslında.

Olay ülkelere gitmek değil. Olay yolda olmak. Olay seyahat ederken, ruhuna, bedenine, aklına, kalbine kazınan o duygu. Özlenen, beklenen, hasret duyulan…

tiflis - gezisi - turu

Ekibimiz

Yine yalnız kalıp, kendini, kalbini ruhunu dinleyip, biraz kendinle yüzleşip, ara ara fırsat bulup kendinle konuşacak olmanın heyecanı.

Yeni insanlar, yeni sokaklar, yeni alfabeler, yeni para birimleri, yeni yemekler, yeni renkler… Yine kafamda o sözler. Kalbimde o duygu. Hayal benimkisi. Peşine düşmem gereken, keşfetmem gereken, yaşamam gereken özgürlük hasreti.

2 gün bile olsa. 2 saat bile olsa. 2 saniye de olsa. Gitmem lazım benim. Kaçmam lazım. Öğrenmem, keşfetmem lazım. Yaşamam lazım. Her şeyden öte. Nefes almam lazım. O yüzden gidiyorum. Yakın bile olsa, kaçmak için çok güzel bir yer bu seferki rotam. Yeni durağım Tiflis-Gürcistan…

Sülfür Hamamlarının Hemen İlerisindeki Şelale

Sülfür Hamamlarının Hemen İlerisindeki Şelale

Aslında Gürcistan ile ilgili çok büyük beklentilerim yok. Belki de o çok bilmişlik ve görmüşlük, beni yavaş yavaş seçici yaptı. Bilmiyorum.

Öyle ahım-şahım bir şehir ya da ülke beklemiyorum. Küçük ama henüz keşfedilmemiş bir yer diyor gidenler. 2-3 gün yeter. 4 çok diyorlar. Dinlenmek için güzel.

E bir de, bırak vizeyi kimlikle bile giriliyor. Üstüne üstlük 100-150 dolara gidiş-dönüş uçak bileti bile bulunabiliyor. Gerisini sen düşün !

Lakin, bu seyahatim biraz farklı olacak. “Hayal et. Düş peşime !” diyordum ya hep. Bir baktım, uçakta hiç tanımadığım insanlar. Düştük peşine. Ne alaka. Bilmem. Sen düş demedin mi ?

Madem öyle, e gelin beraber gezelim. Beraber hayal edelim. Beraber tadalım. Beraber kaybolalım. Hayat paylaştıkça güzel değil miydi ? Öyleymiş sahi. Ne güzeldi !

tiflis - mother - of - georgia tiflis gezi rehberi

Mother of Georgia

Bu yazım, yolda tanıştığım tüm yol arkadaşlarıma, seyahat etme duygusunu tatmış, güzelliğini farketmiş, değerini anlamış, birlik, beraberlik duygusuna sahip, 2 gün gibi kısacık bir süre de olsa yanımda olan o güzel insanlara gelsin.

Sizleri seviyorum. İyi ki tanışmışız. İyi ki beraber gezmiş, beraber sohbet edip, bilmediklerimi bana öğretmiş, bildiklerimi anlatmışım. Yeni yollarda, topraklarda, diyarlarda görüşmek dileğimle. 53. ülkem Gürcistan-Tiflis..

Tiflis’de Gecelik 10 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

2. Tiflis-Gürcistan Hakkında

Tiflis nasıl bir yer ? Çok şey beklemeyin. Baştan söyleyeyim. Ne o Avrupa’nın meşhur meydanlarını, ne de o hoş sokaklarını görebilirsiniz bu şehirde. Bazı şehirler vardır. Sokakları eskidir. Ama tarih kokar. Temizdir. Düzenlidir. Hissedersin. Mesela Roma gibi. Bilirsin. Eskidir ama değerlidir.

Ama Tiflis öyle değil dostum. Harbi eski ve çok güzel korunmamış. Değeri bilinmemiş. Keşfedilmeyi bekleyen çok meşhur bir sanatçı gibi bir kıvılcım bekliyor.

Sıra geldi biraz ülkenin ve şehrin kültüründen bahsetmeye. Tiflis Gezi Rehberi olması adına, bu yazımda Tiflis hakkında bilgiler, Tiflis’de ulaşım, Tiflis’de yeme-içme, Tiflis’de gezilecek yerler ve Gürcistan hakkında kısa bilgiler ve Gürcü kültürünün bizimle benzerlikleri hakkında biraz bilgi vereyim diyorum.

Hatta şehrin en tepe noktalarından birisi olan Narikala kalesinden çektiğim videoyu da yukarıya ekledim. Böylece, gitmeden önce Tiflis hakkında birazcıkta olsa bilgi sahibi olabilirsin. Haydi başlayalım…

Malum Gürcistan, bizim Karadeniz bölgemizin hemen bitişiğinde yer alan komşularımızdan. Kafkaslar’ın güneyinde yer alıyor.Başkenti Tiflis. Ülkenin güneyinde Ermenistan ve Azerbaycan, kuzeyinde ise Rusya yer alıyor.

Tiflis (İngilizcesi Tblisi), 5. yüzyılda kurulmuş olan tarih bir şehir. Zaten bunu, şehire gider gitmez anlıyorsunuz. Sokakları, binaları, kiliseleri ile oldukça eski ve tarihi dokusunu hala koruyan bir şehir. Zaten bunu eski şehir bölgesine gider gitmez hemen farkediyorsunuz.

Tiflis’de Gecelik 10 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

Tiflis, özellikle Orta Çağ ve Sovyet mimarisinin etkisi altında kalmış. Özellikle Doğu Ortodoks Hıristiyan kültürü hakim. Ayrıca, adamlar dinlere çok ama çok düşkünler. Bütün kiliselere ağzına kadar tıka basa her daim dolu.

He bir de, sürekli evlenen çiftler görüyorsunuz. O kadar çok düğün oluyor ki, her kilisede aynı anda 2-3 çift evlendiriliyor. Hatta göresin diye aşağıya, kilise de çektiğim vidyoyu ekledim. Şehrin diğer bir özelliği ise, 29 kez yıkılıp yeniden inşa edilmesi.

Zaten gezerken bunu çok net farkediyor insan. Arkadaş, her yer mi kırık, dökük, yıkık olur ! Özellikle Old Town (Eski Bölge)’da bunu her sokağında görüyor olacaksınız.

3. Tiflis-Gürcistan Gezi Rehberi

fly insta fly insta

Biraz hızlıca yararlı bir Tiflis-Gürcistan gezi notlarımın üzerinden geçelim diyorum. Bu ülkenin en güzel yanı ne biliyor musun ?

Bizler bırak pasaportu, kimlik ile girebiliyoruz. Bir de oldukça ucuz bir ülke. Para birimleri GEL ve 1 dolar 2.4 GEL’e (Lari de diyorlar) tekabül edilyor. 1 paket sigara 3-4 GEL civarında, 1 şişe şarap 10-15 GEL, yemekler genelde 5-10 GEL, bira 2-3 GEL civarında. Zaten aşağıda tek tek fiyatları yazıcam.

Hayal Peşindekiler...

Hayal Peşindekiler…

Gürcistan benim 53. ülkem oldu. Giderken biraz plan yapmış ve tahmini gezilecek yerler ve maliyetleri konusunda güzelce bir plan çıkarmıştım.

Hiçte yanılmadan, ben ve yol arkadaşlarım çok güzel 3 gün geçirdik. Dinlendik. Rahatladık. Sokaklarında kaybolduk. Eğlendik. Güldük. Huzura kavuştuk…

metehki kilisesi tiflis gürcistan

Metehki Kilisesi

Genel itibari ile oldukça ucuz bir ülke. Dedim ya günde 30 dolar gibi bir para çok bile. Neden ?

Çünkü bu ülkede polis veya öğretmen maaşları 300-400 dolar civarında. Gerisini sen düşün! Sokakta gezerken her yerde dilenci çocuklar, teyzeler, amcalar…

Ama bak heryerde. Bu kadar çok dilenciyi, sanırım en son Hindistan’da görmüştüm. Daha 2 ay önce Japonya’dan dönen birisi olarak sana bir şey söyleyeyim mi ?

Medeniyetin, refahın, eğitimin ne kadar önemli olduğunu, insan gezip gördükten sonra daha iyi anlıyor be. Dünya çok adaletsiz. Adil olan hiç bir şey yok. Bu farkları gezip, görüp yaşamış bir kardeşin olarak net bir şekilde söyleyebilirim.

Bu yazılarım bittikten sonra, vaktin kalırsa bir de Japonya yazılarımı oku. O zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacak ve daha iyi mukayese etme şansına sahip olacaksın…

Kiliseler-Her Daim Tıklım Tıklım

Kiliseler-Her Daim Tıklım Tıklım

Şehirde heryerde bedavaya Wi-Fİ çekiyor. “Tbilisi Loves You” isimli Wİ-Fi her saat kullanılabiliyor. Ama her saatte 30 dakika hakkınız var.

Sonrasında zaten otomatik yenileniyor. Şehirde her şey oldukça ucuz. Ama özellikle Old Town bölgesi, her şehirde olduğu gibi pahalı.

Hava her daim soğuk. Zaten ülkenin iklimi kışları aşırı soğuk, yazları da aşırı sıcak. İnsanları soğuk. Bir de, insanlar selamlaşırken sadece tek yanaktan öpüyorlar. Dikkatini çekebilir.

He bu arada, Gürcüler nazik bir millet değil. Oldukça kabalar. Özellikle restoranlarda. Arkadaş, bir yemek yiyecek oluyorsun, bir tane adamın yüzü gülmez mi. Hadi onu da geçtim, diyelim toplu olarak yemek yediniz.

Tek tek bölmüyorlar yahu. Diyor ki “Sen hepsini topla. Tek tek hesapla uğraşamam.” Düşün yani, o kadar ilgisiz, umursamazlar. Bir tane restoranda dahi, tek tek ödeme yapamadık. O yüzden kalabalık geleceksen, bunun farkında ol.

4. Tiflis-Gürcistan’da Ulaşım

Tiflis’e nasıl gidilir ? Tiflis’de nasıl gezilir ? 100-150 dolara uçtuk dedim ya. Gidiş dönüş hemde. İlk bunu söylemek istedim. Çünkü en çok soru burdan geliyor.

Sen sormadan hemen cevaplayayım dedim. Bileti de hiçte öyle erkenden falan almadık. Erken alsaydık daha da düşmezdi.

Mtatsiminda Parkındaki Köpekler

Mtatsiminda Parkındaki Köpekler

Sanırım bu konuda şanslıydık. Düşünün THY bile 140 dolar civarında idi. O yüzden bunu bir yere yaz derim. Hani sürekli soruyorsun ya, civarda ucuza nereye giderim diye. Al işte sana en uygun yerlerden birisi Tiflis. Bir de, bu şehirdeki hava limanının adı Novo Alexeyevka.

Bizim bir çok firma buraya uçuyor. THY veya Pegasus’dan artık hangisi en uygunsa bakarsın. Zaten bilet almak için uzunca da bir yazı yazmıştım.

Tiflis’e nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Havalimanına geldikten sonra, şehir merkezine ya otobüsle, ya taksi ya da servisler var onlarla geçersin.

Otobüsler (37 nolu otobüs) 0.5 GEL. Şehir merkezi 50 dakika falan sürüyor. Taksi 20-30 GEL. Eğer grup olarak geldiysen taksi iyi bir seçenek ama az kişi iseniz otobüsle gidersiniz.

Otobüs şehir merkezinde bırakıyor. Oradan da zaten metro kullanabilirsiniz. Bu arada hava limanında da bedava wi-fi var. Ayrıca hava limanında para bozdurabilirsiniz. Kurlar oldukça uygundu.

sülfür

Sülfür Hamamları

Ülkeye ; Eğer otobüs ile gelecek olursanız, Metro Turizm firması ile de ülkeye girebilirsiniz ama hiç gerek yok. Çünkü otobüs tek yön 50 dolar civarında ve İstanbul’dan 25 saat sürüyor.

Eğer Batum’dan gelmek isterseniz, 20-30 dolar gibi bir rakama otobüsle gelebilirsiniz. Yaklaşık 5 saat sürüyor. Batum Gezi Rehberi yazımızda detaylıca gezi notlarımızı okuyabilirsiniz.

Trenle ulaşım sağlayacaksan, trenler genelde 40 dolar civarında. Eğer Ermenistan veya Azerbaycan’dan gelecek olursan, tren biletleri 20-30 dolar civarında.

Tiflis’de Gecelik 10 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

5. Tiflis’de Yeme-İçme

fly insta fly insta

Tiflis’de nerede ne yenilir, ne içilir ? Gürcistan yemekleri nasıldır ? Kısa mı keseyim yoksa uzatsam mı ? Bilemiyorum.

Çünkü inan bana öyle aman aman bir yemek kültürleri yok kardeşim. “Bak şunu mutlaka ye. Sakın yemeden dönme he !” diyecek hiçbir şey yok.

Ama ne olur ne olmaz diye, sana hem yemeklerden, hem fiyatlardan hem de 3-5 restorandan bahsedeyim diyorum.

Hachupuri tiflis yemekleri

Hacupuri

Hacupuri : 6-8 GEL. Aslında bildiğiniz pide. Ama bizdekilerle yarışamaz arkadaş. Bilmiyorum da, ben öyle bir esprisini göremedim.

Aç kalınca yeniyor ama. Gelmişken tadılır. Farklı türleri var, yumurtalı, sucuklu, peynirli, sebzeli gibi. 1 tanesi bir kişi için yeterde artar bile.

Chashushuli : Güveçte et. İçerisinde mantar, soğan, sarımsak, kişniş ve karabiber var. 10-15 GEL.

Khinkali : Gürcü mantısı. İlk gün çok kötü bir yerde yedik. Nefret ettim. Sonraki gün daha güzel bir yerde yedik bayıldım. Güzel bir yerde yerseniz seversiniz. Biraz sulu oluyor. Bizim mantıların büyük hali. 4 tanesi 5 GEL.

khinkali tiflis yeme içme

Khinkali

Phkali : Başlangıç yemeği olarak tüketiliyor. Patlıcan, domatez falan var içinde. Fotoğrafı da şu şekilde. Genelde 8-10 GEL.

Peynir ve Şarap : Ülkenin gururu. Şarap (Tsinandali Olan Şarap Güzeldi) konusunda çok iddalılar. Zaten şehri gezerken göreceksiniz.

Heryer de şarap evleri var. Gelmişken mutlaka deneyin. Denemeseniz bile yanınız da bir kaç şişe Gürcü şarabı alın. Biz çok sevmiştik. Genelde 1 şişe şarap 10-20 GEL. tabi mekanda içerseniz 40 GEL civarında olur.

Tabaka : Bildiğiniz tavada but. Oldukça lezzetli. Gürcüler tavuğu da çok seviyorlar. Genelde 8-10 GEL.

Steakler : 20-27 GEL civarında. Fena değil. Ama öyle aman aman da güzel değildi.

Churchkhela : Bildiğiniz şeker sucuğu. Adım başı her yerde görebilirsiniz. Özellikle, bizdeki aktarlara benzeyen yerlerde bolca satılıyor.

tiflis'de ne yenir

Churchkhela

Wenddy’s veya MC Donalds : 10-13 GEL. Bir tane MC Donalds ve Wenddy’s gördük. O da Rose Revolution Meydanında. Gelmişken Gürcü yemekleri ye. Boşver MC Donalds’ı falan. Ama garanti olsun dersen sen bilirsin.

Sokakta yenen poğaçaya benzeyen yemekler : 1 GEL ödeyerek, şu aşağıda yer alan poğaçalardan yiyebilirsiniz. Yanında da çay içersiniz. O da 1 GEL.

Sabah kahvaltısında çok güzel bir ikili oluyor. Özellikle Özgürlük meydanının köşesinde yer alan Kote Afkhazi Sokakta güzel yerler var.

ÇaÇa : 3-5 GEL. Bir nevi Gürcü votkası. Adamı fena çarpar. Şarabın bir yan ürünü özünde. Şarap yapılırken, geri kalan posasından yapılıyor. Şat olarak içiliyor.

Çok yüksek alkollü bir içki. Farklı türleri var : karadut, mandalina veya incir gibi. Çok içmemeni öneririm.

Caça gürcistan içecekleri

ÇaÇa : Bildiğin vodkanın öldüren hali

Maden Suları : 2-3 GEL. Çok güzel maden suları var. Limonlu olanları çok güzel. Tavsiye ederim.

Tekila : 8 GEL ama mekanda. Dışarı da alırsan 3-4 GEL.

Bira : 3-6 GEL. En meşhur biraları ise, Natakhtari, Herzog, Mtieli ve Argo.

Kokteyl : 15-22 GEL. İçme. Gerek  yok. Ayrıca genelde çok kötü yapıyorlar.

Tiflis Restoran Önerileri : Marco Polo diye bir mekan var. Yemek yemek için çok güzel. Hemen Radisson Blu Otelin karşısında. Rustavali Bulvarında No: 44’de yer alıyor.

Özellikle biraları denenmeliymiş. Bize fırsat kalmadı. Toktuk. Ama senin fırsatın olursa yaz bir kenara. Tasarımı çok güzeldi. Biz bayıldık.

Marco Polo Restoranı tiflis

Marco Polo Restoranı

Bir de, Shemokhede Genatsvale diye bir restoran var. Şehirdeki tek MC Donald’sın karşısında bulunuyor. Buranın yemekleri güzel. Genelde Gürcü mutfağı var.

Bu 2 restoranda hemen MC Donalds’ın olduğu yerde bulunuyor. Bir de, Linville diye bir restoran var.

Hemen Özgürlük meydanının köşesindeki Kote Afkhazi sokakta yer alıyor. Burası da güzel bir restorandı. Kahvaltı için ise, hemen Linville’nin karşısında Tblisi Brunch restoranı var. Buraya da sabahları uğra.

6. Tiflis’de konaklama

Tiflis’de nerede kalınır ? Konaklama ne kadara mal olur ? Ucuz. Valla öyle.

Biz otelde kaldık. Malum biraz kalabalıktık. Kişi başı 15 dolar civarında para ödedik. 2 gün olduğu için Hostelda kalmayalım dedik. Bir de otelin yeri çok güzeldi. Tavsiye ederim mutlaka. Oteli görmek isterseniz tıklayabilirsiniz.

Hostellar ise 5-6 dolardı. Dediğim gibi oldukça ucuz bir şehir burası. Ev tutmak isterseniz, 20-30 dolara komple ev kiralayabilirsin.

Ama her şeyden öte şunu bil. Kalacağın yer Old Town bölgesine yakın olsun. Büyük kolaylık.

Tiflis’de Gecelik 10 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

7.Tiflis’de Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Tiflis’de Alışveriş konusunda ise, malum global markalar heryerde aynı. Ama özellikle Old town bölgesinde küçük küçük butikler var. Buralardan alışveriş yapabilirsiniz.

Ama hele bir yer var ki, ben çok orjinal buldum. Antikacıların bulunduğu bir yer var. Hemen nehrin yanında. Dry Bridge Pazarı diye geçiyor. 9 March Park’ın hemen dibinde. Köprünün üzerinde.

Buraya mutlak uğra. Antika eşyalar mı ararsın, tablolar mı ararsın, gari garip, ne olduğunu dahi anlamayacağın ama enteresan görünümlü alet-edavatlar mı ararsın, hediyelik kuklalar, örgüler, süsler mi ararsın hepsi burada ve çok ucuz. Mutlaka buraya uğra. Hatta videosu da aşağıda.

Gece Hayatı

Tiflis gece hayatı nasıldır ? Yine geldik en önemli kısma. Yani Tiflis gece hayatı gezi notlarına. Yurtdışında eğlenmeye bayılan ben, peşime taktığım yol arkadaşlarımla çok güzel eğlendik. Muhabbet ettik. Kurtlarımızı döktük. Sen de dökesin diye biraz özet geçelim. Ama önceden şunu belirteyim :

Sakın ama sakın, striptiz kulüplere gitme. Adamı yolarlar. Aksaray’dan farkı yoktur. Benden sana bir dost, bir arkadaş tavsiyesi. Sürekli “Arkadaş. Arkadaş. ” diyen taksilecelere, “Abi 100 Lari ya. Gel gel.” diyenlere sakın ama sakın inanma.

Yol Arkadaşlarım

Yol Arkadaşlarım

Eğleneceksen de ; sakın ama sakın Night Office diye bir gece kulübü var. Ona SAKIN gitme. Bildiğin keko mekanı. Benden sana tavsiye dostum. Ama onun yerine mutlaka ama mutlaka, Old Town bölgesinde zaman geçir. Özellikle Jan Shardeni Street (Sokağı) ve Rkinis Rigi Street (Sokağı) gideceğin bölge olsun.

Burada, onlarca bar ve gece kulübü var. Lounge Bar Studio 11 benim en çok sevdiğim mekan oldu. Özellikle müzikler harika. Birde SAFE club vardı. Buranın da tasarımı olsun, müzikleri olsun çok güzeldi.

Buraya da mutlaka uğra. Zaten baktın birisini beğenmedin, hemen yanındaki diğer mekana geçersin. Bu bölgede bir çok eğlence merkezi seçeneği var.

Eğer bar tarzı mekanlar arıyorsan, Dive bar tercihin olsun. Daha çok öğrencilerin takıldığı bir mekan. Bir de Primze bar var.

Canudos Ehnic Bar var. Burası da tam bir backpacker mekanı. Bu saydığım barların hepsi, Old Town bölgesine göre daha ucuz ve genellikle öğrenci ve sırtçantalı gezgin mekanlarıdır. E haliyle de daha ucuzdur.

Bir de, Art Cafe diye bir yer vardı. Latin müzikleri eşliğinde, gençler dans ediyordu. Düzgün bir mekandı. Kote Afkhazi Sokakta bulunuyordu. Hemen Özgürlük Meydanının köşesindeki sokakta kalıyor. Latin müziklerini seviyor, dans etmeyi de biliyorsan git derim.

Casinolar : Tiflis’de kumarhane durumları nasıldır ? Kumar sever misin ? Ben Roulette oynamaya bayılırım. Ama o da en fazla 10 dolar. Maksat heyecan. Neyse…. Bir çok casino mevcut. Giriş ücreti yok. Bu casinolar genellikle, şehrin en iyi otellerinin içerisinde bulunuyor.

Bunlar ; Shangri-la, Radisson Blu, Casino Iveria, Holiday Inn en güzelleri. Casinolarda içkiler bedava değil. Genelde 4 GEL civarında. Dolar bozuyorlar. Kredi kartı da geçiyor. Haberin ola. Hatta göresin diye de, Shangri-la’da çektiğim vidyoyu aşağıya ekledim.

8. Tiflis’de gezilecek yerler nereler ?

Tiflis’de 2 gün dolu dolu geçen gezimizden sonra bir sürü anı ile geri döndük. Hal böyle olunca da, Tiflis hakkında ne biliyorsam detaylı bir şekilde aşağıda listelediğim Tiflis gezilecek yerler noktalarını, Tiflis Gezilecek Yerler yazımda tek tek anlattım. Oradan dilediğiniz gibi okuyabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Tiflis Gezilecek Yerler

Özet olarak gezeceğin yerler şu şekilde olacak ;

 1. Sioni Church (Kilisesi)
 2. Old Town (Eski Şehir Bölgesi )
 3. Sülfür Hamamları
 4. Jumah Mosque (Camii)
 5. Narikala Castle (Kalesi )
 6. Mother of Georgia
 7. Metehki Köprüsü
 8. Metehki Church (Kilisesi)
 9. Sanat Galerisi (Bambis Rigi Sokakta)
 10. Gabriadze Kafe
 11. Anchiskhati Church (Kilisesi )
 12. Dry Bridge Eskiciler Pazarı
 13. Freedom Square (Özgürlük Meydanı)
 14. Rustavali Caddesi
 15. Georgian National Museum (Gürcistan Ulusal Müzesi)
 16. Parliament of Georgia (Gürcistan Parlemento Binası)
 17. Kachueti Church-Kashveti Kilisesi
 18. Tbilisi Opara and Ballet Theather (Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu)
 19. Acedemy of Science (Gürcistan Bilimler Akademisi)
 20. Tbilisi State Academy of Arts (Tifis Güzel Sanatlar Binası)
 21. Mama Daviti Rise (Mama Daviti Kilisesi)
 22. Mtatsiminda Parkı
 23. Barış Köprüsü

Tiflis’de Gecelik 10 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

9. Tiflis’de kaç Gün Kalmalı ?

Tiflis’de kaç gün kalınır ? 2 gün yeter, 3 gün zarar. Benden söylemesi. He baktın ki, Gürcistan’da daha çok kalmak istiyorsun, civardaki dağlara çık.

dry - köprüsü - eskiciler - pazarı - tiflis gezi rehberi

Dry Bridge Eskiciler Pazar

Ama yaz veya bahar aylarında gel. Çünkü en güzel dönemmiş ve çok övgü dolu sözler işittim. O yüzden iyice araştır ve uzun kalacaksan, Tiflis’e ilaveten başka şehirleri, köyleri ziyaret et derim.

10.Tiflis’de yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Mtatsiminda parkında mutlaka eğlenmeden
 • Gece hayatını Old Town veya yukarıda anlattığım barlarda yaşamadan
 • Sokaklarında plansızca kaybolmadan
 • Kiliselerde baştan sona evlilik anına şahit olmadan
 • Alkol seviyorsan, enfes şaraplarını tatmadan
 • Özellikle gece ışıklandırmasını görmek için, Metehki köprüsünden şehri fotoğraflamadan
 • Kumara düşkünsen, ama limitlerini bil, bir kaç el oyun oynamadan
 • Sokaklardaki ucuz Gürcü yemeklerini tatmadan

dönme arkadaşım.

11. Peki Gürcistan’da nasıl bir rota izlemeli ?

Bir tek Tiflis’e gittim. Ama sana biraz tüyo vereyim. Belki sen daha fazla kalmak istersin. Gürcistan, baştan sona 1 hafta 10 gün gibi bir sürede gezilebilir.

Tiflis’den sonra, doğuda bulunan Telavi’ye gidip şarap bağlarını ziyaret edebilir yada Tiflis’in kuzeyinde bulunan Mtskheta’ya gidip eski başkenti gezebilir, kayak düşkünleri için Gudauri bir sonraki durağın olabilir.

tiflis - gürcistan - gezisi

Dry Bridge Eskiciler

Sonrasında ise kuzeye doğru giderek, Gori ve Kutaisi şehirlerine uğrayabilirsin. En son ise en batıya yani Batum’a yönünü çevirip, oradan Türkiye’ye giriş yapabilirsin.

Ben gidecek olsam, Gürcistan’da izleyeceğim en güzel Gürcistan rotası olarak bunu yapardım.

Gürcistan, özellikle doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ülke. O yüzden gördüğün gibi, Gürcistan’da gezilecek çok yer var.

Sanırım “Deniz. Gürcistan’da nereye gidilmeli ? Nasıl bir rota izlemeli ?” diye soracak olsan, sana bu rotayı önerirdim. Bunu, tersten de yapabilirsin. Bir de, ülkeyi ister trenle gezersin ister arabayla, ister otobüsle. Hepsi mevcut.

12. Neden Gürcistan-Tiflis’e gitmeli ?

 • Yakın bir yerler söyle. Hem ucuz hem vizesiz olsun.
 • Haftasonu şöyle kaçamak yapalım. Kafa dinleyelim.
 • Biraz da sokaklarında kaybolalım. Fotoğraf çekmeyi seviyoruz.
 • Henüz yurtdışına çıkmadım. Nereden başlamalı ?
 • Ucuza uçak bileti bulunacak en kolay ülkelerden birisine gitmek peşindeyim.
 • Gece hayatına biraz düşkünüm. Kurtlarımı dökeyim. Gelmişken de biraz casinoda takılırım.
 • Alkol, sigara kullanıyorum ve dönerken de şöyle biraz ellerim dolu geleyim.

diyorsan, Tiflis senin için güzel bir rota olabilir. 2 gün bile olsa yetmişti ve hem ben hem de yol arkadaşlarım baya bir eğlenmiştik.

Ancak çok fazla bir beklentin olmasan. Öyle aman aman güzellikler veya nefesini kesecek bir yer bekleme. “Nefesim kesilsin !” diyorsan ; Hindistan’a, Japonya’ya, Endonezya’ya git.

Tiflis’de Gecelik 10 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

13. Peki kaça mal olur bu Gürcistan-Tiflis seyahati ? 

Tiflis Gürcistan ne kadar pahalı ? Tahmini olarak olabilecek ortalama maliyetleri kabaca çıkarttım. Uçak bileti dışında, yapacağın harcamalar sana kalmıştır. Belirtiğim miktarlardan 3 aşağı 5 yukarı sapılabilir.

 • Ulaşım– 100-140 dolara uçtuk. Ama genelde 150-200 dolar civarında. Otobüsle veya trenle gelecek olsan bile bundan ucuza gelmez.
 • Yemek– Özellikle Old Town bölgesi oldukça pahalı. Sakın bulaşma. Bulaşacak olursan da, genelde yemek ve içecek 20 GEL civarında. Ama bu tamamen senin ne yiyeciğine göre değişir. Ancak Old Town dışında kalan yerlerde yemek yiyecek olursan, 10-15 GEL’e bile doyabilirsin.
 • Konaklama– Biz otelde kaldık. Kişi başı 15 dolar ödedik. Tiflis şartlarında çok para. 2 gün kalacağımız için umursamadık. Ama sırtçantası mantığı ile geziyor olsaydık ve hostelda kalacak olsaydık, 5 dolara bile yer bulabilirdik.
 • Eğlence– Mtatsiminda parkında yer alan eğlence parkına mutlaka git. Roller coaster 5 GEL, büyük dönme dolap ise 3.5 GEL idi. Gece kulüpleri giriş ücreti ise, genellikle 10 GEL.

Yanında 1 içki bedava. Kızlardan para almıyorlar. İçkiler ise, bira 6-8 GEL, kokteyl 22 GEL, çaça 6 GEL, tekila 8 GEL. Yani, mekanlarda alkol hiçte ucuz falan değil.

Casino’ya gidecek olursan, giriş ücreti almıyorlar. Ama oyun oynarken içecek bir şeyler istersen, bir çok ülkedeki gibi bedavaya alkol alamazsın. Genelde 4 GEL.

 • Alışveriş– Alışveriş için aman aman bir şey diyemem. Ben olsam, Dry Bridge Eskiciler Pazarına gider, ki gittim de, enteresan hediyelik eşyaları falan alırdım. Mağaza olarak, çok dikkatimizi çeken bir yer olmadı. İhtiyacımızda olmadı doğrusu.
Gürcü Kiliseleri tiflis gezi rehberi

Gürcü Kiliseleri

Genel anlamda, günde 30-40 dolar yeter diye düşünüyorum. Tabi bu çok bile gelebilir. Çünkü bu ülke oldukça fakir bir ülke.

Sonuçta bir Avrupa ülkesi değil. Uçak biletinizi aldıktan sonra, bedavaya mı konaklarsın, sokakta mı yemek yersin, evde içer de öyle eğlenmeye mi gidersin… Bu tamamen sana kalmış.

Tiflis’de Gecelik 10 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

14. Tiflis’e ne zaman gidilmeli ? 

Tiflis’e gitmek için en ideal mevsim ne zaman ? Kış hariç her dönem gidilebilir. Ama Tiflis’e yazın gitmeni de tavsiye etmem doğrusu. Çünkü, kışlar çok soğuk yazlar da aşırı sıcak oluyormuş.

Sanırım en güzel dönemler hem sonbahar hem de ilkbahar olacaktır. Şahsen biz Kasımın 20’si gibi gittik ve hava İstanbul’dan birazcık daha soğuktu. Şanslıydık…

15. Tiflis’de benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

 • Civarda yer alan diğer şehirlere gitmedim. Sen gitmek istersen, zaten yukarı da Gürcistan’da nasıl bir rota izlemeli kısmında anlattım.
 • Nehrin karşı kısmında yer alan Sameba Kathedraline gitmedim.
Tiflis'deki Kiliseler

Tiflis’deki Kiliseler

 • Sameba Kathedralinin hemen yanıbaşında yer alan, halkı gözlemleyebileceğin Avlabari sokağını ve çevresini görmedim.
 • Vake bölgesi diye meşhur bir yer var. Zengin semti olarak geçiyor. Lüks dükkanlar, lokantalar ve barlar var.Gitmedim.
 • Kus Tba (Kaplumbağa Gölü)  diye bir göl var. Tiflisliler bu göle kafa dinlemeye gelirmiş. Vaktin kalırsa uğra derim.

16. Tiflis hakkında uyarılarım

 • Suratsız bir toplum. Nezaket bekleme. Restoranda suratına 2 saat gülmeden bakar. Müşteri misin, yoksa çalışan mı anlamazsın bile. O yüzden şaşırma.
 • Taksicilere güvenme. Hemen “Abi kızlar var. 100 GEL.” diye muhabbete girerler. İnanma.
 • Sakın striptiz kulüplere gitme. Adamı yolarlar. Benden uyarması. Çok merak ediyorsan, git Ukrayna’ya. Gürcistan doğru bir adres değil.
 • Yemeklerinden çok fazla bir şey bekleme. O yüzden doymaya bak.
 • Çaçadan çok fazla içme. Adamı fena çarpıyor. Benden söylemesi.
 • Akşamları çok tekin yerlere gitme. Sokaklar çok tenha. Ne olur ne olmaz !
 • Yanına TL alabilirsin. Bozduruyorlar. Ama doları çok seviyorlar.
Yeni Yollarda Karşılaşmak Dileğimle...

Yeni Yollarda Karşılaşmak Dileğimle…

 • Akşamları kalın giyin. Fena soğuk oluyor. Gündüz neyse de, akşam beter.
 • Trafik ışığı diye bir şey yok memlekette. Karşıdan karşıya geçerken çok dikkatli ol. Türkiye’yi aratıyor bu konuda.
 • Sigara-alkol çok ucuz. Abartmadan al.
 • Kızlarına güvenme. Bir çok Türk erkeğinin neden geldiğini bilirler. Yedirir, içirir sonra da taksisine bindirir, üzerine de parasını öder şaşkın şakın baka kalırsın.
 • Bu dediklerimden ötürü kızma bana. Yanılmışsam bile, gördüklerim ve deneyimlerden yola çıkarak sana önden bilgiler vereyim dedim. Sen bil. Hazırlıklı ol da, işin şansa kalıp, tatilin heba olmasın.

Çok bir şey bekleme. Ahım-şahım bir şehir değil. Ölmeden önce görülmesi gereken ilk 1.000 şehirden birisi bile değil. Ama ucuz işte. Sürekli soruyorsun ya. Örnek olsun, başlamak için ideal olsun diye anlatıyorum.

vizesiz_gurcistan

Narikala Castle (Kalesi )-Tiflis-Gürcistan

Tiflis’de Gecelik 10 Dolara Konaklamak İster Misiniz ? BURADAN Bakın.

Gürcistan İle İlgili Diğer Yazılarıma da bakmadan plan yapmayın.
1. Batum Gezi Rehberi
2. Batum Gece Hayatı
3. Batum Gezilecek Yerler
4. 30 Dolar’a Nasıl Batum Turu Yapılır

Gürcistan’a kadar gitmişken daha fazla kalınabilirdi. Hatta yanıbaşında yer alan Ermenistan ve Azerbaycan’a da geçilebilir, bu ülkelerde de şöyle güzel bir araba yolculuğu yapılabilirdi. Artık bir dahakine diyelim.

Umarım, bu anlattığım bilgiler, Tiflis’de gezilecek yerler, Gürcistan hakkında kısa bilgiler konusunda yardımcı olmuş ve gidecek olan sizler için güzel bir Tiflis Gürcistan gezi rehberi kaynağı olmuştur. 2 gün gibi kısa bir süre de olsa, bolca eğlenip, yeni başlayacak olanlar için güzel bir başlangıç ülkesi olması dileğimle. Sürçü lisan etttiysek affola. Sevgiler…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

 1. aysel
 2. Tayfun
 3. Elif

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.